Uit het Buitenland. Uit het Binnenland. Uit de Pers. Uit de Provincie. Oorlogswee. De Socialistische „Vorwarts" vermeldt enkele gevallen, om de verwoestende ge volgen van den oorlog in zekere gezinnen te illustreeren. In het gezin van den landstormsoldaat G. Müller, te Horno, in de Marken, stierf den 19en Januari het gezinshoofd, dat bij een wacht-commando stond. Begin 1915 viel de 21-jarige zoon Wilhelm, wei nige maanden later een andere zoon, Paul. De vorige week vernam de moeder, dat twee andere zonen, de 20-jarige jager Karl en de 19-jarige musketier Reindhold aan het Westelijk front zijn gevallen. Van het gezin van den metselaar W., te Wusterhausen, waren drie zoons, van wie een gehuwd was, naar het front ge trokken, die daar allen het leven lieten. Van de dochters waren twee gehuwd en een verloofd. Ook de schoonzoons en de verloofde sneuvelden. De vader is door deze harde slagen krankzinnig geworden. Van een gezin te Tanna waren zes zoons aan het front. Binnen één jaar zijn vier gesneuveld. In den slag aan de Somme viel de vijfde zoon. Toen de moeder het bericht ontving, viel zij dood neer. De vader vei zocht, hem den laat- sten, jongsten zoon te laten, maar dit verzoek werd gekruist door de tijding, dat deze aan de Leie was gevallen. Oorlogswerkzaamheden in Duitschland. Men schrijft uit Berlijn Onuitputtelijk blijkt de voorraadkamer der natuur. Het is nu naar 't schijnt gelukt uit hout, volgens het reeds be kende procédé, groote hoeveelheden alcohol te winnen, waardoor de spiritus- fabricatie uit aardappelen opgegeven kan worden en deze dus uitsluitend voor de menschelijke voeding kunnen dienen. Een nieuw oorlogsvennootschap ver zamelt alle wildgroeiende gewassen die als groente geschikt zijn. En de leger- administratie laat nu het loof der boomen inzamelen om daarmee het voeder dei- paarden aan het front te verbeteren. Dit is eigenlijk niets nieuws. Reeds in vredestijd werden de bladeren der boomen in verschillende streken van Duitschland als voer gebruikt en de geleerden en mannen der practijk hebben uitgemaakt dat 82 K.G. schoon loofhooi de voedingswaarde van 100 K.G. goed hooi uit de weide hebben. Het is bijna evenveel waard als klaver. De landbouw is reeds lang op de hoogte van de verschillende voedings waarde der bladsoorten zoo heeft het eiken- en beukenblad te veel looizuur, terwijl linde, plataan, esch en olm de eerste plaats innemen. Hoofdzaak is steeds dat de bladeren zorgvuldig, en wel in de schaduw gedroogd worden, an ders verliezen zij den goeden smaak. De maanden Juli en Augustus zijn de beste voor het inzamelen, daar het gehalte van het blad aan gewichtige voedingsbestand- deelen dan het grootst is. In liet Westen van Duitschland is het afrissen van bladeren voor veevoer zeer in zwang, ook het rijs wordt verzameld, in bosjes gebonden en gedroogd en in dezen toestand of wel gemalen aan koeien en schapen als voer gegeven. Wanneer deze methode in Nederland nog niet be kend is, zou zij in streken zonder of met schralen weidegrond zeker ook met suc ces aangewend kunnen worden, des te eerder, daar bij ons de werkkrachten geenszins ontbreken, die voor het inza melen, wat het best tegen den avond geschiedt, in aanmerking komen. In Duitschland is het alweer de schooljeugd, die hiervoor mobiel gemaakt wordt. De kinderen doen allang hard mee aan alle oorlogswerk. „HET PLATTELAND". Forsch als de plattelander onder zijn medeburgers, verschijnt „Het Platteland" officieel orgaau van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, onder de vak- en pe riodieke bladen in ons vaderland. Het eerste no. is royaal uitgevoerd en geeft op land- en tuinbouwgebied een schat van kennis en voorlichting, noodig en nuttig in het oude, sympa thieke, aristocratische bedrijf, |van welks vruchten zelfs de koning leven moet. Het blad staat onder hoofdredactie var» Prof. Mr. P. A. Diepenhorst en den landbouwleeraar B. Jongsma, bijgestaan door een staf van medewerkers o. a. de heeren A. Colijn en Mr. J. W. Goed- bloed. En hoofdredactie èn medewerkers