Uit het Buitenland. Uit het Binnenland. Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. Uitslag van de verkiezingen sedert 1897. Q w r. 1 1 1 1 8 1 1 - 8 1 1 1 8 l 1 1 8 1 1 1 8 s Blijkbaar weet Engeland zelf niet recht, hoe het met Ierland aan zal. 't Is nog maar kort geleden, dat Lloyd George den beslissenden stap durfde doen en ook voor Ierland de gedwongen dienstneming afkondigde. Maar reeds na enkele weken, ver schrikt door het algemeene verzet van geheel Ierland, kwam hij daarvan terug en verge noegde er zich mee, dat Ierland 50.000 man leverde om vrijwillig in het Engelsche leger dienst te nemen. Dat Ierland reden heeft, om weinig gun stig over de Engelschen te denken, blijkt uit een boek van den Engelschen schrijver, John. L. Sloddart, die de volgende sombere beschrij ving geeft Een Ier, die genoeg te eten krijgt is een zeldzaamheid. Groote sommen aan belastingen voor de Engelsche regeering, en hooge pacht sommen gaan naar Londen. Slecht gevoed en gekleed, arm en ellendig leeft de Ier op zijn hoeve. De laatste 50 jaren zijn in Ierland meer dan een millioen menschen van honger gestorvenbijna 4 millioen van hun haard steden verjaagd, en millioenen uitgeweken naar Amerika. In 1846 telde Ierland 8'/j millioen inwoners, en thans ruim 4 millioen. Engeland heeft Ierland uitgezogen Het harde woord van Gladstone, eenmaal Enge- lands eerste minister„Ik ken geen duister der en vuiler zaak dan de verovering van Ierland door Engeland", is wèl verdiend. Al hebben de Ieren ook zelf schuld, En geland heeft ze steeds schandelijk behandeld Nu houdt Lloyd George redevoeringen over het zelfbeschikkingsrecht der kleine volken. Nu heet Engeland te strijden voor zwakke onderdrukte natie's. Welnu, Engeland kan op prachtige wijze die fraaie leuzen ten opzichte van Ierland in toepassing brengen. Door de Ieren zélf over hun land te laten beschikken. Door ze niet langer te onderdrukken, maar vrij te laten. Maar of Engeland 't ook dóén zal De historie geeft er niet de minste kans op. De Spaansche ziekte nadert meer en meer de Nederlandsche grenzen. In Geldern is een groot aantal militairen aangetast en ook in Kleef hebben zich enkele gevallen voorgedaan. Op hoog bevel moeten de school gaande kinderen in Duitschland zich toeleggen op het verzamelen van thee lood. capsules,boombladeren, brandnetels en in den aanstaanden herfst van beuke- noten. Zij genieten hiervoor vrijstelling van het onderwijs, terwijl de inzameling onder toezicht der onderwijzers moet plaats hebben. Ook uitgekamd vrouwen haar is een gewild verzamelartikel. De eigenaars van hoornen zijn gehouden het verzamelen van boombladeren toe te laten. Het Joofhooi, dat uit het drogen der bladeren wordt verkregen, is bestemd voor de legerpaarden. Het droge loof- hooi wordt betaald met 18 mark pet- centenaar (100 pond), de brandnetels met 14 mark per centenaar. Het vrouwenhaar wordt gebruikt bij het breeuwen. Graaf von Mirbach vermoord. BERLIJN. (Wolff.) Officieel. Zater dagochtend brachten twee heeren een bezoek aan het keizerlijke gezantschap te Moskou en verzochten om een onder houd, hetwelk hun door graaf von Mir bach, in het bijzijn van gezantschapsraad Riezler en een in het vertrek aanwezigen Duitschen officier werd toegestaan. De beide onbekenden trokken eensklaps hun revolver en schoten op den gezant, dien zij licht aan het hoofd