Uit het Binnenland. Uit de Pers. Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. Uit de Kanier. Kerk, School en Zending. De gemeenteraad te Alkmaar besloot op voorstel van B. en W. dit jaar de kermis niet te doen doorgaan, op grond van de ernstige tijdsomstandigheden. De Raad is daar in meerderheid libe raal. In het College van B. en W. is Rechts in liet geheel niet vertegen woordigd. Onder de krachtigste verdedigers van het voorstel troffen wij den Burgemees ter en de beide sociaal-democratische raadsleden aan. OP BLOOTE VOETEN. Dezer dagen werd van B. en W. van Enschede in de scholen een schrijven ontvangen, waarin wordt gezegd: Dat thans, nu sajet om kousen te breien zoo duur is, niet geëischt mag worden, dat leerlingen kousen moeten dragen. Abnormale tijden wettigen bij zondere maatregelen en de school zou in deze zaak een nuttige taak kunnen hebben door de leeringen er op te wijzen, dat het geen schande is zonder kousen of schoeisel op school te komen, maar dat het in de tegenwoordige omstandig heden een bewijs is van gepaste zuinig heid. B. en W. zou het aangenaam zijn, indien de onderwijzers in deze hun mede werking zullen willen verleenen en do leerlingen er tevens op willen wijzen, dat zij hun voeten behoorlijk moeten verzorgen. DISTRIBUTIE VAN VARKENSMEEL. Het Bureau voor Medcdeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt ons: Door de Toewijzingscommissie voor veevoeder zal nog in deze maand een aanvang worden gemaakt met de distri butie van varkensmeel, bereid volgens het systeem van prof. Van Calcar. Over de maand Mei koint een hoeveel heid van 850 ton of 8500 eenheden van 100 kilo ter verdeeling, terwijl die hoe veelheid in volgende maanden, naarmate verder fabrieken in werking treden, ge regeld zal toenemen, totdat, wanneer alle fabrieken op volle capaciteit werken, en indien voldoende grondstoffen kunnen worden verzameld, naar men hoopt, een productie zal worden verkregen van 8000 a 10.000 per maand. De prijs voor dit varkensmeel is door de Regeering vastgesteld op f24 per 100 kilo inclusief zak, boord- of spoorvrij plaats van afzending. Voor de volle zakken moet een leege zak van 1 hecto liter op de gebruikelijke wijze worden teruggegeven. De varkens, met dit nieuwe voer gemest, moeten als regeeringsvarkens worden afgeleverd. De fokkers en mesters, aan wie een maal een zekere hoeveelheid is toege wezen, ontvangen dezelfde hoeveelheid gedurende 3 a 5 achtereenvolgende maanden voor de opgegeven varkens of zeugen en ook verder, indien zij met mesten doorgaan. De proeven, die in verschillende streken van ons land met dit varkensmeel zijn genomen, hebben aan de verwachtingen beantwoord. Bij voedering van U/a tot 3 kilo per dag, afwisselend naar de grootte en het tijdstip der mestperiode, werd een ge middelde gewichtstoename verkregen, welke niet belangrijk afweek van die, verkregen bij normale mesting. Wil de poging, om in het groote vet- gebrek te voorzien, met succes bekroond worden, dan is in do allereerste plaats noodig de absolute medewerking van de geheele bevolking tot verzameling van de grondstoffen. Het meel nl. wordt bereid uit allerlei grondstoffen, als aardappelschillen, groentenafvallen enz. Deze in te zamelen is een omvangrijk werk, dat echter zeer vergemakkelijkt wordt wanneer alle schillen enz. afzon derlijk worden gehouden van huisvuil, asch, papier e.d. Men beware dus zijn schillen en andere afvallen afzonderlijk en sta deze af aan de ophalers