U koopt Mengelwerk. Wetenswaardigheden. Landbouw. Kerk, School en Zending. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentie n. Uitreiking Broodkaarten. Gemeenteraad van Zaamslag. Vereeniging tot Christelijke Verzor ging van Krankzinnigen in Zeeland. niets gevonden, doch nu was t opgeval len, dat een der vrouwen draaierig slap in haar schoenen stond. Bij onderzoek is nu gebleken, dat beide schoenen van uitgeholde hooge hakken waren voorzien, die riekten naar geneesmiddelen, welke ongetwijfeld over de grens werden ge bracht. Nu is 't uit met deze uitvinding Bericht. Aan de besturen van kiesyereenigingen wordt medegedeeld, dat er gelegenheid bestaat om van een of meer dei' in het laatst van Juni verschijnende nummers, die als verkiezingsnummer zullen worden ingericht, exemplaren te bestellen bij den Secretaris der persvereeniging D. SWEEPE, Vloo«wijkstraat 20, Ter Neu zen, die tot nadere informatiën bereid is. Voorjaarslied. Wie zou Uw genli niet prijzen, God van leven, God van licht! Nu wear van Ów liefde 't aardrijk 't Stempel draagt op 't aangezicht Nu de blijde zonnestralen Tintelen in woud en veld, En de warme lentnzonno Overal uw liefde meldt. Nu alom op wei en akker Weer het groen te voorschijn treedt, En de blijde bloemen melden, Dat Gij 't aardrijk niet vergeet. Nu de vogelen weer zingen Uit de volheid van hun vreugd, En hun tonen luid vertolken 't Leven, dat hun hart verheugt. Wie zou Uw gena niet prijzen God van leven, God van licht Dat Gij in Uw Zoon de zonde Ilebt geoordeeld, hebt gericht 1 Wie u kennen, Heer! zij zingen U een dankbaar lofgedicht Dat Ge in Hem hun hebt geschonken Onverganklijk, eeuwig licht Wie zal ons scheiden Zijt gij een kind van God, Gij zult uw deel niet derven God zal u "niet onterven Verzekert is uw zalig lot. Zou die Zijn Zoon u gaf, Met Hem niet alles geven, Voor dit en 't eeuwig leven? Zijn wijze trouw laat nimmer af. Wat nood ter wereld zal U van een liefde scheiden, Wier hand u wil geleiden Door ieder traan- en schaduwdal Geen menschelijke macht, Geen dreiging van godloozen, Geen listen van den Booze, Geen smaad of leed u toegebracht. Niets dat vervolgt of drukt, Niets eindigs, niets geschapens, Geen Hel met al haar wapens, Die u aan dezen arm ontrukt. N. Beest. De Toren van Bahel. De opgravingen bij den Toren van Babel. welke door de' „Deutsche Orient- Gesellschaft" onder leiding van Prof. Koldewey sedert 18 jaren onafgebroken zijn voortgezet, moesten door de inne ming van Bagdad door de Engelsclien gestaakt worden. In de mededeelingen der Vereeniging vertelt Prof. Koldewey eenige bijzonder heden over den wereldvermaarden toren, welke ontleend zijn aan een verhandeling op eer Babylonische steenen tafel uit het jaar 229 vóór Christus. Daaruit blijkt, dat de toren eigenlijk een soort tempel was, bestaande uit een ruimte, omgeven door zes heiligdommen. Uit de beschrijving op de Babylonische tafel is verder af te leiden, dat de toren reeds tijdens het leven van den schrijver dei- tafel een volkomene ruïne moet zijn ge weest. Zoeals bekend, had Alexander de Groote 100 jaar te voren het plan opge vat den toren in zijn oorspronkelijken toestand te herstellen, welk plan tengo- volge van de'i vroegtijdigen dood van den veroveraar niet werd uitgevoerd. De massa steenen, welke hij daarvoor noo- dig achtte, komt geheel overeen met de afmetingen van den toren, die de uit- gravingen