Oraaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 21. Woensdag 13 Maart 1918. le Jaargang. Concept-Program van Actie. FEUILLETON. OMHOOG! Kuitenlamisch Overzicht. Uit het Binnenland. ABONNEMENT: T_. j iitNSDAG- en VRIJDAGAVOND, uitgezonderd op Feestdagen, bij den uitgever D. ^L LITTfXLLI Az te TER NEUZEN. - TELEFOON N, 20. maanden bij bezorging 1,-, Franco per post voor Nederland UO. Per drie ADVERTENTIE N. Van 1-4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer ƒ0.10. - Handelsadvertentiën over twee kolom 6 cent per regel. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs tweemaal berekend. Abonnementen pei contract. Inzending van adverfcentiën tot 12 uur s middags op de verschijndagen. In punt 7 wordt gevraagd, dat door wettelijken uitbouw van liet collectieve arbeids-contract de weg gebaand worde tot liet in het leven roepen van nieuwe maatschappelijke organen, welke bij de voorbereiding en uitvoering van wette lijke maatregelen zeggenschap erlangen. Zooveel mogelijk moet de wetgever zich aansluiten bij het werkelijke leven. Het van „hooger op" grijpt maar al te dikwijls naast het leven. Nooit kan men vooral bij de sociale wetten te veel aan sluiting zoeken bij de praktijk. Ook do uitvoering van dergelijke wet ten kan beter door daarvoor ingestelde college's dan door de ambtenaren in Den Haag gebeuren. Punt 8 spreekt over afdoende bescher ming van volwassenen, vooral van de gehuwde vrouw, bij den arbeid. In ver schillende bedijven is wettelijke regeling van den arbeidsduur noodig. Een geheel eenvormige regeling voor alle bedrijven is natuurlijk oumogeljjk. Waar in sommige fabrieken de 8-urige arbeidsdag eer te lang dan te kort is, zal niemand die begeeren voor bet boe reubedrijf, vooral niet in den zomertijd. Wel moet de arbeid van de gehuwde vrouw aan wettelijke regelingen worden gebonden. Ook bier moet de wetgever zijn oog niet sluiten voor de werkelijk beid en bedenken, dat bij alle hervor mingen steeds de geleidelijkheid moet worden betracht. Punt 9 handelt er over dat bij alle sociale wetgeving eenzijdigheid moet wor den gemeden. Onze partij treedt niet op voor een bepaalde groep uit bet volk. Wij zien bet volk als een eenlieidvoor heel ons volk moeten en zullen we op komen. Door sociale wetten en onbe krompen distributie moet voor den werk man worden gezorgd. Dat is de eisch van sociale rechtvaardigheid en noodig voor de welvaart van heel het volk. Mfiar eveneens heeft de regeering te zorgen, dat de belangen van den mid denstand, burger- zoowel als boerenstand, niet in bet gedrang komen. De organi satie van den middenstand moet worden bevorderd. Onze partij zal als pleitbezorgster voor alle groepen van ons volk optreden. Ook in onze candidaten-lijsten zal dat uit komen. Ieder moet daarop niet alleen „iets wils" vinden, maar onze Kamer leden moeten straks dó belangen van alle groepen kennen en voorstaan. Daar om moeten deskundigen en vertegen woordigers van alle stroomingen in onze partij op de lijsten en straks in de Kamer. Over de vrijheid van handel en bedrijf wordt in punt 10 gesproken. In de laatst- verloopen jaren zijn allerlei bedrijven, vooral de boerderij, bakkerij en slagerij aan knelle'nde banden gelegd. Dat moge thans noodig zijn, zoodra mogelijk moeten die bedrijven bun oude vrijheid weer terug hebben. Ze kunnen zich alleen ontplooien, indien ze vrijheid van bewe ging en ontwikkeling hebben. Dat boeren en bakkers eigenlijk rijks ambtenaren zijn, is een ongezonde toe- tand, die alleen in deze abnormale tijden zoo mag wezen. Met den handel is bet niets beter. In verscheidene takken is de handel vrijwel uitgeschakeld. Al die beperkingen moeten, zoodra t maar mogelijk is, weer wegvallen. Komt onze partij dus op voor vrijheid in