SCHOOLDAG. PM Kr. P. i HPEBÏOBST ra Meriai, Is. HOFSTEDE ra Blokzijl. VLAS. HAGELSCHADE. Ls. van Waesberghe-Janssens Hulst Ter Keuzen, Axel eu Sas van Geul. Van Heinde en Verre. Kamerbrieven. Handelsberichten. Aanwij zing verkrijgbaar- stelling Levensmiddelen. Kerk, School en Zending. ju v. Waesberghe-Janssens Vervoerverbod ongeschild eikenhout. Distributie Eieren. Eenheidsworst. DINSDAG 4 JUNI a.s. „Vrede na den Schoolstrijd Ieder belangstellend' in ons Chr. Onderwijs koine Verzekert uw Vlas tegen hagelsehade bij te A d v e r t e n t i n. Gevestigd sedert 1871. HULST, TER NEUZEN en AXEL. Zaamslag. De drie posten van en naar Ter Neuzen per dag worden met meer per bode, doch per tram verzonden. Tegen C. D., landbouwer te Hoek, is heden door het O. M. bij de Rechtbank te Middelburg 2 maanden gevangenisstraf geeischt vvegens ontdui king der inkomsten belasting. Axel. Maandag werd alhier eeu con cours hippi<(ue gehouden. 5000 personen bezochten dit concours. Tegen F. D., landbouwer te Axel is heden voor de Rechtbank te Middel burg een boete van f 500 geëischt we gens fraude in zake inkomstenbelasting. Dinsdag had de heer L. J. den Hollander, burgemeester der gemeente Axel, het ongeluk, bij het instappen in zijn rijtuig te vallen, waardoor het ach terwiel over den voet ging, zoodat deze boven den enkel brak. Door notaris mr. A. H. Lijdsman werd te Axel herveild le. Een in 1916 nieuw gobouwde vlas fabriek, geheel van steen, met den daar lig behoorenden ondergrond, staande e Axel, nabij het station, groot 12 aren 25 centiaren (821/ï roeden.) 2e. Een huis, schuur en erf te Axel aan de Gentsche Vaartstraat, groot 1 are 56 centiaren (lOVs roeden.) 3e. Een hofstede, bestaande uit woon huis, schuren, erf en tuin te Axel, aan het kanaal, groot 10 aren 50 centiaren (71 roeden.) Het eerste perceel werd gekocht door den heer F. J. L. M. van Waesberghe te Hulst voor f13410; het tweede per ceel door den heer F. Dieleman te Axel voor f4010 en het derde perceel door den heer Aug. Schollcman te Axel voor f5610. De Rechtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen E de C., burgemeester van Philippine, te gen wien wegens het aangeven voorde rijksbelasting van een inkomen van f 1000, terwijl dit ten minste ruim f 13.000 is geweest, twee maanden gevangenis straf was gevorderd. De Rechtbank heeft bekl. veroordeeld tot een maand voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar. Te Hontenisse had een landbouwer buiten op zijn hof een zeer grooten vee voederketel staan en dezen vol tarwo gestopt bij eventueel onderzoek zou men daarin toch niet kijken 1 Toen nu de soldaten bij hem kwamen lichte een hunner spelenderwijs het deksel op, toen ze voorbij den ketel kwamen de rest laat zich raden. M. C. St. Jansteen. Woensdagmiddag is alhier de vlaswerkplaats van C. d. W. uit Hulst afgebrand. Een groote partij vlas ging mede verloren. Omstreeks half 12 Dinsdagnacht zijn bij een luchtaanval op België uit een vliegtuig, koersende in de richting van Sas van Gent naar Asscnede bij het gehucht Staakje zeven bommen geworpen 3 kwamen neer op Nederlandsch grond gebied in een klaverveld en ontploften zonder nadeel te veroorzaken. Aan de andere zijde der grens kwamen vier bommen neer door een scherf werd een Duitsche militair betrekkelijk ernstig in de zijde verwond. Te half twee uur werden een aantal bommen, minstens zes, geworpen op de gemeente Koewacht Een kwam er neer op een schuur van den landbouwer Pijl in de buurt van St. Andries. De schuur is erg beschadigd en van de woning zijn de ruiten stuk. Gelukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Breskens. Woensdag ging een boeren wagen bespannen met 2 paarden op de groote kaai er van door. Een kinder wagen werd vermorzeld. Een paard brak zijn rechter voorpoot, het dier zal afge maakt moeten worden. Door het college van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Gem. te