Uit de Provincie. Mengelwerk. Wetenswaardigheden. Kerk, School en Zending. Laatste Berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentie». Yan Heinde en Verre. Burgerlijke Stand. Uitreiking Zeepkaarten. HonderdmalenNeen De roovers zijn tot ons gekomen, Fn eischen Hollands schepen op 7e hebben ons de zee ontnomen En voeren 't onrecht nu ten top Ze zullen ons verhongeren laten Zoo aan hun eisch met wordt voldaam Ze weten geen verweer kan baten, En eischen 't in hun trotschen waan Mijn zwaarbedroefde medeburg ren, Wat zal in dezen nieuwen nood Het antwoord zijn aan Hollands wurg.ren Die 't wreed bedreigen met den dood Zal Holland stil zich doen vertreden, En zeggen: wat gil doet, is goed Of weigren met besliste reden. Met onverzetbren mannenmoed Kunt gij den roof al niet voorkomen, Zeg nochtans, Holland, krachtig: „Neen De geest van Hollands oude vromen Ontwake in dorpen en in steen Neen!" Zij het, ééns en honderdmalen, Neen!u uit den mond van heel hel land; Of Hollands vlag zal roemloos dalen, Vernietigd in den wereldbrand 1 God zal dit 't eind zijn van de glorie, Die ge aan ons oude Holland gaatt Het eind der roemrijke historie, Waar het zijn groeiend kroost mee laatt Beschermer van de kleine volken, Sta op, verlos wij zijn verdrukt; Storm weg, o God, die onweerswolken, Gij, Koning, waar het al voor bukt Bussum, 18 Maart 1918. A. J. MULDER. Het hemd nader dan de rok. De tweede Nederlandsche Jaarbeurs gaf onder meer een althans voor ons verrassend inzicht, hoeveel nieuwe in dustrieën er door den oorlog in ons land zijn ontstaan of tot bloei geraakt. Nu de buitenlandsche producten door den oorlog niet meer binnenkomen is er ruimte gekomen op de markt voor inlandsch fabrikaat, en met werkelijk bewonderenswaardige energie heeft men deze omstandigheid weten te benutten, om zelf in de behoefte te voorzien en dat bij de meeste artikelen op een wijze die maakt, dat onze waar voor de bui tenlandsche niet onderdoet. De moeilijkheid zal nu alleen maar zijn, om na den vrede dit alles op de been te houden cn nog verder uit te breiden. Zeker komt dan ook de buitenlandsche markt voor ons open, maar de vraag is, of dit zal geschieden onder voorwaarden, die het voor onze industrie mogelijk maken om te concurreeren. Maar omgekeerd zullen de buitenland sche producten dan weer als vroeger onze markt overstroomen en zal de kans ons staan, dat de bekende voorliefde van ons Nederlandsch publiek voor bui- tenlandsch fabrikaat de nieuwe Neder landsche industrie even spoedig ten doode doemt als zij opkwam. Drieërlei zal moeten geschieden om dit onheil zooveel mogelijk te keeren. Vooreerst zal de Staat het zijne moeten doen, om deze jonge, nog pas ten halve ontloken industrieën een verdere ont wikkeling mogeiijk te maken. Dan zullen deze industrieën eens vooral aan alle verleiding tot knoeierij moeten weten weerstand te bieden en absoluut betrouwbaargoede waar leveren. En eindelijk zal door den oorlog ons nationaal gevoel zoozeer moeten zijn verlevendigd, dat men zich zedelijk ver plicht gevoelt bij gelijkwaardigheid van kwaliteit aan Nederlandsch fabrikaat de voorkeur te schenken. Werken zóó allen saam dan zal men er wel komen. (Rotterd.) TER NEUZEN, 26 Maart 1918. Door het Comité voor de Centrale keuken alhier is besloten, in verband met het vorderend seizoen, nu de tijden voor zgn. winterkost, als stamppot e. d., voorbij gaan en het aankoopen van de daarvoor noodige behoeften