Biiitenlaiidsch Overzicht. Uit de Pers. Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. Uit liet Binnenland. openbare vergadering togen den schrijver in het „Zeeuwsch Nieuwsblad" entegen den redacteur van ons blad de zegenin gen van het socialisme voor de arbeiders verdedigen. Daartegen hebben we, mits na vooraf over spreektijd, verdeeliug van toegangs bewijzen enz. gesproken te hebben, ter gelegener tijd -geen bezwaar. We zijn wel eens meer met socialisten in debat geweest. Maar om met den schrijver in het „Zeeuwsch Nieuwsblad" samen tegen den heer Lindeyer op te trekken, dat lijkt ons niet goed. We vreezen minder dicht bij de libe ralen te staan, dan de heer Lindeyer zelf. We bestrijden ze, en zullen tegen hen, evenals tegen het socialisme nog menig stukje plaatsen. Om der wille van het beginsel, dat we als verderfelijk voor ons volk moeten bestrijden, niet om de personen. 't Speet ons daarom ook, dat de „Baan breker", die laatst naar aanleiding van het optreden van Mr. de Wilde een gruwelijk spotstukje plaatste, thans een trap naar burgemeester Huizinga deed. We begrijpen wel, dat de heeren van onze Patrimoniummannen, die zooveel voor onze arbeiden doen, niet veel moe ten hebben. Ze houden heel wat mannetjes van de S. D. A. P. af, doordat ze op betere v ijze opkomen voor den werkman. Maar daarom behoeven ze persoonlijk niet beleedigd te worden. Dat heeft men Kuyper tallooze malen gedaan, dat ondervond Talma, dat ken nen ook Huizinga, Smeenk e. a. Laat ons elkanders beginselen met eerlijke {middelen bestrijden, en onze eigene verdedigen. Wat het openbaar karakter betreft van een vergadering, snijdt zijn opmer king geen hout, dunkt ons. Een courant is niet minder openbaar. Laat de „Baanbreker" aantoonen, dat de openbare ouderwijzers in Oost-Stel- i hfjgwerf wel door de socialistische meer derheid in den Raad voldoende bezoldigd zijn, en dus ongelijk hebben met hun optreden. Laat de „Baanbreker" bewijzen, dat wat we schreven over het optreden der socialisten in. 1911 en in 1916 onwaar was. Laat de „Baanbreker" aantoonen, dat wat Prdï. Diepenhorst sqhreef niet volgt uit het Gemeente-program, en niet door Wibaut in „de Gemeente" is ontwikkeld. Dat werkt méér uit dan een openbare vergadering, die door betrekkelijk weini gen kan worden bijgewoond, terwijl honderden de courant rustig kunnen lezen. V Handen uit de mouwen. Op Vrijdag 15 Februari zal het Cen- tralen-Convent vergaderen, om te be handelen; le. het Program van Actie en 2e. de kwestie der candidatenlijsten. De kiesvereenigingen hebben de des- betretfende stukken nu reeds ontvangen, en kunnen ze bespreken' Het is kort dag. Alles moest haastig gaan. Maar het moet en dan kan het ook. Op de vergadering, die dus ten spoe digste moet worden gehouden, stelle men ook aan de orde het nazien der kiezerslijsten. Tot 25 Februari is ieder bevoegd, bij het gemeentebestuur aanvulling te vragen van de kiezerslijst, waarop hijzelf of een ander vergeten is. Waar men op de secretarie's overladen is met werk, en alles overhaast moest gebeuren, zullen er bijna zeker fouten gemaakt zijn. Laten onze kiesvereenigingen daarom (een) commissie('s) vormen, om die lijsten eens terdege na te zien. Er mag' niet één Antirevolutionaire' of Christelijk- Historische kiezer door nalatigheid van het kiesrecht verstoken blijven. Des noods verdeele men de gemeenten in wijken. Ook do trageren moeten maar eens aan 't werk. Dan worden ze vanzelf ijveriger. Ook de actie tot bewerking van de kiezers mag niet langer uitgesteld. Onze kiesvereenigingen hebben bij de verspreiding van „Zeeuwsch-Vlaanderen" het