Van Heinde en Verre. Burgerlijke Stand. Mengelwerk. Kerk, School en Zending. Laatste Berichten. Hoogwatergetij le Ter Neuzen. Adverteiitiën. Eigenbouwers van Brood graan, Peulvruchten, Aardappelen, enz. Groenten-GiiFruitveilingsvereenioing „Ter Neuzen en Omstreken". der Vereeniging, den werkman een hem passende woning te verschaffen, ons ongetwijfeld zonder uitzondering sympa thiek is. Spreker hoopte, dat deze woningen voor den gezeten werkman in den goeden oud-Hollandschen zin een haardstede mogen worden, voor welker behoud wij als het moet zullen strijden, doch waariu door elk ook] veel gestreden en veel geleden zal moeten worden, een woning waarin het huwelijksleven bloeit en die de bakermat van een toekomstig geslacht zal worden. Spreker wijst op het historisch moment, dat de dam, die op deze plek de uit zetting der gemeente tegenhield, nu de wallen zijn geslecht, is doorgebroken. Hij ziet daarin een profetie van een gestadige uitbreiding van onze stad. Met deze vereeniging wenschen wij onder Gods zegen vóór Ter Neuzen s bloei de handen inéén te slaan. Daarmede bevorderen wij ook de be langen van de toekomstige bewoners dezer woningen. Daarna had de plechtigheid plaats, waarna de Voorzitter der Vereeniging, de Heer M. J. Eijke, den Burgemeester dank betuigde voor zijue bereidwilligheid tot deze handeling. Na afloop vereenigde het bestuur zijne gasten aan een eenvoudigen maaltijd in het Hotel Centraal. Men deed ons op ons bureau eenige biljetten toekomen, die in grooten getale in den Nieuwen Neuzenpolder en om geving gevonden worden en die kennelijk een „vreedzame" bewerking der Duitsche soldaten ten doel hebben. Een kaartje, waarop de winst der En ten te-legers wordt aangewezen, moet duidelijk maken, dat het toch niet de moeite waard is, om zich langer te ver dedigen. Een „kameraad" in Engelsche gevan genschap beweegt zijn laudgenooten niet meer te vechten voor het Pruisische militarisme. Het recht is nu toch een maal aan den kant der vijanden, die voor de „vrijheid" opkomen. Van dat caliber zijn ze altemaal. Bij Kon. besluit is aan dhr. J. M. Mulder, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kanton rechter, plaatsvervanger in het kanton Neuzen onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Het was Maandagnacht boven onze stad en omgeving een ontzettend oor logsleven. De ramen rinkelden en velen verlieten hun bed. Naar we vernamen zijn angr-twekkend veel bommen op Gent en omstreken geworpen. Gisterenmiddag passeerde een vlieg tuig over onze gemeente. Gisterenmorgen is van het stadhuis alhier eene verordening afgekondigd, waarbij het verboden wordt, vluchtelin gen in huis op te nemen. Een maatregel, uit hygiënisch oogpunt genomen. Door den Commissaris der Koningin zijn herbenoemd tot zetters voor de rijks belastingen alhier de heeren D. J. Dees en G. Verlinde. Z. D. H. mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda, heeft benoemd tot pastoor te Ter Neuzen den Z.Eerw. heer G. van Wees te Dongen (N. Br.). Een koopman van hier, die Dinsdag de markt te Rotterdam bezocht, werd toen hij zich in het café Coomans be vond, een portefeuille met ongeveer f 1000.waarde ontfutseld. Te beginnen met Donderdag 17 October 1918 zal de namiddagboot van Ter Neuzen naar Vlissingen niet om 4 uur nam. maar om 2.45 vertrekken. Zaamslag. Door den landbouwer J. V. zijn in het jongstverloopen voorjaar uit- geplant, een voor deze streek minder bekende aardappelsoort, komende van uit Limburg. Met een opbrengst van ongeveer 200 zakken ieder van 100 K.G. per gemet, zag de landbouwer