hebben doen kennen. Verschil lende afbeeldingen, die eveneens in de mededeelingen zijn opgenomen, geven een beeld van het ontzaglijk groote bouw werk. noege van het Provinciaal Hooibureau, dat de maximumprijs niet is overschreden. Mocht deze toch worden overschreden, zoo zal tot in beslagname worden over gegaan en waar het vervoer van hooi anders dan naar den opslagplaats van den verbouwer is verboden, slechts een voorwaardelijk vervoer worden verstrekt, waarbij de kooper verklaart het hooi ter beschikking te stellen van het Provin ciaal Hooibureau. Voorts zij de aandacht van diegenen, die beslist hooi uoodig hebben voor hunne bedrijfsdieren er op gevestigd, dat de gelegenheid wordt opengesteld, om hooi te bestellen bij het Provinciaal Hooi bureau. Dit hooi zal worden geleverd hoogstens tegen maximumprijs plus nood zakelijke kosten. Belanghebbenden gelieven zich tot de Plaatselijke Productie Commissiën te wenden omtrent de taxatie der te ver- koopen gras- en klaverlanden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Metslawier, A. Veldkamp, te Obdam te Leerbroek. H. J. v. Schop pen, te Veenendaalte Rouveen, H. Z. Koster, te 's Grevelduin Capelle te Doorn, J. J. C. Karres, te Hazerswoude te Jaarsveld, H. J. v. Schuppen, te Vee nendaal. Aangenomennaar Bovensmilde, G. W. Oberman, te Oegstgeest. Geref. Kerken. Beroepente Baarland, U. Buwalda, te Schouwerzijl; te Bolnes, J. R.Goris cand. te Zevenbergente Lexmond, R. de Ja ger, te Kamerik. Christ. Geref. Kerk. Beroepente Oud-Beijerland, J. Jon- geleen, te Noordeloos. Benoemd tot onderwijzer(es) te Oostwolde, T. de Vries, te Groningen te Dokkum, A. Macquebord, te Gerkes- kloosterte Harderwijk, F. Bootsma, te 's Gravendeelte Rijsoord, Joh. Maas kant, te IJirksland te Charlois, P. Mud- de, te Rotterdamte Amsterdam, C. v. d. Toorn, te Zeistte Harderwijk, K. Esmeyer, te Ermelote Ermelo, G. J. v. d. Pol, te Doornspijk; te Waddings veen, mej. J. Boot, te Zwammerdamte Apeldoorn, mej. G. de Vries, te Amster dam te Culemborg, J. Schop, te Rot terdam. Kerk en Socialisme. Op den verleden week te Leeuwarden gehouden Blijde-Werelddag sprak Ds. Ritter bij het debat den wensch uit, dat in de prediking het Socialisme openlijker en krachtiger genoemd zou worden. Vol gens zijn meening dus, durfden de soci alistische predikers op den kansel niet vrijmoedig genoeg het Socialisme met name te noemen en te propageeren. 't Werd der gemeente voorzichtig toege diend. Maar nu zal er in de Kerk dan openlijk voor gepleit worden. Misschien, dat nu ook sommiger oogen voor zulke heillooze prediking geopend worden. Al verwachten we er niet veel van. Die aan een vrijzinnige prediking gewend zijn, schrikken niet zoo spoedig voor socialistische pleitredenen. Echter werd op bovengenoemden Blij de-Werelddag één uitdrukking gedaan, die het Socialisme niet in het gevlei komt. De heer G. van Veen, voorzitter van het Religieus-Socialistisch Verbond, Verklaarde„De heer Vliegen heeft fei telijk het bankroet van het Socialisme uitgesproken door zijn verklaring, dat verschil in salaris noodig is, om de men schelijke energie te prikkelen". Kan in een socialistische preek die kous ook weer in 't gelijk gebreid worden Naar de Zeeuwsche Kerkbode op merkt, zal Dr. A. A. van Schelven, geref. predikant te Vlissingen, wegens zijn be noeming tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Vrije Universiteit, „overgaan