Breskens is besloten tot plaatsing van een nieuw orgel in het kerkgebouw dier gemeente. Wie beschikt over de kinderen 7 Iemand die naar Indië was vertrok- ken, had in Nederland zijne vrouw en een'dochtertje achtergelaten. Dat meisje verbleef echter bij een broer van haar vader. Nu wilde de moeder haar kind bij zich hebben en gaf het verlangen daartoe aan haar zwager te kennen, doch deze laatste wilde het kind niet weer afstaan. De moeder heeft zich toen met deze zaak tot den rechter gewend en aange voerd, dat haar man, die zijn woonplaats in Indië had verlaten, doch waarvan niet bekend was waar hij verbleef, niet in staat was de ouderlijke macht over het kind uit te eofenen, zoodat zij (de moeder) bevoegd en verplicht waszulks te doen, op grond waarvan zij vroeg, dat de rechter zou bevelen, dat haar zwager verplicht was het kind aan haar af te staan. De rechtbank te Arnhem heeft dit echter geweigerd, omdat do vader een volmacht had afgegeven aan zijn broe der om voor het kind te zorgen, en waar de regel is, dat de vader, en niet de moeder het ouderlijk gezag uit oefent en de vader geacht werd op zijn terugreis naar Nederland te zijn, had de moeder niet het recht om in deze door den vader getroffen schikkingen in te grijpen. Het kind zal dus voorloopig bij haar oom moeten blijven, totdat de vader teruggekeerd zijnde, nader °^er kind beschikt. (»>ad. Een nieuwe truc. Een rijwielhandelaar te Amsterdam (in het Óosterparkkwartier) heeft een nieuwe fiets verkocht met de gebruike lijke garantie. Kort na den koop heeft de jeugdige eigenaresse onderweg het ongeluk met de fiets te vallen gevolg eenige spaken kapot. Dadelijk bemoeit zich het publiek met het geval en een onder het straatpubliek vergezelt het meisje naar deu rijwielhandelaar, die wel bereid is de fiets te repareeren, doch zeer terecht opmerkt, dat deze reparatie buiten de garantie valt. Het meisje gaat telurgesteld huiswaarts nog steeds vergezeld door den onbekende, die alle mogelijke raadgeving ten beste geeft. Aan de woning van de wielrijdster gekomen neemt de belangstellende (lees belanghebbende vreemde goed den fa milienaam op het naambordje op. En eenige uren later krijgt de rijwielhan delaar een brief, zoogeuaamd geschreven en onderteekend door den vader van het meisje, waarin hem op hoogen toon verweten wordt, dat hij weigert de re paratie gratis te verrichten, hij zal in de courant bekend worden gemaakt, enz., enz. De „verbolgen vader" zal onmidelljjk iemand zenden om de fiets te laten halen en die moet dan maar ongerepareerd mede gegeven worden. Inderdaad verscheen een handlanger van den oplichterde rijwielhandelaar vloog er iu en gaf de fiets mede. Den volgenden dag verscheen de jon- ge dame en informeerde hoe 't met de reparatie stond 1 («Tel.' Inderdaad een ramp Punch geeft een grappig en ook voor ons land wel actueel plaatje van twee kinderen die aan het spelen zijn. „Moeder zegt het kleine meisje, dat met een schaar in de hand koint aangedribbeld, moeder Wim en ik zijn aan het winkeltje spelen. Maar nu hebben we al uw bonboekjes verknipt. Mogen we er nog een paar hebben asjeblieft. Een koe vergast. Uit Oostzaan schrijft men aan „Het Gas" Wegens het gebrek aan petroleum en hout werd dezer dagen op verzoek van den Burgemeester in de retorten van den gasoven een aan miltvuur gestorven koe verbrand. Het vleesch heeft na berekening 79 M3 gas opgeleverd. Hoewel er blijkbaar in de eerste uren een sterke gasontwikkeling plaats had, draaide de fabrioksmeter toch niet in verhouding zoovoel sneller, vermoedelijk ontwikkelde er reel waterdamp tegelijk met het gas waardoor dan ook de hooge temperatuur te verklaren is. De kwaliteit van het gas, wat betreft de luchtsterkte was ondanks de ver hoogde zuiging uitstekend. Toen de retorten vier uren gesloten waren geweest en de temperatuur op den uitlaat van