TJit de Pers. lit de Provincie. Van Heinde en Verre. van den voorzitter verweet spr. daarop aan B. en W. de voorkeur te geven aan dengeen dien zij no. 1 op die voordracht geplaatst hadden terwijl als no. 2 op deze voordracht voor kwam, iemand die ook den naam Plas draagt. Ot interpellant en deze persoon één en dezelfde zijn bleek ons uit het verslag niet. DE MILLIOENENNOTA. Blijkens de door den Minister van Financiën ter begeleiding van het ont- werp-Staatsbegrooting overgelegde nota betreffende den toestand van 's lands financiën, worden voor den dienst 1919 der uitgaven in totaal geraamd op f 438,211,778.4073. waarvatLbuitengewoon f78,999.175. De middelen zijn geraamd op f 307,533,247.70, waarvan buitenge wone ontvangsten f9,315,510.14. Het tekort op den gewonen dienst kan te ruggebracht worden op f 23,525,598.8073. De Minister is voornemens zoo spoedig mogelijk de noodige wetsontwerpen in te dienen tot dekking van dit tekort, waarbij hij tevens zal uiteenzetten hoe zijns inziens de middelen zijn te vinden ter bestrijding van de verdere uitgaven welke in de naaste toekomst het gewone budget zullen bezwaren bn niet in de ontwerp-begrooting van 1919 zijn opge nomen. Blijkens de begrooting van buitenland- sche zaken zullen kanseliers worden aangesteld aan de gezantschappen te Washington, Peking. Rome (Quirinaal). Op de Marinebegrooting worden onder meer gelden aangevraagd voor verdere in richting van den marineluchtvaartdienst, voor aanschaffing van mitrailleurs ten bedrage van f700.000 en voor aanschaf fing van vliegtuigmatériaal voor den ma rineluchtvaartdienst in Oost-Indië ten bedrage van f 750.000, waarvan de helft uit de Indische begrooting wordt vergoed. Blijkens de oorlogsbegrooting is in be ginsel besloten tot scheiding van inten dance' en militaire administratie. 0(5 de landbouwbegrooting wordt voor gesteld in den loop van bet volgende jaar een voorlichtingsdienst in het leven te roepen ter) behoeve van vezelband en vezelnijverheid. ZONDERLINGE AMBTENARIJ. Men schrijft aan de „Nederlander" Het bericht dat de heer de Beaufort, van de Pluimvee-vereeniging thans op getreden als secretaris van de commissie voor advies van het Rijksbureau voor eieren, tevens tot lid dier commissie is bencemd, doch als zoodanig geen vaca tiegelden zal ontvangen, zal misschien sommigen bevreemden. Waarom niet? zal men vragen. Hét antwoord is: omdat de secretaris reeds met f 2400 bezoldigd wordt. Dat is voor een goed secretaris met-zoo heel veel, maar veel zonderlinger is het geval van het Rijksbureau voor eieren. Aan het hoofd daarvan is door Minister Pos- tlruma, kort voor zijn heengaan, geplaatst diens secretaris, een man die van eieren precies evenveel weet als ieder ander, die wel eens een ei bij zijn ontbijt ge bruikt. Salaris als directeur 5000 gulden. Maar omdat er toch iemand zou zijn die wél verstand van eieren heeft, kreeg de directeur twee onderdirecteuren, die elk ook weer, naar ik meen, f3000 sala ris ontvangen En ter advies voor al deze „leiding" dient dan de commissie boven genoemd, wier secretaris f2400 ontvangt, terwijl de leden alleen vacatie-gelden krijgen. De eieren worden duur betaald, en nog eten wij ze niet. OPWEKKINGEN LANGS ONGE- BRUIKELIJKEN WEG. Naar het Haagsche Correspondentie bureau van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, beeft de Minister van Landbouw Nijverheid en Handel in verband met de slechte vooruitzichten ten aanzien van de voedselpositie van ons land, last gegeven om maatregelen te nemen dat ten plattelande, waar men zeer weinig of niet doordrongen is van den huidigen toestand, langs een tot heden ongebrui- kelijken weg, opwekkingen tot de land bouwers worden gericht zorg te dragen dat spoedig zoo veel mogelijk graan aan de Regeering worde geleverd. GENERAAL