Orgaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 36. Woer^fctg 8 Mei 1918. Ie Jaargang. FEUILLETON. OMHOOG! Bïiiteiilandsch Overzicht. ABONNEMENT: 3 Dit blad verschijnt DINSDAG- en VR IJ DAGAVOND, uitgezonderd op Feestdagen, A D V E R TE NT 1 N. Dit blad verschijnt bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Per drie maanden bij bezorging f -, Franco per post voor TELEFOON Nr. 20. Nederland f 1.10. Van 1-4 regels f 0.40. Voor eiken regel meer ƒ0.10. Handelsadvertentiën over twee kolom 6 cent per regel. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs tweemaal berekend. Abonnementen per contract. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen. V Naar Ter Neuzen. Wie van onze christelijke boeren en tuinders a. s. Woensdag maar eventjes kan, ga naar Ter Neuzen om daar Prof. Mr. P. A. Diepenhorst te hooren. Wie Prof. Diepenhorst slechts éénmaal boorde, weet, dat er iets schoons te genieten zal zijn, als die met zijn ongemeene zeggingskracht de groote lijnen zal uit stippelen voor onze boeren en tuinders. Ook de zaak zelve bevelen we zeer 'warm aan. Onze tijd is er cene van organisatie. Geen onk'ele groep kan zich aan het streven naar organisatie onttrekken, zonder daardoor zijn belangen ten ernstig ste te schaden. Ook onze boeren en tuinders kunnen dat niet. Daarom is opgericht een Christelijke Boeren- en Tuiudersbond, die de be langen van zijn leden wil voorstaan, zoodat de minister niet meer over het landbouwbedrijf beslist, zonder eerst de belanghebbenden te hebben gehoord. Maar eveneens zal de Bond principiëele leiding geven in de maatschappelijke vraagstukken die het boerenbedrijf reiken. Dat ei heel wat te doen is, wat alleen door vereenigde krachten bereikbaar is, welen onze boeren en tuinders wel. We noemen alleen maarde vast stelling van de prijzen voor granen de premie's voor de teelt van voedings gewassen het houden van oen gedeelte van den oogst voor eigen gebruik het veevoeder- en kunstmestvraagstukde verlofskwestie voor bedrijfsleiders en bouwknechten in militairen dienst. Maar ook op landbouwgebied mag Christelijke voorlichting niet ontbreken. De Ci»rist. Boeren- en Tuiudersbond geeft daarom een blad uitHet Platte land. Daarvan is Prof. Diepenhorst hoofdredacteur, terwijl o. a. medewerken de heeren A. Colijn, de warme pleit bezorger der landbouwbelangen in de Tweede Kamer, en Mr. Goedbloed uit Goes, onzen lezers wèl bekend. Over land- en tuinbouwzaken schrijft de beer Jongsma, landbouwleéraar, terwijl mooie foto's, van belang voor boeren en tuin bouwers, in elk nummer zullen voor komen. Te beginnen met 1 Juni ver schijnt Het Platteland om de 2 weken. De leden van den Bond ontvangen het gratis. Niet-leden kunnen het lezen voor ile geringe som van f2.— per jaar. Laten al onze Christelijke boeren en tuinders zich nu eens opgeven als lid of als abonnee. Voor Zeeuwseh-Vlaanderen kan men dat alleen doen aan het adres in een in dit nummer voorkomendo advertentie. Onze abounée's buiten Zeeuwscb Vlaanderen mogen het aan hetzelfde adres doen. Allen de handen uit de mouw 1 Eendracht maakt macht Hier is weer een terrein, waar Her vormden en Gereformeerden kunnen en moeten samenwerken. Kerkelijk is de Bond natuurlijk absoluut niet. Evenmin staat hij in dienst van eenige politieke partij. Er wordt overleg gepleegd door den Bond èn met de Antirevolutio nairen, èn met de Christelijk-Historischen. Dus, Christelijke boeren en tuinders, u aan het bekende adres aangesloten bij den Christelijken Boeren- en Tuinders- bond 1 V De Deputatenvergadering der Antirevolutionaire partij. Daar Dr. Kuyper door ongesteldheid verhinderd was de Deputatenvergadering bij te wonen, werd deze geleid door den heer Van der Voort .van Ziin. Na de opening ging de lieer Idenburg ovei to^ de lezing van de door Dr. Kuyper ge schreven openingsrede. In zijn rede: „Wat nu?" wijst Dr. Kuyper er met nadruk op, dat de school kwestie tot nu toe het meest de aandacht