den condensor normaal was, werd verwacht dat de ladingen af gewerkt zouden zijn, liet bleek echter, dat toen de vergassing pas moest be ginnen, want het vleescii in het voor einde der retort was nog rauw. De la dingen zijn toen blijven zitten tot den volgenden morgen. Van de koe was 1 H. L. massa overgebleven, welke veel overeenkomst vertoonde met cokes. Brutaal. Beste Neef, Het was geen roemvolle week in de geschiedenis van onze Tweede Kamer, de week die voorbij ging. Eerst kwam de aanneming van het Staatspensioen-wetje, dat uit politieke oogmerken was ingediend. Vooral de heereu Marchant en Duys hebben zich geweerd. Uit hun beschou wingen bleek, dat de heereu van de linkerzijde zich niet lekker voelen, dat ze met leege handen voor de kiezers moeten verschijnen. Vijf jaren hebben ze een sterke meerderheid gehad, en toch hebben ze niets gedaan, dan alleen...', onze arbeiders de vruchten van Talma s wetten te onthouden. Waren de wetten van Talma ingevoerd, dan zouden reeds nu, invalide arbeiders f 2,50, f 3,— en f 3,60 per week aan uitkcering ontvan gen hebben. En daarvan hadden heel wat meer geprofiteerd dan van een staatspensioen- tje dat er toch niet komt. Heeft immers de voorzitter van de Liberale Unie niet verklaard, dat hij NIET overtuigd was dat, als er een linksche meerderheid kwam, het staatspensioenbeginsel zou worden doorgevoerd Daaruft blijkt dus, dat als de linker zijde iets belooft, het toch volstrekt niet zéker is, dat die beloften vervuld wor den, zelfs als de lieeren de macht er toe hebben. Laten we er in Juli om denken Aan de orde kwam ook het wetje Lobman, om aan de bijzondere onder wijzers zooveel bij te betalen, als hun openbare collega's in dezelfde gemeente méér verdienen. Waar de heeren van de linkerzijde „pensioen" willen geven aan de ouden van dagen (al is 't dan ook maar een paar guldens aan menschen van 70 jaar daar zou men verwachten, dat ze ten minste aan onze onderwijzers wel zouden willen uitkeeren, waar die recht op heb ben. Mis, hoor Al de partijen van links waren tegen Ze lieten de heeren Lobman, v. d. Molen en Wijnbergen praten, maar ze stemden tegen. We weten dus nu waar we aan toe zijn. Als we niet zélf de meerderheid halen, om onze christelijke scholen te verlossen van onrecht en van den druk waaronder ze zuchten, dan zal links onze school wel knevelen. De Juli-stembus zal over veel, wat ons lief en dierbaar is beslissen. Laten we het zwaarst laten wegen, wat het zwaarste is. Optrekken voor ons chris telijk onderwijs En na het onderwijs vraagstuk, het sociale probleem, in over eenstemmiug met onze christelijke be ginselen. Als altijd, Je Oom, HAAGENAAR. zicht is van ouderlingen volgens kerke lijke orde en in eene openlijke samen komst der gemeente.,, „Wij vertrouwen dan ook", zegt het blad, ^dat onze Gereformeerde militairen zullen inzien, dat zij aan eene dusge- noemde avondmaalviering te velde niet kunnen deelnemen." PREDIKBEURTEN. ZONDAG 26 MEI 1918. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9'/i en 2'/j uur Ds. S. Groene- veld. Axel 9'/, en 2 uur Ds. A. Thielen. Zaamslag 9'/j en 2'/ï uur Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 10 en 3 uur Ds. H. v. d Wal Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/5 en2 uur Ds A-Timmerman. Sluiskil 9Vj en 2 uur Dhr. L. Dek. Axel 9'/, en 2 uur, Ds. Hugenholtz. Zaamslag 9'/a en 2'/i uur, Ds. G. van Dis. Hoek 10 en 3 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9'/i en 2'/j uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstr.) Ter Neuzen 10, 3 en 6'/, uur, Ds. D. C. O verduin. Lokaal Eben-Haëzer", (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie. Bij dc firma wed. Grashof aan den Steiger te Rotterdam vervoegden zich twee heeren, die voor f 217 aan zijde, voering, knoopen en andere fournituren bestelden. De bestelling moest bezorgd worden Boezemsingel 190. Toen de