öTfiësijrrogaat, Voor flen Schoonmaak. Nieuwstraat 12. Van Heinde en Verre. Kerk, School en Zending. Laatste Berichten. Adverteiitiën. Aan wij zing verkrijgbaar- stelling Levensmiddelen. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Aardappelen. Distributie bedrijf afd. Ziekenvoeding. Spaansche Griep. WW Hot Kantoor van Mr. F. DIELEI AN is thans te Ter Neuzen gevestigd Pracht-Zeemen en -Sponzen en Borstelwerk. Fa L van Overbeeke, VERGADERING Fa A. VAN OVERBEEKE. J. HAAK=ten Kaate. Goes. Alhier had op de Theefabriek van dhr. J. L. Trirnpe een ernstig onge luk plaats. Terwijl de werkman T. Evertsdijk van Kattendijke bezig* was de snijmachine schoon te maken, bad hij bet ongeluk met zijn arm er tu&schen té komen, waardoor een groot stuk van zijn bovenarm en elleboog afgesneden werd. De man, wiens toestand overigens be vredigend is, is per rijtuig naar zijn woning te Kattendijke gebracht, De heer A. Hollestelle, lid van de Provinciale Staten voor bet district Tholen, wenscht bij de a.s. verkiezingen niet meer voor een herkiezing in aan merking te komen. De beer Hollestelle heeft sedert 18S9 zitting in de Prov. Staten. Bandieten hebben Zaterdagmiddag een jongen, die f 1100 salarissen voor werk lieden van eenen machinihandel bij zich droeg, op den Cruquiusweg te Amsterdam neergeslagen en hem het geld ontroofd. l)e jongen liep de schavuiten echter na, roepende „houdt den diefHet publiek pakte het tweetal, dat naar het bureau Kattenburg werd gebracht. Onderweg trachtten ze 'tgeld weg te gooien, maar dit werd bemerkt. Een inbezitneming in rood Zaandam. Bij den beer Donia, Wethouder van de Levensmiddelenvoorziening en den heer Joosten, directêur van het Levens- middelenbedrijf, heeft de politie 5 mud zandaardappelen in beslag genomen. Een ontevreden (aardappelhandelaar schijnt het geval te hebben aangegeven. Hoewel het op zichzelf missichien geen zware overtreding is, verzwakt het de positie van beide hoeren op ernstige wijze. Het muisje zal allicht een onvriendelijk staartje hebben. Moddergas. Uit Bleiswijk meldt men De donkere tijden doen velen licht zoeken tot zelfs uit de modderslooten. Menigeen in deze gemeente vaugt de opborrelende gassen op. Een omgekeerde ton of nog beter een zinken bak, bevestigd in een bouten raam, doet dienst als drijvende gasketel. Onder dien ketel wordt „gepord" van daar ook den naam porgas. Met een stok, liefst van een klauw voorzien roert men flink in den modder onder den ketel. De gasbellen stijgen op, de ketel rijst. Is de modder ter plaatse uitgeput, geen nood. De verbinding met de ijzeren leiding geschiedt door een gummi slang, die op de kraan van den ketel wordt geschoven. Die verbinding is gauw ver broken en straks weer fluks hersteld. Meii gaat een eindje varen en begint opnieuw. Is do ketel gevuld, dan drijft hij hoog op 't water in de sloot en men heeft zich weer voor een paar avonden licht verschaft. Het moddcrgaslieht is prachtig, 'tgas wordt ook met evenveel succes als kookgas gebruikt, Maar 't porren is een heele karwei. Waardevolle zending. Een ingezetene van Hengelo ontving een pakje uit Amsterdam, waarin voor f 195 materiaal moest zitten. Het be vatte een ouden stroohoed en een keisteen. Een eigenaardig staaltje van, hoe er tegenwoordig door sommige menschen armoede gehuicheld wordt, is wat men ons melddeiemand, die geregeld werkt als arbeider bij het Steuncomité, de vrouw die klaagde bijna te moeten verhongeren, bleek bij onderzoek ver leden week een gramafoon gekocht te hebben van boven de f 100. Wel een bewijs van armoede. (Ned-.) Een gauwdief. Te Rotterdam kwam eene onbekende bij een winkelier in de Bloemfontein- straat om een bon van f 2.50 te wisselen. Toen de winkelier zijne portefeuille uit den zak haalde, rukte do onbekende hem deze uit de hand en ging er mede aan den baalbij werd niet gegrepen. De portefeuille