I Nieuwe Voorjaarstoffen. I TO het Binnenland, Uit de Pers. Uit de Provincie. 1 J. DONNER-MEIJLER Goe s. Van Heinde en Verre. Kerk, School en Zending. Uit de Tweede Kamer. Reval is thans ook ingenomen. Esthland en Lijfland is bijna geheel in handen der Duitschers, die liet stellig niet maar zoo aan Rusland zullen teruggeven. Ook in de Oekraine vorderen ze snel. De Bolsjewiki hebben nu dan ook eieren voor hun geld gekozen ze hebben alle voorwaarden van Duitschland aan genomen. De vrede zal waarschijnlijk wel spoedig geteekend zijn. De sovjet commissie heeft althans met 126 stem men vóór, 85 tegen en 26 onthoudingen de Duitsche voorwaarden ingewilligd Ze konden trouwens ook niet anders. Want Rusland macht is volkomen ge broken, zelfs zóó, dat er verluidt, dat Trotzky besloten heeft St. Petersburg niet te verdedigen, als de Duitschers zoover oprukken, omdat de kanonnen beschadigd of gestolen zijn. Rusland boel wel zwaar voor zijn aan deel in den wereldoorlog. Ook de aanstokers van den krijg moe ten het ontgelden. Reeds eerder is Loe- chomlioof, de minister van oorlog die in 1914 den Czaar een valsch rapport voor legde, en daardoor de algemeene Rus sische mobilisatie bewerkte en daardoor den wereldoorlog, zwaar gewond door een sluipmoordenaar. En thans is Ja- noesjkewitsj, de toenmalige chef van den Russischen generalen staf, die op aan sporen van de hofkliek daaraan meehielp door de Bolsjejwiki vermoord. Gewis, daar is een God die leeft, En op deez' aarde vonnis geeft. De socialisten-conferentie bestaande uit afgevaardigden der entente- landen heeft ook den viede niet nader gebracht. Aan schoonklinkende leuzen geen ge brek. Een democratische vrede moet er komen. Maar moeilijk rijmt zich daarmee de eisch, dat Italië dè Oostkust der Ad'ri- atische Zee moet hebben, Oostenrijk mag daar dan een haven hebben. De conferentie sprak ook uit, dat Elzas- Lotharingen door Duitschland moet wor den ontruimd. Om alle democratische beginselen niet in eens overboord te gooien, verklaarde men, dat de inwoners na de ontruiming door de Duitschers beslissen moetenover hun toekomst. Zelfbeschikkingsrecht noemt men zoo iets. De socialisten in de entente-landen zijn dus niet minder oorlogszuchtig en veroveringsgezind dan hun leiders. Op de fronten probeeren de beide partijen elkanders krachten nog te meten. De Duitschers voeren steeds meer troepen naar het Westfront. En do Italianen melden, dat van het Russisch-Roemeensche front verscheidene divisies Oosteurijkers in Italië zijn aan gekomen. 't Lijkt er alles op, dat straks ontzet tende worstelingen over 't lot van Europa zullen beslissen. CHR. NAT. VAKVERBOND. In d' te Utracht gehouden buitenge wone vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond is met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen Het Christelijk Nationaal Vakverbond, enz., gehoord de besprekingen over het ver zoek van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigiugen om samenwerking in zake de levensmiddelenvoorziening en steunverleening, van oordeel dat alle Christelijke en Roomsch-Ka- tholieke vak- en algemeene arbeidersor ganisaties voor de behartiging van deze aangelegenheid vereenigd zijn in een permanente commissie, die voortdurend ijvert voor een zoo goed mogelijke voor ziening dat er geen enkele dringende reden is, om deze zelfstandige actie op te geven dat integendeel het meeste resultaat bereikt za! worden door een krachtige werkzaamheid der Christelijke arbeiders beweging, daarbij geleid door haar eigen beginselen dat derhalve het verzoek tot samen werking met de moderne en syndicalis tische