Korte Oorlogsberichten. Uit de Pers. Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. ATT E N TIE Mengelwerk. W etenswaard igheden Kamerbrieven. Kerk, School en Zending. door de Staten-Generaal er toe zal bij dragen, het aanzien van ons land tegen over het buitenland te verhoogen, iets wat juist onder de huidige omstandig heden van het uiterste gewicht is. Het Engelsche voedseldepartement verspreiding een opwekking, om dit jaar zonnebloemen te zaaien. De zaden zijn rijk aan olie en een kostelijk voer voor kippen. Hoe verder de Duitsche troepen in Oekraine oprukken, des te ruimer voorraden graan en levensmiddelen tref fen zij aan. Reeds te Lück en Rowno is alles hoewel tegen hooge prijzen te verkrijgen. Verderop naar het. Oosten wordt de voedselvoorziening gunstiger. Bij den huidigen onzekeren toestand houden de boeren hun voorraden nog wel achter, maar zoodra betere verhou dingen zullen ingetreden zijn, zullen zegt een telegram uit Berlijn aanzien lijke voorraden voor uitvoer beschikbaar zijn. Een Wolfï-bericht meldtOp Lon den Margate en Sclieernes werd in den nacht van 7 op 8 Maart door een aan tal vliegtuigen met waargenomen goed resultaat een bommenaanval gedaan. Van Engelsche zijde heet het, dat bij den overval van eergisteren elf menschen werden gedood en 46 gewond. Men vreest echter, dat bovendien nog zes menschen onder het puin van ingestorte huizen zijn bedolven. Al deze ongeluk ken kwamen te Londen voor. Korte berichten uit de Engelsche pers Ook voor de Engelsche hospitalen is thans het verbruik van vleesch, visch en spek bepepkt. Eeveneens moet het melkdrinken bij de officiersmaaltijden verminderd worden. In Liverpool is het lichtverbruik in de winkels na des middags half vier beperkt. Met het oog op het groote gebrek aan ijzer, heeft de gemeenteraad van Westminster besloten, 659 ijzeren palen uit de straten te laten wegnemen eni te verkoopen. De mogelijkheid bestaat, dat de tot. 60% gereduceerde katoeninvoer andermaal beperkt zal moeten worden. De Engelsche Minister van Land bouw heeft medegedeeld, dat hij dit jaar ernstige moeilijkheden in het spoor verkeer verwacht. Vanwaar de lasterlijke aantijging Vanwaar toch de lasterlijke aantijging dat der antirevolutionairen politiek het op den ondergang der Hervormde Kerk heeft toegelegd In de vervulling van de centrale be stuursfunctie onzer antirevolutionaire partij vindt ze geen steunhet Her vormde element komt onbekrompen tot zijn rechtexcept Dr. Kuyper bestaat zelfs het gansche moderamen uit leden der Hervormde Kerk. Bij de aanwijzing van candidaten, door de antirevolutionaire partij op het schild geheven, werden de zonen der Her vormde Kerk niet voorbijgegaan soms werd ter wille van de zwakheid des politieken vleesches met zekere voor liefde op hen het oog gericht. In onze programs van beginselen en van actie wordt tevergeefs gezocht naar eenig element dat gemeenschap vertoont met een aanslag op de Hervormde Kerk. Zeker, daar is een artikel, dat losma king van de zilveren koorde beoogt, maar afgezien van het feit dat bij deze verkiezingsactie de kerkelijke kwes tie niet aan de orde komt nooit zou die losmaking op geldelijke schade van de Hervormde Kerk mogen uitloopen. Opmerkelijk is dan ook dat onder het Ministerie-Heemskerk, meer dan onder eenig ander Kabinet, de Hervormde Kerk tot het stichten van nieuwe ge meenten werd in staat gesteld. Vrijheid ven Kerk en Staat begeert dé antirevolutionaire partij, niet in radi calen zin om de Kerk te vermoorden, maar vrijheid om de Kerk tot geestelijken wasdom en bloei te doen geraken. (Rotterd Otto boven Het heeft de aandacht getrokken dat op de liberale candidatenlijst voor Noord- IIolland de naam