Uit het Buitenland. Uit het Binnenland. Uit de Pers. Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. Het Oostelijk leger heeft Neuville en Bourjonval genomen. De vijand deed gisteravond een tegen aanval ten oosten van Manoncourt. die afgeslagen werd. Ook werd gevochten bij Couronne en onze linie werd iets teruggedrongen. Gedurende de laatste 4 dagen hebben de Engelsche troepen over de 16.000 gevangenen gemaakt en meer dan 100 kanonnen genomen. Volgens een op 31 Augustus gedateerd telegram uit Moskou aan de „Vossische Zeitung" heeft het volkscommissariaat bekend gemaakt, dat 5000 sociaal-revo lutionairen ter dood veroordeeld zijn. Het oordeel zal echter slechts dan vol trokken worden, als de sociaal-revoluti onaire partij een nieuwen staatsgreep tegen de sovjet-regeering zou ondernemen. Alle naar het Kremlin, den zetel der regeering, voerende straten, alsmede de voornaamste verkeerswegen der stad, zijn door militairen afgezet. De inwoners blijven uit vrees voor onlusten in hunne huizen. De stad ziet er als uitgestorven uit. Dat het in Moskou nog alles behalve veilig is, blijkt uit een brief, dien de Frankf. Ztg. van zijn correspondent uit deze stad ontvangt. De correspondent schrijft dat de straatroof in Moskou voortdurend toeneemt ondanks de strenge bewaking der stad. Den 15en Aug. b.v. drongen vijf met revolvers gewapende mannen, die in een auto kwamen voor gereden, het uitbetalingskantoor van'het ondersteuningsfonds voor werkeloozen, dat op een der drukste punten van Moskou is gelegen, binnen en namen de kas met 400,000 roebel mede. Ook de kas der coöperatieve ondersteunings- vereeniging, waarin zich niet minder dan vijf millioen roebel bevond, werd weg gehaald. Bovendien moest de kas van de Koersker spoorwegmaatschappij met 1VS millioen er aan gelooven. Deze kas werd door gewapende lieden vervoerd, hetgeen de roovers niet verhinderde om hun aanval te ondernemen, door een bom onder de menigte te werpen en van de verwarring gebruik te maken om er van door te gaan. Zelfs de partijkas van de links sociaal-revolutionaire partij is niet gespaard gebleven. Zij was n.l. na den aanslag op Von Mirbach, bijeen „vertrouwensman" in bewaring gegeven, die er echter onverwachts mede naar de Oekraine aan de haal is gegaan. DE CRISIS. Naar het Vaderland verneemt is de oplossing van de crisis nog deze week te verwachten. Ze hangt nu nog maar aan het eindresultaat van de bespreking over Financiën. Indien men met den titularis voor Marine niet gereed mocht komen, zal de Minister van Oorlog voor- loopig ook dat Departement waarnemen. Dat dr. De Visser en niet de heer De Geer met het Ministerie van Onderwijs zal worden belast, staat vast, waaruit wel zal voortvloeien, dat met laatstge noemde over Financiën wordt onderhan deld. HET KAMERLID J. F. HEEMSKERK. De heer J. F. Heemskerk, rijksbetaal meester te Middelburg, heeft zijn benoe ming tot lid der Tweede Kamer aange nomen. v THEE AANGEVOERD. Van de verwachtte 10,000 kisten thee, afkomstig uit het opgevorderde stoom schip „Lombok", is de eerste partij, bestaande uit ruim 300 kisten, per stoomboot „Eemstroom" van Londen te Amsterdam aangebracht. MOEILIJKHEDEN IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Men schrijft uit Eindhoven aan de „Msb." Naar aanleiding van geruchten en berichten over de stopzetting der sigaren- industrie kunnen wij mededeelen, dat het gevaar dat stopzetting volgen zal, heelemaal niet denkbeeldig is. De moeilijkheid is gelegen in een strijd tusschen de Ministers Posthuma en Treub. 't Is precies eenzelfde geschiedenis als indertijd met de boter, die door Minister Posthuma werd vrijgegeven en door Minister Treub werd in beslag genomen. Min. Posthuma geeft den uitvoer van sigaren vrij tegen levering door de fabrikanten van de bekende A. S. S.