Mwteert li öit M It PBUSCOUMTEH pSP"" U koopt Leestafel. Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. Kerk, School Zending. Financieel Overzicht. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. A d v e r t e n 11 n. Heden Ontvangen van TURKENRURG, T. Sclieele, Pieternel. Zelfs de borrel is er bij ingeschoten Vaarwel dan oude Kats, vaarwel dan, bitterneuze Geen beete grokjes meer, en fosco wordt de leuze. De ouwe pimpelaars gaan allen naar de hel Thomasvaer. Daar zijn geen kolen meer, mijn beste Pieternel. De zondaars branden nu alleen maar in 't begin, Het restje van hun tijd gaan ze de hooikist in. Deze hemeltergende spotternij stichting voor de Christen arbeiders Als gij familieleden of vrienden bebt, die nog geen abonnee op „ZEEUWSCH- VLAANDEREN" zijn, wilt ge hen dan opwekken het te worden De Gezondheid. Een populair geschre ven, tweemaal per maand verschijnend tijdschrift. Op interessante wijze worden allerlei medische en hygiënische vragen behan deld. Jammer, dat in het artikel over „Het Huwelijk" den christelijken lezer aanstoot wordt gegeven, door de luchthartige wijze van behandeling. 'Het blad is tevens orgaan van de Gezondheidscommissies in Nederland, en als zoodanig van belang voor raadsleden en leden van genoemde commissies. Ook voor particulieren bevat het veel lezenswaardigs. Het wordt uitgegeven by Johannes Morks, te Den Haag. De Huisgenoot. Een teeken des tijds De redactie zal met ons meewensclien, veronderstellen we. dat „He Huisgenoot «en kort leven mag hebben. Het is namelijk een crisisuitgaaf; ■officieel orgaan van de Centrale Keuken te Ter Neuzen. Op duidelijke wijze worden de „bran dende kwestie's" van dezen tijd behan deld. Bij alle is het thema: weest zuinig. En practisch zouden we er aan toe willen voegen. Waar dit blad alom en gratis wordt verspreid, is ieder in de gelegenheid het te lezen. Men neme den raad tot zuinigheid 111 acht Hollandsch Zuid-Afrika. In deze periodiek worden berichten en beschou wingen gegeven uit de Hollandsche pers in Zuid-Afrika. Dikwijls zéér rake zetten aan 't adres van Engeland. 't Is frisch geschreven, en goed op de hoogte. Vrijdagavond passeerde langs het tonaal bij het overzetveer aan Van den Eecküout, zekere V., op weg naar den Bontepolder, toen hij, bij het licht van zijn lantaarn, iemand in het kanaal zag drijven, langs den kant. Hij wist dezen er uit te helpen. Het bleek te zijn zekere P. van K., een werkman, die ook wel handel drijft, wonende te Ter Neuzen. Het bleek dat deze onder den invloed van sterken drank was. Daar V gehaast was om huiswaarts te keeren, was hij niet genegen te voldoen aan het verzoek van den drenkeling, om dezen huiswaarts te geleiden. Hij meende ook, dat deze wel zooveel door zijn bad zoude bekomen zijn, dat hij naar huis kon gaan. Beiden vervolgden daarop hun eigen weg. Naar later bleek is Van K. toch van den goeden weg geraakt en in plaats van in de richting naar Ter Neuzen, juist tegen overgesteld geloopen, tot hij in den Van Wuijckhuijsenpolder in een sloot is te- wecht gekomen. Zaterdagmorgen vond kde landbouwer A. van Acker, onder de gemeente Hoek, hem verdronken in een niet diepe sloot liggen. Een ruime som geld, die hij had ontvangen om een of ander op te koopen, was nog in zijn bezit. Driewegen. Dezer dagen heeft de varkensvereeniging „Onderlinge Samen werking", hare jaarvergadering gehouden. Uit het versiag van den penningmees ter bleek, dat de vereeniging bestonc uit 25 leden. In 1917 werden 20 varkens aangegeven. Besloten werd, dat door de leden die geen varkens houden, voor 1918 de con tributie 10 cent per maand zal worden ■en den prijs te brengen van f 0,50 op f 0,70 per K.G. De aftredende leden werden herkozen De ontvangsten in 1917 overtroffen de uitgaven met f68,36. Met dit bedrag, ge voegd bij het saldo van 't vorig jaar, is er in kas f 169,326. Van de vereeniging staat nog op de Rijkspostspaarbank f372,48. Vlas- en Lijnzaadbeurs te Axel Te Axel had de officiëele opening