Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. Kamerbrieven. Kerk, School en Zending. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. A d v e r t e ii t i n. Zeetiwseh-Ylaainsche Train weg-Maatschappij met nog 50°|o verhoogd. In de op a.s. Donderdag, des voor middags ten 10 ure, te, houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behan deling 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van leden van de stem- bureaux voor de a.s. verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal. 4. Verhooging van de vergoeding voor het gereedmaken en leveren van genees middelen aan armen. 5. Wijziging begrooting voor lJlo. 6. Voorstel tot het verleenen van vergunning om op een gemeenteriool aan te sluiten. 7. Voorstel tot uitbreiding van den omvang van het onderwijs op de scholen A, B en C. 9. Goedkeuring van de rekening over 1917 van het Burgerlijk Armbestuur. 10. Vaststelling sclioolgeldkohieren m. u. 1. o. en m. o. Ds. Overduin, predikant bij de Geref. Gemeente, Vlooswijkstraat, alhier heeft het beroep naar Rotterdam aan genomen. Benoemd tot commies ter gemeente secretarie te Goes de heer J. J. Huijssen, adjunct-commies ter secretarie alhier. Bij den heer V. wonende op liet Zwaantje alhier, heeft een konijn niet minder dan een 19-tal jongen ter wereld gebracht. Axel. Op de Zaterdag gehouden markt van Zeeuwsch Belgische paarden waren 22 paarden aangevoerd. Er werden vier prijzen van vijf gulden toegewezen aan L.' Wiemes en P. Dieleman Pz., beiden te AxelM. Brandes te Ter Neuzen en wed. J. Buijze te Zaamslag. Er was geen handel. Van de grens. l)e correspondent Sas van Gent van het Hand. schrijft het volgende: Zooals bekend is, hebben de Duit- schers in het begin van den oorlog alle huizen binnen de 50 meter van de Bel gische grens gelegen, door de bewoners doen ontruimen. Velen van hen zijn naar hier getrokken Men verwachtte algemeen dat na de bezetting deze wo ningen wederom aan de eigenaars zou den komen. De wandeling langs de grens bij Sas van Gent is niet uitlokkend. Het is er eenzaam en verlaten. Donderdag pas seerde ik daar en zag tot mijn ontstel tenis, dat het twintigtal huizen in de buurtschap. „De Valk" gemeente As- senede. beroofd is van alles wat brand baar was. Vloeren, deuren, ramen, ko zijnen, dakspanten, alles is weggebroken eii een aantal woningen is geheel tot puin vervalen. Nog eenige weken en die buurtschap is geheel verdwenen. Ook in het gehucht „liet Staakje", on- middelijk bij Sas van Gent gelegen, zijn de eerste huizen gesloopt. Oostburg Zaterdag had alhier een ernstig ongeluk plaats. De schilder R. bezig een rijtuig op te schilderen, had dit wat te vér uit de schuur getrokken. Hij had er niet op gelet, dat de tram wélke in aantocht was. niet kon pas- seeren. Toen dan ook de tram voorbij reed, werd het rijtuig gegrepen. R. kwam er onder terecht met het gevolg dat hem beide beenen werden afgereden. Oostburg. Dat het smokkelen nog niet uit de wereld is, werd deze week nog bewezen. De gebroeders de G. uit Cadzand zou den een partij smokkelwaar over brengen Kort bij de grens (er staat op dat punt geen draad) werden ze door kom miezen ontdekt. Hoewel er op geschoten werd, wisten ze te ontkomen, doch kwamen ten slotte terecht bij een Duitschen schildwacht, welke hen mee nam. Tot heden zijn ze nog niet terug tot groote ongerustiiheid hunner familie. De visscher J. S. te Oostburg, had het ongeluk bij het uitstappen uit zijn vischbak onderuit te glijden, met het ongelukkig gevolg dat hij