Oroaan ter versoreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. Zaterdag 10 Augustus 1918. Ie Jaargang. FEUILLETON. Buiteitlandsch Overzicht. Uit het Binnenland. OMHOOG! ABONNEMENT: 3 ADVERTENTIËN. Dit blad verschijnt DINSDAG- en VRIJDAGAVOND, mtgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOÏJ Az. te TER NEUZEN. - T E L E F O O N Nr. 20. Per drie maanden bij bezorging 1,—Franco per post voor Nederland ƒ1.10. ADVERTENTIE N. Van 1-4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer ƒ0.10. - Handelsadvertentiën over twee kolom 6 cent per regel. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs tweemaal berekend. Abonnementen per contract. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen. V De kunst van regeeren. Reeds meermalen merkten we op, dat bij de socialisten theorie en practyk dikwijls tegen elkaar strijden. Beloven is gemakkelijk beloften ver vullen kost vaak heel wat moeite. 't Spreekwoord 'tis gemakkelijk rie men snijden van andermans leer", blijkt ten opzichte van de socialistische stem- buspolitiek ten volle waar. Als t de tijd der verkiezingen is, dan beloven de heeren gouden bergen. Dan critiseeren ze op de bestaande toestanden, dat de spaanders er afvliegen. Zoodra echter de socialisten in 't ge stoelte der eere zitten, dan vlijen de ex-proletariërs zich behaaglijk terneer. De machtspositie is zoo aanlokkelijk. Van al de schoone beloften treedt dan echter niets in vervulling. Eu de be drogen kiezers vragen zich in arren moede af: een burgerlijke of roode regeering, is t niet lood om oud ijzer Wrevelig blijven ze voortaan van de stembus thuiswanhopig zoeken ze om nóg luider schreeuwende candidate!), of ontnuchterd zoeken ze voortaan hun heil bij de rechtsche partijen. Vanwaar dit verschijnsel? Het komt hier vandaan, dat, het socia lisme zijn levensbodem heeft in de critiek. Zoodra nu de criticus zelf tot de daad der regeering wordt geroepen, staat hij zelf onmiddellijk aan de critiek bloot, en ervaart hij de waarheid van 't spreek woord de beste stuurlui staan aan wal. Het komt, omdat ontevredenheid het evangelie van het socialisme is. Een goed socialist is nooit tevreden. Het komt, doordat de leiders van het socialisme hun volgelingen steeds enkel en alleen hebben bepaald bij de materi- eele belangen. De uitslag der verkiezingen in Amster dam, waar twee roode wethouders en meerderheid van den Raad socialistisch zijn, is in dit opzicht leerzaam, 't Stem- men-aantal der soci's viel hier geducht tegen. Ook in den Amsterdamschen Raad komt het herhaaldelijk uit, dat de roode broeders het in de kunst van regeeren niet bijster ver hebben gebracht, volgens het oordeel der „makkers." In Het Volk schreef dezer dagen een teleurgesteld volgeling, die had opge merkt, dat wethouder Vliegen alwéér had gestemd tegen het voorstel van een sociaal-democraat, het volgemde „Ik vraag mij bij dergelijke gevallen steeds afwie heeft het nu mis, de fractie of de wethouder? En ik moet mij zelf dan altijd antwoorden „De wethouder' Want hij is het, die als gewoon soc.- dem. raadslid in depzelfden toon en op dezelfde wijze sprak als nu de voorsteller der motie." „Waarom toch stemt een soc.-dem. wethouder tegen, terwijl we zeker weten dat dezelfde persoon als gewoon raads lid vóór zou stemmen vraagt de schrijver dan, en hij vervolgt: „Hebben wij niet telkenmale bij de propaganda tot de kiezers gezegd „Stemt op onze mannen en wanneer het aantal der in de regeeringcolleges gekozen sociaal-democraten zóó groot is, dat we met gerust geweten, hetzij ministers- of wethouderszetels kunnen aanvaarden, dan zult ge eens zien, dat het anders gaat dan nu." Is het dan wonder als de kiezers nu zeggen „Ziet ge wel dat we bedrogen uitkomen met uw partij Deze socialist is nog zoo dwaas niet. Als raadsleden héél wat eischen als wethouders de beloften niet inwilligen. Als verkiezingsredenaars gouden ber gen beloven; als Kamerleden schetteren over en voor de volksbelangenmaar als