Orqaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in ZeeuwseMlaanderen. Ie Jaargang. 'Woensdag 10 Juli 1918. FEUILLETON. OMHOOG! Buitenlandsch Overzicht. Uit liet Binnenland. Uit het Buitenland. ABONNEMENT: v.- n T N t D A G en VRIJDAGAVOND, uitgezonderd op Feestdagen, Dit blad verschillij Dl «SDAO V B telEFOOS Nr. 20. drie maanden bij bezorging f 1,-, Franco per post voor Nederland f 1.10. bij den Uitgever ADVERTENTIE N. i Vnnr eiken reëel meer ƒ0.10. Handelsadvertentiën over tweo kolom ce^ft per regel wordt de prijs tweemaal berekend. Abonnementen pei contract. wordt de PUU^.eneg advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen. Per V De uitslag. We kunnen tevreden en dankbaar zijn. Onze God gaf Zijn zegen en bekroonde den arbeid der nijvere en trouwe werkers op bet politieke terrein met een goeden uitslag. De tijden waren ongunstig. Ontevredenheid allerwege, politieke lauwheid in bedenkelijke mate. Toch bleef ons vaderland de ramp van een links bewind gespaard. Zeker, we hadden gaarne eenige zetels méér gehad, om een krachtige meerder heid voor de christelijke beginselen in 's lands raadzaal te zien optreden. We betreurden de verdeeldheid rechts. Staatkundig-Gereformeerden, Christen- Demoeraten, Plattelanders (recht.-) en Christelijk Socialen hadden, door als één man op onze candidaten te stemmen, een meerderheid van 54 zetels kunnen geven. Maar toch, we kunnen danken. Ons volk koos in meerderheid voor de christelijke beginselen. Daarvoor danken we onzen God, en we bidden van Hem af, dat Hij steeds meerderen doe kiezen op t staatkundig terrein voor de cere Zijns Naams. V Het fiasco der liberalen. liet meest opvallende van den uitslag is wel het jammerlijk fiasco van de liberalen van allerlei allooi. De Unie-liberalen daalden van 22 op 6 ledendc Vrij-Liberalen van 10 op 4 en de Vrijzinnig-Democraten van 8 op 5. Het liberalisme schijnt afgedaan te hebben. Vooral de vernietigende neder laag der Unie-Liberalen valt op. Ongetwijfeld hebben de vrijzinnigen door liet gemis van eigen beginseldoor hun scharrelpolitiek, die al maar toegal aan de eischen der roode neven door hun anti clericalisme en door hun bittere vijandschap tegen de bijzondere schooi, zich deze nederlaag op den hals gehaaid. Ook de onderlinge verdeeldheid en de belangenpolitiek van allerlei kleine par tijtjes, heeft tot het fiasco medegewerkt. Alleen door zich-zèlf te worden, en voorgoed te breken met het anti clerica lisme en het loopen in het gareel der socialisten, zullen de liberalen zich eenigs zins kunnen herstellen. Maar de bloeitijd van het liberalisme is onherroepelijk voorbij. Y Het jammerlijk gevolg. Voor zoover thans uit de tot nog toe gepubliceerde cijlers is op te maken, heeft het optreden van de Staatkundig Geref. Partij alleen bewerkt, dat de Antirevolutionaire partij één zetel minder krijgt, dan liet geval zou geweest zijn, indien de oud-Gereformeerden geen afzonderlijke actie hadden gevoerd. De kiesdeeler is ongeveer 13400. Het overschot van onze partij is ruim 4000 Als we het aantal stemmen van de Staatkundig Geref. partij 5179 er bij optellen, komen we tot ruim 9000. Ons overschot was dan zoo groot geweest, dat we in plaats van 13 zetels er 14 hadden gekregen. Dan hadden de drie grootere rechtsche groepen samen 51 zetels gehad, dus een meerderheid. Dat dit niet is gebeurd, is de schuld van de afzonderlijk opgetreden broeders. Indien de Christen-Democraten even^ eens aan 't Antirevolutionaire vaande waren trouw gebleven, /ouden we zelfs 15 zetels hebben gehad. Nu staat de Kamer feitelijk op het doode punt. Laten de Staatkundig Gereformeerden en de Christen Democraten bedenken, dat hun houding oorzaak is, dat er geen rechtsche meerderheid is. Kil lati n ze vóór 1919 van de dwaling huns wegs teuigkeeren. Anders