van den heer Otto, het roemruchte Kamerlid voor Amster dam, boven aan de lijst werd geplaatst. Daarmede werd dus te kennen ge geven, dat men den heer Otto in de eerste plaats gekozen wenscht te zien. Otto boven Waarom Is de heer Otto soms een man, die als staatsman ver uitsteekt boven al de overige leidende figuren in do liberale Unie Niemand die 't gelooft. In de Kamer heeft de heer Otto niet den minsten invloed. Zijn woord legt wel 't allerminst gewicht in de schaal. Hij behoort tot de heel gewone huis-, tuin- of keukenpolitici. En toch bovenaan de lijst. Hoe dat mogelijk is De oplossing is gemakkelijk. De heer Otto, hoe weinig beduidend overigens ook, is een bitter en fel tegen stander van het bijzondër onderwijs. Van gelijke behandeling van het bij zonder onderwijs moet hij niets hebben. Hij is een frontmaker eerste klas, van wien verwacht kan worden, dat hij al het mogelijke zal doen om de gelijkstel ling te doen mislukken. En dat vinden de liberale kiesver- eenigingen ^lijkbaar zóó prachtig, dat ze den heer Otto bovenaan op de lijst plaatsten. Wat ook verdwjjne, Otto moet blijven. Hij is de man die spreekt wat er leeft in het hart van het volk. Wij weten dus wat ons te wachten staat. De financieele gelijkstelling is er nog niet pn komt ook niet, tenzij we zorgen dat onze mannen in de meerderheid zijn. Als we van de linkerzijde afhankelijk wordeu, dan blijft voor onze scholen de toekomst uitermate donker. Aanpakken dus. Aan hot werk en gezorgd dat de heer Otto straks alleen kan optreden als vertegenwoordiger van de minderheid. (Vrije Westfries) Zich behelpen. De nood dezer tijden heeft er ons allen toe gedwongen ons te behelpen. We moeten zuiniger leven. Sommigen onzer krijgen minner brood dan zij gewoon waren te eten. Velen stellen het koopen van kleeren wat uit. We hebben in onze huiskamer moeten doen, waarvoor wij anders eene aparte kamer gebruikten. En ik geloof dat aan dit alles een goede kant is, vooral voor onze jeugd. Jaren geleden heeft een enquête, door Prof. Heymans gehouden, het vermoeden gewettigd dat in tal van kringen de jonge menschen van nu zich door minder ener gie onderscheiden van hen, die de mid daghoogte des levens reeds achter zich hebben. Zou het misschien hieraan toe te schrijven zijn, dat onze opvoeding te slap geweest is In allerlei kringen der maatschappij heeft men het den kinderen beter gegeven dan men het zelf in zijne jeugd gehad heeft, Men heeft er hun absoluut geen dienst mede gedaan. Zij zijn er alleen wat armer aan energie door geworden. Daarom vind ik het goed dat wij in de laatste maanden geleerd hebben so berder te leven, eenvoudiger te wordeu ook in het zoeken van onze genoegens. Ik geloof dat wij aan onze jeugd een grooten dienst bewijzen, wanneer wij haar leeren dat plicht gaat boven genot, Weelde verslapt en bedrieg ik mij niet, dan waren onze tijdgenooten bezig den verslappenden invloed van de weelde te ondergaan. En er kan een groote zegen in liggen voor onze gezinnen, wapneer wij ons wat moeten behelpen. Ook de slaande engel van dezen tegenwoordigen tijd kan ons een bode van God zijn. Dat wij hem als zoodanig laten komen in ons persoonlijk en in ons huiselijk en in ons maatschappelijk levenHet zal ons wezenlijk goed doen, ons en onzen kinderen. („Haarl. Pred. bl.") Naar wij vernemen is de uitvoering van het plan der te dezer plaatse ge vestigde bakkers tot staken van hun broodbedrijf opgehouden tengevolge van het standpunt, ingenomen door de Coö peratieve bakkerij, op wier voorstel met kleine meerderheid besloten werd recht streeks over de meelprijzen te onder handelen met het Centraal Broodkantoor te 's Gravenhage. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat de leden dier Coöperatie haren leiders machtiging verleend hebben om zoo de onderhandelingen geen bevredigend ver loop hebben, tegen 18 Maart e.k. het bedrijf stop te zetten. Ten verzoeke van de N.V. „Van Wijcks Meelhandel" te Ter Neuzen is in het openbaar geveild een windkoren- molen, woonhuis, pakhuizen enz. (Molen- zicht). Kooper werd de heer J. |G. Meijer, molenaar te Zaamslag, voor f11,525. Zaamslag. Heden werden bij den molenaar J. G. alhier enkele honderden kilogrammen tarwe in beslag genomen. Axel. Door enkele ingezetenen dezer gemeente is het voormalige kerkgebouw der Geref. Kerk aangekocht voor vlas- beurs. Sluis Vrijdagmiddag toen er granaten geworpen werden op Belgisch grondge bied, was het afweergeschut der Duit- schers krachtig. Een granaat kwam bij Wijfels in het land terecht, en ver oorzaakte een gat van 3 meters diep te. De militairen hebben het gevaar lijke voorwerp verwijdert. Groede. De heer Van Oostrom Soede, burgemeester van Groede en Nieuwvliet, vraagt tegen 1 April a.s. eervol ontslag aan uit zijn ambt, en begeeft zich naar Indië. Na de opening van de vergadering der Tweede Kamer deed de griffier voorlezing van een schrijven van het Kamerlid van Berensteijn, waarin deze aan de Kamer mededeelt, een bezoek te hebben ontvangen van den heer Collot d'Escury, burgemeester van Kloosterzande, ter verdediging van zijn optreden dat door den heer Van Berensteijn in de Tweede Kamer was gecritiseerd. De heer Van Berensteijn doet in zijn brief mededeeling van het door den heer Collot d'Escury aangevoerde en besluit, zijn schrijven met de verklaring, dat hij in de mededeelingen van den heer Collot d'Escury geen aanleiding vindt, om zijne afkeuring van diens handelwijze terug te nemen. Hebben er voor de Rijksnormaal lessen te Vlissingen slechts 3 personen zich aangemeld, voor andere inrichtingen van onderwijs voor onderwijzersopleiding is de animo niet veel beter. Zoo zijn er voor de bijzondere Nor maallessen te Middelburg slechts 4 can didaten, voor de Chr. Kweekschool 6 en voor de Rijkskweekschool 30, welk laatste cijfer zeer klein is vergeleken bij dat van andere jaren. Berucht is 't dorpje Didam (Gld.) van wege zijn smokkel- en stroopersreputatie, vooral „hoog" gehouden door de familie Driessen. Voor eenigen tijd werd een Dorus Driessen, een gevaarlijk strooper, uitgewezen, doch hij verliet zijn woon plaats niet. Evenals eenige jaren geleden, toen deze man met zijn broers als de beruchte „gebroeders Driessen" de ge- heele omgeving onveilig maakten, heeft hij zich ook thans in de bosschen van Beek een hol gegraven. Ondanks de felle koude of regen, bracht hij daar maanden achter elkander door, van tijd tot tijd achtervolgd door de politiebeambten, die hij echter bijna steeds wist te ontglip pen. In half verwilderden staat bezocht hij nu en dan zijn huisje aan den rand van het bosch, waar zijn gezin gehuis vest is. Zijn vrouw zit wegens smokke larij gevangen, de oudste dochter „geniet" reeds een paar jaar dezelfde „eer" Thans na een vruchtelooze achtervol ging van eenige maanden, had de politie tot opdracht om den vogelvrijverklaarde te arresteerenlevend of dood moest hij worden medegebracht. Er werden eenige schoten op hem gelost. Driessen werd niet getroiïeD. Totdat hij Vrijdag 1.1. van verschillende kanten omsingeld, géén kans meer zag te ontsnappen. Onlangs werd een broer van Driessen, een jonge pas getrouwde kerel, voor eenzelfde feit gearresteerd. Ook deze had zich een hol in den grond gegraven, waarin hij woonde. Te Monster werd aan de politie kennis gegeven, dat op een wagen van den heer v. d. E. een kist met spek zou vervoerd worden. Toen de bewuste wagen het dorp