Uit de Pers. Uit het Binnenland. Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. Kamerbrieven. Kerk. School en Zending. Gemeenteraad van Zaamslag. Over de Duitsche plannen, geeft de militaire deskundige van de Manchester Guardian een overzicht. Men bedenke, dat hier een Engelschman aan 't woord is. Hij geeft dan de Duitsche plannen aldus weer Ten eerste dat om de Engelschen van de Franschen te scheiden en de Somme tusschen beiden te plaatsen, ten einde den Franschen te verhinderen de Engel schen Jte steunen. Deze poging is stra tegisch mislukt, ware zij gelukt, dan zouden pogingen van de 'Franschen om de Engelschen te versterken, belommerd zijn door een Oostenrijksch offensief in Italië. Daar de poging faalde, is het Oostenrijksche offensief blijkbaar uitge steld. De uitkomst van het eerste sta dium van den slag was dus een Duitsch tactisch succes en een strategische mis lukking. Ten tweedeDaar een voor name oorzaak van de mislukking van het Duitsche plan de tegenstand van de Engelschen tusschen Atrecht en de Ancre was geweest, werd de volgende Duitsche slag tusschen Atrecht en Yperen toege bracht. Hij is nog aan den gang, maar heeft nog geen strategisch succes ge bracht. Ten derde: Als de Duitschers in de streek van Armentières worden tegengehouden, zullen zij elders hun poging doen en dan zal de derde crisis ontstaan. Ten vierde Als zij de linie op drie plaatsen gedeciméerd zullen heb ben zonder, naar de schrijver in de Man chester Guardian hoopt, strategische uit komsten bereikt hebben, zullen de Duit schers zich op een van de drie plaatsen samentrekken, waar zij denken dat hun kansen het best zijn. Dan zal de vierde crisis intreden. Ais zij dan niet slagen, hebben zij den slag verloren. Graaf Czernin, de Oostenrijksch-Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, is afgetreden te midden van het tumult over den brief van den keizer aan diens zwager, prins Sixtus van Bourbon. De keizer zegt, dat de brief vervalscht is de Fransche regeering erkent, dat ze de oorspronkelijke brief niet heeft, doch slechts een afschrift en prins Six tus, de ontvanger van den brief, zwijgt. Het is dus moeilijk uit te maken, wie gelijk heeft. Hoe dit echter zij, aange naam is de kwestie voor keizer Karei niet. Al zal deze zaak de aanleiding geweest zijn, van het aftreden van Czernin, de oorzaak ligt waarschijnlijk voor een groot deel op het terrein 'van de binnenlaud- sche politiek. Czernin kon het met ver schillende groepen der bevolking, onder anderen met de Tsjechen slecht vinden. De Oostzeelanaen, Lijfland, Esthland en Koerland met de stad Riga hebben het besluit genomen, den Duitschen keizer de kroon aan te bieden, en zich dus bij Duitschland aan te sluiten. Voorts werd besloten den Duitschen keizer te verzoeken le. dat hij de op richting van eigen landsinrichtingen voor Lijfland en Esthland zal mogelijk maken, die tot de staatkundige aaneensluiting van de Baltische gebieden het bestuur van Lijfland en Esthland zullen voeren. 2e. dat tusschen het Duitsche rijk, resp. het koninkrijk Pruisen en den 'als Bal- tisch gebied gevormden staat het noodige verkeer, de tol-, maat-, gewichts- en an dere conventieszullen vastgesteld worden. Een aardige „verrassing" voor keizer Wilhelm 1 Of het geheel zonder eenige pressie van Duitschland tot dit besluit kwam Het antwoord van den keizer luidt aldus „Ik dank God, dat hij mij en mijn le gers tot werktuig heeft gekozen'voor de bevrijding uwer landen en mij in staat stelt de toekomst dezer oude, door Duit schen arbeid tot ontwikkeling gekomen gebieden op vasten grondslag te plaat sen. Het verzoek van den Landraad om aanfluiting aan het Duitsche rijk zal welwillend