verwondden. Vóór zij er in konden worden verhinderd wierpen zij vervolgens een paar hand granaten en ontkwamen door uit het venster op straat te springen. Graaf von Mirbach, die zwaar gewond werd, is overleden zonder bij bewustzijn te zijn gekomen. De beide andere heeren werden niet gewond. Onmiddellijk na het bekend worden van deze misdaad, kwam de volkscom missaris voor buitenlandsche aangelegen heden Tsitsjerin op het gezantschap en uitte jegens gezantschapsraad Riezler de verontwaardiging en het leedwezen der soviëtregeering over het ontzettende voorval. Helaas is het tot dusver niet gelukt de misdadigers te ontdekken. Het resultaat van het onmiddellijk ingesteld onderzoek doen vermoeden, dat het hier in dienst der entente staande agenten betreft. |t> h t» cj <1 o 2 3 2. - J2. ffl S a- O =5- E* i-3 O e* SB P cro -i O Cl •o D ÖN CO O L 5 cl o y - C H-l E b E W P" K oi 100 co co ca i— co co O O ca co b* 00 00 O co co co Cl ca 1— co üt CO 00 Cl to Cl t—k co co O t— b-L 24 25 00 <3 co O O co b+ to i ct c* 00 co t— t—k O t—*- O b* t— 1 CO j Cl 3 3 7 LO CO Cl ca <1 co CO O Het verschil tusschen 1917 en co co §5 -4 00 vindt zijn verklaring in tusschentydsche verkiezingen, waarbij 3 socialisten uit vielen. DE MINISTERCRISIS. Naar het Alg. Handelsblad verneemt, is de mogelijkheid groot, dat reeds bin nenkort een kabinet gevormd zal worden, waarin alle ministeis behooren tot de rechterzijde. HET CONVOOI. Het convooi heeft Woensdagnamiddag Thornhavn verlaten, ter voortzetting der reis naar Indië. MET ONBEPAALD KLEIN VERLOF WORDEN GEZONDEN: le. op 28 Sept. a.s. de onderoff., korp. en minderen van de bereden wapens lichting 1913, die (in Oct. 1913 werden ingelijfd, alsmede zij, die als paarden- oppasssers of -verzorgers in 1914 bij de cavalerie werden ingelijfd 2e. op 1 November a.s. de onderoff., korp. en minderen van de militie-lichting 1915, welke omstreeks 16 Juli 1915 wer den ingelijfd bij de genie, bestemd voor telegrafist en telefonist 3e. in het tijdperk 8—12 October a.s. de onderoff., korp. en mindereu van den Landstorm jaarklasse 1915, welke om streeks 24 Augustus 1915 werd ingelijfd bij infanterie, wielrijders en genie. MET DE PET OP STEMMEN. Men schrijft uit Edam aan „Het Volk" Twintig minuten vóór het sluiten der stembus kwam een kiezer op het stem bureau. De oproepingskaart was geruild tegen het stembiljet, toen de voorzitter van het bureau, burgemeester Calcoen, bemerkte, dat, de kiezer nog een pet op het hoofd had. De voorzitter zei, dat hij zijn pet moest afdoen. De kiezer merkte op: dat hij zoowel kon stemmen. De voorzitter gaf de man in overweging dat hij moest bedenken, dat hij tegenover Edams Magistraat stond. De kiezer zei zulks te weten. De voor zitter wilde de kiezer niet laten stemmen en belde om de politie. Politie kwam echter niet. De kiezer wilde nu stemmen, doch de voorzitter zei„Eerst je pet af De kiezer ging naar het raam en tikte iemand van buiten. Deze kwam binnen en in 't kort werd hem het geval mede gedeeld. De voorzitter belde nog eens, vergeefs, om politie en stelde daarna den kiezer in de gelegenheid, met de pet op, zijn plicht te verleenen. Intusschen had de burgemeester zich een belachelijk figuur kunnen besparen! VERLAGING VETRANTSOEN. Het rantsoen verkleind. De Minister van Landbouw heeft tot de Gemeentebeeturen de volgende cir culaire gericht waarin hij