trok. Als straks de Bevrediging tot stand komt, zal de Loper-Onderwijs kwestie niet meer de kern van de Antirevolutionaire politiek zijn. Daarom dringt zich de vraag op Wat nu? De tijd is onrustig. Door al de regeeringsbepalingen is ontevreden heid gewekt ten plattenlande. Niet beter werkt de voedselschaarschte. Het Evenredig Kiesrecht opent een reeks van moeilijkheden. De revolutie eest, die allerwegen rondwaart en in usland heerschend werd, maakt steeds grooter vorderingen. Zoo is heel het leven ontwricht. En onder dergelijke ongunstige omstandig heden moeten we den verkiezingsstrijd voeren. Voorop sta daarbij, dat onze partij zich blijft gebonden achten aan Gods Woord. Maar dan klemt oék de noodzaak van het sociale vraagstuk. De sociale beweging mag de politieke actie niet beheersclien, maar de partij mag het sociale element niet onder schatten. Straks zal het sociale arbeiders vraagstuk moeten worden geregeld. (We komen op dit deel der rede nader terug). Vóór alle dingen hangt er alles aan, of de vrede terugkeert. Zoolang toch de oorlog voortduurt, en. ook de ons buiten oorlog aangedane oorlogsroof voortduurt, moet van Regeeriugswege gehandeld al naar de staat van zaken zich aandient, en kan aan het vellen van een voorafgaand oordeel niet worden gedacht. Mag het daarentegen door Gods verbeurde goedheid zijn, dat in dit jaar nog, of in den aanvang van het jaar dat dan komt, de vrede terugkeert, en onze troepen huiswaarts keeren, dan valt er in Uen eersten aanvang toch nog aan geen nieuwe regeeringsplannen te denken. Onderwijl zal dan toch het Schoolgeding komen en de 35) ,,'kZal zien", zei hij, zonder op Her mans woorden verder in te gaan. „'kZal zien maar je hebt al een kapitaal ver slonden. Dat kan zoo niet blijven duren daar moet een einde aan komen." Herman verwaardigde hem geen ant woord. Traag ontsloot de oude zijn portefeuille schoof zijn zoon eenige bankbiljetten toe. Deze telde ze, minachtend, na, stak ze achteloos in den zak. „Wees nou voorzichtig", waarschuwde Bremer. „Waarom?" zei Herman tartend. „Omdat", antwoordde de oude, zich op niéuws-opwindend, „omdat ik je niet kan beloven, je zoo gauw wéér te hel pen. 't Kon wel eens de laatste kern wezen". „Laat 't." „En wat dan tot oplossing moeten komen en de vrij making van het bijzonder onderwijs baai- eindpaal bereiken zoo 't kan zonder tusschenstation, en liefst rechtstreeks op algeheele losmaking van de Gemeente afgaande. Onze Antirevolutionaire partij moet weer innig één worden. Niet een sociale belangengroep naast een princi- pieele politieke partij, maar 't sociale en het politieke moet in hechtheid aan elkaar geklonken. Ons politieke streven moet stuwkracht leencn aan de sociale belangen, en omgekeerd de sociale wor steling moet verband en saamhang zoeken met de historische ontwikkeling van vaderland en volk. Dit nu zal ons vanzelf geworden, indien de eere Gods ons met heiligen band saam blijft binden. Dit was liet uitgangspunt van onze kracht, ön zal tot den einde toe de geheiligde bezieling van onze krachtsprestatie moe ten blijven. Komt dit ons aanvankelijk door versplintering op merkbare krachts derving te staan, geen nood het reculer pour inieux sauter, d.w.z. het tijdelijk teruggaan om straks met be forscher sprong vooruit te komen, is meer dan eens voor ons het voorspel van een schitterend slagen geweest. Liet onze Antirevolutionaire partij zich, al ware het ook slechts voor een overgangsperiode, yn» de. eere Gods. en daarmee van haar levensbeginsel, at t rek h cm; onder, om nimmer weer op te staan. En daarom niet vertraagd en niet ge aarzeld. Laat ook op deze Uephtaten- vergadering onze belofte van trouw aan onzen God vernieuwd worden. Worde dê hechte broederband, die ons saam vereent, met vernieuwde innigheid nog maals aangetrokken. D^age liet gebed ons bij elke vernieuwde worsteling. En zij Gode de dank op 't altaar geofferd voor elke zegepraal die Hij ons toebe- schikt. Mannen