Kalkmergel en Landbouw» kalk. Verboden teelt langs de grens. Van Heinde en Verre. Mengelwerk. W etenswaardigheden. Kerk, School en Zending. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Rantsoen Boter. Stationsweg - Ter Neuzen. P. PLATTEEUW. H.H. Landbouwers Zaamslag. Ds. De Walle ontving een beroep naar do geref. kerk van Schild- wolde (Gron.) Door onbekende oorzaak is Zondag voormiddag afgebrand de landbouw- schuur met inhoud landbouwwerktuigen, nieuwen oogst erwten, rogge en vlas, van den heer Van Acker—Vael in do buurt Absdale, gemeente Sint Jansteén. [Iet vee, behoudens varkens, is gered. Alleen de schuur was verzekerd. De heer E. Ceulenaere te Philippine heeft ontslag aangevraagd als burge meester dier gemeente. Retranchemcnt. In het lijkenhuisje op het kerkhof ligt een Nederlandsch sol daat, een Gelderschman. Zijn nek is blauw uitgeslagen en aan het midden zijn wonden. Hij ging naar den wachtpost op den Zwindijk. tegenover Knokke. De afge loste soldaat vertrok, hoorde eenige oogenblikken later geroep en zag, hoe Duitschers hem wenkten terug te keeren. Dc nieuwe schildwacht hing aan den electrischen draad. Duitschers hadden om een Hollandsche krant gevraagd. De Nederlandsche militair wilde ze overreiken, het blad woei tei ug. De schildwacht kroop tusschen de versper ring Om het op te rapen, kwam in aan raking met een der doodende draden en plotseling werd zijn leven afgesneden. Ilij lag even op Belgisch gebied. Het Duitsche Roode Kruis bood eerste hulp. Ook het Nederlandsche heeft uren ge werkt, om te trachten de levensgeesten nog op te wekken, maar alles was te vergeefs. En men droeg liet lijk naar Retranchernent. Wij vernemen nog dat voor de begra fenis werd gezonden een krans van de „Duitsche kameraden". ('fel Een Engelsche vliesmachine, aan geschoten door het afweergeschut van Zeebrugge en Cadzand, daalde ,op het land van den landbouwer K. Verplanke onder de gemeeute Hoofdplaat, nabij het gehucht Sasput. De beide inzittenden, een Engelschman en een Canadees, staken onmiddellijk het vliegtuig in brand, wat niet verliindeid kon worden. Beiden werden eenige oogenblikken later door 2 officieren van het garnizoen Breskens geïnterneerd. Bij een arbeider te Hoofdplaat aan den Iloogen Weg, zijn Zaterdag in beslag genomen rogge- en tarwenaren en wat peren. Bij den landbouwer V. waren van een 50 a 60 schooven rogge de aren afge sneden, bij T. waren peren uitzijn boom gaard weggehaald. Een onderzoek aoo®den rijksveld wachter van Biervliet leidde tot genoemd resultaat. Het gestolene werd op het raadhuis gedeponeerd. Dank zij het minder heete zomerweer breekt het graan niet en valt er dan ook minder te rapen dan bij groote hitte. Vandaar de vele graandieven op den akker in deze en omliggende gemeenten. IJzendijke. Zekere T., afkomstig uit Watervliet was het ruim een jaar gele den gelukt op avontuurlijke wijze de grens over te komen en vertoefde sedert dien in onze gemeente. Toen hij zich de vorige week voor het uitvoeren van eenige opdracht op Belgisch grondgebied waagde, is hij door de Duitschers gevat. Zoo hij nog in leven is, zal hij zich in allen gevalle in geen benijdenswaardige positie bevinden. Te Breskens is een partij bedorven eenheidsworst, wegende 250 K.G., aan gekomen. Ged. Staten van Zeeland hebben benoemd tot opzichter bij den Prov. Waterstaat in deze provincie ter stand plaats Tholen den heer J. B. Dekker te Biervliet. Zaterdagmorgen