BOD gevraagd CO WA" koopt Leestafel. Ingezonden Stukken. H. II. Landbouwers Burgerlijke Stand. Iloogwatergetij te Ter Neuzen. (lEBR. HAIERLINCK, Gevestigd sedert 1871. L8v.Waesberghe-Janssens A d v e r t. 6 ii t i n. 27 A. M. Moggré, ZD. HAKTOG-, "predikbeurten. 20.20 stikstof als Ammoniac. Boontollen, dennen Berken en eiken Weistaken. Boclitpalen, Trekstijlen en Schelfbalken. A.s» Vrijdag 15 Maart houten Spiegelzolen. Ook in dames- en kindermaten voorradig. Vries te St. Michielsgestelnaar Goude rak W. L. Mulder, te Arnemuiden; naar Lippenhuizen en Hemrik, H. G. Canne- gieter, te Dongjuqj. w Bedankt: voor Bleskensgraaf, W. L. Mulder, te Arnemuiden. Geref. Kérken. Bedauktvoor Naarden,J. A. Verhoog, te Reen wijk. Christ. Geref. Kerk. Beroepen te Rijnsburg, J. D. Barth, t;e Harderwijk. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Giessendani, J. FraanjeJ te Goes. Benoemd tot onderwijzer(os) te Noord (hoofd), N. de Neef, te Rot terdam te Dalfsenmej. C. S. D. Wes terhuis, te Oldebroek te Kampen, A Thijs, aldaar; te Utrecht, M. Rijkaart, te Veenendaal. Uit een recapitulatie, toegevoegd aan de agenda voor de algemeene ver gadering van den schoolraad vooi de Scholen met den Bijbel blijkt, dat het aantal Scholen met den Bijbel in 1917 toegenomen is met 15, het aantal leer- lingen met 3481 en dat der onderwijzers met 120. Van 1190 scholen zijn er 389 aange-» sloten bij de Vereen, voor C. N. S. waarvan er 36 worden gesubsidieerd tot een bedrag van f1675. Bij het Gerefor meerd Schoolverband zijn 214 scholen aangesloten. Bij de Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs zijn 214 scholen aangesloten, terwijl bij den Schoolraad 849 scholen zijn aangesloten, waaronder 8 kweekscholen. Eén school is nog niet geopend. Het aantal Scholen met den Bijbel, waaraan alleen het hoofd, dus zonder onderwijzer van bijstand, werk zaam is, bedraagt slechts 5, alsmede 1, tengevolge van een vacature. Het aantal Scholen met den Bijbel van 40 en minder leerlingen, bedraagt 33. Er zijn thans 7 Scholen met den Bijbel in aanbouw. (Ned.) 1. Godsleiding door M. v. O.; Uitgever W. ten Have te Amsterdam. Deze mooie roman is nummer 2 van de Standaard-Serie, bestaande uithoeken, die als feuilleton in „De Standaard" hebben gestaan. Voor de Standaard lezers is aanbeveling dus overbodig. De feuilletons in dat blad munten steeds uit. Godsleiding speelt op een Noord- Duitsch adelijk landgoed. De karakters der verschillende personen zijn echt natuurlijk geteekend, sommige zelfs uit stekend! De goedige vader, de het beste willende doch altijd falende en daardoor zichzelf kwellende moeder en hun kinderen, de kalme Walter, Hans de blaaskaak, de driftige Annie, de trotsche Ruth en Willy zijn fijn geteekend. Ook de andere personen leven. We bevelen het boek met warmte aan. 2. Wat leert de II. S. over het mede leven der engelen en zaligen met de Kerk op aarde door Dr. J. C. de Moor; uitgever J. H. Kok te Kampen. Deze brochure is een omgewerkte redevoering, gehouden op de vergadering van Geref. predikanten te Utrecht. Ook voor niet-theologen is de brochure bestemd. De schrijver behandelt le. de verhouding der engelen tot de kerk op aarde 2e. de verhouding der kerk tot de engelen 3e. de verhouding der gezaligden tot de kerk op aarde 4e. de verhouding der kerk tot de gezaligden. Het is een prettig lezend en leerzaam bockske. 3. Degrootste dwaas, door Dr. B. Wielenga uitgever J. H. Kok te Kampen. Een keurige verklaring van Psalm 14 wordt hier gegeven. Het is een woord aan de Christenen van dezen tijd. We kunnen al onsen lezers de lezins van harte aanbevelen. De prijs is slechts 15 centbij 25 ex. 12Va cent en bij 50 of meer ex. maar 10 cent. Voor weinig geld beste waar Iets bijzonders dus in deze dagen van duurte. 