broeders, we waren van ouds her een minderheid, en zullen ook nu een minderheid blijven doch wat onze Vaderen steeds redde, zal ook ons en ons nakroost in de ons op 't hart ge bonden, zoo heerlijke taak doen volharden. Van onzen God afgedoold, is'tal reddeloos voor ons verloren maar in trouwe bij onzen God volhardend, blijft ons en ons nakroost een toekomst en dan een toe komst in Godes glorie verzekerd. Na deze redevoering werden eukele huishoudelijke dingen afgedaan en werd het program van actie besproken. Dit werd ongewijzigd vastgesteld. De heer Idenburg werd met overgroote meerderheid gekozen tot 2en Voorzitter der Partij. Het was een goed-geslaagde, bezielende Deputatenvergadering. De nieuwe koers. Één dag later dan de Antirevolution aire partij hielden de Christelijk-Histo rischen hun partijdag te Utrecht. De grijze eere-voorzitter, Jhr. Mr. de Savornin Lohnian hield de openingsrede. Allereerst werd er door den spreker den nadruk opgelegd, datbelangenpolitiek afkeurenswaardig is en ook tot teleur stelling leidt. Als een kleine groep een eigen afgevaardigde kiest, zal die over allerlei zaken moeten oordeelen en stem men, óók over zulke, waarover zijn kie zers het lang niet eens zijn. Dat het algemeen kiesrecht een over winning van de S. D. A. P. zou zijn is onwaar, betoogde de Savornin Lobman. Al voor lange jaren ijverde Dr. Kuyper voor algemeen huismanskiesrecht, en de heer Lobman zelf had reeds in 1890 op uitbreiding van het kiezersaantal aange drongen. De spreker wees er voorts op, dat de taak der Volksvertegenwoordiging is, de regeering te steunen en haar te contro leeren. Dc kiezers hebben er nu voor te zorgen, dat er een Volksvertegenwoor diging komt, die haar taak naar behooren kan vervullen. Daarbij zullen de kiezers willen weten in welke richting de man die zij kiezen, zich zal bewegen in de Kamer. Deze moet naar eigen inzicht, maar in overeenstemming met het partij program handelen. Dat is immers ook „Wat dan? Wel niets. Dat heb ik immers al gezegd. Als de boel op is, is de pret ook uit, dan maak ik er vanzelf een eind aan," zei hij ruw en onver schillig. „Wees verstandig, Herman," vermaan de Bremer, meer verontrust door zijns zoons dreigementen, dan liij wilde laten blijken. „Wat zou je er mee winnen? Ik zeg, laat dat spelen en drinken stu deer in korten tijd ben je er boven op en heb je een zelfstandige positie!" „Merci't oude. recept'k ken het al jaren. Nee, diè tijd hebben we gehad, 'k Ben nou te ver weg. Er helpt niet meer aan. 'k Moet nou maar voort. Wie weet, loopt het nog niet es mee „En als het niét meeloopt? Denk je, dat zóó kan voortgaan „Begint U nou al weer? Wat is er aan verbeurd, als 't niét meeloopt Moet ik dan m'n leven gaan verkniezen Moois zit er niets meer an. Laat ik tenminste er nog van genieten, wat er van te ge nieten is „En dan?" „F,o dan ja, dat heb ik mezelf ook al meer dan eens gevraagd watdan Waar leef je eigenlijk voor Of je nou zijn program In elke partij ziin verschillende stroo mingen. Daarom heeft de partij tot taak eene rechtvaardige regeling van tegen strijdige belangen tot stand te brengen. Uitartikelen van het partij-program een heel net menscli bent, of een zwijn zooals ik, w aarvoor leef je eigenlijk Is 't de moeite wel waard Is 't nog maar niet 't wijste, je te laten gaan en je uit te leven Bah, wat een lilosofie. Deugt al evenmin ergens voor „Voel je dan heelemaal geen drang, om vooruit te komen in de wereld, om je op te werken Ik heb gewerkt en gerekend en van een klein koopmannetje heb ik me opgewerkt tot een man van i kapitaal", zei Bremer met den ouden trots, die hem bezielde, als hij aan het hoofdstuk zijner zelfverheerlijking toe kwam. „Ja, daar heb je U nou. U hebt ge sjouwd en gespeculeerd en nou bent U.... ja wat? Wat heeft het nou allemaal geholpen U bent oud „Oud, ik noem-je „Goéd U bent niet jong meer, zal ik dan zeggen en je zoon maakt je geld op en je schoonzoon aast op de rest. En