wachtte vrouw v. D. te s Gravenpolder een reuzen-verrassing; ze vond in haar achterhuis een flinke mand vleesch. Hoe 't er kwam wist ze niet, maar waarschijnlijk was het door den een of ander, bezig met frauduleus vervoer en gevaar ziende, uit vrees voor erger gevolgen, daar in de haast neer gezet. Wat in langen tijd niet gebeurd was het gezin van v. D. at dien middag heerlijk gebraden vleesch. In verband met het spionagegeval te Vlissingen hebben er verscheiden aan houdingen van Nederlandsche marine schepelingen, waaronder een bootsman, plaats gevonden. Deze spionagezaak is van zeer erusti gen aard. In verband met wat bij het onderzoek bleek is in arrest genomen de sergeant bootsman A. B., wonende op de grens van Terneuzen en Hoek. Na gehouden instructie, is een te Vlissingen wonende Belgische zeeloods, die indertijd ook door de politie te Ter- neuzen werd aangehouden, en op wien een gummihandschoen en een draadtang bevonden werd, naar het huis van be waring te Middelburg overgebracht en ter beschikking der justitie gesteld. liet spionagegeval, dat zich te Vlis singen heeft afgespeeld, betreft het ver strekken van inlichtingen over de ver sperring der Schelde. Behalve een Belgisch zeeloods is ook de bootsman der Marine naar het huis van bewaring overgebracht, terwijl eenige marine schepelingen naar boord werden gebracht die zich voor den zeekrijgsraad zullen moeten verantwoorden. Toen men, ter vervanging van de onlangs op de prov. Stoomboot „Schou wen" gestolen stoomfluit, die- van de in de binnenhaven te Vlissingen liggende prov. stoomboot wilde afnemen, bleek ook die des nachts ontvreemd, evenals het kompas en de bel op een in dienst der marine zijnde motorboot. Bruinisse. De vorige week viel hier op de Grevelingen, van een voorbijvarenden sleepaak, een 4-jarig jongetje over boord zonder dat de ouders het bemerkten, Een achter aan varende schipper zag echter het kindje drijven en begaf zich in de roeiboot er heen. Toen hij er ech ter nog eenige meters van daan was, zonk het knaapje in de diepte weg zon der meer boven te komen. Het lijkje is niet gevonden. Plechtige inwijding van een raadhuis In Heer, een dorp bij Maastricht, was er een raadhuis gebouwd tegen den zin van de partij, die op het oogenblik de meerderheid in den raad bezat. Toen nu de eerste vergadering in het raad huis gehouden werd, maakte een der raadsleden den burgemeester mr. Tho massen, er attent op, dat men tot schorsing van een der raadsleden moest overgaan, omdat deze actief aan de levering van bouwmaterialen voor boven gemeld raadhuis had deelgenomen. De burgemeester ontstak hierover in toorn, ontnam het raadslid het woord welke ontneming echter met zulk een slag van den voorzittershamer gepaard ging, dat de hamer in tweeën sprong en den tegenover den burgemeester zittenden wetlrouder, een bloedneus bezorgde. De burgemeester maakte excuus en sloot de vergadering. Verdronken bij de redding van een kind Gistermiddag 5 uur viel het kind van den schipper Oud, van Oud-Karspel, na bij de Alkmaardermeer in het N.