Buiteiilandsch Overzicht. Uit het Buitenland. Uit het Binnenland. Uit de Pers. Uil de Provincie. Van Heinde en Verre. V De Stemplicht. V Openhartig. De groote slag in Frankrijk Stom, maar* niet doof, ONS TARWEMEEL EN TARWEBLOEM. TER NEUZEN, 19 Juli 19187 Van ven gesnapten deserteur. Ons standpunt tegenover die beschou wing kan nu we] duidelijk zijn. Niet de Burgemeester, doch de Raad kan de gelegenheden tot dans en muziek regelen en wel op zoodanige wijze, dat in de politieverordening een artikel wordt opgenomen, waarin dit „vermaak" wordt verboden. Hoe dit artikel geredigeerd zou moeten worden of ontheffing van dat verbod mogelijk moet blijven, zijn vragen welker beantwoording buiten ons bestek ligt, maar wel komt het ons noodzakelijk voor, dat onze Raadsleden in deze materie actief ziju. Van hen mag met recht verwacht worden dat zij thans voor den strijd zich gereed maken en ongetwijfeld kan door gemeen overleg ook bereikt worden dat voor het artikel een alles zins bevredigende redactie worde ge vonden. Dat overleg is eisch van het oogenblik en het hooge belang der zaak vordert, dat men elkander over en weer steun verleene. Aan overwegingen van lagere orde legge men nu het zwijgen op en men trachte liever te voorkomen, dat in de komende Raadsvergadering de belijders van 's Heeren Naam tegenover 1 kander zouden komen te staan, omdat men door gebrek aan overleg over en weer zijn standpunt niet kende. Er mag zeker niet vergeten worden, dat wij als Christenen in de vervulling onzer roeping zijn tekort geschoten. Tegen de zonde in eiken vorm moet rusteloos gestreden worden een heilige strijd In ons tweede artikel hopen wij den geestelijken en maatschappelijken kant dezer dincen nader te bezien. ik ik De stem plicht heeft het afgelegd. Vooral in de groote steden was het aantal thuisblijvers grootsoms wel een derde of een vierde van het aantal kiezers. Hier en daar werden de oproepings- kaarten eenvoudig aan den burgemeester teruggestuurd, met de opmerking, dat men in het kiesrecht geen heil zag, en zich niet dwingen liet. Personen, die uitstedig of verhuisd waren, hebben de kans op een berisping of een kleine geldboete gewaagd, om aan de kosten van een reis eri gemis van arbeidsloon of verdienste, te ontkomen. Moeten nu al die menschen gestraft worden Men gevoelt beslist medelijden met de burgemeesters, die al die gevallen van personen, die niet opkwamen, één voor één moeten nagaan en beoordeelen. En dat, terwijl ze in den tegenwoordige!) tijd toch wel weten, wat ze doen moeten 1 Dat komt er nu van, als men dwang invoert op een terrein, waar geen dwang thuis hoort. Reeds om principieele redenen is de stemdmang af te keuren. Maar in de practijk is ze voor goed mislukt. Door de vele overtredingen is streng optreden schier ondoenlijk. Het zal 't beste zijn, dat zoo spoedig mogelijk de fout van den stemdwang wordt hersteld. Stemplicht is ongewenscht en onrooge- lijk. In een artikel over de Duitsche mobili satie zegt de sociaal-democraat Fendrich „Onze kinderen en kindskinderen zul len er nog van verhalen, hoe de schijn baar levenlooze machine van ons militair bestuur slechts een onderdeel bleek te zijn van dié „heilige orde", welke Frie- drich Schiller een dochter des hemels noemt. Thans zag men op straat, waar de millioenen en milliarden gebleven zijn, welke jaar in jaar uit bij de militaire begrootingen door de regeering gevraagd werden. Daar ging ons vleesch en bloed, goed gekleed, goed geschoeid, goed uit gerust. Oók zij, die tegen het altijd onverzadigbare militairisme menig hard woord gesproken hebben, danken thans heimelijk God, dat ook tegen hun wil alles aangenomen werd. Want hoe zouden wij er anders ,voor staan Heel openhartig erkent de socialist Fendrich het belang van een goed uit gerust leger, van de verdediging van het vaderland. Ook in ons land hebben de soci's, die vroeger riepen„geen man en geen cent", in de gevaarlijke dagen van 1914 dergelijke tonen doen hooren. Hugen- holtz erkende ten