zijn moeite bekroond. Op hot land van den burgemeester van Zaamslag is een aardappel gestoken, die het zeldzame gewicht had van 12 ons. Zaterdag zijn te Sas van Gent een 30 tal vluchtelingen uit Kiel over de grens gekomen. Het waren Nederlanders Er was sprake van dat er 200,000 vluchtelingen uit Noord-Frankrijk in ons land zouden komen. In Roosendaal kwam het gerucht dat drommen vluchtelingen zich reeds tus- schen Mechelen en Antwerpen bevonden. Men [maakte toen op 't station in een twintigtal keukenwagens koffie gereed voorts werd er voor brood en boter voor minstens drie duizend personen gezorgd. Tevens werden treinen in gereedheid gebracht om ze uit het in staat van beleg verklaarde gebied te voeren. Zondagmiddag kwam echter bij den stationschef een officieele mededeeling van den Duitschen commandant te Es schen, meldende dat 't generaal-gouver netnent te Brussel hem order gaf te be richten, dat de vluchtelingen niet zouden komen. Thans echter wordt weder een vlucht verwacht uit Rijssel en omstreken. In Brussel zijn 150.000 vluchtelingen ondergebracht. De electriciteitsvoorziening gaat te Cadzand goed vooruit. De heer W. de Smidt heeft nu de zaak aangepakt en met goed gevolg. Met November zullen de ingezetenen in de kom der gemeente wel van licht kunnen genieten. Op een gescheurde weide te Lams- waarde werden per II.A. ruim 450 zakken aardappelen gestoken. De acht Middelburgertjes, die een paar maanden te Sluis vertoeft hebben bij verschillende ingezetenen, zijn naar hun woonplaats teruggekeerd. Over 't algemeen zien de gastjes er goed uit allen zijn in gewicht toegenomen, een paar zelfs tot zes K.G. In de Vrijdag gehouden raadsver gadering van Aardenburg werd behandeld liet schrijven van Ged. Staten, waarin voorstellen worden gedaan tot verhoo gingen der jaarwedden van den burge meester en den secretaris. Hierbij wordt voor deze gemeente het minimum vast gesteld op f 1300 met 5 driejaarlijksche verhoogingen van f 150 tot een maximum van f2050. Spionage. Van de Zeeuwsch-Vlaamsche grens meldt men aan het persbureau Vaz Dias Hedennacht, is aangehouden door twee commies-soldaten een Belg, voorzien van gummischoenen en gummibeenkappen Bij onderzoek bleek, dat hij teekeningen en bescheiden van de stellingen bij Brug ge en Oostende bij zich had. Te Hansweert kan men al heel goed merken, dat het gevaar voor de Duit- schers te Gent niet meer denkbeeldig is. Een groot aantal geladen schepen is van Gent naar Hansweert gekomen vandaar worden ze naar Antwerpen gesleept. Midd. Crt. Diefstal van geheime defensiekaarten. Men meldt, dat er in het begin dezer week aan boord van een der marine schollen te Vlissingen een hoogst ern stige diefstal van geheime defensiekaar ten heeft plaats gehad. Dadelijk na de ontdekking van den diefstal heeft de vice admiraal, commandant in Zeeland, door aanplakking aan boord van de oor logsbodems een belooning van 500 gul den uitgeloofd voor terugbezorging van de kaarten. Het is aan den commissaris van poli tie te Vlissingen, krachtig bijgestaan door de recherche, gelukt, de daders te ontdekken. Het zijn twee mariniers die bekend moeten hebben zich aan de diefstal te hebben schuldig gemaakt, met het oogmerk, deze geheime kaarten aan een der oorlogvoerende mogendhe den te verhandelen. Marineschepelin- gen hebben megedeeld, dat het kaarten betrof van de geheele Nederlandsche kust en van de Zuiderzeehavens. Uit het onderzoek moet gebleken zijn dat de dieven zich in verbinding hadden gesteld met een Nederlander, wonende te Rotterdam. Daar bij het bekend worden van deze