Uit het Buitenland. Uit het Binnenland. Uit de Pers. Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. schuilen. Als de Duitschers vlug loopen, gaat het gewoonlijk niet men den rug naar den vijand, maar juist andersom. Volgens Éngelsche berichten is het gelukt een paar oude kruisers met ce ment geladen voor den ingang van de haven te doen zinken, om die af te slui ten. Ze gelooven, dat de toegang nu af gesloten is. De Duitschers melden, dat een vijftal kleine kruisers, drie torpedo jagers en een groot aantal torpedomotor- booten. vóór de kust in den grond zijn geboord. We gelooven veilig te kunnen aanne men, dat het de Engelschen gelukt is om de haven#brken te beschadigen en den Duitschers om aan de Engelschen gevoelige verliezen toe te brengen. Naar we reeds lazen, is de haven van Zeebrugge niet versperd. Van een uitroeiing van de „duikbooten nesten" is dus geen sprake. En dat zal toch wel de bedoeling der Engelschen geweest zijn. Met het oog daarop kan men dus van een mislukten aanval spreken. In Ierland begint het leelijk te gisten. Lagerhuis en Hoogerhuis hebben de wet op het manschaps-materiaal aange nomen. Die wet zal óók voor Ierland den algemeenen dienstplicht brengen. Er is aan verbonden de belofte, dat vóór de dienstplicht voor Ierland van kracht wordt, eerst Home Rule zelfregeering) ingevoerd zal worden. Dat de Ieren er weinig mee ingenomen zijn, blijkt uit het volgende Van de dertig bisschoppen in Ierland hebben 27 een manifest onderteekend, waarin het volk wordt aangemaand zich tegen den dienstplicht te verzetten. Dat is wel een zéér bedenkelijk bericht, want het wijst er op, dat het verzet der geestelijkheid bijna algemeen is en de gees telijkheid heeft in Ierland op het volk grooten invloed. Van niet geringer be- teekenis is, dat de nationalistische leden van het Lagerhuis besloten hebben in het land te blijven om het verzet tegen den dienstplicht te organiseeren, wat er dus op wijst, dat de jongste inderdaad belangrijke concessie der Éngelsche regeering, n.l. den dienstplicht niet in te voeren vóór het land Home Rule heeft, door hen niet belangrijk genoeg is geacht om hen te doen besluiten het verzet op te geyen. De toestand ziet er dus voor de Lngelsche regeeriug zeer donker uit en de Londensche correspondent van de N. R. C. oordeelt dan ook, dat die toe stand er honderdmaal donkerder uitziet sinds de Roomsche geestelijkheid zulk een onverzoenlijke houding heeft aange nomen. Zal Lloyd George, als de natio nalisten weigeren zich bij den Home Rule-maatregel neer te leggen, als deze op de een of andere manier met den dienstplicht samengevlochten is, den laatsten ook zonder den eersten durven doorzetten Dan toch zou kunnen uit komen wat door een Engelsch blad dezer dagen werd voorspeld, n.l. dat de meerdere manschappen, die de nieuwe wet opleveren zou, noodig zouden zijn, om Ierland in bedwang te houden. Het ziet er al bedenkelijk in Ierland uit. Reeds vóór de regeeringsvoorstbllen, die nu wet geworden zijn, bekend waren, was de toestand er reeds gespannen, zegt de Chicago Tribune in zijn Parijsche En het blad vertelt dan, hoe een zekere Patrick Whelan, kapitein van een vrij willigerscorps van Sinn Fein te Dungar- van, voor de rechtbank daar ter plaatse werd veroordeeld tot één maand gevan genisstraf wegens het onrechtmatig af richten van manschappen. Whelan wei gerde echter de rechtbank te erkennen en zette zelfs zijn hoed niet af. De griffier van de rechtbank steunde hem in zijn verzet en weigerde, zijn ambts bezigheden waar te nemen, waarop het in de rechtzaal aanwezige publiek hem een ovatie bracht. De president gelastte daarop, de zaal te ontruimen, maar het publiek weigerde heen te gaan. Toen de politie het volk tenslotte met stok slagen naar buiten