regeeringspersonen tegen de socialis tische eischcn stemmen. Ja, ja, regeeren gaat maar niet zóó De terugtocht der Duitschers blijft aanhouden. Voor enkele dagen deelden de Duit schers ons reeds in zeer voorzichtige termen mede, dat ze steeds meer terug moesten. Het heette in hun mededeelingen, dat zij de aanvallen des vijands bij Soissons eii Tardenois hadden afgeslagen, het slagveld hadden opgeruimd en s nachts in een grooten achterhoedeslag hun bewegingen overeenkomstig hun plan hadden voortgezet. Nu is het heel netjes als men deh boel eerst opruimt, voordat men weggaat om zijn „verdere plannen' ten uitvoer te bréngen, maar de gewoonte in den oorlog is gewoonlijk een beetje anders. Ook schijnen de „plannen" der Duit schers al zeer bescheiden geworden te zijn. „Geheel overeenkomstig de ge maakte plannen", trokken de Duitschers volgens hun eigen zeggen terug. Van hun bedoeling om naar Parijs op te rukken, om de ententelegers, waar dan ook, te verpletteren, schijnt niets meer over. Vredelievend toch die Duit schers Of zouden ze bedoelen, dat ze terug getrokken zijn in overeenstemming met de onder 's vijands druk gemaakte plan nen Eigenlijk volgens des vijands plannen? Dat lijkt ons méér waar schijnlijk. LudendorfF cn Hindenburg hebben hun oordeel over den toestand gezegd. En dit mag opgemerkt, tamelijk open hartig en eerlijk. We herinneren ons niet, dat de opper bevelhebbers der entente ooit erkend hebben, dat ze een slag verloren hadden. De Italianen hebben bij eiken slag gejubeld als overwinnaars, hoewel ze verder van hun doel af zijn, c*an toen ze den oorlog begonnen. Engeland behaalde nooit anders dan overwinningen, zelfs als het een eind terug moest, en toch baatte het niet. Met, de Franschen is het vrijwel eender. Roemenië ging al overwinnend ten onder, en zegevierend 'rolde de Russische stoom wals de eigen velden plat. Geheel anders doet thans de Duitsche legerleiding. Onomwonden erkennen Ludendorff en Hindenburg: Ditmaal is het groote Duitsche offensief niet gelukthet bleef tot een (voorloopig) plaatselijk succes beperkt." Duidelijk wordt hier de nederlaag der Duitschers erkend. Zullen de oorlogs- drijvers er de eenige goede les uit trek ken Geneigdheid vertoonen tot den vrede Hindenburg wél. Wij allen wenschen den vrede, aldus de generaal. Wel voegde hij er bijeen vrede met eere. Doch de op dit oogenblik, nu de Duit schers voor een overmachtigen vijand terug moeten, uitgesproken wensch naar vrede, is van veel beteekenis. Er komt een kentering Oók in Duitsch- land. De verliezen der Duitschers zijn aanzienlijk. Niet alleen verloren ze een 40000 man gevangenen, terwijl ze de gapingen in hun gelederen steeds moeilijker kunnen aanvullen, maar ook een massa materiaal is den Franschen in handen gevallen. De zware kanounen hebben de Duit schers meerendeels in veiligheid kunnen brengen, maar een groot aantal veld geschut moesten ze den Franschen in handen laten. Een reusachtige hoeveel heid ammunitie is in de lucht geblazen, of aan den vijand overgetaten. Zeer pijnlijk voor de Duitsche trots moet ook wezen het verlies van wel een derde van het in dit jaar veroverde terrein. Stroomen bloeds zijn vergoten, schatten verspild. En wat is nu het resultaat Soissons door de Franschen hernomen, de bedreiging van Reims afgewend, en op heel het front de Duitschers in de verdediging gebracht. De aanvaller van gisteren, is de aangevallene van vandaag. En onderwijl spoedt de tijd voort. Straks komt dé herfst. En in 't volgend voorjaar zal een lawine van volken tegen den Duitschen muur beuken. Dan zal 't er spannen, en daarvoor wil Hinden burg wellicht zijn mannen sparen. Dat althans 'kan afgeleid worden uit de verklaring van den Duitschen opper bevelhebber. Of de Duitschers dit jaar ook nog eens zullen probeeren de krijgskans ten hunne gunste te keeien is zeer de vraag. Alweer hebben de Duitschers een hospitaalschip getorpedeerd. De Warüda 5800 tons groot is door een duikboot tot zinken gebracht, toen ze een aantal gewonden en zieken naar Engeland zou brengen. 