zouden ze kunnen bewerken, dat de Lerste Kamer door hun schuld links werd. We twijfelen er niet aan, of de heeren hebben thans spijt van hun optreden. Laten ze dat tooiien, door terug to koeren tot de Antirevolutionaire partij. Zonder de verdeeldheid hadden we een rechtsche meerderheid gekregen. Nu zien we de jammerlijke gevolgen van hun onberaden optreden. V Laag. Iu de Unie-Liberaal't verkiezings blad der amechtige Unie, die hijgend cn blazend óók meedraaft in de stembus- wedren, maar blaft als een asthmatisch paard, dat op z'n laatste beenen loopt, komteen stukje voor van 't laagste allooi, dat men zich denken kan. Daarin wordt toch gezegd „dat op de bijzondere school onder wijzers zijn, die het laakbaarste, bet afschuwelijkste doen, wat een onderwijzer kan doen.... terwijl dat eenvoudig ge duld wordt. Er zijn onder de bijzondere onderwijzers viezerds, die men niet durft weg te jagen. Men laat ze blijven, ofschoon men weet wat ze doen Dit nu is een smerige leugen. „En om dan betslet.dat zulke Zeedjjk- praat uitslaat, nog 't voorkomen te geven van een fatsoenlijke vrouw, komt men als toppunt van brutaliteit bij óns kleeren stelen om er baar verzopen naaktheid mee te bedekken,"* toornt liet Friesch Dagblad. Het blad doelt op een artikeltje van 1915, waarin er op gewezen werd om óók bij een eerste begin, van ze de luk kwaad] óók als 't nog niet strafwaardig is, bet niet door de vingers te zien. Daarvan maakt het Unie-liberale laster- blad, door bittere baat tegen de Chris telijke school bezield, nu, dat liet „af sch'uwelijkste" op onze scholen maar zoo wordt geduld. En dat is een gemeene leugen. De heer II. Eismu van Bolsward ender- teekende liet vuile stukje met zijn naam. En even later zet de redactio ziju por- tret. ui Laten we echter in t openbaar den persoon maar niet oordeelen. Doch 't stukje is vuil, laag, liederlijk. En de pen, die het schreef, werd zeker eerst gedoopt in een vies straatputje, in zwarten modderdrek. Hopen we, dat de liberale pers een stemmig dergelijke manier van strijden zal afkeuren, en dt-11 schrijver aan den kant zetten. Er is reden voor Zoo voorzichtig mogelijk deelde Betje haar mee, wat geschied was. Maar hoe voorzichtig ook, de vreeselijke waarheid mocht ze toch niet verbloemen. Cato zat naast haar en luisterde ont roerd,. en in angstige spanning naar liet droeve verhaalhaar hand had Betje in de hare genomen en ze voelde de warme sympathie en het innige medelijden in den zachten druk van die hand. Er was iets vreeselijks in dit zitten hier, in dit aanliooren van die ijselijke geschiedenis; er was tevens iets eigenaardig bekorends in, zóó gezeten te zijn, hand in hand, te gevoelen, dat een hart klopte van warme genegenheid van onbaatzuchtige hartelijk heid. Maar al spoedig overhcerschte dat ééne denkbeeldHerman stervende, al het andere. Alle kleur was geweken uit haar gezicht. „Mag ik nu zei ze, opstaande. In Oostenrijk-Hongarije schijnt de rust teruggekeerd. We hooren er althans weiuig meer van. „Stil dan, Cato, stil dan, hou je nu goed. Probeer heel kalm te zijn Zoo naderden ze het ledikant. Uiterst behoedzaam schoof Betje het gordijn weg. Ze voelde Cato wankelen en onder steunde haar, die in smartelijk snikken uitbarstte. Daar lag Herman, ofwas het zijn lijk Niet de minste beweging of trekking van spieren verried, dat er nog leven was in dit lichaam. Dat zwarte haar, nat, ordeloos om de slapen geplakt, die onverzorgde baard, die gesloten oogeti, die hol wegzonken in het magere gelaat, die lijkbleekheidwas het wonder, dat Cato op hot punt stond in onmacht te vallen, dat haar aandoeningen haar, ondanks al haar voornemens 0111 sterk te zijn, overmanden Betje voerde haar zaclitkens naar haar stoel terug. Eenige beweging van den gewonde deed haar zich naar de sponde