gedreven had, begon de menigte het gerechtsgebouw met steenen te bombardeeren. Alle ruiten werden ingeworpen en de rechters achtten het raadzaam, zich in een binnen kamer terug te trekken. De geheele stad stond op stelten En zoo vertelt dit blad meer van die voorbeelden, voorbeelden, waaruit over duidelijk blijkt, dat het in Ierland zal mis gaan, als men het den dienstplicht oplegt. Tusschen hamer en aambeeld, zóó blijft de netelige positie van onzen Nederlandschen Staat. Het schijnt, dat de toestand, tengevolge van het onder handelen met Duitschland, hoe langer zoo meer ingewikkeld wordt zóó ingewikkeld, dat Minister Loudon de quaestie (nl. het zand- en grindvraagstuk) ERNSTIG heeft genoemd. Een zwaarwichtig woord in den mond van een diplomaat, wiens woorden allen beteekenis hebben. Feit is dat er ook nog een tweede verschilpunt is gekomen, de z.g. Lim- burgsche quaestie, die hierin bestaat, dat de Duitschers heropening vragen van den indertijd door henzelf gestaakten spoorwegdienst Glad bacilAntwerpen, over Nederlandsch grondgebied via Roer mond en Weert. Daartegen bestaan geen bezwaren bij onze Regeering. De eisch is echter geen militair vervoer over Nederlandsch grondgebied. De vraag is nu maar, bestaat bij de onderhandelende partijen, vooral bij de Duitsche, de gezindheid rekening te hou den met onze moeilijke positie. Of hebben wij èn in de zaudquaestie èn in deze spoorwegzaak een bewijs, in handen, dat de oorlogspartij in het Oos ten sterker wordt en de invloed van Von Kühlmann, den ons land welvvillend gezinden Duitschen staatssecretaris aan beteekenis verliest. De onderhandelingen zijn nu blijkbaar op het doode punt gekomen. De Nederlandsche Gezant uit Berlijn, baron Gevers, is te 's-Gravcnhage aan gekomen en de Duitsche leider der be sprekingen Von Gneist is naar Berlijn afgereisd. Men verwacht in Kamerkrin gen een Regeeringsmededee- ling in de Kamerzitting van h e d e n. Het Duitsche standpunt isDe Engelschen gebruikten tegen Uw land geweld (ze namen Uwe schepen in beslag) en ge volstond met een protest. W7elnu als ge ons vrijwillig niet wilt toestaan wat wij op grond van de be staande tractaten meenen te kunnen eischen, dan zullen w ij ook geweld gebruiken. beloof slechts, dat Gij daartegen even min met iets anders dan met een pro test in verzet zult komen Natuurlijk staan deze zaken niet ge lijk, en het is te verstaan, dat de geal lieerden-pers niet nalaat daarop den na druk te leggen. Hun redeneering komt ongeveer hierop neerToen wij uwe schepen in gebruik namen, kondet Gij niet anders dan protesteeren zij waren immers in onze handen. (Een zuiver rooversstandpunt dus.) Doch het ver voer over Uw grondgebied kunt Gij beletten en dat moet Gij ook. Zoo willen wij het! Alarmeerend. is zeker het bericht, dat ons heden be- reikte, dat n am el ij k aan de militairen, die op het punt stonden met gewoon perio diek verlof te vertrekken, niet is toegestaan hun garni zoensplaats te verlaten. Dat is dus eeugeleidelijke inkrimping van de militaire verloven! Wij besluiten ons overzicht ditmaal met den wensch, dat ons Volk het hoofd koel houde en in deze critieke dagen het de Regeering niet moeilijker make door allerlei mauifestatien. Hongersnood voor de deur en den geesel des Oorlogs dreigend God beware ons land voor deze ram pen, 26 April 1918. Uit Boulogne, bij Calais, wordt gemeld Een enorme waterhoos heeft de ge heele kust geteisterd. Groote schade is op de reede van Boulogne aangericht. Ongeveer 1000 vaartuigen zijn óf geheel vernield, óf van hun ankers gerukt en tegen de klippen aan stukken geslagen en vergaan. In de groote pier, die de haven beschermt, zijn op verschillende plaatsen gaten geslagen. De materieele schade is zeer groot. Ook veel menschen zijn omgekomen. De zee werpt duizenden stukken wrakhout aan land. De hongersnood in Rusland. De correspondent van de „Daily Ex press" te St. Petersburg seint aan zijn blad, dat de hongersnood in Rusland tot verschrikkelijke uitspattingen leidt. De boeren, dol van woede, wreken hun ellende op de Joden. In verschillende deelen des lands hebben de pogroms, „het feillooze Russische symbool van reactie" schier ongekende afmetingen aangenomen. In het stadje Glukhoff werd er in do Joodsche wijken een bloedbad aangericht, dat herinnerde aan den St.