onrechte minachtend over leger en vloot te hebben gesproken. De socialisten erkennen nu, dat ons leger goede diensten heeft verricht voor 't bewaren van de neutraliteit. Hoe zullen ze straks met de oorlogs- begrooting doen Tegenstemmen zou comedie zijn,anders niets. is weer ontbrand. De Duitschers zijn opnieuw tot. het offen sief overgegaan. En wel op drie plaatsen, hoewel we met goed recht ook van één front kunnen spreken. Allereerst schijnt de aanval bedoeld op de verovering van Reims en de heuvelachtige streek van Reims tot de Marne. Getrouw aan hun gewone manier van doen, trachten de Duitschers door een omvattende beweging hun tegenstanders te dwingen tot ontruiming van Reims. Een frontaanval op de stad met zijn sterke fortengordel zou ont zettende offers kosten. Gelukt het den Duitschers echter, om ten Westen en Oosten van Reims vorderingen van belang te maken, (en aanvankelijk schij nen ze in die poging niet ongelukkig te zijn) dan moeten de Franschen willen ze niet op gesloten worden, de stad zonder verdediging prijs geven. Tot dusver maakten de Duitschers onge veer 20.000 gevangenen. Geen groot aantal dus. Ook hun terrein winst is niet bijster groot. Ze misten trouwens, volgens de entente berichtgevers, het voordeel van verrassing. De entente-troepen waren op de hoogte. Over het doel van dezen aanval is men het niet eens. Sommigen beweren, dat het slechts een afleiding, is, om reservetroepen uit Vlaande ren en van Amiens te lokken. De hoofdaan val zou dan ergens anders loskomen. Voor een afleidingsaanval lijkt de opzet ons anders te groot. De aanval wordt daarvoor met te groote krijgsmacht en te groote kracht uitgevoerd. Eerder gelooven we, dat het doel is, méér ruimte te krijgen voor de gróóte slag tegen Farijs. Bij hun laatste offensief waren de Duit schers tamelijk ver naar 't Westen doorge drongen, maar over een niet al te breed front. We hebben daar destijds op gewezen. Allereerst hebben de Duitschers door een stoot vanuit Noyon de wig in de Fransche linie's verbreed. Daardoor viel de vooruitgang in Maart in de richting van Amiens vrijwel in één lijn met die in de richting van de Marne. Het gelukte den Duitschers evenwel niet het andere „scharnier" van het front, namelijk Reims te nemen Dat trachten ze nu te doen. Gelukt hen dit, dan zijn ze in een breed front opgeschoten in de richting van Parijs. Dan kan direct, of na nieuwe voorbereiding de „beslissende" slag worden ingezet, waarbij het om Frankrijks hoofdstad zal gaan, maar méér nog, om de legers vaneen te scheiden, de vleugels op te rollen, zooals de militaire term luidt, en de legers afzonderlijk te ver pletteren. Een taak, zóó moeilijk, dat ze schier on mogelijk schijnt. zei de Duitsche Rijkskanselier von Hertling, was hij ten opzichte van de gebeurtenissen in Rusland. Dolgraag had de entente gezien, dat naar aanleiding van den moord op den Duitschen gezant von Mirbach te Moskou, de Duitschers er flink op hadden geslagen. Dan was de vriendschappelijke verhouding tusschen de centralen en Rusland opnieuw verstoord. En in troebel water vischt de entente wat graag. De Duitschers echter hebben zich kalm gehouden. Spieken weinig. Maar merken ondertusschen goed op. Leggen hun oor te luisteren, naar wat er omgaat in het woelige, schier onberekenbare Rusland. En dat is verstandig ook. Door hun landing in 't Noorden van Rus land, door hun stoken tegen de huidige re geering, wekken de Engelschen een groote verbittering tegen zich bij de Russen. Reeds hebden de Bolsjewiki maatregelen genomen, en als ze maar éven kunnen, zullen ze niet nalaten de Engelschep van de Moer- mankust te verdrijven, 't Spreekt vanzelf, dat ze daarbij op den steun van Duitschland kunnen rekenen. Zoo woedt de strijd alom. En de ontzette menschheid vraagt zich in vertwijfeling aftot hoe lang Gelukkig, wie weet, dat machtiger dan de grooten der aarde, het è.1 bestuurt. Op Hem is onze hope alleen. De oorzaak der Spaansche griep Over de vermoedelijke oorzaak der zoogenaamde