Biiitenlamlscli Overzicht. Uit liet Itiiitenlamli. Uit liet Binnenland. it de Provincie. Hij wil 't Bijzonder Onderwijs zoo goed mogelijk maken, in 't belang van ons volkvan de kindertjes die de Bijzondere Scholen bezoeken. De heer Bon vergeet echter twee dingen. Ten eerste wordt op de Bijzondere School méér toegezien, dan op de Open bare Ten tweede is het schooltoezicht en een goed leerplan géén waarborg voor goed onderwijs. Daarvoor komt nog iets anders kijken 't Bewijs In 1912 gaf de Afdeeling Amsterdam van de Vcreeniging van Hoofden van Openbare Scholen een geschrift uit, waarin ze klaagt over de slechte resul taten van het Openbaar Onderwijs. Lees maar „Er zijn (te Amsterdam] openbare scholen, die uitmuntend zijn ingericht en haar leerlingen steeds ruim zoover brengen als zij belmoren te komen, doch er zijn ook andere, waarvan het resultaat bedroevend slecht is. Men hoore daar over maar eens de leiders van vervolg en herhalingsklassen, die "onderwijs heb ben te geven aan de loffelijk ontslagen leerlingen van al de scholen in een bepaalde buurt. Het verschil in ont wikkeling tusschen deze leerlingen is heel groot. De leiders van deze klassen weten heel spoedig aan te wijzen de goede en de slechte scholen. Er zijn volgens hen scholen, welker leerlingen na het doorloopen van de hoogste klasse nog niet behoorlijk, dat is nauwkeurig en m den juisten toon, kunnen lezen. Het schrift is vaak slecht en het taal werk krioelt van de grofste fouten. Er zijn scholen, welker leerliugen niet eens het rekenen met gewone en tiendeelige breuken hebben geleerd en toch loffelijk ontslag krijgen. Wij bedoelen niet, dat die leerlingen in de berekening met breuken niet behoorlijk geoefend zijn, doch dat die loffelijk ontslagen leerlingen eenvoudig nooit van breuken gehoord hebben. Er zijn scholen, welker loflijk ontslagen leerlingen iets blijken te weten van de aardrijkskunde van Nederland en een heel klein weinigje van die van Europa, doch die er nooit van hebben gehoord, dat er ook werelddeelen zijn, die Azië, Afrika, Amerika en Australië heeten en die 11 verwonderd aanstaren, als gij hun vraagt naar de ligging~van New-York, Kaapstad en Peking". En dat zijn nu allemaal scholen, die genieten van het fijnste schooltoezicht en wier leerplannen zijn goedgekeurd door niemand minder dan den Amster- damschen schoolopziener Dr. Gunning. Zal het onderwijs op een school waarlijk goed zijn, dan is in de allereerste plaats noodig, dat de onderwijzers berekend zijn voor hun taak en met toewijding en liefde hun schoone, doch moeilijke arbeid verrichten. Leerplan, leermiddelen en toezicht zijn dan goede hulpmiddelen. Als de heeren dan ook telkens om meer waarborgen roepen voor het Bijzon der Onderwijs zonder dat ze zeggen, wat voor waarborgen ze bedoelen dan geeft dat zoo den indruk, dat het alleen geschiedt uit vrees, dat de Openbare School te veel van haar terrein verliest, als ze haar bevoorrechte positie van thans kwijt raakt. Men wil toch de Bijzondere School niet vrij maken, door haar aan meer banden te leggen Te veel banden zijn de dood voor de school. Ook openbare schoolmannen hebben dat erkend. En bovendien, men behoeft zich heusch niet zoo bezorgd te maken over de Bijzondere School. Die kan best tegen de Openbare concurreeren. Wil men een paar onverdachte ge tuigenissen In Maart 1S99 schreef minister Goeman Borgesius (liberaal), reeds: „liet korte verblijf aan het Departe ment van Binnenlandsehe Zaken heeft ondergeteekende de overtuiging ver schaft, dat de gelden uit