Aflverteert in dii M Van Heinde en Verre. Kamerbrieven. Kerk, School en Zending. Financieel Overzicht. Advertentie». Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Manufacturen. Vervoer en aflevering van Haring en Spiering. T li e e. Timmernianszaak Nadat de verschillende groenten ge- wasschen en gesneden zijn, worden zij in manden door een electrische lier naar boven geheschen naar de droogkamer. Vanuit genoemde wasch- en snijloka- len werden de aanwezigen gebracht naar liet groote drooglokaal op de eerste ver dieping. Hier staan drie groote ijzeren kasten bekleed met eternit. Iedere kast bestaat uit tien laden. Op de bovenste lade wordt circa 150 tot 175 K.G. groen ten gelegd en nadat deze door de war me lucht van 70 tot 80° gepaard met enormen druk ongeveer 10 minuten heeft gedroogd, wordt de bovenste lade ge draaid of liever geklopt en komt de groente zoo successievelijk op de vol gende laden te liggen, totdat ze na 10 maal 10 of totaal 100 minuten in den trechtervormigen uitlaat valt en uit de koker wordt geschept. De warme lucht in de droogkasten -in 't bezit was van een vlijmscherp mes wordt verkregen door de afgewerkte stoom, waarbij nog wat versche stoom wordt gevoegd, welke door een exhauster wordt gedreven en hierna door een groote ventilator in een eterniten kanaal wordt gejaagd, waardoor ze in de kasten aanlandt. De verbruikte warme lucht wordt door een tweede kanaal weer opgezogen en weer naar den exhauster teruggebracht om andermaal benut te worden. Verder werden de aanwezigen nog rondgeleid in de machinekamer, ketel huis, bergplaatsen van versche en droge groenten, alsook in de aangrenzende fabriek ter bewerking van vlas met voorraadschuur, paardenstal en schaft lokaal. Genoemde vlasfabriek is van dezelfde ondernemers en wordt door dezelfde stoommachine gedreven. De terreinen en gebouwen zijn elec- trisch verlicht en het geheel maakt een Hinken indruk. Nadat de gasten de fabrieken bezocht hadden, traden zij binnen in de kantoor lokalen, waar door de burgemeesters van Sas van Gont en Ter Neuzen, ais- mede door eenige leden der Kamers van Koophandel een woord van hulde werd gebracht voor de belangrijke industrie, welke door de ondernemers tot stand is gebracht cn werd hen een groot succes toegewenscht. Hierop werd door het bestuur der naamlooze vennootschap een woord van dank gebracht aan de aanwezigen voor hunne belangstelling. Ook de redactie van Zeeuwsch-Vlaan- deren brengt haren dank voor de vrien delijke uitnoodiging, om bij deze offici- eele opening dezer zeer practisch inge richte fabriek tegenwoordig te zijn. Het is een tak van industrie die van groote beteekenis kan worden. Dat de vindingrijkheid der smokke" laars steeds tracht den speurzin der kommiezen te overtreffen, bleek te Sas van Gent, waar bij onderzoek van een schip aan het licht kwam, dat de sclieer- balk voor een deel was uitgehold, welke opening netjes met een schuifje was gesloten. Bij opening bleek, dat in de ruimte 500 stukken kwatta waren ver borgen, welke natuurlijk werden in beslag genomen. Te Sas van Gent is gisteren in de kajuit van de Rijnaak Edison een aanzienlijke voorraad zeep ontdekt. Bg baalzakkcn vol werd ze door de kom miezen naar boven gebracht. De Middelb. Ct. verneemt uit Koe wacht, dat een twintigtal hoofden van gezinnen van Belgisch Koewacht