Wachtende: 0NDERH0UDSGRIND. Vtm Heinde en Verre. Kamerbricven. Kerk, School en Zending. Adverteutiën. Ingezonden Stukken. Handelsberichten. Aan wij zing erkrij gbaar- stelling Levensmiddelen. Maximumprijzen tarwe- waterbrood. Maximumprijzen Brandspiritus Bons voor Reparatieleder. HET BESTE ADRES Gemeenteraad van Axel. Vervoerverbod Uien en Kool. N. V. DE HOOP, Koop 4, groot 2 gemet 108 roeden, voor f 1100,per gemet. Kooper de lieer M. de Vree te Stoppeldijk Alles onverminderd 9 procent onkosten. Axel In de laatst gehouden vergade ring van de Vereeniging voor Clir. Nat. Onderwijs alhier, werden tot bestuurs leden herkozen de heeren li. I Bakker, Jac. Dekker, H. van Luijk Joz. de Feijter Pz. en gekozen J. Dieleman 1 z. Het boekjaar sloot met een voordeehg slot van f 123.—. Axel. Gisterenmiddag had ten over staan van notaris P. Adama Zijlstra te IJzendijke in het café van den heer Koole 'alhier de verkooping plaats van de volgende huizen 1. Een heerenhuis met tuin aan de Noordstraat aldaar, in eigen gebruik geweest bij wijlen den heer P. Dregmans. Kooper {hiervan werd de heer J. A. Dregmans, notaris, voor f 7000. 2. Een winkelhuis met erf, Noordstr., verhuurd aan J. de Feijter Pz. Kooper de de heer De Feijter voornoemd voor f3100 3. Een woonhuis, schuur en ert, Noordstraat te Ter Neuzen, verhuurd aan de Singer Maatschappij. Kooper de heer S. Dieleman te Axel voor f 2800, 4. Een kavel weiland te Sas van Gent St. Albertpolder, verhuurd aan O. Maen- liout. Kooper de heer Maenhout voor noemd voor f 3400 5. Een huis, schuur en het recht van erfpacht te Sas van Gent, verhuurd aan Wed. 4. de Roeck. Koopster Mej, De Roeck voornoemd voor f 1810. Axel. Gisteren stond een tuig paarden van 'den landbouwer Jac. B. aan de Sassing, met een wagen graan. Door een ongeluk kwamen de paarden met de wagen en graan in hot water terecht. Door vereende krachten werd een paard gered, terwijl het andere verdronk. Het graan werd opgevischt om te drogen. Dezelfde landbouwer heeft in deze week nog een ongeluk gehad door van een wagen met stroo te vallen en zich nogal te bezeeren. Zijn zoon brak bij dit ongeval zijn been. Philippine. Door notaris Dumoleyn te Ilontenisse werd ten verzoeke van mej. Thomas te Lokeren geveild 19 gemeten 79 roeden bouwland in den kleinen Stellnpolder, voor f 15,200 aan den heer D. Thomas te Ginneken. Zondagnacht zijn te Philippine door de soldaat-commiezen de Gebr. Wauters (Belgen) aangehouden met 15 kisten chocolade. Ze zijn voorloopig in bewa ring gefield. Van uit Schore werden naar Rot terdam 1000 K.G. appelen verzonden. Bij onderzoek bleken slechts weinig appelen aanwezig. De rest was haver. Alles werd in beslag genomen. Woensdagmiddag omstreeks 12 uur is te Bouchaute haven (Philippine) een üuitsch militair aan den elect rischen draad dood gebleven. Hij wilde een haas van den draad verwijderen. Hij is 46 jaar oud en laat een weduwe met zes kinderen achter. Wantoestanden. In een gemeente vau het Land vun Kessel zijn r.wee wethouders, wier levens wandel vrij veel te wenschen overlaat. Namen doen hier minder ten zake noe men wij zo gemakkclijkshalve A. en B. Wethouder A. heeft in vijf jaaJ tijds tien processen gehad zes wegens dron kenschap, een wegens vernielen van glas ruiten, een wegens weerspannigheid te gen de politie, een wegens bedreiging van de politie, een wegens mishandeling van de politie. Voor