- sigaar voor binnenlandsch verbruik, de z.g. eenheidssigaar. Deze moet door de fabrikanten geleverd worden voor den prijs van f38. Dit levert voor den fabrikant een verlies op van f 72, welk verlies volgens Minister Posthuma weer moest worden verhaald op de uitvoer- sigaren. De fabrikanten namen hiermede genoegen. Echter niet Minister Treub, die beweert, dat, als Minister Posthuma graag goedkoope sigaren heeft, deze daarvoor maar een extra-crediet moet aanvragen, maar de uitvoer-sigaren niet belasten moet. Doet hij dat, dan belet ik den uitvoer, zegt Min. Treub en de N. U. M. trekt met Minister Treub in deze één lijn. Niet alleen dat Minister Treub door inbeslagname der uitvoer- sigaren den fabrikanten een verlies bezorgt van f 72, maar voor uitvoer- sigaren vordert hij bovendien een bedrag van f 8.50 per K.G. en daarenboven nog .eemge vergoeding voor kosten als accoun tantsonderzoek .enz. Het Jigt voor de hand, dat onder zulke omstandigheden de fabrikanten ook de eenheidssigaar niet kunnen noch zullen leveren en dat de sigarenindustrie moei lijk bestaan kan. Weshalve eene stopzetting van ueze industrie geenszins tot de onmogelijk heden in eene nabije toekomst behoort. GEMEENTELIJKE VARKENS- MESTERIJ. Door den Raad te Rijswijk werd onder voorzitterschap van den waarnernenden burgemeester, den heer C. D. v. Es, met algemeene stemmeu een voorstel van B. en W. aangenomen om de varkens- mesterij voor gemeenterekening ter hand te nemen en wel zoo spoedig mogelijk. Een credietaanvrage van f20.000 werd toegestaan, loopende over het distributie bedrijf, omdat daardoor aan Gedep. Staten geen goedkeuring behoeft te worden aangevraagd. DE VRIJHEID ONZER SCHEEP VAART. Het „Hbl." schrijft: Wanneer het Reuter-bericht omtrent het varen van neutrale schepen onder Duitsch vrijgeleide, dat ons gisteren uit Parijs werd toegezonden, waarheid bevat, dan is de cirkel thans gesloten, de vrijheid onzer scheepvaart door de weder- zijdsche maatregelen der beide oorlog voerende partijen geheel opgeheven. Men weet, dat de Geallieerden in Februari 1917 reeds hadden bepaald, dat alle schepen die aangetroffen zouden worden op zee op weg van of naar een haven in een neutraal land, dat toegang geeft tot vijandelijk gebied, dus o.a. alle schepen van en naar ops land, geacht zouden worden goederen te vervoeren met vijandelijke bestemming of van vijandelijke herkomst, tenzij zij "een haven zouden aandoen op Engelsch of Geallieerd gebied, alles behoudens het bewijs van het tegendeel. Deze bepaling, waarvan de prijsrechter in eersten aanleg onlangs inzake de .„Leonora" de geldigheid heeft erkend, was een antwoord op den ver scherpten Duitschen duikbooten-oorlog, zij dwong al onze schepen een Engelsche haven aan te doen, d.w.z. door het door Duitschland versperde zeegebied te varen, met alle risico daaraan verbonden, tenzij Engeland kon goedvinden bij wege van gunst een haven elders voor onder zoek aan te wijzen, of zooals o.a. met het vermaarde convooi het geval was een bijzonder vrijgeleide te geven. Onze scheepvaart had zich reeds daarin, gelijk in zooveel andere belem meringen barer vrijheid geschikt, toen op 27 April 1.1. in den vorm eener aanvulling der Duitsche Prisenordnung een nieuwe slag aan hare reeds zoo gekortwiekte vrijheid werd toegebracht, als represaille voor de inbeslagneming onzer schepen door de Geassocieerden werden zonder meer al onze schepen voor vijandelijke schepen verklaard, tenzij de omstandigheden dit zouden logen straffen. Met dit laatste was blijkbaar bedoeld, dat in bijzondere gevallen op bepaalde voorwaarden een vrijgeleide zou kunnen worden verstrekt. De voor waarden voor zoodanig vrijgeleide werden vastgesteld en geen Nederlandsch schip voer meer uit zonder in het bezit ervan te zijn. Het laatst kwam eene regeling tot stand voor de vaart tusschen ons land en de Skandinavische landen, waarbij eindelijk ook de tusschenkomst der N. T. door de Duitsche Regeoring werd erkend, en men verblijdde zich om dit na veel moeite verkregen resultaat. En thans meldt