Biiiteiilandscli Overzicht. Uit liet Binnenland. Uit de Pers. Uit de Provincie. gebleven. De voornaamste willen wij even verbeteren. Men leze in de 5 kolom van de le pagina, 24e regel van onder „Burgemeester" in plaats van „Raad". V Te veel gezegd? In bet adres der Kerkeraden over afschaffing der kermis maken deze zich tot tolk van het overgroote deel van Neuzens inwoners. Wij meenen niet ten onrechte. Het getal der voorstanders door dik en dik tpordt kleiner. In den laatsten tijd komt er ook een kentering onder de Roomsch Katholieken en werken deze met de Protestantsch- Christelijke partijen mede. Dit gevoegd bij de actie, die van links- democratische zijde, tegen de kermis gevoerd wordt, achten wij, dat er niets te veel gezegd is, tenzij ja tenzij de menschen hier tegenvallen. Maar niemand denkt van zijn naaste immers kwaad Gratificaties aan christelijke onderwijzers. Waar in den Raad van Ter Neuzen deze belangrijke kwestie aan de orde komt, spreekt het vanzelf, dat ons blad er het hare van zegt. Laten we beginnen, met te zeggen, dat we elke poging die recht wil doen op schoolgebied toejuichen. De grondwet heeft de gelijkstelling der beide takken van onderwijs vastge legd. Tot dusver is echtpr die gelijkstel ling nog niet in de wet op het Lager Onderwijs uitgewerkt. Daardoor ontstaat de gewrongen toe stand, dat volgens de grondwet openbaar en bijzonder onderwijs gelijk zijn, terwijl de practijk ons een onbillijk en onrecht vaardig verschil doet zien. Geen wonder dus, dat vele gemeente raden in ons land gepoogd hebben,door het verleenen van een gratificatie aan de bijzondere onderwijzers, deze misstand op te ruimen. Volkomen terecht, dunkt ons. En het verheugd ons, dat zoovele linksche raadsleden daartoe hebben mee gewerkt. Wel heeft de Kroon sommige gemeen teraadsbesluiten tot het verleenen van een gratificatie vernietigd, maar dat is nog geen reden het in T^sr Neuzen niet aan te nemen. In de eerste plaats werkt een aandrang van zeer vele gemeentebesturen gunstig op de regeering. Maar vooral dit werkt o. i. sterk, dat die besluiten waarschijnlijk verworpen zijn om den vorm waarin ze gesteld waren. Het komt er namelijk op aan, in het besluit duidelijk te formuleeren, dat de gratificatie niet de bestaansmogelijkheid voor de bijzondere school bevordert. Art. 3 van de Wet op het Lager On derwijs verbiedt dat ten sterkste. We meenen echter, dat dit art. hier niet geldt. Niet in het minst toch komt het bij zonder onderwijs door het verleenen van een gratificatie aan de bijzondere onder wijzers, ten laste van de gemeente. De gratificatie toch komt uitsluitend ten goede aan het personeel. Hetgeen de gemeente over 1918 aan de bijzondere onderwijzers als gratificatie uitkeert, ont last de schoolbesturen in geen enkel opzicht. De schoolbesturen hebben het hoogste punt van hun financieele draagkracht ten opzichte van de salariëering vart hun onderwijzend personeel betoond en bereikt. Zij kunnen niet meer doen zij doen ook niet meer. Zij deden veel meer dan de wet van hen eischt. Méér te geven in verband met den nood der tijden is hun onmo gelijk. Zoodat het gemeentebestuur enkel iets geeft, dat het schoolbestuur niet geeft, en niet geven kan. Iets, dat dus in geen enkel opzicht het schoolbestuur ten goede komt, doch alleen den onder wijzers. Indien een gratificatie-voorstel dan ook goed geredigeerd is, gelooven we niet, dat één raadslid er tegen zal zijn. V De gemeente en het bijzonder onderwijs. Het bijzonder onderwijs staat niet geheel los van het gemeentebestuur. [Er is wel ter dege eenige band tusschen het gemeentebestuur en het onderwij zerspersoneel der bijzondere scholen. De „stukken" van een onderwijzer der bijzondere school moeten