de staatskas voor liet Bijzonder Onderwijs ten koste gelegd, goed zijn besteed 'en getracht hebben het Bijzonder Onderwijs tot een hooger peil op te voeren. „En te betreuren is het niet, dat de herziening der Schoolwet de gelegenheid heeft geopend, het aantal Bijzondere Scholen nog aanzienlijk uit te breiden." Zou het wel eens niet kunnen-blijken, dat ons volk op den duur ging begrijpen, dat de Bijzondere School de beste is Trouwens heeft reeds vroeger een ander liberaal Minister, Mr. S. van Houten, verklaard „Ik wil toegeven, dat een stelsel, waarin Bijzondere Scholen regel zijn en Gemeentelijke Scholen slechts do leemten' aanvullen welke de Bijzondere Vereeni- gingen en degenen, die van het Onderwijs een bedrijf maken, laten, in menig opzicht de voorkeur verdient boven ons tegen woordig stelsel" Als mannen als Borgesius en Van Houten zoo spraken, moet men links zich niet zoo zenuwachtig maken Het antwoord van Amerika cp de Oostenrijksche nota kwam reeds binnen. Het was, gelijk we verwachten afwijzend. WASHINGTON. Lansing publiceert de volgende verklaring „Ik ben door president Wilson ge machtigd te Verklaren, dat de Ameri kaansehe regeering op de Oostenrijksch- Hongaarsche nota, waarin liet voorstel wordt gedaan tot een niet-oflicieele con ferentie der oorlogvoerenden, het volgende antwoord zal geven _,,De regeering der Vereenigde Staten beseft, dat slechts één antwoord kan worden gegeven op het voorstel der Oostenrijkscli-Hongaarsche regeering. De Amerikaansehe regecring heeft herhaal delijk met volkomen duidelijkheid de voorwaarden medegedeeld, waarop de Vereenigde Staten een vrede willen over wegen, en zij kan en wil niet ingaan op een voorste] tot een conferentie over een aangelegenheid ten opzichte waarvan zij haar Jiouding en doel zoo duidelijk heeft uiteengezet". LONDEN. De „Galway Castle" van de Union Castle-lijn, die Dinsdag uit Engeland naar Zuid-Afrika vertrok, is Donderdagmorgen om 7 uur getorpedeerd. Vermist worden 34 leden van de be manning en 120 passagiers. De Zuid-Afrikaansche minister van spoorwegen, Burton, is gered. Honderden zijn hij stormachtige zee door reddingsvaartuigen aan land ge bracht. Het schip vervoerde 749 passagiers, meerendeels vrouwen en kinderen. Ongeveer honderd overlevenden zijn te Plymouth aangehouden. Hartverscheu rende tooneelen speelden zich af. De torpedo trof het schip rechts van onder, tusschen machinekamer en stook ruimte. Het werd tot aan het bovendek gekloofd en dreigde ieder oogenblik in tweeën te zullen breken. Een boot werd door een groote golf op de rondwentelende schroefbladen ge worpen, die haar verbrijzelden. Een an dere boot ontkwam op wonderbaarlijke wijze aan hetzelfde lot. De overlevenden zagen veel lijken in het water, o.a. een vrouw met twee kinderen in haar armen. DE TROONREDE. De zitting van de Staten-Generaal is Dinsdag door II. M. de Koningin geopend met het uitspreken van de volgende troonrede Te midden van U, leden der Staten- Generaal, is het mij een behoefte open lijk uiting te geven aan de zorg en de smart, die de buitongewone nooden van mijn volk, waarmede ik zonder ophouden medeleef en medegevoel, in mij opwek ken. Te grooter is de dankbaarheid, waar mede ik jegens God vervuld ben, nu voor ons land de vrede bewaard bleef. De nog steeds woedende wereldoorlog blijft van ons geheele volk zware offers eischen, die, naar ik vast vertrouw, ook verder bereidwillig zullen worden ge bracht. Niettegenstaande gerezen moeilijkhe den, tengevolge waarvan de economische toestand een