of aan den reinigingsdienst, ten behoeve van de commissie. Daardoor alleen kan de geheele be volking weder van varkensvleesch worden voorzien. DE VERKIEZINGSLIJSTEN DER ANTI-REV. PARTIJ. Door het bedanken van enkele candi- daten was wijziging der lijsten poodig. Het college van gemachtigden heeft die lijsten, welke wij Zaterdag publi ceerden, definitief als volgt samengesteld Groep A (Leeuwarden c. s.) 1. Dr. J. G. Scheurcr; 2. L. F. Duy- maèr van Twist3. A. Colijn4. A. Zijlstra5. P. Wielinga6. lis. G. Hof stede 7. Mr. P. S Gerbrandy8. Ds. F. G. Petersen; 9. K. Kruithof; 10. Mr. J. W. Goedbloed. Groep B (Amsterdam c. s. 1. Mr. Mh. Heemskerk 2. C. Smeenk 3. Mr. J. A. de Wilde 4. W. deVlugtt 5. J. C. WirtzCzn.6. J. F. Heemskerk 7. A. Colijn 8. P. Jr Dam 9. D. L- Harms; 10. A. Gravestein. Groep C (Utrecht c. s.) 1. A. W. F. Ider.burg; 2. C. van der Voort van Zijp; 3. Mr. V. H. Rutgers; 4. J. van der Molen 5. Dr. E. J. Beu- merG. Mr. A. de Veer; 7. Mr. J. A. de Wilde 8. J. F. Heemskerk 9. L. F. Duymaer van Twist10. J. Schouten. GRAAN UIT AMERIKA. Naar de „Tel." verneemt, is thans definitief besloten, dat de Nederlandscho Regccring zeer spoedig zal beginnen met gebruik te maken van het aanbod der Geassocieerden in zake het halen van graan uit Amerika. Als zich thans geen onverwachte bezwaren voordoen, kan reeds vrij spoedig het eerste met graan of meel geladen schip uit Amerika hier te lande worden verwacht. Het is echter niet overbodig er den nadruk op te leggen, dat daaruit niet aanstonds zal voortvloeien een vermeer dering van het broodrantsoen. Onze Regeering stelt zich op het standpunt, dat eerst een betrekkelijk groote hoe veelheid graan hier te lande moet zijn aangekomen, alvorens tot die vermeer dering zal kunnen worden overgegaan. HUISZOEKING BIJ DE BOEREN. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening, meldt o.m., dat de strenge maatregelen inzake het beslag leggen op voorraden, die nog niet zijn ingeleverd, alleen bedoeld zijn tegen die boeren, welke, ondanks alle aanmaningen, weigerachtig zijn gebleven, aan hun wettelijke verplichtingen tot inlevering te voldoen. Zij worden hoofdzakelijk toogepast in die streken, waar blijkens de resultaten, de inlevering inderdaad veel te wenschen heeft overgelaten. Zoo nauwkeurig mogelijk is nagegaan waar en bij welke boeren dit het geval is, zoodat de landbouwers die behoorlijk hebben medegewerkt aan de voedsel voorziening van het geheele volk, van deze maatregelen weinig of geen last zullen ondervinden. Mocht dit toch wellicht een enkele maal voorkomen, door misverstand of door onjuiste op gaven, laten de goed-gezinde landbouwers dan bedenken, dat zij lijden onder de verdenking die op den geheelen boeren stand is komen te rusten. Intusschen zal het aan hen die wel hun plicht hebben gedaan, niet moeilijk vallen aanstonds te bewijzen dat het bij hen in orde is. In het algemeen zal er trouwens naar worden gestreefd dien landbouwers on- noodigen last te besparen. In verschillende streken van ons land zijn militairen met de levensmiddelen- enquête belast. Speciaal de afdeelingen militaire wielrijders worden voor dit doel gebezigd. De „Tel." verneemt, dat in den laut- sten tijd allerlei steekproeven hebben plaats gehad, zoowel in particuliere huizen als bij reizigers, om voorraden levensmiddelen te ontdekken. De proe ven in de woningen van particulieren moeten hebben aangetoond, dat de ge ruchten over het geweldige hamsteren in ieder