Aoti-Hevolutionaire Kiezers Van Heinde en Verre. Mengelwerk. (Jit de Provincie. Kerk, School en Zending. Hoogwatcrgetij te Ter Neuzen Adverteutiën. Burgerlijke Stand. Zeep. Maximumprijzen. Laatste Berichten. In de consistorie der Gereform. Kerk te ZAAM SLAG heeft op den stem dag een commissie zitting ter voorlichting van kiezers. Maandag 8 Juli a.s., Erwten, Wintergerst, Vlas, Algemeene Vergadering ons niet bezorgd maken, wij vertrouwen op Uw woord. Laten we zeggen met den psalmdicn- ter Ik blijf den Heer verwachten. In den strijd zullen' we dan staan als rot sen, den sinaad en den boon die van alle zijden op ons losstormen zullen wij niet achten, want met onzen God zijn wij sterk, met Hem breken we door een bende en springen wij over een muur, wij zullen dan het vaandel van onze anti revolutionaire partij ontplooien en omhoog steken, en strijden voorden naam des Heeren en het handhaven van Zijne ordinantiën in het staatkundig en maatschappelijk leven. Laten wij ons in den strijd, die ons nu wacht, als trouwe krijgsknechten om dat vaandel scharen en daarmee staan of vallen. God geve, dat wij als overwinnaars uit den strijd mogen voortkomen. Ik heb gezegd. Na deze met vuur en bezieling uitge sproken rede werd een kwartier pauze gegeven. Daarna werd gelegenheid ge geven tot debat. Aangezien niemand van de aanwezigen daarvan gebruik wenschte te maken, ruste op den Voor zitter nog de aangename taak om den spreker hartelijk dank te zeggen voor het kostelijk, opwekkend woord door hem gesproken. Ook al was het onderwerp niet geheel onbekend, toch was menig puntje geheel nieuw voor de vergadering. Op talent volle wijze had spreker zich van zijn taak gekweten, en de voorzitter sloot zich aan bij den door spreker aan het slot van diens rede uitgesproken wensch Hij wekte verder de aanwezigen op, aanstaanden Woensdag trouw te stem men, den tijd die nog reste, goed te be steden en diegenen, die het noodig moch ten hebben, zooveel mogelijk in te lich ten en voor te lichten. Hij besloot met een laatste opwekking om te stemmen voor onze kostelijke anti-rey. beginselen Op verzoek van den Voorzitter ging de heer Van der Molen voor in dankzegging. Kort verslag van het Zeeuwsch-Vlaamsch Zendingsfeest, gehouden te Axel, 27 Juni 1918. Na het openingswoord van den voorz., Ds. G. van Dis, betrad Ds. H. P. Ste- genga het spreekgestoelte, die, na ge wezen te hebben op verschillende onge makken en afkeurenswaardige praktijken van den tegenwoordigen tijd, de vraag stelde, of het nu wel wenschelijk is feest te vieren. Als we toch letten op, den tegenstand ook op het weik der zending, niet het minst ook in dezen oorlog op het ge ringe aantal zendelingen, die in de heiden wereld arbeiden op de hooge kosten, die voor eiken bekeerde misschien op 100.000 kunnen worden geschat, dan vraagt men zich afmoeten we nu zen dingsfeest vieren, terwijl vlak bij nog het oorlogsrumoer de lucht daveren doet Maar de Christen ziet dwars door de ellende heen de realiteit van de beloften Gods. Dat doet hem zendingsfeest vieren. Bestaat niet de mogelijkheid, dat juist door dezen oorlog groote winstevoorde zending geborjjn wordt? Na 't zingen van Ps. 89 1 sprak Dr. J. van Nes tot ons over: „De Joden en de Oorlog". Hij hoeft, niet te pleiten voor de nood zakelijkheid der zending onder de Joden. Hij wil wijzen op 1, het oorlogslijden der Joden en 2, de oorlogsverwachting dei- Joden. Hoewel het woord Jood een nationaal begrip in zich houdt, heeft hij, ondanks miskenning en