hoogste belang. Niet alleen de besliste partijmenschen, maar ook de kleurlooze middenstof moet ons blad lezen. Handen uit de mouwen V Krabbelen ze terug liet schijnt wel, dat vele liberalen de onderwijsbevrediging nog maar niet willen. Alvorens een behoorlijke en billijke subsidieregeling is tot stand gekomen, waardoor óók de ontplooiing van het liristelijk Middelbaar Onderwijs moge lijk wordt, willen ze met kwistige hand ons landje met de zoogenaamde neutra le Rijks Hoogere Burgerscholen over dekken. Laten we hopen, dat de Muralts en de Olio's het links niet winnen. Ze zouden dan, voor de linkerzijde dc eigen glazen ingooien. Want zóó smeedt men de drie Recht- sclie partijen als met cement samen. Van een andere groepeering der partijen komt dan zeker niets. Ook de christelijke arbeiders zullen, spijt hun bezwaren tegen het optreden sommige rechtsche Kamerleden, zich het vuur uit de slóffen loopen, als het gaat om de christelijke school. Die school is Jiun lief. Zij willen de bevrediging. Aan den schoolstrijd willen zij, evenals allen ter rechterzijde, een einde gemaakt zien. Wil links het anders, goed. Dan zullen we in Juni den heeren een slag toebrengen, die ze lang zal heugen. Want wij pleiten voor het recht. Voor eerlijke vervulling van een gegeven be lofte. En waar de zaak zóó staat, daar vree zen we niet, in welken zin de meerder heid van ons volk zal beslissen. We hebben het oppermachtige libera lisme van Kappeyne verslagen. We durven heusch den strijd met de Mu ralts wel aan. Op voor ouze school 1 Voor de Schoo met den Bijbel is Rusland nog steeds. Thans blijkt, dat het de Oekraine gelukt is, om de Bolsjewiki te verdrijven De afgevaardigden van de Oekraine zijn ook weer te Brest-Litowsk veschenen en hebben Trotzky beschuldigd van verdraaien van de berichten over Zuid Rusland. Trotzky schijnt er vreemde begrippen op na te houden. Hij heeft Finlands zelfstandigheid er kend, maar verklaarde de noodzakelijk heid niet in te zien, de Russischejroode garde uit Finland terug te roepen. Deze vecht, plundert en moordt er dan ook nog naar hartelust, hoewel de Finsche troepen (de witte garde) hun best doen de ruwe revolutionairen uit hun vader land te verjagen. Het Russische leger verloopt geheel of vecht tegen medeburgers. Het is een en al verwarring en ellende in het oude czarénrijk. Menige Rus zou wat graag vadertje Czaar terughebben en de knoet verkie zen boven de bajonetten der Bolsjewiki In Rusland blijkt wel de waarheid van het gezegde: Afbreken isgemakke lijk, maar opbouwen moeilijk. Dat mochten de revolutionairen in ons land ook wel wat meer bedenken. Ook de socialisten konden meer naar deze wijsheid handelen. schijnen genoeg te hebben van de ze geningen van de Russische democratie. Met de Oekrainiërs zjjn ze in vollen oorlog tegen Trotzky en zjjn dollemannen De nieuwsbladen brachten ons heden zelfs de opzienbarende tijding, dat de Russche opperbevelhebber met de ge- heele staf, door de troepen vrn Polen en van de Oekraine gevangen genomen is. Of dat Trotzky, die de zelfstandigheid van Polen niet wilde erkennen, omdat het nog geen vastgestelde grenzen en geen koning heeft, zal meevallen 't Is voor de Bolsjewiki, als't waar is een leelijke klap. Ze regeeringen alleen door geweld. Dus wel heel snel verloopen. Zoodra de regeering met dreigingen begon, zijn de revolutionairen in hun schulp gekropen. De leiders hadden evenmin zin als de stakers om naar 't front te gaan. Lawaai maken op straat is heel iets anders dan onder een kogelregen op stormen tegen bijna onneembare stel lingen. '1 Is {echter wel een