geval overdreven zijn. Genezen van den waan. De Zondag gehouden vergadering van den Economischen Bond heeft ongetwij feld tot de kennis van het karakter de zer vereeniging eene belangrijke bijdrage geleverd. Treub's rede voorspelt voor de vrije school niets goeds. In de rechtschc meerderheid ziet hij het groote gevaar, dat dan aan art. 192 der Grondwet eene uitvoering zal worden gegeven, die de openbare school doet verschrompelen. Veel erger maakte het de president van den Bond. Mr. Tak, advocaat-gene raal bij den Hoogen Raad. Deze hooge magistraat ontzag zich niet om te bedrijven laffe spot. Na afloop van de rede moest hij Mi nister Treub dank zeggen voor al hetgeen door dezen voor den Economischen Bond was verricht. Hij deed liet op deze smakelooze wij ze hij zou Treub niet noemen „den van God gegeven leider", hij zou de aanwe zigen niet verzoeken om te zingen „Dat 's Heereu zegen op u daal" maar hij had iets beters: het eere-voorzitt.erschap van den Bond. Dergelijke lalïe profanatie is niet slecht eene beteekenendc bijdrage voor do ka rakterstudie voor dezen man van den Hoogen Raad, maar vooral van den Eco nomischen Bond. Christenen, die wanen dat daar voor hen plaats is, zullen na deze Zondags vergadering van dien vvaau genezen zijn. (Rottere!.) De heer I'. van Es, te onderwijzer aan de Chr. School in de Jozinastraat alhier, slaagde Donderda'g j.l. voor de Na-acte Chr. Nat. Schoolonderwijs. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Spui gemeente Axel, mej. N. Koclmans. Gisterenmorgen omstreeks half 8 ronkte een vliegtuig boven onze gemeente en ook boven Sas van Gent. De machi ne was moeilijk waar te nemen. Bij Koninklijk Besluit van 6 Mei 1918 No. 131 zijn goedgekeurd de Sta tuten der Christelijke Persvcreeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Geneesmiddelen. Wij wijzen onzen lezers op de in dit nummer voorkomende annonce over de als deugdelijk bekend staande genees middelen der Pharmaceutische Fabriek A. Mijn hardt, Zeist. Zaamslag. Ds. L. de Bruine predikant bij de Chr. Geref, kerk alhier, komt voor op het tweetal voor die gemeente te Oud-Loosdrecht. Door den Commandant van Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen is weder ver gunning verleend voor het geven van dansmuziek in de café's en verloflokalen te Axel op den tweeden Pinksterdag en den daarop volgenden Dinsdag. Maandag j.l. verscheen te Biervliet de heer rechter-commissaris uit Middel burg. Ook arriveerde aldaar onder ge leide van de politie de hoofdpersoon van het complot, dat gearresteerd is wegens de bekende aanranding vau een land bouwer, die van de markt huiswaarts keerde. De nog jonge deugniet haalde het geld voor den dag, dat hij verstopt had in het boschje van den Elizabeth- polder, en ook de portefeuille van den slootkant in den Beukelspolder. Woensdagavond werd te Vlissingen door een torpedoboot binnengesleept de Arnem. 28, die aan boord een lijk had, dat herkend werd als dat van schipper Van Belzen van het visschersvaartuig Arnem. 