Mengelwerk. Kerk, School en Zending. Leestafel. Burgerlijke Stand. Landbouw. lioogwatergetij te. Ter Neuzen. Advertentie». Bietenbladeren. Voor onze Kinderen. Verkoopingen. (Z o n n e t ij d). DAGEN. Voorm. Nam. ningen zetene. die van om- oni tnaar W( gelukt. reeds negen op kamers noemen en van den dienstdoenden rijksambtenaar, om zich naar de visiteuse ter onderzoek te begeven. Zij wilden daarop de tram verlaten. Toen de rijksamtenaar dit wilde beletten, mishandelden zij hem, waarop de zusters met behulp der marechaussees naar de visiteuse werden gebracht, waar chocolade op hen werd bevonden. Zij zijn naar de marechaus sees-kazerne overgebracht. De geschiedenis van een „Graaf". Eigenlijk is het opschrift niet juist het moest luidende geschiedenis van een inbreker, want, zooals uit het _yor- volg van de geschiedenis zal blijken geldt het hier een pseudo-Graaf, van zijn naam en eveneens standigheden gebruik maakte eventjes f löOOO gulden rijker te worden, hetgeen hem intusschen niet is liet gebeurde Zondagmiddag te Scheve ten huize van een geacht mge- Een der dochters, een 16 jarig meisje, had verkcering aangeknoopt met een Duitscher. die maanden te Scheveniugen woont, zich „graaf liet bijster veel verteringen maakte. Toen op den bewusten Zondagmiddag de ouders van het meisje van een wandeling terug kwamen, vonden zij hun ontstelde dochter in groote vertwijfeling thuis zitten. Zij verhaalde dat zij door haar beminden' „graaf" op, een handige wijze met opdrachten naar Verschillende adressen was gezonden, van welke ge legenheid Z. E. Hooggeboren gebruik maakte om met behulp van twee kor nuiten („broers" van den Graaf) de kast open te breken en met een bedrag van f15000 er van door te gaan. Door den vader van het 'meisje was juist den vorigen dag dit bedrag als koopsom vooi een huis, ontvangen. Het edele drietal heeft daarop liet huis verlaten in de richting van Den Haag; onderweg ontmoetten zij een „aapje wenkten den koetsier en deze maakte met het drietal rechtsomkeert naar het station der H.IJ.S.M. De wijze waarop het rijtuig werd ge- requireerd trok de aandacht van een juist passeerend rechercheur, die 'gebeurtenis aanleiding vond 1 nummer te noteeren. Des avonds, toen de Schevenmgsche politie van een en ander in kennis was gesteld, kwam de activiteit van den rechercheur te pas bij het opsporen van de drie hoogheden. Het bleek toen dat zij des middags naar Venlo waren af gereisd. Door middel van telegraaf en telefoon werden de autoriteiten in Limburg van een en ander op de hoogte gesteld met hot gevolg dat den volgenden dag het drietal te Zevenaar werd gearresteerd. De „graaf" en zijn „broers" zullen in de gelegenheid worden hun mislukte poging na te in de rijtuig- vrucliteloozen aan- per sé noodig om ongetwijfeld gesteld over denken. Door een koe De wed. T. te Magelc, te Den Ham (Ov.), werd door een woedende koe zoo toegetakeld, dat, zij hedennacht onder hevig lijden is bezweken. Een zeer brutale diefstal heeft Zaterdagmiddag te Amsterdam plaats gehad. Toen een looper van een der aldaar gevestigde bankinstellingen met een bedrag aan bankbiljetten, ter waarde van f87.000 het kantoor had verlaten, kwam hem een bediende der bank achterop er. verzocht den looper, hem de geldswaardige papieren te geven. Tevens gaf hij den looper een pakje ter bezorging en maakte zich haastig met het geld uit de voeten. (Hdbl.). I Door de grenswacht doodgeschoten. Zaterdagavond is te Babberieh de twintigjarige dochter van den arbeider Van Bindsbergen, na