worden gezien en in orde bevonden door B. en W. Op hun voorstel kan een bijzonder on derwijzer zijn bevoegdheid tot het geven van onderwijs verliezen, als hij zich schuldig maakt aan het verspreiden van leeringen, strijdig met de goede zeden, of aanspoort tot ongehoorzaamheid aan de wetten des lands, of als hij een erger lijk levensgedrag lijdt. Het plaatselijk toezicht van B. en W. al dan niet bijgestaan door een commis sie van toezicht, wordt óók uitgeoefend op de bijzondere scholen. De bijzondere scholen zijn steeds toe gankelijk voor B. en W., en het perso neel is verplicht, alle gevraagde inlich tingen te geven aangaande het onderwijs. Het bijzonder onderwijl bespaart de gemeente zeer aanzienlijke uitgaven. Gemiddeld per leerling en per jaar 29 gulden. Door hun arbeid ten [algemeene nutte, besparen de bijzondere onderwijzers dus elk jaar de gemeente een uitgaaf van duizenden guldens. Vooral als men er de uitgaaf voor gebouwen, schoolmeu- beien en -behoeften bijrekent. Door een deel der kinderen van de gemeente te onderwijzen en op te voeden, maken de bijzondere onderwijzers zich verdienstelijk voor de gemeente. Met het oog op dit alles, kan de bil lijkheid van een gratificatie aan de bij zondere onderwijzers dan ook moeilijk betwist worden. We hebbeij dan ook hoop, dat onze Raad met algemeene stemmen het besluit zal nemen. Het is geen bevoordeeling van het bijzonder onderwijshet is een edele daad van billijkheid ten opzichte van eenige gemeentenarende bijzondere onderwijzers. Het is in overeenstemming met geest en bedoeling van de grondwet, die gelijk stelling wil van openbaar en bijzonder onderwijs. En daar kan niemand tegen zijn. Een verbitterde strijd woedt thans op het Westfront. Een ontzettende worsteling, waarin de jonge levens als korenhalmen worden afgesneden. Koning Dood viert er hoogtij. Wat daar afgespeeld wordt, spot met allle beschrijving. De millioenen botsen er op elkaar. Met de grootste verbittering strijden de beide partijen. En al zijn de ver liezen ontzettend, al behalen beide par tijen voordeelen en lijden ze verliezen, toch schijnt het onmogelijk, dat de be slissing die den vrede brengt, verkregen zal worden. Zooals onze lezers weten, waren de Duitschers een nieuw offensief begonnen, in de omstreken van Reims. Doel van dezen aanval was waarschijnlijk, zich meer ruimte te verzekeren, en de flank te dekken. De resnltaten waren niet buitengewoon groot. Een 2000(1 gevangenen en enkele kanonnen. Toch werd de Marne over schreden. Toen haperde het verder. Het ging niet meer vooruit. Eer heroverden de Franschen eenig terrein, vooral ten Oosten van Reims. Al werd er nog verwoed gevochten, de resultaten waren gering. Slechts plaatselijke successen. Van een doorbraak was geen sprake bij dit offensief, dat was al wel duidelijk. Velen veronderstelden dan ook, dat de Duitsche aanval beoogde plaatselijke winst, om straks te beter den grooten slag te kunnen slaan Met die meening vereenigden we ons in ons vorig over zicht. Waar dan de groote aanval zou los komen In Vlaanderen Tegen Amiens Of bij Aisne en Marne tegen Parijs We waren 't laatste gevoelen toege daan. En het schijnt, dat deze meening juist was. Want, vrij onverwacht zijn de Franschen een tegenoffensief begonnen. En wel juist op het front bij Aisne en Marne, tegen Soissons. De plaats van aanval was uitermate goed gekozen. Indien de stoot der Franschen succes had, dan zouden de Duitschers leelijk in de flank bedreigd worden, en zouden ze noodwendig hun troepen, die over de Marne gedrongen waren, moeten terug nemen. En dat is geschied Wel hebben de Franschen het Duit sche front niet doorbroken, maar het toch zóó goed achteruit gedrukt, dat de Duitschers reeds hun soldaten over de Marne hebben teruggehaald. Anders waren ze in soortgelijke po sitie gekomen, als de Oostenrijkers aan de Piave. Ze zijn echter verstandiger geweest. Alle onnoodige verliezen ver- mijtiend, zijn ze direct teruggetrokken, zonder zich ten koste van zware offers, vruchteloos er te handhaven. „In alle stilte, zonder dat de vijand het merkte", verzekeren de Duitschers. 