waarborgen op landbouwkundig en eco nomisch gebied een voorlichting, waarop o. i. menig vakblad jaloersch mag zijn. In een keurig hoofdartikel wordt uit eengezet, waarom een Chr. Boeren- en Tuindersbond noodig is, en waaruit, hel der blijkt, dat ook bij dezen Bond „het geestelijke voorop gaat", terwijl de lieer Jongsma het plan de campagne voor zijn lezers blootlegt. Kort deelen we dit onzen land- en tuinbouwers mede. De redactie wenscht iets te geven, wat eiken practischen land-, en tuinbouwer en veehouder belang kan inboezemen, gespeend aan alle booge geleerdheid, wat evenwel theoretische behandeling van landbouwvraagstukken niet uitsluit. Re- geeriugsbesluiten, wetenswaardigheden, marktberichten en, o. i. een zeer nuttige rubriek, nl. een vragenbus, zullen voor den land- en tuinbouwer onschatbare diensten bewijzen. Op elk gebied in het agrarisch bedrijf beschikt de redactie over specialiteiten, wat reeds blijkt uit de talrijke artikelen over fruitteelt, groen- tenteelt, veeteelt, landbouwcredietwezen. de taak van den landbouwer en uit de vragenbus. Illustraties toonen verschil lende exemplaren paarden en varkens uit particuliere fokstations. Een artikel over rozencultuur is eveneens verlucht met afbeeldingen. Een sympathiek, inleidend woord van Dr. A. Kuyper en van Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine doet zien, op welk een waarde deze uitgave van Drukkerij „Libertas" te Rotterdam wordt gesteld. De uitgeefster, bij monde van den heer II. Diemer, verzekert eveneens loyale medewerking. Voor Zeeuwscli-Vlaanderen is eenige vertegenwoordiger van Het Platteland de redacteur van ons blad, H. S. van Houten te Wageningen. Op aanvrage worden proefnummers gratis toegezon den. KLEEDEIl VOORZIENING. Het Bureau voor Mededeélingen inza ke de Voedselvoorziening meldt ons De voorbereiding der voorziening in volkskleeding is thans zoover gevorderd, dat binnenkort een aanvang zal worden gemaakt met de vervaardiging van boven- kleeding voor mannen en jongens en van ondergoed voor mannen, vrouwen en kinderen. De bedoeling is de zaak zöö te leiden, dat de kleedingstukken tegen redelijke prijzen beschikbaar kunnen worden ge steld zonder dat het Rijk er op behoeft toe te leggen. Allereerst wordt ter hand genomen de voorziening met wintergoederen voor mannen en jongens, waartoe het noo dig is reeds binnen enkele weken met het confectioneeeren te beginnen, wil men tegen den winter een Hinken voor raad gereed hebben. Op dit oogenblik is echter buitenland- sche wol zoo goed als niet meer te krijgen. Daarom moet begonnen worden met de fabricage van stof uit voorhanden ma terialen. Men is er in geslaagd de groothandelaren in lompen bereid te vinden lompen beschikbaar te stellen tegen veel lagere prijzen dan in den laatsten tijd in die in geweven of onge- weven toestaud nog voorkwamen. Vervolgens is een regeling getroffen met fabrikanten van wollen stoffen. De meeste fabrikanten, o.a. alle leden der Tilburgsche Fabrikantenvereeniging, heb ben reeds diverse orders aanvaard, en men hoopt dat ook de overigen dit spoe dig zullen doen. De te verstrekken grondstof zal door hen worden verwerkt tot busckin, voor een prijs, die den kostenden prijs nabij komt. Uit de aldus verkregen stof zul len dan op coinmercieele wijze de ge- wensehte goederen worden vervaardigd. Bij de verdeeling van het werk, speciaal over de verschillende confectiefabrieken zal, onder voorlichting der arbeidsin spectie, zooveel mogelijk worden gelet op de werkloosheid in de gemeenten, waar die fabrieken zijn govestigd. De verkoop der kleeding zal zooveel mogelijk geschieden in de gewone con fectiewinkels. Daarbij zullen maatrege len worden genomen om te zorgen, dat alleen zij, die werkelijk behoefte hebben aan deze goedkoope kleeding, zich die kunnen verschaffen. Een soortgelijke regeling wordt ge troffen voor de voorziening in katoenen onderkleeding voor mannen, vrouwen en kinderen. Hierbij leveren de grond stoffen nog grooter moeilijkheid op. Immers, katoen is in ons land op dit