organisaties niet kan worden in gewilligd dat voorts principieel moet worden veroordeeld elke staking, die bedoelt pressie uit te oefenen op de regeering en volksvertegenwoordiging dat evenzeer principieel in dezen tijd moet worden gewraakt de voorgestelde demonstratie, die beoogt om de beraad slaging, in volle vrijheid, van het parle ment te beïnvloeden dat stakingen met politieke bedoelingen ook de economische belangen der arbei ders ten zeerste zouden schaden en het maatschappelijk leven nog meer zouden desorganiseeren dat gewaardeerd moet worden het streven der regeering om inzinking der minvermogende bevolking zooveel moge lijk te voorkomen dat ev^hwel de stijgende nood een nog krachtiger ingrijpen eischt dat positie moet gekozen tegen alle pogen om de prijzen van de |gedistri- bueerde artikelen te verhoogen dat de kunstmatige prijsopdrijving van allerlei goederen en alle corruptieve prac- tijken met alle macht moet tegengegaan, en het aantal artikelen, dat tegen gere duceerde prijzen wordt beschikbaar'ge steld, behoort te worden uitgebreid dringt er bijde regeering op aan, om in deze richtingi met voortvarendheid werkzaam te zijn en spreekt de verwachting uit, dat het parlement hierin de regeering zal steunen, de gelden zal voteeren en dat met name de rechtsche volksvertegenwoordigers voor een goede levensmiddelenvoorziening op de bres zullen staan. VERGOEDING DIENSTPLICHTIGE KOSTWINNERS. In een Nota naar aanleiding van het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het w. o. tot tijdelijke verhooging van het maximum der vergoeding wegens kostwinnerschap van dienstplichtigen wordt er op gewezen, dat deze verhoo ging slechts aan een deel der belang hebbenden ten goede komt. Voor het verlaten van het tegenwoordige stelsel voor de berekening van het toe te kennen vergoedingsbedrag bestaat naar het ooi- deel der Regeering geen grond. Het beginsel om niet meer te geven aan vergoeding dan gemist wordt en ook niet meer dan waaraan behoefte bestaat acht zij nog geheel juist en het verlangen, dat de Staat met zijn steun aan de verwanten verder zal gaan dan de ge mobiliseerde zelf kon of wilde gaan schijnt haar niet voldoende gemotiveerd. De Regeering wensclit het maximum niet hooger te zien gesteld dan f2,50 per dag. KOSTEN VAN SCHOEISEL. Er zal binnenkort een regeling worden getroffen om een toelage toe te kennen voor meerdere kosten van schoeisel aan het bestellend post- en telegraafpersoneel. EEN NIEUW SPOORWEGBOEKJE. Heden, 1 Maart, verschijnt een nieuwe reisgids voor de dienstregeling op de spoorwegen, waarin alleen zijn aange bracht de wijzigingen die in den treinen loop zijn gebracht sedert 18 September 1917. HET VLOEKVERBOD. Het kantongerecht te Zwolle heeft, naar de „Ned." meldt, zeven landbou wers uit Staphorst ieder tot f3 boete of 3 dagen hechtenis veroordeeld wegens het op den openbaren weg te Staphorst vloeken. GEVAARLIJKE SNOEPERIJ. Gewaarschuwd wordt tegen de fijn- aangekleede bonbons. Vroeger werden zij verpakt in onschadelijk bladtin, tegen woordig wordt ook gevaarlijk bladzink gebruikt. DE KAMERVERKIEZINGEN. Naar het „Hsg." verneemt, wordt of ficieus als dag der candidaatstelling voor de Tweede Kamerverkiezingen genoemd Zaterdag 25 Mei. Publieke betooging Er zijn twee manieren van te hoop loopen, die ge niet moogt verwarren. In de eerste plaats komt er een op loop, als 't niet om den omloop te doen is, maar zoo iets vreemds en iets onge woons de nieuwsgierigheid wekt, en men eigenlijk van allen kant uitloopt, eeniglijk om die nieuwsgierigheid te be- bevredigen. Zoo is 'tals er brand uitslaat, als een vorstelijk