zoo hard op de zijkant der bak kwam te vallen, dat zijn been aan de heup gebroken is. Do burgemeester van Philip pine voor de Rechtbank. Door de Rechtbank te Middelburg is 2 'maanden gevangenisstraf gevorderd tegen E. de C., burgemeester van Philip pine, dijkgraaf, ontvanger, griffier, land bouwer, vlaskoopman, bieten-agent enz Hij had opgegeven voor de Inkomsten belasting een inkomen te hebben van f 1000, terwijl dit ruim f 13,000 is geweest. Bij den caféhouder W. A. te Kloos terzande kwam plotseling een vreemd soortige, maar geen onwelkome gast binnenstormen 't was een flinke haas, die, vooral in dezen tijd van vleeschnood, geen kans meer kreeg om te ontsnappen. Te IJzendijke zijn 2 personen aange houden onder verdenking van spionnage Het zijn Belgische vluchtelingen, die zich in het bezit bevonden van een postduif. Schoondijke. Benoemd tot hoofd der Chr. school te Schoondijke, de heer A. Wissel van Zaamslag, thans onderwijzer te Veenendaal. Streng optreden. Van regeeringswege is aan een aantal landbouwers die zich bij gepacht van houden aan Minister in Zeeuwsch-Vlaanderen, het bebouwen van land, Belgen, niet hadden ge- de bepalingen van den Landbouw en bedoelde velden bebouwden met spinazie, hennep zaad, tabak e.d. gelast, deze velden binnen 4 dagen om te ploegen en overeenkomstig de desbetreffende bepalingen te bezaaien. Het betreft uitgestrekte oppervlakten. Te Zierikzee is bij een ingezetene 500 K.G. rubber in beslag genomen. Te Zierikzee zijn, naar aan het Vad. gemeld wordt, wegens het veelvuldig voorkomen van diphteritus de scholen voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs voorloopig gesloten. voor een week in Oldenburg is die te Hildesheim, die 1 Mei zeshonderd jaren heeft bestaan. Uit Charlois meldt men Dieven hebben zich toegang verschaft tot het Brandspuitliuisle in de Driemor genstraat, alhier, en hebben alle koper deelen ter waarde van ruim f 1000 af- gesshrpefd en meegenomen. Wereldtaal. Een Engelsch soldaat loopt een boter en kaaswinkel binnen om een ei te koo- Er zijn heel wat klanten in den winkel, maar eindelijk is het zijn beurt om geholpen te worden. De winkelier vraagt: Wat blijft u? waarop de En- gelschman antwoordtAn egg. Daar heeft de winkelier nooit van gehoord ek Ook dienstmeisjes kijken den Engelsman verbaasd aan, die plotseling met stentorstem kraaitKukeleku Nu begrijpt de winkelier het en de Engelsch man krijgt zijn ei. Op het distributiebureau te Veenen daal is gebleken, dat als toeslag op de melk een bedrag van f7000 te veel is betaald.- Den melkverkoopers is verzocht het bedrag, dat - zij te veel ontvingen, spoedig mogelijk terug te betalen. In het dorp St. Pancras (N.-H.) zijn op één dag 4 heeren in ondertrouw op genomen, die den naam Jan Kloosterboer dragen. Allen zijn oudste kinderen van vier zoons van den heer Jan Klooster boer een zeer bejaard ingezetene aldaar Schandelijke praktijken. Te Breda is versch varkensvleesch gedistribueerd. Men zou een ons per hoofd ontvangen. Reeds zeer vroeg in den morgen stonden drommen menschen voor de slagerswinkel om luin bons tegen het zoolang ontbeerde vleescli in te wisselen. Niettegenstaande Breda slechts 28.000 inwoners telt en er 54.000 ons vleescli was aangevoerd, dus ruimschoots vol doende, kon slechts de helft der inwo ners vleescli krijgen. Vele slagers ver klaarden reeds om 7 uur 's morgens uitverkocht te zijn. Hier en daar wis ten de controleurs der distributie nog met vleescli voor den dag te komen, dpch zeker de helft der