bevel heeft gekregen hun woning zoo schielijk mogelijk te verlaten. Allen moeten nog een 50 meter verder van de grens af wonen. Een tweede draad zal op on- geyeer 100 M. van de electrische gelei ding worden gespannen. Biervliet. Zondagavond zijn 2 hoopen erwten van den heer A. Visser, staande in den Paulinapolder, verbrand. Zaterdagmiddag is in den Brakman aangehouden het nieuwe motorschip van A. F. A. Bij onderzoek bleek dat er twee kisten chocolade aan boord waren, die in beslag werden genomen. Eenige weken geleden stierf te Schie- broek C. van Rooyen, die sedert jaren ondersteuning genoot van het armbe stuur zijn vrouw overleed 14 dagen la ter van gebrek. Thans blijkt, dat de erfgenamen f 12.000 kunnen verdeelen, die in de bedstede werden gevonden, terwijl ook nog eigendommen in andere gemeenten op naam van den overledene staan. (Msb.) Toen de locaalspoortrein der firma Van Houten te Weesp naar het station reed, is op tot nog toe onverklaarbare wijze de stoker V. van de machine gevallen, wat eerst een heel eind verder door den machinist werd opgemerkt, die toen te rug reed. De man bleek met het hoofd tegen een telegraafpaal te zijn geslagen, waardoor het hoofd ernstig gekneusd was en is toen gevallen. In zorgwek- kenden toestand werd hij naar zijn wo ning vervoerd en is gistermiddag aan de gevolgen overleden, een weduwe met zes nog jeugdige kinderen achter latende. Gods naam in schoolboeken. „Gemeentebelangen" schrijft naar aan leiding van het Zwijndrechtsche vloek- verbod, dat aan de gesubsidieerde in stellingen de voorwaarde wordt opge legd, dat haar personeel niet mag vloe ken. Voorts zullen in schoolbibliotheken njet worden gedoogd boeken, waarin Gods naam wordt onteerd of misbruikt. Men meldt uit Loosduinen Een welgesteld tuinder alhier lag op sterven. Aan zijn neef en erfgenaam verzocht hij het kussen, waarop hij nu lag, hem mede te geven in de doodkist. De man stierf en aan zijn wensch werd voldaan. Intusschen moet gebleken zijn, dat in dat kussen nog vier duizend gul den verborgen was Gevaarlijke militairen. #Men meldt ons uit Kampen Door eenige militairen, waarvan een en een ander van een geladen revolver, werden gisteravond laat in de Voorstraat alhier de voorbijgangers lastig gevallen. De politie, hiermee in kennis gesteld, mocht het gelukken hen in te rekenen en hunne wapens in beslag te nemen. (Ned.) Men meldt uit Havelte Gisterennacht, aan den vooravond van de stemming, werden in de woning van het candidaat-gemeenteraadslid der S.D. A.P., J. Keizer, de ruiten verbrijzeld, 't Een en ander moet met zoo'n kracht en geweld geschied zijn, dat K. met vrouw en kinderen van schrik, angsten vrees zijn huis zijn ontvlucht. Men schrijft ons uit Leeuwarden: Per advertentie waren de ruimbehuis- den door den Burgemeester uitgenoo- digd een deel van hun woning af te staan voor a.s. dakloozen. Resultaat... twee brieven. In den eenen werd een voorkamer met slaapkamer, in den an deren een bovenverdieping van een pak huis aangeboden. Deze poging om de slachtoffers van den woningnood te hel pen is dus zoo goed^ als zonder succes(Stand.) Oesters. In Jan. 1918 werden uit Zeeland ver zonden naar: binnenland 588,000, België 4,648,000, Duitschland 4,152,000, andere landen 16,000, totaal 9,404,000 oesters (Jan. 1917 6,161,000). In Oostelijk-Groningen worden vette