worden overwogen." Natuurlijk zal eerst bij den vrede voor goed over het lot van deze landen aan de Oostzee worden beslist. maar niet eer voordat het graan hier aan de kade is doet de regeering iets aan den duur der broodkaarten. VERHOOGING VAN HET BRIEVEN- PORTO. Om de uitgaven inzake de posterijen te dekken, overweegt de Minister van Waterstaat ernstiglijk een ingrijpende herzienning der posttarieven. RIJST MET DE „NIEUW AMSTER DAM. De Nieuw Amsterdam heeft een la ding van 7.700.000 K.G. rijst aangebracht. GROOTE PLANNEN. De (roode) Bond van Ned. Onderwij zers. schrijft een verkiezing uit voor een gesalarieerd hoofdbestuurder. Sa laris beneden 30-jarigen leeftijd f2400, van 3033 jaar f 2700, van 3336 jaar f 3000, van 36—39 jaar f 3300 en van 39 jaar en ouder f 3600. De heeren hebben er dus wat voor over. En dat om de in uitzicht gestel- do pacificatie te verijdelen En om de lugubere „frontmaking" weer te her vatten DE MILITAIRE VOORRADEN IN DE STELLING AMSTERDAM. De Minister van Oorlog heeft in de Eerste Kamer medegedeeld, dat men veel te groot denkbeeld heeft van de militaire voorraden in de stelling Am sterdam. Indien de voorraden werden verdeeld over het geheele volk zou het slechts voor enkele weken genoeg zijn. De Miunister achte het onlogisch dat men het leger gemobiliseerd houdt, doch de voorraden opeet. Gelukt het niet den nieuwen oogst te halen, dan is de Minister bereid de voorraden te laten opeten. Minister Cort van der Linden heeft Dinsdag in de Tweede Kamer meege deeld dat er thans in ons land zijn 100.000 Belgische vluchtelingen! waar van 14.800 in de kampen; 3335 Engelsche krijsgevangenen en 218 burgers 1607 Duitsche krijgsgevangenen en 218 burgers 6879 ontvluchte Poolsche en Russische Imjgsgevangenen en 1543 burgers 30.523 geïnterneerde Belgen, 1428 En gelschen en 162 Duitschers. Voorts 6640 gezinnen van Belgische geïnterneerden. BROODKAART. De broodkaart zal bij de nieuwe pe riode in plaats van 14 dagen 7 dagen duren. De hoeveelheid brood dat er op verkregen kan worden, wordt dan ook op de helft gebracht van dm van 14 dagen. GRAAN UIT AMERIKA. In de Eerste Kamer" heeft Minister Posthuma gezegd, datjiet bewuste graan- telegram heelemaal niets zegt, omdat er niet in staat welke schepen hier bedoeld zijn. Het opschrift van het bulletin „Graan naar Nederland" acht hjj mis leidend. Hij hoopt dat het juist is, Intellectueelen. Wij lezen in een brief in de „Gronin ger Kerkbode" van Marnix: Laat ik beginnen met de intellectueelen. Ik hoorde laatst een predikant zeggen dat zijn zooveel als de Farizeërs en Schriftgeleerden van onze dagen. Toen ging mij een licht op. Het zijn dus lieden die met verachting neer zien op de gewone menschen als op een schare, die de wet niet weet?" Zij hebben het intellect, het verstand. Misschien hebben zij gestudeerd en het Gymnasium of de Hooger Burger afgeloopen. Die dat met het geringste resultaat deden, zijn het ergst intellec tueel. Dat denk ik ten minste, want ik heb vele kennissen, die deze scholen en ook de hoogeschool met glans doorliepen, en bij wie ik nimmer iets van de kwaal der intellectueelen ontmoette. Het moeten dus de halfgaren en de aangebrande zijn. Nu, ja, dan ben ik ook wel eens zoo'n man tegen gekomen. Mijnheer las de groote liberale bladen. En smaalde op de Christelijke pers. Trouwens op alles uit onzen kring. Zoo achterlijk, zag. Christelijke litteratuur je had dat medelijdend gezicht eens moeten zien. Neen, dan moet je bij Couperus wezen en bij Querido en de rest. Zulk soort menschen nu hebben be zwaar tegen de kerk. Ik denk, dat de kerk ook bezwaren tegen hen heeft. Zij zeggen bijv. dat de dominé's nog net zoo preeken als die