plaats van de aldaar gevestigde vlas- en lijn zaadbeurs. Ter inleiding hield de heer F. Dekker Pz., voorzitter van het comité, een rede, waarin hij uiteenzette, dat cijfers op het recht van bestaan wijzen. Officieel is door de Rijks commissie tot onderzoek naar de vlasindustrie vast gesteld, dat in onze omgeving 25 a 30 vlasfabrieken hun rookpluimen omhoog jagen en een .300 a 400 handmolens bij wijze van klein industrie de vlasstengels bewerken, in totaal tot ongeveer twee millioen kilogram, d. i. zoowat, de helft van hetgeen in Nederland verwerkt wordt; bovendien bleek in Zeeuwsch-Vlaanderen één derde deel van den geheelen vlas- voorraad aanwezig te zijn. De burgemeester van Axel consta teerde ook, dat de vlas-industrie en handel wel zoodanige vlucht had geno men, dat naast de Zaterdagmarkt nog een vlasmarkt kan worden gehouden of de beurs zal slagen hangt af van de belanghebbenden. Hierna werden monsters bekekei? en werd er gekocht. Er heerschte een opgewekte stemming, welke werd ver oorzaakt èn door de talrijke aanwezigen èn door den flinken aanvoer. Deze be droeg: 11250 K.G. schoon vlas; 23250 K.G. driekwartsclioon, 2900 K.G. bobbers en 1000 K.G. stroovlas. In korten tijd steed als volgt: schoon vlas f 220—290 driekwart f135f700; bobbers f 100 f 120. Door Ged. Staten dezer provincie is goedgekeurd het raadsbesluit der gemeente Axel, houdende regeling der jaarwedden enz. van het onderwijzend personeel aan de openbare lagere school aldaar. - Te Axel werd door notaris J. A. Dregmans ten verzoeke van de kinderen P. van Dixhoorn aldaar geveild een huis en erf in de Lange Weststraat. Hoogste bod was f2400. Het werd niet toegewezen. Breskens. Het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente alhier, zal eerlang ver groot moeten worden, omdat het te klein is om alle kerkgangers voldoende plaats te bieden. Door het Rijk is te Oostburg in de Nieuwstraat een splinternieuw woonhuis aangekocht om te dienen voor woning voor een ontvanger der directe belas tingen. Ongeveer te twee uur Zaterdag middag kwam over de grens aandrijven nabij Aardenburg een groote kabelballon, omringd door drie vliegmachines. Telkens als deze nabij het gevaarte kwamen, hoorde men het mitrailleurvuur. Dat geschiedde een dertigmaal, tot eindelijk een vierde machine kwam aanvliegen, die den ballon in brand schoot. Vlammend daalde het gevaarte neer in den Sophia- polder nabij Oostburg, waar het schuitje wel bebloed maar niet bemand bleek. Drie vliegers keerden onmiddellijk terug naar België, lievig beschoten door onze soldaten. Een der vliegmachines daalde snel op de plaats, waar de ballon was neergekomen, maar steeg weer op, vóór zij op den grond was, en vloog ook naar België terug. Door de politie en belasting-ambte naren te Vlissingen is een inval gedaan iu de •woning van een Belg, die reeds geJuimen tijd verdacht werd vas betrok ken te zijn bij den smokkelhandel. In beslag werden genomen 2000 stukjes zeep, 600 nikkelen stuivertjes, 1000 losse centen en een belangrijke partij peper, alles bestemd voor verboden uitvoer De Belg werd aanvankelijk aangehou den, maar na opgemaakt proces-verbaal wegens verboden nederlage weder los gelaten. De voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan school I te Mid delburg luidt: 1. mej. J. S van de Sande te IJzendijke, 2. mej. C. Versprille te Rilland en 3. mej. J. A. iM. Schijf te Kloetinge. Prov. Comit'é voor Anti-re v. Kiesvereenigingen in Zeeland. Het Provinciaal Comité van Anti-revo lutionaire Kiesvereenigingen in Zeeland vergaderde te Goesten gevolge der vaststelling van het nieuwe statuut trad het oude moderamen af en werden in het nieuwe moderamen de volgende zeven heeren gekozen, uit «lko Centrale een lid J. F. Heemskerk (Middelburg)G. v. d. Putte (Vlissingen); A. S. J. Dekker (Goes)Jac. van Alten (Tholen)D. Mulder (Zierikzee)H. Koelmans (Hulst) en mr. J. P. v. Bortel (Sluis). De heer Dekker werd voorzitter in plaats van den heer Mulder, die als zoodanig bedankt