16, dat op 14 Februari j.l. op een mijn is geloopen. Het lijk werd naai de begraafplaats overgebracht. Te Koudekerke is Maandag de con trole op de hofsteden door do militairen begonnen en niet zonder resultaat. Des avonds werden twee wagenvrachten graan, die o. a. in den grond in zakken verborgen lageu op het gemeentehuis ingeleverd. De bewoners van den Westhoek, waar deze inspectie plaats had, toonden zich te meer ontstemd, daar zij pas waren gecontroleerd zonder dat er voorraad werd gevonden, terwijl zij nu zelf het gevondene per wagen moesten inleveren. Te Ritthem, zoo verzekert een der correspondenten van de Midd. Crt., had in verband met deze inspectie de vorige week een landbouwer een groote ton met deksel ingegraven en deze gevuld met graan. Na vier dagen wilde de man, nieuwsgierig hoe zijn schat in den grond het maakte, eens kijken, en met behulp der spade was spoedig het deksei der ton bereikt. Na eerst eens rechts en links te hebben gekeken, bukte hij zich en lichtte het deksel op. Tot zijn groote verwondering was het graan ver dwenen en bevatte de ton slechts water. Tableau! De bedrieger bedrogen 1 Dan maar niet geknoeid 1 Als je bakker bent, durft te knoeien, ruzie krijgt met een knecht, die daarom vertrekt en controleur van 's Rijks graan- bureau wordt, dan ziet het er slecht voor je uit. Naar men meldt, overkwam zulks iemand in de buurt van Voorburg, waar om in beslagname volgde. Dank u voorloopig nog niet. „In Z. Beieren werd vroeger door de landelijke bevolking veel gegeten meikevers. Even in goed kokend water gedood, daarna van vleugels, kop en pooten ontdaan en in olie gebakken of in stampot of dikke soep van groen ten, aardappelen en uien of prei geroerd. Staan in voedingswaarde gelijk met eieren of vleesch. Dames, ik heb zelf met groot genoegen larven van palmtorren gegeten. Verruk kelijk smaken een beetje naar zwezerik. Larven van wespen, dito dito". „Een huisvrouw" in de N. C. Marie heeft 's ochtends verzuimd. De reden Moeder heeft voor „groente ge loopen" en is eerst om twaalf uur thuis gekomen. M. moest al dien tijd op zusje passen. Karei kwam te laat op't appél. Waar door? Hij heeft „voor viseh gestaan" en zijn broer „is nog in de rij" voor boter. Willem, die nog wat later komt, „stond voor hart" bij den koppenslager (speci aliteit voor den verkoop van koppen, harten en levers), maar heeft geen succes gehad. En zoo komen de berichten bin nen in afwisselende eentonigheid (Het Oud.) Droevig I Een droevig verlies trof het gezin van den landbouwer I). Vogelaar te Stad a. h. Haringvliet. In een onbewaakt oogen- blik geraakte bet. 2J/S jarig zoontje in een vijver bij de boerderij. Toen de ver schrikte ouders het bemerkten, waren de levensgeesten reeds geweken. De maaier P. Bos te Vlaardingen, die dezer dagen zijn 86 jarigen leeftijd be reikte, is alweer met zijn gewoon zomer- werk begonnen. Hij maait er nog lustig op los. Laaghartig bedrieger. Te Barneveld maakte de 24-jarige W. ter M. zijn buurman, een eenvoudig man netje, wijs, dat ook het reeds gerookte spek door de militairen in beslag zou worden genomen, waarna laatstgenoemde besloot de nog aanwezige hammen in een zak te doen en in den grond te stoppen, bij welk werkje ter M. behulpzaam was. Den volgenden morgen was echter alles verdwenen. Bij onderzoek vond de politie nu den geheelen voorraad op het erf van den gedienstigen raadsman. Ter M. is gearresteerd en vervolgeus gevankelijk naar Utrecht overgebracht. Deelden we onlangs mede, dat de Rot terdam een caféhouder voor zijn kroeg raam schreef„Jenever en bitter uitver kocht", op andere plaatsen doet zich hetzelfde verschijnsel voor, al bezigt de „uitverkochte" andere bewoordingen. Het „Volk" deelt toch mede, dat een slijter te Amsterdaui zijn winkel gesloten had en daarvan kennis gaf op een aan het neergelaten winkelgordijn gespeld stuk papier, waarop te lezen stondGe sloten wegens gebrek aan gedistilleerd. Men