Buitenlandsch Overzicht. Uit het Binnenland. Uit de Pers. Leestafel. Uit de Provincie. Het verkiezingscongres der S.D.A.P. Wie dat betalen zal Wel de Staat. Maar hoe de Staat bij de toch al duizelingwekkende uitgaven voor de toe komst (arbeiderswetgeving, ouderwijs- gelijkstelling, oorlogsuitgaven enz.), bet noodige geld zal krijgen Wel door de belastingschroef nog ettelijke slagen om te draaien. Dat is een heel eenvoudig en probaat werkend middel. Maar dan zeker door belastingverhoo- ging voor de „kapitalisten" V 't Mocht wat De middenstand zal ook moeten bloe den, en de mindere man zal eveneens zijn penningskens moeten offeren. De practijk wijst dat wel uit. In gemeenten, waar de socialisten de meerderheid vormen, kunnen ze het geld ook al niet „halen waar 't zit". Maar dan is het socialistische stelsel óók voor den arbeider niet verkieslijk, terwijl het voor den middenstand een strop zou zijn, merkt de lezer op. O, zooDat zullen de kiezers ook begrijpen. Hopen we, van niet te laat. Nu zijn er in Troelstra's partij echter ook nog, die ,het zaakje niet vertrouwen. Die niet gelooven, dat al die heerlijk heden ons deel zullen worden, zélfs al zitten Troelstra en Wibaut en andere soci's achter de regeeringstafel. Die het eigenlijk niet goed kunnen vinden, dat de partij nu in eens regee- ringspartij zal worden. Die maar liever in de oppositie bleven, en critiek willen oefenen. Die hun roode „mede-proletariërs" het galapak misgunnen. Al diegenen moeten tóch de reuzen zwaai van de leiders meemaken. De eenheid van de partij is er mee gemoeid. Daarom heeft Troelstra ook voor hen een woord Als ze niet meewillen. de liberalen, als ze niet als makke hondjes in 't roode gareel willen loopen, dan Woest rollen Troelstra's oogen, zijn vuist balt zich, de woorden perst hij uit zijn keel, dan zou het Nederlandsche proletariaat de roode revolutie uit Rus land met geestdrift begroeten in onze lage landen. Of in de taal van Duys: „Dan, zullen we alle clericale en liberale koppen te pletter slaan En dan davert het applaus, in lange na-dreuning door de mèetingzalen. De positie iè gered 1 Zóó snijdt het mes naar twee kanten. Gerust kunnen de „kameraden" Troel stra minister laten worden. Want óf hij zal de regeering beheerschen, en Nederland zal door een socialistisch be stuur als proefkonijn voor allerlei socia listische maatregelen worden gebruikt, of hij zal niets kunnen uitvoeren, door den onwil der burgerlijke partijen, maar dan is het woord aan de massa van de straat. Dan zullen stakingen, betoogingen en onlusten afdwingen, wat 1 roelstra niet vermocht te geven. Laten de kiezers hun oogen toch openen voor het gevaar van een socia listisch bewind. Te Arnhem werd Zaterdag en Zondag onder leiding van Schaper het buitenge woon congres der socialisten gehouden. In zijn openingswoord wees Schaper op de Russische revolutie. Daar is der bourgeoisie alle invloed ontnomen, hoe wel de socialisten er onderling bakke leien. Die Russische revolutie is een leelijk brokje werkelijkheid voor een socialist. Hij moet het slikken, zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken, maar Jekker smaakt het niet. Doch 't is nu eenmaal de democratie, die daar in 't groote Iiussenland heerscht. - En de democratie is 't gouden kalf, hetwelk de socialisten vereeren, Mr. Troelstra had tot taak, het con gres lekker te maken voor socialistische ministers. Daar werden heel wat woor den voor gebruikt. De anarchisten wer den als verraders van de arbeidersbe weging aangeduid. Alleen aan de S.D.A.P. is de beharti ging van de belangen onzer werklieden toevertrouwd. Waarschijnlijk dacht Troel stra bij al die zelfverheerlijking niet aan 