mishandeling van de politie onderging hij veertien dagen gevangenisstraf. Tegen wethouder B. werd een viertal verbalen opgemaakt in twee jaar tijd, o.a. voor verkoop van te licht brood (de man is winkelier ook), beleediging van de politie en huisvredebreuk. Hij ver kocht wekelijks (in dezen tijd) een groot aantal brooden aan een ingezetene, die het brood als veevoer gebruikte. Die zaak is in den doofpot gestopt. De ge meenteveldwachter had er echter wel werk van gemaakt. De eerstvolgende raadsvergadering stelde wethouder B voor, het salaris van dien veldwachter met vijftig gulden te verminderen. (Tel) Er in gevlogen Een winkelier eener groote Zuid-Lim burgsche gemeente is er dezer dagen leelijk ingevlogen. Er vervoegde zich iemand in zijn winkel die vroeg om 24 groote pakken zeep. De winkelier wel wetend met een smokkelaar te doen te hebben, gaf ze hem, overtuigd een zoet winstje te kunnen maken. De klant legde de het geld neer voor één stuk. Toen de winkelier hem om betaling van de rest verzocht, verwijderde hij zich hem toevoegend, dat hij maar blij moest zijn dit eene stuk nogjbetaald te krijgen, De winkelier waagde het natuurlijk niet de hulp van de politie in te roepen. Fraude. Op een der stations der Hollandsche Spoor is een nieuw soort fraude ontdekt van den volgenden aard Een reiziger koopt b.v. te Amsterdam een kaartje naar Haarlem, en maakt het station van bestemming alsool prijs op het plaatsbiljet, geheel onlees baar. Hij rijst dan door, b.v. naar Rot terdam, waarbij het controleeren dei- vele aankomende reizigers een opeen- hoopiog en drukte ontstaat. Daarvan maakt hij gebruik om den coutroleur ijlings het kaartje in de hand te stoppen en onder de menigte te verdwijnen. Men is echter den dader op liet spoor, waarom aanduiding van stations waar het werkelijk gebeurde, niet zijn genoemd. (Stand.) Beste Neef, 'kïleb je de laatste maal geschreven over Binnenlandsche Zaken. Daar is de Ka mer toen in blijven steken, 't W erd heden voortgezet. De heer Schaper begon met een speech over de tuberculose-bestrijding. Hij be weerde zelfs, dat vele dokters de tu- berculose-patienten uit financieele be weegredenen, liever thuis houden, dan ze naar een sanatorium te zenden. „Bewijzen!" werd er geroepen. En toen regende het namen? Och neen, de heer Schaper verklaarde, dat ze niet allen zoo deden. ,Maar dat is toch geen manier van doen", zul je zeggen. Ja neef, je bent nog te jong om zoo iets te snappen. Men critiseert en komt voor de belangen van 't volk op, omdat het vak dat nu eenmaal meebrengt. En vooral omdat de partij van critiek moet leven, en men meent zóó propa ganda voor het socialisme te maken, door het eens goed te durven zeggen. Daarom moet het je ook niet ver wonderen, dat de heer Schaper de hoop uitsprak dat het algemeen kiesrecht de tuberculose bestrijding beter tot haar recht zal doen komen. 