roep doodgeschoten. Vrage Is het nu smokkelaars of. smokkelaarsters dood te schieten? Zeker het vergrijp is ernstig doch niet van dien aard, dat het de doodstraf verdient. Zouden de instruc ties van onze grenswacht en haar op treden wel geheel op elkaar sluiten Wij betwijfelen hot. Er wordt daar aan de grens wel wat te licht over een menschenleven gedacht. Vrouw de Leus. Ten huize van een distributie-ambte naar ten plattelande werd dezer dagen een pakje thuisbezorgd, met voor afzend ster vrouw de Leus. De vrouw des huizes vindt het geen zuivere koffie, en toen mijnheer thuis komt, word hem al dadelijk vrij bits ge vraagd wie of vrouw de Leus is. Vrouw de Leus, nooit van gehoord, ik ken ze niet. Zool Jij ken haar niet, zij jou wel, an ders zou ze je geen pakje sturen, zie maar. Mot schuift ega het bewuste pakje over. Mijnheer staat perplex. Met een on aangenaam voorgevoel maakt hij het pakje open. Het bevat versfch rund- vleesch. Een licht gaat hem op. Oja zeker, ken ik vrouw de Leus (frauduleus). Beider gezicht komt uit de plooi, ze hebben in het geval schik, en bij liet eerstvolgende maalvleesch op tafel. (Historisch) De bedriegers bedrogen of hoe twee brood dieven .,kaas" op hun brood kregen. 't Gebeurde in Rotterdam. Een bak kerswagen werd in 't oog gehouden door een tweetal individuen, om, indien de kans goed stond hun slag te slaan en zich den inhoud te verzekeren. En die kans stond goed. Op een gegeven moment, werden dan ook de achterdeuren van den wagen ge opend, zonder dat de koetsier, die geen oogen „van achteren" heeft, merkte wat er gaande was. De „heeren" hadden hun doel bereikt. Evenwel rekenden ze niet met één factorde zeldzame opmerkingsgave, welke de Rotterdamsche straatjongen bezit. Eenigen van die bengels zagen de manoeuvre en lieten haar volgen door een meesterlijken zet, waarin de humor ruimschoots vertegenwoordigd was. Floep de deuren werden dichtgewor- pen. De „heeren" zaten, hoe ze ook mor relden en gromden. De jongens lichtten een agent in, zoo dat de koetsier de „heeren" naar 't po litiebureau kon transporteeren. Of de jongens met hun leuke zet ook in hun nopjes waren Mishandeling met doodelijken afloop. Een politie-agent trof Vrijdagnacht te Deventer een man aan, die zich eenig- zins vreemd gedroeg. Naar het bureau geleid, verklaarde de man door zijn schoonvader op het hoofd geslagen te zijn, ^waardoor hij de kluts was kwijtge raakt. Op medisch advies werd de man een 30-jarige kermisreiziger uit Ape.ldoorn, naar het ziekenhuis overgebracht. Zondag was zijn toestand zoo verergerd, dat een operatie noodig bleek. De geneesheeren constateerden daarbij een hersenbloeding, gevolg van hevige slagen op het hoofd. De mishandelde is aan de gevolgen be zweken. De politie, die reeds den schoonvader D. te Diepenveen liet aanhouden, stelt een uitgebreid onderzoek in. Het parket uit Zut.phen arriveerde om bij de sectie op het lijk tegenwoordig te zijn. Op heeterdaad betrapt. Reeds eenigen tijd miste de winkel houder van de Gbulmy Baar, Fortuin straat te Bergen op Zoom, iederen dag op hetzelfde uur eenige sigaren. Eindelijk is het Dinsdagmorgen aan de politie ge lukt den dader een bekend ingezetene te betrappen, toen hij als gewoonlijk s morgens eenige sigaren kocht en er heimelijk zes in zijn jaszak glijden liet Hoe gesmokkeld wordt. Men meldt uit Nijkerk - Dat ook hier nog steeds gesmokkeld wordt blijkt wel uit het feit, dat onder deze gemeente voor eenige dagen een melkrijder werd aangehouden, die in zijn