bedrijf en handel, even sterk eischt ze, zoolang de tegenwoordige toestanden blijven, tegengaan van onredelijke prijs opdrijving. De kettinghandel en allerlei 'speculatie moet met kracht den kop in gedrukt. En om maatschappelijke inzinking, on dervoeding en verarming van een deel van ons volk, te voorkomen, moeten tegen verlaagde prijzen voedingsmidde len beschikbaar worden gesteld, om te voorzien in de nooddruft van de bevolking. De distributie van regeeringsartikelen kan en mag nog niet worden gestaakt, maar moet voortgezet worden, tot een normale toestand weer intreedt. stelden, en dat niet op volledigheid aanspraak maakt, blijkt wel duidelijk, boe bang de tijden zijn geworden voor onze arbeiders én burgerstand. Blijkt ook, dat door rechts in de Kamer terecht werd. aangedrongen op een onbekrompen distributie. Daardoor kan alleen ons volk voor den ondergang worden bewaard. Zoo is ook alleen bet gevaar van ondervoeding en van. verlies van onze volkskracht af te wenden. Hij frommelde den brief tot een bal in elkaar en smeet dien in onmachtige woede van zich. Wierp zich dan languit op de sofa. Alles, alles liep tegen. Voor de tiende maal wel vroeg bij zich af, wat hij thans rdoest aanvangen. Bij den gevaarlijken toestand, waarin zijn vader verkeerde, dorfte bij bet niet wagen, dezen te vragen. Cato zou even min afschuiven Ineens sprong bij op. Dat bij daaraan nog niet bad gedacht. Was Bruin zijn sclmldeischerhij zelf was het tegen over Randers. Daar lag de oplos sing. Randers moést opdokken. Hij door snuffelde den inhoud zijner portefeuille Daar bad bij het. En als Randers niét in staat was te voldoen? Welnu, ieder moest maar voor zich zelf zien, zich er door te slaanwat ging bet hém aan. Bovendien, zoo maakte hij zijn plan voor Ons voedsel. Uit de besprekingen in de Kamer blijkt wel dat de teeltregeling van den minis ter vrijwel mislukt is. Het was heel wat beter geweest, als de minister -onzen boeren over een tijd perk van zeg 4 of 5 jaren een behoor lijken prijs, b. v. van 30 gld. bad gewaar borgd. Dan was de graanbouw flink looncnd geweest. In Engeland ziet men de gunstige gevolgen van een dergelijke regeling. Of de boeren dan niet te veel oorlogs winst zouden maken Och de minister van ilnanciën weet ze wel te vinden. Nu gaat bet geld, als we nog koren krijgen, naar het buiten land, en zien we er niets weer van. Hadden onze boeren bet verdiend, dan was een groot deel door belastingen weer in de schatkist gekomen, hadden stellig onze veldarbeiders en de winkel stand er óók van geprofiteerd. In ieder geval vyas dan de graanbouw beduidend grooter geweest, en hadden we ons allicht tot den nieuwen oogst kunnen redden. En diiar gaat bet ten slotte toch maar om. Met de peulvruchten staat de zaak net eender. De regeering moet zorgen dat de teelt van de voedingsmiddelen zoo goed loo- nend is, dat de verbouw van handels gewassen om het bedrijf winstgevend te maken, niet noodig is. Ook moet meer decentralisatie betracht worden. In de provinciale centra's moe ten de zaaigranen en zaden tijdig be schikbaar zijn. Heel wat onnoodig trans port en het dikwijls te laat komen, zou dan voorkomen worden. Door bevoegde adviseurs aan te stellen, zal de minister heel wat kunnen bereiken. De toestand wordt zóó langzamerhand onhoudbaar. En voedsel winnen we er niet bij uit. V Dure tijden. In de Tweede Kamer is er bij bet levensmiddelen-debat door den heer De Kanter (lib.) op aangedrongen, om niet meer artikelen te distribueeren, en de prijzen van de z.g. regeeringsartikelen te verhoogen. Volgens den heer De Kanter waren de door de distributie verstrekte artikelen te weinig boven den prijs van 1914 gezet. Uit onderstaand lijstje, dat we samen viel] zelf aannemelijk, bovendien wist Karei Randers toch, hoe bij, Bremer, er voor stond. Hij had hem immers al één-, ja tweemaal heel doorzichtig de moge lijkheid gesteld, dat bij zijn geld zou terug vorderen! 