V Feiten en Baretten, Sproeten 1 J. WIELES, Van Heinde en Verre. Kamerbrieven. Kerk, School en Zending. Ingezonden Stukken. Laatsjte Berichten. Advertentiën. Aanwij zing verkiïj gbaar- stelling Levensmiddelen. Handelsberichten. Hoogwaterg^tij te Ter Neuzen. K A A 8. Kaarsen en Schemerlichten. Ontvangen Zes-en-dertig balen bloem zijn bij een bakker te Zierikzee in beslag geno men bij een particulier aldaar honderd twintig pond thee. In den Gelderschon Achterhoek is in verschillende gemeenten schurft gecon stateerd zoowel bij kinderen als bij volwassenen. De ziekte, welke een kwaadaardig karakter heeft, is waar schijnlijk door Duitsche deserteurs en smokkelaars overgebracht. In verband met de toenemende ver spreiding van scabies of de zoogenaamde schurft in de provincie Limburg en met name in gemeenten, waar mijnwerkers gevestigd zijn, zoodanig, dat die ver spreiding verontrustende verhoudingen aanneemt, zal de regeering in de zwaarst bezochte streken bij de bestrijding de bestrijding de behulpzame hand moeten bieden. Ten dien einde is reeds een onder zoek begonnen naar de gemeenten, waar de bedoelde ziekte voorkomt en in wel ke mate. Een goede speculatie. Bij het verschijnen van de groote ha ringscholen in de Buitenhaven te IJmui- den huurde een aldaar wonende firma in Nieuwediep eene zeer greote haring- vlet af en plaatste daarin eene bedie ning, welke van kinds af met dergelijke vangst bekend was. Dat deze speculatie goede resultaten opleverde kan blijken uit het feit, dat dezer dagen in een trek voor ruim 1800 gulden waarde uit het water werd op gehaald. Smokkelende soldaat-kommiezen. Te 's-Heerenberg hebben de kommie zen 12 soldaat-kommiezen gearresteerd, "e Tedaan die hehulnzaam waren bn een smokkel- gelaten en gedaan. hier berusten zijn historie, zijn ziel en zijn idealen." Een mooi woord, tintelend van vader landsliefde. En dat voor een socialist Maar de heer Troelstra wordt, als links wint, ook minister! Met aandrang vroeg de heer Troelstra den minister, pogingen in het werk te stellen, om van Duitsch- land levensmiddelen te krijgen. Want vertrouwen in de beloften der entente had hij niet. De heeren Van Raalte en Visser van IJzendoorn sluiten zich aan bij het pro test tegen de roofpolitiek. De heer Van der Voort van Zijp wenscht overleg tusschen Kamer en re geering. Zóó gaat het niet langer. De lage daad van bruut geweld keurt hij ten strengste af. Hij betreurt de toe gevende houding der regeering, die een eerste stap op liet hellend vlak naar den afgrond is. Hij vraagt, of de regeering bezweken is voor geweld, of alleen heeft toegestemd om de binnenlandsche voed- selnood. Ook wil hij, dat de regeering zeer nadrukkelijk zai eischen, dat op de bemanningen van onze schepen geen dwang wordt geoefend, om in het ge vaarlijke gebied te varen. De heer De Kanter is sterk tegen het besluit der regeering, en meent dat men in de entente-landen ons om onze zwakheid zelf zal minachten. Een stap op den weg van Grieken land", aldus de heer Van Doorn. Maar daarop weigert hij de regeering verder te jvolgen. Niets meer toegeven. Dat zou onverantwoordelijk zijn. Een wel wat heel nuchter betoog hield de heer Nolens, hoewel ook hij de daad de zoogenaamde beschermers der kleine naties zoo sterk mogelijk afkeurde. De heer Marchant wil de regeering nu niet afvallen, hoewel hij van meening is, dat de stap van de regeering zeker wel de uiterste is, die mag worden toe die behulpzaatn*waren bij een zaak. Opruiing. Naar verluidt heeft de Haarlemsche politie een instructie geopend tegen den lieer L. de Visser, een der voormannen van de S D. P., die in een vergadering te Haarlem de daar aanwezige militai ren zou aangespoord hebben „niet te schieten op sterren in de lucht, maar op sterren op den kraag". In een Eikenbosch te Schaesberg zijn twee jongens, die naar het omkappen van boomen