steeds moei lijker wordt, met 1 April a.s. de keuken te sluiten. Het bestuur der vereeniging „Am bachtsschool voor Ter Neuzen en omstre ken" ontving eene kennisgeving van den Minister van Binnenlandsche Zaken, dat deze voornemens is, alsnog bij supple- toire begrooting voor te stellen aan de vereeniging voor het jaar 1918 eene sub sidie te verleenen. In verband hiermede zal het bestuur aan de ledenvergadering voorstellen, de voorbereidende stappen te doen, om zoodra mogelijk tot den bouw te kunnen overgaan. Zaamslag. De afdeeling „Zaamslag" van Patrimonium hoopt a. s. Zaterdag om 5 uur eene openbare vergadering te houden, waarin de voorzitter wenscht te behandelen „Het Sociaal Program van Patrimonium". Zaamslag. De Centrale Anti-revolution. kiesvereen. in den kieskring Hulst be sloot een strijdkas te vormen met het oog op de a.s. verkiezingen. De A. R. kiesvereen. van Axel, Hoek, Ter Neuzen en Zaamslag zullen trachten het vastgestelde bedrag bij elkaar te brengen. Daartoe werd in de bestuurs vergadering der A. It. kiesvereen. te Zaamslag besloten, dat de heer J. de Visser van Spui de anti revolutionairen in deze gemeente zou bezoeken. Axel. Ter herberge van A. van Dix- hoorn werd 1.1. Vrijdag, ten overstaan van Notaris Drogmans, alhier, geveild een huis en erf, in de Lange Weststraat thans nog beweond door O. W. de Boer. Kooper werd G. J. Wijna, alhier, voor de som van f 2200. De zaak-Collot d'Escury. Op de reeds vermelde vragen van het Kamerlid den heer Van Beresteijn heeft de Minister van Oorlog het volgende antwoord ingezonden Den heer J. W. A. G. baron Collot d'Escury is sedert de oproeping op ver zoek van den Minister van Landbouw alsnog eenig uitstel van opkomst ver leend, opdat, maatregelen kunnen worden getroffen om naar eisch te voorzien in zijn vervanging als regeeringscommissaris voor de rijksgraaninzameling in Zeeland. De Minister deelt de inlichtingen en het advies van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten hierover mee. De inschrijving voor den landstorm van de groep landstonnplichtigen, waar- van J. W. A. G. baron Collot d'Escury deel uitmaakt, moest op 1 November i 1916 geschied zijn. De hnulstorm.|aar- klasse waartoe hij behoort (1J08), is voor den werkelijken dienst opgeroepen tusschen 20 Maart en 16 Juli 191/ zij is in werkelijken dienst gesteld voor een deel omstreeks begin Juni 1J'),1c7r G.n het overige deel omstreeks halt J uli 1.0 l. Eerst 12 Februari 1918 heeft de bur gemeester de voorgeschreven kennisge ving gedaan t. o. v. het voorloopig buiten oproeping laten van den landstormphch- ''Tndien het advies van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten tijdig had kunnen worden ingewonnen, zon deze landstormplichtige op 1 Juni 1J17 in werkelijken dienst zijn gesteld. In de vergadering van aandeelhou ders van de stoomtrammaatschappij Breskens—Maldeghem werden de winst en verliesrekening goedgekeurd en het dividend, bepaald op 9 °/0- 1 °t J?01"' missaris werd herkozen de heer 11. o. Gratama te Oostburg. De op smokkelen betrapte sergeant, die zich te Cadzand-haven in een woning verschanst had, heeft zich overgegeven. Wij vernemen, dat de heer J. M. v Oostronv Soede, burgemeester van Groede en Nieuwvliet op zijn ontslagaan vrage als zoodanig zal terugkomen, om dat" hij niet naar Ned. Oost-Indië kan vertrekken, aangezien aan zijn echtge- noote geen overtocht kan verstrekt worden. Te Heinkenszand werd Woensdag