verguizing, medegestreden, zwaar geleden, zijn leven in de waag schaal gesteld voor het land, waarin hij leefde Juist in Polen en Galicië, in Roemenië en in de Bukowina, waar hij zoo sterk vertegenwoordigd is, is de meeste oor logsellende geleden. Wat dorst Venizelos niet aan tegen de Joden in Saloniki Hebben de Joodsche Kolonies in Pales tina niet zwaar geleden? Door dit alles zipi ze wakker geschud voor 't heilige land. De Zionisten werken hieraan met krachtige hand. Jammer, dat dit meest ongodsdienstige Joden zijn. Engeland wil Palestina, voor zijn eigen belang, teruggeven aan den Jood, maar dit zal niet zoo maai op eens geschieden. De Duitsche professor Dahlmann, kenner van Palestina stelt de vraag of het wel mogelijk is, dat het Joodsche volk 1 ale- stina, 'het kolenlooze, het arme land zou kunnen bewonen. Is het wel geschikt voor hen Het Zionisme is geen religieuze bewe ging Ons doel moet zijn, dat er kome een levend Jodendom, door de prediking van den Christus, den rechten Verlosser. Hi] zal ze niet, als Jozua brengen in het aardscbe Kanaiin, maar ze voeren in het hemelsche. Na de pauze voerde Ds. H. Janssen het woord over onze militairen. Hij schetste ons in verschillende voor beelden, dat zwijgen een doorgaand ken merk is van den soldaat. Ze zijn alzoo zelve oorzaak, dat men zoo slecht op de hoogte is met het soldatenleven. De langdurige mobilisatie werkt geest- doodend. De stelselmatige eentonigheid beneemt alle lust. Bij 't afzwaaien is het werken niet zelden verleerd, de energie verlamd. De liefde tot den arbeid ver gaat alzoo. Dat zijn onheilspellende tee kenen. 't Is dan ook de vraagwat is beter voor een volk een oorlog op leven en dood voor vaderland en volksbestaan of jarenlange mobilisatie. Het geestelijk weerstandsvermogen gaat er zoo op ach teruit. Zij er veel gebed bij de ouders voor hunne zonen. Dat blijve steeds het ied- dend middel voor verwatering en alge- lieeic afzakking. Ds. R. Zijlstra legt er den nadruk op, dat zoowel evangelisatie als zending met dezelfde liefde moeten behandeld worden. De eerste heeft wel eens over belang stelling te klagen. Toch zijn het twee lingzusters. Het evangelie zal allen crea turen worden gebracht, ook dengenen in ons vaderland, die het nog niet hoorden. Wat noopt ons nu om zending te drijven? Niet in de eerste plaats om den be- klagenswaardigen toestand van den hei den' of de liefde voor den medemensch, maar vóór alles om Christus te dienen, wederliefde te bewijzen en zoo allen de boodschap des evangelies te brengen. De heiden weet niet, dat hij is geschapen naar het beeld Gods. Ook velen in ons vaderland weten dat niet. En zooals in het dagelijksch leven een „blijde bood schap" spoedig van mond tot mond gaat, zoo is het ook onze dure plicht het evan gelie verder te brengen. Ten slotte sprak Ds. II. A. Munmk, om de kroon op het werk te zetten, over De Zogen in Abraham. Na gewezen te hebben op de moderne opvatting van de woorden in U zullen alle geslachten der aarde gezegend wor den, in dezen zin, dat alle geslachten zich in hem zullen zegenen, houdt hij ziel) aan de Statenvertaling ais de juiste, op goede gronden. Het Noachilisch verbond op het ter rein der algemeene genade is heel wat anders dan de bijzondere genade in het verbond met Abraham opgericht. Abra ham bekleedt een bijzondere plaats, is hoofd van een bijzonder geslacht, dat bijzondere openbaring ontvangt in een bijzonder land. Die bijzondere openbaring krijgt zijn volmaking in den Christus. Dat Abraham zoo geheel