tot een anderen staat des levens". Volgens art. 12 der Kerkhervorming. „Dit is dus een geval van toepassing van art. 12, waar over men zich ten deele althans kan verblijden, meent het blad. Te Halfweg (N.H.) bestaan plannen tot den bouw van een nieuwe Geref. Kerk. Voor dit doel is aan vrijwillige bijdragen een bedrag ingezameld van ongeveer f40.000. De Secretaris van het Provinciaal Hooibureau voor Zeeland deelt ons het volgende mede Alle verkoop van hooi, dient te ge schieden via het Provinciaal Hooibureau hiervan zijn slechts uitgezonderd, die verkoopingen van gras en klaver op stam, welke geregeld alle jaren tot dezelfde oppervlakte op het bedrijf plaats vinden. Koopers van gras of klaver op stam dienen rekening te houden met deu vast- gestelden maximumprijs ad f 80,per 1000 K.G. voor le kwaliteit hooi, en worden bij deze met klem gewaarschuwd bij den verkoop de door de Plaatselijke Productie Commissie getaxeerde en op de verkooping door deze bekend te ma ken prijs niet te overschrijden. Door den kooper moet worden aangetoond ten ge- Zitting van Vrijdag 31 Maart 1918. AanwezigJoh. de Feijter, burgem. raadslid, J. Stoik, secretaris, M. de Jonge, W. de Klerk, A. de Feijter, W. de Mul, P. Faas, J. van de Ree, C. Wisse, S. van Hoeve, D. Koopman. Afwezig: de heer W. Scheele. De Voorzitter opent de vergadering. De secretaris leest de notulen. Van de heeren A. Dekker en J. Ric- mens was een schrijven ingekomen, dat ze het straatvuil niet wenschten te ont vangen met het oog op hun weide. Daarom stelden B. en W. voor het oude terrein weer in te huren. Of, vraagt de Voorzitter, zou men tot koop willen overgaan Do heer De Klerk acht het 't beste maar weer te huren, evenals de heer Wisse, omreden we anders in conflict zouden kunnen komen met de Gezond heidscommissie. De heer Faas zou het ook geschikt vinden, wat te koopen, maar waar De heor De Feijter vraagt of niet persoonlijk gesproken is met de heer Dekker over het vullen van dien put (bij den heer D. Dees). Mij dunkt, dat hij zich wel zou laten vinden om dien put te dempen. De Voorzitter: Maar wanneer die put gevuld is, waar moeten we dan met het straatvuil blijven, wanneer het oude terrein niet wordt ingehuurd. Dan kun nen we nog overwegen om die put te vullen. De heer Van Hoeve: 't Is 't beste wel, weer in te huren, maar was het dan niet wenschelijk, waar de heer De Moor het recht van opzegging handhaaft, dat ook de gemeente dezen eisch stelt De Voorzitter gelooft ook, dat er geen bezwaar is, om dezen eisch te stellen. Aldus wordt besloten. De Voorzitter deelt mede, dat er in Axel eene conferentie heeft plaats gehad van burgemeesters uit de verschillende omliggende gemeenten, waar een afge vaardigde van de Provinciale Electrische Maatschappij tegenwoordig was om te spreken over de oprichting van een cemrale voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren. Nu werd de wensch uitgesproken, dat de verschillende gemeenten in beginsel voorloopig zouden medewerken tot be reiking van dit doel. De electrische stroom zou in alle ge meenten door de provincie geleverd worden. De aanleg zou door elke ge meente moeten worden betaald. Wanneer men nu voorloopig geneigd was om later een accoord aan te gaan, zou een spreker de zaak verder wel uiteenzetten. De heer De KlerkWe kunnen in beginsel hiermee misschien wel meegaan, maar wat zal het kosten De Voorzitter: Dat is nog onbekend. Wel weten we, dat op 't gebied van de bouwstoffen fabelachtige prijzen gelden. De heer Faas: Als de centrale een maal geplaatst is, zal dan in de buiten wijken dezelfde prijs gelden als binnen de kom De Voorzitter antwoordt, dat overal dezelfde prijs zal gelden. De hoofdkabel zou worden aangelegd naar 't centrum van de gemeente. De heer Wisse: Kan iedere gemeente zulks voor eigen rekening ook overnemen? De VoorzitterDat zal kunnen ge schieden. De heer Van Hoeve wenscht een voerloopig onderzoek naar de kosten. Zulk een zaak toch is toe te juichen. De VoorzitterWe zullen dus in be ginsel maar besluiten om hierop in te gaan. Thans komt een andere zaak aan de orde, n.Lde verbetering van den weg bij het tramstation. Het plan bestaat, den weg 1.50 M. te verbroeden, te rioleeren of indien dit, niet wenschelijk is, een nieuwe sloot te leggen. De heer FaasWie zal de kosten betalen De VoorzitterGemeente, polder en tram. De kosten zullen 7000 a 8000 gulden beloopen. De heer Faas: Als 't met z'n drieën gaat, valt er wel wat voor te zeggen. De Voorzitter 't Bezwaar is natuurlijk, dat de begrooting zoo hoog is. In 't bijzonder de ijzeren heining zal duur zijn. De heer De MulZal de trammaat schappij dat doen? Want f750.of ongeveer f2400.is een groot versdiil. De VoorzitterNu is het wel geen punt op de agenda, maar is er iemand tegen om het te bespreken De heer Faas zou het graag nu af werken. De heer De Klerk zou liever eens uitstellen. De Voorzitter acht het wenschelijk de zaak te behandelen, op het voorstel van den polder in te gaan en een begrooting te laten maken door den gemeente- architect. De heer De FeijterAls de polder nu Vs betaalt en de tram ook, dan kan er verbetering komen, De heer Van Hoeve De lengte van 260 M., is dat misschien van 't begin van de begraafplaats tot het einde van den wissel De heer Koopman Kan men in plaats van ijzeren, geen eiken palen gebruiken Dat zou goedkooper zijn. De heer De Feijter: Als de bieten wagens er moe in aanraking kwamen," zouden ze 't niet lang uithouden. De gemeenteraad van Krommenie vraagt adhaesiebetuiging voor hun schrij ven aan de regeering in verband met den noodtoestand in ons land en het uitzenden van schepen oui graan te halen tegen den dreigenden hongersnood. Dit schrijven wordt ter zijde gelegd. Rekening Burgerlijk Armbestuur. Idem Levensmiddelenbedrijf enz. enz. Voor 't nazien der rekeningen*wordt wegens aftreding van de heer J. v. d. Ree, benoemd de heer S. van Hoeve. Rondvraag. De heer De Klerk vraagt of het niet wenschelijk zou zijn de pas geplante boompjes op het dorpsplein te bescher men. Hij gelooft, dat er kans bestaat, dat ze zullen doodgaan. De Voorzitter De ijzeren beschermers zijn te duur, pl.m. f 11.We zullen trachten op een andere manier ze te beschermen met b.v. prikkeldraad. Te vens zal den gemeentewerkman worden opgedragen ze voorloopig van water te voorzien. De heer Van Hoeve Is er al iets naders bekend van de schoolbesturen De Voorzitter Op deze zaak zal eerst kunnen worden ingegaan, wanneer de nieuwe verordening voor de hoofden van scholen er is. De heer Van HoeveIs er van de uitgevers der bladen al iets ingekomen met het oog op onze advertenties De VoorzitterDe secretaris heeft zooveel werk, dat dit eens moet wachten tot een volgende maal. De heer Van de Ree vraagt, hoe het staat niet het uitdiepen van de haven aan den Margarethapolder. De