meedeelt, dat met ingang van 15 dezer de geldigheids duur der uiargarinekaarten, melange- kaarten en boterkaarten wordt verlengd tot tien dagen en dienovereenkomstig het vetrantsoen wordt teruggebracht tot 25 gram per dag. De bon der 7e week van de vetkaarten voor het 1ste tijkvak is mitsdien geldig van 15 tot en met 24 Julieerst op den 26sten Juli e.k. vangt de termijn van den geldigheids duur van den 8sten bon aan. Tot deze verlaging van het rantsoen ziet hij zich genoopt met het oog op de zeer ongunstige vetposiiie. Sedert maanden vindt geen aanvoer van grondstoffen van overzee meer plaats; nog kortelings ingestelde pogingen van belanghebbenden om vetten uit Noord- of Zuid-Amerika aan te voeren, hebben geen resultaten opgeleverd, terwijl ook niet te wachten is, dat binnen niet te lange tijdruimte uit onze koloniön, waar overvloed voor raden aanwezig zijn, vetten of grondstof fen daarvoor zullen worden verkregen. THEE- EN KOFFIEKAARTEN. De Minister van Landbouw heeft in afwijking van zijn beschikkingen van 21 Maart en 25 Mei j 1. bepaald Zij, die niet tijdig bon 19 van hun thee- en koffiekaart bij een detaillist inleverden en derhalve thans nog in het bezit zijn van een thee- en koffiekaart, waaraan zoowel bon 19 als bon 21 nog gehecht zijn, zullen het thans vastgestelde thee-rantsoen kunnen bekomen, indien zij hunne thee- en koffiekaart aan het Rijks kantoor voor thee en koffie, Visschersdam 5, Amsterdam, voor 20 Juli e.k. inzenden, met nauwkeurige vermelding van adres en woonplaats van den afzender. IIET TREINVERKEER. In verband met de heerschende kolen- schaarschte zullen de zomertreinen op dienstregelingsbiljetten dik omlijnd aan gegeven, voorloopig niet gaan rijden. In de „Haagsche Post" rijmt P. W. H.: Eenheidsworst en eenheidskleeding, Eenheidsklompen en -sajet, Zal de toekomst nu ook brengen, Ons het Eenheids Kabinet TER NEUZEN. 12 Juli 1918. Ds. D. C. Overduin van Ter Neuzen zal Zondag 21 Juli a.s. zijn intrede doen als predikant, bij de Ger. Gemeente te Rotterdam. Vooraf zal hij in de mor gengodsdienstoefening bevestigd worden door ds. A. Makkense, predikant te Nieuw-Beierland. Zondag 14 Juli in den middagdienst is Ds. Overduin voornemens alhier zijn afscheidspredikatie te houden. Woensdagmiddag hield de N.V. Middenstands-Credietbank voor Terneu- zen en Omstreken hare jaarvergadering in Hotel Puys-Bas. Uit het jaarverslag bleek, dat de Bank zich in gestadigen vooruitgang mag ver heugen. De Balans, de Winst en Verliesrekening werden goedgekeurd. Aan aandeelhouders zal, behalve de 5% over het gestorte kapitaal nog f 7.— per aandeel worden uitbetaald. Naar men ons bericht rijden van Maandag a.s. af slechts 2 treinen per dag van en naar Terneuzen-Hulst. Van Terneuzen naar Hulst om 8.15 en 6.30, omgekeerd om 6 40 en 4 uur. Maandag a.s. vervalt een reis der tram Hulst-Walsoorden, n.l. die van 12.30 uit Hulst en 1.50 uit Walsoorden. De eerste trams rijden alleen des Maan dags. De tram van 9.50 uit Hulst ver trekt 9.34 en die van 3.10 om 3 uur. De tram van 10.55 uit Walsoorden wordt 10.50 en die van 4.40 wordt 3.30 De overige reizen blijven onveranderd. L. 1. Donderdag werd, ten over staan van Notaris Dregmans te Axel, ter herberge van Gilijamse voor Jacobus \olckaert herveild een huis met schuur en erf te Axel-Sassing. Het perceel werd toegewezen aan den Heer D. C. Schieman te