4. Beknopt Overzicht der Kerk geschiedenis, door L. M. Ver horst uitgever J. H. Kok te Kampen. De schrijver meent dat zijn boekje geschikt is voor Christ. Normaallessen en Kweekscholen en mogelijk ook voor studeerenden voor de na-akte. Wij zouden het willen omkeeren. 't Is een mooi repetitieboekje voor hen, die de Kerkgesch. er in hebben, hoewel we ver de voorkeur geven aan het self maken van overzichten. Voor de „Nor" en de „Kweek" lijkt het ons ongeschikt, tenzij het met wit papier doorschoten wordt, en men heel wat tijd. voor Kerkgesch. beschikbaar heeft. 5. Anti-Oorlog-Beweging, door H. Haverkamp uitgever Nijgh Van Ditmar te Rotterdam. Het moge oorlogszuchtig lijken, een boekje dat tegen den oorlog ageert niet te willen aanbevelen, toch moet het. Het boekje ademt een beslist anti christelijke geest. Het geloof, dat God alles bestuurt, ook dezen oorlog, wordt een bewijs van domheid der „kerkdijken" genoemd. Waarde lijkt het hoekske ons niet te hebben. Iets nieuws wordt niet gezegd. I-Iet is zeer oppervlakkig geschieven. Gemeenteraadsvergadering- te Zaamslag. 12 Maait 1918. Aanwezig Burgemeester, Secretaris, W. de Mul, C. Wis=-e, W. Scheele, W. de Klerk, A. de Feijter, P. Faas, J. van de Ree, D. Koopman, S. van Hoeve. Afwezig M. de Jouge, zonder kennis geving. De voorzitter opent de vergadering. De secretaris leest de notulen. Daaromtrent merkt de heer Faas op, dat door den voorz. in de vorige raads vergadering als de eerste des jaars ver schillende wenschen zijn uitgesproken en dat hij hoopte dat Gods zegen mocht rusten op den gemeentelijken arbeid. Nu wordt inzonderheid dit laatste niet in de notulen gevonden. Hij meent, dat dit een leemte is en wenscht dit nog ingevoegd te zien. De eere van Gods Naam dient op elk terrein des levens te worden hooggehouden, niet het minst in deze benarde tijden. Mededeelingen: Door Gedep. Staten wordt goedge keurd den aankoop van het huis voor f 3000.— ten behoeve van den Brigade commandant alhier. Evenzoo de leening van 3000.— a 4 Omtrent de regeling der jaarwedden van hoofdonderwijzers adviseeren Ged. St. dat het minumum salaris voor hoof den buiten de Kom 1200.— en binnen de Kom der gemeente /'1400. behoort te zijn, zoodat een maximum kan ver kregen worden van f 1500.— en f 1700.—. De heer W. Scheele vraagt nog inlichtingen aangaande de toeslagKete laar van 100.— De voorzitter zegt, dat die bij elk salaris wordt gevoegd. De heer S. van Hoeve vraagt of 't niet wenschelijk is, deze zaak aan te houden, tot de nieuwe regeling in werking treedt. De heer Scheele is er niet voor om het aanvangssalaris te verhoogen, maar hij acht het niet billijk om de hoofden buiten de kom minder te geven. De voorzitter zegt, dat toch hiertoe moet worden overgegaan, omdat Gedep. Staten zulks voorstellen. Dhr. Scheele wilde, dat het minimum salaris voor allen f 1200, was, met verhoo gingen tot een maximum van f 1500. Hij wil gelijkstelling voor allen. Dhr. De Feiffer steunt dit voorstel van Scheele. Dhr. Van Hoeve en Wisse meenen ook, dat hfet leven binnen niet duurder is dan buiten en pleiten voor gelijkstel ilng De voorz. zegt, dat B. en W. hebben gehandeld, omdat er haast hij was. Met 1 April moet hij uit zijn woning en daar om moest met'spoed gewerkt worden. Scheele zegt, dat hij later misschien wel iets beters kan krijgennu heeft hij toch wat. De woning wordt aan den heer Ver mast verhuurd voor 150.