in de zeventien de eeuw. Dit zeggen bewijst, dat ze nimmer iets uit de zeventiende eeuw lazen, in elk geval geen preek. Hierin hebben zij natuurlijk gelijk, dat nog altijd hetzelfde Evangelie ge predikt wordt, met denzelfden korten in born!Jezus Christus en Dien gekruisigd. Het gebed van onze vaderen, die ba den dat hun belijdenis mocht blijven tot aan het eind der dagen zal worden ver hoord. En dat is gelukkig ook. Want de prediking geschiedt tot ongeveer ge lijk hoogmoedige en eigenwijze zondaren, misschien nog een graadje hoogmoediger en eigenwijzer. Maar ik vrees, dat do „intellectueel van die belijdenis niet al te veel afweet. Weet gij welk een prediking hem aantrekt Zoo'n psychologisch preekje, liefst wat dun, overgoten met een'literair sausje, een versje van den een of ande ren halfgaren dichter of een sentimen teel dichteresje, en verder heel wat van de moderne rammelende retboriek. Welk een beklagenswaardig mensch, zoo'n intellectueel. Hij is een slachtoffer van onzen op- pervlakkigen tijd. Zijn kennis is klatergoud. Hij heeft misschien veel gelezen, maar het meeste is door zijn geest gegaan als het water door een dakgoothet vuil alleen bleef er liggen." Het is scherp, vlijmscherp gezegd. Maar te sclterp Ja, voor hen, die buiten het leven staan doch wie met de bewuste objec ten te maken heeft, oordeelt wellicht zachter over Marnix' brief. TER NEUZEN, 19 April 1918. Sluiskil. Alhier worden pogingen aan gewend om electrisch licht te verkrijgen, door middel van de centrale uit' Ter Neuzen. Een adres daartoe wordt bij den gemeenteraad ingediend. Te Hoek (Knol) trad in de Chris telijke school j.l. Dinsdag op de Heer Ds. J. d. Berg van Feijenoord met een politieke rede. Van den rede plaat sten wij in het Vrijdagnummer een ver slag. Met kracht en klem verdedigde de spreker in zijn gloedvolle rede het stand punt der A.-R. partij. Een enkele vraag werd aan het eirtd beantwoord. De vergadering stond onder leiding van den Heer A. Dieleman W. Gz. en was flink bezocht. Door den Commissaris der Konin gin is benoemd tot zetter voor 's Rijks- directe belastingen in de gemeente Hoek de heer J. D. de Feijter, ter vervan ging van den heer P. Riemens, die overleden is. Woensdagmiddag is door de Duit schers per brancard tot aan de Neder- landsche grens gebracht zekere Vermeu len uit Westdorpe. Deze had eenige maanden geleden bij 't. smokkelen een schot opgeloopen van een Duitscheu grenswacht. Ernstig getroffen werd hij opgenomen en naar een ziekenhuis te Gent vervoerd. Thans is hij, bijna ge heel hersteld, door de Duitschers uitge leverd. Woensdag werden voor de acte examens lager onderwijs geëxamineerd 7 vrouwelijke candidaton, van wie één werd afgewezen. Geslaagd zijn de dames C. Aartnoutse, GroedeS. J. van Baal, Oostburg; J. M. Bosdijk, Schoondijke A. S. Butler, AardunburgM. F. Dees, Aardenburg, en D. N. Leenhouts, Schoon dijke. Op het strand te Nieuwesluis, ge meente Breskens, is het lijk aangedreven van een mannelijk persoon, hetwelk in staat van ontbinding verkeerde. Het hoofd en voeten en een arm waren af wezig. De man was in een tricót-trui gekleed en had een Eugelsche marine broek aan. Het lijk is gebleken dat van een Duitschen matroos te zijn. In de zakken waren aanwezig een verlofpas, een be wijs van deelneming aan den slag bij Antwerpen, een gouden ring en een por tret van een vrouw. Het niet meer te vervoeren lijk is Dinsdag in de duinen begraven. Te Waterlandkerkje is door de be noeming ran den heer Joh. Kotvis een christelijke zangvereeniging opgericht, Deze mag het genoegen smaken, met een 15tal werkende leden te kunnen beginnen. De repetities worden gehou den der Zaterdagsavonds in de