-Bartholomeusnacht. In Petersburg hebben duizenden half- verhongerde mannen en vrouwen een betooging gehouden tegen de verminde ring van liet broodrantsoen. Woedend kreten zij om het brood, dat de Bolsjewiki hadden beloofd, en tenslotte werd er hulde gebracht aan den van den troon gestooten Tsaar Nicolaas II. De Bols jewiki reageerden hierop met de gebrui kelijke „democratische" middelenmet bajonetten en machinegeweren werd de menigte uiteengejaagd De correspondent eindigt zijn telegram met de woorden „De monarchistische beweging neemt dagelijks toe in kracht. Rusland is een land van uitersten, en van de revolutie naar het herstel der monarchie beteekent slechts één stap." Luchtpost in Amerika. NEW-YORK, 19 April. De postauto riteiten deelden mede, dat op 15 Mei de eerste luchtpostdienst in Amerika zal worden geopend. De route loopt van New-York naar Washington met een tusschenlanding te Philadelphia. De afstand van 238 mijl zal door de mail-vliegers in 4 uur worden afgelegd en de post zal een uur na aankomst gedistribueerd worden. Elk vliegtuig kan 300 pond mail meenemen. De snel heid bedraagt 90 mail. ONZE BROODKAART voor het 47e tijdvak, 27 April a.s., zal dienst doen voor de week van 27 April tot en met 3 Mei, maar de bakker zal steeds een dubbel aantal bons in ont vangst nemen, dus yoor 200 gram brood, die hij afgeeft, bons voor 400 gram, voor 400 gram brood bons voor 800 gram enz. Op dezelfde wijze zal gehandeld worden met de broodkaart voor het 48e tijdperk, die dus gelden zal van 4 Mei tot en met 10 Mei en zoo vervolgens. Er komt dus geenerlei verandering in het broodrantsoen dat 200 gram per dag blijft, maar onze huismoeders kunnen nu de broodkaart over één week, inplaats van over 14 dagen verdeelen. ONZE ZEEVISCH. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening wil er voor waar schuwen, zich niet te groote illusies te maken over de zeevisscherij als bron voor volksvoeding. Wanneer in normale omstandigheden onze geheele visschers- vloot vaart, kan de geheele vangst op 80 a 100 miltioen kg. per jaar worden begroot. Het spreekt vanzelf, dat, nu de diepzee-visscherij onmogelijk is, in de verste verte een dergelijk cijfer niet kan worden bereikt. In de afgeloopen maand werd, de Zuiderzeeharing (een tijdelijk artikel) niet meegerekend, ongeveer 1 milliocn kg. viscli gedistribueerd. WEER EEN BEWIJS. Zoo nu en dan wordt nog wel eens beweerd, dat de moderne vakbeweging niet sociaal-democratisch is. Maar in een „onbewaakt oogenblik" erkent de moderne leiding het toch onomwonden. Zoo lazen wij nog pas in de „Vakbe weging" - „Van de verschillende fracties heeft alleen de sociaal-democratische hem (Minister Posthuma) het ver trouwen opgezegd. Onze fractie meende", enz. Onze fractie. Duidelijker kan het al niet. DE BRITSCHE GEZANT MET VACANTIE. De Haagsche redacteur van „Het Volk" schrijft De Éngelsche gezant gaat naar Enge land om een beetje vacantie te nemen. Hij heeft wat ontspanning noodig. Men zou echter al heel naïef moeten zijn om te gelooven dat hij niet tevens eens met de Britsche regeering over de verhou ding tusschen Engeland en ons land zal spreken. Wij vernemen dan ook uit betrouwbare bron, dat het feit, dat de Britsche gezant juist