Uit het Binnenland. Uit de Pers. Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. óf een „enfant terrible" óf zegt pijnlijk schrijnende dingen. Het zal weldra twee jaar geleden zijn, dat hij op de tribune van de Kamer in tragische termen kwam spreken over het lot, dat Frankrijk wachtte, indien de oorlog nog meer dan zes maanden op den zelfden voet zou voortduren. Men herinnert zich het werd hier indertijd uit de handelingen van de Fransche Kamer weergegeven dat hij als zijn meening uitte, dat zulk een voortzetten van den oorlog er op neer zou komen, dat Frankrijk zieltogend op een draagbaar naar het vredescongres gedragen zou worden en met roem over dekt het kind van de rekening zou worden. Ruim zes maanden daarna had hij, weder in het openbaar, verklaard, dat hij geen noemenswaarde veranderingen bespeurde, dat hij dientengevolge de re geeringen niet meer steunen kon. Sedert dien had hij een meestal zwij gende oppositiehouding aangenomen, en kel van tijd tot tijd nog zijn sombere inzichten in het lot van zijn land her halend. Via Zwitserland-Duitschland komt nu het bericht, dat de Fransche pers spreekt van een affaire Roux-Costadeau. In een café te Valence heeft hij aan iemand die hem vroeg hoe het er mee ging, ge antwoord „Het gaat mij slecht, net als Frankrijk, dat verloren is." Dit antwoord lokte discussie uit. Een officier gaf Roux- Costadeau wegens deze uiting bij de po litie aan. De regeering overweegt thans of zij tot de Kamer een verzoek zal rich ten oin de parlementaire immuniteit vau het Kamerlid Roux-Costadeau op te hef fen, opdat tot vervolging over gegaan zal kunnen worden." Nederland en Duitschland." Zondagmorgen, is baron Gevers onze gezant bij Duitschland, weer uit Den Haag naar Berlijn teruggekeerd, vermoe delijk met het, ons niet bekende ant woord onzer regeering op het, ons even eens onbekende verzoek van Duitschland in den zak, Of anders met zulke instruc ties dat "ij kan antwoorden op verzoeken die Duitschland ons mocht doen. Zoolang hij nog niet in Berlijn terug is, erf met de Duitsche regeering weer in contact is gekomen, zoolang is er geen nader nieuws te verwachten. We heb ben ons dan ook met schouderophalen afgevraagd, schrijft de Midd. Courant op welke gronden het Zaterdag uit Berlijn aan de N. R. Crt. gezonden bericht kan steunen, volgens hetwelk men daar in toonaangevende kringen „de zaak als geregeld beschouwt", hoewel de bijzon derheden nog niet bekend zijn. Het is natuurlijk mogelijk dat het Duitsche ge zantschap in Den Haag reeds Zaterdag wist welke geest bij onze regeering lieer- schte, en dat hij daarvan te Berlijn ■kennis had gegeven. Maar terwijl wij aan den eenen kant ons niet te geagi teerd hebben betoond door de vrees voor 't ergste, zullen we ons aan den anderen kant niet te hoopvol laten stommen door optimistische berichten van Duitsche zijde, zonder dat we weten, waarom die optimistisch zijn. VASTHEID IN MINISTERIEEL BELEID Een exporteur gaf ons inzage van de volgende circulaires 's-Gravenhage, 13 April 1918. Circulaire No. 7. N.V. Ned. Uitvoer-Maatschappij, kamer van tuinbouwafdeeling A. Aan heeren exporteurs, controleurs en de besturen der Veilingsvereeni- gingen. Hiermede brengen wij te uwer kennis dat, ingevolge uitdrukkelijke» vvensch van Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, van heden af tot nader order geen uitvoer vergunningen voor groenten, hetzij versch met uitzondering van versche kom kommers en versche kropsla gezouten of op andere wijze verduurzaamd, mogen worden verleend, terwijl de reeds ver leende vergunningen voor uitvoer van zoodanige groenten, welke op heden nog niet onder ambtelijk toezicht ton uitvoer zijn ingeladen, worden ingetrokken. N. V. Ned. Uitvoer-Maatschappij, (w.g.) Van Lennep, (w.g.) Heil, directeuren. 