't Is mogelijk, en dan een „boffer" voor hen. Een terugtocht over |een bretde rivier onder 't vuur van een vijand die den wijkende vlak op de hielen zit, is verschrikkelijk Maar, al is de terugtocht op zichzelf ook nog zoo goed gelukt, toch blijft het een tegenslag. De buit is bij beiden zeer verschillend. Wel ontloopt het aantal gevangenen elkaar niet veel, (de Duitschers maakten er 20000; de Franschen 17000) maar de Duitschers veroverden slechts enkele kanonnen, terwijl ze er wel 300 verloren. Vanwaar dat verschil? Waarschijnlijk is de oorzaak deze': De Franschen verwachtten bij Reims een offensief; waren er op voorbereid. Daarom hadden ze hun kanonnen achter uit gebracht in de achterwaarts gelegen gevechtsstellingen, terwijl de voorste linie's vooral door zoogenaamde „pillen- doozen" verdedigd werden. Ondergrond- sche, betonnen schuilplaatsen, met ma chinegeweren bewapend. Die moesten de Duitschers ophouden en bloedige verliezen toebrengen. Eerst daarna stoot ten de Duitschers op de hoofdstellingen, die ze nergens doorbraken. Bij den aanval der Franschen stonden de zaken anders. Deze was een ver rassing. Zonder voorafgaand artillerie vuur kwam ze los. Zooais bij elke grooten aanval viel het voorste terrein in handen der aanvallers. En daar stonden de Duitsche kanonnen. Die konden dus niet meer gered worden. Toch werd ook het Fransche offensief betrekkelijk spoodig gesteund. En wel door gereedstaande reserve's der Duit schers. Wat die daar deden? Waarschijnlijk stonden die gereed, om een grooten aanval te wagen in de richting van Parijs! Want het punt waar de Franschen aanvielen, was juist het aanvalsfront tegen Parijs. Zeer waarschijnlijk heeft Foch dus een beraamden aanval tegen Parijs in de war gestuurd. Toch is, gelooven we, de strijd hier nog niet uit. De Duitschers zullen hun reserve's wel inzetten. En dan kan het er nog heet toegaan. Ook is een aanval in,Vlaanderen nog mogelijk. Hoewel de Engelschen als ze 't kunnen, hun Fransche broeders mooi konden helpen, door óók tot. het offensief over te gaan. De eerstvolgende dagen worden er dus van groote spanning Als uitgave van de Ned. Vereeniging van Locaalspoorwegen en tramwegen, verscheen voor het eerst een Tramdienst- boekje, zomerdienst 1918, officiëele reis gids der voornaamste Nederlandsche tramwegen, waarin ook de laatste wijzi gingen zijn opgenomen. STAKING VAN LANDARBEIDERS. De grootste staking, die ooit op het platteland staat uit te breken, is reeds iu de prov. Groningen uitgebroken. Na langdurige propaganda is het gelukt de landarbeiders te organiseeren in het geheele gewest, in stad en dorp, hetzij in de Ned.; de Chr. of de Kath. vereen, voor land- en tuinbouwarbeiders. Allen zijn vereenigd. In Bellingwolde en in N.-Scheemda hebben de korenzichters nu reeds gestaakt en te Bellingwolde hebben de landbouwers deswege al hun vast arbeiderspersoneel ontslagen. De eisch is hooger loon. Men schat het aantal personen, dat staken zal in den oogsttijd, op eenige duizenden arbeiders. Ook de landbouwers zijn vereenigd. EEN EENVOUDIGE RAADGEVING. Zeer vele huismoeders zijn in den laatsten tijd der wanhoop nabij als het gastoestel wordt aangestoken. Het toestel gaat telkens uit, verbruikt veel gas en maakt voortdurend een geluid alsof er wind door de pijp ge blazen wordt. Of dit een gevolg is van de