door de rijkspolitie op de kar van een vod denkoopman, in beslag genomen ongeveer 100 K G. tarwe. Procesverbaal werd opgemaakt en de tarwe werd op het Gemeentehuis gede poneerd Grens gesloten. De Belgisch-Nederlandsche grens is se dert Zaterdag voor alle verkeer gesloten. Vlissingen. De gemeenteraad heeft besloten ook dit jaar de kermis niet te doen plaats hebben. EenR. H. B. S. te Vlissingen? De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan B. en W. van Vlissingen een schrijven gericht, waarin hij zich bereid verklaart bij suppletoire begrooting gel den aan te vragen voor overname der Burgerschool te Vlissingen en uitbreiding van deze' school tot een vijf-jarige en wel op voorwaarde, dat de gemeente f5000 per jaar betaalt, in eens f 100.000 als tegemoetkoming in de kosten van den schoolbouw, en tot beschikbaarstel ling van een terrein voor openluchtspe len, hetheen de gemeente geheel gereed zou moeten maken en een terrein voor het stichten der school. Naar aanleiding van dit schrijven richt ten B. en W. zich tot den Minister om hunne verwondering te kennen te geven over de gestelde eischen, waar het hier geldt een hulp aan de gemeente, die door het opheffen van den accijns op het gedistilleerd een jaarlijksch verlies lijdt van f 15000 bij haar toch reeds zoo ernstig achteruitgeganen fmancieelen toe stand. B. en W. zeggen, dat het in orde brengen an afstaan van de terreinen toch reeds f 282.250 aan de gemeente zal komen en zij geen verder strekkende voorstellen aan den Raad durven doen. In een nader schrijven zegt nu de Mi nister, dat de geraamde cijfers hem wel te hoog voorkomen, maar dat hij van alle verdere eischen wil afzien, als de gemeente aan het Rijk betaalt f 282.250, verminderd met de waarde van den grond voor schoolbouw en sportterrein, resp. tegen f 10 en f 5 per M3. geraamd. De humoristische zijde van het geval ontbrak ook hier niet. Het bewijs van de geboorte-aangifte gaf toch aan, dat de persoon in kwestie per se 22 Maart 1918 moest geboren worden. De man wien het betreft, zag evenwel reeds in 1847 het levenslicht. Zingende Studenten. Eenige Delftsche studenten, onder wie zich de senaat van het Studenten corps bevond, die den dies van hun corps vierden, hebben 's avonds omstreeks 9- uur aan het legatiegebouw van het Ame- rikaansche gezantschap in Den Haag aangescheld en verzocht, den gezant te mogen spreken. Hun werd medegedeeld, dat de gezant afwezig was. Daarop hebben vóór de legatie vaderlandsche liederen gezongen en door iluiten, joelen en sissen gemanifesteerd. Zij vervolgden na eenige minuten hun weg, spotliederen zingende op Amerik en Engelsche geïn terneerden, die zij ontmoetten, hoonende. Voor het paleis van de Koningin hebben zij daarop met. ontbloot hoofd vader landslievende liederen gezongen." Verder, trokken zij zingende Den Haag door. Op het Binnenhof brachten zij minister [Lely, die juist het Kamergebouw verliet, een ovatie. Eén verzoek om hem vóór zijn woning te mogen huldigen, heeft de minister om particuliere redenen afgewezen. Probatum est Teneinde te toonen de groote zorge loosheid, waarmede wielrijdend publiek fietsen onbeheerd laat staan, heeft de hoofdcommissaris,,te Utrecht aan tien agenten in burgerkleeding last gegeven alle fietsen, die onbeheerd langs den weg stonden, als gevonden voorwerp te be schouwen en naar het hoofdbureau te brengen. Ze vingen hun werk aan 's mor gens 8 uur en bleven het doen tot 