haasten. Met pijnlijk bewegen van het hoofd kwam een kreunend geluid hem uit de keeleven opende hij de oogen, om ze onmiddellijk weer te sluiten. Betje schoof de gordijnen weder ge- ruischloos dicht: Cato stond reeds achter Toch is de toestand nog alles behalve rooskleurig. Dat blijkt ook uit de ver klaring, die Ellebogen en Seitz, twee Oostenrijksche socialisten hebben opge steld. Naar men mag aannemen, hebben ze gesproken in overeenstemming met de meening van hun partijgenooten. Al dadelijk valt liet groote verschil óp tusschen beu en de Duitsche socialisten, die heel wat oorlogszuchtiger en vader landslievender zijn. Volgens Ellebogen en Seitz moet de vrede op de volgende grondslagen be rusten 1. Verceniging van alle volken tot een volkenbond, welke dc ontwapening tot stand brengt, alle geschillen tusschen de staten aan de beslissing van een scheids gerecht onderwerpt, en tegen 'eieren staat, die hot volkenrecht schendt, de geheide gemeenschappelijke kracht van den volkenbond aanwendt. Eén groote staat dus, die door een politiemacht ter land en ter zee de onwilligen dwingt en de boozen straft. Voorloopig zien we zoo'n volkenbond nog niet komen. 2. Geen veroveringen. Alle geschillen moeten langs vredelievende!! weg worden opgelost. De volken behooren zelf over hun lot te beslissen. Als de heeren dat ook op de volken in Oostenrijk-Hongarije willen toepassen, kon er wei eens niet veel van de oude Donau-monarchie overblijven. 3. Geen oorlogsvergoedingen. Ieder moet zijn eigen onkosten betalen. Geen kwaad idee. 4. Geen economische of handelsoorlog na deze. Alle volken moeten gelijke vrij heid bezitten. Men zou zoo zeggen, dat op dezen grondslag de bekende praatjesmaker aan de overzijde van de groote plas, welde vredesonderhandelingen beginnen kan. 't Is hceleinaal zijn standpunt. Tenmin ste volgens zijn verklaringen. Toch heeft Wilson in een rede gezegd, dat er maar één uitslag kan zijn dat dc regeling finaal moet zijndat er geen vei gelijk mogelijk is en dat een elkaar halverwege tegemoetkomen on denkbaar is. Vraagt go echter, wat is Wilson s doel, dan zegt hij niet zonder omwegen Duitschland vernietigen 011 zelf machtig worden, maar komt met allerlei praatjes. Hoewel met den besten wil ter wereld niets anders uit zijn woorden is op te maken, zegt Wilson toch, dat ge hem heel niet begrijpt. Hij streeft voor héél de wereld naar: een regeering van de wet, gegrond op de toestemming van de volken, en ge steund door de openbare meening van de hcele menschheid. Dus een ordelijke regeenng; geen veroveringen. Zegt ge nu, dat alle volken dit wel willen, en morgen den dag op die voor waarden wel vrede willen sluiten, dan antwoordt WilsonNeen, eerst moet Duitschland verpletterend geslagen. Maar dan strijdt de entente voor eigen macht, voor verovering roept ge uit. Welnecn zegt de geweldige redenaar van overzee ge begrijpt me niet, we strijden voor de menschheid. Ge begrijpt de redeneering van Wilsson niet? Troost er u mee, dat hijzelf ze blijkbaar evenmin begrijpt. Al zulke praatjes als nu door Wilson weer gehouden, brengen den vrede geen enkelen stap nader. Over Alexandra Feodorowna, de ongelukkige Russische keizerin, is al heel wat geschreven. Er was een tijd, toen ze jong en schoon was. Een vorstenkind, niet uit een arm en berooid geslacht, dat vorstelijke armoe lijden moet, om den stand nog zoowat op te houden, en (lat nóg meer bevreesd is voor een paleis vol vorstenspruiten als 'u arbeider voor wat men met een afschuwelijken term noemt„een hok vol jongens". Neen. haar ouders waren rijk woonden iu 't heerlijke Hessen, een der mooiste stukjes van Duitschland. 