meldt van de grens: Heden wer den nabij de grensplaats aan den over weg van het spoor, nabij het station van Gelccn, in de richting naar Munster Geleen, aangehouden drie smokkelende dames van zeer deftige familie. Zij waren te Geleen aangekomen met den sneltrein uit Amsterdam. Zij behoorden in het dorpje Munster Geleen thuis. Even voor bij den overweg gekomen, werden zij aangesproken door een burgerambtenaar uit Geleen en werden verzocht mede te gaan naar de visiteuse op den Rijksweg. Aldaar werd op haar bevonden een waarde van bijna f 18000 aan goudgeld verborgen onder de kleederen, kousen enz. Dit goud geld hadden zij te Amster dam ingekocht. Het geld werd door den ontboden inspecteur uit Sittard in beslag genomen en de dames per rijtuig ver voerd naar de marechaussée-kazerne te Sittard, waar zij zullen Worden voorge bracht bij den Officier van Justitie. Het gebeurde dezer dagen te Haar lemmermeer, waar door tal van militairen een meer dan scherpe controle wordt uitgeoefend over het vervoer van graan. Een voerman komt aanrijden met zijn karretje. Hij wordt aangehouden door eenige militairen, die hem vragen „wat heb je daar in die zak" Duivenboonen", antwoordt ons boertje. De zak wordt afgeladen en in beslag genomen. De boer krijgt echter een bon voor de in-beslaggenomen.zak, inhouden de 85 kilo boonen. Boertje, gemoedelijk mannetje, is niets verstoord op de mili tairen. „Hoor eens, jongens", zegt hij, „ik be grijp het weljullie moet ook je plicht doen". Hij is nog blij, dat hij zijn in be slaggenomen waar zal uitbetaald krijgen. Dat is wel een tractatie waard. En de daad bij het woord voegende, tracteert hij do soldaten op een borrel. Boertje rijdt daarna goedsmoeds weg. Nadat liij vertrokken is, blijkt den sol daten, dat ze er fijn zijn tusschen ge nomen. l)e inbeslaggenomen zak bevat niets anders dan 85 kilo grind Vandaitg of morgen wisselt de boer zijn bon wel in Die arme koetsier 1 Zekere koopman Br. uit Utrecht had zich door stad en omgeving van Nijme gen laten toeren, doch toen het op be talen aankwam, bleek hij platzak. De politie liet er den gemeente-dokter aan te pas komen, daar de man zich aller vreemdst aanstelde. Toen bleek dat de koetsier een krankzinnige de schoonheden van Nijmegen had vertoond. De man is naar Utrecht overgebracht. Te Barneveld heeft de burgomoester wederom een varken onder de ingezete nen verloot. Ditmaal was het een magere zeug, die van honger uit het hok was gebroken en zich aan ondermelk had doodgedronken. De schoone gedachten uit de rede van den heer Duys waren van zóó superi euren aard, dat spreker het betreurde, dat deze niet het record van den Minis ter van Landbouw heeft geslagen. Zijn rede vergoedt zijn herhaalde afwezigheid. Sprekers gedachten zijn slechts schuch tere uitingen, bij de eloquentie van den heer Duys vergeleken. Vier jaar geleden trok spreker de aandacht van den heer Schaper, die hem groote welwillendheid betoonde. Maar hoe steekt dit nog af bij de magistrale opmerkingen Van den heer Duys, die er zich op beroemde, den raad van parlementaire veteranen te hebben gevolgd, en altijd de goede manieren te hebben in acht genomen. Spreker ver klaart gaarne, dat de heer Duys dooi den adel des geestes en zijn gedisting eerde manieren een parel is aan de Kroon des Parlements. Spreker denkt aan zijn beroep op het uitdrijven van de wisse laars uit den tempel. Het wasgoed, dat de heer Duys uiteenzette, waarom hij zich had geworpen in de armen