't. oud-Hollandsch gezegdeEigen lof stinkt. Algemeen vrouwenkiesrecht, staatsbe- deeling, enz. waren Troelstra's wen- schen. En toen kwam het. Niet de S.D.A.P. is afgezakt naar het burgerlijke stand punt foei, neenmaar dg bour geoisie is opgeklommen tot de hooge re gionen der socialistische beginselen. Prachtig gevonden is 't niet? Annexatie in 't groot! En dat door een democratisch man als Troelstra Voor demobilisatie neemt het Parti]- bestuur de verantwoordelijkheid niet op zich. Een socialistisch bewind zal dus aan de mobilisatie geen einde maken. De heeren zijn zoo verstandig, om in te /.ien, dat er wel érger militarisme is, dan het Nederlandsche. En daarom moet ons leger, 't geweer aan den voet, ons vaderland verdedigen. Een voorstel van Dordrecht om na len oorlog geen man en geen cent tic* oude leuze 1 meer toe te staan, werd dan ook na bestrijding door Troel stra, met 492 tegen 190 stemmen ver worpen. Ook op militair gebied is de partij re geerings-bereid en geschikt geworden. Merkwaardige evolutie Om te onthouden is ook de uitspraak, dat als links wint, en de socialisten dus met do liberalen ministersportefeuilles moeten deelen, dat dan de socialisten de leiding zullen hebben. En dat lijkt ons juist. We kennen de slapheid van het ver zet der liberalen tegen de socialistische eischen. 1913 heeft ons dienaangaande heel wat geleerd. Onze kiezers hebben te kiezen tus- schen een socialistisch óf een rechtsch bewind. Een andere mogelijkheid is er niet. Alleen kunnen de liberalen de meer derheid niet halen. Die tijd is voorbij en komt nooit terug. Al wie in 1918 op een liberaal stemt, vergroot daardoor de kans op een so cialistisch bewind En wat dat in de naaste toekomst zal beteekenen, zeggen de woorden van Troelstra, die beweerdeEen revolutio naire toestand in ons land zal door een socialistische regeering niet tegengegaan worden maar gebruikt worden om de niet-bezittende klasse (lees de S. D. A. P.) verder te brengen. Waakhond te spelen voor 't burgerlijk regime, vertikt de S. D. A. P En met zulke menschen zullen straks de liberalen moeten [regeeren met zulke lui samen tegen reclits optrekken. Of de „Nederlander" niet gelijk heeft die op grond van dat samengaan, de liberalen een nationaal gevaar noemde Hoe aaiffbkkelijk Troelstra de minis- terportefeuille's ook had voorgesteld, toch kwam er verzet. De een vreesde voor verzwakking van den klassenstrijd een ander wilde niet met de burgerlijke partijen samenwerkenDuijs noemde Schaper conservatief, omdat deze het pleit had gevoerd voor staatsbedeeling op 65 jarigen leeftijd. Reeds in 1897 was de eisch der S. D. A. P.op 60-jarigeu leeftijd. Dat moest zoo blijven vond Duijs. Wel ja, waarom niet? Wat heeft een „dooie" nou aan een rijksdaalder En Duijs hoeft toch niet voor de centen te zorgen Den Haag kwam met een motie, om na de verkiezingen, als links de meer derheid héét, een congres te houden, om de vraag te bespreken, of de S. D. A. P. al dan niet aan de regeering zal deelnemen. Nog zoo gek niet. Zegt het spreek woord ook nietmen moet de huid niet verkoopen, vóór men den beer geschoten heeft Maar de socialistische leiders willen minister worden. Nu, het baantje is niet zoo slecht 1 En daarom vond Schaper, dat het Partijbestuur en de Partijraad daarover dan maar moesten beslissen. Over zoo iets kun je op een congres niet goed spreken. Daar gooien sommige onver antwoordelijke leden in hun loslippigheid er |maar van alles uit. Dingen, die je soms vier jaar lang moet hooren. Is 't niet curieus? 