gebruikte brandstof aan de gasfabriek weet men niet, maar het is zeer onaangenaam. Een eenvoudig middel nam men te baat en het hielp afdoende. Men neme een klein stukje mica en schuive dit in het pijpje van het gas komfoor. Aanstonds zal blijken dat het euvel is verholpen. Het gas brandt weer rustig en gaat niet meer uit. GEBREK AAN NAAIGAREN. Moeder wil een kinderjurkje maken, maar ze heeft geen naaigaren. Wat nu gedaan Ze heeft nog wel een kluw haakgaren, een overschot van een of ander hand werkje. Dan knipt ze't kinderjurkje, en maakt het zoo eenvoudig mogelijk, met zoo min mogelijk naden, en haakt langs alle kanten, die aan elkaar genaaid moeten worden, één toen: ééu losse steek, één vaste. En dan naait of haakt ze die stukken aan elkaar, ook met één losse, één vaste. Als men de kleuren van 't haakgaren wat aardig kan combineeren, wordt iedere naad een ornamentje. 't Staat heel aardig. Probeer 't maar eens. (De Coöperatie). PAARDENVLEESCH. Distribueering van paardenvleesch is in voorbereiding. Het paardenslagers- bedrijf zal een staatsbedrijf worden. Een van de vooraanstaande mannen uit den paardenslagersbond is aange wezen, teneinde door de regeering tot technisch adviseur te worden benoemd. EEN GERECHTVAARDIGD PROTEST. Te Zaandam is geprotesteerd tegen de verdeeling van het vleesch eener inbeslag genomen koe, welke onder politieperso neel, gemeente- en rijksambtenaren a f0.40 per pond was verdeeld, terwijl voor zieken en zwakken geen vleesch te verkrijgen is. AARDAPPELEN VOOR BROODMEEL. Te „Tel." wfist te vernemen, dat de regeering groote hóeveelheden aardappe len heeft aangekocht om ze voor brood- meel te drogen en te verwerken in eenige fabrieken in het Noorden des lands. Donker. Naar alle kanten blijft het uitzicht even donker. In Rusland weet men niet, wat de toestand is en zal worden. Van ver schillende zijden worden de Bolsjewiki bedreigd, uit Siberië door Tsjecho Slo- waken, van de Moermankust door de Engelschen en in Moskou zelf toonen de moord op den Dnitschen gezant ge pleegd, hoezeer alles spant. Zullen zij op den duur de baas blijven. En zoo niet, gaat het dan naar den kant eener republiek der Socialistische structuur of van een constitutioneel koningschap naar liberalen trant In Duitschland is de val van Von Kühlmann wel een zeer ernstig feit. Hoezeer men ook in Duitschland zelf poogt zijn heengaan en het optreden van Von Hintze als een loutere per soonsverwisseling voor te stellen, er is ten slotte niemand, die het gelooft. De kanselier mag zich nog zoo beslist uit laten, dat hij zelf de richlijn der politiek bepaalt, en dat die richtlijn dezelfde blijft thans en vroeger, ieder blijft in de verwisseling zien een verscherping der Duitsche politiek en een overwinning der militairistische partij. Vooral voor de neutrale kleine buurstaten is dit een ernstige achteruitgang. In Engeland noch Frankrijk is eenige toeneming van vredesgezindheid te be speuren en Amerika is nog in den eer sten oorlogsroes. Van eenigen kans op een naderen van het eiude geen spoor. En inmiddels gaat overal de toestand zienderoogen achteruit en dreigt eer lang onhoudbaar te worden. Des Christens bede stijgt al dringender naar den hemel, of het Gode mocht be lieven een kentering ten goede te geven. (Rott.) Onze arbeiders. Wat het hart ongemeen verkwikt was de houding onzer arbeiders. Weet men hoe zeer zij van alle zijden worden bewerkt Hoe vooral hun al lerlei schoone beloften worden gedaan Hoe op hun groepsbelang werd gewezen Nu staan onze arbeiders in den regel dichter bij hun sociale, dan bij de poli tieke organisatie. Het valt hun vaak moeilijk om de verschillende vergaderin gen van deze laatste organisatie bij te wonen. Daar moet in worden