't Was wel niet bet volle bedrag, maar de rest zou hij bij die en gene nog wel bij elkaar zien te schar relen. Buitendien, bij kon Bruin zijn vordering tot dat bedrag betwisten dat hield óók nog wat op er waren toch getuigen bij tegenwoordig geweest, toen de „leening" werd aangegaan Als hij nu maar eerst de driehonderd van Ran ders te pakken had Prijsstijging van verschillende Huis houdelijke Artikelen. 1914 1918 Ver- Namen Berekend hoogd der naar Be- met Be- Artikelen 1 KG. drag drag Wittebrood ƒ0.20 75 ƒ0.35 Tarwe »0.10 30 „0.13 Rogge „0.09 44 „0.13 Aardappelen 0.03" 80 „0.06s Boonen 0-20 10 0.22 Erwten 0.20 10 0.22 Boter (Margar.) „0.80 50 1.20 Kaas „0.80 100 „1.60 Siroop „0.28 110 „0.60 Suiker 0.48 16 0.56 Maize na p. pakje 0.16 275 0.60 Soda K.G. „0.06 566 „0.40 Zeep „0.20 40 „-0.28 Bleekpoeder p. pakje 0.05 400 0.25 Stijfsel K.G. „0 28 400 „1.40 Lucifers p. pakje „0.05 300 „0.20 Koffie K.G.' 1.40 100 „2.80 Thee 1.40 100 „2.80 Zout 0.093 110 „0.19 Gort 0.18 44 0.26 Brandstoffen Steenkolen p. ILL. 1.25 100 „2.50 Schoeisel Schoenen p. paar 6.00 166 „16.-- Hakken en Zolen 1.50 133 3.50 Klompen „0.65 84 „1.20 Garens Sajet p. ous 0.25 400 „1.25 Hand-naaigaren klos 0.05 600 0.35 Machinegaren „0.25 300 „1.00 Manufacturen Gèm. Prijsstijging 250 (Inl. bij groote firma). Met Finland beeft Duitschland thans ook een vredes verdrag gesloten. Natuurlijk beeft dit alleen formeele beteekenis. Het was sinds de afscheiding van Finland van liet Russische rijk feitelijk al niet meer in oorlog met Finland. Bij dit verdrag beeft Duitschland zich weer bandelsvoordeelen verzekerd. Ter- wjjl de entente praat en vergadert over een economisclien oorlog na den wereld- krijg om Duitschlands handel te ver nietigen, handelt Duitschland. Met de Oekraine, met Roemenië en nu met Finland sluit liet verdragen, die straks den Duitschen handel zullen bevorderen. Van belang is ook, dat Duitschland de onafhankelijkheid van Finland waarborgt, en daartegenover de belofte beeft ver kregen, dat Finland nooit over grens wijziging mag denken, zonder Duitsch lands toestemming. Lansing, de bekende Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, predikt nu ook den oorlog tot het bittere einde. De schepen van de Unie zullen niet terug keeren, vóór bet Pruisische militairisme vernietigd is. Van de Amerikaansche vloot hebben we anders weinig Verwach ting. De Duitsche kust versterkingen zijn zóó sterk, dat Engelands machtige vloot geen aanval durft ondernemen, 't. Lijkt ons van meer belang, dat de Unie een millioenenleger zendt, om de Duitschers achter den Rijn terug te jagen. Maar daarop schijnt nog geen kans te zijn. Vooral ook om de scheeps- ruimte. De duikbooten gaan rusteloos door met hun vernietigingswerk en de entente heeft heel wat schepen noodig om graan en grondstoffen voor de fabrie ken aan te voeren, wil ze niet den oorlog door uitputting verliezen. Gelukkig staat tegenover deze uitspraak van Lansing een verklaring van Wilson, dat bij, als 't niet anders kati, genegen is water in den wijn te doen. WTe wachten thans met spanning bet antwoord van president Wilson op de rede vau von Hertling. De Oostenrijksche regeering heeft de voorloopige begrooting en bet oorlogscrcdiet er door gekregen in liet Huis van Afgevaardigden Maar't beeft gespannen. De regeering beeft te voren zeer radicale hervormingen toegezegd. De verschillende nationaliteiten binnen bet Rijk zullen een zekere mate van zelfstandigheid krijgen. Men behoeft niet te vragen, of bet ook zal kraken, als bet ooit aan de uitvoering van deze beloften toekomt. Dp Donau-monarchie met al