bevolking heeft geen vleescli gehad. Daarvoor zal nu heden vleescli aangevoerd worden, ter wijl oen streng onderzoek zal worden ingesteld naar het verdwijnen van het vleescli. Als een bewijs hoe tegenwoordig alles geld opbrengt kan dienen, dat in de „B. B. Crt." van 6 dezer, door een Koek fabrikant, zuivere, in goeden staat zijnde kruimels en afval van wittebrood en be schuit tegen 70 cent per K.G. wordt te koop gevraagd. De kruimels brengen dus tweemaal zooveel op als het wittebrood zelf. Te Neer werd een rund in dn weide zoodanig door hongerige honden ver scheurd, dat de .rest vau het vleescli voor de consumptie moest afgekeurd worden. („Geld.") 'n Boertje van Bunnik, onder den rook van Utrecht, schiet twee hazen. Toeval lig daar passeerend Utrechtsch heertje tuk op het wild en vooral in dezen tijd! weet ze te koopen voor 6 per stuk. Boertje zegt thuis nog een konijntje te hebben, dat te koop is voor /2/50. Ook die koop wordt gesloten, 't Heertje met z'n vrachtje in een zak, op huis aan Maar o wee, daar ondervindt men de laatste dagen scherp den invloed van de circulaire van Min. PosthumaLet terlijk alles, dat de stad nadert, wordt onderzocht en nauwkeurig! 'n Agent ziet 't heertje komen vindt den zak verdacht, onderzoekt en vindt. Heerttje be duusd. Ja, mijnheer, niets aan te doen. U vervoert wild in gesloten jachttijd! Proces-verbaal volgtinbeslagname blijft niet uitHeertje nijdig boertje lacht in zijn vuistje met de f 14.50. Er schijnen in Hilversum nog winke liers te zijn, bij wie tegen een zacht prijsje thee verkrijgbaar is. Ten bewijze daarvan wordt als historisch het volgende verteld. Van het villa-kwartier uit belt men een winkelier op met de vraag of hij nog thee in voorraad heeft. ,,0 zeker mevrouw Doch weet u wel, dat de thee f5 't pond kost?" „Dat is niets. Laat u maar een pond bezorgen". De loopjongen spoed zich naar het opgegeven adres, de kwitatie bij zich. Met een allerbeminnelijkst lachje wordt de thee in ontvangst genomen en den knechtf 1,40 in de hand geduwd, zijnde de maximumprijs van thee. Of de jongen hoog of laag sprong, hij kreeg geen cent meer. Men durfde de koopster immers toch niet aanklagen. Men schrijft uit Lemmer Hoorde men tot dusver enkel in de groote steden van oploopeti bij «Ie dis tributie van levensmiddelen, ook hier wordt dit nu steeds erger Maandag werd bekend gemaakt, dat bonnen voor boter werden uitgereikt, op de Schulpen. Hierbij ontstond zulk een gedrang, dat eenigen bewusteloos werden, ja, zelfs één haar arm brak, zoodat strenge maatrege len moesten worden genomen om de orde te herstellen. Voorwaar bange tijden. Spek in biervaten. De politie te Gouda hield een sleepers wagen aan, waarop vijf biervaten wer den vervoerd an die, volgens beweren i den sleper, zuur bier bevatten en naar de brouwerij terug moesten. De politie liet echter do vaten openmaken en deze bleken een flink quantum spek te bevatten. Een tweetal geslachte var kens bleken in de vaten te zijn verbor^ gen. Het spek wordt natuurlijk in be slag genomen en zal worden gedistribu eerd. De kominiezen uit Tiel hebben Maandag aan het veer te Wamel aangehouden den voerman A. van II. uit Tiel, die een kolossalen boom, lang 12 M. en van respectabelen omvang, vervoerde, be stemd voor Druten. Bij onderzoek bleek, dat de boom geheel was uitgehold en de daardoor verkregen ruimte diende als bergplaats voor een groote hoeveel heid kwatta, die in beslag werd genomen. De boom was zeer vernuftig daarvoor ingericht, zoodat het scheen of er niets aan veranderd was. Beste Neef, „Er was er eens", zoo begint menig sprookje uit onze kinderjaren. „Er was er eens", zoo kan ik ook gevoegelijk dezen brief beginnen. „Er was er eens" een groep in ons land, die bij de verkiezingen allerlei schoonklinkende beloften deed. 