Voorzitter antwoordt, dat men zal trachten dit machinaal te laten doen. Hot onderzoek is nog loopende. De heer FaasZou 't niet mogelijk zijn met een kipspoor? Zooals het tot nu toe ging, schiet het te slecht op. Hij vraagt nog in verband met liet adres van Krommenie naar inlichtingen daaromtrent. Hierover ontspint zich een gesprek over zaaiplannen, ministers, adviseurs, oneerlijkheid, broodkoren, spc* ialieve producten, verhooging van maximum-, prijzen, buitenlandsche tarwe, behande ling van de boereu enz. enz. Een gesprek, waarbij men zich af vraagt welk doel heeft men daar nu mee en wat nut kan dat voor de ge meente afwerpen? De lieer Koopman doet nog een vraag over de politieverordening, waarna de Voorzitter de vergadering sluit. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Mijnheer de Redacteur! Mag ik s. v. p. naar aanleiding van het Rapport inzake „De verplichting der Diaconie omtrent schoolgaande kinderen van on- en minvermogende leden der gemeente" voorkomend in Uw blad van Zaterdag een kleine plaatsruimte Met genoegen nam ik van het eerste en tweede gedeelte kennis, onbetwist baar zijn daar de zuivere lijnen aange geven en ontwikkeld. Met het laatste gedeelte kan ik het echter niet eens zijn. Beter was het ge weest dat geheel achterwege te laten, dit toch behelst het ambtelijke werk, en we mogen wel gelooven dat de Brs diakenen wel zoo van hun ambt bewust zijn dat zij wel weten hoe zij de zaken moeten behandelen, of zoo niet, dan kunnen zij daar onderling eens over spre ken daar behooren de diaconale confe renties voor. Nu het toch gerapporteerd is kan vol gens mij seen enkele diaconie medegaan met deze voorlichting, wat betreft afre kenen op bepaalde tijden met het school bestuur, dit zou scheuding zijn vau het ambtsgeheim, want geen enkel school- -stuur of anderszins heeft het recht een kijkje te nemen in zuiver diaconale zaken. Hierbij voorloopig mijn dank, L. DE FEIJTER—Huijssen. Ter Neuzen, 3 Juni 1918. (Wij plaatsen dit stuk, omdat het aan een afwijkend gevoelen uiting geeft, waarvan ook in de vergadering van den Scholenbond bleek, doch dat niet in het beknopte verslag tot zijn recht kwam. Intusschen geven wij geen gele genheid tot discussie. Wij hebben onze ruimte in de komende dagen voor brandender vraagstukken hard noodig. Redactie). TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 31 Mei. Midadus Schelfaut, oud 22 j., jm. en Elisa Smet, oud 21 j., jd. Huwelijks voltrekkingen. BOMei. Adri- aan Bareman, oud 33 j., jm. en Tanneke de Kraker, oud 32 j., jd. Petrus Dieleman, oud 27 j., jm. en Adriana Scheele, oud 27 j., jm. en Adriana Scheele, oud 24 j., jd. Geboorten. 26 Mei. Anna, d. van Cornelis Dirk Schouten en van Levina Marina Ilock. 1 Juni. Lucie Helene, d. van Camiel Henrie de Broeck en van Margeriete Eelicitie van Gremberghe. Petrus Achilles, z. van Alex Paul Fredrik Retèl en van Rachel Clcmence de Witte. Verkoopingen 5 Juni, Een Landbouwinspan te G aauw not. Dumoleijn. 5 Juni, Bouwland te Kamperland, not. Pilaar. 19 Juni, Een Hotstede te Kamperland, not. Markusse. 25 Juni, Een Hofstede te Oost- en West- Souburg, not. Loeff. 10 Juli, Een Inspan te Kortgene, deurw. Markusse. 10 Juli, Een Inspan te Serooskerke. 17 Juli, Een inspan te Kats, not. Hi- oolen. 