oogenblik uiterst schaarsch. Daarom zal men trachten de beschikbare hoe veelheden katoen, die in geweven of ongeweven toestand nog voorhanden zijn zooveel mogelijk aan te vullen met een uit katoenen lompen te vervaardigen product. Ook met de fabricage van de ze onderkleeding zal weldra worden be gonnen. OORLOG EN BURGERBEVOLKING. De hoefijzer correspondent van 't „Hbl." vestigt de aandacht op een zaak, die bij mogelijken oorlog voor de burger bevolking van het hoogste gewicht is. Zou het niet mogelijk zijn vraagt hij, om in rustige tijden, wanneer geen zenuwachtigheid heerscht bij burgers en militairen, de burgerij- op de hoogte te brengen van de maatregelen, welke eventueel ten haren opzichte genomen moeten worden. Hij zou het derhalve wenschelijk achten, indien de betrokken autoriteiten op eenigerlei wijze (bijv. door plaatselijke samenspreking tusschen militaire en civiele autoriteiten en burgerij) de burger bevolking inlichtte over Tiaar lot bij liet uitbreken van den oorlog en over de haar toebedeelde taak, waarbij niet ver geten mag worden haar mee te deelen hoe men eventueel denkt te handelen met particuliere huizen en bezittingen. Het schijnt ons bijv. van het hoogste belang, dat gemeenten en menschen, die in geval van nood personen, vee en voor raden uit het gevechtsgebied moeten op nemen, daarvan te voren op de hoogte worden gebracht, en dat de menschen in de bedreigde plaatsen weten, waar heen ze zich in geval van oorlog moeten begeven en op welke wijze dit ge schieden zal. Van te voren behoort ieder gezinshoofd te weten wat van hem verwacht wordt. In een bekende grensplaats moeten de bewoners al reeds geruiinen tijd weten, waarheen ze zich in oorlogstijd hebben -te begeven. De correspondent veronderstelt, dat in andere plaatsen dat ook 't geval zal zijn. Weet de burgerij vooraf hoe het staat, wordt ze op bedaarde, populaire wijze ingelicht, veel zou dit bijdragen tot kaimeering der massa. ONZE VOEDSELVOORZIENING. Door het hoofdbestuur van de Ver- eeniging van Ned. Akkerbouwers (V. N. A.) is besloten een uitgebreid teeltplan voor het oogstjaar 1918-1919 in te die nen bij den Minister van Landbouw. Voorzitter van deze vereeniging is het Tweede-Kamerlid de heer A. Colijn. Daartoe worden alle afdeelingen van de V. N. A. uitgenoodigd een hun toe gezonden vragenlijst zoo volledig moge lijk te beantwoorden. De te verzamelen gegevens en punten van behandeling betreffen a. de produc tie b. de inzameling of opvordering der gewassen; c. de verdeeling der pro ducten d. de prijs van het broodkoren in verband met de productiekosten en den prijs der andere productene. de aflevering, monsterneming en betaling der producten f. het eigen gebruik vag zelfverbouwd koren voor hef gezin en het werkvolk en g. de teelt van gewas sen, die als ruilobject dienst kunnen doen. DE OOGST 1918. De Minister van Landbouw heeft be paald, dat het in de bedoeling ligt ook het vlas, het vlasstroo, en het lijnzaad van den oogst 1918 in bezit te nemen. De te betalen prijzen zullen te zijner tijd worden bekend gemaakt. ONZE AARDAPPELEN. Het bij uitstek gustige weer doet dit jaar in 'tWestland een vroegen aardap peloogst verwachten. Nog deze maand verwacht men van gunstig gelegen per- ceeleu aanvoer van aardappelen uit de natuur. („Vad.") DUIZENDEN BALEN PEULVRUCH TEN BEDORVEN. Men deelt ons van alleszins betrouw bare zijde het volgende mede Dezer dagen hield een be kend land bouwer uit een der polders in de om geving van Amsterdam als deskundige een inspectie in de veemen te Amster dam teneinde te onderzoeken of aldaar voorradig waren bruine boonen, welke geschikt konden worden geacht om te dienen voor zaaigoed. Genoemde deskundige kwam toen tot de treurige ontdekking, dat in die vee- men duizenden balen br. boonen en erw ten zijn opgeslagen, welke door onoor deelkundige wijze van behandeling niet alleen totaal ongeschikt zijn geworden voor menschelijk. doch zeli's voor dier lijk voedsel. De boonen en erwten, vanaf den oogst 1915, waren grootendeels beschimmeld en uit vele