bijzonderheden de laatste trein uit Vlissingen reeds was vertrokken, is op last van den comman dant van Zeeland en extra trein ter beschikking van ee recherche te Vlissin gen worden gesteld, die daarop met een staf officieren en een der gearresteerde mariniers naar Rotterdam is vertrokken waar het mocht gelukken, alle kaarten nog in beslag te nemen. Door B. en W. van Nieuw- en St. Joosland is tot tijd. onderwijzer benoemd de heer A. J. Platteeuw van Axel. Gekozen bij enkele candidaatstel ling tot lid van den gemeenteraad te Waterlandkerkje de heer P. du Burck. Genoemde heer is secretaris van de Unieliberale kiesvereeniging van de af deeling Waterlandkerkje. De vacature was ontstaan door hot vertrek van den heer J. A. Risseeuw—Van Male naar Zuidzande. Rilland Bath. Hoe ver de brutaliteit van sommigen strekt diene het volgende Dinsdagnamiddag omstreeks 4 uur kalfde in de weide van den landbouwer A. N., alhier, een koe. Door de militaire wacht, welke daar in de buurt is, werd het kalf gestolen en verkocht. Tegen de verdachten, 4 militairen der le Cornp. alhier, werd door den gemeenteveld wachter proces-verbaal opgemaakt. Krabbendijke. Gisterennacht heeft men in de School met den Bijbel gestolen. Gisterenmorgen stonden in alle lokalen de kasten open en waren deze doorzocht. Een negertje met geld voor de zending werd geledigd, een blok met koperen gewichten werd leeg gevonden, een tien tal paren kousen voor kinderen, die met natte voeten in school komen, zijn xer- kwenen en ook een stapel met hand- en borddoeken, terwijl van de kleinste kin deren al de potlooden, een dertigtal, zijn gestolen. Deke lagen iu een kast. Uit Kerkrade meldt men Een 20-jarig meisje, Elise G., uit Pan nesheide, werd hier in de nabijheid der grenzen een paar honderd meter van haar woning, door een verdwaalden kogel getroffen. De dood trad onmiddellijk in. De Duitsche grenswacht had op een paar deserteurs geschoten. Een der kogels veroorzaakte den dood van het meisje Brutaal. Dezer dagen is uit een politie-posthuis in Den Haag de kachel gestolen. Do kachel was des ochtends in het posthuis geplaatsteen paar uur later kwam iemand, die voorgaf, dat er een vergis sing had plaats gehad, ze weer weghalen. Later bleek, dat men met een oplichters truc te doen heeft gehad. Op dezelfde wijze zijn ook reeds kachels uit schoolgebouwen in Den Haag ver dwenen. De vrouw van den heer V. te Nieuwe Tonge, welke haar man behulpzaam was met het op den zolder zei ten van een zwaren zak graan, had het ongeluk, den zak dien de man, denkende op den zolder te wezen van zijn schouders zette, op haar hoofd te krijgen en met dien zak naar beneden te vallen. De onge lukkige is met een gebroken ruggegraat opgonomen. Teneinde te voorkomen, dat bij groote drukte willekeurige prijzen werden ge vraagd, en de inwoners werden afgezet, heeft het gemeentebestuur van Venlo maximumprijzen voorgeschreven voor een ritje in de daar dezér dagen ver- toefende stoomcaroussel. Voor entrée en vrijen rit mag een kwartje worden geheven, verdere ritten mogen niet meer dan een dubbeltje kosten. Zoo hebben B. en W. van Venlo thans ook de woekerprijzen voor de pret ingetoomd. (Rotterd.) De vergiftiging in 'tZand. De toestand van Neeltje Vader die door haar zuster door vergif om het leven zou zijn gebracht, indien de ge neesheer niet zeer spoedig had inge grepen, is vooruitgaand. Zij kon echter nog niet gehoord worden. Twee militairen uit Zeist gingen met den trein in de richting Amsterdam. Een van hen stapte onderweg uit en ontdekte toen, dat hij zijn portefeuille kwijt was