voorzien. In onze kiesvereenigingen moeten zij een goede plaats innemen en men be hoort het mogenlijk te maken in meer dere mate als thans wel het geval is, naar de meerdere vergaderingen der partij te gaan. Zij worden wel aange zocht maar zeggen dan vaak wij heb ben geen tijd. Onze kiesvereen. belmo ren er o. i. aan te denken, dat zij zoo veel mogelijk zorgen, dat leden uit alle kringen zooveel mogelijk meeleven. De sociaal-democraten dachten onze arbeiders te vangen. De mannen der vakactie oordeelen een greep naar hun stem te kunnen doen. Maar niets hielp. Zij bleven trouw aan het vaandel. Uit vele plaatsen ontvingen wij van de leiders het heugelijk bericht dat juist onze arbeiders met zooveel ijver streden voor onze lijst en voor nommer een. Zij behoefden niet overgehaald te wor den. Zij gingen niet half onwillig naar de bus. Neen zij ijverden als trouwe propagandisten. Zij stonden vooraan en het was wonderlijk met welk een blijd schap zij vochten voor de antirev. lijst, voor de school en voor de sociale wet geving. Dit heeft ons hart goed gedaan. Wij loven en prijzen onzen God, dat Hij ons in zoo rijke eenheid deed getuigen voor de eere van Zijn Heiligen Naam. Dat het volk, dat naar het geklank van het Woord des Heeren luistert, zoo trouw en eensgezind zich schaarde om het antirevolutionaire vaandel. Dat is meer waard trog dart de vrucht op deze eens gezindheid, die zich uitspreekt in het aantal zetels dat verkregen werd. „N. P. Gron. Ct." Niets geleerd. Het weekblad „De Vrijzinnig-Demo craat merkt tegen verschillende jammer kreten om vereeniging der vrijzinnige groepen op De heer De Muralt betoogt in de „N. R. Ct." en de heer Sibinga Mul der tegelijkertijd in het „Alg. Handels blad", dat 'de drie vrijzitmigge par tijen maar moeten samensmelten. Over beginselen en programma's wordt in deze betoogen niet gesproken, na tuurlijk niet, want door er over te spre ken zou de onjuistheid van het betoog aanstonds blijken. En daarom heffen deze leiders van de Liberale Unie de leege leuze aan Tegen rood en tegen zwart. Waarlijk deze politici hebben niets geleerd en alles vergeten. Zelfs vergeten, dat twee dagen voor do stemming hun Hoofdbestuur plechtig verkondigde dat de vrijzinnig demo craten ook socialisten waren, dus ook rood. Zeer duidelijk willen wij de Libera le Unie nog wel eens onze meening zeggenHet zou beginselverlooche ning ziju vrije liberalen unie liberalen en vrijz.-democraten in één partijver band te brengen. En wij verloochenen ons beginsel niet, ook niet en juist niet in dagen van tegenspoed. Voor een hergroepeering der vrijzin nigen hebben wij voor de verkiezingen werden ingeleid, alles gevoeld, een voor stel daartoe deden wij toentertijd aan de Lib. Unie toekomen. De Lib. Unie heeft het afgewezen om partijredenen. Daarmee was de zaak afgedaan. De kiezers hebben reeds geoordeeld, zullen het slotoordeel over vier jaar wel uitspreken. (Rott.) TER NEUZEN, 23 Juli 1918. In de op Donderdag den 25 Juli 1918, des voormiddags 10 uur in het Gemeen- huis te houden openbare vergadering van den Gemeenteraad, komen de volgende punten in behandeling. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Aanbieding gemeenterekening. 4. Opmaken van een opgaaf van 4 personen voor de benoeming van 2 leden van het college van Zetters, (aftredenden zijn D. J. Dees en G. Verlinde). 5. Voorstel tot toekenning eener gra tificatie aan de agenten van politie in verband met bestaande vacatures. 6. Voorstel tot verhooging jaarwedden personeel, werkzaam op het bureau van liet levensmiddelenbedrijf. 7. Voorstel tot verhooging van de jaarwedde van den inspecteur van politie. 8. Idem van de gemeentewerklieden. 