zakken kruipen wonnen en mijten. Het was zoo eig, dat boonen nauwe lijks van erwten waren te onderschei den het was volgens onze zegsman, één vuile, stinkende en bedorven massa. Is het niet treurig En dat in dezen tijd van de grootste voedselschaarste Men deelde ons nog mede, dat aan een paar leden van ue volksvertegen woordiging kennis zou worden gegeven van deze ontdekking. OOGST-VOORUITZICHTEN. Men meldt ons Zeker zal men dit jaar van een goed kersenjaar kunnen spreken, De boomen zijn vol beladen met goed gezette vruch ten. Abrikozen en perziken daarentegen zijn er zeer weinig. Ook de peren val len niet meeappels beloven een vrij goede opbrengst. DE INBESLAGNEMINGEN IN DE HAARLEMMERMEER. De graancominissaris voor Noord-IIol- land heeft aan het Hdbl. medegedeeld, dat er, naar ruwe schatting ongeveer honderdduizend kilogram graan in de Haarlemmermeer is ingezameld. Uit de Kamers. Op het voorstel Duys c.s. in zake de uitbreiding der staatspensionneering is het voorstel Lobman c s. gevolgd. Het wil, geheel in den geest van het herziene artikel 192 der Grondwet, de salarissen van openbare en bijzondere onderwijzers in elke gemeente gelijkmaken. Het is uiteraard in strijd met het beruchte „convenant", want het heeft een politieke strekking, het beweegt zich op hot terrein van der» gepacificeerden, maar daarom niet minder heftig gestreden schoolstrijd. Het zou der schatkist ook 6a8millioen 'sjaars kosten, waarvoor de dekking niet is aangewezen en het is de rechtsche leer, speciaal antirevolutionaire, dat uit de Kamer geen voorstellen moeten opgaan, die 't budget kunnen verzwaren. Maar het is anderszijds een sympathiek voor stel, omdat het poogt gelijkheid te scheppen, waar geest en letter der Grondwet thans die gelijkheid vorderen, en omdat het wil voorzien in den gren- zenloozen nood der bijzondere onder wijzers, waardoor het gehalte van het door hen te geven onderricht natuurlijk lijdt. Men denke over dien nood niet lichter wordt door die beklagenswaar dige schoolmeesters bittere misère ver kropt en verborgen. Tot de gelijkmaking moet het eerlang komen en de rechter zijde had gehoopt reeds thans ertoe te kunnen geraken. Maar een geest van wantrouwen en naijver bezielt de linkerzijde. Past op, geeft het geld niet, voordat wij zekerheid hebben, dat ook het onderwijs verbetert, ziedaar de geest van alle redevoerin gen der vrijzinnigen en sociaal-democra ten. Eerst moet, er in eik j gemeente voldoend openbaar lager onderwijs ge geven worden in een genoegzaam aantal scholen, eerst moeten de eischen van deugdelijkheid vaststaan, en dan, maar ook geen dag eer, kan er sprake van zijn, de 13.000 bijzondere onderwijzers, die aan 420.000 kinderen ouderwijs geven, te helpen. •Was dat wantrouwen gewettigd Zeker, de rechterzijde steekt het niet meer onder stoelen of banken, dat zij in artikel 192 allerminst eene pacificatie ziet. De heer Lobman heeft het too duidelijk mogelijk gezegd „de bijzondere school voor heel de natie" is een leuze, die de zijnen nooit zullen laten glippen. De Grondwetsherziening had, volgens hem, dan ook geen pacificatie ten doel, het oogmerk was het volksonderwijs te verbeteren, anders niet, en Dr. Bos zelf heeft altijd op den voorgrond gesteld; dat zulks zonder fiuancieele gelijkstelling een onmogelijkheid zou zijn. Vrede zal er van die zijde dan ook niet komen en het „frontmaken" zal, thans als voorheen, een der geliefde .bezigheden van de linkerzijde kunnen blijven. Daarover echter liep feitelijk het verschil niet. Men was bevreesd, dat de rechterzijde het geld voor hare onderwijzers zou opstrijken, zonder verder een hand uit te steken om het onderwijs te verheffen men zeide te voorzien, dat elke prikkel, om artikel 192 verder in zijn geheel uit te voeren, zou afstompen. Men wan trouwde dus niet elkanders vredelievend heid daarover maakt men zich terecht geen illusies doch elkanders goede trouw. De heeren kennen elkaar beter dan wij; wij kunnen niet uitmaken, welke redenen zij bezitten, zelfs na de totstandkoming der