voortdurend ernstiger ka rakter aanneemt, bleven onze betrekkin gen met alle mogendheden van vriend- schappelijken aard. De verplichtingen die op een neutralen staat rusten, zal ik met onveranderde nauwgezetheid en vastberadenheid blij ven nakomen. De beproefde eensgezindheid der natie geeft mij steun bij mijn onwrikbaar voor nemen onze onafhankelijkheid tegen iedere aanranding tot het uiterste te verdedigen. Dit belet niet, dat getracht zal worden de lasten der mobilisatie zonder vermin dering der weermacht, te verlichten. De voorziening in het, uit de tijdsom standigheden voortvloeiend gebrek aan noodzakelijke levensbehoeften blijft het onderwerp van mijn voortdurende zorg. Ik ben er op bodacht de daartoe strek kende maatregelen zoo weinig drukkend mogelijk te doen zijn en te streven naar zekerhoid van de rechten naast de plich ten der ingezetenen. Reeds thans zal volle aandacht worden geschonken aan de maatregelen, die na den oorlog zoowel hier te lande als in de koloniën zullen moeten worden ge troffen om de zoozeer ontwrichte handel en nijverheid de voorlichting en steun te geven die alsdan zij behoeven. De toestand van 's lands schatkist wordt steeds meer zorgwekkend en vor dert dringend zooveel mogelijk beperking van uitgaven. Daarnevens zullen ingrij pende maatregelen tot versterking van de middelen niet kunnen uitblijven. Instelling van een Departement van Onderwijs, Kunsten en-Wetenschappen en een ander voor Arbeidsaangelegen- heden ligt in mijn voornemen. De uitvoering van het gewijzigd arti kel 192 der Grondwet zal in den geest van onderling vertrouwen en toenade ring die de herziening heeft gekenmerkt ten spoedigste en met kracht worden ter hand genomen zonder dat deze uit voering wordt vertraagd, zullen, ter wille van de billijkheid onverwijld de noodige voorstellen worden ingediend tot weg neming van de steeds toenemende on gelijkheid in bezoldiging van openbare en bijzondere onderwijzers. Aan de in 1913 tot stand gekomen Verzekeringswetten zal zonder vertraging uitvoering worden gegeven voorstellen tot aanvulling van die wetten zullen U vervolgens worden gedaan. De opbouw der sociale wetgeving zal worden voortgezet. De regeling der collectieve arbeidsovereenkomst, zoo wat de publiekrechterlijke als de privaat rechterlijke zijde betreft, zal worden ter hand genomen. De uitvoering van Waterstaatswerken, daaronder begrepen de droogleggingjder Zuiderzee, zal met kracht worden voort gezet en ondernomen. Het ontwerp der Indische begrooting dat U zal worden .aangeboden, is dit jaar voor het eerst in Indiü in openbare behandeling voorbereid. De goede ver zorging van de geestelijke en stoffelijke belangen der inlandsche bevolking heeft mijn voortdurende aandacht. Met stipte eerbiediging van de godsdienstige over tuiging der ingezetenen, wordt dankbaar de steun aanvaard, dien het Westersch particulier initiatief biedt en met name de hooge beteekenis erkend van den arbeid der Christelijke Zending. Tegen drank- en opiummisbruik zal de strijd krachtig worden voortgezet. Ruimer deelneming, van de ingezetenen aan de behartiging van de locale belangen en uitbreiding van autonomie en zelfbestuur zullen zoowel de eigen geaardheid der bevolking tot haar recht doen komen als de vrijwillige saamhoorigheid inet het moederland sterken. Deze jstrekke tot hechten grondslag voor de krachtige economische en militaire weermacht waarvan de vorming zooveel mogelijk zal werden voortgezet.. In de West-Indische koloniën wordt mede de druk der tijdsomstandigheden gevoeld, naar sterking van haar draag vermogen zal worden gestreefd. Bij het toenemen der binnen- en bui- tenlandsche moeilijkheden veitrouw ik des te vaster op uw onverdeelde mede werking. Met de bede, dat God ons volk in eendracht moge sterken en door de zware tijden tot betere dagen moge voeren, verklaar ik de gewone zitting der Staten-generaal geopend. COMMISSIE VOOR DE FINANCIËN. Vrijdag 13 dezer vergaderde te Utrecht de Financiëele Commisse, ingesteld krach tens art. .37 der Statuten van de A.