afgezonderd heeft geleefd, is niet juist. Van meetaf was zijn roeping voor alle geslachten dei- aarde. Let maar op Hagar, op Ismaël, op de verbonden die hij sluit met vreemde volken tijdens de ontvoering van Lot. Wel is in Israels geschiedenis de bijzon dere openbaring beperkt tot, oen kleinen kring, maar die afzondering geschiedde met het oog op het hooge doel voor de behoudenis der wereld. Uit Kanaan als middelpunt zou er contact bestaan met de wereldmachten rondom haar. Na eeuwen van voorbereiding verschijnt Christus als toppunt der bijzondere open baring. Bij deze zijn eerste komst is er één machtig wereldrijk met één taal. Inde eerste eeuw na Christus was aan heel de toenmalig bekende wereld het evangelie gebracht. Vóór zijn tweede komst, in onzen tijd, zien we niet anders dan een machtig streven naar imperialisme, naar wereldheerschappij. Waar wij in dien zegen van Abraham deelen, zuilen we die niet aan anderen bekend maken. Dat is onze zendingsroe ping. Christus komt. De heidenen vragen naar licht. Plant overal de kruisbanier. Dit goed geslaagde zendingsfeest werd door 2800 personen bezocht. In den beginne werd wel cenigszins gevreesd voor regen, maar de Heere gaf Zijnen Zegen ook daarin, dat Ilij het weder liet medewerken tot welslagen van deze samenkomst voor de uitbreiding van Zijn rijk. wone belangstelling, daar wel 50 a 60 liefhebbers op den akker aanwezig waren. Trots de regeeringsmaatregelen liepen de verkoopingsprijzen van f 295 tot f 300 per gemet, dit is een daar ongekend bedrag. Zaterdagnamiddag werden de in woners der gemeente Breskens opgeschrikt door een geweldig kanonvuur, 'ïetwelk van Cadzand haven bleek te zijn op een vliegmachine, welke getroffen werd aan den watertank. Toen hield de motor stil en de machine gleed naar beneden. Zij kwam terecht dicht bij de kom der ge meente. Het bleek een Fransche twee dekker te zijn, bemand met 2 Engelsche vliegers. De machine was genummerd C 1211 VI en was bewapend met een nog geladen mitrailleur en revolverka non. Ook hadden de vliegers verschei dene revolvers, waarvan nog enkele losse patronen op den vloer van de zitplaats lagen. Door den geweldigen schok met den grond waren de voorste wielen ei- afgeslagen. De vliegers trachtten den motor in brand te steken, hetgeen hun belet werd. De beide vliegers zijn te Breskens geïnterneerd. De Kunstmest-Commissie verzoekt ons dringend de aandacht te vestigen op de in het nummer van heden voorkomende advertentie, betreffende de gelegenheid tot het doen van bestellingen op kunst meststoffen voor den oogst 1919. Er wordt speciaal op gewezen, dat thans de gelegenheid voor iedereen tot het doen van bestellingen is opengesteld en latere aanvragen niet in behandeling zullen worden genomen. Vrijdag werden alhier geveild: 10 kavels geslechte vestinggrond. De perceelen werden verkocht als volgt Perceel I. 1.63 aren bouwterrein, ge legen achter de woning van de koopster, voor 970 aan mej. de wed. A. van OverbeekeLeunis. Perceel II. 1.07 aren bouwterrein, ge legen achter de woning van den kooper, voor f 412.50 aan den heer Joh. A.Feij. Perceel III. 1.10 aren bouwterrein, gelegen achter de woning van den koo per, voor f 412.50 aan den heer A. Moggré. Perceel IV. 1.28 aren bouwterrein, gelegen aan de overzijde der straat naast de twee vorige perceelen, voor 500 aan den heer K. Wieland Cz. Perceel V. 2.10 aren bouwterrein, ge legen aan de Axelsche straat voor 1360 aan den heer C. G. van Doeselaar, graan handelaar. Perceel VI. 4.88 aren