bevatte f200. Te Rotterdam beeft een bakker op de Fijenoordkade aangifte gedaan, dat zijn zetbaas M. verduisterd beeft: f253 en voorts 80 bladen elk met 10.000 brood bons van de 71e week en nog 89 bladen van de 70e week, tezamen voor 1.700.000 gr. brood. Brutale inbraak. Een aantal inbrekers hebben te Am sterdam weer op geraffineerde wijze hun slag geslagen. Eerst hadden ze zich Zaterdagnacht door opsluiting toe gang verschaft tot een bakkerswinkel van den heer Snapper aan de Joden- breestraat, doch ze werden blijkbaar gestoord, zoodat slechts een kist met 'gereedschap van de Elcctrische Centraio door hen werd meegenomen. De „hee- ren" waren met dezen geringen buit vermoedelijk niet tevreden, weshalve ze Zondagnacht terugkwamen. Ze ver wijderden het kelderluik en begaven zich door den kelder naar de bakkerij, alwaar zij na opschuiving van een raam de huiskamer wisten te bereiken. Bij openbreking van het buffet ont vreemden ze hieruit een groot aantal zilveren voorwerpen, een gouden horlo ge, een gouden armband, alsmede eenig tafelzilver. Voorts namen de inbrekers 800.000 gram broodbons van liet 71e en 400.000 gram van het 72e tijdvak mee. Een bedrag van f 110 werd uit een geldkistje gehaald. De bewoner van bet buis; wiens slaap kamer zich boven de huiskamer bevindt heeft van de nachtelijke gasten niets gehoord. De politie stelt een onderzoek in, doch tot dusver zonder resultaat. De kettinghandel. In het kamp der vele kettinghande laars, die te Apeldoorn uit het in staat van beleg verklaarde gebied geleidelijk zijn neergestreken, is door de vredes- vooruitzichten groote consternatie te weeg gebracht. De markt is onrustba rend gedaaldvan vele vastgehouden artikelen is de prijs aanmerkelijk lager. Vooral het artikel slaolie ging sterk in prijs naar beneden. Moest men eerst voor een literflesch f 16 neertellen, de prijs is al spoedig teruggeloopen tot f8 en thans kan men voor f3 a fél een llesch koopen. Harde zeep vertoont eveneens neiging naar haar ouden prijs terug te willen stukken karnemelkzeep, waarvoor men de vorige week fl.20 a f 1.40 durfde vragen, zijn op het oogenblik voor 30 en 40 cent te verkrijgen. Eld orado voor jagers. Door een 10-tal jagers zijn in 2 dagen op Schiermonnikoog geschoten 162 hazen, 180 konijnen en 12 fazanten. Schaarschte en overvloed Onze correspondent te Leiden meldt ons twee merkwaardigheden uit den omtrek der sleutelstad. Te Noordwijker- liout hield een zilveren bruidspaar heel genoegelijk bruiloft bij één kaars en te Koudekerk zag in het arbeidersgezin D. een derde tweeling bet levenslicht, waardoor dit gezin nu een dozijn kinderen rijk is, waarvan de oudste spruit 10 jaren telt. Zoo'n kleuter Te Zevenbergen werd overal naar een 4-jarig kind gezocht, dat men meende, dat zoek was. Overal werd in de omgeving gezocht, doch zonder resultaat. Eindelijk vond men het in huis.... op bed, waar het rustig lag te slapen. Op den Amstel, tegenover de De Ruyterstraat, heeft een ernstig ongeval plaats gehad, dat wonder boven wonder goed is afgeloopen. Om vijf uur onge veer wilde een veerman met z'n jol, waarin zich negen jongelieden bevonden, afvaren, toen een man, vrouw en drie kinderen nog Opstapten. Even daarna wrongen zich nog drie meisjes op de loopbrug. De laatstaangekomen passa giers bleven allen op de brug staan, waardoor de jol wat water schepte, om dat zij aan don achterkant overbelast werd. In hun angst drongen jongelieden ook naar achteren, waardoor het vaar tuigje begon te zinken en aile achttien inzittenden op drie meter van den wal te water raakten. Op het gegil en geschreeuw kwamen van alle kanten menschen aanloopen Een paar leden van de roeivereeniging Willem III, een der inzittenden en an deren wisten de drenkelingen spoedig op het droge te brengen. Een tiental werd per atax en per auto-brancard naar het Binuen-Gasthuis vervoerd. De toestand van allen is goed, levensgevaar is niet aanwezig. Ned. Herv. Kerk. Beroepen Te Garderen, W. L. Mulder, te Gouderakte Heveskes (Gr.), G. B. Kruizinga, te Akerslootte Zuidzande, W. A. Dekker, te Melissantte Stits- werd (toez.), J. C. P. van Erkel, te Ten Boer te Yollenhove, K. de Bel, te Heer- jansdamte Delden, J. R. Immink, te Berkenwoude te Ridderkerk, II. H. v. Ameide, te Hillegersberg. Aangenomen.