't Was een donkere nacht en er woei een stevige bries. Het groote schip, begeleid door een tweetal torpedojagers, zette koers naar het vaderland. In de groote ziekenzalen lagen de gewonden deden de verpleegsters haar liefdewerk. Plotseling een schok, een gruwelijke ontploffing, die 't schip deed kraken en het dek scheurde, 't Water stroomde binnen. Wie loopen kon, ijlde naar boven. Half gekleed, huiverend in den kouden nacht, vochten ze om hun leven. Ruim 650 werden gered. Maar op de bedden lagen de zwaar gewonden. Hulp kon hen niet bereiken, 't Water steeg. Opgesloten in de zalen, grijnsde de wreede dood hen aan. 't Wa ter verzwolg hen en verstomde hun jammerkreten.^ Met 't groote schip zonken ze in de diepte. De zee werd hun graf, 't schip hun kist Er is iets weerzinwekkends in den duikbootoorlog. Loerend uit de diepte zendt de duikboot zijn vernielende tor. pedo, en vlucht dan 'onder water henen. Vooral als dan een hospitaalschip wordt getroffen, gelijk nu al herhaaldelijk is gebeurd, komt ieder weldenkend mensch in verzet. De Duitsche duikbootkapiteins bewij zen met deze werken der duisternis hun vaderland geen dienst. Ze verspelen voor Duitschland de sympathie, die menigeen voor het kranige, organiseerende volk koestert, dat door een wereld van vij anden omringd, moedig den vaderland- schen bodem verdedigt. En zonder sympathie kan geen mensch, kan een volk evenmin. Zelfs niet het Duitsche volk. LEVENSDUUR VAN MINISTERIES. Het volgend staatje geeft aan den levensduur van de ministeries die wij sedert de grondwetsherziening van 1848 hadden. Doncker Curtinus 1 j. Ie Thorbecke 3 j. v. Hall—D. Curtinus 3 j. v. d. BruggenSimons 1 j. v. Teis—Rochussen v. Heemstrav.Zuylen 2e Thorbecke Franse v. d. Putte le J. Heemskerk Fockv. Bosse 3e Thorbecke De Vries Geertsema 2e J. Heemskerk Kappeyne v. Lynden 3e J. Heemskerk Mackay 1 j- 4 j- 2 j- 2 j- 1 I- 3 j- 1 j- 3 j- 5 j- 3 j- 8 m. 11 m. 10 m. 3 m 6 m. 6 m. 6 d. 19 d. 4 d. 17 d. 10 d. 17 d. 9 d. 22 d. 3 d. 21 d. 6 d. v. TienhovenTakv. P. 2 j. Roëll— v. Houten 3. j. Pierson—G. Borgesius 4 j. Kuyper 4 j. De Meester 2 j. Th. Heemskerk 5 j. Cort van der Linden 5 j. 8 m. 4 m. 8 m. 2 m. 5 m. 6 m. 16 4 2 16 d. 20 d. 4 d. 16 d. 24 d. 17 d. KOFFIE. Betreffende het bericht over de ver wachte hoeveelheid koffie, deelt men nader mede, dat wij nog heel wat meer van dit artikel in bezit zoudeu kunnen krijgen, als Amerika de voor ons be stemde ladingen vrij gaf. In de Ameri- kaansche havens Charleston, New-York, Newport News en Norfolk toch, moeten zich o m. niet minder dan totaal 104.543 balen koffie bevinden, afkomstig uit de door Amerika in die havens opgevorderde Nederlandsche stoomschepen „Adonis", „Zeelandia", „Gorontalo", „Ternate" en „Celebes". De gelegenheid om deze koffie naar Nederland te verschepen bestaat, en wel per „Nieuw-Amsterdam". Met dit stoom schip werd eenige maanden geleden te dezer stede een lading rijst aangebracht, overgenomen uit een mede door de Amerikaansche regeering opgevorderd Nederlandsch schip er zullen toch wel geen bezwaren bestaan nu ook de hier bedoelde koffie mede te brengen. De Nederlandsche handel en de consumptie zouden er niet weinig mede gebaat zijn. GARANTIEPRIJZEN OOGST 1919. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gelet op de voorstellen van de commissie belast met het doen van voorstellen betreffende garantieprijzen voor de landbouwproducten van den oogst 1919, en op zijne bekendmaking van 5 Juli 1918 Nederlandsche Staatscourant, no. 155, heeft goedgevonden a. de navolgende garantieprijzen vast te stellen winter- en zomertarwe f30. rogge f33 50, wintergerst f24.vier- rijige zomergerst f24.—, twee-rijisze zómergerst f25.