N. H. Kerk. Middelburg. De veilings-vereeniging „Walcheren' besloot in hare vergade- dering Dinsdag gehouden tot liquidatie over te te gaan. Consentenzwendel. Poor de medewerking van den heer G. A. J. van Nederveen Meerkerk te Zandvoort is de Amsterdamsche centrale recherche op het spoor gekomen van geknoei met consenten door een afdee- lingschef van het Rijksveevoederbureau. De heer v. N. M. ging quasi in op een aanbod om te knoeien met consenten voor uitvoer van 10.000 kilo spingaren, waarvoor hij f 12000 zou krijgen, welk aanbod hem door een hem' onbekend Amsterdamsch koopman werd gedaan. De-heer v. N. M. stelde zich in verbin ding met de recherche en na verschil lende onderhandelingen kwam men er achter, dat ook een sergeant en een zekere van K. te Roermond hunne be middeling verleenden. Deze twee zijn gearresteerd, evenals de bovenbedoelde afdeelingschef. Een thee spaarpot. Een boer zou van de zuivelfabriek te Terwispel (Fr.) spoeling ontvangen. Hij zond daarvoor een melkbus. Het fabrieks- personeel vond daarin 21 half onsjes thee.* De boerin had zeker de bus 'als thee spaarpot gebruikt, zonder dat de boer er iets van wist. Om van te watertanden. In de gemeente Wcsterbork worden van gemeentewege gedistribueerd nevens grauwe en groene erwten, boonen en gort.koelhuisboter, gesmolten rund vet, regeeringsvet en gerookt spek Diefstal. Dat voor de dieven niets meer vei lig is kan blijken uit het volgende Al het staaldraad van de op de Noor- derpier staande reddingsteiger te Hoek van Holland is vermist. Eenige dagen geleden werd de stoompijp van de red dingboot gestolen. Van het hier liggende Eng. s.s. „Irma" werd een tros van 100 M. gestolen.' Galgenhumor Bij den slager K. aan de Boschstrant te Breda staat voor de ramen een me talen varkentje, met het opschriftHet verleden. Daarnaast een kistje met bok king Het heden. Een leeg kistje er bij prijkt metDe toekomst. Beste Neef, De Kamer heeft zich eens weer onledig gehouden met te spreken over de levens middelen-voorziening. 'k Hoorde al be weren maar vond dat erg ondeugend dat de Kamerleden noodig een toeslag- kaart moesten hebben, omdat ze anders door hun redenecren wel eens aan ondervoeding konden gaan lijden. Om Duys in staat te stellen, met zijn inter- ruptie's voort te gaan, wou mijn zegsman hem zelfs twee toeslagkaarten geven. Nu neef, de toestand wordt wel ernstig. Her dag 2 ons brood, geen vleesch en belofte van worst en kaas, is heusch niet veel. De lieer Beumer vroeg daarom, of het geen tijd werd de vreemdelingen, öf per- enkele reis naar hun land terug te sturen, óf van hun regeeringen brood voor hen te eischen. Gastvrijheid be toenen aan ruim 150,000 vreemdelingen mag een heele eer zijn; 't gaat toch niet aan, het eigen volk honger te laten lijden, ten hunnen behoeve. Daar komt bij, dat de heeren over 't algemeen lief hebbers van honden schijnen te zijn. 't Was anders verstandiger dunkt me, als ze dan tóch dieren bij zich willen hebben, er een paar krulstaarten ep wat kippen op na te houden. Die zullen weldra zeer zeldzaam in ons land zijn. De heer Sannes wilde inkrimping van den duur van de broodkaarten. En anders beschikbaarstelling van ander voedsel tot aanvulling. Ook de voor raden, die noe in de stelling Amsterdam zitten, won hij opeten. Hij diende maar even twee motie's in. Eén, waarin afgekeurd werd het beleid der regeering in het verleden. En een andere, waarin de eischen voor den tegenwoordigen tijd en voor de toekomst waren neergelegd. Hij hield geen rekening met het woord van den minister van oorlog in de Eerste Kamer „Er kunnen nog wel veel kwader maanden komen." Ook heeft minister De Jonge verklaart, dat de militaire voorraden