's-Gravenhage, 16 April 1918. Circulaire No. 8. N.V.Ned. Uitvoer-Maatschappij kamer van tuinbouw, Afd. Uitvoer van groenten. Aan heeren exporteurs, controleurs en de besturen der Veilingsvereeni- gingen. Onder referte aan onze circulaire No. 7 d.d. 18 dezer berichten wij u, dat van heden af weder uitvoervergunningen kunnen worden verleend voor alle versche groenten, welke tot lieden geheel of gedeeltelijk voor het buitenland mochten worden geveild. N.V. Ned. Uitvoer-Maatschappij, (w.g.) Van Lennep, (w.g.) Heil, directeuren. Was het niet jhr. Van Beresteijn, die bij lief groote levensmiddelendebat Excel lentie Posthuma kwalificeerde als „een „regeerder van den laatsten man?" Uit bovenstaande circulaire laat zich denken, wie tien Minister het laatst hebben gesproken. Maar van ,de vastheid in liet ministe rieel beleid geven deze stukken geen hoogen dunk. (Hbl.) DE MEESTE ZIJN Gedurende de maand Maart zijn 32 mijnen aangespoeld, waarvan 26 Eugel- sclie, 4 Duitsche en 2 van onbekenden oorsprong. Sedert het begin van den oorlog in Augustus 1914 zijn aangespoeld in totaal 4476 mijnen, waarvan 3609 Engelsche, 80 Fransche, 328 Duitsche en 459 van onbekende nationaliteit. CHRISTELIJK-HISTORISCHE UNIE. De algemepne vergadering tot vast stelling van de candidaten-lijst voor de verkiezing der Tweede Kamer zal plaats hebben op Vrijdag 3 Mei a.s. te Utrecht. NA ROODHUYZEN DE KLERK. In het Unie-liberale orgaan „De Vader lander" deelt de heer De Klerk mede, dat hij de Liberale Unie verlaat,, omdat hij oordeelt, dat men ook hem evenals den heer Roodhuyzen op een onverdedig bare manier, „op sluwe wijze", heeft afgevoerd van de candidatenlijst voor de Tweede Kamer. Een vorig jaar was hij reeds, naar hij meent, als een gevolg van geheime vergaderingen onder leiding van het Kamerlid Otto, uit het Hoofd bestuur geworpen. Het schijnt daar in de Liberale Unie inderdaad een frissche boel te zijn. Naar men verneemt is de heer De Klerk toegetreden tot den Economischen Bond. INGEDIENDE WETSONTWERPEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot toekenning van een duurte-bijslag op pensioenen en wacht gelden, waarmee in totaal f 3,000,000 zal zijn gemoeid. DE PAARDENVLEESCHHOUWERIJ EEN STAATSBEDRIJF? Het moet in de bedoeling der Regeering liggen, de geheele paardenvleeschhouwerij tot een Staatsbedrijf te maken. Ook heeft bij de Regcering de overtuiging post gevat, dat een goede dislribueering van paardenvleesch niet wel mogelijk is, indien daaraan niet verbonden wordt een maximumprijs voor slachtpaarden. De paardenvleeschvoorziening zal dan alleen geschieden ten behoeve van de stedelijke bevolking. Tevens zal een regeling kunnen worden getroffen voor een algemeeue Rijkskeuring van hot paardenvleesch. BESCHIKBAARSTELLING VAN ZUIDERZEEHARING. De Minister van Landbouw heeft mede gedeeld, dat maatregelen inzake aankoop en beschikbaarstelling van den geheelen aanvoer van Zuiderzeeharing bereids getroffen zijn. WITTEBROOD. Het bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt Ons wittebrood, dat toch reeds niet bepaald „wit" meer was, zal voortaan een ietwat bruine kleur hebben. Do voorraad aardappelmeel is n.l. dermate geslonken dat het percentage dat daarvan werd gebruikt voor de samenstelling van regeeringsbloem, aanmerkelijk moet wor den verlaagd. Daarmede zal echter de voedzaamheid van het brood niet achteruitgaan. Integen deel. Bevatte de regeeringsbloem tot nu toe 60% tarwe- of (en) roggebloem, 30% aardappelmeel en 10% Amerikaan- sche bloem, voortaan zal het worden 80 tarwe- of (en) roggebloem, 10% aardappelmeel en 10 Amerikaansche bloem. MAATREGELEN TEGEN RIJWIELDIEFSTAL. Er worden aan het departement van Justitie maatregelen voorbereid tot be teugeling van de in den laatsten lijd steeds