- Naar Sleeuwijk, B. J. v. Garderen, te Lienden. Bedankt: Voor Nuenen, J. Kolk, te Valkenburgvoor Leilens, W. Stoel, te Bemmelvoor Leerbroek, N. Warmolts, te Neerlangbroek voor Schoonhoven, W. J. v. Lokhorst, te Noorden. Geref. Kerken. Beroepen: Te Ilollandsche Veld, J. E. Reyenga, te 't Zandte Heinkenszand, J. Hoek, cand. te Schiedamte Vlissin- gen, H. Schoemakers, te Kampente Gorinchem, J. H. Donner em. pred., te Breda. AangenomenNaar Schildwolde, P. Nomes, te Fijnaart. Benoemd tot ouderwijzer(es) Te Amsterdam, P. Delgman, te Den Haag te Den Haag. A. J. Anes, te Alfen a/d Rijn te Zegwaart. mej. C. C. Veen- stra, te Herwijnente Rotterdam, G. Westerink, te Nunspeette Lioessens, mej. J. Ulfers, te Heiligerleete Hooge- veen, L. Kremer, te Apeldoorn. Brieven uit het Land van Axel. Aan Krijn van Walcheren. Beste Vriend Eenige dagen geleden ontving ik uw brief, bevattende mededeelingen, die be trekking hebben op onzen ahjemeenen arbeid. Daaruit ontving ik den indruk dat ge belang stelt in onzen arbeid hier in het over-Jordaansche gebied. Eerlijk gezegd hier is nog veel onkunde cn vooroordeel te overwinnen, zal er verbetering komen in toestanden, die hier bestaan. Ik weet dat deze zaak uwe belangstelling heeft. Dit laatste deed mij besiuitcncU te antwoorden door tusschenkomst van ons eigen Blad, tenzij de rédactie daartegen bezwaar heeft. De zaak, die wij dienen is eene pu blieke zaak, zoodat ik als de opname daarvan geen bezwaar is voor ons Blad allicht meer dan tot heden geschiede, op deze wijze U ga inlichten over onzen arbeid in dit deel van Zeeland. Een geruimen tijd geleden hebben wij hier in het „land van Axel" eene kwestie gehad betreffende de vlasdistributie, welke niet zoo eenvoudig is als men toen wel dacht. Dat zit zoo. Met het oog op de behoefte aan bewerkt vlas en de komende werkloos- beid, was er in Den Haag besloten, het te velde staande vlas pondspondsgewijze te verdeelen over de vlassers, dit in ontvangst te nemen zoodra het getrokken was, overeenkomstig daarvoor vastge stelde prijzen. - De bedoeling was dat de vlassers op die wijze spoedig in het bezit zouden zijn van het vlas, en liet nog vóór den winter kon geroot worden, waardoor den arbeiders aan de vlasfabrieken in deze streek, den geheelen winter het werk was verzekerd. De distributiecommissie toog aan den arbeid, doch ondervond al heel spoedig verzet. De vlasverbouwers waren glad tegen dezen maatregel. Zij beweerden dat het voor hen groote schade beteckcnde, een bewering die ik onbesproken laat. Het einde van dezen strijd is geweest, dat het vlas voor een groot deel aan de verbouwers is gelaten, die het nu op hun gemak laten boken, en het niet voor in Mei hoogstens April 1919 wordt bewerkt in de vlasfabrieken. Ge weet, ik ben geen vlasser en'geen verbouwer, zoodat ik mij onthoud over dit alles een oordeel uit te spreken, en wie de schuldige isik meld slechts deze feiten, Jom U er op te wijzen wat de arbeiders in het a. s. winterseizoen vermoedelijk wacht. liet laat zich n.l. aanzien, dat wij in den a s. winter hier veel werkloosheid zullen hebben. Dat ziet er dus niet moedgevend uit. Denk je eens in Krijn, als we straks in den winter een groot aantal werk- loozon hebben, die een groot deel van den dag moeten doorbrengen in de duisternis, terwijl de uitgaven voor hunne levens behoeften stijgen. Zoo gesteld wordt deze toestand een schrikbeeld. Wel werd hier gedurende den zomer een goed