thans met verlof gaat, het gevolg is van de omstandigheid dat 't hem wenschelijk voorkomt, met de Britsche regeoring de verschillende hangende kwesties, met name wat de requisitie der schepen aangaat, te be spreken. Zijn overtocht schijnt te wachten op een convooi. Koddig misverstand. Koddig is liet misverstand, gerezen in sociaal democratischen kring. Niettemin bevat het stellig liooge zinne beeldige beteekenis. De verkiezingen naderen en nu moet vóór de verkiezing de S. D. A. P. poseeren als de redster van het vaderland. Vóór de verkiezing we! te verstaan. Dan kritiseert men er lustig op los en wordt daar de roepstem gehoord om de verantwoordelijkheid voor het bewind te aanvaarden dan kan men altijd nog nader zien. Welnu, de S. D. A. P. moet het vader land redden. En daarom fluks voor de verkiezingen nog een klinkende eisch opgesteld Posthuma wegHet lieele Ministerie- Cort van der Linden wegDe lieele Kamer weg! Ja, de lieele Kamer weg, want de kopstukken, partijbestuurders en Kamer leden, waren na ampele overweging gekomen tot het besluitd e S. I). A. P. eischt Kamerontbinding. Althans men dacht dat besluit genomen te hebben en publiceerde dat. Maar daar komt de heer Schaper, die zelf aan de conferentie deelnam, ver klarenhet besluit i£ niet gevallen. Groote consternatie De Haagsche redacteur van „Het Volk" seint aan zijn blad „Omtrent de quaestie van den ont bindingseisch hebben wij ons nog eens tot Schaper gewend. Deze blijft vol houden dat de strekking van de bewuste zinsnede in het communiqué onjuist is. „De leden van het Partijbestuur, die tevens lid der Kamer zijn, waren in de fractievergadering eenparig van oordeel, dat het bericht omtrent de meening en de beslissing onjuist wasook een lid, dat zelf het denkbeeld van een Kamer ontbinding was toegedaan, beaamde dit oordeel"- „Het Volk" teekent hierbij aan „Het verslag dor Partijbestuursverga dering is opgemaakt door Wibnut en Matthijsen, die er de juistheid ten stelligste van volhouden." Verbeeld ueene samenkomst van politieke kopstukken beraadslaagt over een besluit, dat voor den politieken gang van zaken de meest ingrijpende beteeke nis kan hebben. Bij het scheiden ter markt zegt dan een deelwij hebben dit besluit genomen, en een ander roept uitgeen sprake van. Kon ooit meer indrukwekkend worden gesymboliseerd het laffe kiuderspelletje van de S. D. A. P. met haar roepen om Kamerontbinding (Rott.) TER NEUZEN, 26 April 1918. De heer L. Wabeke, gemeente-secre taris alhier, staat op de aanbevelings lijst voor gemeente-secretaris te Goes. Bij een ingezetene alhier zijn des nachts van een achterplaats eenige ham men ontvreemd. De politie heeft de zaak in handen. Woensdag werd te Axel doer no taris J. A. Drogmans aldaar geveild het hotel {„Willem III" met stalling en erf, staande te Axel aan de Lange West straat, groot 1 are 57 centiaren. Het hoogste bod was f 4000 door den heer Fred. Dieleman, slager te Axel. Dienzelfden dag werd door voornoem den notaris ten verzoeke van A. Stout- hamer Mz. en erfgename zijner echtge- noote krachtens verleend rechterlijk be vel, verkocht een huis en erf te Axel, groot 85 centiaren. Kooper werd de heer Levinus Schieman te Axel voorffl^O. Uit het jaarverslag der Ambachts school te Hulst blijkt, dat de 74 leer lingen dier school in de navolgende gemeenten woonachtig waren Axel 12, geeft voor 1 leerling f25, voor 2 leerlingen f 40, voor iedere leer ling meer f 10, maximum f 100. Boschkapelle 1, geeft vaste bijdrage. Biervliet 1, geen subsidie. Clingc 5, vaste bijdragee Graauw 3, Hoek 2, geen subsidie. Hontenisso 6, vaste bijdrage. Hulst 1 Sas van Gent 3, geen subsidie. St. Jansteen 3, vaste bijdrage. Stoppeldijk 3, Ter Neuzen 9, Westdorpe 2, geen subsidie. Zaamslag 4, subsidie als