Reuter, dat de Gealli eerden hebben besloten, dat zij het varen van neutrale schepen, onder vrijgeleide van den vijand, niet erkennen en, tenzij het tegendeel wordt bewezen, zulk varen zal worden beschouwd te zijn in het belang des lands en mitsdien de schepen zullen worden verbeurd verklaard. Duitschland zegt dusGij zult niet varen zonder mijn vrijgeleide, anders breng ik u op of boor u in den grond de Geassocieerden antwoordenAls gij vaart onder Duitsch vrijgeleide, breng ik u op en verklaar ik u goeden prijs. Om dus vrij te kunnen varen, zal men weder vergunning moeten vragen van de Ge associeerden om een vrijgeleide te mogen voeren van Duitschland, tenzij Duitsch land weder in het bezit van zoodanige vergunning van de tegenpartij een reden gaat zien het schip als vijandelijk eigen dom te beschouwen. Zoo bevinden wij ons in een cirkel, waaruit geen ontkomen is; willekeur der oorlogvoerenden treedt geheel in de plaats van het volkeren recht. Het is waar, Reuter vermeldt, dat het tegendeel kan worden bewezen, dat dus getracht kan worden voorden prijsrechter het bewijs te leveren, dat de schepen, ondanks het Duitsche vrijgeleide, toch niet varen in het belang van den vijand. Wie evenwel weet, hoe ook de Engeische prijsrechter geleidelijk is afgeweken van de paden van het recht en steeds meer is geworden tot een orgaan van regee- ringspolitiek, zal hierop geen groote verwachting bouwen. Wat onze Regeering zal doen? Wij weten het niet. De wijziging der Duitsche Prisenordnung heeft haar, naar wij meenen, zelfs geen aanleiding gegeven tot eenig protest, maar alleen tot, het zoeken naar een schikking. Men ziet thans opnieuw, waartoe al die goedmoe dige inschikkelijkheid leidt; maar onze Regeering wil niet hooren. Het einde van den strijd. In „De Nederlander" heeft den heer Snoeck Ilenkemaus een tweetal artikelen geschreven, waarin hij als zijn meening uitspreekt, dat de verschillende partijen op hel gebied der sociale verzekering nu zoo dicht bij elkander zijn gekomen, dat het einde van den strijd in 't zicht is, en de vrede kan worden geteekend. In „De Vrije Westfrios" vinden we een goede saamvatting van deze artikelen, die we hier laten volgen Om tot zulk een gewenschten vrede te geraken in de heer Ilcnkemans be reid de gedachte eener blijvende Staats bijdrage te aanvaarden, teneinde alle ouderdomsrenten met een bepaald be drag te verhoogen. Voor deze geneigdheid worden de vol gende ernstige gronden aangevoerd le. De Duitsche wet, die in menig opzicht den Nederlandsehen wetgever tot model diende, kent den vasten jaar- lijkschen bijslag van Staatswege, van 50 Mark bij elke rente, zonder dat deze regeling eenig schade deed aan de goede werking der wet 2e. wij gelooven, dat zonder dezen bijslag de verplichte verzekering der zelfstandig-werkenden, wier invoering wij noodzakelijk achten, niet tot stand zal kunnen komen en kent men dezen bijslag toe aan de zelfstandig-werkenden, zoo moeten natuurlijk ook de loonarbei ders hem ontvangen 3e. de bijslag wordt gevorderd door de tijdsomstandigheden, aangezien de verminderde waarde van het geld het wettelijk rentebedrag deed dalen bene den het peil, dat bij een wettelijke voor ziening mag worden verlangd 4e. het aanvaarden van dezen Staats- beslag opent den weg tot hartelijke samenwerking tusschen hen, die hun politiek vastlegden aan de gedachte van „het preuiievrij staatspensioen", en de rechterzijde die in 's-lands belang on wrikbaar vasthoudt aan het verband tusschen geregistreerden arbeid en ver worven pensioen. Om op den weg der verzekering ver der te komen, acht do schrijver het voorts allereerst noodig, dat onverwijld wordt overgegaan tot inwerkingstelling der Radenwet, opdat de onmisbare Ra den van Arbeid in het begin van 1919 kunnen optreden en de Invaliditeitswet op den bepaalden datum. 