's na middags 3 uur en hadden in dien tijd 84 rijwielen buitgemaakt. Aan liet. hoofd bureau konden de -eigenaars hun kar- retjes weer terug ontvangen. Hoe zit dat Te 's Gravezande, een gemeente van 6000 inwoners, is sedert 4 September 1917 geen gemeenteraadszitting meer gehouden. De begrooting der gemeente voor 1918 is nog niet in den Raad behandeld. De ambtenaren ontvangen alleen voorschot ten op hun salaris. De boksende „substituut". Een dezer dagen wilde te Groningen, naar het „N v. h. N." vertelt, een poli tieagent eten jongen aanhouden,die hem jonger dan 15 jaar voorkwam en een 'sigaret rookte. De jongen ging op den grond liggen en vertikte 't om mee te gaan. Juist kwam mr. S., suhs.-officier van justitie, op het geval toeloopen, die den jongen aanmaande, met den agent mee te gaan. Dit stond een gedeelte van het publiek niet aan en dit trad dreigend tegen mr. S. op. Men wist blijkbaar, niet, dat men den subs.-officier van justitie voor had. Deze, een eerste klas sportman, verstaat blijkbaar de boks- kunst uitstekend, want in minder dan geen tijd lagen drie van de tegenstan ders tegen den grond. De overmacht werd echter te groot, waarop de agent den jongen losliet en zijn sabel trok. Bij het zien van de blanke sabel viel een meisje van schrik door een groot spie gelruit. Het tumult was spoedig bedaard, doch de jongen had intusschen de boe nen genomen. „De vrouw in 't spel". Een eigenaardige staking heeft in de Doopsgezinde Gemeente te Assen plaats gehad bij de verkiezing van een lid van den Kerkeraad. Op een aldaar gehouden Gemeenteavond moest nl. een nieuw Kerkeraadslid worden gekozen. Nu kon den de aanwezigen hun geneigdheid om een der zusters tot Kerkeraadslid te kiezen niet in daad omzetten omdat het Reglement dit verbiedt. Maar toen be dankten de gekozen broeders uit hoffe lijkheid jegens de niet-benoembare zuster, schrijft de „Zondagsbode", waarna het Bestuur beloofde „de Statuten in over- eenstejnming te zullen brengen met den geest des tijds". De geest des tijds! En de Vrouw Als die coalisecren, waar gaan we dan liëen? De deur was betooverd. In een straat van Lyon stond eens voor de deur van een herberg een man met een duimstok in de hand. Hij mat de hoogte en breedte van de deur, en schudde het hoofd, 't Scheen, dat de maat niet in orde was. Weder mat hij en peinzend stond hij stil, de hand aan 't voorhoofd. En nog eens en nog eens, en telkens als hij de maat had genomen, stond hij met een bedenkelijk gezicht, te kijken, én toonde uit zijn doen duidelijk, dat naar zijn gevoelen de maat niet, uit kwam. Langzamerhand verzamelde zich een troep nieuwsgierigen om hem heen. „Wat doe je toch eigenlijk? vroeg een hem ten slotte. Wat ik doe?" zei de man. „Die deur is betooverd. Ze is nog geen twee metei boo", en toch 'k bezat een huis 't is'daar doorgegaan 'k bezat een tuin hij is daar doorgegaanmijn schuren, mijn paarden, mijn koeien, mijn wagen, mijn land, mijn bosch 't is daar door gegaan alles wat ik had welstand, vrede, geluk, eer en geweten - t is daar doorgegaan. En als ik ér nu zelt door wil, dan gooit men me buiten, want ik bezit geen cent meer I Verkoopingen. 27 Maart, een hofsteedjo met land te Colijnsplaat, not. Markusse. 27 Maart, Bouwland te Zoutelande, not. Loeff. 28 Maart., Huis en Schuur te Krab- bendijke, not. Schram. 28 Maart, Huis en Erf te Axel-Sassing, not. Dregmans. 28 Maart, Een hofsteedje te Ter Neu zen, not. v. d. Moer. 29 Maart, Bouwland te Groenendijk, not. Dumoleyn. 