bewijs, dat in Duitschland het revolutionaire element niet rekenen kan op den steun van het volk. De staking was lang niet algemeen en daardoor gedoemd te mislukken. Een soortgelijke beweging, maar op veel kleiner schaal, dan de revolutionaire staking in ons land, die gelukkig ook weer tot de historie behoort. is de verhouding tot Duitschland er ook niet beter op geworden. De Duitschers hebben een Spaansch schip getorpedeerd en nu hebben de Spanjaarden een krach tig protest gezonden aan het adres van Duitschland, met den eisch er bij, dat voortaan geen Spaansch schip weer naar den bodem der zee mag worden gezonden. Ook de Zuid-Amerikaansche staat Ar gentinië leeft met Duitschland op zeer gespannen voet. De oorzaak is ook hier alweer: torpedeeren van een schip. Duitschland bereikt met zijn vernieti gingsoorlog terzee, behalve groote.'schade en ongerief voor de Entente-rijken, ook een steeds toenemende verbittering van de neutralen. Ook wij weten er van mede te spreken. Op de fronten wordt nog weinig gevochten. De Italianen juichen nog na over hun behaald succesje. En in hnff verbeelding groeit dat succesje aan tot oen schitte rende overwinning. Toch heeft het geeu invloed op den algemeenen toestand. In Frankrijk verwacht men binnenkort groote dingen. De Entente-staten hebben thans ver klaard, dat in de redevoeringen van von Hertling en van Czernin geen punten waren te ontdekken, die op een wezen- lijk vredesverlangeu wezen, 't Woord is dus weer aan het zwaard. In angstige spanning wacht Frankrijk het tijdstip van den aanval af. Waar zal die loskomen En hoe lievig, zal de stoot zijn Al verzekert men, dat alles zóó sterk bevestigd is, dat elke aanval mislukken moettoch i» men in werkelijkheid niet al te gerust. Woorden dienen wel eens, om ge dachten te verbergen. DE WERKSTAKING. Het revolutionair socialistisch comité te Rotterdam heeft de algemeene sta king doen eindigen. De staking was gericht tegen de uit hongeringspolitiek der regeering. zegt een door het comité verspreid manifest De eischen waren Verbod van uitvoer van alle levens middelen, welke ons volk zelf behoeft Inbeslagneming van de voorraden, ook de militaire. Gelijke rantsoeneeringen, zoodat de rijken zich niet kunnen bevoordeelen. Productief werk of uitkeering van hei volle loon bij werkloosheid. De prijzen moeten teruggebracht iVor- den tot op het peil van vóór den oor log. Onteigening van de oorlogswinsten, waaruit de onkosten moet worden be taald. STROO. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald I. liet vervoer van stroo van plaat sen gelegen in de provincie Zeeland naar plaatsen gelegen in of buiten die pro vincie is verboden. Dit verbod is niet van toepassing op partijen stroo, gedekt door een vervoer- bewijs, afgegeven door de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij. II. Vervoerbewijzen als bedoeld sub I worden uitsluitend afgegeven aan bo nafide stroohandelaren en landbouwers en niet dan tegen voorafgaande betaling van f0.25 per 1000 K.G. stroo, waarvan het vervoer wordt toegestaan. (St.ct.) VREESELIJKE BESCHULDIGING. Naar aanleiding van de mislukte aan slag op het kruithuis, in de onmiddel lijke nabijheid van Amsterdam heeft de vereeniging voor Sociaal-anarchistische actie te Amsterdam een vergadering ge houden, waarin een der leiders, naar wij in „Het Volk" lezen, de vraag ter sprake brachtWie zijn dc misdadigers en wie draagt de verantwoordelijkheid „Heftig fulmineerde sp'r. tegen de ver schillende dagbladen, die in criti.