31 Juli, Een Inspan te Kamperland, uot. v. Dissel. Heden wordt de zesde schooldag in 't land van Axel, te Ter Neuzen in de Geref. kerk gehouden. Om ruim 3 uur opende de heer J. C. de Koning van Spui deze vergadering met het zingen van Psalm 123. Het lezen van Psalm 20 en gebed. Met een kort woord leidde hij den spreker Prof. Diepenhorst van Amsterdam in. Deze hield een keurige rede over „Vrede na den Schoolstrijd Door de vele aanwezigen werd deze rede met spanneuden aandacht beluis terd. Mr. Diepenhorst eindigde deze middag-samenkomst met dankgebed. Een verslag komt in ons volgend nr. hiervan. Westelijk front. Beschouwingen. LONDEN, 3 Juni. (Reuter). liet offensief besprekende zegt de Westmin ster Gazette Wij houden vol met het zekere vertrouwen in het einde. De groote slag tegen de Franschen in 1916 mislukte, toen het Engelsche leger met volle macht in het Somme-offensief los kwam. De groote slag van 1918 zal op gelijke wijze mislukken, wanneer de Amerikanen hun volle macht hebben getoond. Achter de Geallieerde legers ligt de groote defensieve linie van de Geallieerde zeemacht en deze moet ook eerst gebroken worden, alvorens de Duit- schers hun veroveringsdroom kunnen verwezenlijken. De Duitsche bladen, die spreken van een „politiek aan beide zij den van afwachtende houding" hebben het mis, wat ons aangaat. De politieke denkbeelden der Gealli eerden waren nooit duidelijker en be- paalder dan sinds het begin van dit of fensief. Wij zien duidelijker dan ooit, wat een Duitsche vrede zou beduiden. Wij hebben van Brcst-Litofsk geleerd, wat er gebeurt, wanneer Duitsche sol daten olijftakken brengen en gematigde voorwaarden stellen. Wij weten, dat er geen hoop voor de wereld is op waarborgen, ten einde den vrede te waarborgen, tenzij het geheele Oude internationale stelsel hervormd wordt. DAGEN. Voorm. Nam. W oensdag 5 Juni 11.21 11.54 Donderdag 6 12.23 12.52 Vrijdag 7 1.18 Zaterdag Zondag 8 1.43 2.8 9 2.31 2.53 Maandag 10 3.16 3.40 Dinsdag 11 4.1 4.23 De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat op vertoon der rant- soeneeringskaart, de uitreiking der nieuwe broodkaarten der 53e56e week zal plaats hebben op Donderdag 6 Juni a.s. en wel voor de houders van Rantsoeneerings- kaarten No. 1 250 van 910 uur v.m. 251500 501750 751—1000 1001—1250 1251-1500 10—11 11 12 1-2 2-3 3-4 n m. 1501 en hooger 45 De ingezetenen worden er op attent gemaakt, dat zij bij het in ontvangst nemen der broodkaarten zich behooren to overtuigen, dat het juiste aantal kaarten in het pakje zit, daar na het verlaten van het lokaal geen reclames meer worden aangenomen. De. aangegeven verdeeling zal strikt in acht genomen worden. Voor de bewoners vau wijk O num mers 1 186 en 202—224, zijn de kaarten verkrijgbaar bij den heer J. C. JANSEN, Hoofd der school te Driewegen, op Don derdag 6 Juni van 46 mtrnam.en voor die van Sluiskil bij den heer C. MEUL- BROEK aldaar. Ter Neuzen, 3 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De met 1 Juni vervallen Coupons, alsmede de uitgelote Obligatiën der 1ste geldleening als i a f iooo.- Serie A no. 6, i a - 500.- Serie B no. 44, 4 a - 100.- Serie C nos. 101, 144, 201, 260, zijn betaalbaar bij de heeren J. A. ZIP VAN TEYLINGEN te Middelburg en Firma W. LftAWE te Bergen op Zoom. het goedkoopst uwe Horloges, Goud- en Zilverwerken bij IS. ADRIAANSENS, Horlogemaker, Korte Kerkstraat 8. INRUILEN van oud Goud, Zilver en Bloedkoralen tegen hoogste waarde. I r> n n

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 3