bouwterrein, ge legen aan de Axelsche straat, voor f 2318 aan den heer L. de FeijterHuijsson. Perceel VII en VIII. 4.31 aren bouw terrein, gelegen achter het Schuttershof, voor 1760 aan den heer W. Loof. Perceel IX. 2.73 aren bouwterrein, gelegen aan den Schoolweg, voor ƒ955,50 aan den heer G. Verlinde Az. Perceel X. 2.30 aren bouwterrein, ge legen naast het vorige perceelvoor f 805 aan den heer G. Verlinde Az. Te Biervliet zijn vier koopen gerst publiek geveild. Ér was meer dan ge- Een hotelhouder in het Noorden des lands, had alles voor het fijne diner eener partij gereed. Hij had gesmokkeld, rundvleesch en gemest kalfsvleesch was tegen hooge prijzen gekochtmaar ,t was er, en dat was de hoofdzaak. Even vóór het diner word hij gewaar schuwd, dat ook leden van de rechter lijke macht aan den disch zullen zitten. Geen noodhet menu werd herzien en inplaats van vleesch staat er nu „Vleesch in blik." Iedereen ïoemde het vleesch, dat in blik zoo lang een verschen smaak had behouden. („N. v. d. D.„) Schadelijk „limonadezuur." De gemeentelijke Keuringskring te Utrecht heefd de hand gelegd op eeni- ge partijen „limonadezuur" dat daar ter stede werd gefabriceerd en verkocht. Het bleek te bestaan uit verdund zwa velzuur. De prijs per fleschje bedroeg 40 cent, terwijl de 'inhoud nog niet Vs cent waard was. Zwavelzuur, in het dage lijksch leven vitriool genoemd, is een sterk bijtend zuur, dat bij voortgezet gebruik, zelfs in verdunden toestand niet onschadelijk is te achten. Droppels vau dit zuur bijten gaten in weefsels en kleeren. Zij die van het zuur reeds heb ben gekocht, worden tegen het gebruik er van gewaarschuwd. (U. D.) Tijdens een vechtpartij werd in het café van G. Sukkel in de Laanstraat te Soest (Utr.) do 28-jarige J. S, marinier met verlof, door B.' v. d. B. met een mes zoodanig in den rug gestoken, dat de longen werden getroffen. De toe stand van het slachtoffer, dia-veel bloed heeft verloren, is levensgevaarlijk. De dader werd onmiddelijk gearresteerd en Dinsdagmorgen naar de gevangenis te Utrecht overgebracht. Het in verren staat van ontbinding verkeerend lijk van een manspersoon, hetwelk eergisteren op het Zuiderstrand nabij IJmuiden aandreef is thans her kend als te zijn van den metaalbewer ker C. de Vries uit Haarlem,"die op 26 November van het vorig jaar bij liet hengelen op de Zuidpier te IJmuiden door een stortzee te water geraakte en jammerlijk verdronk. In een der Geldersehe grensplaatsen werd door een heer uit Nijmegen voor één pond koffie de ongehoorde prijs ge boden van60 en de koop werd niet gesloten. Zou over de grens nog meer gemaakt kunnen worden? (Hld.) Slachtoffer van andermans pleizier. In de cantine van de legerplaats bij Oldebroek werd Zondagavond een voor stelling gegeven door Belgische geinter- neerden. Terwijl een der Belgen met het hoofd naar beneden op een karaf stond, brak deze zoodat de glasscher ven in het hoofd van den acrobaat drongen. Ijlings werd medische hulp ingeroepen, waarna de ongelnkkige, wiens toostand zorgwekkend is in de ziekenzaal werd opgenomen. Smokkelaarsbende Te Baarlo is een smokkelaarsbende van 15 man achter slot en grendels ge zet. Tevens werden in verband hier mede een kommies en een paar soldaat- kommiezen aangehouden. Een theekoopman Een kruidenier te Steenwijk met een drukke volksnering koopt, na eerst zijn klanten de distributie thee tegen f2,90 de K.G. verkocht te hebben, deze dade lijk weer van lien, die daartoe bereid zijn, tegeu f 10 de K.G. terug. 