't Was voor de jonge vorstendochter oogje, wat ziet ge, en hartje, wat be geert gij? Gelukkig was ze, de jonse Alix van Hessen. En haar gelukszon rees aldóór. Toen ze volwassen, huwbaar was, sloeg meer dan één prins en vorstenzoon 't oog op de schoone maagd, maar de hoogste prijs was voor haar weggelegd. „Nicolaas Romanof", zooals hij thans in 'talie» gelijkmakende Bolsjewikischo bargoensch heet, vroeg haar tot vrouw. Welk een schitterend vooruitzicht. Hóóger steeg ze, dan eenige vorsten dochter stijgen kón hóóger feitelijk dan de keizerin van haar eigen Duitsch vaderland. Over een rijk in twee wereld- deelen, over bijna 200 millioon onder danen werd ze keizerin. Haar vaderland, haar ouderlijk huis, haar taal, haar godsdienst bracht ze er voor ten offer. En toch Er knaagde eeu worm aan liaav geluks boom. Haar oudste kind zwak en zieke lijk haar man machtig, maar een zwak keling, steeds bedreigd, altijd in gevaar in 't woelige rijk. O, wat mistte ze, opgesloten in t rijke paleis der Romanofs, haar Hessische bosschen, waar ze als jong meisje vrij en vroolijk in rondp°delde. En nu Verjaagd van den troon vluchtelinge voor 't oproerige volk; droeve moeder, gescheiden van haar kinderen, zelfs van den zieken oudste. Welk een verandering 1 En wat zal het einde nog zijn Zal het hoofd van Alexandra Feodo rowna wellicht nog vallen De Bolsjewiki staan voor niets. Doch hoe dit ook zij, de historie van Ruslands keizerin vestigt onze aandacht opnieuw op de vergankelijkheid van aardsche macht en rijkdom. Alleen, wie een erfenis voor zich bewaard weet in den hemel, is waarlijk gelukkig. zijn gevallen geconstateerd in de gai ni- zoenshospitalen. De Charité te Berlijn Leeft 50 zieken afgewezen en een tiental patiënten op genomen. Een zaal met 30 bedden werd, wegens gevaar voor besmetting, gesloten. Doktoren en pleegzusters kunnen zich niet tegen het gevaar van besmetting vrijwaren en moeten dat op den koop toe meenemen. Het Rudolf-Virchow ziekenhuis nam Maandag 35 griep-patienten op. Ook in liet Urban-ziekenliuis en het ziekenhuis Moabit werden talrijke zieken opgenomen. In een lieele reeks van openbare be drijven, zoo moldt het „Bcrlim-i Tage- blatt", heeft de nieuwe ziekte in de laatste dagen een groot getal absenties ten gevolg» gehad. In een afdeehng van een groote bank zijn alle vrouwelijke ambtenaren ziek. De autoriteiten verzekeren, dat tot dusver geen grond bestaat om zicli on gerust te maken. Tot nu moet do ziekte een onschuldig karakter hebben. Een bericht in de „Daily Mail (I a- rijsche editie) meldt, dat te Parijs de Spaansche griep voor den tweeden keer haar intrede doet. Volgens een bericht van het Pasteur-instituut komt de ziekte van het front. In Mei verscheen ze voor de eerste maal te Parijs, heeft zich vandaar naar Spanje verspreid, en is daarna weer naar Frankrijk teruggekeerd. Volgens de „Daily Mail" duurt de ziekte van een dag of drie tot op zijn hoogst tweejweken. Duitsche medische autoriteiten hebben verklaard, dat men met influenza te doen heeft, zooals die zich tusschen 1893— 1899 over heel Europa heeft verspreid. Koorts, ontsteking van den slijmhuid, algemeene vermoeidheid schijnen do voornaamste verschijnselen van Je ziekte te zijn. Gevallen met doodelijken afloop zijn nog niet gemeld. De vreemde ziekte. De dusgenaamde „Spaansche griep heeft zich nu over heel Duitschland uit gebreid en wint onder andere te Berlijn, Maagdenburg en Stuttgart onrustbarend veld. Ook in Beieren doet ze zicli gelden, o.a. in Münclien, Neurenberg, Fürtli, Regensburg, Passau, Ingolstadt, Landshut en meer andere plaatsen. In Dantzig Het aantal Amsterdamsclie kiezers dat van de stembus is weggebleven, bedraagt ongeveer 24,000, dat is bijna een zesde. VERKIEZINGSVARIA. Te Winschoten heeft een bewoner van het Dakloosenhuis, de harmonica speler IIooghuis, Woensdag zeer lang in het stemhokje, vertocld. Toen hem gevraagd of hij nog niet met zijn biljet gereed was, zeide hij, „dat