varkens thans opgekocht voor f2,50 f2,55 per K.G. (levend gewicht.) Schapen worden zelfs opgekocht voor f 130—f 150 per stuk In de legerplaats Harskamp heeft een ernstig ongeluk plaats gehad bij een oefening in het werpen met granaten. Een granaat had driemaal geweigerd en toen reserve-2e-luilenant Veltmeyer, van het 1ste regiment infanterie, de granaat nogmaals wilde probeeren, sprong deze plotseling uit elkaar, met het noodlottig gevolg, dat de luitenant zóó ernstig ge wond werd aan den rechterarm, dat de hand totaal werd weggeslagen. Ook twee onderofficieren, die bij de oefening tegenwoordig waren, werden gewond en wel milicien sergeant H. Wenter aan den buik en den rechterpols en sergeant De Groot aan den rechterarm. Na verbonden te zijn, werden de drie verwonden naar het hospitaal te Arnhem overgebracht, waar de luitenant en ser geant H. ter verpleging zijn opgenomen, terwijl sergeant De G., na verbonden te zijn, naar Harskamp kon terugkeeren. De toestand der verwonden was gister morgen bevredigend. Beste Neef. Sinds je laatste brief is er weer heel wat gebeurd in de Kamer. Twee begrootingen zijn aangenomen. Eerst die van oorlog. De soci's stemden tegen. Hoe dat te rijmen is met Troel stra's uitspraak, dat het Partijbestuur de verantwoordelijkheid Voor demobili satie niet op zich neemt Wel reclame, neef! Anders niets! Om bij de kiezers te kunnen geuren, als de lui die aan Oorlogsbegrootingen geen geld uitgeven. De motie van Ter Laan, om de 3 oudste lichtingen naar huis te sturen, werd, zooals te verwachten was, ver worpen. Ook de Landbouwbegrooting is goed gekeurd. Straks krijgen we het levensmiddelen debat nog. Dan zal het er van langs gaan, neef! Nu is de Kamer bezig met het wets ontwerp tot verbetering van de salaris sen der ouderwijzers. En daarover zijn harde woorden ge vallen Zooals je weet is het wetje Marchant (elke onderwijzer 100 gld.) op advies van den minister niet door de Koningin bekrachtigd. Er was geen 3 miliioen over zei de minister. Toen kwam pa Cort zelf met een voorstel, dat de helft minder zou kosten en het geld brengen, waar 't niet zit. Tenslotte verhoogde de minister zijn voorstel óók tot 3 miliioen. Nu zal het dus evenveel kosten als 't voorstel Marchant. Maar 't zal meer hulp brengen, waar die 't meesest noodig is. Aan de mini mum lijders namelijk. Eigenlijk is 'tdus een premie op na latigheid van school- en gemeentebe sturen. Hoewel het ook onmachtige schoolbesturen mooi uit den brand helpt. Nu hebben knappe rekenmeesters aan de linkerzijde uitgerekend, dat het leeuwenaandeel in de zakken der chris telijke onderwijzers zal terecht komen. L>eze toch hebben over 't algemeen, om dat onze besturen niet uit de gemeente kas kunnen putten, een veel lager salaris dan hun openbare collega's. Tegen dit voorstel nu heeft links ge weldig gesputterd. Ketelaar, de Zeeuw, Visser, van IJzerdoorn en Troelstra hebben den minister fel bestreden. „Excellentie, [gij hebt een zeer slecht politiek beleid gevoerd riep Troelstra den minister toe. En Ketelaar poogt door een amende ment het oude wetje, hoewel iets uitge breid dan, terug te krijgen. Links heeft van de balanceer-politiek van Cort genoeg. Bovenal is hij den heeren het bijzonder onderwijs Veel te goed gezind. Dat vergeven ze hem nooit Op 20 Febr. zullen het voorstel Lob man (om den