3 December 1919, kunne in werking treden. Ten tweede worde de Invaliditeitswet ten spoedigste zoodanig aangevuld, dat met 3 December 1919 ook de zelfstandig werkenden, wier inkomen beneden zekere grens blijft, verplicht zijn eene ouderdoms verzekering te sluiten. Alleen door invoering der verplichte verzekering zal het sluiten der verze kering een vast gebruik worden in de volkszeden en alleen door de invoering der verplichte verzekering zullen ook de zelfstandig-werkenden, zonder dat een letter behoeft veranderd te worden in de overgangsbepaling van artikel 370, van deze guustige regeling genieten, en zullen dus ook hunne zeventig-jarigen onmiddelijk de ouderdomsrente ontvan gen. De bezwaren tegen premie-betaling door zelfwerkenden aangevoerd acht de heer Henkemans niet vau overwegend belang. De premie behoeft slechts 20 cent per week te bedragen en wanneer men alleen ouderdomspensioen wil verzeke ren, kan de premie nog lager zijn. De mogelijkheid bestaat, dat enkelen zullen trachten zich aan de betaling der premie te onttrekken. Wanneer echter de wettelijke plicht bestaatals de wet (door Staatsbijslag) aan geregelde betaling voordeel verbindt, als de inning wordt bevorderd door ge makkelijke wijze van betaling, door waarschuwing en aanmaning bij verzuim, dan zal het betalen dezer luttele premie tot de volkszeden gaan belmoren, even zeker als thans de stuivers voor zieken fonds en begrafenisbus worden afgezon derd. Zoo is dan feitelijk de veeljarige strijd over de sociale verzekering zijn laatste tijdperk ingetreden hej tijdperk van den komenden Vrede. Waar partijen elkaar zoozeer naderden kan het eind van den strijd niet verre zijn. Met de opneming der zelfstandig wer kenden in de verplichte verzekering, met het brengen hunner zeventig-jarigen onder de bestaande overgangsbepaling, met het vei leenen van een gratis-beslag uit de Rijkskas bij elke ouderdomsrente, met deze drie maatregelen, even in grijpend van beteekenis als eenvoudig van uitvoering, is de vrede tusschen partijen geteekend en zijn de behoefti- gen geholpen." Zelfs voor „tijdelijken" dienst niet overbodig. Een der betreurenswaardige gevolgen van het huidig stelsel van staatsvoedsel- voorziening is ongetwijfeld de bovenma tige toename van ambtenaren en semi- ambtenaren. Onder het motto „het geldt hier toch slechts een tijdelijken dienst" zijn onder scheidene personen met ambtelijke func ties belast, die daarvoor de noodige be kwaamheid en geschiktheid missen. Krasse staaltjes zouden zijn mee te deelen van de gezagswellust waarmee deze nieuw-modische meesters hun macht uitoefenen. Erger nog is, dat niet alleen de talenten ontbreken maar ook voldoende betrouw baarheid somwijlen wordt gemist. Pijnlijk was dezer dagen te lezen, dat het hoofd van een dienst, die groote finantieele verantwoordelijkheid droeg, zich aan ernstige verduistering schuldig maakte. Verbazingwekkend evenwel was het te vernemen, dat deze persoon nog kort vóór zijn aanstelling wegens vermogens delict voorwaardelijk was veroordeeld. Hier rijst toch ernstige- twijfel of bij de aanstelling van den dignitaris wel met voldoende, wel met eenige belang stelling naar het levensgedrag werd geïnformeerd. Zelfs voor den „tijdelijken" distributie- dienst schijnt ons dit niet overbodig. Tot politiagenten alhier zijn benoemd B. van der Wal te Wijk aan Zee en M. de Bart, soldaat-commies te Overslag. Door de politie alhier werd te Middelburg een onderzoek ingesteld, naar aanleiding van een diefstal van koper, die te Sas van Gent ten nadeele van de coöperatieve suikerfabriek zou hebben plaats gehad. Het onderzoek had tot resultaat dat Dinsdag te Sas van Gent zijn gearresteerd de bankwerker F. L. en de draaier M. M., benevens de van het opkoopen van het gestolene ver dachte J. de W. De verdachten, allen Belgen, zullen ter beschikking der justitie worden gesteld. In de gemeenteraadsvergadering, gehouden te IJzendijke den 3 September werd vastgesteld de gemeente-rekening in ontvang op f40,301,22, in uitgaaf op