meer voorkomende rijwieldief stallen. Aan de procureuis-generaal en de officieren van justitie richtte de minister reeds een schrijven, waarbij werd aan gedrongen op een gestreng optreden tegen rijwieldieven. Wellicht zullen alle rijwielen moeten worden geregistreerd ten name van een bepaalden eigenaar en zal daaraan dan een kenmerk van rijkswege worden aan gebracht, waaruit dan dadelijk zou kun nen blijken of iemand, die in het bezit van een rijwiel werd gevonden, daarvan al of niet de wettige eigenaar is. (N. Crt.) DE ENGELSCHE MIJNEN VOORDEN SCHELDEMOND. De Minister van Marine heeft een mededeeling gedaan omtrent het ver ankeren van Engelsche mijnen voor den toegang tot de Schelde. Eerst den 23sten Maart kon met zeker heid vastgesteld worden, dat men met mijnen van Britsch origine te doen had, waarvan de Regeering te voren niet mee in kennis was gesteld. De marine is bezig de monsters op te ruimen, waarvan acht tot ontploffing zijn gebracht en één, ook een Engelsche mijn, in den grond werd geschoten. Na eerst reeds de Engelsche en Duit sche Regeering op de aanwezigheid van mijnen in Hollandsche wateren gewezen te hebben, werd daarna de Engelsche Regeering op het feit gewezen, dat de zonder voorkennis neergelegde Engelsche mijnen een loodsvaartuig en het visschers- vaartuig „A. R. M. 16" uit Arnemuiden in den grond hebben geboord, waardoor negen mcnschenlevens verloren zijn ge gaan. De Vlaamsche medewerker van Vrij België, A. Hans, heeft een bezoek ge bracht aan het kamp der Belgische vluchtelingen te Uden in Noord-Brabant, waar 7000 uitgewekenen een onderko men gevonden hebben. Do heer Hans is er rondgeleid door dr. Lambrechts aan het verslag, dat hij in Vrij België van zijn bezoek doet. ontleenen wij het volgende Hier gaan we eens binnen, zegt dr. Lambrechts, die me rondleidt. En eensklaps sta ik in de gemeen schappelijke woonkamer van 't Oude Vrouwenhuis. Men heeft de bejaarden uit de verschillende loodsen gehaald en ze samen onder één dak gebracht. De ehuwden hebben er hun eigen kamertje, e ongehuwden zjjn in de mannen- of vrouwenafdeellng. Daar zitten de vrouwtjes. Dat is moederke van Visé, zegt dr. Lambrechts, en hij begroet een oudje van drie en negentig jaar. Ja, van Visé, spreekt het moederke met gebroken stem. En de Duitschers hebben alles van mij verwoest en ver nield. Ik heb niets meer. De zin smoort in een snik en bij de herinnering aan do vreeselijke dagen van Augustus 1914 en do vernieling van 't bevallig stadje aan de Maas, begint 't vrouwtje te weent n. Als ge terugkeert, krijgt ge alles nieuw, troost dr. Lambrechts, de vriend van al deze bejaarden. Joke moet komen. Zij is de oudste. Zeven en negentig jaarÉn ze verschijnt, nog goed ter gang. „Al zijn de beeiien wat stijf, toch ga ik terug naar Berchem bij Antwerpen", verklaart ze op stelligen toon. Met mij, hè Joke, ik moet ook al dien kant wegzegt dr. Lambrechts. Ja en meneer, dan dansen we nog een quadrille. Daar zit vrouw Cloots. Die viert over enkele dagen haar gouden bruiloft. Ze is blind, maar haar nog krasse man leidt haar rond 't kamp, al steunt hij zelf op een kruk. Die gouden bruiloft zal plech tig gevierd worden. Op den grooten dag haalt een vigilant het echtpaar af en voert het naar de kerk, waar een dienst van dankzegging plaats zal hebben. Daarna ontvangst op het gemeentehuis en rijtoer door het kamp/en ten slotte feest in 't huis. Een andere vrouw zegt me schreiend M'n zoon, meneer Daar denkt ze den ganschen dag over. Haar jongen is krijgsgevangen in Duitsch land, zit in 't kamp van Giessen, en ze bewaart zijn kaarten als een relikwie. Zoo heeft ieder haar eigen verhaal van leed. O, wat was dat bezoek tra gisch Ouden van dagen, gewoon aan 't eigen plaatsje in huis, aan 't dorpje, de stadstraat, nu