Spaansche griep pubiceert de Berlijnsche geneesheer Dr. Georg Bernhardt in de „Medizinisehe Klinik" eene mededeeling, volgens welke het hem in alle tot nu toe door hem onderzochte 47 gevallen gelukte in groote hoeveel heden een bepaalde bacil te ontdekken, die met de bekende influenza-bacil niets uitstaande heeft. De culturen zijn zeer zwak, uit het bloed genomen sterven zij tij verspreid licht en kamertemperatuur reeds na 24 uren af. Het onderzoek le verde verder op, dat de besmetting door middel van de lucht ontwijfelbaar vast staat. doch slechts zoolang de zieke koorts heeft. TER WAARSCHUWING AAN VEEHOUDERS. De practijk der veevordering heeft in c.en laatsten tijd bewezen, hoe verkeerd het is, om eanig geldelijk voordeel fraude te plegen, of onwillig te zijn om te le- veren. De veehouder A. Roodenburg Jz. te Overschie werd óp heeterdaad betrapt op overtreding van het slachtverbod. IletWis duidelijk, dat een dergelijke fraude een zware straf met zich brengt. De directeur van het bijkantoor voor Zuid-Holland, de heer W. de Kroes, stelde zich in verbinding met het Rijks kantoor voor vee en paarden in den Haag. Ook daar werd te kennen gege ven, dat op een dergelijke overtreding in beslagname van den geheelen veesta pel kon volgen. Intusschen werd den heer de Kroes vrijheid gegeven, om naar bevind van zaken te handeien, waarna deze vijftien beesten in beslag nam. Wat dit beteekent, kan men zoo eenigzins nagaan, wanneer men weet, dat dit allemaal zware beesten waren, waarvoor nu 13centperK.G.minderwerd betaald dan wanneer geen fraude was gepleegd. Een geval van weigering om te leve ren deed zich voor te Nieuwveen bij den veehouder W. G. Rijlaarsdam. Deze was geen lid der provinciale vereeni- ging en werd aangezegd op een bepaal den tijd te Leiden vee te leveren, waaraan hij niet voldeed. Van hem werden vier beesten in beslag genomen, ondanks zijn verzet. Eenzelfde geval deed zich voor te Zoetenneer. Ook daar werden de dieren in beslag genomen. Met deze gevallen voor oogen is een ernstige waarschuwing zeer zeker op z'n plaats. Laat een ieder zich wachten voor frauduleuze handelingen en liever vrijwillig leveren, dan dat het vee in beslag moet worden genomen. WOORDEN EN DADEN. Volgens „Het Volk" hebben een vier tal tribunisten te Hengelo, waarvan één, zekere Nijhuis, tijdens de verkiezingen in vergadej-ingen niets andeis deed dan schelden op den kettirighandel en tegen den uitvoer, zich in erge mate schuldig gemaakt aan kettinghandel met „Er- dal" en smokkelarij van „Kwatta" en harde zeep. Drie hunner zitten voor laatstgenoemd feit achter slot. SCHOENEN VAN BLIK. Men schrijft van de grens Een maatschappij te Dortmund heeft patent aangevraagd voor de vervaardi ging van schoenen uit blik, die licht, sterk en goedkoop zullen zijn. In Hon garije heeft zich voor hetzelfde doel een maatschappij gevormd.. DROGEN VAN AARDAPPELEN. Voor het eerst zal van den aardap peloogst een aanzienlijk deel worden gedroogd. Vermoedelijk zal een 350,000 ton op deze wijze worden verwerkt met een nuttig redoment van omstreeks 75,000 K.G. vaste stof. Ook te Zuidoroek (Gron.) zal eene fabriek voor hoti drogen van aardappe len worden gebouwd. JAM. Overwogen wordt, om, mocht het vetgebrek, gelijk te verwachten is, nog nijpender worden, jam van Itegeerings- wege beschikbaar te stellen. Deze zou dan inplaats van boter of margarine bij het brood gebruikt kunnen worden. KORT DAG. Le roi est mort, vive le roi, de ver kiezing is achter den rug en nieuwe wachten reeds. Volgend jaar Staten- en Raadsverkie zingen. De candidaatstelling voor de Staten geschiedt op den laatsten Dinsdag iu Februari, die voor de Gemeenteraden op den tweeden Dinsdag in April. Bin nen 45 dagen volgt de stemming. 