9. Idem van den gemeentebouwmees ter. 10. Idem van het personeel ter sec retarie. 11. Behandeling van verschillende adressen in zake afschaffing der kermis en het toestaan van het geven van ge legenheid tot dansen op vastgestelde dagen. 12. Voorstel tot het in erfpacht nemen van een strook rijksgrond ten behoeve van den aanleg van een speelterrein. 13. Voorstel tpt het aangaan eener leening ten behoeve van den aanleg van een speelterrein. 14. Uitbreiding van den omvang van het lager onderwijs op school B. 15. Regeling jaarwedden onderwijzers. 16. Vaststelling verordening op de heffing en invordering van hoofdelijken omslag. 17. Voorstel in zake een aanvraag om een financieele bijdrage uit de gemeente kas voor J. van Damme. 18. Voorstel in zake een adres van „Schuttevaar" om verbetering van de gemeentehaven. De maandeu Juli en Augustus kan de dienst der treinen Ter NeuzenHulst en Sas van Gent nog niet worden uit gebreid. Er worden pogingen aangewend, dat er op de lijn Ter Neuzen—Hulst weer drie treinen per dag komen te rijden. Op vertoon van Littooij's Reiswijzer verkrijgt men een gratis supplement van den dienst der Z.-Vl. Tram, enz. De Spaansche griep deed ook hier haar intrede. Een militair is, als lijdende aan die ziekte, in het ziekenhuis opge nomen. Zaamslag, 't Was Zaterdagavond na acht. Prachtig weer. Ieder genoot van de frissche natuur. Uit 't zuid-westen kwam nog een bui aangedreven. In de verte onweerde 't een beetje en weldra regende 't. Velen waren buiten de meesten reeds naar binnen gegaan. Op eens een hel licht, en plots daarop een geweldige knetterslag. Schrik en ontsteltenis alom. 't Werd std. Wat zou er getroffen zijn? Ieder kwam 'naar buiten. Men hoorde of zag nog niets. 't Is in de villa van den burgemeester, zei men. Ieder liep naar 't eind van de Terneu- zensche straat en wat bleek Het bovenste gedeelte van den schoor steen met den grooten steen, die er op lag, was van het huis van den heer H. de Regt afgeslagen. In huis werd letterlijk niets beschadigd. Men kan begrijpen, hoe de bewoners schrokken. Alles liep zoodoende nog wonder wel af. Axel. In de Vrijdag gehouden verga dering van den gemeenteraad, (waarbij afwezig waren de heeren F. van Driel en J. de Kraker), was bericht ingekomen dat niet goedgekeurd werd door Ged. Staten de begrooting voor 1918 omdat voor rente van het opgenomen kasgeld f1500 was gerekend, terwijl 43/4% van 130.000 had moeten geraamd worden. Besloten werd deze begrooting aange vuld en verbeterd terug te zenden. Op de voordracht voor zetters voor 's Rijks directe belastingen werden ge plaatst de heeren L. Lamaitre, P. Koster (beiden aftredend), J. Verrijzer en F. van Driel. Besloten werd den grasprijs van af de laatste meter opname te brengen van 26 op 20 cent per Ms. Voor munt- gas wordt bovendien f 1 per lamp en per maand berekend. Benoemd werden als commissieleden inzake reclames voor den hoofdelijken omslag de heeren M. Wolfert, J. Smies en J. de Kraker en als commissieleden voor onderzoek van de rekening over 1917 van het distributiebureau de hee ren J. de Feijter, J. de Kraker en J. van Driel. Bij de rondvraag wenscht de wethou der A. E. C. Kruijsse, namens den raad den heer L. J. den Hollander geluk met ziju herbenoeming als burgemeester van Axel. Te Axel zal op 15 Aug. een concours hippique worden gehouden, waarbij pl.m. f 1000 aan prijzen zal worden uitgeloofd. Aan de directie's van spoor- en tramweg maatschappijen zal worden verzochtextra treinen voor deze gelegenheid te doen rijden. Door sommige personen te Axel worden uit de zee wagenvrachten zoo genaamde klakkers gehaald. Deze wor den gedroogd en daarna gemalen, waarna zij gebruikt worden voor varkensvoeder.

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 2