30 Maart, Woonhuis te Sas van Gent, not. Dumoleyn. 30 Maart, Woonhuis met inboedel, Remoorterpoldcr, not. Dumoleyn. De oorlog van 1870 en de tegenwoordige. Hoeveel schrikkelijker de tegenwoor dige oorlog is, dan die van 1870 blijkt uit enkele cijfers. In één maand vers indt de oorlog van thans meer, dan Frankrijk voor heel den oorlog van 1870 moest opbrengen. De mobilisatie van nu kost aan ons land 20 millioen gulden per maand, de liecle crisisuitgaven 54 millioen. De oor logskosten van 1870/71 bedroegen voor ons land f 5,876,840,14, dus nog geen zes millioen. Ook economisch gaf de oorlog van 1870 lang die storing niet. De handel ging geregeld door. Zelfs die tusschen de oorlogvoerende rijken. In Rotterdam kwamen ladingen katoen en wijn uit Frankrijk, waarvan ieder wist, dat ze voor Duitschland, waren bestemd. En omgekeerd kwamen vrachten uit Duitsch land voor Frankrijk. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepente Meliskerke, B. Bruins, te Stadskanaal; te Waal en Koog, Pijn- acker Hordijk te Nijmegente Hinde- loopen, A. N. Tonsbeek, te Roswinkel te Waddinxveen, G. Benes, te DeJit Brakel, J. Severijn, te Wilms te Zetten, N v d Snoek, te Ameide te St. Anna- land A. Oskam, te Benthuizen; te Schoonhoven, J. H. Koster, te sGrevel- d"Aangenomen naar Mijusheerenland, J Vermeulen, te Stavoren naar V een huizen. J. H. C. v. d. Hoff, te Drunen naar Hoosersmilde, B. Bruins, te Gronin gen naar Exmorra, A. Blink Kramer, te Saaxum. on Bedankt: voor Hagestein, S. Goverts, te Ottoland. Geref. Kerken. Beroepen: te Waardhuizen, C. Dekker te Ooltgensplaatte Hoofddorp (2 maal), C Bouma, te Schoonebeck te Heinkens zand. P. Nomes te Fijnaartte Veere, B. Meijer te Ierseke. Aangenomen naar Loenen—Vreeland, A. G. Wolf, cand. te Velp. Tweetalte Heinkenszand, G. tl. Elzenga, te Woubrugge en P. Nomes, te Fijnaart. Geref. Gemeenten. Tweetal: te Amsterdam, I). C. Over- duin. te Ter Neuzen en G. van Reenen te Gouda. Benoemd tot onderwijzer(es) Te Voorburg, G. Kuiper, te friezen veen; te Wormerveer, J. Kooger (hoofd), te Heer-Hugowaard te Barneveld, J. Westerveld, te Hasselt; te Houwerzij, mej W. Kamphuis, te Knijpe te Hoek v. Holland, II. v. d. Burg, militair; te Aalsmeer, T. Kos, te Huizen te Leeuwen, mej. A. C. E. Scholte, te Amersfoort. Bombardement van Verdun. ZÜRICH, 24 Maart. (V. D.) De Seco io verneemt van het Fransche front Verdun wordt onophoudelijk met zwaar geschut beschoten. De militaire autori teiten hebben bevel gegeven, om de burgerlijke bevolking uit Verdun te ver wijderen, voor zoover dit nog mogelijk is. BERLIJN, 25 Maart. (II. N. draadloos). Duitsch stafbericht. Hevige ge vechten tusschen Bapaume en Péronne. Wij hebben hier den vijand op zijne oude voor het begin van de Somme-slag in 1916 bezette stellingen, tusschen Ancre en Soumie, teruggeworpen. Tusschen Somme en Oise dringen onze troepen vechtend vooruit. A a n v a 1 op Keulen. KEULEN, 25 Maart. (V. D.) Ge durende den afgeloopen nacht tegen 1 uur trachten vijandelijke vliegers Keulen naar beneden geworpen, waardoor echter geen schade werd aangericht. Ook in Bonn werd 1 bom naar beneden gewor pen. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 27 Maart Donderdag 28 Vrijdag 29 Zaterdag 30 Zondag 31 Maandag 1 April Dinsdag 2 1.45 2.13 2.41 3.8 3.38 4.7 4.41 1.59 2.27 2.55 3.23 3.52 4.23 5 V Heden overleed tot onze diepe droefheid, in de hope des eeuwigen levens, onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, CATHARINA JOHANNA v. d. OUDEN, Wed. van Cornelis Dregmans, in den ouderdom van bijna 78 jaar. Broek op Langendijk. A. R. DREGMANS. Genemuiden. R. P. VOSDregmans. J. H. VOS. en Kind. Ter Neuzen. P. J. DREGMANS. J. J. DREGMANS. F. DREGMANS-Moens. Ter Neuzen. 26 Maart 1918. Landelijke „gemoedelijkheid". Ons kwam dezer dagen een staaltje ter oore, waaruit blijkt, hoe op een plattelandsseeretearie de zaken weieens behandeld worden. Iemand had een en andermaal den burgemeester gevraagd om zijn inschrij ving op een lijst voor de levensmiddelen- voorziening en zijn daarvoor benoodigd geboorte-extract. Eindelijk ontving hij beide stukken terug met het antwoord daarop aange- teekend. Ongetwijfeld een loffelijk voorbeeld ten opzichte van andere gemeenten wat de papiervermindering betreft. Doch anderzijds blijkt er uit, dat men de stukkeu niet in een archief schijnt te bergen, wat, meer naar eenige slordigheid zweemt. En dat in den jare 19181 Men zegt, dat een ingezetene uit Koe- kange (Dr.) op het distributiekantoor in de gemeente De Wijk niet den naam van zijn vrouw wist te noemen. Een valsche munter-grappenmaker. Te Utrecht is op het bureau van po litie gedeponeerd een valsche zilverbon, die zeer kunstig met de pen was aan- geteekend. De bon droeg duidelijk de sporen reeds lang in omloop te zijn. Het vermakelijke is, dat de bekende zinsnede over de straf bij namaking zelve ook vervalscht is en luidde „Verval'sching of namaking wordt ge straft met negen maanden opsluiting in hotel de houten pollepel". („Maasb.") Kermis afgeschaft. In de laatst gehouden raadszitting der gemeente Wormerveer werd het besluit genomen de kermis definitief af te schaf fen. Hiermede zijn alle kermissen in de Zaanstreek op één na afgeschaft, en deze is de kermis van Zaandam TER NEUZEN Huwelijksaangiften. 22 Maart. Alphonsus Josephus van der Ha oud 33 j., jm. en Louisa van der Aa' oud 28j.,jd. Reinier Adriaan Witte oud 27 j., jm, en Francina Oppeneer, oud 29 j.. jd. Jannes Mariuus de Kra ker, oud 23 j., jm. en Janna Buijze, oud 24 j., jd. Cornelis Johannes Beije, oud 25 j.,' jm. en Florentina Abrahammina van der Peijl, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Maart. Willem Jacobus de Regt, oud 42 j., jm. en Cornelia de Rijke, oud 30 j., jd. Geboorten. 20 Maart. Hermanus, z. van Jacobus Gelein de Bokx en van Tatineke Dieleman. 22 Maart. Marinus, z. van Abraham de Jonge en van Janna Helena Dees. Overlijden. 17 Maart. Magdalena Sophia Donze, oud 57 j., echtg. van Pieter Abraham van de Velde. 18 Maart. Jan de Kraker, oud 22 j., z. van Jan (overl.) en van Pieternella van Hoorn. 23 Maart. Michiel Decs, oud 16 j., z. van Krijn en van Maria Rouw. Uitreiking van Zeepkaarten voor de maand April, uitsluitend tegen inlevering der oude kaarten en tegen betaling van 1 cent per stuk, op Donderdag 28 Maart a. s. in het lokaal „Bethel" 2e Verbin dingstraat, en wel voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters A—B Dondeid. 28 Maart van 9—10 u. vm. C-E „10—11 F-H „H-12„ I—M 2-3 nm. NR 3 4 SZ Yf n n De aangegeven verdeeling zal strikt in acht genomen worden. Ter Neuzen, 25 Maart 1918. De Hoofd-Controleur Boekhouder v/h Levensmiddelenbureau L. W. RIJNBERG. TANDARTS Brouwerijstraat, Ter Neuzen, zal van Zaterdag 30 Maart tot Dinsda- 2 April, niet te conculteeren zijn.

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 3