zijn ver schillende volken zit nog nooit zoo heel vast in elkaar. Bonar Law beeft in bet Lagerhuis gesproken over de kansen van den oorlog. De gebeurte nissen in Rusland noetnde bij een slag voor de entente, ofschoon volgens hem de Duitschers daardoor geen stap dichter bij de overwinning waren gekomen. Best mogelijk, maar zijn de entente-landen er niet heel wat stappen verder door afgo aakt Bonar Law meent, dat de entente aan 't Westfront nog steeds wat liet getal betreft, in de meerderheid is. Of dat wel heelemaal juist is? De Duitschers kunnen nu t«ch nagenoeg bun heele macht naar 't Westen overbrengen. En dat bun troepen nog goed gevechtsklaar zijn, heeft de wonderbaarlijk snelle opmarsch in Rusland wel bewezen. Boyendien hebben ze er heel wat buit behaald. Ruim 3000 kanonnen, millioenen gra naten, duizende machinegeweren en ander oorlogstuig in overvloed. Daar komt bij, dat de poging om de Centralen door uithongering tot een Engelschen vrede te dwingen, door bun successen in bet Oosten als mislukt zijn te beschouwen. Op de fronten nog slechts felle schermutselingen. liet weer belemmert aan t Italiaansche front groote gevechtsactie's. En in 't Westen schijnen de voorbereidingen nog niet geheel afgeloopen te zijn. De naaste toekomst zal ons echter wel „groote dingen" doen zien. Alle teekenen wijzen er op. KLEIN VERLOF. (Officieel.) Behoudens onvoorziene om standigheden zullen in bet genot van onbeperkt (klein) verlof worden gesteld in bet tijdvak van 813 April 1918 de dienstplichtigen kórporaals en manschap pen van de militielichting 1915 der in fanterie, die in het tijdvak van 15—17 December 1914 zijn ingelijfd op 1 Juni 1918 de dienstplichtige korporaals en manschappen van de militielichting 1915 der pontonniers, die in bet tijdvak van 1819 Januari 1915 zijn ingelijfd. DE VEEPRIJZEN. De prijzen van bet slachtvee zullen gelijk „De Veehandel" meldt naar alle waarschijnlijk worden vastgesteld naai den maatstaf van f 1.60 per K.G. slaclit- gewicht voor eerste qualiteit, f,1.40 voor tweede qualiteit, f 1.25 voor derde qua liteit en f 1.10 voor vierde qualiteit. PARTIJEN EN PARTIJTJES. Onder voorbehoud dat het zeer wel mogelijk is dat de oprichting van een of meer partijtjes haar ontgaan is. laat de redactie van bet „Vad." een lijstje volgen van politieke partijen en groepen, die dezen zomer om de 100 Kamerzetels zullen vechten: Liberale Unie, Bond van Vrij-Liberalen, Vrijzinnig-Democratische Bond, S. D. A. P.," R.-Katholieke Staats partij, Anti-revolutionaire Staatspartij, Christelijk-Historische Unie. (Deze par tijen zijn thans in de Kamer vertegen woordigd). VerderS. D. P., Bond van Christen- Socialisten, Plattelandersbond, Economi sche Bond, V. I). W. (verbond tot demo cratiseering der weermacht), Politieman nen, Postambtenaren, Neutrale Partij (amusementspartij), Onderofficieren, S. P. (Socialistische Partij, zonder D. of A.), Algemeene Staatspartij, Unionisten liga, Christelijk Sociale partij. Dat zijn maar eventjes 20 partijen of partijtjes. 17 ZEILLOGGERS OPGEBRACHT. Men seint uit IJmuiden Volgens een hier ontvangen bericht zouden een aantal zeilloggers, waarschijn lijk 17, naar Engeland zjjn opgebracht. Deze loggers zijn vermoedelijk door den Oosten wind te dicht onder de Engelsche kust gedreven. DROOGLEGGING VAN DE ZUIDERZEE. Een groot aantal mannen van naam beeft aan de Tweede Kamer een adres gericht met het verzoek het wetsontwerp tot afsluiting en gedeeltelijke droogma king van de Zuiderzee ten spoedigste aan te nemen. Zij zijn van meening, dat deze droogmaking voor ons land van het allergrootste gewicht is, zoowel wegens de aanwinst van vruchtbaren grond, waarop duizenden Nederlanders een wel varend bestaan zullen kunnen vindeh en die ons land in deNoekomst