-R, Partij, onder voorzitterschap - van den heer L. F. Duymaer van Twist, penning meester van het Centraal Commitè. Uit de verantwoording van den penning meester der commissie, den heer ,1. Bo mers te Groningen, en de mededoelin- gen van de commissieleden bleek, dat, in aanmerking genomen ,den korten tijd gedurende welken de commissie had kunnen werken, het resultaat van haar arbeid verrassend was geweest en een vrij aanzienlijk bedrag aan giften werd ingezameld. Toch was deze som, ge voegd bij de giften, welke rechtstreeks bij den penningmeester C. C. waren in gekomen en door het bureel verzameld, op verre na niet toereikend gebleken, om aan de aanvragen uit de partij te voldoen. Aan subsidie ten behoeve van de stembusactie waren eenige duizenden guldens meer verstrekt uit de kas van het C.C. dan dit verkiezingsfonds toeliet. En nog blijven de aanvragen om ver hooging dier subsidies aanbonden. Na breedc bespreking, door den secretaris der commissie ingeleid, besloot de com missie haai werk terstond en onafge broken voort te zetten cri vooreerst de groote actie te concentreeren op het ver werven van vaste jaarlijksche bijdragen, opdat zooveel mogelijk de stabiliteit der inkomsten van de kas v.h. C, C. verze kerd worde. Men was van meeuing, dat feitelijk alle leden der partij naar vermogen in de behoeften belmoren mo de te dragen. Gezien het aanzienlijk getal stemmen op de a.r. candidaten bijna 180.000 op 3 Juli j.l. oordeelde men, dat, indien het beginselDraagt elkanders lasten, ook in dozen gewillige toepassing vindt, onze partij in de toe komst voor de zorg der financiëele lasten niet al te bevreesd behoeft te zijn. Daar zijn kieskringen, die gemakkelijk eigen kosten kunnen dragen en boveu- dien wat over hebben om den last van andere, wier draagkracht inderdaad niet in de behoeften voorziet te helpen dra gen. Er is vooral in onze partij veel noodig om het b.v. zooveel honderden schippers en duizenden visschers moge lijk te maken aan de stemming deel te nemen, waar ze anders stellig „wettige redenen van verhindering" zouden heb ben. Eu hoezeer het ook thans, met het nieuwe kiesstelsel nog noodig is, den laatsten man aan de bus te brengen is wel gebleken uit het feit, dat nog bij de jongste verkiezing een betrekkelijk klein getal kiezers aan onze partij één zetel meer had hunnen leveren en dien ze tel ontrukken aan een der marodeerende partijtjes op het politieke erf. De Commissie was unaniem bereid om haar werk onmiddelijk' voort te zet ten. Mogen de leden wier namen straks na volledige aanvulling zullen gepubli ceerd worden, allerwegen in de partij sympathieke harten en gewillige handen vinden. Huisslachting van runderen. liet Bureau voor Mededeelingen in zake do voedselvoorziening meldt In verband met de in de „Staatscou rant." van 9 dezer gepubliceerde bekend making van den Minister van Landbouw Nijverheid en Handel omtrent de huis- slachtingen van runderen, kan nog het volgende worden mcegqdeeld Huisslachtingen van ruuderen zullen alleen worden