Axel-Sassing, voor f2410. De moord te Hulst. Voor de Rechtbank te Middelbnrg werd behandeld de zaak tegen den 28 jarigen F. T., wonende te Hontenisse, wien ten laste was gelegd, dat hij op 31 December 1917 des avonds omstreeks 11 uur, Franciscus d'Hooge te Hulst door drie steken in den bals heeft ver moord en zich de portefeuille en de por- temonnaie van den vermoorde heeft toe- geeigend Bekl. zit reeds van af de eerste dagen van Januari in voorarrest. Gedagvaard waren 53 getuigen. Ondanks vele aanwijzingen ontkende bekl. partinent, doch de officier achte voldoende bewijs geleverd en vorderde 20 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. Adriaanse achtte het'wettig bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. Sas van Gent. Alhier kwamen weer een viertal Duitsche deserteurs over de grens. Twee er van zijn des nachts onder den draad doorgekropen, terwijl de andere twee, door hun superieuren aan het werk gesteld om het door de eerstbedoelde kameraden gemaakte gat te stoppen, dit werk aan anderen heb ben over gelaten en insgelijks naar „das neutrale Holland" zijn verhuisd. Door de rijksambtenaren werd te Aardenburg vlak bij de grens een flinke partij smokkelwaar in beslag genomen. De smokkelaars hadden zich bij tijds uit de voeten gemaakt. Beslag werd gelegd op 6 K.G. peper, 21j3 K G. noot- muscaat, 5 flesschen slaolie, 326 rolletjes zwart en wit garen en 14 K.G. chocolade. Een en ander werd ten gemeentehuize te Aardenburg gedeponeerd. Door den commandant der marechaus see aldaar werd bij den molenaar J. C. B. in beslag genomen ongeveer 200 K.G. tarwemeel, dat aldaar voor verschillende ingezetenen werd gemalen. Sluis. Van den Duitschen gezant is bericht gekomen, dat de gaslevering van de Brugsche gasfabriek aan de gemeen te Sluis met 10 Juli zal ophouden. Dit is voor de bewoners van het stadje een groote teleurstelling. Tot nu toe leefden zij onder de benijdenswaardige omstan digheid steeds genoeg gas te hebben en dat tegen den ouden prijs van 8 cent per M8. Schore. Zaterdagavond omstreeks 9 uur kwamen een 8-tal jongelui ons dorp per fiets binnen gereden. Rechts over de gemeentehelberg reden 2 dames uit het gezelschap op elkander in, zoodat een harer zoodanig kwam te vallen, dat ze bewusteloos werd opgenomen en door een korpor ial hospitaalsoldaat werd bijgebracht. Daarna, kon de reis worden voortgezet. Een vrouw te Middelburg, die met eenige kinderen aan 't roeien was aan de Lomlenschekade, had het ongeluk bij het uitstappen in het water te vallen. Een juist passcerend sergeant heeft haar van een wissen dood weten te redden. Hoewel hij niet zwemmen kon, stak hij de drenkelinge, nadat ze weer was bo vengekomen, vanaf den steden kadekant een voet toe, die in doodsangst werd aan gegrepen, terwijl de onderofficier bij de handen werd opgehouden door toege schoten helpers. Maandag is het te Westkapelle weer zeer rumoerig geweest op straat. In de Noordstraat kwam het reeds vroeg tot een botsing tusschen soldaten en burgers. Bij een winkelier in die buurt werd een zestal ruiten ingeslagen een man die kalm toeschouwer was, werd onverhoeds bewerkt met een boksbeugel. Daarop schoten eenige inwonners toe, waarop een verwoed gevecht volgde, waarbij gebruik gemaakt werd van „rieken", kapmessen en knuppels. Groote straatsteenen vlogen door de lucht. Een werkman kreeg zulk