verbannen, wachtend maar, gescheiden van zooveel, die hun lief zijn En velen hebben hun vvensch niet meer vervuld gezien. Ze kwijnden, stierven stillekens uit, werden dan een wijle, in 't doodenhuis neergelegd, voor de laatste maal in de houten kerk ge dragen en de wagen kwam hen halen en familieleden en vrienden ge leidden de overledenen naar den dooden- akker, waarover ik reeds sprak. Voor die is de oorlog uit en de rust gekomen. De oude mannen Ze zitten in groepjes samen. Allerlei typ.cn. Dagen en dagen moest men er onder vorkeeren om ze te kunnen beschrijven. Een komt naar me toe. Ze zeggen, dat hij doorgebroken is, maar ik heb een gazet gekocht en 't is niet waar Hij heeft het over 't offensief. Neen, (neen, 't is niet waar, be vestig ik. 't Zou toch te erg zijn Zie, ik heb er niet van kunnen slapen en ik moest een gazet hebben en 't zelf lezen. Nu, ben ik weer gerust. Ik heb er ook onder gezeten. Onder de Duitschers Ja, ja, Ze kwamen in mijn huis en ik moest buiten, 'k Ben dan naar Holland gekomen jover den draad, zulle, want hoe oud ik ben, ze konden me niet houden. Neen, ze gaan niet winnenWe krijgen ons land weer. O, die zucht naar de vrijheid, dat verlangen terug te beeren. En telkens als de Lente komt en de velden tooit met nieuw leven, brnischt dat verlangen ook heviger op. Dan ziet, ja dan voelt men de heerlijkheid van d'eigon grond weer meer. Meer, beter en smakelijker brood. Wij ontleenen aan „De Veg. Bode", het orgaan van den Ned. Vegetariërsbond: Zooals bekend bevat ons brood tegen woordig een hoeveelheid aardappelmeel als strekmiddel. Dit. aardappelmeel wordt gefabriceeid in de Grouinsche aardappelmeelfabrieken en is oen gedeelte van het zuiveie zetmeel der verwerkte aardappelen. In do groentedrogerijeu kan echter een product gefabriceerd worden aar dappelpoeder genoemd, dat verkregen wordt door het drogen en daarna malen der aardappelen. Dit aardappelpoeder bevat daarom behalve al het zetmeel, al het eiwit, al het vet en al de zouton der aardappelen, en heeft daardoor een veel grootere voedingswaarde dan aardappelmeel. Men heeft nu proeven genomen om in ons brood, in plaats van aardadpelmeol aardappelpoeder te verwerken en deze proeven hebben aangetoond, dat het brood daardoor beter van stuk en sma kelijker werd. Men zou dus door aardappelpoeder in plaats van aardappelmeel voor de brood- bereiding te gebruiken, een groote be sparing van voedingsstoffen bereiken, want al het zetmeel, al het eiwit, het vet en de zouten, die thans bij de aar- dappelmeelfabricage in de kanalen en vaarten van Groningen verloreu gaan, zouden dan aan de volksvoeding ten goede komen. Dr B. Sjollema te Utrecht, heeft be rekend, dat bij een campagne als in de jaren vóór den oorlog dit verlies aan voedingsstoffen zou bedragen, en eiwit circa 10 millioen K.G„ voldoende om te voorzien in de eiwit behoefte van circa Vao deel onzer bevolking gedurende een jaar, vertegenwoordigende een waarde van ongeveer 2 a 27s millioen gulden, aan zetmeel plm. 10 millioen K.G., vol doende voor 1 100 der bevolking voor een jaar, aan vet voor ongeveer 19.000 menschel) per jaar, en verder het ver lies van allo zouten en vitaminen der aardappelen. Al deze voedingsstoffen zouden behou den zijn gebleven bij het gebruik van aardappelpoeder in plaats van aardap pelmeel. Voorts is uit onderzoekingen gebleken, dat wanner de 305 milioen K.G. aardap pelen, die het vorig jaar op aardappel meel zijn verwelkt, tot aardappelpoeder waren gemaakt, de Nederlandsche be volking een maand langer broodvoeding had kunnen hebben, on bovendien het geheele jaar door voedzamer en smake lijker brood. Ook volgens Minister Pos thuma was het gebruiken van aardap pelpoeder in plaaats van aardappelmeel in het brood in 't belang geweest van de