—, koolzaad (raapzaad), boterzaad, dederzaad) f50,haver f20, boekweit f36.erwten f34veld- boonen f26.50, stamboonen f30—.aard appelen voor tafelgebruik bestemd, van klei-, zand- en veengronden, geleverd in O, hoe kermde zijn zielo, hoe kromp zij onder de zelfbeschuldiging, die niets verbloemde, niéts bemantelde. Een af keer had hij van zichzelvenwalgelijk, onreinzóó kón hij niet tot God nade ren Betje nam afscheid. Er was tussclien haar en Cato een teerderheid als van oude oprechte vriendschap. Ze reikte hem de hand. Hij hield de hare lang vast. Toen zei hij „Wil je me vergeven, Betjè, alles, wat 'ik je heb aangedaan „Kom", luchtigde ze, „waar begin je over Zóó erg is dat niet geweestpraat er niet meer over". „Nee", weerlegde hij, „verklein het niet. .Te weet wpl beter ik heb je ge griefd, meer dan eensdiep en met op zet „Daar praten we niet meer over. Dat is bij mij al lang vergeven. Dacht je, dat ik zóó haatdragend was „Nee", zei hij, en liet haar hand los, „jij bent véél, véél beter dan ik. Dat is liet. Wie ben ik Diep moedeloos kwam het er uit, als een wanhoopskreet. Ze wilde er nogmaals met een bemoe digend woord opingaan, maar bedacht zich. Was Góds Geest met Karei bezig, ge lijk ze vermoedde, ze wilde het werk geheel aan Hem overlaten, in geloovig vertrouwen. Maar haar gebed zou opgaan voor haar broeder en diens vrouw, dat de Heere hen „in de ruimte" mocht lei den. Thans scheen alle onderwijzing, elk woord van troost af te stuiten op een muur van bezwaren en tegenwerpingen, althans bij Karei. Ze vertrok. HOOFDSTUK XXXIII. Er gingen weken voorbij.van somber heid en verslagenheid voor Karei Ran- ders. Geen lichtstraal brak door de wol ken van doffe neerslachtigheid. Donker was en bleef het in zijn ziel. Wat hij vond was zelfbeschuldiging, was tot ver zwaring van zijn schuld. Gods Woord, dat hij ter hand genomen had, scheen niets anders te doen dan hem veroor- deelen en verdoemen. Sprak het ook van liefde en ontferming, 't gold immers hém niet. Hem blééf niets over dan 't voor uitzicht op eeuwigen jammer. Hij had geschreven aan Vader; had vergeving gevraagd voor zooveel, dat hij wist misdreven te hebben voor zijn on hartelijkheid, zijn hoogmoed, zijn hooge woorden ook, die hij bij hun laatste ont moeting hem had toegevoegd. De oude Randers had met ontroering dien brief gelezen had, met de ervaring van een eenvoudig oprecht Christenhart,, gemerkt, dat „God Karei tegengekomen was", maar tegelijk den toon van moe deloosheid wel onderkend, die in zijn schrijven sprak. Hij had teruggeschreven, op zijn eigen, ongekunstelde manier hem gezegd, dat hij graag vergaf, maar er aan toegevoegd „nou Karei, de Heere heeft je, om zoo te zeggen, in je hart gegre pen jongen, Hij zal je niet loslaten. Och Karei, bid dat Hij je maar heel en al aan je zelf mag komen te ontdekken, dat Hij je te sterk mag worden, kind. Ja, hou maar moed, ik geloof, dat de Heere bezig is, je moeders gebed te ver- liooren". het najaar van 1919 f7.50, blauwmannzaad f60.—, uien f5.—, suikerbieten f30.—, voederbieten en mangelwortels f 13. koolrapen, knolrapen en knollen t 14- paardenpeen f 16.alles per 100K.G. b. te bepalen dat deze prijzen, indien zij tot definitieve prijzen worden ver klaard, uitsluitend zulten worden betaald voor producten welke voldoen aan de in den zomer 1919 vast te stellen eischen omtrent de kwaliteit, terwijl bij afwijking daarvan kortingen zullen worden toege past. DE EENHEIDSSIGAREN. Over de eenheidssigaren verneemt de Tel. van bevoegde zijde, het volgende Door de actie van de sigarenfabrikanten is de aanvang van de distributie van de A. <S. S.-sigaren eenigszius vertraagd. Daar de quaostie vermoedelijk deze week zal worden opgelost, kan in den loop der volgende week begonnen worden met den verkoop van de zoogenaamde eenheidssigaar, die officieel heetA. S. S.-sigaar. Wat de eigenlijke distributie aangaat, kunnen wij mededeelen, dat 5 sigaren per dag zullen worden ver strekt. Ten einde den zoozeer gevrees- den kettinghaudel in het nieuwe artikel te voorkomén, heeft de directie van het Algemeen Sigaren Syndicaat een zeer practischen maatregel genomen. Aan iederen sigarenwinkelier zal een zooge naamde dagkaart worden verstrekt, waarop de winkelier dagelijks zal moeten invullen de hoeveelheid A. S. S.