Grondwetsherziening, voor zulke voorzichtigheid. Eén ding is in deze debatten weer zeer duidelijk gebleken en wel, dat de linkerzijde straks; bij de uitvoering van artikel 192, den strijd vooral wil voeren over „de eischen van deugdelijkheid", maar op geen velden of wegen ontdekt heeft hoe"zij die eischen zal kunnen formuleeren. Men schermde weer met het „leerplan", alsof dat iets anders ware dan een „scrap of paper" verder kwam men in verband met de vrijheid der leermiddelen, in het geheel niet. Die eischen van deugdelijkheid zullen altijd een wassen neus blijven, zij zijn niet te sfellen. Niet met papieren wetten, maar niét een goeden geest goed onderlegde, beschaafde, opgewekte en daartoe goed te bezoldigen onderwijzers maakt men een goede school. Of de geheele rechterzijde daartoe wil mede werken. weten wij niet, doch wel, dat, zoo zij 't niet wil, geen macht ter wereld haar daartoe zal kunnen bewegen. De beste huwelijkswetgeving waarborgt geen gelukkig huwelijk, de beste schoohvet geen behoorlijke school beide worden wat de menschen er van maken. Het valt zelfs niet te ontkennen, dat in het algemeen de linkerzijde van de openbare school geen voorbeeldig instituut heeft weten te maken en de heer Lohman had er in zijn eeestige, bijtende rede schik in, haar dat ongezouten te verwijten. Intusschen is links tegen rechts be sloten, dat er van de verhooging der wedden van de bijzondere onderwijzers niets komt, totdat de algenmene uitvoe ring van artikel 192 der rondwet in vollen omvang aan de orde wordt gesteld. Dan zal men nieuwen strijd beleven; meer en meer hebben de partijen zïch toch losgemaakt van de uitvoerings wetten, welke de commissie bij hare voorstellen had gevoegd. Tout est a refaire en hët zou geen weelde zijn in ons parlement eenige menschen te bren gen, die, zich niet stellend op het plat form van den ouden schoolstrijd, in staat zijn, uitsluitend met het oog op de be langen van het volksonderwijs, onbevan gen de schoolvraagstukken te beoor- deelen. Op het laatste oogenblik kwam de heer Troelstra, die graag den père oole speelt, met een soort van bemiddelings voorstel Laat de rechterzijde een ren teloos voorschot vragen, zeide hij, en gaf er bij te kennen, dat de linkerzijde, als straks de uitvoering vau artikel 192 geheel tot haar genoegen zou hebben plaats gevonden, misschien wel geneigd zou worden bevonden, het voorschot in een gift om te zetten. Daarvan echter moesten de leiders der christelijke partijen in het geheel niets hebben. Zoo'n voorschot zou je, bij linksche meerderheid, volkomen in de macht der vrijzinnigen kunnen brengen als een Damocles-zwaard zou den school besturen de terugvordering van het geleende boven het hoofd hangen. Zoo is deze discussie op niets uitge- loopen en heeft zij slechts bevestigd de meening, dat van de tegenwoordige par tijen een beslechting van den politieken schoolstrijd niet mag worden verwacht. (De Loods, Econ. Bond). TER NEUZEN, 28 Mei 1918. Ds. D. C. Overduin, predikant bij de Geref. gemeente (Vlooswijkstraat) alhier, die het beroep naar Rottterdam aannam, hoopt Zondag 23 Juni afscheid te preeken. Men verzoekt aan de N. R. Crt. te melden, dat de heer M. G. A. Blankers te TerNeuzen, wien eenige dagen gele den vergunning is verleend tot terug keer in liet in staat van beleg verklaar de gebied, in de maand Maart op zijn verzoek eervol ontslag heeft gekregen als Duitsch vice-consul. Door den heer J. J. Huijssen alhier benoemd commies ter gemeentesecreta rie te Goes is voor deze betrekking be dankt. Ongenoode gasten hebben zich Zaterdagnacht toegang verschaft tot het bureau der militairen in de Nieuwstraat alhier, terwijl de schildwacht, voor de woning op post stond. Er is niets ont vreemd. Axel. In de alhier gehouden vergade ring van den gemeenteraad, waarbij af wezig waren de voorzitter wegens ziekte en de heeren J. de Kraker Rz. met en W. Dielenian Pz. zonder kennisgeving, was ingekomen een schrijven van Ged. Staten, inhoudende, dat H. Smies Hz. in den hoofdelijkeu omslag was terug gebracht van de 