toegestaan aan lien, die uitsluitend hun bedrijf oefenen als land bouwer of veehouders. De aanvragen moeten schriftelijk bij de, plaatselijke Correspondenten worden ingediend met vermelding vana. juis ten naam en adres; b. "de soort van het te slachten rund c. de grootte van het gezin (kinderen beneden, den leeftijd van één jaar niet medegerekend). Toestemming tot liet slachten van een rtind zal niet worden gegoven aan hen, die foutieve opgaven voor de inventari satie hebben ingediend of geweigerd hebben hunne handteekening te plaatsen onder de opgaven voor de inventarisatie Evenmin krijgen zij toestemming, die clandestien geslacht of frauduleus ver voerd hebben of hun medewerking niet verleend hebben aan het Rijkskantoor voor Vee en Paarden voor de beschik baarstelling van vee voor binnenlandsch gebruik. EEN NIEUWE KAMERCLUB. De Kamerleden Koltliek, Kruyt, Van Ravensteijn en Wijnkoop hebben besloten tot het vormen van een Kamerclub op den grondslag van het revolutionair socialisme, met volkomen vrijheid, bij principieele verschillen aan eigen inzich ten uiting te geven. Het secretariaat zal worden waargenomen door den heer Kruyt, te Utrecht. Deze nieuwe Kamerclub heeft besloten, de opening van de Staten-Generaal niet bij te wonen, als protest tegen het koningschap. MINISTER VAN MARINE. Bij Kon. besluit van 16 dezer is: lo. de minister van oorlog, jhr. G. A. A. Alting von Geusau, eervol ontheven van het beheer ad interim van het departement van marine, met dankbe tuiging voor de door hem in deze den lande bewezen diensten 2o. benoemd tot. minister van marine, de vice-admiraal W. Naudin ten Cate, commandant der marine te Willemsoord. DE DISTRIBUTIEREGELING. Naar men vernoemt heeft in het Departement van Binnenlandsehe Zaken een samenkomst plaats gehad van den Minister van Binnenlandsehe Zaken, Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck en den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel, den heer Van Ysselsteyn, met alle Commissarissen dor Koningin in de ver schillende provinciën, ter bespreking van de distributieregeling. ONZE BUITENLANDSCHE HANDEL. -Wanneer uit do statistische gegevens de totale uitvoer van ons land in Jan. tot Juni 1918 wordt nagegaan, dan moet een zeer sterke vermindering in verge lijking met vroegere jaren worden ge constateerd. Ook wanneer de verschillen de maanden van dit eerste halfjaar vergeleken worden, ziet men, dat de uitvoer afneemt, en bijv. in Juni heel wat minder is dan in vorige maanden. En dit kan ook niet anders. Wij hebben nu eenmaal bijna niets meer uit te voeren, hebben zelf aan bijna alles te kort. 't Zal dan ook niet te verwonderen zijn, indien blijkt, dat de uitvoer in liet laatste gedeelte van 1918 nog kleiner was dan in de eerste helft. Onze gewone uitvoerproducten als kaas, boter, eieren, margarine, tabak, vruchten enz. ze zijn in eigen iand niet voldoende aanwezig. Het „Vad." is zelfs van oordeel, dat, wanneer in dezen tijd nog wel eens geëischt wordt, dat alle uitvoer moet worden stopgezet van levensmiddelen, gerust verklaard kan worden, dat dit thans ook vrijwel het geval is. MET ONBEPAALD VERLOF. Op 28 September a.s. worden in het genot van onbepaald (klein) verlof ge steld de onder-officieren, korporaals en soldaten van de bereden wapens der lichting 1913, die in October 1913 werden ingelijfd en zij, die in Maart 1914 voor de lichting 1914 als paardenoppasser of paardenverzorger bij de cavalerie werden ingelijfd. BEUKENNOOTJES. De minister van binnenlandsehe zaken heeft, naar de