't Was de concentratie, die in bond met, of eigenlijk als hulptroepen van de socialis ten aan de arbeiderkiezers gouden bergen beloofde. Talma's prntselwerk op sociaal gebied moest wegstaatspensioen, dat geen pensioen, maar bedeeling zou zijn, er voor in de plaats. Wat heeft de linkerzijde in de vijf jaren, waarin ze een groote meerderheid, in de Tweede Kamer had, voor de werk lieden gedaan Ze had de invaliditeits- en ouderdoms- verzekering kunnen invoeren. Die wet ten waren al door de Koningin bekrach tigd. Links had dus zonder tijdverlies ze in werking kunnen stellen, en dan daarop voortbouweud een flink stuk werk op sociaal gebied kunnen verrichten. Als de invaliditeitswet van Talma inge voerd was, hadden de weezen van vaste arbeiders per week f 3,60 ontvangen. En nu? Niets! Dat is enkel de schuld van de socialisten en liberalen. Voor geneeskundige verzorging was eveneens heel wat ontvanaen. In Duitsch land werkt de wet heel goed, hoewel de arbeiders heel geen invloed hebben op de werking der invaliditeitswet. En Talma had aan de arbeiders wél invloed gegevende helft van de Raden van Arbeid zoud uit werklieden bestaan. Daar blijkt eens weer opnieuw uit, dat de rechterzijde toch niet het minst de mocratisch voelt in ons land. Van de uitbreiding van de ongevallen verzekering tot de landarbeiders is niets terecht gekomen. En waarom In een openhartig oogenblikje heeft Het Volk het verklapt „Dearbeddersbescherming is in de verdrukking gekomen, omdat men is de linkerzijde) zich weer ging bezighouden met hetgeen al tot stand was gebrachtde wetten van Talma). Links heeft gesold met de sociale wet geving. Die is van het eene departement naar het andere geknikkerd. En het resultaat is geweest, dat er niets tot stand kwam. Het is de verdienste van den heer Rutgers (A.-R.) hierop eens te hebben gewezen, nu de linkerzijde op de ruggen der oude en invalide arbeiders een poli tiek spelletje is gaan spelen. Do heer Duys, Muralt e. a. hebben het ontwerp staatspensioen opnieuw inge diend. Toen het in de Afdeelingen be sproken werd, schitterden de heeren zóó door afwezigheid, dat van de 5 leden van de Commissie van Rapporteurs er vier (zegge 4) rechtsclien zijn En toen de openbare behandeling in de Tweede Kamer begon, waren er van de 6 voor stellers 4 niet te vinden. Zoo weinig ernst maakt men er mee. Het is een spelletje, meer niets. Om straks tegen de kiezers te kunnen zeggen: „We heb ben het geprobeerd, maar die booze rechterzijde "Wou liet niet." Of de kiezers dan niet zullen zeggen „Had ons de wetten Talma alvast maar gegeven, en had die uitgebreid en ver beterd. Wij snappen nu wel, dat we het van rechts moeten hebben en niét van links"? We denken, van wel. De heer Snoeck Henkemans (C.-H.) wees er o. a. op, dat verplichte verze kering in het buiteularid hot ideaal is van de socialistenen dat de heeren zich nu ook maar aan die „internationale uitspraak" moesten houden. Eveneens wees hij er óp, dat de zelf standig werkenden, die een inkomen hebben beneden een te stellen grens, van de verzekeringswetten belmoren te profiteeren. De heer Rutgers was het hiermee eens. Als rechts dus straks wint, hebben we een groote uitbreiding en verbetering van de sociale wetgeving te verwachten. De heer van Vuuren (R.