met f850. Hij gaf daarvan kennis aan den stationschef en sprak het vermoeden uit, dat hij door zijn collega, die naar Amsterdam doorreisde, was bestolen. Er werd toen onmiddellijk naar Amsterdam geseind. Bij aankomst van den trein werd de militair aange houden en het bleek, dat hij de porte feuille met het geld had weggeborgen in zijn kepi. De soldaat werd aan de politie overgeleverd. Een nieuwe truc Woensdagmiddag werd op den Kneuter dijk te Den Haag, een fietsende jongen aangeroepen door een jongmensch van 17—-18-jarigen leeftijd. Jó, van wie is die fiets? Van m'n baas. Geef mij 'm. Dank je wel, hoor Ja jó, doe het maar, ik weet er wel een gaatje voor en dan krijg jij ook de helft van de opbrengst. Je kan er geen kwaad bijje zegt tegen je baas, dat-ie gestolen is. Begrijp je. De koop ging ditmaal niet door, dank zij de standvastigheid van den jongen. Maar geeft zooiets niet te denken Hoe veel fietsen zijn er op deze wijze al niet verdwenen Ten postkantore te Dirksland werd door een inwoner uit die gemeente 500 enkele guldens gebracht, om te worden geijkt. Den goedgeloovigen man was door enkele personen op den mouw gespeld, dat "zulks noodig was om den smokkel handel in zilvergeld tegen te gaan, daar anders zijn geld waardeloos zijn zou Men schrijft uit liet „Vad.": „Het gebeurde dezer dagen in het restaurant Hause of Lords in de Hof straat te Den Haag. Het zaaltje was zeer bezet, merendeels Engelsche door officieren in uniform, toen twee Duitsche alhier geïnterneerde officieren, eveneens in uniform, binnentraden. Nauwelijks binnengekomen werden zij door een drietal Engelsche officieren kapiteins aangesproken op een toon, welke alles behalve hoffelijk was. De Engelsche kapiteins wilden de Ouitschers den toe gang tot het lokaal ontzeggen onder ge- •oep van „gut out", enz. De Duitsche officieren achten het cor recter geen twistgesprek aan te gaan en stapten resoluut de bar binnen. An dere Engelsche officieren begonnen op hoonenden toon het vuurtje aan te wak keren en hoopten wellicht zoodoende de beide Duitsche heeren tot heengaan te dwingen. Handtastelijkheden werden voorkomen, doordat de bar chef zich in het geval mengde en aan de Engelsche officieren te verstaan gaf, dat ze in zijn lokaal niets in te brengen hadden over het publiek, van welke nationaliteit ook. Voor de burgers en dames welke aan wezig waren, was dit geval blijkbaar eveneens te kras. Als één man kozen ze partij voor de twee Duitsche officieren die door hun waardige' houding aller sympathie hadden. Na een kwartiertje stapten ze uit eigen beweging op, nog nageroepen door de Engelschen. Het is te hopen dai generaal Onnen, die. naar ik hoor, met de zaak in ken nis zou worden gesteld, de drie Engel sche kapiteins zal onderrichten, hoe men zich iu een neutraal land als gast heeft te gedragen. De naam van althans één dier Engelsche officieren is bekend ge worden." Zooals men zich zal herinneren, strij den de Engelsche legers om de bescha ving te redden Te Antwerpen kwam de heer Porte- carero, veekoopman, wonende te Borger- Ijout, op het Asiadok, recht over de ijze ren brug, aangereden. Aan den om draai van het dok werd het achterdeur tje van het rijtuig door twee kerels ge opend, die een valies, waarin 900.000 fr. in bankbriefjes, uit de tonneau stalen. De heer Portecarero bemerkte den diefstal en zag de kerels met het fortuin wegsnellen. Onmiddelijk werdjde politie verwittigd, alsook een tiental bedienden van den gestolene, die in den omtrek waren. Een der kerels gelukte er in te ontsnappen, de andere vluchtte in de richting