14e naar de 12e klasse en C. Smies Hz. van de 14e naar de 6e klasse het beroep van E. Claessens was ongegrond verklaard. Verder goedkeu ring van dit collego inzake het onder hands verpachten van gemeentegrond aan de wed. D. de Blaaij. Van den commandant van Oostelijk Zaeuwsch-Vlaanderen was een schrijven ingekomen, dat bi] wijze van proef weer vergunning verleend wordt tot het geven van dansmuziek in de café's en verlof lokalen te Axel. Het bekende adhaesie- verzoek van den Raad der gemeente Krommenie werd als ongezegeld ter zijde gelegd. Aan den gewezen gemeente-veldwach ter A. Olijslager werd op voorstel van Burg. en Weth. met algemeene stemmen een gratificatie verleend van f50. Ingekomen was een verzoekschrift van den heer C. Smies Hz. om maatregelen te nemen legen het werpen van vuil en straatsteenen in zijn tuin. De voorzitter zal hierop toezicht laten houden door de politie. Benoemd werden de leden voor de stembureaux voor de a.s. ver kiezingen van leden voor de Tweede Kamer. Het kohier hoofdelijken omslag werd vastgesteld op f57841,38 met 909 om slagen dat van schoolgeld l.o. op f 483,60; idem schoolgeld m.u.l.o. op f 130,80 en kohier hondenbelasting op f604. In den nacht van Pinksteren is te Axel bij den herbergier A. S. een poging tot inbraak gepleegd. Een persoon had de voordeur opengeduwd het slot was gebroken, terwijl een stuk hout van de deurpost was verbrijzeld. Hij stond in de herberg, toen de eigenaar en andere personen, die boven sliepen, naar bene den kwamen, Terstond werd de politie door den eigenaar gewaarschuwd, On- dertusschen was de bewuste persoon verdwenen en per fiets naar zijn woon plaats, Hulst, vertrokken. Den volgenden morgen weïd hij echter door de politie van Axel uit Hulst gehaald de heer S. herkende hem onmiddellijk. Er werd echter niets vermist, doordat de be woners door het gerucht spoedig wakker waren geworden. Er zal binnenkort ouder St Jansteen een boring aanvangen, voor een onder zoek naar de mogelijkheid tot het vin den van een goede waterbron voor de drinkwatervoorziening in Zeeuwscli- Vlaanderen. Dat zulks hoog noodig is, bleek bij vernieuwing de laatste weken van droogte. Gcon schadevergoeding voor do bommen op Sluis Alhier is bericht gekomen dat de En- gelsche regeering zich niet bereid ver klaart de schade te vergoeden, die ge leden is bij het vallen vap bommen op Sluis in het begin van October 1817. Dat dit een groote teleleurstelling is, behoeft niet gezegd te worden. Enkele hebben er al hun bezittingen door ver loren. Daarbij komt, dat. op militair bevel, terstond alles naar beneden ge haald is, en dat daardoor de schade heel wat grooter geworden is. Het voorste gedeelte van de daken der huizen inde Kapeclestraat b.v. was ongeschonden de pannen moesten er toen afgehaald worden door de militairen, waarbij er zoo goed als geen een ongeschonden naar beneden kwam. De regen had nu vrij en toegang eii op deze wijze ishet hout van het binnenhuis ook zoo goed als waardeloos geworden. Het is te hopen, dat onze regeering er beter over denkt dan de Engelsche en althans deze schade veigoedt. Door de weigering van de Engelsche regeering ziet men alweder, dat er geen rechten veilig zijn. De vliegmachines blijven maar liegen, en als een vlieger uit domheid of roekeloosheid een bom boven onze huizen uitwerpt, dan moe ten wij dat maar alles verdragen. In het gewone leven noemt men dat struik- rooversmethode. Handelsblad - Een lijk van een burger is aange spoeld op het strand te Retranchement en een tweede, van een Engelsch ma troos, op het strand te Cadzand. Laatst genoemde was voorzien van een gas masker, patronen, bajonet en schop hij is in het lijkenhuisje gebracht Waar schijnlijk is hij een slachtoffer van den aanslag op Zeebrugge. Te lerseke is Donderdagnacht in een ongebruikt lokaal van school 2, dat als rustkamer der infanterie dienst doet ingebroken. Van een raam in den voor muur is een ruit ingedrukt, waardoor het openslaande raam kon geopend wor-

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 2