-K.) wees er op, dat de indiening van deze wet een wanhoopsdaad van links is. Socialisten en liberalen hadden het staatspensioen beloofd; ze hebben niets anders gedaan, dan den arbeiders de voordeelen van de wetten Talma te onthouden. Om nu nog iets te doen, zijn de heeren tot dezen noodsprong gekomen. Heel leukjes wees de heer Rutgers er nog op, dat de heele beweging een be wijs is van de onmacht der linkerzijde om iets te doen. In 1913 gingen liberalen en soci's tegen de f 2 00 en tegen deu 7ü-j;irigen leeftijd te keer als bezetenen. Wat heeft een dooie van 70 jaar nu aan f 2.00 Het socialistisch congres nam dit jaar aan, om deu leeftijd le stellen op 60 jaar de Liberale Unie om den 65 jarigen leeftijd te nemen. Beide vergaderingen deden dat TEGEN heb voorstel van het be stuur in. En terwijl men dus naar de stembus trekt met de leuzestaatspensioen op 60- en 65 jarigen leeftijd, komt men met een wetje, waarin de 70-jarige leeftijd wordt geimmen 'tls kras! De heer Drion (Vrij.-L.) verklaarde, dat hoewel zijn partijgenooten niet had den willen meedoen aan het indienen van een wetje, dat geen kans van slagen had, en maar aanleiding zou geven tot een scherp debat, ze, nu het. ontwerp er tech eenmaal was, er vóór zouden stemmen. Ik hoop je gauw te schrijven, wat de voorstellers van het ontwerp ter verde diging van hun onwaardig, onmachtig en misleidend bedrijf, hadden te zeggen. Als altijd, Je Oom, HAAGENAAR. Ludovicus Josephus van der Linden, oud 14 j., z. van Johannes en van Maria An gelina Smits. AXEL. Huwelijks-aangiften. 18 April. Jacob Rouw, oud 24 j., jm. en Jacoba Oppeneer, oud 23 j.. jd. 20 April. Tlieir- nis Schippers, (van Rotterdam), oud 27 j., jm. en Johanna van den Ouden, oud 21 j., jd. 25 April. Johannes Adrianus Weijts, (van Bergen op Zoom), oud 23 jm. en Antonet Cornelia Schoof, oud 25 j., jd. Jacobus Overdulve, oud 35 j., jm. en Sara Haak, (van Ter Neuzen), oud 33 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 16 April. Pe trus Josephus van Datnma. (van Bosch- kapelle), oud 3? j., jm. eu Maria Valent, oud 31 j., jd. 18 April. Izaak Meesen, oud 24 j jm. en Maria Bakker, oud 23 j., jd. Jacob Overdulve, oud 21 j., jm. en Leuntje Boeije, oud 23 j., jd. Jan. Riemens, oud 28 j., jm. en Antje Koster, oud 27 jjd. 25 April. Daniël Dekker, oud 22 j., jm. en Anna de Visser, oud 23 j., jd. 26 April. Victor Brandt, (van Zuiddorpe), oud 23 j., jm. en Stephanie Maria Verslraeten, oud 24 j., jd Geboorten. 16 April. Helena, d. van Frans Overdulve en van Elisabeth Schoele. 20 April. Maria Anna, d. van Jacobus van Mijsbergen en van Victorina Seraphina Grooihaert. 22 April. Eliza beth, d. van Jacobus Hamelink en van Maatje de Bruijne. 24 April. Levina, d. van Willem de Bruijne en van Pieter* nella -lansen. 25 April. Adriaan, z. van Willem Pieter van Meurs en van Tan neke Janna van Hoorn. Maria Neeltje, d. van Cornelis van de Wege en van Sara Cornelia van de Velde. 28 April. Levina Adriana, d. van Marinus Diele man en van Elisabeth Catharina Witte. 30 April. Jacobus, z. van Jacobus Bakker en van Geertruida Magdalena de Feijter. Kat el, z. van Karei de Koeijer en van Elisabeth Hamelink. Overlijden. 18 April. Benignus Cami- lius IJsebaert, oud 69 j., echtg. van Virgenie de Smet. Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe Oude eeuwgetijde herdacht". TER gen. 8 16 Mei, not. Huvers. Verkoopingen. Heereuhuizen te Middelburg 16 Mei, Landbouwinspan te Graauw, not. Dumoleijti. 