stonden te kijken, onder een neervallenden boom geraakt. Een 15-jarige jongen kreeg een armbreuk, terwijl een 17-jarige jongeman met ge broken beenen, ruggegraat, en aan het hoofd en inwendig zwaar gekneusd, on der de takken werd uitgehaald. Nog dienzelfden avond is hij overleden. Beste Neef, Door onze Tweede Kamer is gezorgd, dat we zeker één heugenis aan den oor log zullen behouden. Het amendement van Doorn om den zomertijd voorgoed in te voeren, dus ook na den oorlog, is aangenomen, met 32 tegeu 23 stemmen. De regeering kan ieder jaar den tijd ervoor, echter tusschen 1 April en 1 October, bepalen, 't Wetje werd daarna aangenomen. Met April moeten we dus de wijzers van de klok weer verzetten. Daarna kwam de belangrijke verklaring van minister Loudon. Onze regeering heeft voor den dwang der entente ge meend te moeten bukken, omdat ze anders van de „beschermers" der kleine staten verwachtte, dat deze onze handels vloot eenvoudig zouden rooven, en ons alle toevoor van graan uit Amerika ont houden. Geen wonder, neef, dat deze verklaring pijnlijke verbazing wekte bij de Kamer leden. Zoo zal het ook jouw gegaan zijn Dinsdag heeft de Kamer er over ge sproken. En gelukkig, de verontwaardi ging over de schunnige handelwijze van de entente was algemeen en groot. Zelfs werd blijk gegeven van ontevredenheid over de houding der regeering. Door den heer De Savornin Lohman werd er op gewezen, dat het niet aan gaat, dat in een belangrijke zaak als deze, de regeering zónder overleg met de Kamer handelt. Met kracht protes teerde de afgevaardigde voor Goes tegen het schandelijk onrecht ons aangedaan. De heer Knobel wees op de onwel willende houding die de entente sedert lang tegen ons heeft aangenomen, wees er op, dat Duitschland bereid is ons te helpen, óók nu nog, door voor onze schepen de vrije vaargeul te handhaven, en hoopte dat de regeering ons zou bewaren voor verdere kneveling door de entente. Met klem kwam de heer Troelstra op voor het recht der Kamer, om in zaken als deze, die over het. toekomstig lot van ons land beslissen, vooraf gekend te worden. Hij uitte zijn verontwaardi ging over het schandelijk onrecht ons aangedaan. Meermalen heeft hij den minister toegejuicht, als deze krachtig onze neutraliteit en onze zelfstandigheid handhaafde. Krachtig voerde Troels het pleit voor ons vrij volksbestaan. „In de koloniën" aldus de heer Troel stra „ligt ons belang, maar hier klopt ons hartin de koloniën liggen onze rijkdommen, maar aan de monden van den Rijn woont het Nederlandsche volk, Zooals je ziet, neef, was de veront waardiging algemeen. Fier en vrij hebben de vertegenwoordigers van ons volk gesproken. Natuurlijk zal de en tente, die voor de vrijheid der kleine volken vecht, en ze beschermt, er zich niet aanstoren. Toch is het goed dat het protest tegen het ons aangedane onrecht luide en krachtig weerklonk in ons parlement. Onder bravo's der Kamerleden ver klaarde daarop de minister, dat hij met voldoening de uitlatingen van toorn heeft waargenomen in de Kamer over het onrecht ons door de entente aangedaan. De voedselnood heeft de regeering genoopt toe te geven. Van Duitschland kon geen zekerheid worden verkregen, dat het ons graan kon afstaan. Voortaan zal de minister overleg ple gen met de Kamer in dergelijke zaken. Deze toezegging is belangrijk en toe te juichen. De minister verklaarde, dat Duitsch land ons geen moeilijkheden in den weg zal leggen. De vaargeul blijft vrij. De houding van Duitschland is toch heel wat welwillender dan die van de en tente, vind je niet neef? Met klem betoogde de minister, dat de regeering neutraal blijft. Ze kiest niet tegen Duitschland partij. Absoluut niet. Nu, daar stemt ons volk van harte mee in. Nog eenige heeren voerden het woord, waarna de minister nog vertelde, dat de regeering de schepen niet overgeeft, maar aan de reeders verlof verleent, om te gaan varen. Als altijd, Je Oom HAAGENAAR. cuum, mej. A. Kruize, te Tange-Alteveer te Vleuten, mej. J. G. Hartkamp, te Ede te Enkhuizen, K. Dam (hoofd), te Arn hem te IJsselstein, mej. M. Lindemann, te Utrecht; te LegtneeV, mej. E. H. Lieneman, te Waddinxveen te Maasland, A. v. d. Berg, te De Lier: te Waddinx veen, mej. J. v. d. Meer, te Rotterdam en C. Vermeer, te Brandwijk. Vacatures. Het aantal vacatures in de Ned. Herv. Kerk, dat 1 Januari 151 :bedroeg, is nu reeds 163; in Z.