-H. Kanaal. De schipper die te water sprong, wist het kind te bereiken, waardoor het nog gered kon worden. Zelf miste hij de kracht om een toegestoken vaar boom te grijpen en hij zonk in de diepte. Hij werd met de dreg opgehaald, doch het gelukte den dokter niet om de levensgeesten op te wekken. Over de grens gelokt. Maandag is de voerman E. K. uit Dinx- perlo, toen hij een wagen met rogge langs den grensweg aldaar vervoerde, door een onderofficier van de Duitsche grenswacht te Suderwick op Duitsch ge bied gelokt en vervolgens geboeid naar Bocholt overgebracht. Zijn aanhouding wordt in verband gebracht met het smokkelen van ijzerwaren naar Holland. Door het hemelvuur. Tijdens een zwaar onweder dat Zondag middag te Haren woedde, is de bliksem ingeslagen in het Evangelisatiegebouw te Paterswolde, terwijl de dienst daar gehouden werd. Door den schok van dien zwaren slag, die eenige schade aan het gebouw toebracht, ontstond onder de aanwezigen, die den dienst bijwoon den, een paniek,, die door het kordate optreden der leiders spoedig gekalmeerd werd. Enkele personen gevoelden aan den lijve den druk van dien schok, zoo dat zé pijn en moeheid gevoelden in en kele liclniamsdeelen. Overigens kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Ge weldige regen, vermengd met hagel, belette de aanwezigen huiswaarts te keeren, zoodat allen moesten blijven tot het onweder voorbij was. De gevisiteerde Excellentie. Men schrijft uit Reuver aan de „L. K." Een koesterend middagzonnetje zaait mild zijne stralen over ons landelijk stationsgebouw. Onrustig drentelen eeni ge dorpsmenschen over het smalle perron en spieden gewichtig naar den horizon, waar flauwe rookwolkjes het naderen van den trein verkonden. Tegen het gele controlehek leunt, speurensmoe, een schrander lid van Treub's Rijksambte narencorps. De trein nadert. Onrustig drentelt het weinig talrijk publiek, haas tiger loopen de dienstdoende S.S.-man nen Treub's dienaar rijst overeind Het gouden middagzonnetje lacht vriendelijker dan tevoren, de trein stoomt binnen. „Reuver, uitstappen Verhitte gezichten komen te voorschijn en blikken nieuwsgierig uit de kijkgaten der aftandsche derde klas coupé's. Portieren vliegen open, reizigers stappen uit. Dorpsmenschen met diverse pakjes cn pungels, militairen met hun traditio- neele biezen reismandjes, alles dringt om den gemoedelijken speurder, die met argusoogen en kennersblik de bagage monstert. „Ik heb niets, kommies, wat kleeren 1" zegt een deftig heer, in gezelschap van een opschietenden jongen." „Een oogenblikje, mag ik even zien luidt het antwoord. „Ik zeg u immers, dat ik niets heb dan kleeren 1" Kommies wordt achterdochtig. Je kunt niet weten 1en de heer moet zwichten voor de almacht van den fiscusdienaar. Maar mijnheer kon zijn ontevredenheid niet langer inhouden, moppert en sput tert en zegt „dat het een schande is, zoo publiek te visiieeren". „Je zult me alles weer netjes inpakken" en „weet je wel, wie je voor hebt?" Rijksambte naar doet zijn plicht, moppert ook. Meneer wordt' nijdig, wordt nog nijdiger, dreigt en wijst met breede geste naar een eersteklas coupé, waar liet gelaat van oen bekend subst. officier var. Justitie zich vertoont. Deze rijst overeind, en boven het geraas van den vertrekkenden trein klinkt waarschuwend de stem van Mr. Dr. R.