clirist. onderw. bij te pas sen, wat de openbare in dezelfde ge meente méér verdienen) en het opnieuw ingediende voorstel inzake het staats pensioen in de afdeelingen worden onder zocht. Dat laatste is een politieke troef van links. Als altijd, HAAGENAAR' Ned. Herv. Kerk. Beroepen Te Giessendam-Hardinx- veld, H. A. de Geus, te Veenendaal te Brielle, Th. Peter, te Sirjansland te Ilarlingen, G. Venema, te Koudum te Tilburg, G. Westmijse te Wildervank. Aangenomen Naar Ileeg, O. W. C. van der Veen te Hindeloopen. Bedankt Voor Schoonhoven, Mij drecht, St. Annaland, en Hoogeveeu, J. J. Timmer te Waarder; voor Zegveld, J. H. Koster, te ,s Grevelduin Capelle voor Zetten, J. de Bruiu, te Zeist. Geref. Kerken. Beroepen Te Meppel, A. Hoeneveld te Nijkerk. Aangenomen Naar Beetgum, J. Meijer te Bierum. BvdanktVoor Leidschendam, J. L. van der Wolf, cand. te Gouda. Christ. Geref. Kerk. BeroepenTe Steenwijk, H. Visser te Leeuwarden. Geref. Gemeenten. Beroepen Te Barneveld, J. R. van Oort te Middelburg. Benoemd tot onderwijzer(es) Benoemd Aan de Chr. School te Maasdijk Mej. C. van Wijck te Sluiskil, than Volontaire te Spui Axelte Oos terend, mej. J. A. van Dis, te Zaamslag te Kampen, mej. Rotschiet, aldaar. Voor de Diakenen. De Diaconale Conferentie dit jaar uit geschreven door de Vereeniging van Dia kenen in de Ned. Herv. Kerk, is vast gesteld op '25 April a.s. te Utrecht. Prof. Dr. J. R. Slotenmaker de Bruine en de heer Ph. H. Teune, tweede voor zitter van den Chr. Metaalbewerkers- bond, hopen 's morgens in te leiden het onderwerp „Diaconie en democratie." 's Middags zal „de zorg voor halfwee- zen" worden behandeld. Rooken in de kerk. Geknipt uit het „Hbl." Tijdens de godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk te Edam zag de pre dikant zich genoodzaakt een zijner hoor ders te verzoeken, op te houden met rooken Gedachten voor en van Op voeders. Ook de onderwijzer vergete niet, dat er in dit leven meer valt af te leeren dan aan te leeren. 't Is moeilijker uit zijn leerlingen te halen wat er in zit, dan hun op to leggen wat er niet in zit. Het is een hoofdfout van de jeugd, dat zij in vele dingen zoo maar binnen wil dringen, waarin men slechts lang zaam kan ingroeien. Do onderwijzer zij in de eerste plaats waar, in de tweede plaats mees terlijk. Hij zij echter nooit vervelend of meesterachtig. (Rotterd.) Onderzoe k-S choolraad. Aangifte voor het Onderzoek (opgave van datum en jaar van geboorte, voor namen voluit, verkregen akten en aan teekeningen, welke aanteekening(on) ver laugd wordt, inzendingen van getuig schriften en vijf gulden) moet plaats hebben vóór 15 Maart a.s. bjj den heer R. J. F. J. H. Nogarede te Rotterdam. Kiesrecht voor vrouwen en de bedeelden. Het Reglement van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. te Stiens (Fr.) is met algemeene stemmen in dien zin ge wijzigd, dat voortaan ook vrouwen en bedeelden het kiesrecht bezitten. De wereldgebeurtenissen doen steeds hun invloed golden op de beurs. Men zou de beurs de evenaar kunnen noemen van de weegschaal, die oogen- blikkelijk doorslaat, zoodra in een der schaten, oorlog of vrede meer gewicht wordt gelegd. Met het verdwijnen van de kansen van een algemeene vrede, liepen de Marken terug van 42.35 tot 41.70 en de Kronen van 27,10 tot 26,723. Trotzky 's verklaring, dat de Russische