inkwam, hield de politie voor het gemeentehuis het paard tegen. Met be hulp van al de agenten werd een groote kist opengebroken, die dicht gespijkerd en met prikkeldraad omwoeld was. Heel het dorp liep leeg om dat karwei gade te slaan. Toen eindelijk de kist open gebroken was, sprongen daaruit twee jongelui, onder gelach der omstanders. Onderwijl waren de kisten, Waar het spek enz. van drie geslachte varkens werkelijk inzat, reeds getransporteerd. Bij de militaire administratie te Leeuw arden is een belangrijke som over, men spreekt van f 15.000. Er wordt een onderzoek ingesteld, waar dit onverwacht saldo vandaan is gekomen. B. en W. jvan Leeuwarderadeel stellen den Raad voor, een staanplaats op ge meenteterrein aan te bieden aan Hubert Wolf van Breda voor zijn stoomcaroussel van 9—20 Mei voor f1100. Wat moet er dan in 12 dagen door de bur gers niet een som geofferd worden aan deze ijdelheid De vader van een Duitsch officier hier geinterneerd, zou z'n zoon 'n bezoek brengen. De oude heer kwam heel uit 't Oosten van Pruisen. Van den toestand hier wist hij nietsin Engeland zou de zoon wel uitgehongerd zijn en in Holland was het met het eten, dacht hij, ook niets gedaan. Hij nam dus uit dat blijkbaar nog „vette land van Pruisen" voor zijn zoon mee vier ganzen, vier eenden, een aantal worsten en twee groote roggebrooden. Helaas werd hem aan de grens, door de Duitsche tolbe ambten, nagenoeg alles afgenomen. Hij mocht alleen meenemen een eend, wat worst en de twee brooden. Zoo kwam hij hier en vond zijn zoon, een boom van een kerel, nog goed in het vleesch en welgedaan. Een domme schipper en een driftige dokter. Van een onzer abonné's ontvingen we het volgende ter plaatsing. Plaats van handeling Groningen. SchipperDokter, ik wilde U wel eens vragen Dokter Nu kleed u maar eens uit. De schipper ontdoet zich van de bo- venkleeren. Dokter: Nu wat mankeert er aan? SchtpperIk kwam u vragen of ik u ook turf kon verkoopen. Zulke patiënten had de dokter daar niet noodig, en of de schipper iets heeft verkocht wordt niet gemeld, maar hij zal later wel niet weer bij den WelEd. Zeergeleerden Heer in de spreekkamer komen om turf te verkoopen. In een der bladen komt de volgende advertentie voor „Jongmensch, uit de beste kringen, veel tijd beschikbaar hebbende is bereid, rijken lieden van bescheiden afkomst, prettige omgangsvormen en goeden smaak bij te brengen, en hen later in gezel schappen, passende bij hun nieuwen stand te introduceeren. Brieven enz." De gemeentelanderijen op Marken werden verhuurd tegen f9665.70, dat is f 3635 meer dan in 1917. Een pond Friesche baai, dat vóór den oorlog 50 ct. kostte, wordt nu be taald met f 4. „Svenska Dagbl." vertelt van een in Petersburg gevestigden Noor, die op straat door e6n paar soldaten werd aan gehouden en gedwongen zijn jas af te geven, waarbij een der soldaten hem in de plaats daarvoor zijn oude soldatenjas gaf. Toen de Noor zich - den anderen morgen uaar zijn bureau wilde begeven en hij de oude. jas aantrok, was hij aan genaam verrast in den zak daarvan een bedrag van 4000 roebel te vinden, die de dronken soldaat in de haast had ver geten daaruit te nemen. Een half uur later stapte hij zijn kantoor binnen met een splinternieuwe overjas voor 600 roebel en 3400 roebel in contanten in zijn portefeuille. Wij hebben aan verschillende personen eenige proef-nummers van ons blad gezonden. Mogen wij thans hen, die zich niet wenschen te abonneeren, verzoeken ons dit te doen weten, b.v. door terugzending van dit nummer? DE ADMINISTRATIE. Bloemen, die nimmer verwelken. Een vroom jongman werd ten tijde van de bloedige Maria ter dood veroor deeld. Men zocht hem tot het herroepen zijner