16 Mei, leijn. Terneuzen Inspan not. Dumo- 18 Mei, Een inspan not. Blauwpot te Cate. te Grijpskerke 18 Mei, Bouwland te Krabbendijkenot. Neervoort. 21 Mei, Smedt. Beestiaal te Groede not. de en Nijehorne, G. W. Noordenhout, te Kollum te Hip- polytushoef, A. Trouw, te Rockanje. Aangenomen: Naar Leerdam, J. Se- verijn, te Wjlnisnaar Zoelmond, C. Verloop, te Nederhemert. Bedankt: Voor Raamsdonk, I'. Zandt te Edevoor Stavoren, P. W P. Ooms, te Zijderveldvoer Delft, P. Kuylman, te Lunteren. Geref. Kerken. Beroepen Te Zierikzee, J. R. Goris, te Zevenbergen; te Stad a/h Haringvliet, J. Verseur, te Ouderkerk a/d Usel. BedanktVoor Wilnis, J. Oosterveen, te Geisteren. Geref. Gemeenten. AangenomenNaar Bruinisse, B. van Neerbos, te Meliskerke. Benoemd tot onderwijzer(es) Te 's Hertogenbosch, E. S. Bersma, te Uithoorn; te Overschie, M. J. Spijker, te Rotterdam te Dordrecht, mej. C. G. de Waal, te Perniste Rotterdam, mej. A. Bohma, te Schiedam en C. Branden burg, te Rotterdam te Amsterdam, mej. S. M. H. van Veen, te Aalsmeerte Woubrugge, A. Waasdorp, te Utrecht te Hoogeveen, A. Bijmolt, te Maassluis te Capelle a/d IJsel, Jac. Boomsma (hoofd) onderwijzer aldaar. De Classis Hallum der Geref. Ker keu besloot op de e.k. Part. Synode liet volgende voorstel te brengen „De Geref. Kerken van Friesland (N. G.) 12 Juni in Particuliere Synode te Leeuwarden vergaderd, dankbaar erken nend den rijken zegen, dien God de Heeie in den arbeid der Nationale Sy node van Dordrecht (13 Nov. 1618—29 Mei 1619) met name aan de Geref. Ker keu dezer landen heeft geschonken, be sluiten, in het a.s. najaar of komende voor jaar ressort een samenkomst te doen organiseeren, waarin de verreikende be- teekenis der Groote Nationale Synode in het licht wordt gesteld en haar derde 21 Mei, Biervliet Inspan, not. Lijdsman. 23 Mei, 's Hccrenhoek Woonhuizen not. Neervoort. 23 Mei, Lijdsman. Inspan te St. Janstecn, not. 24 H.A. Mei, not. St. Jausteen, Lijdsman. een Hofstede, 5 24 Mei, Dregmans. Een Inspan te Axel, not. 28 Mei, Een Landbouwinspan te Graauw not.. Dumoleijn. 29 Mei, Een Hofstede not. Blaupot ten Cate. Ilodon slaagden te Middeiburg voor de akte Lager onderwijs de heeren J. Bol en A. van Overbëeke Leunis te Ter Neuzen, A. van Vliet te Axel enJ. Wil- lemsen te Graauw. Allen leerlingen van de Chr. Normaalschool alhier. D A G E N. Nam. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 5 M t 15 17 18 19 20 21 5.42 6.31 7.26 8.27 9.40 10.47 11.48 6.6 6.59 7.56 9.2 10.13 11.19 12.13 NEUZEN. Huwelijks-voltrekkin- Mei. Johannes Izaak Oswald de Pree, oud 28 j., jm. en Margaretha de Putter, oud 21 j., jd. Geboorten. 8 Mei. Martha Francisca, d. van Theophilius Smet en van Maria Josephine Kaas. Jan, z. van Hendrik Johannes van der Peijl en van Jacoba Janna Schieman. Overlijden. 6 Mei. Gijsbregt Pieter Schippers, oud bijna 11 m., z. van Gilles en van Maria Elisabeth Veerman. 9 Mei. Ingevolge machtiging van den Minister van Waleistaat, bij Zijne beschikking van 10 Mui 1918, worden met ingang van 21 MEI 1918 a.s. alle tarieven van het goederenvervoer met bijkomende kosten Het tarief voor vervoer van rijwielen wordt dan voor voor één lijn 15 CENTS. meer lijnen DE DIRECTEUR. TER NEUZEN, 14 Mei 1918. zoo De oudste apotheek Onverantwoordeijlke diefstal. Een vergissing. Viermaal Jan Kloosterboer. Een teeken des tijds. Hongerige honden. Hoe iemand er onschuldig kan inloopen. Er in geloopen. Oploopjes. Een kwattaboom. te Serooskerke, Voorm. 16 25 CENTS.

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 3