loopjongen met goed en kwi tantie zich aan het adres aanmeldde, deed de dienstbode open en op 's jon gens vraag naar mijnheer Brugmans ging ze dien roepen. Maar klein geld had mijnheer niet; of de jongen dan even mee wilde gaan naar Coomans, daar was mijnheer compagnon, dan zou die wel betalen. In 't café aan de Hoofdsteeg bleek natuurlijk de compag non niet te vinden. Enfin, de kwitantie kwam dan morgen wel terecht, die kon de jongen wel meenemen. Deze ver trouwde echter 't zaakje niet en haastte zich naar den Boezemsingel om zijn pak fournituren terug. Maar 't pak was eveneens verdweuen. De beide heeren bleken aan den Boe- zemsingel omtrent een te huren kamer in besprek te zijn. Toen de buit binnen was, hebben ze van de huur maar af gezien. Ergerlijke baldadigheid. Tusschen Zondag en Maandagnacht hebben karakterlooze individuen de spoorbaan tusschen de stations Geleen en Spanbeek onveilig gemaakt door een ijzeren dekplaat tusschen de wissels te leggen, en het roode glas in de veiligheids lantaarn te vernielen. Gelukkig echter is deze wandaad zon der ongelukken afgeloopen. De machi nist van den eersten personentrein, die om half vijf passeerde, voelde een schok en gaf liiervan terstond kennis aan het station Spanbeek, waarop de lijn onderzocht, en de ijzeren plaat ver bogen gevonden werd tusschen de wissels. Men is heden aangevangen met een streng onderzoek en reeds zijn te Geleen twee- verdachte personen in arrest gesteld. Eu men verwacht nog meerdere arrestaties. De kermis te Spanbeek moet niet vreemd zjjn aan dit geval, en zal het moeilijk vallen de daders te vinden, daar 'er dien nacht druk verkeer was op de buitenwegen. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: E. Koning, dienstbode, Grenulaan 27, uit Groningen. S. C. P Verbrugge. brugknecht, O 69, uit Sas var Gent, A. Wolfert, arbeider P 53a, uit Andijk, A. E. de Ridder, zonder, Dekkcrstr. 42. uit s-Gravenhage. J. A. Hans, tam tech- niker, Van Bovenstr. 38, uit Vlissingen. Vertrokken: J. Ch. Clemminck, dienstbode, 2e de Feijterstr. 7, naar Vlissingen. P. Wul- laert, hotelknecht, Westkolkstr. 8/10, naar Hulst. M. Romeijnsen. zonder, O 15. naar Cats. S. L. E. Gijsel, zonder, de Feijterstr. 7, naar Vlissingen. A. Stroo, 'dienstbode, Zandstr. 8, naar Rot terdam. J. M. Scheele, zonder, Kersstr 9 naar Dordrecht. J. A. Riemens, dek knecht o/d Prov. Boot., Kazernestr. 12, naar Kruiningen. A. de Vos, landbou wersknecht, P. 107a, naar Sas van Gent. R. A. Grootliaert, zonder, O 193c, naar Axel. S. H. Leijs, onderwijzeres in het costuumvak, Donze-Visserstr. 4, naar Baarland. E. A. van Wijck, zonder, Donze Visserstr. 92, naar Rotterdam. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat in de week van 27 Mei2 Juni 1918 geldig zullen zijn voor Aardappelen bon No. 7 en 8,8e Serie Kaas 20 plus 4, le Bak- en braadvet 1, 4e Groene Erwten 13, 3e Havermout 16, le Capucijners 3, 2e (bon van Bruine Boonen). Eenheidsworst bon No. 9, 3e Serie (bon van varkensvleescli). Ter Neuzen, 24 Mei 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. N.B. Op bon no. 1 voor Bak- en Braad vet mag 0.100 K G. worden afgegeven. Op bon no. 6 voor Kaas mag 70 gram worden afgegeven. Op bon no. 16 voor Havermout mag slechts 0.050 K.G. worden afgegeven Op bon no. 13 voor Eenheidsworst mag slechts 0.100 K.G. worden afge geven. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Annaland, S. C. van Wijngaarden, te Wijngaardente Wa- denoyen, Th. J. H. Israël, te Nieuw- Weerdinge (Dr.); te Mijdrecht, J. G. R. Laiighout, te Den Bommelte Tilburg c.a., J. J. T. Spaargaren, te Oterleek te Brakel en Garderen, H. J. van Sclitip pen, cand. te Veeneudaalte St. Maar tensdijk, Antli. C. Enkelaar, te Jaars veld (U.). Aangenomen: naar Drunen (N.-B.l (toez.), A. P. van der Vlugt, te Zuid- zande (Z.