't Zelfde hebben de heeren altijd in de Tweede Kamer en op vergaderingen gedaan. Maar als ze straks minister worden moeten de partijgenooten d'r mond maar eens een beetje houden. Als minister heb je aan zoo iets geen lol. En nu zullen ze de partij onder cu- rateele zetten. Daarvan waren de soci's echter niet gediend. Met slechts enkele stemmen tegen werd de motie aangenomen, 't Partijbestuur moest het maar slikken Daarna werd het verkiezingsprogram in z'n geheel aangenomen. Daarmee gaat de S. D. A. P. dus in zee. Wint links het, dan zal volgens dat program ons land in de komende periode worden bestuurd. Al wie Nederland een socialistisch- liberaal bewind, dat socialistisch zal moeten regeeren, wil sparen, heeft in Juni te stemmen op de rechtsche lijsten. Voor 't eerst na langen tijd, hooren we het woord nu niet als hoopvol verwachten, als smachtend verlangen, maar als werke lijkheid. De vrede tusschen de centrale rijken en de Oekraine is een feit geworden. Zoo hebben thans de onderhandelingen te Brest-Litowsk succes gehad. Hoewel voorspellen, vooral ten op zichte van Rusland, gevaarlijk is, geloo ven we toch dat Trotzky en de zijnen nu ook wel spoedig eieren voor hun geld zullen kiezen. Noord-Rusland is, wat levensmiddelen enz. betreft, beslist op de Oekraine aan gewezen. Het kan het er niet buiten stellen. Naar de telegrammen laten doorsche meren, schijnt liet, dat de Oekraine aan de middenrijken levensmiddelen heeft beloofd. Nu in 't rijke en vruchtbare land „der zwarte aarde" moet, naar men zegt, nog graan in overvloed zitten. In ieder geval kan, als orde en rust er heerschen, er dit jaar heel wat ver bouwd worden. Zuid-Rusland heet niet tevergeefs een korenschuur van Europa. Omgekeerd schjjnen de centrale rijken beloofd te hebben, de Oekraide als zelf standige staat te erkennen. Trotzky heeft er dus het kijken naar. Hij zal nu wel wat minder hoogen toon aan slaan, al zegt hij thans ook den vrede tussclien de Oekraine en midden-Europa niet te erkennen. Er is veel kans op. Waarschijnlijk zal de Oekraine er niet op tegen hebben, om Bessarabië aan Roemenië terug te laten komen. Wel zal de onruiming van het bezette Roemeensche gebied eenige moeilijkheden meebrengen, maar er mag verwacht worden, dat Bulgarije de Dobroedsja (tusschen Donau en Zwarte zee) wel van Roemenië zal kunnen loskrijgen. Men moet niet vergeten, dat Roemenië verslagen is, en geheel afgesloten van zijn bondgenooten. De Bolsjewiki met Trotzky aan 't hoofd zullen nu wel moeten toegeven. Poolsche regimenten trekken Noord- Rusland binnen. Hebben zelfs Smolensko bekend uit Napoleons tocht reeds bezet. Troepen van de Oekraine benauwen de Bolsjewiki uit het Zuiden, nog ver sterkt met kozakkenafdeelingen. Daarbij komt, dat Trotzky het met zijn troepen druk heeft om de zegeningen der democratie in Finland den bewoners op te dringen. Hongeropstootjes en contra-revolutio naire bewegingen zullen het hunne er aan toedoen. Maar of jTrotzky vrede sluit of niet, Duitschland kan het gros van zijn sol daten gerust naar vervoeren. Daar zal het wel worden versterkt door Oostenrijksche troepen. Ook Bul garije zal met zijn mannetjes wel aan het groote offensief deelnemen. En stellig zullen enkele Turksche afdeelingen de macht der centralen versterken. Tegenover die plotselinge vergrooting van Duitschlands macht, kan de entente niet een even groote vermeerdering van haar troepen stellen. Ook de aanvoer van Amerikaansche troepen kan dat niet. Vooreerst heeft de Unie niet veel geoefende troepen, en in de tweede plaats is het vervoer moeilijk en kostbaar. De duikbooten zijn een niet te versmaden vijand, zooals' ook de torpedeering van de Tuxania heeft bewezen, die uit een sterk bewapend convooi (geleide) werd weggeschoten. De bewering, dat Duitschland er aan het Westfront nog nooit sterker