—, ingaande 1 April 1918. Een schrijven van den heer Vermast houdt in, dat hij zich niet verbindt daar te blijven wonen. Een schrijven van den heer Westen- brugge, waarin hij wijst op vocht, ge ringe ruimte en meer ongeriefelijkheden en "ontraadt om tot aankoop van zijn woning over te gaan. Voor kennisgeving aangenomen. Men zal het wel eens door een des kundige laten onderzoeken. De zaak over bouwterrein voor een veld wachters woning wordt aangehouden. Omvraag. Scheele vraagt of onderzoek is gedaan naar den weg hij den tram. De voorz. zegt dat ria onderhandeling met het polderbestuur hierover verslag zal gedaan worden. Scheele vraagt nog naar het doel der verbetering aldaar. Verschillende lieeren meenen, dat de weg breeder moet worden. In 't. bijzonder de lieeren Wisse en Van Hoeve meenen dat de bestaande toestand vooral in 't najaar onhoudbaar is en moet op verbetering worden aan gestuurd, door verbreediug, slootdem- ping, rioleeriug en een hekwerk- De heer Vau Hoeve vraagt of 'tniet op den weg der gemeente ligt in ver band met de grondwetsherziening, in de toekomst ook alhier de gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs te bewerkstelligen. Hij meent, dat ook de bijzondere onderwijzers hierop recht hebben. De voorz. zegt, dat van de linksche partijen op dat gebied steeds onrecht is gedaan. Millioenen zijn voor 't chris telijk onderwijs opgeofferd. Allen zijn Nederlanders hebben dezelfde rechten en daarom mag hier wel eens bijzondere aandacht aan worden gewijd. De voorz. sluit deze openbare verga dering waarna men overgaat in gehei me zitting. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). de ons toevertrouwde zaak te bedanken, en onze zakeu op te schorten, tot ons een betere en rechtvaardige behandeling gewordt. U, M. de Redacteur, dankende voor de genoten plaatsruimte in uw blad, teeken ik mij, mot hoogachting, D SCHEELE Az. Ter Neuzen, 12 Maart 1918. De heer Koopman merkt op, dat de regeling reeds tweemaal is teruggekomen en vraagt of Gedep. St. geen toelichting geven waarom. De voorz. zegt, dat ze de bestaande regeling dienen te handhaven. Koopman denkt, dat ook de onder wijzers buiten de kom voor gelijkstelling zullen zijn. De Feijter en Faas noemen het ver schil ook'onbillijk. De voorz. stelt nogmaals voor het minimum te stellen op f1200. Wisse bespreekt de wenschelijkheid, om Ged. Staten toe te lichten, dat ge lijkstelling te Zaamslag mogelijk is. Allen stemmen voor deze regeling. De voorz. zegt, dat in verband met de begrooting de post onvoorzien nu met f 200.— zal worden verhoogd. De voorz. leest een verslag van volks huisvesting en van de vereenig. „Ver- eenigde Handwerkslieden" te Ter Neuzen voor kennisgeving. Voorts een schrijven met verschillende onderteekenaars, waarin wordt gezegd, dat de heer de Klerk in de vorige ver- gad. met minachting over de verloskun dige alhier heeft gesproken en dat dit niet past, wijl ze tijdig en ontijdig altijd haar plicht nauwgezet heeft vervuld en haar jaarwedde dient gebracht op f400.—. Scheele weet niet dat er met minach ting over haar is gesproken. Wel gelooft hij wanneer we een nieuwe verloskun dige kregen het salaris hooger zou zijn. De Feijter acht deze manier van doen niet mooi. Er is niet met minachting gesproken. De voorz. meent ook dat het schrijven afkeurenswaardig is. Ze heeft recht om verhooging aan te vragen, maar niet op die manier. Voor kennisgeving aangenomen. De gemeenteveldwachter spreekt in een schrijven over zijn maatschappelijke positie en zag zijn minimun-jaarwedde gaarne gebracht op f800.— met period, verhoog. De Klerk meent, dat dit uitgesteld kan worden. Met de volgende begrooting kan hier nog over gesproken worden. Van den gemeente-architect wordt een verslag gelezen van de aangekochte woning waaruit blijkt, dat die. voor een brigade-commandant zeer ongeriefelijk is De voorz. zegt, dat veranderingen zul len plaats hebben. B. en W. stellen voor de woning te verhuren voor f 150.