persoon zijn intocht in de stad doet, zoo er iets ongewoons vertoond wordt, en in algemeen als er iets te zien is, dat de aandacht boeit wijl 't on gewoon is. Zulk te hoop loopen vraagt dan wel om politietoezicht, opdat het niet tot wegversperring leide, maar op zich zelf is er niets van te duchten. Maar in de tweede plaats is er een heel ander, wijl opzettelijk te hoop loo pen, niet omdat er iets te zien is dat boeit, maar om iets te laten zien. Om namelijk een onrustige massa die im poneert, langs de straten te laten mar- cheereu, liefst met vaandels en borden en muziek, om indruk op het publiek te maken, angst te verwekken, en de Over heid zoo onder den indruk van den op loop te brengen, dat ze toegeeft en doet, wat ze anders niet zou doen, maar eer te keer pleegt te gaan. Die tweede manier om oploop te doen opkomen, is minder van Neder- landschen smaak, en is meer uit het Buitenland, vooral uit de buitenlandsche groote steden, hier te lande Jgeïmpor- teerd en wel geïmporteerd door de Soci alisten. Nu een goede dertig jaar geleden hoorde men daar ook nauwlijks van. Er mocht toen een enkele maal een straatkabaai voorkomen, gelijk dit in '48 en bij gelegenheid van hét Paling oproer plaats had, maar 't was geen usantie, en het viel niet in den smaak van ons volk. Indien 't al voorkwam, was 't dan toch zeer exceptioneel. Het bedenkelijke in deze oploopen is dan ook, dat ze nu opzettelijk in 't leven worden geroepen, dat ze 't onrust-ver wekken ten doel hebben, en daarom nooit te verontschuldigen zijn. (Stand.) Mannentaal. De burgemeester van Rotterdam heeft aan de drie heeren, die bij hem voor een demonstratie-optocht waren komen pleiten, geantwoord, dat hij „in het be lang van de rust onder de burgerij voor alsnog meent er niet toe te moeten medewerken, dat de uiting van wenschen en grieven in verband mét de levens middelenvoorziening den vorm aanneemt van betoogingen op de openbare straat". Terecht wijst hij er op, dat in Neder land de gevoelens der bevolking in ruime mate op andere wijze dan door straat demonstraties kenbaar kunnen worden gemaakt in de pers, in openbare ver gaderingen en in vertegenwoordigende lichamen. En dat alles moet worden vermeden wat de stemming der bevolking zou kunnen prikkelen, zal ieder verstandig mensch wel met den burgemeester eens zijn. Edoch zoo'n optocht zou niet kun nen naluteu het is trouwens de uit gesproken of onuitgesproken bedoeling de stemming der prikkelen, en een maal geprikkeld, te versterken. Gelukkig, zeggen wij, de gemeente die een man aan haar hooft heeft die hog neen durft zeggen. Er zijn er, helaas die 't wel zouden willen maar niet durven. Wij hopen dat de burgemeester van een andere groote handelsstad den moed van zijne overtuiging zal herwinnen, en uit wel begrepen gemeente belang alsnog zal weigeren optochten tc laten houden, die kwansuis den nood der tijden moe ten illustreeren, maaar die in werkelijk heid slechts het besef aan de noodza kelijkheid van recht en orde verslappen. Niemand weet voor welke constellatie de komende verkiezingen ons zullen plaatsen. Maar indiee een kabinet moet optreden van Liberalen huize, dan voelen wij er veel voor, dat het zal worden geleid door een man van krachtig ka rakter, zooalq de bekwame Rotterdam- sche magistraat is. Wij willen geregeerd worden door eene regeering onder toezicht van een parlement, maar wij willen niet indirect door een groep uit dat parlement be stuurd worden. Nederl. De collecte welke dezer dagen alhier werd gehouden ten bate van het Tehuis voor alléénstaande Blinden van alle ge zindten uit Nederland, gevestigd te Wolf