heeft voorgestaan dan thans, lijkt ons juist, al gelooven we niet, dat ze wat het aantal betreft in de meerderheid zullen zijn. Het zal een heete strijd wordefi, straks. En het is verklaarbaar, dat de entente volkeren, spijt alle officieele verklaringen, zich niet erg behaagelijk gevoelen. woedt de strijd tusschen de Finnen (witte garde) en de Russen (roode garde) nog voort. Toch winnen de Finnen veld. Ook schijnt het, dat Zweden, hetzij door een leger, of door het leveren van wapenen aan vrijwilligers, Finland te hulp zal komen. Hoewel er in Zweden ook een partij is, die van geen inmenging wil weten. Wat niet onverstandig is ook NOG GEEN TIIEE. Het gerucht gaat dat 15 dezer weder met de distributie van thee zou worden voortgegaan schrijft het N. v. d. D. Te bevoegder plaatse werd ons echter verzekerd dat daarvan geen sprake is, dat er de geheele maand Februari nog geen thee komt en dat niemand nog zeggen kan wanneer wel. De Minister is nog altijd bezig met te trachten een overzicht te krijgen van de in het land aanwezige voorraden en als laatste datumj waarop de leveran cier daarvan mededeelingen moeten doen is 17 Februari opgegeven. Daaruit kan ieder reeds zien. dat die datum van 15 dezer even fantastisch is als de thee die we dan zullen drinken. HANDELSTELEGRAMMEN. Volgens een te Den Haag ontvangen bericht is de bekende maatregel van Engeland inzake 't handelstelegrammen- verkeer opgegeven, zoodat dit verkeer weder geheel vrij is. LAND- EN TUINBOUW. De pogingen om bij reorganisatie van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij ook den tuinbouw daarin op te nemen zijn mislukt. LEVENSMIDDELEN VOORZIENING. De Wethouder van de Gemeente bedrijven te Dordrecht, de heer M. v. Zanten heeft een oper, brief gericht aai; de leden der Staten Generaal waarin hij dezen verzoekt den Minister van Landbouw categorisch de volgende vra gen te stellen a. Zijn er voor de maanden Mei en Juni a.s. voldoende (eetbare) aardappelen of brood of vet, rijst of peulvruchten beschikbaar b. Zijn of worden alle practische maatregelen genomen om door de voort brengselen van eigen bodem Nederland te doen ontkomen aan den Wereldhon gersnood CHRISTELIJK SOCIAAL CONGRES. Naar „De Standaard" verneemt, heeft dr. Kuyper zich bereid verklaard, om het tweede Sociaal Congres nog dit jaar te helpen saamroepen. Nog in deze maand zal de eerste vergadering van het in 1914 te dezer zake aangesteld Bestuur worden saamgeroepen. Besturen van Ghristelijke Vereeni- gingen, zijn al uw leden al abonnee op „Zeeuwscli-Vlaanderen V Neen Wek ze dan op het te worden. 6e dient daardoor het belang van uw Vereeniging. De naderende vrede. Steeds meer openbaart zich van allen kant de onwil der volken, om zich nog langer dan strikt noodig is, in den feilen oorlog te laten meeslepen. Voor zoover er strijd en worsteling noodig was, is er nu uitgevochten. De krachten zijn gemeten. Elk waagstuk vau moed en overmoed is bestaan. Alle gegevens liggen thans voor de hand om de eiudrekening op te maken. Hieruit word van lieverlede de wensch der natiën geboren, om het zwaard er bij neder te leggen, de rekening op te maken, en de conditiën voor den vrede te gaan formuleeren. Dien weg gaat 't dan nu ook op, en vrij zeker mag verwacht, dat eer het nu ingetreden jaar geheel om is, de vredestichters hun slag zullen geslagen hebben. Het pijnlijke hierbij is maar, dat even als deze oorlog buiten den God der vol keren om begonnen is, hij ook buiten alle consideratie van het heilige zal beëindigd worden. Zelfs toen Napoleon het Europa door zijn krijgsrijmoer verontrust had, gaf de Reveil toch een religieuse aaudrift om den vrede te herwinnen. Ditmaal ech ter