„Laat dien mijnheer gaan, kommies, 'tis de Minister van Water staat Tableau Massa-ontvluchting van E n- g e 1 s c h e officieren. Drie Engelsche officieren, die nabij Oldenzaal over de grens zijn gekomen en naar Enschedé ter opneming in het quatantainekamp zijn overgebracht, de den mededeeling over een massa-ont vluchting van Engelsche officieren uit het gevangenkamp te Holzminden door middel van een gang onder den grond. Toen de onderaardsche gang, waaraan niet minder dan negen maanden gewerkt werd, gereed was, verlieten de officieren door dien gang, telkens twee aan twee het kamp. Zich in verschillende groepjes verspreidende,' bleven de hier aangeko men officieren met nog een vierden col lega bijeen. Laatstgenoemde, die zich van zijn makkers afzonderde is reeds te Rotterdam aangekomen cn dus is hij op de reis door ons land nergens aange houden. Niet gestolen, maar geborgen. De gebroeders L. aan de Hendriks straat te Dordrecht vreesden, dat hun fiets was gestolen. Tot hun blijdschap ontvingen ze bericht, dat de fiets hen wachtte op het politie bureau. Daar was de onbeheerd staande fiets door de po- 'itie veilig geborgen. Wat duiven eten. In de gemeente Smallingerland zijn twee woudduiven geopend, de eene had in den krop ruim 160 erwten, de andere in den krop en maag ruim 200 haver korrels. Na zoo'n maaltijd is 't te begrijpen dat de diertjes in de boomen tevreden zitten te koeren, zegt het N. v. d. D. Liefdevuur! In de Clifïordstr. te A'dam heeft 'n verliefd jongeman het voorwerp van zijn gevoelens, een 21-jarig meisje, dat van zijn betuigingen van liefde niet gediend was, met een revolver in den hals ge schoten en daarna zichzelf tweemaal in het hoofd geschoten, waarbij hij vermoe delijk het rechteroog zal moeten missen. De geneeskundige dienst, die gewaar schuwd werd, vervoerde de beide ge wonden per auto-brancard naar het Wil- helmina-Gasthuis. Na verbonden te zijn werd het meisje weer naar huis gebracht. De jonge man daarentegen moest op een der ziekenzalen opgenomen worden. Een mislukte thee-speculatie. G. W. uit Huizen, ontmoette in Bus- sum een zekeren v. d. P. Deze laatste wist in 's-Hage eene partij thee te koop, waarin hjj volgens zijn zeggen voor f 700, aandeel had. W. had ook wel zin in zoo'n aandeeltje, waarop v. d. P. antwoordde dit zaakje dan wel voor hem te zullen opknappen, mits W. hem dan nu de 700 meegaf. Dit gebeurde. Eenige kee ren nu ontving W. een telegram uit 's Hage waarin hem verzocht werd over te komen daar er een serieuse kooper voor de partij was. W. ging, wachtte echter zonder resultaat op de bekende plaats. Eindelijk begreep hij bedrogen te zijn en diende bij de politie te Bussem een aanklacht in tegen v. d. P., wegens oplichting. Of dit echter helpen zal? Een jongensstreek. LUINJEBERD. 't Is hier gebeurd. Twee jongens van het rechte slag loer den er op, om den rijksveldwachter eens onschuldig in 'tootje te nemen. Ze hadden een hollen kruiwagen met een grooten zak er in klaarstaan. Toen ze in de verte den veldwachter zagen komen opdagen, kroop de eene jongen in den zak in de kruiwagen en werd moeizaam voortgekruid door den anderen bengel, die ecu zeer beangst gezicht trok, toen hij met zijn vrachtje den veldwachter passeerde. „Wat heb je in dien zak „Vleesch". „Vleesch Maar jongen, dat mag je niet vervoeren. Laat eens zien 1" En met bevende vingers niet uit vrees, maar omdat hij „het oog der vvet" zoo lekker had bedot - maakte hij den zak los. De veldwachter gaf het „vleesch" een draai om de ooren, waarna beide ben gels het lachende op een loopen zetten. „Nbl. v. F.