had. Een mislukte list. Men schrijft ons uit Woubrugge: Als een kras staaltje van de brutali teit, waarmede de tarwe-smokkelaars optreden, gelde het volgendeDe j.l. Zaterdag in beslag genomen tarwe en haver was gelost in het pakhuis van den heer B. alhier. Hedennacht nu legde er een motorschuit aan voor het pakhuis De heer B. werd gewekt en gevraagd of hij even het pakhuis kwam ontsluiten, want men kwam de iu beslag genomen tarwe en haver halen. De lieer B. maakte bezwaar, omdat hij geen bericht gehad had. „O, dat is allang in orde", was het antwoord. De heer B. bleef echter bij zijn weigering, zoodat de list niet gelukte. (Stand.) Diefstal van 50 000 mark. Men meldt uit Rotterdam aan de N. Ct. dat j.l. Maandag een diefstal van 50.000 mark is gepleegd bij de Neder!. Han delmaatschappij aan de Zuidblaak. De daders zijn nog onbekend. Men schrijft ons 't Is gebeurd in onze hoofdstad. Een fourage-handelaar bood eenige balen köffiboonen te koop aan. Kooper werd een distributie ambtenaar, met op sporing van verborgen levensmiddelen belast. De verkooper rook echter lont; en dreigde met een geducht pak slaag zoo hij „verraden" mocht worden, maar verscheen ter bestemder tijd met een zorgvuldig verpakte baal, die goed toe gedekt was, aan het opgegeven adres. Angst van de bedreigde afstraffing deed echter den kooper thuis blijven. Eenige politieambtenaren, die in stilte de zending gevolgd waren haalden lrem op straater zou niets te vreezen zijn en men moest zich immers overtuigen, dat de geleverde waar overeenkomstig het monster was. tém^fnst'aité'ti"hdén 'zak open ma akte snijden „Neen, neen!" protesteerde de ver kooper, „zakken zijn geld waard tegen woordig; de touwtjes los maken'" Voorzichtig werden de touwtjes ontknoopt en verseh stalvuil rolde uit de baal in de kar, terwijl de fouragehandelaar onder daverend gejuich van talrijke nieuwsgierigen met zak en voci tuig een goed heenkomen vond. (Stand.) Maandagmiddag -geraakte te Ter Aar de kleeren van een drie jarig kind van den arbeider 1'. R. in brand, door te dicht bij den kachel te komen. De moeder was enkele passen van haar huis af aan het kleerspoelen' Op het vreeseiijk gegil afgaande, vond zij haar kind in de vlammen en in haar radeloosheid stopte zij het ie een tobbe zeepsopwater. Geneeskundige hulp heeft niet mogen baten, Dinsdagmiddag is het jongsken aan de bekomen wonden over leden. De Rijksambtenaren hebben een inval gedaan bij een firma te Doetinchem. Iu beslag werd o.a. genomen, naar het (Hbld) meldt, een nachthemd, dat voor uitvoer gereed was gemaakt en waarin niet minder dan 970 fopspeentjes genaaid waren. Uitgebroken. Te Arnhem zijn uit een barak in den tuin van het huis van bewaring vier smokkelaars uitgebroken. Het schijnt, dat zij uit hun cellen een gat in den grond hebben kunnen graven langs den daardoor ontstanen weg zijn zij in den tuin gekomen en vandaar over een ringmuür van den tuin verdweueu. Eikels als koffie surrogaat. Het is den Minister van Landbouw ter oore gekomen, dat tegenwoordig voor «eikels prijzen worden besteed, ver boven de werkelijke waarde, uitsluitend omdat gebrande eikels als een bruikbaar koffie- surrogaat wordt beschouwd. In verband hiermede wordt een ernstige waarschu wing gericht tot allen, wien het aangaat, om zich te onthouden van speculatieve aankoopen van eikels, aangezien bij eventueele inbezitneming ingevolge Dis- tributiewet of Onteigeningswet geen rekening zal kunnen worden gehouden met de prijzen, welke door den laatsten houder zijn besteed en derhalve van koopen boven de werkelijke waarde fi nancieele verliezen het onvermijdelijk gevolg zullen moeten zijn. Abonnementen e" Adverten- tiën voor dit blad worden ook aangenomen door de agenten van ons blad te ZaamslagJ. HAAKten Kaate Zaamslag-Veer J. ROOSECové Ter Neuzen-Driewegen P. FAAS; Axel: P.J. VAN URIEL; SchoondijkeBoekhandel IZ. TAK; Breskens: JAC. BASTING en Oostburg: J. LE GRAND. Ned. Herv. Kerk. Bedankt: Voor Delft, N. G. Veldhoen te Alphen