-Holland 35, N.-Holland 31, Friesland 23, Groningen 19, Gelder land 14, Zeeland 13, Overijsel 10, Utrecht 8, Drente 6, Limburg 6 eh N.-Brabant 3. Uit het Ned. Jong. Verbond- „De Jongelingsbode", orgaan voor het Ned. Jongel. Verbond, deelt mede, dat de Bondsdag D.V. gehouden zal worden op 8 en 9 Mei a.s. te Zwolle. Uit een verslag van een vergadering van het Bondsbestuur blijkt, dat de heer H. A. de Boer aan het einde van het jaar zijn taak als lid vap de Bode redactie wenscht neer te leggen. Bondsdag Gereformeerde Jongelingsverbond. De Bondsdag van den Nederïandschen Bond van Jongelings-vereenigingen op Gereformeerden grondslag staat dit jaar op Hemelvaartsdag te Leeuwarden ge houden te worden. De geldleehing voor den bouw van een kerk en een pastorie op het zen dingsterrein van de Geref. Kerken van Zeeland, Brabant en Limburg te Mage- lang, groot f 24.000, is meer dan vol- teekend. PREDIKBEURTEN. VRIJDAG 29 MAART. (Goede Vrijdag.) V ergaderingen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Giessen-Oudkerk, J. A. van Voorthuizen, te Vriezenveente Mijdrecht, S. C. v. Wijngaarden, te Wijn gaarden te Metslawier, B. ter Haar, te Leeuwarden. Aangenomen naar Waardenburg, H. H. Kolkmeyer, te Baambruggenaar Oude-Niedorp, H. J. Barnouw, te Wie- ringerwaard. Bedanktvoor Oude- en Nijehorne, G. Westnnjse, te Wildervank voor Franeker, P. Borgman, te Wier voor Nijkerkerveen, J. A. v. Voortbuizen, te Vriezenveen voor Ankeveen, C. Otten, te Oudega voor Leiden, K. H. E. Grave- meyer, te Voorburg voor Groot-Ammers, J. Bus, te Enter; voor Harderwijk, B. G. C. Steenbeek, te Dinteloord. Geref. Kerken. Beroepen te De Krim. W. Steunen berg, te Blokzijl te Deventer (A), J. Ozinga, te Hasselt; te Vrijhoeven en 's Grevelduin-Capelle, A. G. Wolf, cand. te Velp te Gameren, J. Tholen, te Nun- speette Oldehove, J. Hoekstra, te Vries; te Den Ham, J. H. A. Bosch, te Andelte Winsum-Obergum, I'. Bos, te Delfzijlte Dwingeloo, A. J. de Boer, te Garrelsweer. Aangenomen naar Wons, R. v. Ree- nen, te Reitsumnaar Zwammerdam, Dr. D. J. v. Katwijk, te Pijnacker. Tweetalte Veere, R. Brouwer, te Haamstede en B. Meijer, te Ierseke. Christ. Geref. Kerk. Bedankt; voor Barendrecht, J. A. Riekel, te Veenendaal. Benoemd tot onderwijzer(es) Te 's Gravenhage, W. ten Kate, te Katwijk aan Zeete Emmer-Compas- 11 April, Landbouwinspan te Hengst dijk bij J. v.'Bendeghem, not. Lijdsman. 11 April, Een inspan te Hengstdijk, not. Lijdsman. 26 April, [Een inspan tc Üostkapclle, not. Biaupot ten Cate. 26 April, Een Hofstede te Wissekerke door Markusse. Deurw. Poppe. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: P. J. M. G. A. Standaert, zonder, Nieuwstr. 36, uit 's Gravenhage. D. Buurman, onderwijzeres, Q 176, uit Hooge 'en Lage Zwaluwe. G. Kraijenbrink, kommies b/d Rijks Be lastingen, le Kortestr. 7, uit Kruiningen. M. F. van de Putte, zonder, Markt 6, uit Koudekerke. C. D. Schouten, schippersknecht, Schoollaan 1, uit Dordrecht. B. J. Schelstraete, landbouwersknecht, Q 152, uit Tilburg. .T. Schieman, commissionnair, de Feij- terstr. 43, uit Hoek. M. M. Lippens, dienstbode, Noordstr. 61, uit Axel, F. Elders,, kommies verificateur b/d Rijks Belastingen, Lange Kerkstr. 64, uit Gennep. Vertrokken: S. Hartog, zonder, Nieuwstr. 56, naar Amsterdam. A. L. Rouw, werkman, Baandijk 36, naar Enkhuizen. Ch. Kop, arbeider, Nieuwediep 63, naar Standaardbuiten. U. J. Blinde, zonder, Vlooswijkstr. 