als dan de vogel kaalgeplukt is, nou wat dan Val U nou zelf maar aan Zei hij wreed. De oude antwoordde niet. Wat moest hij ook zeggen Kon hij er wel veel tegen in brengen Scherper toonde de spreker aan, dat Gods Woord leiddraad is voor de toetsing der Unie- beginselen. De spreker wees er op, dat de Chris telijk-Historischen zullen ijveren voor uitvoering der wetten-Talma, en zich zullen verzetten tegen de Staatspension- Met kracht zal de Unie "VII I llini uitvoering van art. 192. Na nog in 't kort op de ernstige tijden te hebben gewezen, besloot de heer Leh man met de opwekking het christelijk geloof ook op staatkundig gebied te be leven en de verklaring, dat de christe lijke groepen, ook al staat elke groep onder haar eigen g estelijko leiding, van nature bijeen blijven. heerscht nog steeds een betrekkelijke rust. De Duitschers schijnen zich ter dege klaar te maken voor den volgenden stoot. Ook op 't Zuidelijk deel van het West front, in Lotharingen komt wat meer bedrijvigheid. Dit kan voorspel zijn van offensief op dat frontgedeclte, maar even goed en dat lijkt ons waarschijnlijker kan de bedoeling zijn den vijand te ver ontrusten en hem daardoor de beslissing waar zijn reserve's heen te zenden, moei lijk to maken. Nu op 't Itaüaansche front het slechte weer heeft plaats gemaakt voor mooi zonnig lenteweer is ook daar meer le vendigheid in de krijgsverrichtingen te bemerken. Keizer Karei van Oostenrijk heeft er zijn troepen bezocht en gemon sterd. 't Lijkt ons niet onwaarschijnlijk, dat de Oostenrijkers zullen trachten den erfvijand nog eens een geduchte knauw toe te brengen, .nu Italië niet op hulp van Frankrijk en Engeland behoeft te rekenen. Ook met het oog op den binnen- landschen toestand in de Dotiau-monar- chie, die ve.rre van rooskleurig is, zou een beetje „afleiding" op het slagveld niet van onpas komen. Vooral als het gelukte do Italianen verder terug te dringen. Nu er van de fronten weinig van be lang is te melden, willen we van de gelegenheid gebruik maken, onzen lezers iets mee te doelen, van de verklaringen van een pas uit Amerika teruggekeerd landgenoot. Deze die als anti-Duitscher naar Amerika ging, deelde aan de N. Ct. het een en ander mede. De „N. Ct." stelde ten le deze vraag: Wat denkt gij van de kans dat er spoedig, zeg in de loopende helft van dit jaar, zal zijn Het is mij uit goede bron bekend, zoo ontving zij ten antwoord, dat er op liet oogcnblik ongeveer 2.50.000 a 300.000 Amerikanen in Frankrijk zijn, grooten- deels gedurende zomer en herfst van het vorige jaar daarheen vervoerd, Van den winter heeft het troepenvervoer door gebrek aan scheepsruimte vrijwel stilge staan, en er is weinig kans, dat er vóór 1919 een aanzienlijk leger in Europa zal zijn, zooals trouwens ook in den Senaat verklaard is. Door de staken hem Hermans woorden, dan deze zelf wel vermoedde. „Nou, papa, goed succes op de Beurs ieder zijn vertier nu maar hé? Atjuus!" Alsof er niets voorgevallen was, reikte hij losjes zijn hand papa ten afscheid en vertrok. in Amerika gaat het vervaardigen vaa uniformen, munitie en geschut zoo lang zaam, dat de in Europa aangekomen en voor een groot deel in Frankrijk afge richte soldaten aan alles gebrek hebben en de moeilijkheden der voedselvoorzie ning van de legers voor de Geallieerden vooral de Engelscïïen in nooge inaTfrorrr- steuid zijn. wier mannen daarvan de ge volgen ondervirhlen. Over geheel Amerika heerscht een als niemand ooit gedacht had dat moge lijk zou zijn. In het spoorwegwezen zijn de toestanden vee! erger dan voordat ze in regeeringshanden warende spoor wegen blijken geheel buiten staat vol doende materiaal te vervoeren. Elke streek van de Unie heeft overvloed van de producten die zij zelf voortbrengt, maar gebrek aan alles waarvoor zij van het toevoer van elders afhankelijk is. Langs de kust, waar men van dien toe voer ongeveer geheel moet leven, heerscht sedert November een toestand die op hongersnood