— Koopman had de vorige maal er reeds op gewezen, dat de koopsom niet zoo laag was en wilde daarom nog eens uit stellen. Nu is hij eens gaan zien en moest constateeren, dat het zelfs voor geen werkman geschikt is, zeker voor geen brigade-commandant. En de ver bouwing zal natuurlijk veel centen kosten De ZWAVELZURE AMMONIAC, afgele verd 26 en 27 Februari 1.1., schip „HENRIETTE" bevatte volgens uitslag Rijkslandbouwproefstation Maastricht De leverancier, P. J. SCHEELE. Ter Neuzen, 12 Maart 1918. Aan den Regeeringscommissaris en de Gemachtigden voor de Zaden in de provincie Zeeland Al langen tijd wordt er door de land- houwers terecht geklaagd over de trage betaling der door hen geleverde zaden naar plaatselijk gebruik geschiedt dit den eersten marktdag na de levering, en nn duurt dit pl.m. zes weken. En waarom Wel, dit is de reden dat de Gemach tigde ook minstens zes weken op betaling van zijn geleverde waar moet wachten. Als de handel direkt na levering betalen moet (wat niet meer dan billijk is) waarom dan van af de levering tot op den dag van betaling hem geen schadevergoeding toegekend in den vorm van renteverlies want van de gestelde vergoeding, die zestig cent per 100 K.G. bedraagt, kan het ten eenenmale niet komen. Ziehier de rekening vracht naar Rotterdam /'0.30 uitkeering aan commissionairs 0.07Va assurantie en onkosten 0.04'/a Samen dus een uitgaaf van 42 cent tegen een ontvangst van 60 cent. Als men nu berekent U/s maand intrest, dit beloopt pei 100 K.G. 30 cent, zou men dus zonder winst een vergoeding moeten ontvangen van f 0.72. Het mooie van het geval is echter, dat door ons van den Regeerings commissaris, dato 7 Maart, een schrijven is ontvangen, meldende, dat hij bereid is, in aanmerking nemende dat uitlossings- bewijzen lang op zich laten wachten, de vergoeding van af 15 Maart te verhoogen met vijf cent (zegge 5 cent) per 100 K.G., wordt, dus na dien datum f 0.65 blijft bij directe betaling van de landbouwer een te kort van f0.07 per 100 K.G. Moest men zich, in aanmerking nemende de behartiging onzer rechtmatige ver zoeken, niet schamen over zulk een behandelingbeschouwt men ons te Kloosterzadde als die soort menschen, die met een vijf centsfooi hun weg weer vervolgen. Enfinde lezer kan hier zien dat de Regeeringsgelden niet in onze zakken terecht komen waar ze wel blijven zou misschien Mr. Van Beresteyn of Duys e. a. U kunnen zeggen. Om nu nog even terug te komen op den eisch van betaling volgens plaatselijk gebruik och dit is spoedig afgelost. Als de Regeeringscommissaris de betaling der landbouwers aan hemzelf houdt, evenals dit bij bruine boonen en erwten geschiedt, dan is de landbouwer verze kerd, dat hij naar plaatselijk gebruik op tijd zijn gelden ontvangt??? Ten besluite zou ik Heeren Gemach tigden voor de zaden willen vragen gaat het u als mij dan zijt ge over zulk een schrijven gegriefd, en laat ge niet met uw eer en goeden naam spotten, waar we tot nu toe hebben meegeholpen de taak der regeering, voorzoover het ons in den handel mogelijk was, gemak kelijker te maken, daar worden we nu noodgedwongen er toegebracht, om voor H.H. Landbouwers. voor overname van een of meer aandeelen in de Eerste Nederlandsche Coöpera tieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent, door een niet-landbouwer. Adres onder letter A. aan bureau van dit blad. Verkoopingen 13 Maart, Bouwland te Hontenisse, not. Dumoleyn. 14 Maart, huizen en bouwterrein te Kruiningen, not. Schram. 14 Maart, 1 lieeren- en 8 woonhuizen te Middelburg, not. Blaupot te Cate. 14 Maart, huizen te Kruiningen, not. Schram. 14 Maart, een Smederij-inventaris, not. Iluvers, Kattendijke. 14 Maart, 8 huizen te Middelburg, not. Blaupot ten Cate. 15 Maart, Hofsteedje t.e Meliskerke, not. Blaupot ten Cate. 15 Maart, 5 huizen te Oost-Souburg, not. Struve. 16 Maart, Hofsteedje te Grijpskerke. not. Blaupot ten Cate. 19 Maart, 16 huizen te Goes, not. v. Dissel. 19 Maart, 19 groote en kleine huizen, waaronder winkel- en heerenhuizen te Goes/ not. Pilaar. 3 April, een Inspan te Ilustwat, not. Dumoleyn. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 8 Maart. Willem Jacobus de Rcgt, oud 42 j., jm. en Cornelia de Rijke, oud 30 j.,jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Maart. Ja cobus Pieter de Doelder, oud 28 j., jm. en Janneke Hendrika Deij, oud 26 j., jd. 7 Maart. Johannes Jansen, oud 21 j.,jm. en Geertruida Paulusse, oud 22 j., jd. Geboorten. 3 Maart. Jan, z. van Abra ham van Ilaneghem en van Leijntje Janneke van Aalst. 4 Maart. -Janna Cornelia, d. van Jacobus Pieter van Doeselaar en van Leuntje van Wijck. 5 Maart. Cijta Johanna, d. van Gerard Snap en van Teuntje Adriana van der Klooster. 6 Maart. Louisa Germaine, d. van Florimond Allonsius en van Maria Philomona Herman. 7 Maart. Agatha Elisabeth, d. van Mattlfeus Cornelis Jo hannes Touw en van Pieternella Cor nelia van der Zee. Overlijden. 4 Maart. Tanueke Cor nelia de Doelder, oud 65 j., echtg. van Willem Frederik van Drongelen. Pieter nella de Koeijer, oud 66 j., echtg. van Jan Johannes van Driel. Nog uit voorraad te koop TER NEUZEN. WISSEL- en EFFECTENBANK, HULST, TER NEUZEN en ftXEL. DAGEN. Voorm. Nam Woensdag 13 Maart Donderdag 14 Vrijdag 15 Zaterdag 16 Zondag 17 Maandag 18 Djnsdag 19 1.49 2.29 3.9 3.50 4.32 5.17 6.7 2.9 2.49 3.30 4.12 4.54 5.41 6.38 Vertegenwoordigt De Algemeene Maatschappij van Le vensverzekering en Lijfrente te Amster- dam. De Algemeene Verzekerings Maatschap pij „Providentia" te Amsterdam. De Assurantie-Compagnie van de Schelde te Antwerpen. De Assurantie-Maatschappij tegen Brandschade en op het Leven „de Neder landen" van 1845 te 's Gravenhage. De Binuenlandsche Vaart Risico Socië teit te Amsterdam. Eerste Nederlandsche Verzekering Maatschappij op het Leven en tegen Invaliditeit te 's Gravenhage. De Groninger Brandwaarborgmaat- schappij te Groningen. A Den Heer D. J. VAN DER HAVE in Landbouwzaden, Kapelle bij Goes. De Hypothecaire Beleggingsbank te Haarlem. De Levensverzekering-Bank „Amster dam" te Amsterdam. De Maatschappij tot verzekering van uitgesloten Risico's te Zutphen. De Nationale Boeren-Borg Maatschappij te 's Gravenhage. „The Ocean" Accidenten Guarart.ie Corporation te Londen. De Onderlinge Boeren-Brandwaarborg Maatschappij te Zwolle. Do Ongevallen Verzekering Maat schappij „Fatum" te 's Gravenhage. De Utrechtsche Levensverzekering Maatschappij te Utrecht. Verzekeringsbank „De Nieuwe Eerste Nederlandsche" (tegen ongelukken) te 's Gravenhage. „Zurich" Algemeene Maatschappij van verzekering tegen ongelukken en wette lijke aansprakelijkheid te Zurich. 59 Voot de vele bewijzen van - belangstelling, ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Zuster en Tante, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, A. LOS, Oud-Hoofdonderwijzer. Ter Neuzen, 11 Maart 1918. hoopt de heer KUIPERS, Agent van den Ned. Mil. Bond, een Lichtbeeldenvoorstelling te geven in het lokaal „BETHEL", 2de Verbindingstraat. Aanvang 7 uur. Entrée 5 ots. Militairen vrije toegang. Watblief Heeft U nog geen proef genomen met „C0NA" houten Spiegelzolen Neemt U sieclits één paar en U zult ze nooit meer wilien missen. Verkrijgbaar te TER NEUZEN bij NOORDSTRAAT 4. Hoofdvertegenwoordiger voor Zeeuwsch- Vlaanderen NIEUWSTRAAT 12, TER NEUZEN. Overal wederverkoopers gevraagd het goedkoopst uwe Horloges, Goud- en Zilverwerken bij IS. ADRIAANSENS, Horlogemaker, Korte Kerkstraat 8. INRUILEN van oud Goud, Zilver u Bloedkoralen tegen hoogste waarde. WOENSDAG 13 MAART. (Biddag.) Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 unr, Ds. S. Groeneveld. Axel 9 en 2 uur Ds. E. H. Broekstra van Rijnsburg. 5 uur Ds. Broekstra Rede v. d. Jongel. V. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur Ds. H. v. d. Wal. Ned. Herv. Kerk Hoek 9 en 2 uur Ü3. E. Raams. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. G. van Dis. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9 en 2 uur Ds. D. C. Overduin.

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 3