1919 zal dus een druk verkiezingsjaar worden, en het spreekt wel vanzelf, dat ter voorbereiding daarvan de propa ganda niet rusten mag. Naar we vernemen bestaat thans het tarwemeel uit een mengsel van tarwe, rogge, erwten, bruine boonen, lijnmeel en gries, terwijl het tarwebloem bestaat uit een mengsel van tarwe, rogge, aard appelmeel en Amerikaansch meel. TERUGGAVE DER IN BESLAG GENOMEN SCHEPEN? Het „Mud. O.bl." bevat het volgende: Naar aanleiding van de te hervatten economische onderhandelingen tusschen Nederland en de geassocieerden, deelt men ons van welingelichte zijde medé, dat, nu Amerika zijn eigen vloot met den dag ziet aangroeien en de grootste scheepvaartmoeilijkheden te boveu is, te Washington de mogelijkheid over wogen wordt, binnen afzienbaren tijd ons een gedeelte der gen equir eer de vloot terug te geven. Het spreekt vanzelf, dat 'onder deze omstandigheden er geen vrees behoeft te bestaan, dat Nederlandsche schepen, die ühans nog naar overzeesche havens vertrekken, doe de geassocieerden vast gehouden of gerequireerd zullen worden. Moeder er» dochter. Typisch blijkt uit deze verkiezingen de verwantschap van liberalisme en so cialisme. Het liberalisme stond sterk toen het do belangd) van de toenmaals in haar ontwikkeling onrechtmatig belem merda burgerij tot voorwerp van zorg en belangstellii g maakte en daarvoor op de bres sprong. Zoo kwam ze aan de regeering eii maakte den weg voor den derden stand vrij. Maar toen het voor de diepere levensvragen kwam te staan, miste hei. daarom allen zin. Met het gevolg dat het door dit gemis aan diepere wortelen tegenover rechts steeds terrein verloor en ande- zijds voor de belangen van den vierden stand geen ruimte had, Voor dezen kvVam toen het socialisme op. Het miste precies als het liberalis me alle oog voor het geestelijke. Zoo als de liberalen de materieele belangen van de burgerij hadden verdedigd, kwam zij uitsluitend op voor de stoffelijke be langen der arbeiders. Even krachtig, maai' ook even platvioersch. Thans begint zich aan hun hetzelfde proces te voltrekken. In de hoofdstad en in de Zaanstreek kregen ze positieve heerschappij. Ze brachten daar de be ter gesitueerde arbeidersklasse van on- geloovigen huizé tot macht en invloed. In Amsterdam twee wethouders, in Zandarn zoo goed als het heelegemeen- tebestuur. En juist daar bleek thans, hoe ze aan stemmen verloren aan Wijn koop en Kolthek, de profeten van de lagere arbeidersklasse. Vandaar, dat ze zoo gaarne met de „burgerlijke democratie" een groep zou den vormen op federatieven voet. Maar dit zal niet lukken. Het proces van het socialisme teekent zich nu reeds af Ze hebben hun hoog tepunt nog niet bereikt. Ze zullen voor- loopig naar boven nog meer winnen dan ze naar onderen verliezen, Maar het proces gaat door. Het socialisme is als standspartij en belangen-partij een voor bijgaande verschijning. Straks zal ze af takelen als thans de eens almachtige liberale partij. Alleen wat in de diepste laag des le vens wortelt, blijft duurzaam. (Rotterd.) In den nacht van Dinsdag op Woens dag zijn door Kommiezen te Ter Ni u- zen 20 kistjes kwatta;s op een drie al personen in beslag genomen. Zaamslag. Bij den molenaar J.-G. is thans voor de derde maal een partijtje tarwe in beslag genomen. Men spreekt van 80 K.G. Axel. Voor de met Aug in werking tredende distributie van vleesch zal het voor Zeeuwsch Vlaanderen O. D. te slach ten rundvee alhier worden geslacht en van hier uit aan de slagers in de ver schillende gemeenten worden geleverd. Een groote landbouwschuur wordt als slachtplaats ingericht. (Zei. I Cadzand. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl hadden de soldautkoin- miezen het geluk een drietal personen te kunnen overvallen, welke al dade lijk hun vrachten die ze bij zich hadden in den steek lieten. Het gelukte een hunner te vatten maar deze ontglipte weer aan hun handen, Bij onderzoek bleek dat hun een 700-tal stukjes zeep in handen waren gebleven. Ongeluk kig bleven de smokkelaars onbekend. Waar halen zij toch deze zeep? terwijl wij er zulk een gebrek aan hebben. Z.N. Oostburg. De oproeping om financieele steun voor het op te richten gebouw voor ouden van dagen in deze gemeen te heeft tot resultaat gehad dat er f2840 ingekomen