schijnt dit geheel te zullen uitblijven. De Raus deed een poging,gaf een wenk. maar er is niet op ingegaan. De beslis sing zal vau den Russischen kant komen en juist de Russische geweldenaars en doordrijvers stellen er prijs op, bij de machtige critieke beslissing, die komt, zelfs den naam van den Almachtige niet te noemen. Ook in Engeland, waar oudtijds het godsdienstig element steeds beslissend meetelde, wordt thans schier elk religieus woord ingehouden. Eu in Amerika is de autocraat van de Demo cratische richting aan het woord, die vanzelf het religieuse uitgangspunt ter zijde zet. 'Gezond is alzoo de toestaud in 'tminst niet. God wordt met volle bewustheid opzij gezet. Doch juist hieruit wordt een zoo volstrekt wanhopende toestand ge boren, dat alles ten slotte zwichten en bezwijken moet. en uit deze alles ver wat rende onbezonnenheid zal de onmacht om den oorlog voort te zetten, geboren worden. En het zal die onmacht zijn, waaruit ten slotte van zelf de terugkeer van den vrede ons ten deel valt. (Stand) Zes en dertig Nagelaten Oefeningen door Wulfert Floor. In deze uitgave van den bekenden uitgever van Christelijke werken, J. H. Kok te Kampen, word ons gegeven het werk van een Schriftgeleerde, die dooi den H. G. in de dingen van Gods ko ninkrijk was afgeleid. Een eigenaardig man, die Wulfert Floor de eenvoudige landbouwer in Driebergen, die in 1875 stierf. Terecht werd van hem gezegd, dat hij een leeraar was, zonder papieren diploma of kerkelijke aanstelling. In heldere, soms aangrijpende taal, worden de heilswaarheden gepredikt. Het is een werk, dat hoewel door een eenvoudig man geschreven, een schat van leering bevat. Met een boek als dit, zich in onzen tijd van gejaagdheid en oppervlakkig heid, eens nu en dan even afzonderen- is zegenrijk voor het geestelijk leven. Het sticht en tl oost- Voor ieder heeft het iets. We kunnen het van harte aanbevelen. Het verschijnt in 15 wekelijksche af leveringen a f 0.25. In eens compleet besteld kost het gebonden f 4.25. De Gezondheid. Over dit tweemaal per maand ver schijnend orgaan kunnen we kort zijn. We verwijzen naar wat we over het eerste nummer van den 3den jaargang schreven. Het verschijnt bij Joh. Morks te Den Haag. Vrijdagavond werd in het lokaal „Een dracht" in de Kandeelstraat de veer tiende jaarvergadering gehouden van de Christelijke Werklieden-Vereen, alhier. Na op gewone wijze de vergadering te hebben geopend, sprak de voorzitter een openingswoord, er op wijzende dat het thans de 3e maal is dat we onder deze omstandigheden onze jaarvergade ring vieren. Ziende op hetgeen dat achter ons ligt, past het ons met dankbaarheid te herdenken hoe wij tot nogtoe zjjn gespaard. Ook de Vereenieing kan met dank terug zien op het afgeloopen jaar, hetgeen uit de volgende verslagen bleek. De ontvangsten der Vereeniging waren f704.85, de uitgaven f624.605, saldo f 80.246. Dit zijn mooie cijfers, ze zouden echter nog mooier zijn indien hieronder niet was begrepen eene leening ten be hoeve van verbouw locaal a f 450, dus eigenlijk een groot tekort. De Werkloozenkas was op 1 Jan. 1918 groot f 181.56. De inkomsten ziekenkas waren f 165,81, uitgaven f 124,50, saldo met vroegere overschotten f829.25. De inkomsten van het vakonderwijs waren met inbegrip van Rijks-, Provin ciale en Gemeente-subsidies f 618.25, de uitgaven bedroegen f692.81, alzoo een nadeelig slot van f74 Het ledental vermeerderde met3,iiet getal begunstigers bleef stationair. Het vakonderwijs bloeit. Liet locaal is geheel bezet met leerlingen. Ook de gebouwcommissie was voldaan. Alge meen valt het locaal voor vergaderen zeer in den smaak. Zij hoopt dan ook dat nog meer vereenigingen er