'n Mooi ding toch, dat Algemeen kies recht, vindt je niet? Binnenkort zijn alle ziekten de wereld uit. Als je maar geregeld stemt Over de tuberculose-bestrijding werd nog door enkele leden gesproken, zooals Kamerleden gewoon zijn over alle aan de orde zijude onderwerpen te spreken. Toen kwam een punt aan de beurt, waarbij de tongen loskwamen. Je weet, hoe in 't begin van de mo bilisatie, er letterlijk met het geld.werd gegooid, 't Scheen niet op te kunnen In Gouda hebben ze daar óók van geprofiteerd. Daar is een „snijbloemmaatschappij" die natuurlijk kassen heeft. Nu zijn deze kassen verhuurd aan het Rijk voor .huisvesting van vluchtelingen. En bij dat verhuren bleek, dat de maatschappij ook ander snijden verstond, dan bloemensnijden. Het Rijk is er gewoon ingevlogen. Voor den duur van den oorlog zijn die kassen aan den Staat verhuurd, tegen veel te hoogen prijs. „Maar wie waren de adviseurs van den minister", viaag je? Ja jongen, daar zit hem juist de kneep Dat waren de commissarissen van ge noemde maatschappij. En 'die hebben terdege op eigen beurs gepast. Zóó schandelijk is d'e Staat er tusschen genomen, dat de Kamer gewoon op d'r achterste beenen stond. De heeren waren woedend, maar 't contract is er nu eenmaal. Een „deskundige" zal de zaak onder zoeken, en dan meteen eens nagaan, hoe of de zaak in de andere vluchtelingen kampen staat. Want men fluistert, dat het daar ook niet op 't voordeeligste gaat Nóg vertel ik je, (maar niet weer zeggen, hoorDe minister zei het heel zacht) dat daar' dicht bij jullie, in Bergen op Zoom, een kamp is met 500 vluchte lingen, waarvan het gehalte zóó is, dat ze afzonderlijk moeten gehouden worden, en niet naar' Nunspeet mogen. Dat schijnen dus niet van de aange naamste gasten te zijn Nog een aardige episode, die je maar eens aan je broertje, die nog op school gaat, moet vertellen. De heer Beumer stond dicht naast den heer Schaper, die stevig aan 't boomen was. Plotseling bijt Schaper hem toe „U behoeft niet in mijn papieren te kijken De heer Beumer ontkent zulks te doen. „Net schooljongens", zei mijn oudste. Als altijd Je oom HAAGENAAR. Adcerteeren in dit blad betee- kent, uw advertentie's brengen onder de aandacht van het Christelijk publiek in alle deelen van Zeeuwsch- Vlaanderen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen Te Heeg, O. W. C. v. S. Veen, te Hindeloopen. Te Zegveld, J. II. Koster, te 's GrevelduinCapelle. Te Zetten, J. de Bruin, te Zeist. BedanktVoor Oosterwolde (Fr.), II. W. Bosch, te Geesteren. Voor Gameren en Giessendam, J. Kraay, te Gorinchem. Geref. Kerken. BeroepenTe Stroobos, Joh. Kwak, te Culemborg. Te Beetgum, J. Meyer, te Bierum. AangenomenNaar Stedum, J. H. Broek Iloelofs, te Scliildwonde. Naar Grijpskerke (Z.), G. de Jager, te Wolp- haartsdijk. BedanktVoor Ter Aaar, J. Oosterveen, te Geesteren. Voor IJselmonde, W. van 't Sant te Voorthuizen: DrietalTe Doetinchem, J. E. Goud appel, te Utrecht. S. Huismans, te Zevenhoven en J. J. Wielenga te Wad dingsveen, Benoemd tot onderwijzer(es) Te Holten, mej. A. J. P. Jansen, al daar. Te Nijkerkerveen, C. ten Veen, te Rotterdam, Zending. De Ned. Zendingsvereeniging te Rot terdam, die dit jaar haar 60-jarigen ar beid hoopt te herdenken, heeft haar vrienden verzocht een „fonds voor lec- tuurverspreiding" te stichten. Mooie gift- De Salatiga zending te Utrecht heeft van een onbekende gever en gift van f 1200 ontvangen. Iu de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad, waarbij alle le den tegenwoordig waren, was ingekomen een schrijven van Ged. Staten, dat zij hunne beslissing omtrent de gemeente- begrooting verdagen tot 1 April. Voorts een schrijven van hetzelfde college, dat zij het procent 5VS voor de leening van f15000 te hoog achten. De Raad besloot de leening aan te gaan te gen 43/4 procent. Medegedeeld werd dat de jaarwedde m den gemeenteontvanger was ge bracht op