voor zijn voedselvoorziening minder van het bui tenland afhankelijk zal doen wezen, als wegens de verbetering van den water staatkundigen toestand van een groot gedeelte van ons land, welke biervan bet gevolg zal zijn, en dat ook de aan neming van bet bedoelde wetsontwerp HOOFDSTUK XXIII. Karei Randers blokte en blokte. Im mer nader kwam bet tijdstip, met zorg verbeid, met ongeduld tegelijk verwacht, dat óf de kroon zou zetten op zijii werk, of hem zou stellen in neteliger politie, dan nog ooit bet geval geweest wis. Nog altijd buisde bij onder de liane- balken. Zuinigheid betrachten behoorde tot zijn zeer noodzakelijke deugden. Maar, bij meende zich te mogen troosten met bet vooruitzicht op een zeer nabijen blijden omkeer. Zijn noest studeeren bracht hem vooruit. Zóó moést bij sla gen en dan zou bet resultaat z'n eigen werk zijn geheel alleen bet zijne, waar voor bij niemand te danken bad, nóch menscli," nóch God! Vreemd toch, in zijn barden strijd de laatste maanden, bad bij dien meer dan eens gezien als een kamp tegen GodWat tegenstrijdigheid Loochende bij niet Zijn bestaan En toch voelde hij Hem telkens voor zijn bewustzijn als een hém vijandige macht, tegen welke bij strijden moest. Was bij dan nog niet ontworsteld aan den dwang van vroeg-ingescherpte begrippen en ijdele voorstellingen Want, bereikte hij, ondanks alle struikelblokken zijn doel, hij zon het beschouwen als een triomf op een, als dan machteloos be wezen God, Wiens zijn bij ontkende 1 Kwelden hem dan louter hersenschim men Bremer stoorde hem in zijn overpein zen. Hij bad zelfs de bescheidenheid niet in acht genomen, te kloppen. „Bonjour groette bij. Vreemd keek Randers op; bij ver trouwde de zaak niet. Waar kwan Bre mer zoo onverwacht vandaan Den laatsten tijd bad bij hem eer gemeden dan gezocht. „Bonjour", groette bij terug. De ontpioeting was zeldzaam koel. „Ga zitten Karei wees den eenigen beschikbaren stoel. „Och neeofja, kan 'k wel even doen ook". Hij zette zich, keek naar de zoldering, schraapte zich de keel, humde eens. Karei keek hem min of meer vragend aan, als verwachtte hij nu wel meteen een nadere verklaring; waartoe Herman maar niet scheen te kunnen geraken. „Hoe staat het thuis Randers vroeg het om, nu ja, om iets te zeggen, om de onaangenaam wordende stilte te breken. „Slecht, slechtpapa beeft een aanval van beroerte gehad „Wat?" verbaasde Kanders. „Ja, in lichten graad, maar de dokter vreest voor herhaling. Nare boel 1" Karei meende met bet volste recht een betuiging van deelneming achter wege te mogen laten na de hartelijke ontboezeming van zijn collega. „Daar kwam ik eigenlijk juist om,' verklaarde Herman. Verbaasd keek Randers hem aan. Wat was dit voor raadseltaal „Ik begrijp niet," begon bij. „Nee, dat begrijp je niet. Nou, ik zal je uit den droom helpen. Ik lieb ge speeld en „Natuurlijk verloren," vulde Randers geërgerd aan. „Tut-tut, da's mijn zaak, zie-je. Maar je slaat den spijker op den kop, dat is zoo. 'k Heb geld gebrek „Ik dacht, dat je druk aan de studie was." „Doet er niet toe. 'k Zeg je, dat ik geld gebrek heb. Thuis kan ik nou niet terecht. Pa kan ik er niet mee lastig vallen. En Cato „Ze heelt, je nog zoo dringend ge waarschuwd „Och hé, nogal een sermoen. Spaar je de moeite, 't Is bij mij toch botm aan de galg gesmeerd. Cato zal ine ook niet helpen. En Bruin „Ben je weer in zijn klauwen geval len „Niet zoo beeldsprakig, asjeblieft. Nou, Bruin moét bet geld persé hebben; kan ik 'them vóór Zondag niet terug betalen, dan is-ie in staat, pa een wissel op zijn dak te sturen. Je begrijpt, dat mag in geen geval (Wordt vervolgd.) u n \r n „Hrro^mirlprrl nn Feestdagen. I ADVERTENTIËN. DOOR ZELANDIA. rj l^^adrukjzerbodenJ

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 1