'Natuurlijk accepteert hij tegen dien prijs ook de thee, die in andere winkels gekocht is. In Friesland wordt nog menig var kentje geslacht, zonder dat er een haan naar kraait. Men past een heel eenvou dig middel toe, dat het dier'bij 't kelen niet meer schreeuwt. Men brengt nl. het varken den hals- steek toe als het los en vrij op zijn pooten staat. Het dier bloedt dan uit, zonder een kik te geven. Een onwaardige zoon. Scipio de Afrikaner had een zoon, die niets van zijn vader had dan den naam, een snoodaard, een losbol en deug niet, de zoon van een der grootste veldheeren der wereld 1 Deze zoon droeg een ring aan den vinger, waar zijns vaders portret op prijkte. Zijn leven en karakter waren zoo tegenstrijdig met die van zijn vader, en zoo onwaardig, dat de Senaat hem verbood dien ring te dragen. De raads- heeren achtten het onvoeglijk dat hij de eer zou hebben het afbeeldsel van zijn vader te dragen, die ook in handel en wandel op zijn vader zoo weinig geleek. Ned. Herv. Kerk. Beroepen Te St. Jacobi-Parochie, M. A. G. Vorstman, te Watergang Te Me lis- en Mariënkerke, A. C. H. Vollenwei- der, cand. te Oud-Beijerlandte Oud- Beijerland, P. van Toorn, te Rotterdam (vroeger te Oud-Beijerland)Te Zuidland (toez.), L. D. Poot, te Noordwijkerhout Te Lutjebroek, H. W. Bloemhoff, te Ivedi- chern Te Waarder (bij Woerden), C.J. Six Dijkstra J.Jzn, te Oud-Alblas; Te Waddinxveen, A" F. P. Pop, te Middel- harnis. T T Cl Bedankt: Voor Berkhout, J. J. Spaar garen, te Oterleek. Geref. Kerken. Aangenomen: Naar Werkendam A, A Andree,-te Schoonhoven. Beroepbaar: Dr. S. P. Dee, te Kam pen, bericht den Geref. kerken, dat lil) een eventueele roeping thans gaarne in overweging zal nemen. Benoemd tot onderwijzer(os) Te Uithuizen mej. E. Reinders, tc Groningen Te Naaldwijk," J. Ouwen- dijk, te Hoek v. Holland; Te Bergen op Zoom, mej. R. de Jonge, te s Gra vendeel Te Assen (hoofd), L. O. Paul te ZwolleTe Apeldoorn, mej. J. Ver- donk, te KootwijkTe Baarn, de Jong te Hedel'Te Leiden, II. Jansen te Vianen en mej. P. Koning, te Leiden Te Apeldoorn, R. de Boer, te Parrega 1 Te Amsterdam, W. Nugteren, Haarlem mermeer Te Heer-IIugowaard, mej. C. Meister, te Haastrecht; Te Kinder dijk, C. van Halsbeek, te Ierseke en mej. L. Jonker, te Rijsoord. had hij reeds menigen schreemverd van repliek gediend. Bij liet rumoerig uit eengaan trachtte een klein deel der aan wezigen de Internationale aan te heffen, doch hieraan maakte het groot concert gebouworgel een einde door het V il li el- mus te spelen, welk lied door allen, eveneens door minister Treub werd mee gezongen. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 3 Juni Donderdag 4 Vrijdag. 5 Zaterdag 6 Zondag 7 Maandag 8 Dinsdag 9 9.40 1053 12.5 1.34 2.23 3.1 10.16 1130 12.36 1.6 1.59 2.46 3.29 TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 28 Juni. Desiré Franciscus van den Bossche, oud 25 j., jm. en Amelia Cor nelia de Rijke, oud 20 jjd. Huwelijks-voltrekkingen. 26 Juni. Jan Cornelis Bal, oud 30 j., jm. en Jacoba Wilhelmina Bedet, oud 26j.,jd. 27 Juni. Joseph van Heeke, oud 27 j., jm. en Cordula Paulina van der Aa, oud 24 j jd. Anthonie Hamelink, oud 28 j., jm, en Janna Pieternolla Cornelia Machielsen, oud 21 j., jd. Ceerard Zoutewelle, oud 29 j., wedn. en Martina Maria Vermoet, oud 40 j., gescli, van echt. Daniel Eg- bert de Kraker, oud 25 j., en Neeltje van Hoeve, oud 24 j. Geboorten. 22 Juni. Wouter, z. van Lieuwe Taekema en van Bartha Bosman. 24 Juni. Jacobus Leunis, z. van Levin us Cornelis Michielsen en van Cornelia Suzanna Vercouteren. 