projectiel zoodanig tegen zijn rug, dat de dokter bij onder zoek een ribbreuk constateerde. De politie, die weldra op het „slag veld" verscheen, rekende eenige soldaten in, die naar de barak gebracht werden. Getuigen van dit strijdtooneel ver wonderen er zich over dat er geen grooter ongelukken voorgevallen zijn. Dinsdagavond waren de café's reeds vroeg gesloten. De landstormplichtige, die bij een oefening op de schorren in de Ooster- Schelde onder Woensdrecht is verdron ken, was B. Maarten, uit Zwijndrecht. Aan de Oefening mochten alle militairen deelnemen, die konden zwemmen. Toen de oefening begonnen was, bleek echter spoedig, dat een der deelnemers de zwemkunst niet voldoende machtig was. Hij verdween al gauw in de diepte. B. Maarten sprong hem na en het ge hikte hem den drenkeling te redden. Zelf echter verloor hij het leven bij de ze redding. Maarten laat een weduwe met drie kinderen na. Goes. Over de ontsnapping en achter haling van een militairen arrestant schrijft de „G. Ct."; Zaterdagmiddag werd met den trein, die hier omstreeks half éen passeert, de militaire arrestant J. uit Amersfoort naar Oostkapelle vervoerd. Tusschen Kloetinge en Goes vroeg hij verlof zich naar de retirade te begeven, van welke gelegenheid hij gebruik maakte om uit den trein te springen. De sergeant met de begeleiding be last, die aan de ncodrem trok, moest den conducteur eerst zijn naam opge ven, waardoor de arrestant in staat was te ontsnappen. l)e sergeant vervoegde zich bij de po litie hier ter stede, die hem aanried de hulp van den rijksveldwachter in te roepen. Bij de nasporing bleek al spoe dig, dat de vluchteling te Kloetinge was geweest en de onvoorzichtigheid had gehad zich op zijn ontsnapping te be roemen. Het duurde dan ook niet lang of de man werd te Kapelle in een café aangetroffen, waarna bij voor den daar toe aangewezen militairen autoriteit te Schore werd gebracht, om met den trein die hier 6.20 passeert., teruggezonden te worden, nu beter bewaakt dan eerst. De sergeant nam de vluchteling alhier weer over eti voerde hem naar zijn be stemming. Opheffing van het slachtverbod. Vertegenwoordigers van den Zeeuw- schen Slagershond hebben een onderhoud gehad met den minister van landbouw, die meedeelde, dat na 15 Juli het slacht verbod zal worden opgeheven en een rantsoeneering van 1 a 2 ons vleesch per week zal plaats hebben. Centrali seering wordt door den minister ernstig overwogen. De duurdere soorten vleesch zullen in aparte winkels verkocht wor den. Aan schadeloosstelling der slagersbe- drijven kan niet worden gedacht. (Goesche Ct.) Duur pu i n. Een schipper uit Zeeland kocht van een oorlogshandelaar te Rotterdam een kist sultanazeep voor f575. De kist werd geleverd en ongezien in het ruim van de schuit, geplaatst. Toen de schip per op zijn tocht huiswaarts zijn aan koop ging inspecteeren, bleek de kist niets dan puin te bevatten. Te Delfzijl is binnengekomen het Ned. zeilschip „Anny", kapitein Kuizinga, van Terneuzen. In October 1917 vertrok dit schip met een lading staal en ijzer uit Zweden, voer dwars door een mijnen veld, raakte den koers kwijt en werd door Duitsche strijdkrachten naarEmden opgebracht. Een deel van het staal werd daar gelost (Februari). Eerst nu mocht het schip vertrekken. De moordenaar. Na langdurig onderzoek van den com missaris van politie den heer J. W. Felix te