is. IJzendijke. Maandag is een burger, gewapend met een revolver bij Veldzicht aan den draad blijven hangen. Hij was terstond een lijk. Hoofdplaat. Zondag werd het zesjarig knaapje van den werkman L. door zijne moeder om een kan melk gezonden. Enkele oogenblikken daarna kwam het ventje schreiende terug het was geval len en had zijn aam gebroken. ©ogenblikkelijk werd de geneesheer uit IJzendijke gehaald, die den jongen een verband moest aanleggen. Serooskerke (W.). De landaj beider P. S. alhier moest een wagen met militaire goederen laden. Doordat een kist wat hard neerviel, schrok een paard en wilde doorgaan. De arbeider greep de leidsels, doch de paarden werden bang en begonnen in de rondte te draaien, waardoor de wagen omviel en hij alles op zich kreeg, terwijl eeu der paarden nog op hem trapte. Hij werd direkt door eenige roode kruis-soldateu weggebracht. Thuisgeko men, oordeelde Dr. v. d. Bosch over brenging naar het gasthuis te Middelburg noodzakelijk, daar hij erg gekneusd was. Te Kruiningen is door onbe kende oorzaak de landbouwschuur van J. Verlar afgebrand. Van de aangrenzen de woning is het dak afgebrand. Er is ook veel waterschade. Alles was ver zekerd. Leeningen provincie Zeeland. De Provinciale Staten van Zeeland hebben besloten aan te gaan twee Le ningen, een van ten hoogste f 360,900 en een van ten hoogste f505 000, ren tende ten hoogste 5 pet. Dj de behan deling der desbetreffende voorstel en werd de wensch geuit in dt planr en niet te spreken van „Te Amsterdam ten kantore van de Kasvereanrging", di ch „ten kantore ener bankinstelling te Amsterdam". Tevens werd do wemch géuit, dat Ged. Staten zulten trachten telkens na het. sluiten van Provinciale reeningen, beursnoteering daarvoor te verkrijgen. Het Prov. Com. nam met aigemeene stemmen onderstaande motie aan Het Provinciaal Comité van Anti-Re volutionaire Kiesvereenigmgen in Zee land, op 15 Juli 1918 te Goes vergaderd eenerzijds betreurende, dat in zijn naam in de advertentie betreffende tegenstrij dige adviezen de woorden „o.a. van de Zeeuw' zijn ingevoegd, waar blijkt dat de bedoeling van De Zeeuw zoo niet was, anderzijds betreurende, dat in dft ver band gesproken is van eene beschuldi ging van laster tegen den waarn. Voor zitter en den Secretaris, waarvoor geene aanleiding bestond, gaat over tot de orde van den dag. A. S. J. DEKKER, Voorzitter J. F. HEEMSKERK,Secretaris. Dure paarden. Men schrijft uit Zeeland: In deze pro vincie en in het aangrenzende deel van Noord-Brabant op de klei is het verba zend welke prijzen worden gemaakt voor de paarden, niet alleen voor de oudere, maar ook voor de jongere. Als sprekend staaltje wordt aangehaald, dat een paard op een publieke verkooping, dit jaar nog gehouden, f 4000 opbracht en dezer da gen in andere handen overging voor f 7000. Eenige weken geleden werd bij een landbouwer onder Halsteren een speenoud veulen circa tien weken verkocht voor f 2500, en thans wordt bericht, dat op een plaats in West. Noord- Brabant zoo'n veulen van de hand ging voor f 5200. Wanneer een paard „goede papieren" heeft, d. w. z. van deugdelijke afstammingsbewijzen is voorzien, is het verbazend, welke sommen men durft geven. („N. R. Ct.") In 1919 zullen in Zeeland op de rijks- belastingen geheven worden de volgende opcenten 43 op de grondbelasting voor de ongebouwde en 35 op de gebouwde eigendommen en 28 op de personeele belasting, tegen resp. 41, 33 en 28 in de jaren 1915 1918, terwijl als nieuwe op centen geheven zullen worden 8 op de vermogens- en 8 op de rijksinkomsten- belasting 1911. De soldaat De W., van hel 21e Reg., 3e Bat. L. W. I., liggend te Huisduinen, nabij Den Helder, was den dienst moe. Ergo deed hij wat soldaten, die den dienst moe zijn, iu dergelijk geval plegen te doen hij deserteerde. Echter werd hij in zijn woonplaats R. opgevangen en Woensdag naar zijn gar nizoen teruggebracht. Maar de soldaat De was niet voor de poes, en slaagde Donderdag erin aan zijn bewakers te ontsnappen de deserteur De