8, naar Oostburg. Verkoopingen. 25 Maart, een inboedel te Hulst, (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Geachte Redactie, Mag ik van U vernemen, of het on derschrift onder het in het vorig num mer voorkomend ingezonden stukje de meening van Uwe Redactie over de in geding zijnde questie uiteen zet, of dat het slechts bedoelt het standpunt van de plaatselijke autoriteiten weer te geven Daarover bestaat kennelijk verschil van gevoelen. Uw dw. D. SCHEELE Az. Ter Neuzen, 20 Maart 1918. (Het bedoelde onderschrift geeft van het begin tot het einde niet anders weer dan het gevoelen dei- autoriteiten. Wij hebben daarin ons standpunt niet uiteen gezet. 26 Maart, een hofstede met land te Wissekerke, not. Markusse. 27 Maart, een hofsteedjp. met land te Colijnsplaat, not. Markusse. 3 April, een Inspan te Rustwat, not. Dumoleyn. 8 April, 5 perceelen bouwland te Hulst, not. v. Dalsum. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming om dervonden bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader LEVINUS DE PUTTER Jz., betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de Familie, J. DE PUTTER Lz. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat in de week van 2531 Maart 1918 geldig zullen zijn voor Aardappelenbon No. 9 en 10, 7e Serie Bak en braadvet, 12, 3e Groene Erwten 3, 3e Witte Boonen 16, le (van bruine boqpen) Ter Neuzen, 22 Maart 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. IIUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. N.B. Op bon no. 12 voor Bak- en Braad vet mag 0.100 K G. worden afgegeven. Het eerste antwoord op de Nederlandsche voorwaarden. (Officieel). Blijkens op 21 dezer des avonds aan het Ministerie van Buiten- landsche zaken ontvangen telegram van Ilr. Ms. Gezant te Londen, heeft de Britsche Regeering in antwoord op de mededeeling der Nederlandsche Regee ring, houdende de voorwaarden, waar onder zij bereid is, aan de Nederlandsche schepen vergunning te verleenen om ten behoeve van de geassocieerde landen te varen in de gevaarzöne, te kennen gegeven, dat de verbonden Regeeringen onmiddellijk zullen beginnen met de in beslagneming der schepen. Van Hr. Ms. Gezant te Washington is nog geen bericht ter zake ontvangen. Onze Handelsvloot. In Amerika liggen 83 schepen, inhou dende 349.641 tons. In den stillen Oceaan bevinden zich 53 schepen metende 302.381 tons. Met die in Engelsch-Indische havens mede, is minstens 800.000 tons scheeps- ruimte van onze handelsvloot in beslag genomen. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag W oensdag Donderdag Vrijdag 23 Maart 24 25 26 27 28 29 11.30 0B9 1.14 1.45 2.13 2.41 11.57 12.20 12.58 1.30 1.59 2.27 Burgemeester en Wethouders, van TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden, de navolgende circ. No. 22718 dato 14 Maart 1918 De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gelet op art. 8 der Distributiewet 1916 HEEFT GOEDGEVONDEN TE BE PALEN: dat de detaillisten in kaas verplicht zijn bij het aansnijden van Kaas er zorg voor te dragen, dat het gedeelte, dat het ken- teeken van het vetgehalte draagt, steeds het laatste stuk is, dat wordt verkocht. Ter Neuzen, 19 Maart 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Winkeliers, die Kaarsen en Schemer lichten ten verkoop voor de maand April 1918 wenschen te ontvangen, kunnen hiervan schriftelijke opgave doen mefc vermelding van de verlangde hoeveelheid. Opgaven in te zenden ten kantore van het Levensmiddelenbureau vóór of op 22 dezer. Ter Neuzen, 20 Maart 1918. De Hoofdcontroleur van het Levensmiddelen bureau. W Beslis! Sanguinose Beslist beste middel tegen armoede en Zenuwzwakte. Sanguinose is een zuiver plant aardig tonicumen een degelijk versterkingsmiddel voor zwakken en herstellenden. Het wordt met vrucht toegepast bij bloedarmen, bij zenuwhoofdpijn en zenuwzwak te, bij jonge moeders, bij klier achtige kinderen, bij herstellenden van typheuse koortsen en in alle die gevallen waar de normale bloedvorming geleden heeft. Zij werkt degelijk en geleidelijk, en zonder schadelijke bijwerking. De Sanguinose is „h e t" middel voor alle gevallen van uitputting en algemeene verslappingstoestanden. Prijs per flesch met gebruiks aanwijzing f 1.65, 6 fl. f8.90, 12 fl. f 16.80. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. VAN DAM Co., Den Haag. de Riemerstraat 2c-4. Te Ter Neuzen bij Firnta A. van Over- beeke-Leunis, Westkolkstraat en Axelsclie- te Axel bij Joz Feijter Pz. straat EENE RUIME KEUZE de nieuwste dessins, aan uiterst concurreerende prijzen. Aanbevelend, TER NEUZEN, Dijkstraat. Schurft. Door een vallenden boom gedood. ZONDAG 24 MAART 1918. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9 en 2 unr Ds S. Groeneveld. Axel 9 en 2 uur Ds. A. Thielen. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur. H. v. d. Wal. Bed. H. Av. en Dankz. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/i en 2 uur Ds. A. Timmerman. voorber. H. Av. Beve&tigiDg nieuwe Lidmaten. Sluiskil 9'/j en 5'/i uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Kaams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstr.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Ds. D. C. Over- duin. Lokaal Eben-Haëzer", (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'^ en 2 uur, Ds. ATimmerman. Bed. H. Avondm. Sluiskil 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 unr Ds. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur Ds. E. Raams. Ter Neuzen. Geref. Jong. Vereen. O. h. z. i. d. N. d. H": Zondagavond 7 uur in de consistorie Geref. Kerk Nieuwstr. Geref- Jonged. -Vereen. „Bidt 7'/j uur in de en Werkt" Consistorie Vrijdagsavonds Nieuwstraat. Chr. Jong. Vereen. „Bidt en Werkt" Zon dagavond 7'/ï uur in locaal „Bethel" Verb, str. Mannenvereen. Matth, 18 20 Zondagavond 7 uur in locaal „Eben-Haëzer" Dekkerstr. Zondagavond 5'/j uur Evangelisatiedienst Geref. Knapenvereen „Het Mosterdzaad" Zondagmiddag 5 uur in de consistorie Geref Kerk Nieuwstr. Chr. Knapenvereen. "Joas" Zondagmorgen half elf uur in locaal „Bethel" Verbindingstr. Chr. Jongedochters Veroen. „Eben-Haezer Dinsdagsavonds 7 uur in consistorie Herv. Kerk. Chr. Zangvereen. „Mobilisatieklanken Re petitie Woensdagavond 8 uur in de Chr. Bewaarschool Zandstraat. Geref. Zondagschool „Jachiu" Zondagmid dag 5 uur in de Chr. Bewaarschool, Zand straat. Chr. Zondagschool „Samuël" Zondagmid dag 2 en B uur in Lokaal „Bethel" Verb, str. en Zondagmiddag 2 uur in de Kerk- hofl^an. Axel. jtii Geref. Jongelingsver. Ora et Labora, eiken Zondag 's av. 7 uur. Cons. G^ref. Kerk Stati onstraat. Geref. Meisjesver. Het Mosterdzaadje, eiken Zondag, 'savonds 5 uur. Cons. Geref. Kerk Stationstraat. Chr. Zangver. „Asaf." Repetitie eiken Za terdagavond 8 uur. Cons. Geiref. Kerk Sta tionstraat. Chr. zangvereen dagavond B uur Herv. Kerk. •4 „Hoop op Zegen" Zon- consistóriekamer Ned. Redactie). Axel, 21 Maart, 1918. Ter vlas- en lijnzaadbeurs was aangevoerd Schoon 13650 K.G. prijzen f 225 tot t 250 3/4 vlas 20550 K.G. prijzen f 125 to-t f 160 Bqbbers K.G. prijzen f f -- GebraaktK.G. prijzen ff Onbewerkt vlas K.G. prijzen f f Middelburg, 21 Maart 1918. Ter graanmarkt was een ruime aanvoer- van halmgewassen, waarvan het 3000ste monster werd getaxeerd. De aanvoer van peulvruchten was gering. Alles werd volgens de bepalingen van den regeeringscommissa- ris in zake Rijksgraanverzameling in Zeeland verhandeld. Boter f 1,68 a f f 0,00 voor particulieren f 1,75 per '/i kilo. Eieren f 9.90 voor particulieren f 1080> per 100 stuks. Bloed-^^ komen vroeg in 't voorjaar Koop bijtijds een pot SPRUTOL.

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 3