slechts voor er.kele weken voldoende zijn, en dat hij, als de nood aan den man komt, deze voorraden beschikbaar zal stellen. l it de rede van de heeren Sannes en Troelstra bleek, dat de socialisten plot seling tot de ontdekking gekomen zijn, dat een stormloop op deze regeering noodig is. Voor enkele weken steunde Troelstra de regeering, en verdedigde haar tegen den heer Van Hamel. Thans moet de regeering weg, en moetén óf de verkiezingen vervroegd worden, óf er moet voor 4 a 5 weken een andere regeering komen. Het eerste kan niethet tweede zou verwarring stichten, gesteld, dat er mannen waren, die voor zoo korten tijd de regeeringslasten zouden willen torsen. Waarom deze houding Temeer wekt dit bevreemding, waar de heer Troelstra nog minder tegemoet komendheid dan de regeer ing aan de entente wilde betoonen. Slechts deze verklaring blijft over politieke en dan nog niet van de beste soort overwegingen zijn de oorzaak van het positie nemen tegen de regeering. De fouten van Posthuma komen daarbij de soci's goed van pas. Om tegenover de kiezers een goed figuur te maken, doen ze zoo boos tegen de regeering. Ze weten toch wel, dat hun pogen geen kans heeft. De heeren Rutgers en Snoeck Ilenkemans wezen hier ook op. De heer Ter Spill noemde het optreden van de socialisten terechtwerk voor de galerij. Minister Posthuma verklaarde, dathjj niet besluiten kan om, vóór er graan komt, de duur van de broodkaarten te verkorten. Minister Cort van der Linden ver klaarde, dat aanneming van de motie's beteekenen zou, het heengaan van de heele regeering, Daarmee zal het lot van de motie's wel bezegeld zijn. Minister Loudon antwoordde de heer Beumer, dat de regeering de vroemde- lingep niet zal wegsturen. Wel is aan de regeeringen van Engeland en Duitsch land verzocht, om voedsel voor hun onderdanen te sturen, Duitschland heeft dit beloofd, en met Engeland zal het ook wel losloopen. De vreemdelingen zullen dus voortaan niet meer het brood der landskinderen eten. Teekenend was de opmerking van minister Cort, dat Duitschland waar schijnlijk spoedig de Duitsche kinderen zal terugroepen, omdat het ze beter kan verzorgen, dan het gastvrije Neder land. Of dus de beschermers der kleine natie's ons ook goed „beschermen," neef Als altijd, Je Oom HAAGENAAR te Ter-A pelte IJmuiden, J. Mulder, te Gonncliem te Wilnis, J. Oosterveen, te Geesterente Bolnes en Haastrecht, .1. Vi can(l- te Gouda te Knijpe, v\ de Roos, cand. te Rinsumageest. Aangenomennaar Zevenhoven, Dr. J. G. Ubbink, te Monnikendamnaar Waardhuizen, C. Dekker, te Ooltgens- plaat. Bedanktvoor Krimpen a/d Lek, Z. Hoek, te Zonnemairevoor Veere, B. Meyer, te Ierseke voor Loosdreeht' A. II. Niebper, te Krabbendijke voor Hein- kenszand, P. Nomes, te Fijnaart. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Scherpenisse, J. Fraanje, te Goes. Benoemd tot onderwijzer(os) te Zwolle, G. Lensink, te Ruinerwold te Stolwijk, mej. C. C. v. d. Wijngaard, te Hilversum te Boskoop, P. Sprcy, te Leerbroek te Horst (Ermelo), H. Koe- lewijn, te Spakenburg. Schooltuintjes. Bij het Dagel. Bestuur der gemeente Enschede zijn plannen in bewerking om bij de bevolking der lagere en middel bare scholen aldaar belangstelling op te wekken voor de practische tuinbon wbe oefening. Het is de bedoeling om dooi de scholieren, onder toezicht en leiding van het onderwijzend personeel, in hun vrije uren levensmiddelen te doen ver bouwen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Raamsdonk,P. Zandt, te Edete Waarder, P. Zandt, te Ede. Aangenomennaar Wilsum, M. Nie- meyer, te 't Woudtnaar Zutphen, J. L. Faber, te Boksum. Bedanktvoor Vlissingen, H. W. te Winkel, te Nijehaske voor Schoonhoven, J. H. Koster, te 's Grevelduin-Capelle voor Schoondijke, T. A. v. d. Vlies, te Poortugaalvoor St. Annaland, A. Os kam, te Benthuizen voor Giessendam- Neder-Hardinxveld, J. J. v. d. Pol, te Rouveen. Geref. Kerken. Beroepen te Westzaan, J. L. v. d. Wolf, cand. te Gouda; te Post, W. Oosterheert, Zitting van 16 April'18. Aanvang 9 uur. Tegenwoordig de heerenJoh. de Feijter, burgem.