belijdenis te brengen. „Heb toch medelijden met uw gulden jaren en de bloemen van uw lenteleven, eer het telaat is 1" werd tot hem gezegd. Hij antwoordde: „Ik verlaag naar diè bloemen, die nimmer verwelken." Verschil tusschen historisch en zalig makend geloof. Een Japansch Christen stelt het zoo Gelooven, dat Jezus stierf, zal niemand behouden't is bloot een kwestie van geschiedkundigen aard. Gelooven dat Jezus stierf voor hem persoonlijk, zal ieder behouden dit is een daad van vertrouwen. Paulus zeide „Hij heeft mij liefgehad en gaf zich zelf voor mij." Tripolitaansche spreekwoorden. Wie mais heeft, vindt gemakkelijk iemand die hem meel wil leenen. Wie paarlen zoekt moet in de diepte der zee afdalen. Niets gevaarlijker dan de onverschillig heid voor het kleine kwaad. i Lapwerk. Wie zijn buisje lapt met leugens, Vindt, al lapt hij dag en nacht, Telkens toch weer nieuwe gaten, Waar hij die niet had verwacht. (Gouverneur). Van kwalen, ziekte en dood. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek publiceert de statistiek van de sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in 1916. Daaruit blijkt, dat sedert tal van jaren een daling der sterfte-verhoudingen valt te constateeren, die vooral liet mannelijk gesfacht ten goede komt. Merkwaardig is de verbetering van het sterftecijfer van kinderen beneden 5 en 1 jaar. Over 't algemeen wijzen de cijfers er op, dat ook voor zuigelingsterfte niet gesproken kan worden van oorlogsinvloed. De witte pest, de tuberculose, is de kwaal die de meeste slachtoffers maakt Vrouweu vallen in grooter getale in haar doodelijke omarming dan mannen. De kankersterfte stijgt voortdurend. Hersenverweeking komt bij vrouwen meer voor dan bij mannen, wat men organische hartgebreken ook 't geval is. Een sterke stijging is bij deze kwalen op te merken. Nekkramp vermindert beduidend. De ze ziekte zoekt haar slachtoffers bij voorkeur onder de mannen terwijl kink hoest en influenza meer de vrouwen aantast. De zuigelingensterfte was in 1916 niet groot te noemen bij andere jaren vergeleken. In de wintermaanden ster ven vele zuigelingen aan ziekten der ademhalingsorganen en stuipen, in de warme maanden meer aan ingewandstoor- nissen. Beste Neef, De debatten over de levensmiddelen voorziening zijn sinds mijn laatsten brief nog in vollen gang. De heer Van den Tempel sprak over de brandstoffen-politiek. Dat is „de ge schiedenis van de geschonden belofte." Door schuld van den heer Kröller de ongekroonde adviezenkoning is een veel te bezwarend contract met Duitsch- land gesloten. Daardoor werden de prijzen van de brandstoffen noodeloos hoog. Terwijl er genoeg Limburgsche kolen waren voor huisbrand, moest ons volk een lioogen prijs betalen, om daar door de Duitsche kolen vpor de fabrieken en de groote schepen tegen lager prijs te kunnen verschaffen. Als 't waar is, een schandelijke indirecte belasting op den huisbrand ten behoeve van industrie en handel. Ook ten opzichte van de distributie van kleeding, schoeisel, breiwol, sajet en klompen is de regeering in gebreke gebleven. Dat komt, omdat de minister niet met voldoende kracht tegen den kettinghandel durft optreden. En ook door de adviseurs. Vooral dat laatste is een leelijk zaakje, neef. Nu de smokkelhandel steeds meer wordt tegengegaan en er telkens smok kelaars wordeu „uitgezet", schijnt de minister die heeren schadeloos te stellen, door ze een baantje te geven in een der vele commissie's. 