25 Juni. Paula I :a Maria, d. van Leo Gustavus van Kerckhove en van Anna Louisa Strobbe. 26 Juni. Cornelia Helena, d. van Jan Baptiste Pieter Doppegieter en van Coralia Verbiest. 29 Juni. Aurehana Maria, d. van Josephus Alphonsus van Esbroeck en van Julie Marie de Smit. Jan, z. van Jacob Marinus Simons en van Ebrina Kolijn. Leendert Jacob, z. van Jacob Elfrink en van Janna Cornelia de Vin. Overlijden. 27 Juni Irma Louisa Ja cobs, oud 26 j., d. van Cornelis en van Felicita Amelia Verstraete. ZAAMSLAG. Geboorten. 6 Juni. Rei nier, z. van Jan Frederik de Jonge en van Jacomina Jacoba Dieleman. 14 Juni. Maria Adriana, d. v^n Jacobus de Jonge en van Maria Haak. 20 Juni. Jacoba Cornela, d. van Adriaan Snap en van Helena Jozina de Jonge. 22 Juni. Wille- mina Maris, d. van Johan Adriaan Wisse en van Suzanna Maria Stoffels. Jacoba, d. van Pieter de Jonge en van Aaltje Bareman. 23 Juni. Hendrik Jan, z. van Hendrik Jan Dieleman en van Huigtje Pieternella Bruijnzeel. Overlijden. 3i Mei. Egbert Bakker, 15 j., z. van Jan Bakker en vail Eliza beth Hamelink. 8 Juni. Janna Krane, 80 j., echtg. van Pieter van Es. 10 Juni. Sara Penne, 82 j., wed. van Jacob Kur- vink. 13 Juni. Cornelia den Homer, 52 jd. van Rachel den Hamer. 15 Juni. Cornelis, 11 mnd., z. van Berend de Visser en van Helena Johanna Stoffels. Heden behaagde het den Heere van onze zijde weg te nemen na een langdurig doch zeer geduldig lijden onzen zeer geliefden "Zoon, Broeder, Behuwdbroeder en Oom, den heer DANIËL TOLLENAAR, in den jeugdigen leeftijd van slechts een en twintig jaar en bijna elf maanden. Mogen wij berusten in den wil van Hem die geen rekenschap geeft van Zijn daden. Uit aller naam, G. TOLLENAAR. Hoek, den 1 Juli 1918. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat in de week van 17 Juli mag worden af gegeven op elke 2 bons No. 17, 1 stukje huishoudzeep. De overschietende bons moeten be waard worden. Ter Neuzen, 1 Juli 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. W7ABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, maken bekend, ter vol doening aan circulaire No. 12646 d.d. IS Juni 1918, dat een maximumkleinhandel- prijs is vastgesteld voor vroege aardap pelen van 12 cent per K 6. Ter Neuzen, 1 Juli 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. voor Ter Neuzen, ftxel, Hoek en Zaamslag. op 10 JULI 1918, des namiddags te I ure, (officiëele tijd) in liet café Centraal alhier. Voor verhindering om de vergadering bij te wonen, behoort vooraf te worden kennis gegeven. De Directeur, I). J. DEES. Men meldt uit Amsterdam Minister Treub, die gisteravond in de eivolle zaal het Concertgebouw een rede hield voor den Economischen Bond, is verhinderd het slot van zijn betoog geheel uit te spreken, doordat blijkbaar een complot van anarchisten, waaronder ook S. D. A. P.ers, een oorverdoovend lawaai schopten. Trots alles hield mr. Treub zich kalm. Tijdens de vergadering De Notaris L. G. JAMES te Sluis is voornemens op des nam. ten 3 ure, ten verzoeke van den Heer J. KOU WE te Velp, publiek tc verkoopen pl.m. 21/s H.A. (pl.rn. 5Va Gem.) pl.m. 3 H.A. (pl.m. G1/» Gem.) pl.m. 74 A. (pl.m. 500 R.) wassende te Znidzande nabij de hofstede bewoond door den Heer A. P. DE JONGE aan het Wegje, aar. weerszijden vau den grintweg en achter den boomgaard. TER NEUZEN, 2 Juli 1918. Het fijne diner. Bloedige vechtpartij. Herkend. Of de koffie ook duur is. Het slachtverbod. Woelige vergadering.

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 3