volksvoedinghet is echter volgens hem afgestuit op practische bezwaren. Volgens anderen hebben hier invloe den gewerkt van belanghebbende aar- dappelmeelfahrikauten, wier bedrijf niet ingericht is op liet maken van aardap pelpoeder. Iioe dit zij, het kan goed zijn, dat er ook van de zijde van liet publiek aan drang wordt geoefend op de regeeriug, opdat, indien eenigszins mogelijk, mot den nieuwen oogst aardappelpoeder in plaats van aardappelmeel voor de brood bereiding wordt gebruikt. TER NEUZEN, 39 April 1918. Het is dezer dagen 50 jam' geleden dat de heer D. Mulder, voorheen hoofd der chr. school in de Jozinastraat alhier en thans sinds vele jaren te Zierikzee, als onderwijzer bij het chr. onderwijs in dienst trad. De heer L. Wabekc, gemeente secretaris alhier, die no. 1 op de voor dracht stond voor gemeente secretaris te Goes, heeft zich teruggetrokken, zoodat hij hier zijne werkzaamheden blijft voortzetten. Morgen 1 Mei is het 25 jaar geleden dat de heer A. Spruitcnburg, arts alhier, zich in deze gemeente vestigde. Door den bakkersbond te Axel is besloten voortaan Donderdags niet meer te bakken. Zaterdag werd te Axel in het hotel „Het Gulden Vlies" door notaris mr. A. II. Lijdstnan te Hulst, verkocht: le. Een in 1916 nieuw gebouwde vlas fabriek, geheel vau steen met den daar bij behoorenden ondergrond, staande te Axel nabij het station, groot 12 aren 25 centiaren (827a roedon). 2e. Een huis, schuur en erf te Axel aan de Gentsche Vaartstraat, groot 1 are 56 centiaren (IO'/sj roeden. 3e. Een hofstede, bestaande uit woonhuis, schuren, erf en tuin te Axel aan het kanaal, groot 10 aren 50 centiaren (71 roeden). Voor het eerste perceel was het hoog ste bod f 10140 door den heer A. de Rnijter te Axelvoor hot tweede perceel f 4000 door den heer Em. Verlinde te Axel en voor het derde perceel 1' 5140 door don heer Aug. Schelleman te Axel. Bij combinatie was liet hoogste bod f 22940 door den heer Blijdenstein te Amsterdam. De toeslag zal over drie weken plaats hebben. V e r b 1 ij f ontzegd. Aan een groothandelaar te Hulst, te vens raadslid, is wegens smokkelhandel het verblijf in 't in staat van beleg ver klaard gebied ontzegd. Sas van Gent, De beide wethouders, de heeren P. de Yleeschhnuwer en Cli. Pauwels, hebben ontslag genomen. Een steeds meer en meer uitkomend verschil van meening met den burgemeester, den heer L. W. G. Hoefnagels, schijnt de aanleiding te zijn tot dit besluit. Sas van Gent. Tot wethouders zijn benoemd de heeren P. A. Neeteson en A. G. Stubbé, die deze benoeming aan namen. Twee, uit Harderwijk ontvluchte geinterneerden zijn Donderdag te Bier vliet gearresteerd door rijks- en gemeen tepolitie. Oostburg. Zaterdagnamiddag passeerde hier een Duitsche vliegmachine. Hij vloog zoo laag dat velen dachten dat hij een noodlanding wilde beproeven. Na eenige keeren te hebben rondgevlogen, verdween hij echter in N.-W. richting. Oostburg. Vrijdag had alhier plaats de opening der jaarhjksche tentoonstelling van goederen, gemaakt door de leerlingen der ambachtschool in tegenwoordigheid van het Bestuur en genoodigden, terwijl Zaterdag en Zondag de tentoonstelling voor het publiek toegankelijk was. Zooals gewoonlijk was ook nu weerde belangstelling groot. Jammer echter, dat men voor deze dingen telkens den Zondag ontheiligt. Vlissingen. Tengevolge van de nieuwe verordening van den stellingcommandant die 't, bevaren van de monden van de Schelde verbiedt, kunnen de visschors hun beroep niet uitoefenen. De aanvoer van versche zeevisch, die in don laatsten tijd in ruime mate in het gebrek aan vleesch voorzag, is dus plotseling gestaakt. De vloot is dan ook gisterenmorgen niet uitgevaren. Wel mag men liooger de rivier op visschen, maar de vangst is daar niet loonend. Zaterdag ziju te Vlissingen weder 