Harderwijk, is eindelijk uitge komen wie den Hollandschen soldaat W. Kruidenier uit Charlois heeft ver moord. Het is de 19-jarige Hollandsehe soldaat M. P. de Krom, ook uit Charlois, die bij dezelfde compagnie diende en naast hem op de kamer sliep. Hij heeft thans eene volledige bekentenis afgelegd en verklaard uit geldverlegenheid de daad bedreven te hebben. Een gedeelte van het bedrag is door hem aan een vriend in bewaring gegeven, terwijl de por- temonnaie met inhoud door hern in een bosch verstopt is Tevens verklaarde hij, dat geen Belgisch geinterneerde of iemand anders met deze daad heeft uit te staan. Met een knuppel had hij den verslagene onverhoeds op het achter hoofd geslagen en meenende dat hij slechts bewusteloos was, had hij hem van zijn geld beroofd en daarop zich zoo spoedig mogelijk door de t oschjes verwijderd. Met de kas verdwenen. Te Naarden is een zoogenaamde deser teur.onder den naam S. gebleken is, dat de man P. heet en uit het in staat van beleg verklaarde gebied van Lim burg gezet was -- met de kas van de geheelonthoudersvereeniging, ruim f 100 inhoudende, spoorloos verdwenen. Een postbode als vleeschbezorger. Men schrijft aan de „Msb." uit Eind hoven Alhier is aangehouden de postbode Van L., uit Woensel, die in uniform gestoken, in een postkarretje vleesch vervoerde. Het vleesch was voorzien van briefjes, waar het moest besteld worden, benevens vermeldende den prijs. De aangehoudene wordt er van ver dacht reeds geruimen tijd aldus uniform en postwagen misbruikt te hebben. Daar vervoer van vleesch niet verboden is, en niet is bewezen, dat het vleesch van frauduleuze slachting afkomstig is, werd de postbode wederom op vrije voeten gelaten. Eieren. Aan het slation D.P. te Rotterdam Werd aangehouden een partij van 25000 eieren, die uit Barneveld waren aange voerd en bestemd waren voor een han delaar aan het Strooveer. De eieren waren verpakt in kisten, die voor het vervoer als leeg waren aangegeven. Den nek gebroken. Te Idskenhuizen is bij het hooi op laden in de schuur van den veehouder B. Haven, een hooisleep, waarop 4 man stonden, van 6 a 7 meter naar heneden geschoten. De arbeider S. A. brak den nek en was direct dood. Hij laat een vrouw met 8 kinderen achter. Een andere arbeidei II. K., bekwam zwaar lichamelijk letsel, H. enkele kneuzingen. Oplichters. (Jit Apeldoorn Ze reden in een victoria, drie deftig gckleede heeren en ze lieten den koetsier stil houden bij alle te koop staande huizen Maar zij gaven hun oogen nog op andore wijze den kost, door te zien of er ook iets van hun gading was. Zoo kwam bijv. een huiseigenaar tot de ontdekking, dat met de heeren die het natuurlijk over de koopsom niet eens hadden kunnen worden, ook eenzilverbon van 1 2,50, benevens eenig antiek porce- lein verdwenen was. Bruine boonen. De oogst der bruine boonen zal door de droogte en het koude weer bij matige berekening, in Friesland dit jaar niet een derde deel bodragen van verleden jaar. Kettinghandel. Te Frieschepalen kocht een winkelier de door hem gedistribueerde half onsjes koffie terug met 200 pet. winst. Hij verkocht ze voor f6.50 het pond. De kooper verkocht ze later tegen nog hoogeren prijs aan den winkelier. Ernstige val. Zaterdagmiddag is aan de Ammoniak- fabriek te YVeesperkarspe! een ongeluk gebeurd. Eenige vverklieden waren aan een stoompijp werkzaam, en stortten