W. deser teerde opnieuw, en werd alzoo een deserteur in 't kwaadraat. Op de een of andere manier wist De W. een burgerpakje machtig te worden. In uniform was het hem geheel en ai onmogelijk de stelling te verlaten, en daar het station steeds onder zware militaire bewaking staat, kon hij, ook in civiele kleeding, niet langs den ge- wononKveg ontsnappen. Men begreep, dat hij alzoo trachten zou te Koegras, eeu halte, een klein half uurtje sporens van Den Helder, den trein te nemen om daarmede naar R. te gaan. En de sergeant Ott, behoorende tot dezelfde compagnie, maakte zich op hem aldaar op te vangen. Hij begaf zich per rijwiel naar de halte Koegras, en vond werkelijk, in het wachtlokaal, zijn mannetje zitten. Hem zijn spoorkaartje af te nemen was gauw geschied, en daar de trein, die te 4.10 van Den Helder was vertrokken, bereids in 't zicht kwam, posteerde hij zich iu de deur-opening, teneinde zijn arrestant den doortocht te beletteu, totdat de trein zou zijn gepasseerd. De laatste wagen van den trein zal ongeveer 20 M. van de halte verwijderd zijn geweest, toen Ott een duw in den rug kreeg. Vóór hij zich rekenschap kon geven vau hetgeen gebeuren -zou, kroop de man onder zijn armen door en holde den vertrekkenden trein na. De halte Koegras ligt onmiddellijk aan de spoorbrug over het Noord-Hollandsch Kanaal. De soldaat rende de spoorbrug op en wist op den nog weinig vaart hebbenden trein de treeplank van den laatsten wagen te bereiken. Sergeant Ott echter, niet minder bij de pinken dan zijn tegenstander, was den man achterna gehold, en besprong, tegelijk met dezen, de treeplank. Op den inmiddels volle vaart krijgen- den trein ontstond nu tusschen beide mannen eene worsteling op de treeplank, waarbij de deserteur zich wist los te wringen. De man klom nu boven op den wagon, steeds gevolgd door den sergeant. Nu volgde een fantastische vlucht over de wagens van den in volle vaart voort- stoomenden trein. De ontsnapte arres tant wist naar beneden te komen en bleef op een der buffers zitten. In grenzelooze verbazing hadden de reizigers het schouwspel dezer wilde jacht aanschouwd. Sergeant Ott, die den machinist tevergeefs seinen gegeven had om te stoppen, kreeg iu hulp in een der reizigers, die van uit de coupé raampjes dit alles had gezien, en die den man aan de eene zijde in het oog hield, terwijl de sergeant de andere zijde voor zijne rekening nam. Ongeve- 250 Mvan halte Breezand verwijderd sprong de man van den trein, alweder onmiddellijk gevolgd door zijn opvolger. Wonderlijk genoeg kregen geen van beiden eenig letsel, en opnieuw werd, thans door de vreedzame polder landen, de vervolging voortgezet. De vluchteling had een voorsprong van een meter of vijftig, en wist zich in den tuin van een boerderij te ver schuilen. Hier werd hij ten slotte gepakt en nu werd de terugtocht langs de spoorlijn tot aan de halte Kocgras aan vaard. Onderweg trachtte de man zelfmoord te plegen, doordat hij poogde zich ondei een passeerenden goederentrein te wer pen, doch hier wist de sergeant hem baas te blijven. Zeer vermoeid kwamen beiden op de halte Koegras aan, opgewacht door de in de omgeving woneude bevolking, die met ontzetting de gebeurtenis vanaf den dijk hadden gadegeslagen. Met den trein van 5.35 arriveerde de sergeant met zijn arrestant in Den Helder. (Hbl.) Goud smokkelen Een heerschap, zoo vertelt „De Gel derlander", dat eigenaar was van f 16,000 aan gouden tientjes, wilde die gaarne over de grens gesmokkeld hebben en om in dezen opzet zeker t.e slagen, nam hij voor zijn verboden uitvoerplannen een kommies-soldaai uit de omgeving van Nijmegen in den arm, die den goud schat tegen een belooning van f 750 over de grens zou expedieeren. De soldaat kommies in het bezit gesteld van den zak met gouden Willempjes, borg den schat, naar zijn zeggen, onder den grond in een bosch aan de grens. Of een ander dat gezien heeft, weet men niet. Of de soldaat-kommies de gouden

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 2