hezen,, heeft qa aftrek van eenige onkosten de som van f 61,385 opgebracht, hetwelk in dank is ontvangen en goed besteed zal worden. Tegen een runderslager alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen boven den door den Minister vastgestelden maximumprijs. Bij de door B. en W. gehouden verpachting van tuingrond, langs de Scheldekade alhier, zijn pachters gewor Nisse is Dinsdag aangehouden de knecht M. J. B., in dienst van den molenaar W. P. te Ellewoutsdijk. Hij was in bezit van 135 K.G. inlandsch tarwemeel, dat in beslag is genomen. Een neutraliteit schendend Raadslid. Justitie en politie hebben te Souburg huiszoeking gedaan in de woning van een Raadslid aldaar, dat Vrijdag te Vlissingen werd aangehouden als ver dacht van met neutraliteit strijdige handelingen. De politiecommissaris te Middelburg waarschuwt landbouwers en veehouders tegen de praktijken van A. Herschel, wonende te Amsterdam, voorgevende aldaar in de Bilderdijkstraat 187 een vleeschwinkel te hebben. Onder het voorgeven Rijkstaxateurs op weg naar hen te hebben ontmoet haalt hij de land bouwers over hem vee te verkoopen zonder betalen. Hij is meestal in ge zeischap van drie anderen en werkt bij voorkeur in Zeeland. De politie te Middelburg voorkwam reeds het ver zenden van twee gekochte vaarzen. Ongenoode gasten hebben Zondag avond, terwijl de bewoners naar de avondkerk waren, een bezoek gebracht op de hofstede van den landbouwer N. Br. te Colijnsplaat. Eerst Maandag morgen ontdekte de boerin, dat uit een kamer een mandje met 30 eieren was weggenomen. Toen ze verder ging onder zoeken, bemerkte ze dat uit een linnen kast, waarop de sleutels waren blijven zitten, 5 klossen garen waren wegge nomen. Het linnengoed was onaange roerd gebleven. Een andere linnenkast was ook opengemaakt, wat te bespeuren was aan verleggen van lirmengoed en doosjes, maar hieruit was niets ont vreemd, hoewel daarin gouden en zilveren voorwerpen laeren. Geld was gelukkig niet te vinden, daar de man dit toevallig bij zich droeg. Uit een kist op den zolder waren 7 pakjes thee ontvreemd. In den kelder gekomen, bemerkte de vrouw, dat de spekkuip, waarin ongeveer 40 K.G. varkensvleesch wa§ geweest, heelemaal was geledigd. De dieven waren daarbij zoo voorzichtig te werk gegaan, dat zelfs geen druppel pekel op de vloer was te bespeuren. (Midd. C.) Door twee graancontroleurs is op den Ouden Vlissingschen weg te Middel burg aangehouden een wagen van den molenaar L., waarop ongeveer 1350 K.G. bloem en meel werden vervoerd, be stemd voor frauduleuzen uitvoer naar Rotterdam. De partij werd in beslag genomen. Bij de Zaterdag te Baarland gehou. TELEFOON 130. HEERENKLEEDING naar Maat. n Accurate afwerking. Coupeur steeds te ontbieden. den de heeren M. de Jonge en J. van Luik voor f 48. Gisterenavond had in de consistorie der Geref. kerk alhier de Algemeene Vergadering van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs, (Jozinastr.) plaats. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en spreekt een openingswoord, verslagen van Secretaris, Penningmeester en Hoofd der School worden uitge bracht. Eén aandeel wordt uitgeloot. De bestuursleden II. D. Bol, 1). H. Littooij Az., P. J. Scheele en D. E. Wol- fert worden herkozen. Na het zingen van het eerste vers uit Psalm 138, gaat de heer D. Scheele Az. voor in dankgebed. Naar we vernemen is door de bak kers alhier besloten bij de volgende periode het bakken van bruin en wit brood slop te zetten, daar zij dqor te hooge exploitatiekosten en verschillende regeeringsmaatregelen genoodzaakt zijn niet verder te werken. De pogingen om tot een