gelijkt. Kolen voor huis brand worden dezen winter bij kleine wagentjes tegelijk aangevoerd niemand- heeft voldoende kunnen krijgen en or is geducht kou geleden. Door het gedesorganiseerde spoorwegvervoer heeft ook de aanvoer van bunkerkolen voor de havens alles te wenschen over gelaten. Men kan gerust zeggen dat daarin een achterstand van minstens drie maanden is. In het. binnenland staan op zijsporen tienduizend wagons kolen die niet meer voor- of achteruit kunnen. De nieuwe productie voegt er voortdurend nieuwe treinen aan toe en doet de onontwarbare stremming toe nemen. Wie bijv. van Washington naar New-York reist, ontmoet onderweg dui zenden met kolen geladen wagons, die eenvoudig langs den weg blijven staan. Om den achterstand ecnigszins in te halen heeft het hoofd van het kolen- departement Garfield in het begin van dit, jaar bevolen dat de gansche industrie beoosten de Mississippi vijf dagen lang moest stopzetten en voortzetting van deft volledigen stilstand gelast op eiken Maandag van de daarop volgende negen weken een maatregel die allerwegen de grootste verontwaardiging en onte vredenheid wekte (men zie bijv. de „New York Financial World" van 10 Januari jl.) en slechts met allerlei uitzonderingen en bijzondere vergunningen uitvoerbaar bleek. De vrachttreinen met steenkool en voedingsmiddelen kregen toen vrij spoor gedurende die dagen en liepen zonder ophouden dag en nacht door naar de kustplaatsen. Passagiers-exprestreinen werden nu op hun beurt op de zijsporen gezet om de vrachttreinen te laten passeeren. Sneeuwstormen echter hebben dit plan over het geheele land zoodanig in de war gestuurd, dat na vijf dagen de toestand veeleer verergerd dan ver beterd was, waartoe de gedwongen stil stand in de nijverheid natuurlijk niet weinig bijdroeg. Ook de negen Maan dagen waarop daarna de fabrieken zouden stilstaan, nergens gestookt mocht worden, de lichten in de winkels niet zouden mogen branden en de schouw burgen gesloten zouden zijn, baatten Ieder zijn vertier 1 Goed succes Als een hooning klonken deze woorden van Herman den ouden Bremer voort durend in de ooren. Zou hij er van ge weten hebben, dat de zaken zoo slecht stonden Zou hij er waarlijk, en, hoe cynisch danop gezinspeeld hebben Zijn vertier. Gewis, hij had het gezocht in de gewaagdste speculaties. En waar om? Had hij het noodiggehad? Hij wil de zich wel even diets maken, dat hij daartoe de toevlucht had moeten nemen, om de gaten te vullen, door Hermans uitspattingen in zijn kas geslagen, maar met een eerlijk gemoed kon hij toch niet volhouden, dat die uitgaven zijn handel wijze rechtvaardigden. NeenHerman mocht af en toe zijn beurs geducht ader laten, die verliezen waren niet van dién aard, dat Bremer daarom naar nieuwe bronnen van inkomsten behoefde uit te zien. Wat was dan de drijfveer geweest Niet anders dan dc oude hartstocht, welke, schoon in anderen vorm, ook Her man dreef, te spelen, te wagen om te winnen. Het rustig bezit van zijn schat ten gaf geen levensvulling hij kon niet tegen het werkeloos zijnhij moest be zigheid, afleiding, vertier hebben. En was het dan wonder, dat hij het in deze rich ting had gezocht? Had beursspeculatie hem eenmaal niet rijk gemaakt? Waar om zou hij thans ongelukkig behoeven te zijn Goed succes Hij had het waarlijk wel noodig Want het vertier zoeken in zijn operation ten beurze, was spoedig omgeslagen in een gejaagd, angstig kans berekenen in een zenuwachtig nagaan van de koersenin een dobberen tusscheu hoop en vrees de spelevaart, ondernomen tot tijdverdrijf, was verkeerd in een gcvaarvollen tocht in onbekende wateren het spelemeien was overgegaan in een hachelijken kamp om het leven (Wordt vervolgd) DOOR ZELANDIA. Nadruk verboden Op de fronten een ecnigszins aanzienlijk Amerikaansch leger in Frankrijk hoogst gebrekkige administratie a_•^■trrrpntpDJütfi _iV&JiTOVeL' tekort aan voedsel en brandstoffen

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 1