hij nog vier oogjes moest dichtmaken, dan had hij alles zwart gekregen. Zoo'n kiezer telt mee NEDERLAND'S OUDSTE KIEZER. De bijna 101-jarige oud Indische mili tair J. v. d. Boom, te Voorthuizen, heeft gisteren zijn stemplicht vevuld. De af stand tusschen zijn kosthuis en het stem bureau ongeveer 15 minuten gaans, heeft de grijsaard heen en terug afgelegd. De oude man was nog nooit kiezer ge weest. DE CHAOS BIJ POSTERIJEN en TELEGRAFIE. Het Tijdschrift voor Posterijen en Ts: legrafie deelt mee, dat op het grootste telegraafkantoor Amsterdam, per week 4000 a 5000 uur overwerk wordt ver richt, en dat op het telegraafkantoor te 's-Gravenhage diensten worden uit een Nog haar. „Hij leeft nog", fluisterde ze met een stem, die heesch door snikken en tranen heenbrak. „Ja, hij leeft nog"^ bemoedigde Betje. „Dacht-je van niet?" „O, ik weet niet, ik weet met zuchtte ze. De dokter kwam. Onderzocht; voerde fluisterend kort gesprek. „Nou zuster, dat loopt gauw af. een uur of wat, waarschijnlijk. Niets meer aan te doen, absoluut niets. Ook zonder die kogel zou hij het niet lang meer heb ben gemaakt. Is dat...., o, zijn zuster.... Ja, 't is „Zou U denken, dat-ie nog bij kennis I komt ,,'t Is mogelijk 't kan mogelijk ook niet. U hoeft me niet meer te laten roe pen, zuster u kunt er alles aan doen, wat' gedaan moet worden mijn kunst kan niets meer helpen; hij haalt in geen geval den morgen meer", zei de dokter. Ilij trok de handschoenen weer aan, en groette de beide vrouwen, als een, wiens taak hier ten einde was. „WTat zei de dokter? Nog streed een flauwe hoop tegen haar somber vermoeden. Mocht Betje hier verzachten En toch weigerde haar mond dat schrikkelijke te bekennen. Ze zweeg, maar de traan van deernis in haar oogen sprak de duidelijkste taal. Geheel en al geknakt zat Cato daar; het hoofd op de armen gebogen, die ze op de tafel uitbreidde, barstte zich m onbedwongen snikken los. Betje liet haar uitschreien. Woorden zouden hier zonder baat zijn geweest ook zou zij ze niet hebben kunnen vin den? Waar zou de grond voor haar ver troosting geweest zijn De avond was gevallen. De gordijnen aan de straat waren neer gelaten. Het gas was aangestoken, naai de zijde van de ziekeusponde weerde een zware kap het sterke licht af. In de schaduw, voor het-bed, zaten nu de beide vrouwen, naast elkaar, hand in liand, wachtend. Waarop? Zou hij nog eenmaal ontwaken, her kennen?' Zouden ze nog eenmaal zijn stem vernemen of hij de hare Er was een boodschap gestuurd naar Karei. Cato had een briefje geschreven, met het dringend verzoek, toch te wil len komen, daar Herman stervende was. Toen ze vertrok van haar huis, was Ka- rel afwezig geweest. Even was nog de gedachte haar door het hoofd geflitstzou Karei wel willen komen Ze herinnerde zich, hóe ze ook haar best had gedaan het te vergeten, zijn onwilligheid en onaandoenlijkheid bij haar vaders sterven. Maar even spoe dig was deze gedachte ook weg. Wilde hij niet komen, zij zou in elk geval blij ven, blijven tot het einde, dat onvermij delijk naderde. Daar zat ze naast de zuster van haar man. Was het zoo wonderlijk, dat ze vergelijken ging de broeder stelde naast de zusterEn met al haar liefde moest ze kampen tegen dat drukkend denken, dat Karei in die vergelijking het moest verliezen. Ze zat daar naast Betje als een hulp zoekende, als een, die steun noodig heeft, als een, die weet, ze ook gevonden te hebben. Was het wonder, dat ze haar hart uit stortte voor haar schoonzuster. Vertelde van haar leven, van haar overleggingen, van haar onvoldaanheid, van haar vader, van haar moeder, va.ï haar leed (Wordt vervolgd). ZEEUWSCH-VLAANDERE tt r> tt r-. n a v n M n nitorp.zrmrlerd od Feestdagen, u„„u„iDn;i„nrronHfin over tweo DOOR ZELANDiA.

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 1