bevredigende oplossing te komen zijn alle vruchteloos geweest, vandaar dat tot bovenstaanden maatregel beslo ten werd. Het zal ons benieuwen of de coöp. bakkerij alhier tot déze staking de toe stemming van de verbruikers-leden kan krijgen. De vorige week zijn te IJzendijke bij de inspectie der militaire wachten, alvorens zij naar de grensposten gingen, in beslag genomen 20 schoenzolen, af komstig van het Rijk, eenige knotten sajet, gareu, een massa zeep en choco lade. De bedoeling was dit alles te smokkelen. De douane-beambten te Hansweert hebben op het Duitsche sleepschip „Fendel 54" een groote partij chocolade, cacao en harde zeep ontdekt, bestemd voor verboden uitvoer naar België. De knecht is gevankelijk naar Middelburg gebracht. Op het sleepschip „Or. Falck" werd een groote partij kwatta-chocolade ont dekt en ook een partij harde zeep, even eens bestemd voor België. Ook van dit schip is de knecht gevankelijk naar Middelburg gebracht. Door den gemeenteveldwachter te den stemming voor een lid van den raad der gemeente werden 131 stemmen uit gebracht. 5 biljetten waren van on waarde. Gekozen als oudste in jaren de heer A. Burger, vrijz.de heer C. Dekker, a.-r., kreeg mede 63 stemmen Te Venlo werden de vorige week twee personen gebeten door een dollen hond. De patiënten werden te Utrecht in het laboratorium van prof. Spronck met het serum, dat sinds den oorlog in Nederland gemaakt wordt, ingespoten en zijn be terend. Dit is de eerste maal, dat het in Nederland bereide serum kon worden aangewend. Dergelijke patiënten werden vroeger naar Parrjs of Brussel gestuurd. Dat werd herdacht 1 Aan de Groningsche grens was het hoofd des gezins jarig geweest. Niets bijzonders. Echter op dezen dag kon men het feit niet onopgemerkt voor bijgaan. Want de zoon des huizes, de oudste, was in dezelfde week achttien jaren geworden. Ook niet bijzonders, echter wel, dat hij, sedert het smokkelen hoofdbedrijf was geworden, voor den drie honderdsten keer welverzorgd zijn vracht jes over de grens had gebracht. En windeieren had dat werk niet ge bracht. Het groote gezin, vóór den oorlog in kommervolle en moeilijke omstandighe den, nu in het opkomen voor 't verkrijgen van bezit. Op 't bedoelde feest werden deze feiten meermalen besproken en des nachts werden nogde vrachtjes over de grens gebracht. Twee handelaars te Knijpe kochten de vorige week een varkentje voor f 105. Geslacht, bleek het te wegen 144 pond. Ieder kreeg de helft. De één verkocht zijn helft voor f 1,25 het pond, en ont ving dus f 90. Den ander werd voor zijn helft 1,50 per pond geboden't var kentje zou dus, indien ook deze koop was doorgegaan, hebben opgebracht de som van f 90 -}- f 108 198. Een, in deze tijden van schaarschte, wel lek ker maar duur hapje Een landbouwer in Herpt heeft wegen gebrek aan voeder reeds een gedeelt. van zijn vee in de weide gedaan. Of hie de spreuk: „Vroeg in wei, vroeg vet bewaarheid zal worden is-nog tel» twijfelen. In de gemeente Ferwerderadeel zieL men al jong vee in de weide, een gevok van gebrek aan hooi en klachtvoeder Veel voedsel zal dit vee ook daar niel vinden. Ten^ gemeentehuize van Schoterlani- werd Zaterdag een huwelijk voltrokket tusschen een paartje, dat al 20 jaar ge leden ondertrouwd was. In een bekend hotel te Enschedé werf Zaterdag 200 pond thee in beslaggenomen, Nog juist bijtijds. Op de grens, in dc buurt van Losser! werd nog juist in tijds door kommies' soldaten een vet varken en een groote partij manufacturen, ter gezamenlijke waarde van f 5000, aangehouden. De smokkelaars werden gearresteerd. Zaterdagavond weid op do grens G/a uerbrug sajet gedistribueerd denzelfl den nacht werd een inwoner betrapt! die de ontvangen sajet over de grens! trachte te brengen. Te Leende (N.