„ verzoekt ze terug te brengen. Indien armoede de oorzaak is van diefstal, dan zal de geheele zaak verzwegen worden, en hulp worden geboden". De leerlooier Savary had deze adver tentie in de krant geplaatst, en Johannes Lams had ze met aandacht en ontroering gelezen, want hij was de dief. Hij had er geen rust van, en op een donkeren avond begaf hij zich met de ge stolen huiden naar den leerlooier. Savary nu was een waar Christen, die zichzelf, maar ook Gods onbegrijpelijke liefde had leeren kennen. Ilij liet den dief binnentredengeen verwijt kwam over zijn lippen, en hij onthaalde Lams op koffie en brood. Het was Lams' eerste diefstal geweest, en het was ook zijn laatste. Savary bood den armen, berooiden man, die voor een groot huishouden had te zorgen, de red dende broederhand. Ilij zorgde er voor, dat Lams loonend werk ontving. God zegende de daad. De vroegere dief werd een gelukkig man, een brave huisvader en voorbeeldig Christen. Lees veel in 's Heeren Woord En letr uw beste boek Uw bijbel toch niet weg. In een vergeten hoek. Maar gun hem eiken dag Een plaatsje op uw disch Pewijl hij op uw weg Een gids en richtsnoer is. Van mannen en vrouwen. Mannen worden eerder krank dan vrouwen en de sterfte onder hen is groo- ter. Dit werd wel toegeschreven aan een grooter weerstandsvermogen dat der vrouw eigen zou zijn. De Duitsche hoog leeraar. Prof. Möbius, is het daarmee niet eens. Een aantal ziek'ten, zoo ver zekert hij, komen meer bij vrouwen voor dan bij mannen, weer andere meer bij mannen dan bij vrouwen. Eu deze man- nenziekten, voorzoover zij gevaarlijk zijn blijken een gevolg te zijn van der man nen leefwijze. „Bacchus ep Venus" zegt Prof. Möbius „brengen de man nen om 't leven en aan deze doodsgoden is de grootere sterfte onder de mannen te wijten. Waren er geen alcohol en geen geslachtsziekten, dan zouden de mannen minder krank worden en lan ger leven dan de vrouwen. Dit toch is duidelijk geworden, dat er geen enkel feit spreekt voor een aangeboren grooter weerstandsvermogen tegen ziekten bij de vrouw. Veeleer is naar ons inzien het tegendeel waarschijnlijk. Bijna over al, waar meer mannen dan vrouwen ziek worden, vinden we in de levens omstandigheden een voldoenden grond. Werden de levensomstandigheden gelijk gemaakt, dan zou de grootere sterfte onder de mannenverdwijnen, ja, de sterfte onder de vrouwen zou tengevol ge van de vele vrouwelijke ziekten die onder de mannen overtreffen". Adverteeren in dit blad betee- kent, uw advertentie's brengen onder de aandacht van het Christelijk publiek in alle deelen van Zeeuwsch Vlaanderen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen Te Gasselte, P. W. Beers, te Heenvliette Waddinxveen, W. J. v. Lokhorst, te Noorden te Aalsmeer, G. de Vries, te Stedum. AangenomenNaar Papendrecht, J. H. v. d. Wal, te Woubrugge. BedanktVoor Wilnis, A. M. den Oudsten, te Nijkerk voor Batenburg, W. A. Zeydner, 'cand. te 's Gravenhage voor Stolwijk, H. W. Bloemhoflf, te Ke- dicheravoor Oud-Loosdrecht, N. Luye- ndijk, te Tuil en 't Waal. Geref. Kerken. BeroepenTe Den Ham, G. H. Dijk stra, te Lioessens. Bedankt: Voor Rottevalle, J. Tonkens, te Lutjegast. Christ. Geref. Kerk. BeroepenTe Assen, J. B. G. Croes, cand. te 's Gravenhage. Benoemd tot onderwijzer(es) Te Watergraafsmeer, G. J. Esliuis, te Achterveld en mej. A. M. Hangard, te Landsmeer. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 8 Aug. Jan Boudewijn Bokelaar,-oud 26 j., jm. en Levina Jerina Klaaijsen, oud 25 j., jd. 9 Aug. Hubertus Ruijzenaars, oud 22 j., jm. en Hendrika Margaretha Vermeulen, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Aug. Tho mas Ansco van Pienbroek, oud 27 j., jm. en Helena Johanna Neeltje Jurrij, oud 24 j.t jd. 8 Aug. Jozias de Jonge, oud 20 j., jm. en Maria de Bruijne, oud 18 j.,jd. Geboorten. 