op een gegeven oogenblik naar beneden. Een werkman kreeg bij den val schedel breuk en verkeert in een hoogst beden- kelijken toestandtwee andere werk lieden werden min of meer ernstig ge wond. Arrestatie met verzet. Uit Hillegom meldt men Door den rijksveldwachter en een gemeenteveldwachter is een zekere B. gearresteerd, die nog zeven maanden gevangenisstraf te goed had. Deze arres tatie, welke in zijn woning plaats vond, ging met hevig verzet gepaard, aangezien B naar boven vluchtte en daarop van boven af beddenplanken en zelfs een kast wierp, De politiemannen moesten van de revolvers gebruik maken. Ten slotie echter werd B. overmand en naar Haar lem overgebracht. Mishandeling. Zekere vrouw B. en haar dochter, beiden te Vijfhuizen, hebben haar buur vrouw J., tijdens een woordentwist, vrij ernstig mishandeld. Een oude veetè schijnt de oorzaak tot den twist te zijn. Tegen eerstgenoemde vrouwen werd proces-verbaal opgemaakt. Haagsche relletjes. Uit het rapport betreffende de scha de door de winkeliers geleden tijdens en als gevolg van de relletjes van 11 en 12 April, opgemaakt door een com missie uit de Haagsche Winkeliersver- eeniging, blijkt, dat bij de winkeliers, die de schade in het geheel niet of slechts ge deeltelijk vergoed kregen, alleen aan ge broken ruiten f48.067 verloren isgegaan terwijl daarenboven vernield en geroofd werd voor een waarde meer dan f 12.000, zoodat het totaal der schade gesteld moet worden op ruim f60.000, En hierbij is niet gerekend met de kosten van liet blindeeren der ramen de groote indirecte bedrijfsschade, die gele den is. Geheel rustig zijn op straat de gesto len goederen door de roovers aangepast en onderling verwisseld. Bij een der winkeliers heeft het stuk gooien der ruiten, het vermelen en roo- ven van winkelgoederen 11 a 12 minu ten geduurd. Ernstig ongeluk. Een, 15 jarige jongen uit Den Haag, die te Loosduinen bij den Leijweg in een tuin werkt, sprong daareèrgisteren van de stoomtram. Doordat hij viel werd hem een arm afgereden, terwijl een been tweemaal was gebroken Ook aan hoofd en lendenen waren zware verwondingen. Het personeel der rub berfabriek lichtte den wagen en bevrijdde den jongen, die daarop door dokter Snijders verbonden en vervolgens dooi den Eersten Hulpdienst, naar den Haag werd gebracht. De toestand was hope loos. Smokkelaars bachanaal. Men meldt aan het „Hbl." uit Zeve naar Gedurende drie dagen is hier kermis gevierd. Zooals te voorzien was, waren honderden Duitsche smokkelaarsters, die relaties hebben met Hollandsehe mannelijke „collega's", aanwezig om de feestvreugde te helpen verhoogen. Dat er bij deze gelegenheid grove verterin gen zijn gemaakt, is te begrijpen. In enkele smokkelaarsgezelschappen vloei den dozijnen flesschen champagne. Ge zinnen nederige landarbeiders, thans rijkgeworden smokkelaars, hadden in een hotel kamers besproken en leefden als prinsen. Anderen hebben zich per rijtuig naar de kermis laten rijden. Er is hier als 't ware geworpen met het geld. Teeken des tijds. De kroeg van de weduwe G. Duin- ker (C. van Dam) te Leeuwarden op het Zaailand is „wegens schaarschte van jenever gesloten" gelijk er voor aange plakt staat. Een hondenslagerij. De Rotterdamsche politie, op zoek naar een gestolen fiets, ontdekte in een schuurtje aan het Gedempte Slaak 27

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 2