19 tankwagens met smeerolie uit Oos tenrijk voor de Ned. Petroleum- en As phalt Maatschappij aangekomen. Middelburg. In de Algemeeue Verga dering van Aandeelhouders der Zeeuw- sehe Hypotheekbank weldon de Balans en Winst- en Verliesrekening over liet afgeloopen boekjaar, zoomede de voor gestelde winstverdeeling, goedgekeurd. Derhalve werd het dividend vastgesteld op 12 o/o en de uitkeoring op de oprich- tersbewijzen bepaald op f 16 50. Als Commissaris werd herkozen de heer Mr. A. P. R. C. Baron van der Borch van Verwolde en werden gekozen 'de heeren A. W. F. Idenbtirg, Oud- Gouverneur Generaal van Nederlandsch Indië, te 's-Gravenhage en Mr. T. Maas, Directeur der Geldcrsche Credietverceni- ging, te Arnhem. Collatie-rechten. Uit Zeeland schrijft men aan de „N. R. Ct.": Onze provincie is hot land der heer lijkheden op de eilanden haast geen enkel dorp of het heeft een zoogenaam de» ambachtsheer; de op oude leenrech ten gegronde voorrechten zijn vele en bestaan meestal uit den eigendom van beplanting, visch- en jachtrecht, vogelarij, veerrecht, aanwas, erfpachten, cijnsen, bijenvlucht en wat dies meer zij. Men zou verwachten, dat op Kerkgebied de heeren in oude tijden ook een hooge zeggenschap gehad zouden hebben en dat op een Tiuidigen dag om. dit zich nog zou uiten in het zoogenaamde col- latierecht of voorstellingsrecht. Wel opmerkelijk is het, dat bij het oude Zeeuwsche leenstelsel Kerken, ge sticht in de ambachten, niet als deelen van het leen zijn aangemerkt en deze tot stand kwamen door vrije giften of bijdragen van landsheeren of ambachts- heeren. De stichters, of zij die het meest tot de totstandkoming hadden medege werkt, konden het recht van voorstelling voor de benoeming van een geestelijke misschien verkrijgen door den graaf, maar tot de ambachtsgoederen of rechten, hoe groot ook in verscheidenheid, behoorde liet collatierecht niet. Er is wel eens door. een ambachtsheer een poging aan gewend om dat recht te doen aanwijzen als een ambachtsgevolg, maar deze mis lukte, daar het Hof van Holland, Zeeland en West-Friesland uitmaakte dflt de am bachtsheer liet recht tot collatie miste en in geen geval dit recht een ambachts- gevolg was. Het gevolg is dan ook, dat bijna ner gens dat recht in onze provincie, ondanks die talrijke heerlijkheden met linn heer schappen, wordt aangetroffen. De staking aan de Hembrug. Maandag is het te Zaandam in ver- schilende stadsgedeelten rumoerig toe gegaan. De werkwilligen kunnen zich niet op sh-aat begeven, of zij werden door de stakors gevolgd en iastig ge vallen. In de schoolmeesterstraat word een werkwillige met een mes gestoken Ook op den Dam en in de westzijde traden de stakers, bijgestaan door troepen opgeschoten jongens 's middags en 's avonds ruw op, zoodat de politie bijge staan door rijksveldwachters enkele uialen een charge met blanke sabel moest uitvoeren. Door onvoorzichtigheid. Dc li-jarige Piet van Uden, te Oss, kwam, bij het springen op een treeplank van een rijtuig van een langzaam binnen komende stoomtram om een eindje le kunnen medelijden, te vallen en kroeg een der wielen over het rechterbeen, waardoor dit verbrijzeld word. Ilij werd naar het ziekenhuis te Den Bosch vervoerd. Smokkelen in het groot. Er moet vrijwat spingaren over de grenzen gesmokkeld zijn, maar wat de "Tel." mededeelt grenst haast wel aan 't ongelooflijke. In het najaar van 1917. aldus genoemd blad, moeten met medewerking van spoor wegambtenaren uit Amsterdam partijen garens in drie wagons, doch vermoede lijk meer, afgezonden zijn. Voor dc poging om deze wagons de grens over te brengen, werd aangeboden f 35,000 provisie per wagon. Dit lijkt hoog, maar hot cijfer wordt verklaarbaar als men weet, wat er aan v

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 2