f700. Vastgesteld werden de pensioen-grondslagen van de gemeente ambtenaren P. van Vessem en J. Cor nel issen. Ingekomen was een verzoekschrift van deChr. pers-vereeniging „Zeeuwsch- Vlaanderen" te Terueuzen tot het plaat sen van distributio-advertentiën. Op voorstel van B. en W. werd besloten daarop niet iu te gaan, omdat alleen in iet plaatselijk blaadje zulks geschied. Een verzoekschrift van den heer E. P. van Duren gasfitter, om verhooging van salaris werd gerenvoyeerd naar het college van B. en W. en de gascommis- sie om adviesevenzoo een verzoek schrift van het bestuur der vereeniging van gasfabrikanten in Nederland om het salaris van den directeur der gasfabriek te regelen naar de jaarproductie. De voorzitter stelt namens B. en W. voor afwijzend te beschikken op een ver- zoekschrift van de Kamer van Arbeid om aan de arbeiders in Axel op de eene of andere wijze arbeid te verschaffen dit voorstel werd aangenomen. De aftredende leden dergascommissie J. Smies, M. Wolfert en J. M. Oggel werden herbenoemd; de heer J. M. Og gel nam zijne benoeming niet aan. In zijn plaats werd benoemd de heer J. de Kraker, die zich de benoeming liet welgevallen: Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim werd met algemeene stemmen herbenoemd de lieer P. Koole met hem was aanbevolen de .heer P. Bakker. Tot leden der commissie van bijstand inzake distributie-regeling welden her kozen de heeren J. Smies, M. Wolfert en F. Dekker. Een voorstel tot het vaststellen van stenidistricten werd aangehouden tot een volgende vergadering, Verder had nog een wijziging plaats van art. 26 der po litieverordening. Op een vraag van den heerJ.de Kra ker omtrent zijn voorstel in de vorige vergadering om aan den directeur en het overig personeel der gasfabriek een gratificatie te verloenen voor hun hulp bij het vallen van den bom op 8 Nov., antwoordde de voorzitter, dat dit voor stel in de volgende vergadering zal ter tafel gebracht worden, na eerst de gas- commissie gehoord te hebben. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 27 JANUARI 1918. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: C. Pladdet, dienstbode, Donze Visser- str. 1. uit Hoek. E. Schaap, betonwer. ker, Nieuwediep 64, uit Noordwijk. L. van Cadsand, werkman, Baandijk 36, uit Hoek. J. Oppeneer dienstbode. Kerkhoflaan 15, uit Zaamslag. Vertrokken: J. L. Beukelaar, dienstbode, Tholenstr. 88, naar Haarlem. A. A. Dees, schip- V ergaderingen. perskuecht, 2e Feijterstr. 2 naar Vlis- singen. D. Meeusen, P. 88, naar Hoek. M. Jansen, hoofdopzichter b/d Indische cultures O. 79, naar Axel. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Geachte Redactie, Mag ik door middel van Uw hlad het volgende onder het bereik van Uwe le zers brengen Gaarne zou ik zoo nu en dan (zoo Gij mij plaatsruimte wilt ver- leenen) gebruik willen maken van Uw blad om de valsche politiek te bestrij den, die op Zaamslag door sommigen (zich noemende Christelijk-Historisch) wordt gedreven. Hopende dat dit niet dikwijls noodig zal zijn doch zij door dit schrijven zien de onoprechtheid der politiek, die zij voeren en hoe zij zich stellen onder een valsche vlag Dat op Zaamslag een Christelijk-His- torische Kiesvereeniging is opgericht, is elk bekendmaar dat er raadsleden lid zijn van deze Kiesvereeniging, en toch de liberale beginselen zijn toegedaan, is misschien nog niet bekend