van het socialisme. Spreker heeft zich nooit ge neigd gevoeld om zich bij de sociaal-de mocratie aan te sluiten. De aanwezigheid van den heer Duys aan dien kant werkt benauwend. Het is niet aangenaam, steeds te verkeeren in het gezelschap van dezen eminenteu staatsman met zijn schitteren de gaven. Spreker benijdt den sociaal-democratie den heer Duys niet. De partij, die zich niet, als de burgerlijke partijen, schuldig acht aan dezen oorlog en ons voorgaat naar een nieuwe kuituur, is een man als de heer Duys waard. De S. D. A. P. beweert, dat aan haar de toekomst is. Daarin zal zij echter den heer Duys moeten missen. Het is de vraag, of zij maar niet genoegen moet nomen met het heden en den heer Duys. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Bovensmilde, G. W, Oberman, te Oegstgeestte Hagestein- F. de Gidts, te Goedereedete Giessen. Oudekerk, P. W. P. Ooms, te Zijderveld te Babyloniënbroek, W. A. Zeydner, te 's Gravenhage. Bedankt: voor Groot-Ammers, J. A. v. Boven, te Ede; voor Waarder, P. Zandt, te Ede; voor Arnemuiden, II. W. Th. Jansen, te Werkhoven voor Elburg, A. C. Enkelaar, te Jaarsveld. Geref. Kerken. Beroepen te Delfzijl, M. Meyering, te Wildervankte Thoien, Giessen-Oude- kerk, Giessen-Nieuwkerk en Velseroord, J. R. Goris, te Zevenbeigen; te Nieuw- Loosdrecht, J. L. v. d. Wolf, te Gouda. Aangenomen: naar Witmarsum, J. Ubels, te Assen. Bedanktvoor Enschede, II. S. Bouma, te Hoogevcenvoor Koudekerke, G. M. v. Rennes, te 's Gravendeel. Benoc-md tot onderwijzer(es) te Woerden, H. Kalsbeek, aldaarte Schoondijke (hoofd), A. Wissel, in mili taire dienst te Nieuwersluis te Amster dam, W. Nugteren, te Halfweg te Zwijn- drecht, J. Baan, te 's Gravendeelte Amsterdam, mej. J. S. Vergay, te Scho ten te Veenendaal, mej. S. E. Rappard, te Hasselt. Het wetsontwerp de Savornin Lohman, tot verhooging dor salarissen van bizondere onderwijzers is Woeusdag j. 1. in de 2e Kamer verworpen met 45 tegen 36. (Rechts tegen Links). De heer Bichon van IJselmondo (wilde), stemde tegen. Een half anker w ij n en... twee sigaren! De „Chr. Ond." deelt als historisch mede Op een M. U. L. O.-School had één der onderwijzers de zorg voor de examen- klasse en gaf in alle examen-vakken les, behalve in het Franschdit vak was voor rekening van het hoofd der School. Toen het examen kwam, slaagde er o.a. een leerling, die voor alle vakken „vol doende" haalde, behalve voor.... Fransch. De vader van den jongen was vader lijk blijen niet ondankbaar en niet gierig. Hij gaf aan het hoofd der School een half anker wijn De onderwijzer der examen-klasse kreeg twee sigaren Er i ii g e 1 o o p e n. Een predikant had op de catechisatie een jongen, die traag en onleerzaam was, doch die steeds deed alsof hij veel wist. Werd hem echter iets gevraagd, dan antwoordde hij veelal„Dat heb ik zoo goed geweten, maar nu is het mij juist ontschoten". Eens vroeg de dominéé hem wat er wel geworden was van do tien stammen van Israël, die naar Assyrië zijn wegge voerd. „Dat heb ik zoo goed geweten", zei onze vriend weer, „maar nu is het mij juist ontschoten". dat de jliLeke en 11 'itaire bespre! ngeu vlo^er van stapel zullen loopen dra de oconom'"che, daar beide lenden econom-'sch van zoo geheel verschillende structuur 7:jn maar men 1 .vijfelt r 'et of ook !n laatstge noemd opzicht zal do band nog wel nauwer zijn art te halen. De eigen':jke onderhande- ngen zullen te Berlijn beginnen en te Weenen voortgezet en beëindigd worden. Het