-raadslid, J. Stolk, secre taris, C. Wisse, W. de Mul, S. van Hoeve. J. van de Ree, P. Faas, A. de Feijter; W. Scheele. AfwezigD. Koopman, met kennisg., v\de Klerk en M. de Jonge, zonder kennisg. De voorz. opent de vergadering. De secretaris leest de notulen. De voorz. deelt mede, dat de afgestoken grond van de zijkantwegen is verkocht voor f42,50, de vuilnishoop voor f25,50 en dat voor oude kachels, schoolbanken enz. is ontvangen fill.—. Den 27 Maart hebben B. en W. de kas van den gemeente-ontvanger nagezien en in orde bevonden. B. en W. hebben schriftelijk vragen gericht aangaande salaris, toeslag en akten der onderwijzers bij het christelijk onderwijs in deze gemeente in verband met een vraag van don heer Van Hoeve op de vorige vergadering. De heer Van Hoeve vraagt of die zaak nu kan behandeld worden. De voorzitter merkt op, dat de ant woorden nog niet zijn ingekomen en acht het wenscheiijk deze zaak aan te houdèn met het oog op vergelijking met de openbare onderwijzers. Van Hoeve vraagt, of men nu reeds niet in beginsel kan besluiten *om te komen tot de gelijkstelling der salarissen. De voorz. zegt, dat nog niet bekend is het bedrag, dat tot gelijkstelling noodig zal zijn en moeten we daarom nog eens afzien. De lieer De Feijter acht het ook wenscheiijk nog eens af te zien, omdat men nog geen basis kan trekken. De heer Van Hoeve Dus we moeten wachten, tot nadere inlichtingen zijn ingekomen. Do voorz. 't Vporstel blijft natuurlijk en kan opnieuw behandeld worden. De voorz. leest een verslag voor, op gemaakt door den gemeente-architect, over de woning van den gemeente veldwachter. Daaruit blijkt, dat zij oorspronkelijk is gebouwd voor een paar oude luidjes, om hun laatste levensjaren te sluiten en dat zij kan gerekend worden ruim voldoende te zijn voor een gezin van drie personen, zooals dat nu het geval is. Wat de vocht betreft, zal dit zijn door onvoldoende verwarming m verband met kolenschaarschte. De heer Scheele meent, dat dit advies veel verschilt met 't vorige. Een schrijven van Gedep. Staten houdt in, dat het salaris van den gemeente secretaris met f 200.is verhoogd en dit van af 1 Jan. '18 gebracht is op f 1500.—, onverminderd de periodieke verhoogingen. De voorz. feliciteert hem met deze salaris verbetering. De begrooting voor 1918 is door Ged. Staten goedgekeurd. In de Commissie tot wering van schoolverzuim is gekozen tot voorzitter P. C. de Moor en tot secretaris J. P. Geelhoedt. Een schrijven van de christel. pers- vereen. „Zeeuwsch-VIaandeien" houdt in, dat zij met leedwezen heeft kennis genomen van het besluit op een dei- vorige vergaderingen, toen zij had ver zocht de gemeentelijke aankondigingen ook in haar blad te mogen plaatsen. Zij komt terug op haar verzoek en wijst op den billijken prijs der adver tentie den steeds zich uitbreidenden kring barer lezers; de leemte, die vele lezers gevoelen de buitengewone tijds omstandigheden, waardoor meerdere pu bliciteit van verschillende zaken van gemeentewege noodig is, enz. Zij hoopt een gunstige beschikking te mogen ver nemen. De heer Faas meent, dat we met dit blad zeker rekening mogen houden. Bij velen zou het niet meevallen, indien dit verzoek torzijde werd gelegd. Hoe oor- deelen B. en W. er over?

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 2