Bewijs hiervoor de stemming het vorige jaar bij de aftreding van den Christelijk- Hist. wethouder! Hulde aan de A. R. raadsleden, die op nieuw toonden, dat Christelijk-Historischen en A R. één lijn moeten trekken. Wij zien dit in Kamer en Staten ook; doch het schijnt, dat deze „nieuwe" Christelijk-Historische Raadsleden dit nog niet weten? Nu, dat zal mogelijk nog wel leeren, hetgeen ik van harte hoop. Toch wil ik dezé raadsleden er aan herinneren, dat het niet gaat om den persoon, maar om het beginsel, en dat willen zij Christelijk-Historisch blijven zij dit ook zullen moeten toonen in hun daden. Ik dacht zóó, zou het soms wezen, dat met de Nieuwe Kieswet (de Evenredige Vertegenwoordiging) er te veel Liberale 'raadsleden zijn, en zij daardoor in de knel konden komen Nu dan is het wijs om maar spoedig lid te worden van de Christelijk-Historische Kiesvereeniging. Doch of dit eerlijk spel is, laat ik aan den lezer over te beslissen. Dan liever hulde aan de overige libe rale raadsleden, die ronduit voor hun beginsel uitkomen en onder geen andere vlag varenDan weet men toch tegen over wien men staat. Mijn zegsman vertelde mij, dat zeker Christelijk-Historisch persoon hem zeide, dat het niet edel was om zich te laten candidateeren tegenover iemand, die de sierlijke kroon reeds draagt. Doch do praktijk van dezen zelfden persoon is gansch in strijd met die stelling. Is hij het niet, die een waardig man, die jaren achtereen lid is geweest vau het kerkbestuur, een man op de hoogte van kerkelijke zaken en een steunpilaar van de Herv. Kerk, uit dit ambt heeft verdreven en zijn plaats zelf heeft inge nomen Is dat edel Of is het een po litiek der eerzucht, die zulke menschen drijft Voor ditmaal genoeg. Dank voor de plaatsruimte. Een buitenstaander. Zaamslag, Januari 1918. (Wij hebben dit stuk eenigszins moeten bekorten met het oog op de in dit num mer beschikbare ruimte. (Redactie). Burgemeester en Wethouders van 'IER NEUZEN maken bekend, dat in de week van 28 Jan.3 Febr. 1918 geldig zullen zijn voor Aardappelen, bonTSo.13 en 14,5e Serie Idem 8 6e Bak en braadvet 4, 3e Bruine Boonen „11, le Witte Boonen 19, le van bruine boonen Ter Neuzen, 25 Jan. 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. N.B. Op bou no. 4 voor Bak-en Braad vet mag 0.100 K 6. worden afgegeven. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt ingevolge circ. no. 60135/36 dato 18 Jan. j.l. bekend, dat voor tarwewa- terbrood (gebakken van Regeeringsbloem) de maximumprijs wordt vastgesteld op: f 0.35 per K.G. of fÓ.09 per 250 gram. Ter Neuzen, 24 Januari 19*. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken hekend, dat ingevolge circ. No. 3225 dato 17 Jan. jl. de op 4 Dec. 1917 reeds bij den handel voorra dige flesschen brandspiritus van afwij kenden inhoud en sterkte tot en met 15 Febr. e.k. alsnog kunnen worden ver kocht tegen de volgende vastgesteldo maximum kleinliandëlprijzen 0.7 L. 90 o/o f 0.91 0.7 92 0.92V3 0.7 95 „0.95 0.8 85 „0.971/, 0.8 90 1.