-chen zin over de zaak schreven. Speciaal richtte hij zich daarbij tot „De Cou rant," welk blad sprak van „jeugdige schurken." „Onder groote hilariteit deelt spreker dan mede, dat „De Courant" het vorig jaar bij de anarchistische beweging is gekomen en gezegd heeft „Hier is geld zorg nu maar dat er wat herrie komt." Wie zijn nu, vraagt spr., de grootste schurken (Daverend applaus.") Tot zoover het verslag in „Het Volk." Voor onze lezers die dit nog niet mochten weten voegen wij hieraan toe dat „De Courant" een goedkoope uitgave is van „De Telegraaf." PETROLEUM EN KALFTIJD. De Bond van Kaasproducenten tracht gedaan te krijgen dat in de maanden Febr» en Maart een extra distributie van petroleum voor de veehoudersbe- drijven zal plaats hebben, zulks met het oog op de periode van het afkalveren der kalveren, die zich in dezen wel niet aan dén dag of nacht zullen storen. V Geestelijke omzetting. Hoezeer de ooi log een omzetting in de geesten teweeg brengt, blijkt niet alleen uit groote dingen, maar ook uit kleine. Zoo is voor korten tijd in Oostenrijk door den nieuwen Keizer het duel af geschaft. Wie eenigzins weet, wat dit in de Duitsche landen beteekent, beseft, wat er moet veranderd zijn, alvorens een nieuwe monarch, die zijn positie in het hart des volks nog moet winnen, zulk een maatregel aandurft. Merkwaardig zijn de woorden waar mede het Keizerlijk besluit, waarbij het duel werd afgeschaft, aanvangt. „Uit lang vervlogen tijden heeft mijn gewapende macht het tweegevecht over genomen en het als een traditioneele inrichting steeds bijgehouden. Het vast houden aan oude overleveringen kan en mag er echter niet toe leiden, dat tegen betere overtuiging, tegen het god delijk gebod en tegen de wet <je oplos sing van geschillen over beweerde be- leediging ook voortaan zou worden ge zocht in de handigheid bij het wapen gebruik en alzoo overgelaten aan het blinde toeval". Zulk een breken met een oude ge vestigde traditie teekeut. Het is het bewijs, dat er een nieuwe tijd komende is, ook in de meest con servatief getinte landen. De vraag zal alleen maar zijn, of die nieuwe tijd haar klacht zal zoeken in een nieuwen vorm van menschverheer- lijking of wel in de opvolging van de wet van Gods Woord. En in zooverre doet het aangenaam aan dat de Keizer van Oostenrijk zich in een openbaar staatsstuk beroept op het goddelijk gebod. Rotten! Vaderlijk antwoord. Jes. 4110. Vader, moet 'k nog langer dwalen op dit somber, eenzaam pad 't Is zoo duister om mij henen, 'k ben zoo moe en afgemat. Kind, dat Ik liefheb, leun sterker op Mij Ik ondersteun, Ik blijf aan uw zij. Ginds is toch de weg zoo helder, hier is alles donker, Heer. Laat mij bij-die allen wandlen. Schijnt mijn zon dan nimmermeer? Kind, dat Ik liefheb, straks wordt het weer licht, houd slechts jle oogen naar Boven gericht. Vader, maar ik kan niet verder in deez' dorre woestenij. Hoort Gij dan Uw kind niet weenen Vader, och, hpb medelij Kind, dat Ik liefheb, weet Ik ben uw God lk zal u schragen in t' moeilijkste lot Maar mijn teedre bloem moest knakken en ze bloeide maar zoo kort alle blaadjes vielen neder on nVn bloeinke is verdord. Kind, dat Ik liefheb, wat Ikhebgedaau zult ge na dezen ten volle verstaan. Vader, neen, 'k zal niet meer vragen want 't was Uwe hand die sloeg. Gij zult mij in zwakheid schragen, Uw gena is mij genoeg. Vader, Uw kind zal niet klagen in pijn, Gij zult mijn Trooster, mijn Leidsman steeds zijn Rotterd. LYDIA. Vergadering der Persvcrceni- ging op D.V. Vrijdag 22 Februari a s., nam. half drie, in de Cons. Geref. Kerk, Niemvstraat. Agenda zal nader bekend gemaakt worden. DE SECRETARIS. Dinsdagavond is een houten loods met vlasafval, staande bij