van den houten steiger en wist zijn vervolgers te ontkomen. De heer adjunct van der Goore liet den steiger omsingelen en een tweetal agenten werd bevolen een kijkje onder den steiger te nemen; daar'werd de valies ontdekt met 75.000 francs. Opnieuw werd de steiger onderzocht en een der daders, zekere Jozef D., welke zich daar ver borgen had, werd geknipt en nog 700.000 fr. werden gevonden op een an dere plaats onder den steiger verborgen Jozef D. werd ondervraagd en hij be weerde dat zijn medeplichtige, zekere C. was, dien men in de Bredastraat kon aantreffen. Onmiddelijk begaf de politie zich naar het adres, dat de aan gehoudene opgegeven had, en waarlijk werd daar C. aangetroffen, die in het bezit gevonden werd van de ontbreken de 125,000 fr. De kerels werden onder vraagd en daar liegen niets baatte, wa ren zij verplicht hun schuld te bekennen. (Antw. Ct.) Wij hadden iets te vragen aan een der rijksbureaux en vroegen en ver kregen telefonische aansluiting. „Hallo, met wie?" „U spreekt met de R. V. A. P. A. 5. B. B. M. T." Wij rolden bijna van onzen zetel, toen dit antwoord in een razend tempo ons werd toegevoegd, en toen we onze ont roering eindelijk meester waren, waag den we het aan de telefoniste een iet wat duidelijker uiteenzetting te vragen. „O, weet u niet wat dat beteekend Luister maar Rijksbureau voor Verlich ting en Aanverwante Producten Afdee- ling Vijf, Benzine, Benzol, Motorspirit en Terpentijn." Toen wisten we het 1 (Ned.) De redacteur van „Ons Maandblad" althans en ook de predikant wiens ver zuchtingen over zijn leege kerk wij on langs publiceerden zijn althans niet on verschillig op dit punt. En wat ons betreft, we kunnen niet anders dan ons hartelijk er in verblijden, wanneer het besef steeds levendiger wordt, dat aan waarachtige geestelijke behoeften niet door een moderne predi king kan worden voldaan, maar dat alleen het levende Woord Gods, bediend door leeraren die ervoor buigen, de hongerige ziel kan voeren tot het Brood des Levens. Alleen dat kan heilbegeerigen voeden. Het Modernisme geeft steenen voor brood. (Rott.) Gedachten van Johan Newton. Ik zie het onvoordeelige van het twis ten duidelijk in het geval van Job en zijne vrienden; want, indien God niet tusschenbeiden gekomen ware, en zij tot dezen dag toe geleefd hadden, zou den zij nog getwist hebben. Een wijze beschouwt de menschen zooals hij de paarden beschouwthun prachtigen opschik ziet hij aan voor het tuig. Ik heb van vele slechte pausen gele zen, maar de ergste paus is het eigen ik. Het ware te wenschen. Het ware te wenschen. Dat alle menschen. Hun eigen gebreken. Wat beter bekeken, Dan zouden ze al dat praten. Over anderen wel laten. Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe Moerkapelle, P. Moer man, te Catste Elburg, J. C. Klomp, te Rijssen te Jaarsveld, J. Bus, te Enter te Gaast en Ferwoude, C. J. Meyer, te Sloten. BedanktVoor Lutjebroek, J. J. Meyer, te Wijnaldum. Geref. Kerken. Beroepen Te Bunschoten, B. W. Veder, te Zwollete De Krim, J. G. Feenstra, te Dirkshorn. BedanktVoor Oldehove, K. v. d. Veen, te Gasselternijveenvoor Werkendam, B. T. Bouma, te Doorn. Benoemd tot onderwijzer(es) Te Vlaardingen, mej. K. M. de Bruin, te Maassluis te Zeist, W. A. v. d. Brink, te Hellevoetsluiste Leerdam, mej. C. M. Hobma, te Utrecht. Verloopt het Modernisme? In het eerste nummer van „Ons Maand blad", het pas opgericht orgaan van de Vereeniging van Vrijzinnig-Hervormden in Drente, onder redactie van Ds. H. de Groot te Emmen, wordt gewezen op de verandering in de Kerkelijke verhoudin gen in Drente „Er was een tijd", aldus het blad, „dat geheel Drente vrijzinnig was in kerkelij- ken zin. Die tijden zijn echter voorbij. De Vrijzinnigen hebben hun erfdeel niet bewaakt. De classis Meppel is reeds lang om en in orthodoxe handen, de classis Emmen gaat van lieverlede naar het doode punt, vooral door de oplevende orthodoxe veengemeenten. In vele ge meenten vestigen zich in allerlei uithoe ken de z.g. evangelisten en hun kuddeke breidt zich allengs uit, terwijl de kerk banken der Vrijzinnigen niet voller wor den, integendeel". Er zijn Modernen geweest, o.a. Dr. J. C. Bleeker te Dronrijp, die er een zekere eer in stelden dat liet Modernisme im populair is. Als echter op den duur het Modernisme aan invloed zou blijven ver liezen, vreezen we, dat Dr. Bleeker er wel eens minder prettig onder gesteld zou zijn. Naar de Köln. Volksz. verneemt zal van Duitsche zijde vermoedelijk Brussel als plaats van* vredesonderhandelingen worden voorgesteld. Reuter verneemt dat Roesselaere ver- meesterd is en dat de geallieerde troepen deze plaats voorbij getrokken zijn. Er werden 3000 gevangenen gemaakt. Rijssel en de Vlaamsche kust worden ernstig bedreigd. MAASTRICHT. Een Duitsche lazaret- trein die ledig was en naar Aken vertrok is door ambtenaren aangehouden. Een derde gedeelte van den trein is nog maar onderzocht, doch reeds voor f 40.000 waarde gevonden aan eetwaren en ma nufacturen, zeep, enz. Het onderzoek duurt voort. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 16 Oct. Donderdag 17 Vrijdag 18 Zaterdag 19 Zondag 20 Maandag 21 Dinsdag 22 10.31 11.27 0Ï37 1.10 2.1 2.43 11.- 11.53 12.16 12.58 1.40 2.22 3.6 Zoo de Heere het wil hopen onze geliefde Ouders SJOERD KLAZES LAANSMA NEELTJE VAN DER KOOIJ Vrijdag 25 October hunne 25- jarige Lchtvereeniging te gedenken. En 1 Nov a s. heeft onze ge liefde Vader als Hoofd eener School het, Chr. Onderwijs 25 jaar gediend. Hunne dankbare kinderen. Oostkapelle, 11 Oct. 1918. De Burgemeester maakt bekend dat diegenen welke in aanmerking wenschen te komen voor eigen broodgraan, peul vruchten, aardappelen, enz. daarvan op gaaf dienen te doen vóór of op Woensdag 16 October 1918, ten kantore van het Levensmiddelenbedrijf. Telkens van des voormiddags 912 uur. Ter Neuzen, 14 October 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Telers van Witte, Roode en Savoye (Gele en Groene) Kool, Peen (fijne), Rapen, Knolseldery (zonder groen), Prei en Ramenas, worden in hun eigen belang beleefd verzocht, opgave te doen vóór 20 October, van de beteelde oppervlakte en de vermoedelijke opbrengst der ver schillende gewassen. IIET BESTUUR. Doodelijk schot. Droevig ongeluk. Maximumprijzen voor plezier 1 Uit Venlo wordt gemeld Een portefeuille gestolen. Er in geloopen. Gesterde rekels. 900.000 fr. gestolen. De abreviatuur gehuldigd. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften, tl Oct. Pierre Guillaume Daens, oud 60 j-, jm. en Rosalie Zaman, oud 51 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen' 10 Oct. Cijrrille Petrus de Waal, oud 26 j., jm. en Nathalie Josephiua Marie van Meir, oud 26 j„ jd. Johannes de Eeijter, oud 21 j jm. en Johan na van Hoeve, oud 21 j., jd. Geboorten. 9 Oct. Maatje d. van Corne lls de Visser en Leintje Verhelst. 10 Oct. Janna Geertruida, d. van Guljaam Dees en van Eva Scheele. 12 Oct. Jacoba Catharina d. van Jacob Verspoor en van Pieternella Kerpel. 13 Oct. George Leopold Antoine, z. van Richard Theophile Henri Van Bogaert en van Sijlvia Josepha Callens. Roesselaere gevallen. EN

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 3