— 0.8 92 1,02'/a 0.8 95 1,05 Ter Neuzen, 24 Januari 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, ingevolge cir culaire No. 1187 dato 21 Jan.: 1. liet vervoer van Uien en Kool uit eenig deel van de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland naar alle andere deelen van het Rijk, hetzij in of buiten die provincies gelegen, is verboden 2. Dit verbod is niet van toepassing op ilietj vervoer van {Uien en Kool ge dekt door een vervoerbewijs, afgegeven door de [Rijkscommissie van Toezicht op de Vereeniging „Groentencentralc". Ter Neuzen, 24 Jan. 1918, Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat de grens voor degenen, die recht hebben op een bon voor reparatieleder, is uit gebreid tot personen met een inkomen van ten hoogste duizend gulden. Ter Neuzen, 21 Jan. 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. VOOR HET INBINDEN VAN UW KERKBOEKEN EN BIJBELS, IS D. VAN AKEN, Brouwerijstr. 2 (Markt), TER NEUZEN. AANBEVELEND, Stationsweg, TER NEUZEN Gereformeerde Kerk. Tei Neuzeu 9 en 2 uur Da S. Groeneveld. openb. Belijdenis en Bed. H. Avondm s' middags voortzetting H. Av. en Dankzegging. Axel Singel weg] 9 uur, Leeskerk en 2 uur, Ds A. Tkielen. Axel [Stationstr.] 9 uur Ds. A. Thielen. en 2 uur Leeskerk. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. EI. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, H. v. d. Wal, Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/i en 2 u. Ds. A. Timmerman. Doopsbediening. Chr. Zangvereen. „Mobilisatieklanken Re petitie Woensdagavond 8 uur in de Chr. Bewaarschool Zandstraat. Geref. Zondagschool „Jachin" Zondagmid dag 5 uur in de Chr. Bewaarschool, Zand straat. Chr. Zondagschool „Samuël" Zondagmid dag 2 en B uur in Lokaal „Bethel" Verb, str. en Zondagmiddag 2 uur in de Kerk hoflaan. Zondagschool „Driewegen" ZoDdag bij donkere maan v.m. 9'/j uur en bij lichte maan 's middags 5 uur iu de Chr. School. Sluiskil Axel Zaamslag Hoek bepalingen door de regeeringscommissaris in zake Rijksgraanverzamclingin Zeeland verhandeld. 9 en 2 uur, Ds. Hugenholtz. 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds- L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstr.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i- uur, Ds. D. C. O verduin. Lokaal Eben-Haëzer", (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/ï uur, Evangelisatie. Ter Neuzen. Geref. Jong. Vereen. O. h. z. i. d. N. d. H": Zondagavond 7 uur in de consistorie Geref Kerk Nieuwstr. Chr. Jong. Vereen. „Bidt en Werkt" Zon dagavond 7!/i uur in locaal „Bethel" Verb, str. Mannenvereen. Matth. 18 20 Zondagavond 7 uur hl locaal „Eben-Haëzer Dekkerstr. Zondagavond 5'/ï uur Evangelisatiedienst Geref. Knapenvereen „Het Mosterdzaad" Zondagmiddag 6 uur in de consistorie Geref Kerk Nieuwstr. Chr. Knapenvereen. "Joas" Zondagmorgen half elf uur in locaal „Bethel" Verbindingstr. Geief. Jongedochters Vereen „Het mos- terzaadje" Donderdagsavonds 7 uur in de Chr. Bewaarschool zandstr. Chr. Jongedochters Vereen. „Eben - Haezer Dinsdagsavonds 7 uur in consistorie Herv. Kerk. Axel, 24 Jan. 1918. Aanvoer vlasmarkt. Schoon 8500 K.G. prijzen f210 f255. 3/4 vla's 36100 K,G. prijzen f140 a 170. Gebraakt 2000 K.G. onverkocht gebleven Trooivlas 50000 K,G onverkocht gebleven Er was goede kooplust, doch vraagprijzen waren te hoog, welke zich later herstelden zoodat wederom bijna alles werd verkocht Middelburg, 24 Jan. 1918. Boter 'f 1,51 af f 1,65 voor particulieren 1 1,65 per '/i kilo. Eieren f 11,20 voor particulieren f 11,60 per 100 stuks. Ter graanmarkt was een ruime aanvoer van halmgewasseu vau peulvruchten was de aanvoer matig. Alles werd volgens de Maximum verkooppr. Inhoud Sterkte voor den kleinhandel

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 3