loon verdiend door de land- bouwarbeiders, maar de dure tijden verslinden deze meerdere verdiensten. Het bestuur van Patrimonium te Axel heeft dat ingezien en besloten deze kwestie onder de aandacht te brengen van de Kamer van Arbeid voor het Landbouwbedrijf in deze gemeenten. Dit is het aangewezen lichaam om dezen noodstand onder de aandacht van de landbouwers te brengen. Het is te hopen dat men naar d"e stem van deze Kamer van Arbeid zal luisteren. Ge moet weten dat men hier in het land nog zonderlinge denkbeelden heeft omtrent deze instelling, want toen ten vorigen jare deze Kamer van Arbeid zich o. m. ook had gewend tot den gemeen teraad van Axel met deze zelfde kwestie, is dat ben ik ten minste goed inge licht vvat belachelijk gemaakt. We leven hier in een omgeving waar men weinig liefde heeft voor rechtvaar digheidszin, vvat de kern uitmaakt van het sociale vraagstuk. Bij U in Walcheren bestaat dat zeker ook wel en ge kunt er dus een weinig over oordeelen. Patrimonium's bestuur gaat blijkbaar door zonder zich te laten afschrikken. Het wil de zaak bij de Gemeentebesturen brengen om te konn-n tot eene verzeke ring tegen werkloosheid. De Regeeriug helpt bij deze regeling met een milde hand, zoodat de Gemeen tebesturen deze maar hebben aan te grijpen. In Ter Neuzen komt de zaak weder aan de orde, maar Zaamslag, Koewacht, Westdorpe, Axel e. a. moeten volgen. Wij kunnen er niet bij rusten. Ik wil hier niet naar de schuldigen zoeken, en mij ook niet verdiepen in deze vlaskwestie, doch constateer alleen dat hier een sociale ellende schijnt op te komen, die wij naar goede orde-hebben weg te nemen. Er zullen er zijn, die al bij voorbaat zeggen dat 't. niet noodig is op deze dingen te wijzen, want de arbeiders hebben groote loonen verdiend, zoodat zij wel hebben kunnen opsparen. Gij zult zeker belangstellend met mij afwachten, hoe de oplossing zal worden gevonden om de werkloozen te helpen. Wij hopen beiden zeker, dat onze vrees zal worden beschaamd, omdat wij het gevoel niet van ons kunnen afzetten bij het gemis aan rechtvaardigheids zin dat tot hen zal worden gezegd gaat heen en wordt warm." Ik stel mij echter voor, dat de Chris telijke werklieden het er dan niet bij zullen laten zitten. De droppel holt den steen uit. Groetend, s. s. 1.1. VAN VLAANDEREN. De entente en het Schelde-vraagstuk. Wolff seint uit Bern De in nauwe betrekking tot het Mi nisterie van Binnenlandsclie Zaken staan de „Echo de Paris" laat heden zijn mi litairen medewerker de volgende veel zeggende uiting doen. „In diplomatieke goed onderrichte krin gen is men van meening, dat de aan komst van de geallieerde legers in het gebied van de Schelde binnenkort het ernstige vraagstuk aan de orde zal stel len van de souvereiniteitsrechten, die Nederland zich over den Scheldemond heeft aangematigd. Op den 4n Augus tus 1914 heeft Nederland zich tot den eenigen oppergebieder over de monding geproclameerd en haar voor het verkeer van oorlogsschepen gesloten, waardoor de Geallieerden verhinderd zijn Antwer pen te hulp te komen. De Geallieerden hebben Nederland dit recht, dat het ook krachtens het verdrag van 1839 niet toekomt, nimmer toegekend. In 1914 heeft de Entente de Ilaagsche Re geering voor de onheilvolle gevolgen, die daaruit voor haar kunnen voort vloeien, laten waarschuwenmaar heeft zich nooit verplicht deze aangelegenheid als een fait accompli te beschouwen. Het blad vraagt beteekenisvol, of nu niet het uur geslagen is, om over deze aangelegenheid te spreken. Vlissingen. Alhier zijn aan het station maatregelen genomen in verband met heden te verwachten vluchtelingen. Naar verluidt zouden er circa 5U00 uit de rich ting Roozendaal komen, die dan over Zeeuwsch-Vlaanderen naar België terug zouden keereti. De nieuwe vr ij willige 1 e e n i n g. Ingediend is een wetsontwerp voor het aangaan van een vrijwillige leening van 350 millioen gulden, met een rente van vijf percent. Indien de inschrijvin gen op deze vrijwillige leening niet 300 mihoen bedragen, zal een gedwongen geldleening worden aangegaan met een rente van 3]/a percent, waaraan deel moeten nemen do vermogens boven f 73.000, de inkomens boven f 10.000, vennootschappen,jvereenigingen en maat schappijen, aangeslagen in de inkomsten belasting wegens uitdcelingen boven f 10.000.' De aflossing zal geschieden in 40 ja ren. PREDIKBEURTEN. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat in de week van 28 Oct.—3 Nov. mag worden afgegeven op: bon No. 60b 70 gram Kaas 20 plus 61b 70 Volvette Kaas 62b 100 Gort 63h l rt;ep Chocolade 64b 250 gram Suiker (Melis of bijsoorten) 13 (le serie der kinder-suiker- kaarten) 250 gram Suiker (Melis of bijsoorten bon No. 7 en 8 (9e serie der aardappel- kaarten) ieder 2 K.G. Aardappelen bon No. 4 (10e serie der aardappelkaar- ten) 1 K.G. Aardappelen. Ter Neuzen, 25 October 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 3. HU1ZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Loop der bevolking van Ter Nezen.n Vertrokken: A. M. Kooman, zonder beroep, naar Middelburg. II. A. Standaert, zonder beroep, naar Ubberggen. J. W.C. Barnouw, zonder beroep, naar Biltboven. (Utr.) P. van Weert, zonder beroep, naar Rilland Batli. P, Goedbloed, bouwk. opzichter, naar Hellevoetsluis. R. van Laar, dienstbode, naar Bosch ka pel Ie. J. Kiel, kleermaker, naar Spijkenisse F. A. Kuipers, Ontv. dir. belast., naar Tubbergen. (Over.) E. A. de Ridder, zonder, naar 's Gra- venhage. DAGE N. Voorm. Nam. Zaterdag 26 Oct.. 5.59 6.31 Zondag 27 7.8 7.49 Maandag 28 8.30 9.13 Dinsdag 29 9.53 10.28 Woensdag 30 10.57 11.23 Donderdag 31 11.45 Vrijdag 1 Nov. 1 Ü.5 12.24 i De Burgemeester van TER NEUZEN verzoekt liet publiek met bet oog op de mindere houdbaarheid der zandaardap pelen, waardoor deze spoedig tot bederf overgaan, voorloopig alleen zandaardappe len te koopen en verbruiken. Daardoor toch wordt, het verlies van aardappelen door bederf zooveel mogelijk verminderd en blijft er dus meer beschik baar voor den komenden winter. Ter Neuzen, 25 October 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Voor bet verstrekken van levensmid delen ten behoeve van zieken en zwak ken zal, te beginnen met a.s. Vrijdag 25 Oct. zitting worden gebonden op de Raadzaal (Gemeentehuis) en wel des Dinsdags en Vrijdags, telkens van 8—9 uur v.m. Voor spoedgevallen te spreken alle werkdagen van 7-8 uur v.tn- aaan buis. Westkolkstraat 10. Ter Neuzen, 23 Oct. 1918. De toeziend geneesheer, Dr. CU. EGG INK. bij de Wed. DIELEMAN te Driewegen. ZATERDAG 26 OCTOBER 1918, des avonds 6 uur. Bespreking van belangrijke zaken, Driewegen en Baan- dijk betreffende. HET BESTUUR. GEEN BETER MIDDEL DAN DE PILLEN van JAGOBA MARIA WORTELSOEP. a 6o cent per doosje Verkrijgbaar bij Westkolkstr. Axelschestr. in pakjes en flesschen. PRIMA KWALITEIT. Verkrijgbaar bij Westkolkstr. Axelschestr Roovers. Armoede huichelen. Diefstal van broodbons. Nog goed afgeloopen. ZONDAG 27 OCTOBER 1918. Gereformeerde Kerk. Ter- Neuzen 9'/5 en 2 uur Ds. S. Groene- veld. Axel 9 en 2 uur, Ds. A. Thielen. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M de Walle. Iloek 9 en 2 uur, Ds. II. v. d. Wal. Schoondijke 91/2 en 2 uur, Ds. J.R Goris. Oostburg 9'/t en 2 uur, Leeskerk. Aardenburg. 9'/, en 2 uur, Leeskerk. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9Va en 2 uur Ds. A- Timmerman. Sluiskil 9'/i en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. Hugenlioltz Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raarns. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstr.) Ter Neuzen 9, 2 en ö'/s uur Leeskerk. Lokaal Eben-Haëzer", (Kerklioflaan.) Ter Neuzen 5'/t uur, Evangelisatie.

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 3