Axel. Koewacht 2, vaste bijdrage. Zuiddorpe 1, Smokkelarij. De Rijksambtenaren te Ilansweert na men aan boord van de sleepboot Rhein 50 K.G. harde zeep in beslag, die de machinist in het holle frame van de machine had verstopt om deze naar België te smokkelen. Tegen den machinist werd proces-ver baal opgemaakt. Oostburg. Door een graan-controleur werd deze week bij de bakkers den meel voorraad nagezien met het gevolg dat tegen enkele bakkers een proces-ver baal werd opgemaakt terwijl bij oen bakker werd in beslag genomen ^5000 K.G. bloem en graan. Middelburg. Er werden voor de acte- examens 8 vrouwelijke candidaten ge ëxamineerd, van wie 2 weiden afgewezen. Geslaagd de dames F. M. Mangold, Axel, E. L. Waelput, Zuiddorpe, C. N. Schip per, Oud-Vossemeer, T. Waale, Tholen, M. van Boven, Ierseke, P. N. Linden- bergh, Wemeldinge. Goes. Een tweetal inwoners dezer ge meente hebben brood weten saam te stellen waarvoor geen graan noodig is en smakelijk en voedzaam blijkt. Een proeve is aan Minister Posthuma ter onderzoek opgezonden. Een nieuwe p a r t ij. Men schrijft ons uit Zeeland Er schijnt in Zeeland naast de Anti- rev. en Chr. Historische, een derde Chr. protestautsche paitij te zullen verrijzen, en wel een oud-gereformeerde. Reeds zijn op Zuid Beveland een vier tal van dergelijke Kiesvereenigingen op gericht, de stoot daartoe is uitgegaan van ds. G. H. Kersten, pred. der geref. gemeente te Ierseke. Enkele weken ge leden werd te Middelburg van den kan sel in de geref. gemeente door ds. van Oordt bekend gemaakt, dat de mansleden in de kerk verwacht worden tot het op richten, een der volgende dagen, van een gereformeerde kiesvereeniging. Deze kiesvereeniging is bereids opgericht en heeft hare vertakkingen over heel Wal cheren. Woensdag a.s. vergaderen te Middelburg in het kerkgebouw der (oud-) gereformeerden de afgevaardigden en andere geestverwante belangstellenden om te komen tot het stichten eener eigen partij en het organiseeren dier partij over de heele provincie. De aanleiding tot het stichten dezer partij ligt in de E. V. (de oud-gerefor meerden willen nu ook wel een eigen vertegenwoordiger in Kamer en Staten hebben) en Stemplicht en de reden waarom een „eigen partij" gesticht wordt is o.a. het principieel bezwaar tegen ver zekering en het programpunt der anti revolutionaire partijuitbreiding der verzekering tegen ongevallen in 't belang van landbouw en visscherij. De statuten en het reglement der nieuwe partij zijn reeds ontworpen en zullen worden vastgesteld, de samen werking der verschilllende „gemeenten' wordt geregeld, alsmede de verdere actie. De leiding berust bii den heer Kersten, die het openingswoord zal spreken. (Ned.) Een vergissing. Een winkelier in kaas enz. aan de Vleerstraat te 's-Gravenhage, lid van de Haagsche Winkeliersvereeniging, die uit het orgaan van zijn vereeniging, vooral ook goed in het geheugen pront de na men van hen, tegen wie winkeliers wor den gewaarschuwd voorzichtig te zijn met liet zonder directe betaling afleve ren van bestellingen, kreeg Donderdag j.l. opdracht aan het adres van een dier personen aan de Bilderdijkstraat een kaas te bezorgen. De winkelier ging persoonlijk naar het opgegeven adres, voorzien van een steenen en een gewo ne kaas, een rekening en een quitantie. Men was aan bedoeld adres wel geneigd de kaas in ontvangst te nemen, maar aangezien „mijnheer" niet thuis was (de winkelier hoorde „mijnheer" boven aan de trap zeggen „zeg maar dat ik niet thuis ben") moest de wiukelier later maar om betaling komen. Hij liet daar op den steenen kaas met het tekeningetje in het bezit van den „kooper" die tot dusver niet bij den winkelier is komen opdagen om dezen op zijn „vergissing" opmerkzaam te maken. Zoo gewonnen, zoo geronnen Men