gelijke kiesrecht in Pruisen, bij keizerlijke boodschap beloofd, en door de reg erin" in een wetsvoorstel belichar md :s in het 'rr'sische Lagerhuis voor de derde maal verworpen. De c ,serv tieven sch'jnen uit hethr'dige wereldg jber -en nog we'nig geleerd te hebben Ze n 'llen tot eiken prijs een meervoudig- stemrecht, waarbij de meergegoeden het recht hebben om 2 tot 7 stemmen n't te brengen, tegen de arbeiders 1 stem. Terecht houdt de regcer'ng aan haar voorstel vast, van allen e'c'n stem. Ze blijft gaan in een hier zeer terechten demoa-a., schen koers. Het is te hopen, dat het Heererhr's gurstig over het reg j< ïgsvoorstel der kt. A aders zal de regeeiing het Lagerhu's ontbinden en een beroep op de kiezers doen. Natuur'jjk gaat dat r 'et gemakkelijk, want een zeer groot deel der kiezers staat aan het front. Het Neue Wiener Journal heeft een onder houd gehad met Joffe, den Russischen gezant te Berlijn. Deze antwoordde op m vraag naar den toekomstigen regeeringsvorm van Rusland, dat de monarchie geen kans heeft op her stel. De tegenwoordige regeering heeft na genoeg het geheele Russische volk achter zichalle arbeiders en boeren zijn georgani seerd in de sowiets en de regeering is slechts het sluitstuk van dat geweldige gebouw. Ook de k'eine burgerij ziet allengs in, dat zij het zonder ons niet kan stellen en zoekt thans reeds steun bij ons. De mensjeaiki, de sociaal-revelutionairen van Kerensky, de burgerlijke partijen hebben weinig of geen invloed meer op het volk, dat heeft ingezien hoe zij hebben gefaald, toen zij de macht in handen hadden. Joffe is daarom overtuigd dat de maxi malisten vast in het zadel zitten en er niet uit gewipt zullen worden, tenzij metbuiten- landsche hulp. Op de vraag of Trotzky nog in-St. Peters burg is en ruzie heeft met Lenin, antwoordde de gezat ontkennend. Trotzky is al lang te Moskou en met Lenin de beste vrienden, ondanks hun meeningsverschil over de be krachtiging van den vrede van Brest. De geruchten dat Lenin ziek is, zijn onjuist. Hij heeft^. influenza gehad, maar is al lang hersteld. Verder verzekerde Jolfe, dat Noord-Rusland volstrekt geen behoefte heeft aan graan uit de Oekraine. Het verbouwt zelf genoeg en kan bovendien uit Siberië betrekken. Zelfs zou het graan naar de middenrijken kunnen uitvoeren, evenals metalen en geweven stoffen, geneesmiddelen en landbouwmachines. Dat er in de groote steden een tekort is aan graan, is juist, maar dat komt van de on voldoende middelen van vervoer. De bewering, dat tijdens den oorlog of de revolutie concessies in' Rusland aan Ameri kanen zijn verleend, noemde Joffe onjuist. De regeering zal ook geen concessies aan buitenlanders toestaan. Zij wil zelf de pro ductie op allerlei gebied bevorderen, om den „rijkdom van allen" te vermeerderen. Wij zijn volstrekt geen asceten, verzekerde de gezant, wij willen niet terug naar primitieve toestanden, wij willen integendeel de men- schen rijker en gelukkiger maken. Wij hebben niets tegen den „rijkdom van allen", maar zijn tegenstanders van het vroegere kapitalistische stelsel, dat enkelen verrijkte ten koste van de gemeenschap. Zijn verstandhouding tot de Duitsche re geering noemde Joffe „volkomen correct". TER NEUZEN. 17 Mei 1918. Oorlogswee en volkstaal. Krasse baas Zulk gebrek hindert niet! Drie deftige smokkelaarsters. Van een zak duivenboonen. De een z'n dood, den ander z'n brood. Dr. E. J Beumer contra Duys.

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 2