wagen 24 bussen had, alle gevuld met rogge, en bestemd voor Bunschoten. In beslagname volgde natuurlijk. Een koffer zonder eigenaar. Een volle coupé wordt op een station door een ambtenaar bezocht, die vraagt aan wie de verschillende collis belmoren. Een praciitkoffer met geel koperen beslag heeft geen eigenaar Dan neem ik hem maar mee naar het bureau en ambtenaar en koffer zijn nauwelijks verdwenen, of der passagiers ontpopt zich als de per Last. Voor het inladen en uitladen waren 28 dagen toegestaan met de be paling, dat twintig gulden per dag voor overligdagen warén verschuldigd. Haast niet te gelooven Uit zeer goede bron kan het „Vad." meededen, dat een Haagenaar een ar tikel gekocht heeft, waarvoor geen maxi- mumjnijs is vastgesteld, en dat even duur bleek te zijn als 2 jaar geleden Een nagemaakte zilverbon. Te Delft is een valsche zilverbon ont vangen met niet alledaagsche opschrif ten. De vervaardiger was blijkbaar een grappige snaak en heeft herkenning niet al te moeilijk gemaakt. Op dezen bon staat n.l. te lezenKoninkrijk der Ne derlanden. Zilverbon 1 gulden. Serie Gek no. 11. Wordt tot betaalmiddel geweigerd, die goed zijn oogen de kost geeft. Inwisselbaar in zilver als men een gek ontmoet. Geregisteerd De Agent van Ministerie van Bedrog. (Handtee- kening vrij goed nagebootst). 51 Novem ber 100 j. v. C. De Minister van Be drog (hieronder dn handteekening van Minister Treub nagemaakt). Onwettig betaalmiddel. Een verdwaalde kogel. Aan het politiebureau Overoom te Amsterdam, werd een revolver gedee- ponncerd, die was gebruikt bij een po ging tot zelfmoord. Een agent was bezig het wapen te ontladen, toen de revolver plotseling afging en den dienst doenden brigadier, die aan den anderen kant van liet. vertrek zat, wondde. De ongelukkige werd in den buik getroffen. Hij werd overgebracht naar het Wilhel- minagasthuis, waar de man zich waar schijnlijk aan een operatie zal moeten onderwerpen. Een en twintig zakken Kwatta. Een paar dagen geleden vonden te Pannerden de ambtenaaren langs den Rijnoever verborgen een en twintig zakken, volgepakt met eenige duizenden stukken Kwatta-chocolade tot een groote waarde. De goederen waren daar blijk baar per schip gedeponeerd, om later op dezelfde wijze verder te worden ver voerd, totdat do grens zou zijn bereikt. Alles werd verbeurd verklaard. een eigenaar met de mededeeling zit vo thee, koffie, zeep, enz, maar wat gaf 't dat hij van mij was Kwijt was ik hem toch en nu ontloop ik nog het proces verbaal met den aankleve ervan. De man had gelijk, maar hét grapje kostte hem toch over de f 100. Een humane daad. De firma P. Lunter te Bolsward stelde voor het plaatselijk steuncomité aldaar een partij manufacturen beschikbaar tegen de prijzen van het eerste oorlogs- Velen die voor de thans geldende prijzen in manufacturen die ongeveer tienmaal zoo hoog zijn dan voor den oorlog, niet staat zijn ook maar het allernoodigste in aan te humane zijn. schaffen, zullen daad natuurlijk door deze zeer gebaat Oplichterstruc. Te Steenbergen kwam dezer dagen een reiziger in verschillende winkels, om chocoladepoeder, lijnolie enz. te verkoojien Sommigen sloegen voor wel f 150 in. Toen de artikelen evenwel per rembours thuis kwamen, bleek, dat inplaats van bovengenoemde waren waardelooze j»oe der en vochten werden geleverd. Men zij op zijn hoede. Waardesring van de krant. Het „Vad" vertelt als historisch Ontboezeming van een huisvrouw: Tijd om couranten te lezen heb ik niet meer, nu de distributie het huishouden