't Wordt hoog tijd, dat daar eens een einde aan komt. De lieer Gerhard kwam er tegen op, dat kostbaar graan in de jeneverstokerijen tot volksvergif werd omgezet. Ook om de gist is de alcohol-industrie niet noodig. Men kan heel goed met een hop-prae- paraat brood bakken zonder gist. Dat doet men op de vloot ook. De heer Fleskens kwam op voor de zandboeren, terwijl de heer Engels er op aandrong om de landbouw-organisatie's meer dan tot dusver te raadplegen bij allerlei regelingen en voorschriften. Hij wilde, dat de minister aan het Ned. Landbouwcomité zou opdragen een be bouwingsplan te ontwerpen, waarvan de uitvoering dan moest worden toever trouwd aan de landbouworganisatie^, plaatselijk te stellen onder leiding der burgemeesters. Dat lijkt mij een goed denkbeeld. Gezonder dan dat van Schaper, die de boeren hun land wou ontnemen, om de gemeenten zelf aan het boeren te zetten. Fel persooidijk waren de redevoeringen van de heeren Duys en Van Doorn. De eerste ging geweldig te keer. Liet zijn lust tot razen en tieren den vrijen teugel. Toen hij beweerde, dat R.-K. geeste lijken de boeren aanzetten tot sabotage tegen regeeringsmaatregelen, tikte Troel stra hem gevoelig op de vingers, en zei dat hetyonwaar is. Als een bewijs hoe ontwricht en ont redderd de toestand in de hoogste organen van het regeeringsbeleid is, moge blijken uit het feit, dat zekere heer La Gro, die eerst directeur van het Centraal Administratiekantoor geweest is, en toen door Posthuma ontslagen is, daarna door Treub, als gedelegeerde van 't ministerie van Financiën in de directie van de Export-Centrale is benoemd. Zoo negert de eene minister den ander, en onder mijnen hooge ambtenaren het gezag van de regeering. Inderdaad, er is schoonmaak noodig Zoowel Duys als Van Doorn kwamen tot de conclusiePosthuma moet weg Een weldoordachte en breed opgezette redevoering kwam daarna de leider der S. D. A. P. houden. Met klem wees hij op den ernst der tijden. Vooral met onze broodvoorziening staat het er treurig bij. Volgens Troelstra is er uit het Westen niets te wachten. Daarom boude de regeering op met allerlei concessies aan de entente te doen, als het verhuren van schepen. Ons oog moet naar het Oosten gericht zijn. Bij de teeltregeling moet niet. alleen verboden worden verbouwing van handelsgewas sen, maar geboden moet worden teelt van granen en van ruil producten voor graan uit Duitschlaud. Daarvoor acht de heer Troelstra noodig een andere regeering en een ander systeem. Tegen heel de regeering richtte zich de aanval van Mr. Troelstra, en hij legde er den nadruk op, dat minister Posthuma het systeem ontving van zijn voorgangerTreub. Uit de stukken bleek volgens Troelstra, dat Posthuma bereid is zijn plaats te ruimen. Er moet reeds naar een opvolger zijn gezocht. Wie gevraagd zijn Dat wilde de heer Troelstra ook weten. We wachten dus het antwoord van minister Cort af. De heer Troelstra is geen vriend van de vele commissie's. Hij zag er gaarne de soci's voor bedanken. Maar de heeren Schaper en Hugenholtz waren daar wei nig mee ingenomenze blijven liefst in de commissie's. Kort voerde nog het woord de heer Beniner, die de volgende week zijn rede zal voortzetten. Hij wees er op, hoe distributie thans onontbeerlijk is, maar dat die straks weer moet verdwijnen. Dan moeten we weer vrijheid voor han del en bedrijf hebben. Je merkt neef, er wordt heel wat ge sproken in de Kamer tegenwoordig. Mijn brief is daardoor wel wat lang ge worden. Als altijd, HAAGENAAR. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Berkhout, M. W. J. van Linschooten, teRhenoy; te Koedijk, J. J. van Meurs, te Westzaan te Oude- en Nijehorne, G. Westmijse, te Wildervank. Aartgenomennaar Buren, J. J. de TER NEUZEN, 12 Maart 1918. Holbewoners. Een smokkeltruc. Geld te veel. En dat in dezen tijd 1 Het vette land van Pruisen. Opleiding van 0. W.-ërs. 4000 roebel. Je Oom

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 2