SNIJDERS EN GEDEEL TELIJKE DEMOBILISATIE. Naar aanleiding van het bericht van de „N. II. Cvolgens hetwelk de Op perbevelhebber zich zou verzetten tegen gedeeltelijke demobilisatie, .schrijft de „Msb." Zoo dit mocht geschieden heeft deze daad met de plannen omtrent demobili satie van de regeering niets te maken' De benoeming een paar maanden geleden van den generaal-majoor J. Burger, com mandant van de He Divisie tot sous-chef van den generalen staf, hield volgens algemeen uitgesproken meeningen in hoogere militaire, kringen toen reeds verband met het voornemen van den opperbevelhebber, om tegen 1 November ontslag aan te vragen, waarbij de chef van den staf als zijn opvolger genoemd werd. SUIKERRANTSOEN. Naar de Nederl. verneemt, is de kans groot dat gedurende eenigen tijd (waar schijnlijk 3 maanden) een verhoogd sui kerrantsoen zal worden verstrekt. DE EIEREN VRIJ. De minister van landbouw heeft inge trokken het vervoerverbod en de maxi mumprijzen van eieren. Dit eerste alleen betreffende versche eieren. DE ZOOLLEERSCHAARSCHTE. De „Ned. Lederindustrie" rekent uit," dat door de schaarschte aan zoolleder de burgerbevolking per hoofd per jaar slechts twee maal zou kunnen verzolen, indien men aanneemt, dat 200 gram dooreengenomen daarvoor voldoende is. Dan is nog niet een zeker gedeelte afval in aanmerking genomen van de D/g a 2 millioen K.G. zoolleer, die voor be bur gerbevolking wegens genoemd blad nog aanwezig is. Een millioen K.G., zooniet meer, is voor 't leger bestemd. LICHT EN WARMTE IN DE TREINEN. Van heden af zullen volgens de „Zutph. Ct." alle spoorwegrijtuigen door middel van steenkolengas-verlicht worden. De verwarming der treinen zal vermoedelijk op 1 November a.s. een aanvang nemen. GRAAN VOOR DE BOEREN. Naar de „Tel." verneemt heeft de heer Van Rappard zich met de volgende vra gen tot den Minister van Landbouw ge wend Is de Minister voornemens van den oogst 1919 den landbouwers broodgraan te laten voor hun gezin en hun arbeiders Zoo ja, verdient het dan geen aanbe veling met het oog op den uitzaai, zulks zoo spoedig mogelijk bekend te maken Van den oogst 1918 is aan de boeren een gedeelte van hun eigen verbouwd graan gelaten voor voedsel voor hun vee. De bepaling is echter gemaakt, dat wel gerst en boonen, doch geen haver aan de varkens mag gevoerd worden. Hoe denkt de Minister zich dan, dat de boeren, die noch gerst, noch boonen hebben verbouwd, hunne varkensfokkerij en mesterij in stand moeten houden? GRAAN VOOR DE LANDBOUWERS. In antwoord op twee schriftelijke vra gen van het Eerste-Kamerlid mr. Van Lanschot (het eerste lid der Kamer dat van het nieuwe recht der Kamer tot het stellen van vragen gebruik maakt).heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel medegedeeld, dat hij bereid is desgewenscht aan verbouwers van rogge en tarwe een zoodanig deel van den oogst 1919 te laten behouden als voor de voeding van hen, hun gezin en hun op het bedrijf wonende vaste arbei ders en hun gezinnen noodzakelijk is, onder voorwaarde, dat den betrokkenen geen broodkaarten worden uitgereikt. Dezelfde maatregel ten aanzien van den oogst 1918 wordt ten spoedigste voorbereid in dien zin, dat naar keuze 75 K.G. rogge of tarwe per persoon boven 1 jaar zal mogen worden behouden. De Troonrede. De Troonrede wordt door de pers reeds druk besproken. De Stand, is van meening, dat er veel rn de Troonrede is dat aantrekt. „Vooral de betuiging, zegt het blad, dat HM. voortdurend meeleeft en medegevoelt met wat in den boezem van het volk veelszins geleden wordt, trok door de deelnemende en hartelijke gezindheid die er zich in uitspreekt, op weldadige.wijze aan. Even warm bezielt, het, dat de Koningin niet eerst aan het slot met God rekent, doch reeds in de tweede alinea der rede gewaagt van Haar dankbaarheid