-Vl.)naar Oude- en Ntjehorne (Fr.), G. W. Noordenhout, te Kollum. Geref. Kerken. Beroepen: te Vreeswijk, F. L. Kroes, te Coevorden te Langeslag en Lemeler- veld, J. R. Goris, cand. te Zevenbergen te Uithui/.ermeeden, II. P. M. de Walle, te Zaamslag te Schoondijke, J. R. Goris, cand. te Zevenbergen. Tweetal te Vlissingen, II. de Bruin, te Nieuwendijk en H. P. M. de Walle, te Zaamslag; te Baarland, U. Buwalda, te Schouwerzijl en J. R. Goris, cand. te Zevenbergen. Aangenomen naar Spijkenisse, II. Z. de Mildt, te Oostburg. Benoemd tot onderwijzer(es) te Gorinchem, mej. F. L. d. Boeft, te Gorinchem te Overschie, mej. A. Oud- kerk, aldaar te Bayum, J. Salverda, te Lollum te Bussum, E. G. Huizing, te Amsterdam te Twijzel, J. Bouma, aldaar. Tot hoogleeraar in de Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte, aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is be noemd Dr. A. A. van Schelvon, predi kant bij do Geref. Kerk te Vlissingen. Een inzender heeft aan het Friesch Kerkblad gevraagd, of Gereformeerde militairen wel deel mogen nemen aan eene avondmaalsviering, wanneer deze speciaal voor Protestantsche soldaten van allerlei richting te velde zou worden gehouden. De redactie antwoordt de vraag ont kennend met een verwijzing naar artikel 2 der Gereformeerde kerkorde welke bepaalt, dat het niemand, alhoe wel hij een doctor, ouderling of diaken is, geoorloofd zal zijn den dienst des Woords of der sacramenten te betreden zonder wettelijk daartoe (door de ge meente) beroepen te zijn. En wanneer iemand daartegeu doet en meermalen vermaand zijnde niet aflaat, zoo zal de classis oordeelen, of men hem voor een scheurmaker verklaren of op eenige an dere wijze straffen zal. En bovendien bepaalt artikel 64 der Kerkorde: „De bediening des Avond- maals zal alleen geschieden, waar toe- A x e 1, 22 Mei 1918. Ter vlas- en liinzaadbenrs was aangevoerd Schoon 6200 K.G. prijzen f tot f 3/4 vlas K.G. prijzen f— f Half geschoond K.G. prijzen f f Gebraakt—.— K.G. prijzen f— f Geen handel in verband met regeerings- maatregelen. Middelburg, 23 Mei 1918. Boter f 1,45 a f f 0,00, voor particulieren f 1,625 per l/i kilo. Eieren f 12.— a, f 12,75, voor particulieren f 14.— per 100 stuks. WISSEL- en EFFECTEN BANK, Stelt ter beschikking zijuer cliënten binnenlandsche reiscredietbrieven, waarop in circa 175 plaatsen in Nederland gelden franco opgenomen kunnen worden. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, ter voldoening aan Circ. No. 22904, dato 13 Mei 1918 Het vervoer van ongeschild eikenhout uit eeuig deel eener gemeente naar alle andere deelen des Rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen, is verboden. Ontheffing van dit verbod kan op aan vrage worden verleend door de Directie van Rijksdistributiekantoor voor Huiden en Leder, Bezuidenhoutscheweg 189, 's-Gravenhage. Ter Neuzen, 23 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouder van TER NEUZEN maken bekend, dat morgen Zaterdag 25 Mei des namiddags tusschen 3 en 5 uur tegen overlegging der rant- soeneeringskaart, eieren voor huishoude lijk gebruik te bekomen zijn a 14 cent per stuk tot een maximum van 12 eieren per gezin, bij A. VERDICKT, Lange- kerkstraat 68. Ter NeuzeD, 24 Mei 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat op morgen 25 Mei 1918 geldig zal zijn voor Eenheidsworst: bon No. 12 van Var kensvleescli der 3e Serie, waarop mag worden afgegeven 0.100 K.G. Ter Neuzen, 24 Mei 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. De a.s. SCHOOLDAG zal D. V. gehouden worden op in de Gereformeerde Kerk te TER NEUZEN. Des namiddags half 3, hoopt te spreken over In de avondvergadering aanvangende te half 6 hoopt op te treden (Het onderwerp zal in het volgend nummer worden opgenomen.) Aankomst tram uit Axel en Zaamslag n.m. 1,40. richting Hoek n.m. 2. Vertrek richting Drie Schouwen 's avonds i.2o. O 1. L o l»n 11 11 AAI' rl C

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 3