zoo moeilijk maakt, maar ik ben toch fel op couranten. Je kunt er prachtig in koken en sinds ze zoo ruiken zijn ze uitnemend geschikt om motten te ver jagen en één blad in de mand van den hond houdt het dier volkomen zuiver. Smokkelen. Te Zwartemeer hebben de kommiezen vier vrachten manufacturen ter waarde van f2000 in beslag genomen. De ver voerders wisten te ontkomen. Een scheepsvracht voor honderd jaren. Tegenover de hooge vrachten van den tegenwoordigen tijd steld een Noorsch blad, aan de hand van oude kronieken, de vrachtcijfers van honderd jaar gele den. De Nederlandsche kof „Louisa Augusta" werd toen met veertig last rogge van Petersburg naar Amsterdam bevracht tegen een cijfer van 36 gulden Kootwijkerbroek, W. J. G. Lettink, té Hardinxveldte Oudewater, R. Postma, te Leimuiden. Zonderlinge tekst keu ze. Begin dezer maand nam een predikant afscheid van zijn eerste Gemeente, die hij nog geen 3 jaar gediend had, met Gen. 42 22, het woord van Ruben tot zijn broeders: „Heb ik het u niet gezegd, toen ik zei de jongeling". Zondigt niet aan dezen Nu in deze tijden zooveel leed gedragen wordt, heeft onderstaand gedicht van Mej. H. S. S. K., dat we uit Timotheus overnemen, ook voor wijder kring beteekenis LANGS DEN LIJDENSWEG. O, weer van mij gedachten, Die boos en bitter zijn, En leer mij stille wachten, Ook in de felste pijn, Op U, die hebt verordend Dit groot en zwaar verdriet, Al zien mijn weenend' oogen De wijze reden niet. Mijn Heiland heeft geleden Het bitterst denkbaar leed, Met al de smaad en schande Van mijne schuld bekleed. En Hij, Hij heeft gezwegen Op spot en vuigen hoon, En Hij, Hij heeft verdragen Tot spog en doornenkroon. En Hij, Hij heeft gebeden Voor wie Hem zoo misdeed In lijdzaamheid en liefde, Nog grooter dan Zijn leed. En Hij toch leed onschuldig, Ja, als Gods offerlam, Dat weg dor wereld zonde En ook mijn zonde nam. Eu ik zou durven klagen, Als ik iets lijden moet, Waarmee ik nog geen enk'le Van al mijn zonden boet? O God, wil mij vergeven Dat ik niet lijden kan, En telkens weer dat Voorbeeld Uit mijn gedachten ban. En leer mij toch te lijden,-' Om Christus' wil bereid, En uit mijn lijden leeren Als Hij gehoorzaamheid. Dan zal 'k U eenmaal danken Voor wat Gij voor mij deedt Door middel van dit lijden, Voor 't voorrecht van dit leed. Wij kunnen omtrent de prijzen, die wij voor aangebrachte nieuwe abonné's beschikbaar stellen, thans een nadere mededeeling doen. Voor één abonné een klein boek. Voor twee abonné's twee kleine boekjes. Voor v(jf abonné's een flink boek. DE ADMINISTRATIE. Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe Hagesteiu, J. Kat, te Heukelumte St. Middelgeste], W. A. Griethuysen, te Buurmalsente Amcide, A. F. P. Pop, te Middelharniste Ilau- wert, II. H. Dorgelo, te Neede. Bedankt: Voor Volleuhove, H. W. te Winkel, te Nijeliaske voor St. Maartens dijk, J. H. Gunning, te Hoogeveen. Geref. Kerken. Beroepen Te Blija, C. II. Elzengn, te Pijnacker-Nootdorp, C. Lopik. Geref. Kerk. Steenwijk, P. de Smit Woubruggete A. van Nood, te Christ. BeroepenTe te Lissete Zwolle, N. Bijdemast, te Maarssen. Geref. Gemeenten. Aangenomen: Naar Ridderkerk, J. R. van Oordt, te Middelburg. Benoemd tot onderwijzer(es) Te Aarlanderveen, D. Nieuwenhuis, te Amsterdamte Koudekerk a/d Rijn, P Bartlema (hoofd), te Minnertsga en II J. ten Zijthoff, te Hazerswoudete Rot terdam, K. de Bloois, te Slikkerveerte 1. Karakters uit den Bijbel, door P. J. Smink. Dit is het derde deel, dat aan de leden der Vereeniging ter