jegens God, waarmede het behoud van den vrede voor ons land Haar vervuld heeft. Het blad noemt de betuiging minder geruststellend, dat de lasten der mobili satie zonder vermindering der weermacht, verlicht stonden te worden. Men kan moeilijk den indruk van zich zetten, dat, waar onze verdediging zoo bijna in elk opzicht te kort schoot, gelijktijdige toezegging van herstel onzer weermacht op vollediger voet, geen weelde ware geweest, Moedgevend daarentegen deed het aan, dat het volk de toezegging ont ving, hoe geen maatregel onbeproefd zou worden gelaten, om in het steeds toenemend gebrek aan levensbehoeften te voorzien. Overigens is de Troonrede sterker in het algemeene dan in het bijzondere, vindt „De Standaard". De ChrAmsterdammer is van gevoe len, dat dit kabinet zijn belijdenis niet onder stoelen of banken gestoken heeft, doch zoowel bij 't begin als bij 't slot een positief christelijke taal spreekt. Ook dit blad verheugt zich over de verschil lende toezeggingen, en las met groote instemming dat bezuinigingen in de distributie zullen worden betracht, en op de uitgaven van leger en vloot. Het blad besluit: Het zou ons niet verwonderen, indien deze nieuwe Minister van Financiën, op grond van de ervaringen, die hij in Amsterdam heeft opgedaan, weinig lust zal gevoelen om al het geld, dat benoodigd zal blijken, te halen uit de directe belasting, en niet zou trachten, om waar Amsterdam zoo uitnemende bronnen van inkomsten had in de gemeente bedrijven, ook voor ons land dergelijke bronnen van inkomsten te zoeken. De Tijd (roomsch-kath.) oordeelt, dat in dit, staatsstuk een vast geluid klinkt, dat harmonieert met de gevoelens van ons geloovig volk, uiting geeft aan wat Christelijk Nederland in onze dagen bezielt. Het blad besluit Deze Troonrede is werkelijk een staatsstuk, een daad van de Regeering. Zoowel in vorm als in inhoud kenmerkt zij het nieuwe Kabineteen Kabinet, dat moedig de Regeeringstaak op zich genomen heeft, het oog gericht niet alleen op de moeilijkheden gedurende den oorlog, doch tevens op de eischen der toekomst. In groote lijnen projec teert het den weg, dien het volgen zal, welbewust, dat deze ons volk zal leiden door de moeilijkheden van de crisis naar het nieuwe land van den vrede en de aera eener nieuwe ont wikkeling. Het Huisgezin (roomsch-kath.) zegt o.m. De eerste Troonrede onder het nieuwe Christelijke Kabinet wekt den indruk van rustige kracht, maar ook dien van saamhoorigheid. Is de Troonrede een krachtig staats stuk, spreekt daaruit het besef van een Christelijk Kabinet, waar is het merkteeken te vinden van een Roomsch-Katholiek Ministerie, waar- voor zoo geheel ten oupas is gewaar schuwd \Y ij hebben eenvoudig een rechtsch beleid te wachten zonder meer, dat niet zal buigen voor linksche dreige menten, maar eveumin in drijven haar kracht zal zoeken. De Res.bode (roomsch-kath.) komt tot volgende slotsom Summa summarum een rede, zooals die, gezien den aard en de samen stelling der Regeering, verwacht kon worden krachtig en rustig beleid, waarbij met ieders rechten wordt rekening gehouden, ipaar dat, als het moet, geen tegenstand ontzietbezui niging en verlichting waar mogelijk, overigens onbekrompen voorziening in de nooden recht, gerechtigheid en voortvarendheid in onderwijs en sociale wetgevingchristelijke 'politiek in Nederland en Indië. De Nederlander (chr.-hist.) is even eens met de Troonrede ten zeerste inge nomen. De Talma-wetten zullen dan toch eindelijk worden uitgevoerd en wel „zonder vertraging". 