hare vergaderingen zullen houden. Na afhandeling van de gewone werk zaamheden kwam het ueusje van den zalm „Evenredige vertegenwoordiging". Op zeer heldere en practische wijze werden wij in de nieuwe methode van verkiezingen ingeleid. De inleider, de WelEd. lieer D. Sweepe, bezit tact om een onderwerp als dit genietbaar te maken. Eerst liet hij de verschillende kies stelsels de revue passeeren. Komende tot het nieuwe stelsel toonde hi] aan hoe de wijze van stemmen plaats zal hebben. Ter verduidelijking was een groot stembiljet opgehangen. Na er op gewezen te hebben dat thans meer dan ooit samenwerking geboden is en nog meer dan vroeger dient gewerkt om allen politiek gezond te maken, voor al de kleurlooze middenstof, die toch voor elke politicus lastig is, wees hij ons den weg om tot deze kennis te komen en beval daartoe ons blad ten zeerste aan. Een daverend applaus beloonde spreker voor zijn heldere uiteenzetting. Nadat nog enkele personen eenige inlichtingen hadden gevraagd omtrent, samenvoeging Jvan kringen enz., welke door spreker werden beantwoord, was de voorzitter de tolk der vergadering toen hij aan den geachten spreker zijn dank bracht voor zijn leerrijk referaat. Hierna werd de vergadering met ge zang en dankzegging door den vice- voorzitter gesloten. Vrijdagavond hield do zangvereeni- ging „Flandria" een uitvoering onder leiding van haren directeur, den heer Dr. Ten Bruggencate, de bovenzaal van het „Hotel des Pays" alhier was geheel gevuld met belangstellenden. Zij werd geopend door het koor, met den „Psalm des Vertrouwens" van Heine. Het hoofdnummer van het programma was „Der Rose Pilgerfahrt" van R. Schu- man, voor koor, solo-stemmen en piano. Voorts werden verschillende koren, duetten en solo's gezongen. Het koor zong „Halleluja" uit Der Messias van Handel. Nadat de voorzitter. Dr. Middelberg, een woord van dank had uitgesprokon aan de solisten, werden voor slot ge zongen de twee eerste coupletten van het Zeeuwsch-Vlaamsch Volkslied. Het was een succesvolle avond. Axel. Zaterdagavond ontstond een begin van brand in de groenten-drogerij van den heer Zonnevijlle. Een smeulende hoop leemen werd door emmers water gebiuscht. De Minister van Financiën maakt bekend, dat is opgelegd aan Francois Dekker te Axel, een aanslag tot navor dering van oorlogswinstbelasting over het belastingjaar 1915, ten bedrage van f530. Opening N. V. Nederlandsche Groentendrogerij „Canis- vliet" te Sas van Gent. Op Vrijdagnamiddag 8 Febr. ten 2 ure had de officieele opening plaats der N. V. Ned. Groentendrogerij Canisvliet te Sas van Gent in tegenwoordigheid van Burgemeester en Wethouders, leden der Kamers van Koophandel der gemeen ten Terneuzen en Sas van Gent. Door het dagelijksche Bestuur der ge noemde fabriek werden de aanwezigen rondgeleid en begon men met het be zichtigen der wasch- en schil-inrichting, welke op de meest moderne en hygië nische wijze is ingericht. Eenige proe ven werden genomen met het wasschen en schillen van wortelen teneinde de gasten de werking dezer machines dui delijk te maken. Hierna kwam men in de snij-inrichting, waar de wortelen en knollen machinaal worden gesneden. In een onderafdeeling hiervan was het personeel bezig met het uitboren der stronken van witte kool, welke daarna in een koolsnijmachine werden gesne den de vrouwen met hunne speciale kapjes maakten een zindelijken indruk. Verder werden in dit lokaal nog bezich tigd de machines waarmede uien wor den geschild en andere .waarmede snij selderie, boerekool enz. worden gesne den. vrede, Zal Roemenië volgen het Westfront In Finland TER NEUZEN, 12 Februari 1918.

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 2