meldt ons van de Groninger grens: Een bekend sniokkenlaar, die voor 'n paar maanden nog over eenige duizen den guldens beschikte en zijn geld voor allerlei onnoodige zaken uitgaf, is na heel wat brasserijen van zijn bezit af gekomen. De smokkelaarsjas, die voor 300 gul den was ingekocht ging nu voor 300 centen iu andere handen, terwijl ook an dere goederen goedkoop werden verkocht. De „baron" is nu weer arbeider ge worden. Weggssmokkelde eenheidsworst. Van de eenheidsworst, die do vorige week te Echt werd gedistribueerd, werd aan den avond van den dag waarop de distributie plaats vond, een hodveeilieid van niet iniuder dan veertig pond aan de grens op een smokkelaar in beslag genomen. In Amsterdam is ze nog niet gezien klaagt het H.b.l., en reeds tracht men er de Duitschers gelukkig mee te maken Doodgedrongen. Vorige week werd bij den verkoop van viscli te Hengelo een jongen dus danig de borst ingedrukt dat hij aan de gevolgen is uverleden. Smokkeltruo. De buitengewoon hooge prijzen, die er in deze vleeschlooze dagen voor een stukje varkensvleesch, dat op een of andere geheimzinnige manier binnenge smokkeld is, worden betaald, brengen de menschen er toe steeds nieuwe truc jes te bedenken, want aaii de andere zijde staat het steeds scherper wordende politietoezicht, dat zelfs niet gedoogt, dat men met een pakje door de straten der stad loopt. Zoo hooren we dezer dagen van de nieuwste sinokkeltruc. Een varken dat binnen de gemeente Rotterdam gesmokkeld moest worden, werd netjes, als een heer aangekleed in een rijtuig gezet. 1 wee andere „heeren" stapten ook in. Aan het bestemde adres werd het aangekleede varken uitgelaten, waarbij men liet deed voorkomen, of men een dronken vriend thuis bracht. Zang in de gevangenis. Het ligt in het voornemen, meldt het "Vad." in verschillende gevangenissen op feestdagen zanguitvoeringen voor de gevangenen te doen geven. Bij voor keur zal dan gewijde muziek worden ten gehoore gebracht. Iu enkele straf- gestichten was reeds vroeger hiermede een proef genomen en deze schijnt uit stekend te hebben voldaan. Wellicht zullen nu binnenkort ook le zingen voor de gevangenen gehouden worden. Door den slag van een paard. Te Lintelo waren een boer en zijn knecht bezig met een paard hout te verslepen. Flotseling hoorde de bóer, die bij den kop van het paard stond, eeu gil en achteromziende, bemerkte hij, dat de knecht op den grond lag, bewus teloos. Eeu dokter, die terstond geroe pen werd, constateerde schedelbreuk. Reeds des namiddags is de knecht over leden, zonder bij konnis te zijn gekomen. Hoogstwaarschijnlijk heeft het paard hem geslagen. Oester-distributie. Een arme kerel, die voor oen oester restaurant had staan kijken, sprak ei schande van dat de rijken maar oesters konden eten, terwijl hij niet genoeg brood kreeg. Wat wou je dau welvroeg iemand. Dat al die dingen gedistribueerd werden, zeide de arme drommel. Hum, zeide de ander. De jaarlijk- sclie opbrengst van de oesterteelt is ongeveer twaalf millioen stuks. Als die gedistribueerd werden, kreeg iedere Nederlander er tweeper jaar. Jij ook. Ikke? zei de man. Ik zou die smerige beesten niet lusten. Merci. Polsader afgesneden. Zekere R. te Delft had ruzie met zijn vrouw en sloeg bij zijn schoonvader tij dens den twist een ruit stuk zich daar bij een polsader afsnijdende, waardoor hij kort daarna tengevolge van bloed verlies ineen zakte. Binnengedragen in een woning is de man onmiddelijk ver. bondon, waardoor hij van een wissen dood gered werd. Slachten in de wei. Dezer dagen meldden we, dat het in do omstreken van Eist bij Arnhem den laatsten tijd herhaaldelijk voorkwam, dat schapen in de weide werden ge slacht. Dit geval staat echter niet op

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 2