'Dit is een ferm en kloek woord, verfrisschend als een regenbui na de dorre spitsvondigheden waarmede deze invoering jarenlang is opgehouden. Maar bovendiende opbouw der sociale wetgeving zal worden voortgezetmet name door (wettelijke) regeling van het collectieve arbeidscontract. Daarmede zal een in de arbeiderswereld nagenoeg algemeen levende wensch in vervullipg komen, en ook aan den socialen vrede worden gewerkt. Ten aanzienvan de economische nood-politiek zal een eind worden gemaakt aan het ergerlijke systeem van ambtelijke en half-ambtelijke „tuchtmaatregelen", die de rechts zekerheid bedenkelijk ondermijnen. Het Chr.-Hist. orgaan resumeert dat de rede is een sober maar vertrouwens- wekkend Staatsstuk, dat geenerlei partij politieke teudenzen vertoont, maar des niettemin de verwachtingen, die het blad van een rechtsch Kabinet meende te mogen koesteren, niet teleurstelt. Het Hbl. vindt de rede niet in alle opzichten duidelijkzoo bijv. waar zij zich over de lasten der mobilisatie uit laat wél duidelijk is zij wat art. 192, de salarissen der bijzondere onderwijzers en de Talma-wetten betreft; maar juist die duidelijkheid vindt de schrijver wéinig sympathiek. Het blad besluit aldus Afwachten zal in vele opzichten het beste zijn. Een nieuwe regeering heeft er altijd recht op, dat men haar naar haar daden bèoordeelt. Maar de woorden van een Troonrede nade ren tot de beleekenis van daden, in zooverre als ze daden kunnen aan kondigen. En dan is deze Troonrede niet geschikt om onze verwachtingen van gematigdheid ten aanzien «der politiek van dit ministerie te beves tigen. De regeering heeft niet den meest gematigden weg gekozen. Maar was ze, bij haar optreden, geheel vrij in de keuze van haar weg Het Vaderland maakt zijn conclusies aldus op Alles bijeengenomen is de Troonrede een kloek en toch bescheiden stuk, waarin de nationale gedachte zich luid uitspreekt, en waarin het partij geluid ternauwernood wordt verno men en De Standaard zelfs zal moeilijk kunnen volhouden, dat de gele Vlag in top waait. Het blad is van oordeel, dat het nieuwe Kabinet met voldoening op zijn eersten stap terug kan zien. Met deze aanhalingen is de toonaard wel zoowat aangegeven, waarin de libe rale pers zingt. Het eindoordeel van Het Volk verschilt niet noemenswaard van wat de liberale bladen zeggen. Het heet Zij laat ruimte voor tal van vragen. Aan die vragen zal liet bij de bespreking van dit Regeeringsprogram in de Kamer zeker niet ontbreken. Eerst wanneer daarop heldere arjtwoorden verstrekt zijn, zal men beter kunnen overzien, wat van deze Regeering te verwachten is. Voorloopig wekt de troonrede in- tusschen op menig punt een gevoel van onbehagelijkheid. van het zijkanaal naar de Axelsche Sas sing f9000. Een goed voorteeken. YVij lezen in het a.r. Friesch Dagblad Jhr. Ruys, de nieuwe premier, wil blijkbaar vooral vermijden de fouten van zijn voorganger. V\ at een loffelijk voornemen is. Dan doen zulke fouten nog eenig nut, wanneer een ander zich eraan spiegelt en er voor zorgt, niet in der gelijke fouten te vervallen. Wij bedoelen vooral tweeërlei. Cort stelde een kabinet saam bui ten het parlement om. Hij hield bij de samenstslling géén voeling met de partijen hij steunde met zijn program °P een buiten-parlementairen „volks wil" hij nam zelfs Treub in het mi nisterie, die pas onder grooto ruzie van zijn vrijzinnige fractie had afscheid genomen. Ruys doet juist andersom. Hij raadpleegde de partijenzijn program zal ongetwijfeld steunen op de (werkprograms van Rechts, al blijven we ietwat nieuwsgierig naar het „com promis" dat tusschen deze program ma's getroffen mag zijn en tenslotte zocht Ruys blijkbaar met voorliefde zijn ministers onder de mannen van parlementaire ervaring en gezag. 't Verschil is duidelijk en groot. Er is een tweede verschil. Dat niet minder in 't oog springt. Onder den premier Cort waren er meer afzonderlijke ministers, dan dat eijwas 'n eensgezind kabinet. 