het station alhier, verbrand. De brandspuiten waren spoe dig den brand meester. Tusschen 10 en 12 uur was alles afgeloopen, een spuiten wat manschappen bleven "snachts er nog de wacht bij houden. Gisterenavond hield de Jongelings- vereeniging op Geref. grondslag, alhier haar 13e jaarvergadering. De eere-voor- zitter, Ds. S. Groeneveld, leidde deze vergadering op uitnemende wijzede aanwezigen konden wel bemerken dat het niet de eerste keer was, dat Z.Eerw. dit deed. Uit de verslagen bleek, dat het aantal actieve leden tusschen de 12 en 20 loopt. De kas had een batig saldo van pl.m. f56. In de bibliotheek bleken mooie boekwerken te zijn. Inleidingen en voordrachten werden geleverd. Af gevaardigden van Iverkeraad, Anti-revol. kiesvereeniging e. a. waren vertegen woordigd. Ook waren er dames op be zoek, die voor een warm bakje zorgden. Van een in den gang van het Hotel de Commerce alhier staande fiets werd een solarlamp vermist. Bij politie onderzoek bleek, dat zekere P. V., een ongeveer 18-jarige jongen, die onlangs bleek mededader te zijn van den dief stal van koperen onderdeelen van loco motieven, staande op het spoorwegem placement alhier, de vermiste lantaarn bij een rijwielhandelaar voor een rijks daalder had willen verkoopen. De han delaar ging hier niet op in, V. heeft toen die lamp nabij de Axelsche brug in het kanaal geworpen. Hij zei dit aan de politie, die ging visschen en de lan taarn boven water haalde. Zaamslag Dinsdag werd door den Notaris Dregmans van Axel, ten ver zoeke van de wed. M. van Driel, in het openbaar geveild een woonhuis,-schuur en erf, groot 153 roeden. Koojier werd de heer C. de Putter Jz. te Zaamslag voor f 3100. Gedurende de week van 28 Januari tot en met 2 Februari werden in de haven van Philippine gelost 47 balen mosselen a f 3,50 per baal, en 40 balen kokhanen a f 1,50 per baal voor "binnen- landsch gebruik. In Ter Neuzen werden gelost 2800 balen mosselen a f2,75 tot f3,40 per baal, naar kwaliteit, voor België. Uit een der lokalen van het ge meentehuis te Philippine zijn ontvreemd 45 kisten chocolade. Gisteren werd door kommiezen en maréchaussees onderzoek gedaan bij veie inwoners aldaar. Tot heden is er niets ontdekt en onmiddellijk is er een post gezet aan het gemeente huis, maar de vogel is gevlogen. Aan de Cadzandsche haven is aan gekomen een sloep, bemand met 15 Bel gen, komend van Zeebrugge. Te Middelburg werd aangehouden een minderjarig meisje uit Breskens, wier aanhouding door tusschenkomst van den brigade-commandant, der marechaussee was verzocht, omdat zij de ouderlijke woning was ontloopen. Zij is weder ouder de ouderlijke macht teruggebracht. In October van het vorig jaar heeft op den Velperweg een 20-jarig jongmeisje een val gedaan. Terwijl zij fietste kwam haar een onbekend gebleven op geschoten jongen, eveneens op een rij wiel achterop en begon haar te plagen. Ongelukkigerwijze bleven de beide rij wielen aan elkaar haken, daardoor sloeg het meisje van haar rijwiel, kwam in de beek langs den Velperweg terrecht en stoote met het gelaat in een punt van een tuinhek aan de overzijde van de beek In deernisvvaardigen toestand werd zij naar het gemeenteziekénhuis overgebracht- Het bleek, dat het ge kwetste oog onherstelbaar verloren was. Het meisje genas, na een langdurig en zeer pijnlijk lijden. Kort vóór Kerstmis kon zij, nadat het gekwetste oog was weggenomen, het ziekenhuis verlaten. Veertien dagen geleden is zij weder in gestorteen nieuwe behandeling van de wond bij het oog bleek noodzakelijk. Zij is nu Donderdagmiddag, na dulde- looze pijnen te hebben doorstaan, over