Zutph. Ct. meldt, de medewerking der gemeentebesturen en van het rijksschooltoezicht ingeroepen om het inzamelen van beukennootjes door de schoolkinderen aan te moedigen. Op het schoolpersoneel dient dan een beroep te worden gedaan tot verdere medewerking door bij die inzameling eenige leiding te geven en eenig toezicht te houden. Enkele schooltijden kunnen aan dit werk in het belang van dé vet- voorziening worden opgeofferd. Naar men ons mededeelde, zal hier binneukort worden gevestigd een bij kantoor van de Bank-Associatie, Wert- heirn Gompertz 1834 en Crcdietver- eeniging 1853. Als directeur zal optreden de heer J. A. Klaassen en als adviseur, tevens plaatsvervangend directeur de heer Mr. P. Dieleman. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f20.000.000, terwijl reeds de vennoot schap in Zeeland vertegenwoordigd is te Middelburg, Vlissingen en Goes. Naar wij vernemen is het Christelijk Militair Tehuis alhier, door gebrek aan licht, voor dezen winter opgeheven. Zaamslag In de Gr. Huijssenspolder zijn bij een landbouwer een 30-tal witte kooien gestolen. Dergelijke diefstallen schijnen in den laatsten tijd meer voor te komen. Naar alle waarschijnlijkheid zijn het geen wildvreemden, die dergelijke dieverij uithalen. Te Breskens vond men papieren met een uittreksel uit een brief van een krijgsgevangene in Frankrijk, die de daar ondervonden behandeling prijst. Te Axel waren het weer papieren, vermeldend de overwinningen der ge allieerden. In de te Aardenburg gehouden raads vergadering kwam in behandeling de gemcenterekening dienst 1917, welke, voorloopig wordt vastgesteld in ontvang sten op f54.280.31" en in uitgaven op f 51.996.70", alzoo sluitende met, een goed slot van f2283.61. De rekening van het distributiebedrijf wordt vastgesteld in ontvangsten op f 69.8t6.62 en in uitgaven op f 70.498.20i alzoo sluitende met een nadeelig slot van f651,646. De rekening van het burger weeshuis, dienst 1917, bedragende in ontvangsten f 14.995.26" en in uitgaven f 13.732.495, alzoo sluitende met een goed slot van f 1262 77 en die van het burger gasthuis, dienst 1917, bedragende in ontvangsten f 21.915.51in uitgaven f 19.642.296, batig slot f 2273.22, worden goedgekeurd. Aangeboden werd do begrooting voor 1919, welke aanwijst een post H. O. van ongeveer f 13.000. Op de verschillende hoofdstukken van de ingediende staatsbegrooting 1918 De nota van Oostenrijk-Hongarije was een verrassing. Wel hadden de Staats lieden der Centralen den laatsten tijd meer malen gesproken van een dichterbij-zijn van den vrede dan algemeen werd gedacht, maar dat deze stap reeds nu zou worden gedaan, had niemand verwacht. Oostenrijk heeft aan alle Staten, bondge- nooten, vijanden en neutralen verzocht, om afgevaardigden te zendon naar een plaats van samenkomst in 't neutrale buitenland, teneinde daar samen over den vrede te spreken. Deze besprekingen zouden niet bindend, geheel voorloopig zijn. Ondertus- schen zouden de krijgsbedrijven doorgaan. Vooral dit laatste was voor de entente mooi. Ze zouden kunnen doorgaan met hameren op 't Duitsche front, en zoo de centrale afge vaardigden gedwee en toeschietelijk maken. De nota gaat van het juiste standpunt nit, dat de vrede, als men maar eenmaal begonnen is met besprekingen, kómt en komen móet. Ze lijdt echter aan een vaag heid, die het twijfelachtig maakt, of er voorhands veel succes van te wachten is. De nota doet géén ander aanbod, dan samen eens te spreken. Dat is haar zwakke punt. Toch is haar verschijnen een stapje naar den