't Liep xle spuigaten uit Onder Cort is het nooit geziene schouwspel vertoond, dat ministers hun ingrijpend verschil van gevoelen niet uitvochten in den ministerraad, maar voor 't front van 't vaderland, in de Kamer zelf! Die moest dan maar uitspraak doen... Ja, de regeeringsanarchie ging zoo ver, dat minister Posthuma zijn laatste regeeringsdagen benutte voor een scherp, publiek debat en twistgeschrijf met den burgemeester van Rotterdam, alsof op d i e wijze het gezag in dezen moeilijken tijd moet worden hoog ge houden Ook hier wil Ruys anders dan Cort. Hij is blijkbaar van de leer van Groen en van de praktijk van Kuyper, dat vóór en boven alles noodig is, eenheid en homogeniteit in het kabinet. 't Wordt ons zeer bepaald gezegd. In een langen, ingewikkelden, maar toch duidelijken zin van het Néd. Corr. Bureau, waarvan de simpele beteekenis is, dat min. Ruys, met alle respect voor de zelfstandigheid der ministers in hun eigen „klas", als het „hoofd der school" zal optreden, die voor de eenheid zorgt. Juist gezien, meenen we! Moge 't hem gelukken Het zal tact kosten maar de ministers, wijzer dan de onderwijzers van den „Bond", hebben zich al bij voorbaat met deze verhouding inge nomen verklaard. Wat een goed voorteeken is. De zoogenaamde volksfeesten die in onze stad plaats hadden van Woensdag tot Zaterdagnacht 12 uur konden blijk baar niet eindigen zonder vechtpartijen. Zaterdagnacht ontmoetten elkander in de Westkolkstraat J. D. en D. den D. Spoedig werd het mes getrokken en D. vrij ernstig gewond in zijn borst en rug, benevens werd zijn bil zeer gehavend. De gewonde werd met behulp van roode kruissoldaten naar den apotheek van den heer Klaassen vervoerd, die met Dr. Spruitenburg hem verbonden. De dader was intusschen gearresteerd. Ook Zondagmorgen om 9 uur was nog een vechtpartij in de Vlooswijkstraat. Een man was ernstig aan zijn oog gewond. In de Vrijdag alhier gehouden leden vergadering van den Scholenbond „Het land van Axel" werd een rooster voor onderling schoolbezoek vastgesteld. De vraag: hoe handelen de Schoolbe sturen met de uitbetaling der verhoogde salarissen der onderwijzers over 1918, werd druk besproken. De lieer C. J. Nobels van Sluiskil leidde het onderwerp in Dc invloed der Dordtsche Synode op het onderwijs. Voor gezamenlijke .rekening zal een sciopticon aangeschaft worden voor schoolgebruik. Besloten werd zomer 1919 te Axel een Schooldag te houden. Gisteren werd alhier binnengebracht uit de buurt van Bouchaute een persoon, die niet nader te noemen handelingen had verricht. Toen de politie hem hedenmiddag van eten wilde voorzien, had hij zich opge hangen aan zijn zakdoek in het arres tantenlokaal. Doktorenhulp werd ingeroepen om hem nog bij te brengen. Naar verluidt is echter het leven geweken. Voor de voltooiing van de uitbrei ding der los- en laadplaatsen te Ter Neuzen wordt f 50,000 aangevraagd; voor het herstellen van de Oostsluis te Ter Neuzen f 70.000 voor bestrating van de wegomlegging bij de Axelsche Sassing f 20.000voor verlegging van den kaai muur langs den loswal aan het einde Ten blijke van hoe groot belang de verbinding Neuzen-Hansweert is, meenen wij te kunnen volstaan met de mede- deeling, dat op dit traject in het eerste halfjaar van 1918 niet minder dan 5227 militairen zijn vervoerd. De lieer Burggraaf!, onderwijzer aan de Chr. School te Spui, gemeente Axel, is benoemd uit een 25tal sollici tanten, als zoodanig aan de Chr. School te Noorden in Z.