5 Aug. Jacoba, d. van Pieter Anthonie Leunis en van Adriana Elisabeth Haak. Catharina Florentina, d. van Jan Leendert Ringelberg en van Catharina Florentina van Doeselaar. 8 Aug. Florent Jose, z. van Josephus Al- phonsus van Hove en van Maria Mag- dalena de Pauw. Overlijden. 4 Aug. Isaac Johannes Kaan, oud 87 j., wedn. van Margrietha Jansen. 9 Aug. Adriana Cornelia Klaas- sen, oud 32 j., echtg. van Izaak Butler. Verkoopingen. 14 Aug. Een hoefje te Schore, not. v. Dissel. 14 Aug. Veldvruchten te Kamperland, not. Lijdsman. 14 Aug. Inspan te Middelburg, not. Blaupot te Cate. 16 Aug. Bouw en Weiland te Bigge- kerke, not. Blaupot te Cate. 19 Aug. Bouwgrond te Goes, notaris v. Cleef. 20 Aug. Beestiaal enz. te Ritthem, not. Blaupot ten Cate. 20 Aug. Hotels te Vlissingen not. Pilaar. 24 Aug. Heerenhuizen te Goes, not. Neervoort. 30 Aug. Bouwland te Goes not. Pilaar. Bij den opmarsch der Geallieerden zijn 24.000 gevangenen gemaakt en 450 tot 500 kanonnen veroverd. Chaulnes is gevallen. Ook Roye zou in handen der Geallieerden zijn. De slag is tot aan de Oise uitgebreid. De verbinding Parijs— Amiens is hersteld. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 14 Aug. Donderdag 15 Vrijdag 16 Zaterdag 17 Zondag 18 Maandag 19 Dinsdag 20 6.50 7.35 8.34 9.55 11.20 12.30 7.10 8.3 9.11 10.39 11.58 12.58 1.23 Burgemeester en Wethouders van TER NEÜZEN maken bekend, dat voor het tijdvak j4 t/m 23 Aug. geldig is de bon 10e week voor Boter, Normaal- margarine, Melange A en Melange B. Ter Neuzen,. 12 Aug. 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Kalkblusscherij en Slooperij Verkrijgbaar aan magazijn Aanbevelend, De akker. Er was eens een landman, die er tegen zijn predikant over klaagde, dat hij zoo'n slechten akker bezat. „Zie naar boven, mijn vriend," was het antwoord, „het stuk van den hemel, dat boven je akker is, behoort er ook bij". Toen de boer later weer alleen was, dacht hij nog eens over dit woord na en greep moed. Ook boven den levensakker van ieder mensch is een stffk 'hemel, dat er öök bij hoort. Zou de oorzaak van 't vele klagen en tobben ook hierin liggen, dat men dit te vaak vergeet Het verloop eener advertentie. „Hem, die den 5den dezer maand een partij huiden bij mij gestolen heeft, wordt hierdoor medegedeeld, dat de eigenaar Na een bezoek van betrokken autoriteiten ten gemeentehuize van Sas van Gent, is met de meeste kracht voortgang gemaakt met uittrekking en afmaaiing van gewassen in strijd met de teeltregeling gezaaid. Het ligt in de bedoeling om meerdere dergelijke gevallen onverbiddelijk op de zelfde wijze te behandelen en volgend seizoen reeds vroegtijdig een strenge inspectie te houden en dan onverbiddelijk op te treden, omdat gebleken is dat de betrokken landbouwers, meest Belgen, zich aan ernstige waarschuwingen met storen. Dat het geldelijk verlies voor belanghebbenden enorm is valt licht te begrij pen, doch de indruk, welke dit straffe optreden heeft verwekt bij de goedwillige landbouwers, is zeer gunstig. Er dient op gewezen te worden, dat, waar alle aanleiding is te veronderstel len dat de gewassen toch over de grens zouden gaan, deze vernietiging zeer ze^er geen nadeel te weeg kan brengen voor de voedselvoorziening of ruilobjecthandel Bihicr De DIRECTEUR van het Rijks Productiekantoor. 19

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 3