vrede. De bereidwilligheid der centra len een bereidwilligheid, die haar grond vindt in de omstandigheden om vrede te sluiten, zal niet nalaten indruk te maken op de volkeren der entente, die eveneens naar vrede smachten. De nota zal de positie van mannen als Lansdowne versterken de macht der oorlogs drijvers verzwakken. Ook is de nota een bewijs, dat het geducht begint te nijpen in de landen der centralen. Met veel ophef is ons den vorigen winter verzekerd, dat de middenrijken, na hun toen maals afgewezen vredesoffensief, van geen vrede of onderhandelingen meer zouden rep pen. Het Duitsche zwaard zou de vijanden gewillig maken en ze dwingen om te komen tot vrede. En nu komen de centralen toch weer op nieuw. Thans, nu op 't slagveld hun legers klop krijgen, en nu in 't binnenland de toe stand steeds ondraaglijker wordt. Het ver schijnen van de nota, thans, lijkt ons een bewijs, dat hot oogeublik nadert, waarop de centralen zich op genade of ongenade zullen moeten overgeven. Om den vrede zullen moeten vragen. Op echt Amerikaansehe wijze heeft de groote stokebrand van overzee, binnen het half uur nadat de Oostenrijksche nota was ontvangen, deze beantwoord met een ruwe weigering, die hierop neerkomt„Ge weet wel, wat ik wil, en verder praat ik er niet meer over." Of Duitschland en Oostenrijk al instemming betuigen met Wilsons idee van een volkeren bond, 't baat hen niet, deze president-despoot eischt, dat de centralen zich zonder eenig beding overgeven. Ze hebben zich volledig te schikken naar de „verlichte" ideeën, die deze opper-democraat zich van de wereld der toekomst heeft gevormd. Om zijn doel te bereiken ontziet de mach tige man in Washington bloed noch smart, ellende npcli honger. Voor 't ideaal van z'n droomen offert hij Europa op. De Europeesclie bondgenooten staanjdaar- door voor een uitgemaakte zaak. Ze zijn door 't Ameiikaansche antwoord gebonden. Door z'n snelle beslissing heeft Wilson met forsche hand ineens de opperleiding genomen. Wat de entente „had willen doen, is van geen belang meer, zij moet nu weigeren, anders zou zij het bondgenootschap verbreken, en met Wilsons oppernfacht ook zijn hulp afstooten. De spoed, waarmee Amerika een weigering in den scherpst mogelijken vorm „per omme gaande" afstuurt, en daardoor aan zijn bond genooten den pas afsnijdt voor alles wat tusschen een botte weigering en een toe stemmend antwoord inligt, schijnt er toch op te duiden, dat men zulks te Washington terdege noodig achtte dat men vreesde, dat anders de nota verwariing zou stichten, mis schien wel succes zou hebben. In alle geval kunnen Engeland en Frank rijk nu moeilijk iets anders doen, dan zich bij Amerika's antwoord aansluiten en daarmee de leiding van Wilson aanvaarden. En daarmee is de vredeshand, door Oosten rijk uitgestoken, afgeslagen. Amerika heeft het zoo gewild. Het woord is nu weer aan het zwaard. Totdat een van beide partijen het op moet geven. Als er niet iets bijzonders gebeurt, zullen dat de centralen zijn. Op den duur móeten ze het verliezen. En de vrede zal wel niet eerder weerkee- ren, dan als Duitschland en zijn bondgenooten op Duitschen bodem volledig verslagen zijn, zooals Lodge het uitdrukt En ,dat kan nog wel een jaartje duren. Tenzij de ineenstorting van Duitschland door honger, moedeloosheid en gebrek aan oorlogsmateriaal spoedig komt. Dan zou het vrede zijn. Amerika's antwoord. Torpedeering van een passagiersschip. 150 vermisten. TER NEUZEN, 20 September 1918.

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 2