-Holland. Hoek. Vrijdag kwam )op de hofstede van den landbouwer Bruggeman in den Lovenpolder alhier een droevig geval voor. De landbouwersknecht Jac. de Bruijne reed een voer stroo. Hij gleed daar af en viel met het hoofd op den dissel van het voertuig. Zaterdag is hij in zijn woning overleden, 30 jaar oud zijnde. Hij laat een vrouw en een kind na. Axel. Donderdagnacht zijn ten nadeele van den tuinier M. alhier een partij boonen gastolen, welke nog buiten op het land stonden. Van het geval is aangifte gedaan bij de politie. Benoemd tot hoofd der Christelijke school te Borssele de heer P. J. Lamoré te Axel. Vlissingen. Voor het plaatsen van een stoomcarousel voor den tijd van 8 dagen in October a.s. wil men betalen f2800. De St.ct. bevat de acte van op richting der N.V. Zeilnjakerij en Scheeps- tuigerij v/h J. K. Ribbens Zoon te Vlissingen. De vennootschap heeft ten doel het tuigen van schepen, handel in scheeps- benoodigheden, het maken van zeilen, alles in den ruimsten zin genomen. Het kapitaal bedraagt f 100 000. Oprichters zijn de lieeren J.K. Ribbens te Vlissingen, H. Ribbens en C. J. Rib bens, beiden te Hansweert. Boonen- oogst- Men meldt uit Zeeland aan het Hbl.: De eerste helft van September heeft niets gebracht dan regen, aanhoudenden regen en was nu juist iets niet te ge bruiken, dan was het nat, want het was tijd van den boonenoogst. Het vorige jaar heeft men een ongekend goeden oogst gehad, niet alleen wat quantiteit aangaat, maar ook wat de qualiteit be treft, en de voorzomer gaf met zijn zuur weer weinig moed op een ruimen oogst. Het kan verkeeren, want waar door ervaren boeren somber werd voorspeld een halven oogst in vergelijking met dien vau '17, daar kwam half Juli kenterjng en algemeen was men van oordeel, dat niet een halven oogst 1917, maar een zou verkregen worden, die den toets der vergelijking zou kunnen doorstaan. Maar zie, September gooit roet in het eten, vooral die boonen, welke niet aan „tollen" nog stonden, maar getrokken op .het land hebben veel geleden en zullen zeer afwijkend van kleur zijn, wat zeer valt te bejammeren. En wie de beteekenis der boonenteelt in sommige deelen der provincie wil leeren kennen, moet nu maar eens een tocht door de eilanden maken, waar duizenden tollen als soldaten in 't gelid op rijen op het land staan gestaard. Er is nu kentering ten goede gekomen en men is druk aan het „tollen" on eenmaal daaraan, kan er nog heel wat nat vallen, voor ze bedorven, zijn. Luilekkerland. Men schrijft uit Barneveld aan het N. v. d. D. Sedert enkele dagen wonen we hier in het land van belofte. Na een langen tijd van vleesehschaarschte, kunnen onze bewoners zich thans weer naar hartelust aan dit heerlijke voedingsmiddel te goed doen. Het fijnste kalfsvleesch schijnt hier namelijk in zoo'n grooten voorraad aanwezig te zijn, dat de slagers nauwe lijks voldoende afnemers vinden. Zonder bon kan een ieder zooveel bekomen als zijn beurs maar toelaat. Zelfs trekken de slagers er mede naar naburige plaat sen en wordt een aanzienlijke korting toegestaan, als een kooper maar bereid is een 25 of meer ponden in te slaan. Schepen van beton. Uit Scheemda (Gron.) meldt men Voor eenige maanden is qlhier opge richt de N.V. „De Betonwerf", welke zich hoofdzakelijk bezighoudt met het vervaardigen van schepen van gewapend beton. Twee pramen, groot 28 eu pl.m. 50 ton, zijn te water gelaten, terwijl men bezig is een derde, groot pl.m 50 ton, te bouwen. Vervolgens denkt men een paar tjalken te vervaardigen tus schen 150 en 200 ton. Wat sierlijkheid betreft, behoeven betonschcpen, als ze in dezelfde modellen gebouwd worden, zooals hier, niet voor ijzeren schepen onder te doen. Tevens zijn ze goedkoo- per van inkoop en onderhoud en extra sterk, terwijl ze, als ze goed gebouwd worden, niet merkbaar zwaarder zijn en door gladheid der wanden even licht varen. In andere lauden als Zweden, Italië en Amerika zijn betonschepen reeds een paar jaren in de vaart, zelfs tot 8000 ton toe. In Nederland is men er dit jaar mee begonnen te bouwen. Brutale smokkelaarsters. De gezusters S. van Glanerburg weigerden te voldoen aan het verzoek TER NEUZEN, 24 September Ï9i8.

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 2