een. (Hbld.). Bij de relletjes van eergisteren had den zich ook 200 soldaten aangesloten. Een tachtigtal soldaten, die zich tegen de politiebevelen hadden verzet,' zijn in arrest gesteld. De Rechtbank te Arnhem had te be handelen iu 1913 763 strafzaken, in 1914 814, in 1915 1281, in 1916 3009 en m 1917. .9081. Tc Rijnsaterwoude, werden 2 wagens beladen met kaf en stroo aangehouden. Bij onderzoek bleken deze te bevatten 15 mud haver en 5 mud tarwe. Men schrijft uit Hellendoorn Vrijdag liep 't storm naar den Coöpe ratieven winkel „Ons belang" te Nijver- dal, waar de thee bij ponden werd vér- kocht. Enkelen kochten 5 a 6 pond. De politie onderzoekt de zaak en de Coöperatie zal deze „royale" daad wel duur moeten bekoopen. Bij 'n poging tot verboden uitvoer is het 11-jaiig meisje Fr. S. te Heerlen, aangeschoten en in het onderlijf ver wond. Zij is naar het hospitaal vervoerd, en reeds overleden. In de laatste dagen zijn te Hoogc- zand waggonladingen hyacinthebollen aangevoerd, die, na gedroogd te zijn, worden gemalen om als kofliesurrogaat dienst te doen. Een brutale dief sluipt op het oogen- blik op Zuid-Beveland rond en brengt bij verschillende landbouwers 's nachts zeer ongewenschte bezoeken. Reeds ge- ruimen tijd worden op verscheiden hof steden op groote schaal konijnen, kip pen of eenden ontvreemd. Voorname lijk op Wolfertsdijk gaat bijna geen nacht voorbij of een ware slachting wordt aangericht. Bij den landbouwer K. werden in een nacht 60 kippen, bij den landbouwet Van L. 30 kippen doodge beten. Ook onder de ganzen en eenden wordt den laatsten tijd duchtig huisge houden. Meestal vindt men de gedoode dieren des morgeus op een hoop liggen. Dacht men eerst, dat een en ander het werk van een rondzwervenden hond was, meer en meer rijst het vermoeden dat een vos Zuid-Beveland als jachtter rein heeft uitgekozen. Een schildwacht, die Zaterdagnacht, voor het bénzine-depöt van den etappe- dienst te Delft op post stond, heeft eenige scherpe schoten gelost op twee personen, die de vlucht namen, toen hij hen aanriep. Het bleek, dat aan dé achterzijde van het gebouw was inge broken eenige bussen gevuld met ben zine waren door de dieven op hun vlucht weggeworpen. De politie te Waalwijk is op het spoor gekomen van een groote dievenbende. Reeds zijn er 6 militairen en 2 burgers gearresteerd, verdacht van diefstal van leder ter waarde van ongeveer f 10,000, gepleegd ten nadeele van de firma O. Donkers te Baardwijk. Nog meer ar restaties werden tegemoet gezien. Zaterdagavond is in een trapportaal op de Leidschegracht te Amsterdam een ongeveer 1 Vs-jarig knaapje te vondeling gelegd. Te Sprang is Zondagmorgen in oen sloot het lijk gevonden van den 70-ja- rigen alleenwonende T. Vermoedelijk is hij door de duisternis misleid te wa ter geraakt. Als een Inzonderheid kan worden ver meld dat 31 Jan. te Bolsward aan de veemarkt één schaap verkocht werd voor de kapitale som van 145 gulden. Maandagavond is een Duitsch smok kelaar op Hol landsch gebied door een Nederlandschen soldaat kommies aange schoten. De getroffene wist het Duit sche gebied te bereiken hij is daar overleden. Onder leden van een te Schaesberg woonachtig gezin werden verschijnselen van vergiftiging vastgesteld na het ge bruik van oufrisch vlocsch. Een kindje is gisteren gestorven. Land van verwarring De Polen De staking in Duitschland is weer geëindigd. Met Spanje TER NEUZEN. 8 Februari 1918. Een vreeselijk voorval. De relletjes te Leiden. Toeneming misdadigheid In beslag genomen. Een gevaarlijke „operatie". Smokkelen.

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 2