-B.) is iiigebroken ini het gemeentehuis. De aldaar opgeborgen* en in beslag genomen smokkelwaar is gestolen. Uit het Analytsch verslag. De heer Van Beresteyn moet nog iets zeggen naar aanleiding van de ad-I viseurs die de Minister kiest. Hij heeft hier het oog op den voorzitter van de F.N. Z., den heer Collot d'Escury, bur-| geineester van Kloosterzande. Spreker! heeft niet kunnen gelooven, dat dezel man, die voorzitter is geweest van be-| langrijke commissies, rentmeester van_ het (kroondomein, schoolopziener, enz.,1 iemand die 27 betrekkingen bekleedt, zich niet heeft geschaamd om, toen zijnL zoon in dienst moest bij den landstorm,! middelen aan te wenden, die spreker! moet aanduiden met den naam van cor-| ruptie. De Voorzitter verzoekt dergelijke uit-S drukkingen niet te bezigen. De lieer Van Beresteyn noemt dit I corruptie. Wat corruptie is, moet als S zoodanig worden aangewezen. Deze groot-1 waardigheidsbekleder heeft een zoon I die geboren is in 1888. Deze zoon zou vallen onder den Jandstormplicht. Wat heeft nu deze burgemeester gedaanl Hij is ook groot-machthebber in het 1 trammetje Ilulst—Walsoorden. Hij heeft I nu de vrijheid genomen om op 6 No-1 vember in zijn qualiteit van secretaris i van het college van commissarissen zijn zoon aan te stellen tot plaatsvervangend, onbezoldigd waarnemend directeur van dat prutstrammetje. Wat, heeft toen de burgemeester ge- 1 daan Toen zijn zoon werd opgeroepen, I heeft hij hem achtergehouden op grond van art. 14, 2, b, van het Landstorm- reglement als landstormplichtige die bij ji de spoorwegondernemingen betrokken is. I Die burgemeester heeft verzuimd zijn I plicht te doen als burgemeester, maar ook niet aan den Minister van Oorlog I medegedeeld, dat deze geprotegeerde I landstormplichtige was achtergehouden. I Toen deze man eindelijk moest gaan I exerceeren werd de zoon, een jong- I mensch van 28 jaar, door den Minister I van Landbouw aangesteld tot regeerings- I commissaris voor de graanvordering op I een salaris van f6000. Spreker kan dit niet onder zich houden. Heel Zeeland I spreekt er schande van. Spreker moet I dit zeggen, al is het hem zeer onaange- naam. Hij kent den heer Collot d'Escury f niet, maar de Minister, wiens chef hij I is. geweest, moest weten welk vleesch I hij in de kuip had. Spreker heeft natuurlijk, zoodra hem het geval ter kennis kwam, dit meege- I deeld aan den Minister van Oorlog, die I hem er voor heeft bedankt en die nu bezig is dit jongemensch te vorderen j zooals deze het graan vorderde. Spreker hoopt, dat het jongemensch spoedig in zijn pakje rechtomkeert op de plaats I zal leeren maken. Spreker heeft zich van de details ver gewist en staat voor de juistheid der feiten in. Spreker noemt dit corruptie. Een ander woord kent spreker daai niet voor. Zoo wenscht spreker het land niet geregeerd te hebben. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Maasdam, H. J. Hak, te Oostgeestte Franeker, G. Westmijse, te Wildervank. Bedanktvoor Gameren, P. Zandt, te Ede; voor Papendrecht, S. C. van Wijn gaarden, te Wijngaardenvoor Brielle, Pli. Peter, te Sirjanslandvoor Vlissingen, P. W. Foeken, te Meppelvoor Garderen, W. L. Mulder, te Arnemuiden. Geref. Kerken. Bedanktvoor IJmuiden, H. S. Bou- ma, te Iloogeveenvoor Bolnes, J. van Loo, te Mijdrecht. TER NEUZEN, I Maart (918. Hondsdolheid. Duur spek Wel heel vroeg Arm jong vee. Langdurig ondertrouwd. Thee in beslag genomen.

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 2