f40,372,33, nadeeiig slot f71,11. Rekening electrische centrale in ont vang op f 13,670,295, in uitgaaf f 14,766,905 nadeeiig saldo f 1096,61. Aangeboden wordt de gemeente-be- grooting voor 1919 in ontvang en uitgaaf op f41,259,33. Het voorstel lot uitbreiding van het electrisch net buiten de kom wordt met algemeene stemmen aangenomen. Be langhebbenden moeten twee derde van het buizennet betalen. De prijs per K.W. wordt gebracht van f0,40 op f 0,50 en het. tarief zonder nieter per week op f0,60 voor een lamp, 2 lampen f0,90, 3 lampen f 1,10, 4 lampen f 1,40, 5 lam pen f 1,60. Iedere lamp f 0,10 meer. De drie zomermaanden zijn vrij. Niet in orde. Herhaaldelijk en van verschillende zij den wordt de klacht vernomen, dat de geneeskundige dienst in het leger veel te wenschen overlaat. Zoo schrijft men aan „Het Volk" „Een staaltje van den geweldigen Jan boel op militair-geneeskundig gebied. De vorige week stortte voor Cadzand een Engelsche vliegmachine, bemand tnet 2 officieren, in zee. De eene vliegenier was ernstig gewond, de linkerhand was hem afgeschoten. Toen hij in Oostburg aan kwam waar hij verbonden moest worden, bleek, dat het benoodigde verbandgaas niet aanwezig was. Er moest een stukje geleend worden bij een burgerdokter. Is liet niet schandelijk, dat in een streek waar zooveel militairen liggen, dergelijke toestanden mogelijk zijn Inderdaad, voor zooiets is beslist geen enkele verontschuldiging te vinden. Goede oogst. De tarweoogst in Westelijk Zeeuwscli Vlaanderen valt zeer mede, in doorsnede wordt 600 schoven per gemet geoogst, en dit jaar 900 schoven. Ook de aard appeloogst is goed en gaat tot 10,000 K.G. per gemet. Te Vlissingen, aan de Walchersche kust, ziju zes lijken van Duitsche en Engelsche Marine-schepelingen aange spoeld. De toenemende werke loosheid. Op de werf De Schelde te Vlissingen kan niet worden gewerkt wegens gebrek aan'voldoenden voorraad stookolie. Vele werklieden vertrekken naar Engeland. De justitie uit Middelburg is te Sas var Gent geweest in verband met den aldaar gepleegden doodslag. Het lijk van den vermoorde A. is gerechtelijk geschouwd. De dader is nog voortvluch tig, doch bij de justitie bekend. Demoralisatie der jeugd. In zijn verslag over het onderwijs, op genomen in het provinciaal verslag van Zeeland over 1917, schrijft de districts school-opziener te Middelburg o.a. over de demoralisatie der jeugd, welke vol gens hem haar oorzaak vindt in het reusachtig gesmokkel waaraan, zoo niet het grootste gedeelte der bevolking in de grens-gemeenten, toch zeker een groot deel zich schuldig maakt, wat het begrip eerlijkheid heeft doen wijzigen. Daarbij komen de verhalen over gefopte meer deren door de ingekwartierde soldaten, wat ook zeer schadelijk is voor luiste rende kinderen. En dan nog de schade op moreel gebied, tengevolge van de vluchtelingen, waaronder vooral in den beginne velen waren, wier zedelijk peil niet hoog stond, en ook door de militairen, waaronder ook mannen, die op moreel gebied tot de minderwaardigen belmoren. Zeehondenspek. Een beroepsjager op zeehonden in het district Bruinisse, waar circa 100 dezer diereu werden aangebracht, zendt de zeehonden, ontdaan van huid en inge wanden, gezouten naar Duitschland men wil daar het zeehondenspek wel, maar of het voor de consumptie van den mensch gebezigd wordt, kan niet ver meld worden. De Eskimo moge het roe men en zelfs moge het als sieraad ver schenen zijn op de tafels onzer voorva deren, de tranige smaak zal het voor de tegenwoordige bewoners weinig aantrek kelijk maken. In elk geval is het vleesch niet meer zooals vroeger, waardeloos. Groote schade. Bij den ijzeren vuurtoren aan den Zee dijk te Westkapelle is een mijn aange spoeld en ontploft, waardoor palen van de zeewering stukgeslagen zijn en ruiten m de lichtwachterswoning gebroken. Nog een mijn dreef aan den dijk aan en een dreef er voor de kust. In perceel 55 van de Bellamystraat woont de