bevordering van Christelijke Lectuur wordt toegezonden. Vooraf gingen Het zwaard Gods en Appie Nijland. Met dit ontvingen we Het verachte uitverkoren. Evenals de andere nummers kunnen we ook dit ter lezing aanbevelen, al zijn we het niet altijd met schrijver eens. Smink schrijft een keurige stijl. Hij behandelt achtereenvolgens Simeon, Ma ria (de moeder des Heeren), Simon Petrus, Johannes, Nicodemus, Herodes Antipas en Thomas. Sommige gedeelten zijn aangrijpend schoon, alleen verliest de schrjjver zich o. i. soms iets te veel in fantasieën, hoe wel hij hierin alle profanie vermeden heeft. Het boekje is voor f 1,10 niet te duur. 2. Het verachte uitvet koren, door Cleopas, evenals 't vorige een uitgave van KOK te Kampen. Prijs f0.90. Een boek als er vele zijn. 't Verhaal kon hier en daar spannender zijnde karakters komen niet scherp genoeg uit. Een echtpaar, tegen den zin van de ouders der vrouw getrouwd, heeft een ongelukkig kind. De ouders der vrouw leven met Gerard en Martha in vijand schap. De liefde van de vrouw voor haar man verkoelt, sterft af als deze geregeld gaat drinken en de idiote Bertus mis handelt. Tenslotte sterft de man, Martha komt weer bij de inmiddels verzoende ouders thuis. Haar kind, dat in een stichting is, wordt ziek, en sterft, maar aan 't sterf bed komen Martha en haar broer Willem door 't getuigenis van 't jongske, dat hij naar Jezus gaat, tot bekeering. 3. Een machteloos Christendom, door Ds. J. J. Knap. Deze predikatie a f 0.20 bij J. H. KOK te Kampen verkrijgbaar is' een juweeltje. De beroemde schrijver in Oude Paden, wijst hier de gemeente, naar aanleiding van Mattli. 17 19 op de onmacht van den uatuurlijken^mensch, en op de macht van den biddende mensch. Ieder leze èn herleze dit werkje. 4. Vrouwenstemrecht ook in de Kerk P door Ds. K. J. Kapteijn bij KOK te Kampen a f 0.40. De schrijver behandelt de vraag ont kennend. We zijn het van harte met hem eens. De brochure is geschreven tegen de artikelen van Ds. Lindeboom in de Bazuin, die een vurig voorstander is wan het stemrecht der vrouw, óók de Kerk. Op kerkrechterlijke en schriftuurlijke gronden bestrijdt Ds. K. dit standpunt. 't Laatste gedeelte lijkt ons 't best geslaagd, 't Eerste is te wijdloopig gaat feitelijk om één vraagis 't stem recht der gemeente gezagsoefening of niet Voor meelevende leden is 't boekje zeker welkom, 't Vraagstuk is aan de orde van den dag. 5. Verschoppelingen, door J. Veltman bij J. H. KOK te Kampen a f2.40. Een mooi verhaal, 't Lijvige boek (330 bladz.) vangt aan in 1870. De bekende schrijver toont ook hier weer, dat hij studie gemaakt heeft van het werkelijke leven hij heeft niet alleen het leven der armen gezien, hij heeft het doorvoeld. Dat maakt zijn werk zoo echt, zoo waar. Een bestedeling der armvoogdij, Paul woont bij een dronkaard, diejnet kwaad voor hem is, later bij een vromen kuiper, die hem lichamelijk en geestelijk ver zorgt. De jongen doet z'n best, en maakt opgang. Ilij wordt architect en verlooft zich met Maria, de dochter van boer Kooijker, een hardvochtig man. Hij wil zich in zijn geboorteplaats vestigen, maar sterft ais slachtoffer van z'n nobele naastenliefde een treurige dood. Maria zet zijn werk de verzorging van ver waarloosde kindereu voort. Sommige bladzijden zijn roerend schoon, hier en daar had de schrijver zijn werk iets meer kunnen bekorten. Doch hoe dit zij, vervelen zal dit frissche, oor- sprokelijke boek zeker niet. 't Leest prettig. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 20 Sept. Kornelis Jacobus Burger, oud 24 j., jm. en Ebrina Anna de Putter, oud 22 j., jd. Cijrille Petrus de Waal, oud 26 j., jm. en Nathalie Sosephina Marie van Meir, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Sept. Ja cobus Pieter Schrier, oud 27 j.. jm. en Magdalena van der Est, oud 32 j., jd. Izaak Adriaan de Braai, oud 21 j., jm. en Pieternella Suzanna Cornelia Wisse, oud 21 j., jd. 19 Sept. Auke Rijpstra, oud 25 j., jm. en Helena Maria Jansen, oud 21 j., jd. Christiaan Donze, oud 22 j, jm. en Janneke Scheele, oud 19 j., jd. Geboorten. 15 Sept. Anthonie, z. van Abraham Lensen en van Margarietha de Bruijn. 20 Sept. Elizabeth Neeltje, d. van Cornelis de Pooter en van Pieternella de Bree. Overlijden. 21 Sept. Annigje van Leeuwen, oud 72 j., wed. van Cornelis Rietdijk. AXEL. Huwelijks-aangiften. 13 Sept. Willem Verhelst, oud 21 j., jm. en Tan netje Dieleman, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Sept. Johan Gerrit Landman, oud 27 j., jm. en An nigje Geertruida Esselbrugge, oud 20 j., jd. Adriaan Scheele, (van Ter Neuzen) oud 23 j., jm. en Catarina Dieleman, oud 18 j., jd. 12 Sept. Augustus Joseph Dop- pegieter (van Ter Neuzen) oud 30 j., jm. en Carolina Maria Verbeke, oud24j.,jd. Geboorten. 1 Sept. Jan Frangois Pie ter, z. van Pieter Johannes Scheele en van Debora Crina van Cadzand. 2 Sept. Maria, d. van Gerhard Agterliuis en van Cornelia Kotvis. 4 Sept. Jacoba Johanna, d. van Izaak Jacobus Brakman en Eli zabeth Luteijn. 5 Sept. Hendrik Adriaan, z. van Dominicus de Kraker en van Janna Pieternella Kotvis. 9 Sept. Annie Irène, d. van Cyrillus Franciscus van Acker en van Maria Coleta Polita Louisa Verhelst. Overlijden. 8 Sept. Jacoba Pieternella Overdulve, oud 5 m. d. van Jacob en van Anna Scheele. 12 Sept. Johannes Jacob Jan de Leeuw, oud 72 j., echtg. van Eliza Anna Catharina Victor. 25 Sept. Eene vruchtbare Landbouw- hoeve 8 II.A. te Buitenvêen gem. Nieuw- leuzen. not. Visseher. 25 Sept. Huis met bouwland te Se- rooskerke, not. Blaupot ten Cate. 25 Sept. Eene vruchtbare hofstede te Nieuwleuzen, groot 19II.A., not. Visseher aldaar. 26 Sept. Nagenoeg een geheele stede te Kloetiuge, not. v. Dissel. hof- te 26 Sept. 50 LI.A. Veldgrond Avereest. Deze 50 H A. land zijn inge steld op f2275, not. Berendsen. 27 Sept. 2 Borselen. not. Huizen met v. Dissel. inboedel te 28 Sept. Hioolen. 20 woonhuizen te Goes, not. W oensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 25 26 27 28 29 30 1 Sept. Oct. 4.30 5.19 6.16 7.30 9.4 10.32 11.34 4.54 5.46 6.50 8.16 9.51 11.7 11.58 Vanwege de Zeeuwsche Landbouw- maatschappij wordt ons medegedeeld, dat door den Voorzitter, den Heer Vre- denburch van den Minister van Landbouw telegrafisch bericht is omvangen, in ant woord op zijn telegram van den 11 dezer, waarbij er op aangedrongen wordt den boereu eigen graan te laten voor het bakken van brood, biunenkort dien aangaande eene gunstige beslissing is te wachten. (Telcud ontvangen voor ons vorig nummer.) De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, ter voldoening aan Circ. No. 18948 dato 13 Sept. jl. Het is verboden bladeren van suiker bieten en voederbieten o. te vervoeren b. te drogen. Dit verbod is niet van toepassing op het vervoer van bietenbladeren van het land naar de weiden of bedrijfsgebouwen van den verbouwer, voor zoover dit vervoer geschiedt langs den kortsten weg, en wel tusschen één uur vóór zonsopgang en éen uur na zonsondergang. Ter Neuzen, 23 Sept. 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 3