buitenlandsche leeningen eerst zullen worden geannuleerd als de omstandig heden dat noodig maken, had tijdelijk een gunstigen invloed. De Russische obligatie- markt begint een meer speui- latief karakter te krijgen. Ongetwijfeld zal het sluiten van de vrede tusschon de centralen en de Oekraine^en goeden invloed hebben, althans voor de Zuid- Russische spoorwegwaarden. Overigens had de beurs een kalm verloop. De stakingsbeweging in ons land oefende geen invloed. Volgens officieele opgavee werd mee gedeeld, dat Amerika aan Engeland heeft geleend 2045 milioen dollar, aan Frankrijk 1285 millioem aan Italië 500, aan Rusland 325, aan ifelgië 77 en aan Servië 4 miliioen dollar. Dit gevoegd bij de eigen kolossale militaire uitgaven en de achteruitgang op industrieel en handelsgebied geeft voor de Unie te deuken. Amerika zal voortaan met z'n voorschotten wel voorzichtig aan doen, want de oorlog moet tenslotte de staats- credieten in Europa, ook in Eneeland, doen wankelen, TER NEUZEN. Huwelijks-voltrek kingen. 7 Febr. Jacob Marinus Simons oud 23 j., jm. en Ebrina Kolijn, oud 21 j-, jd- Geboorten. 5 Feb. Anthonius Gusta- ves, z. van Hendrikus Johannes Snoek en van Rosalia Sophia Jacobs. GJFebr. Helena Cornelia, d. van Frederik van der Hooft en van Janna Zegere. 7 Febr. Michiel, z. van Adriaan Beerens en van Dina Janneke Machielsen. Wilhelmina Cornelia Christina d. van Edmundus Pielaet en van Maria Franciscr Apolo- nia Kool. 9 Febr. Leendert Adriaan, z. van Simon Petrus van der Hoofd en van Johanna Helena de Smidt. Adriana d. van Daniel de Kubber en van Eliza beth de Feijter. HOEK. Huwelijks-aangiften. 18 Jan. Koop Kuipers, oud 24 j., jm. en Sara Johanna Cornelia Wolfert, oud 24 j., jd. Geboorten. 1 Jan. Catharina, d. van Francois Maas en van Catharina Buijze. 4 Jan. Jacoba, d. van Pieter Meertens en van Helena Kolijn. 6 Jan. Abra ham, z. van David de Groote en van Maria Meeusen. 9 Jan Margaretha Neeltje, d. van David Scheele en van Janna Dieleman. 11 Jan. Jan, z. van Francois Bakker en van Maatje Roose. 14 Jan. Willem, z. van Jacobus Scheele en van Tanneke de Kraker. Ebrina, d. van Leendert Dieleman en van Jacoba Cornelia de Regt. 19 Jan. Maarten, z. van Pieter Maas en van Sara Suzanna van der Gouwe. 27 Jan. Louis Abra ham, z. van Daniël Meeusen en van Jacoba Pieternella Bruggeman. 28 Jan. Geertruida Francoise, d. van Francois de Blaeij en van Geertruida Kempe. 30 Jan. Jacob, z. van Abraham Kusse en van Clazina van Belzen. Overlijden. 12 Jan. Koosje Klaassen, oud 6 m., d. van Jan Dirk en van Maria de Meester. 19 Jan. Pieter Franciscus van Kolk, oud 54 j., echtg. van Rosalie van Waes. 26 Jan. Willem Verhelst, oud 4 m., z. van Johannes Gerard en van Cornelia de Groote. Einde van den oorlog met Rusland BREST-LITOFSK, 10 Feb. (Wolff.) In de zitting van heden heeft de pre sident van de Russische afvaardiging medegedeeld, dat Rusland er van af ziende een formeel Vredesverdrag te teekenen, den Oorlogstoestand met Duitschland, Oostenrijk-IIongarije Tur kije en Bulgarije voor geëindigd verklaart en tegelijkertijd bevel tot volkomen De mobiliseering der Russische strijdkrach ten aan alle Fronten geeft. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 13 Febr. 14 15 16 17 18 19 2.52 3.32 4.14 4.56 5.41 6.33 7.39 3.13 3.53 4.34 5.18 6.6 7.3 8.19 Heden nam de Heere tot Zich onze innig geliefde Eehtge- noote, Moeder, Behuwd- en Groot moeder, in den ouderdom van ruim 70 jaar. Uit aller naam, J. C. HAGEMAN. Hilversum, 7 Febr. 1918. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van belanghebbenden ingevolge circ. no. 21 lo. Het vervoer van manufacturen uit eenig deel eener gemeente naar alle overige deelen des Rijks, hetzij iu of buiten die gemeente gelegen, is verboden; 2o. onder manufacturen worden in deze beschikking verstaan alle textiel- goederen, niets uitgezonderd, in ruwen, half bewerkten of afgewerk- ten staat (ook (geconfeetionneerd), vervaardigd van dierlijke, plantaar dige en,'of kunstvezels; 3o. het verbod sub lo gesteld is niet van toepassing op zendingen van niet meer dan 10 K.G. brutogewicht; 4o. het verbod sub lo gesteld is niet van toepassing voor zoover het ver.voer gedekt is door een vervoer- vergunning (geleide biljet) afgegeven door het Rijksbureau |voor Manu facturen 5o. ontheffingen van het verbod sub lo gesteld kunnen zoo noodig onder daarbij te stellen voorwaarden wor den verleend door het Rijksbureau voor Manufacturen, Wiilemstraat 54, 's Graven h age; 6o. deze beschikking treedt in werking op den dag na de afkondiging in de Staatscourant met uitzondering voor zoover betreft het vervoer van manufacturen uit hunne opslagplaat sen naar de markt en vau de markt naar de voormelde opslagplaatsen van het restant der ten verkoop aangeboden goederen. Voor deze categorie treedt de beschikking in werking op 5 Febr. 1918. Ter Neuzen, 11 Febr. 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, ter voldoening aan circ. No. 33 afdeeling Crisiszaken dato 5 Febr. 1. Het vervoer en de aflevering van haring, kleiner dan 13 cM., alsmede van spiering, in verschen toestand, kleiner dan 10 cM. en in gerookten toestand kleiner dan 9 cM. is ver boden, met ingang van 5 dezer 2. van dit verbod kan op schriftelijke aanvraag ontheffing worden verleend door den Hoofdinspecteur der Vis- scherijcn, van Galenstraat 4143,v 'sGravenhage, of door de be trokken Inspecteurs der Visschcrijen in het betrokken district. Ter Neuzen, 11 Febr. 1918.' De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, ter voldoening aan circ. No. 34 Afd. Crisiszaken dato 5 Febr. jl., dat het verbod van aflevering van thee als drank of op welke andere wijze ook mede van toepassing is op sooieteiten. Ter Neuzen, 11 Febr. 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De ondergeteekende maakt het geachte publiek van Ter Neuzen en Omstreken bekend, dat hij zijn met de daaraan verbonden Stoomzagerij en Schaverij heeft overgedaan aan zijne Zoons G. en D. Verlinde. Dankende voor het zoo ruimschoots genoten vertrouwen beveelt hij zijn op volgers minzaam aan. A. VERLINDE. Ter Neuzen, 8 Febr. 1918. Naar aanleiding van boven staande advertentie, brengen ondergeteekenden het geachte publiek van Ter Neuzen en Omstreken ter kennis, dat zij de ZAAK van hunnen Vader heb ben overgenomen en bevelen zich min zaam aan. De zaak zal voortaan gedreven worden onder den naam van GEBRs. VERLINDE Ons beleefd aanbevolen houdende. G. VERLINDE. D. VERLINDE. Ter Neuzen, 8 Febr. 1918. De gierigheid. Droef einde. De Mammon. Een laffe daad. Woningnood. Dure varkens. Je Oom HELENA LAMBERTA FRANCISCA HAGEMAN—Simons,

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 3