Wed. Banck met haar beide dochters en hun inwonende neef, een 22-jarig jongmensch, Gravendaal genaamd Voorts woont in het huis de 33 jarige coiffeur C. J. Weuning, die bij de fa milie Banck een slaapkamer in huur had. Tegen half elf kwam laatstgenoemde Zondagavond thuis. Na eenige uren gekleed op bed ge legen te hebben, begaf hij zich tegen twee uur naar de kamer van de weduwe Banck en loste met een revolver eenige losse schoten op haar. Vervolgens begaf hij zich naar de kamer der gezusters Banck en vuurde op hen eveneens eenige losse schoten af, waardoor een der zus ters eenige lichte schroeiwonden aan een der armen bekwam. Daarop ging Wenning naar de kamer van Gravendaal, dien hij met een dolk te lijf ging. Gravendaal, zoo plotseling in zijn slaap overvallen, trachtte zich te verweren, doch werd op vier plaatsen aan armen, beenen en hoofd verwond, de moeder met haar. dochters vluchten inmiddels het huis uit, terwijl Gravendaal zich met een sprong uit het vensterraam in vei ligheid stelde. Politie werd inmiddels gewaarschuwd, die dadelijk een onderzoek instelde en de gewonde Gravendaal naar het Wil- helminagasthuis liet overbrengen. De politie kon zich evenwel geen toegang tot het perceel verschaffen daar de voordeur slechts met moeite voor een zeer gering deel open ging. De politie mannen verschaften zich daarom op andere wijze toegang. Het bleek, dat men de deur niet had kunnen openen, omdat daarachter een lijk lag. Dit bleek te zijn van den 33-jarigcn Wenning, die na (Jen aanslag op Gravendaal zelfmoord had gepleegd en neerstortende van de trap was gevallen. Het bleek, dat hij zich zeven steken in de hartstreek had toegebracht. De geheele met bloed be vlekte dolk die bij hem werd gevonden, is in beslag genomen. Maandagmorgen stelde het Parket een onderzoek in waarbij ook de heer van Ledden Hulsebosch tegenwoordig was. Uit de verhooreu is gebleken, dat minnenijd de oorzaak van het drama moet zijn. Een der dochters was met Wenning verloofd geweest, doch de verloving was, met Pinksteren 1.1. afgeraakt, omdat Wmining's karakter mej. Banck niet aanstond. Wenning schijnt gedacht te hebben, dat zij neiging gevoelde zich te verloven met haar neef Gravendaal. Het is niet onwaarschijnlijk, dat Wenning van de kamer van Graven daal komende zich weder naar de kamers van moeder en dochters heeft begeven om te zien wat hem verder te doen stond, doch hij vond de kamer ledig djfar de weduwe en de gezusters Banck reeds ontvlucht waren. De toestand vau Gravendaal is redelijk wel. Te Zevenbergen hebben de rijksambte naren op eigenaardige .wijze een geheime slachting ontdekt. Tegenover een slagerij waren eenige flesschen met roode limo nadesiroop op straat stukgevallen. De ambtenaren maakten daaruit op, dat daar een rund geslacht was en deden een onderzoek in de slagerij. Inderdaad vonden ze de versche huid van een rund. Het vleesch werd in beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt. Van het naar Duitschland smokkelen van zilveren guldens en rijksdaalders is de aardigheid af, schrijft men uit Zeve naar. De laatste dagen zijn door de de Duitschers aan de grens vele guldens in beslag genomen, tegen betaling van M. 1,20 (d. i. ongeveer zeventig cent)! Een intelligente koe. Sedert Dinsdagmorgen vermiste de veehandelaar K. te Reek (N.-Br.) een koe, die hij den vorigen dag te Wycheu (Gld.) had gekocht. De koe was Maandag langs een binnenweg, vervolgens langs den Rijksweg tot het Graafsche veer, waar met de pont de Maas gepasseerd werd, verder door het stadje Grave en dan weder langs den Rijksweg geleid en eindelijk in de weide te Reek terecht gekomen. Deze koe is nu in den nacht van Maandag op Dinsdag uitgebroken en is 5000 sociaal-revolutionairen ter dood veroordeeld. De onveiligheid in Moskou. TER NEUZEN, 6 September 1918. Moordaanslag. Toch verschalkt. Het smokkelen ven guldens.

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 2