-sigaren, die hij vau het A. S. S, ontvangt en de hoeveelheid, die hij per dag verkocht. Op deze wijze zal het publiek zelf er zich van kunnen overtuigen, of de win kelier nog A. S. S.-sigaren in voorraad heeft. Corruptie is vrijwel uitgesloten. Bovendien zal vanwege het A. S. S. een flink aantal controleurs worden aangesteld, die een zeer sterke controle op den verkoop zullen oefenen. Het uitgeven van sigarenkaarten met bons acht de directie van het A ,S. S. tegen over den bovengenoemden maatregel beslist overbodig. Blijkt later, dat deze maatregel niet voldoet, dan kan nog al tijd worden overgegaan tot een kaart systeem. Het A. S. S. heeft zoodanige maatregelen genomen, dat de distributie der A. S. S. permanent zal kunnen ge schieden. De goedkoope sigaar zal dus niet, zooals met zooveel andere artikelen het geval was, spoedig na de distributie spoorloos verdwijnen. Wij hebben monsters van de eenheids sigaren gezien. De qualiteit is uitste kend; er zijn zelfs geplette stelen in vei werkt. Het A. S. S. zal spoedig overgaan tot de instelling van een keu- rings-centrale, waar alle sigaren, direct van de fabrieken, aan een strenge keu ring zullen worden onderworpen, Een keuringscommissie, bestaande uit onpar tijdige personen, is reeds ingesteld. De sigaren mogen niet aan vreemdelin gen worden verkocht. De winkelier zal dus alleen aan zijn vaste klanten mogen verkooppn. Maakt de winkelier zich schuldig aan overtreding van dezen maat regel, dan zal hij beboet worden. LUCIFERS. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft een circulaire tot de burgemeesters gericht, waarin hij, een toelichting gevend op de beschikking, houdende hernieuwde vaststelling van maximumprijzen voor lucifers, opmerkt dat deze verhoogd moesten worden, daar Och, vader meende het wél met hem maar vader zoomin als Cato verstonden immers, hoé zwaar zijn schuld woogze dachten er te gering over. Op het kantoor deed hij werktuiglijk zijn zaken zijn compagnon merkte wel, dat er iets aan schortte, maar liet hem aan zijn lot over, temeer, waar Randers hem de handen nog meer vrij liet, dan Voorheen. Cato had hij op een avond, toen ze alleen waren, zijn zwarte bekentenis ge daan. „Cato, kan jij me vergeven „Nee Karei", had ze geantwoord, „daar wil ik nu niet meer over spreken. Ik weet immers, datje veel van me houdt..." „Ik spreek niet van numaar van vroeger. Ik heb je gevraagd uit lage berekening, om je geld, om „Karei, spreek er niet meer van. 'tls nu anders, ik weet het, waarom „Je wilt het verzachten, vergoelijken, om me niet te kwetsen. Ik voel het wel. Ik ben jou niet waard „Och Karei, blijf nou toch zóó niet spreken. Zóó kom je nooit tot rust. Ge lóóf me nu, er is geen enkele booze ge dachte of achterdocht in mijn hart. Werp nu al je bekommernis toch eens op Jezus voegde ze aarzelend en beschroomd er aan toe. Haar zoekende ziel had haar Heiland gevonden. Ze durfde nog wel niet met volle bewustheid nazeggen de getuigenis, door haar moeder eens neer geschreven, maar er was toch in haar hart gekomen een rust en een vrede, die haar stil maak te. die haar met al haar bekommernis telkens weer vluchten deed naar Hem, Die haar immers njet afwees. Hij keek haar aan en er kwam een gevoel van jaloerschheid over hem, toen hij haar zóó hoorde getuigen. Maar ze ker, dat Cato zoover was, zóó kon spre ken, dat was geen wonder! Was ze niet altijd oprécht geweest! Maar hij neen, voor hém geen genade Opnieuw schudde hij het hoofd. Ze zag het met smartmaar wat kon ze voor hem doen Slechts kon ze, maar was dat niet véél, niet groot, voor hem bidden. Betje was de vorige week getrouwd. In haar geboorteplaats was het huwe lijk voltrokken. De oude Randers, die den laatsten tijd wat aan't sukkelen was had zich hartelijk verheugd in het geluk van zijn kind. (Wordt vervolgd). 2 ]- DOOR ZELANDIA.

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 1