ad Rijn. Geref. Kerk. TweetalTe Enschede, K. van Anken te Pernis en B. v. d. Werff te Dokkum. Geref. Gemeenten. - Beroepen Te Leiden (vac. Verhagen), W. den Hengst, te Amsterdam. Evang. Lutli. Kerk. Aangenomen Naar Zaandam, Dr. H. J. Toxopeüs, te Amersfoort. Benoemd tot onderwijzer(es) Te Bodegraven (hoofd), D. A. v. Bins- bergen, te MoerkapelleTe Klooster buren, J. Huizinga, te Groningen Te Middelstum, D. E. v. d. Zaag, te Wijk aan Duin Te Arnhem, mej. Schouten, aldaar Te Wassenaar, mej. Schaper, te Leiden Te Ede (Geld.), mej. A. M. Buis man, te LeensTe Berg Ambacht, mej. H. A. van Dooren, aldaar. Mevrouw Lindeboom, f Na een ongesteldheid van slechts weinige dagen is de echtgenoote van Prof. L. Lindeboom, vrouwe Hillegonda Christina Wilhelmina Cau, vroeger Douai rière Jhr. Mr. W. II. de Savornin Lob man in den ouderdom van 63 jaren overleden. De begrafenis zal Vrijdag te Kampen plaats hebben. Moge deze slag voor de verdere herstelling van Prof. Lindeboom geen belemmering zijn. In de Ned. Krijgsman vinden wij een hoofdartikel over Avondmaal vieren velde. Een korporaal had gevraagd ,Hoe kan een belijdend lid der Geref. Kerk Avondmaal vieren in de provin cies N.-Brabant en Limburg, waar bijna geen Geref. Kerken te vinden zijn Deze korporaal, 40 maanden in het Zui den, heeft slechts- tweemaal thuis het Avondmaal kunnen vieren dien tijd en hij vraagt, of' niet de veldpredikers overal het Avondmaal kunnen gaan be dienen voor Geref. en Hervormden sa men maar de redactie hoofdredac teur is de (Geref.) majoor-veldprediker ds. T. J. Hagen noemt dit onmoge lijk, omdat de veldpredikers als zoodanig een staats- en geen kerkelijk ambl be kleeden. Ze zijn niet door een bepaalde kerk afgevaardigd om te werken onder de leden dier kerk, maar door de regee- ring .aeroenen om alle moderne en ort- 11airen geestëTTJ? te verzor- wel geestelijke toes^êfiëSf kunnen ze niet de sacramenten bedienen. Wefzöfi een veldprediker ergens het Avondmaal kunnen bedienen, maar dan namens en onder autoriteit van den kerkeraad dier plaats. En dan niet voor Ger. en llerv. samen, maar alleen voor de leden dier kerk, waarin hij optreedt. De redactie meent de oplossi-ng elders te moeten zoeken. De veldprediker zou kunnen nagaan, welke kerk het dichtst bij een troepenonderdeel staat en dan kunnen verzoeken, daar af en toe het Avond maal te gaan bedienen. De predikant dier kerk zou dan met één of twee ou derlingen naar dat onderdeel kunnen gaan eerst een dag om onderzoek te doen naar de belijdende militairen, hun attesten in te zien, enz. en dan dat Avondmaal gaan bedienen in de weck, om er de samenkomsten dier gemeenten niet onder te doen lijden. Bii groote onderdeden zoude het de moeite loonen, als door de verschillende (Ger. Herv. Lutli.) kerken het Avondmaal werd be diend, terwijl bij kleine de veldprediker die kerk kon vragen, waartoe de mees ten behooren, terwijl de anderen dan als gasten konden worden, toegelaten, waartegen kerkrechtelijk geen bezwaar is in te brengen. Is er één kerk, dan zoude ook voor militairen van andere kerken een afzonderlijke Avondmaals viering kunnen worden gehouden. De redactie meent, dat zeer vele be zwaren hier moeten worden overwonnen en deze zaak geregeld dient te worden, waartoe dit artikel aan de veldpredikers en de verschillende militaire comité's wordt toegezonden, om tot een gewensch- te oplossing te komen. De Nederlandsche Bank. Naar wij .vernemen, zijn door de Ne derlandsche Bank nieuwe voorwaarden vastgesteld, waartegen door haar goud voor de biunenlandsche industrie wordt beschikbaar gesteld. Het doel van het stellen dezer voor waarden is, te voorkomen, dat het goud een andere dan de bedoelde bestemming verkrijgt. In de vrije markt worden thans voor goud abnormaal lmoge prijzen betaald zonder dat kan worden nagegaan, waar aan deze plotselinge vraag is toe te schrijven. Alle aanvragen om van de Nederlandsche Bank goud te mogen be trekken voor industrieel gebruik, zullen thans door bemiddeling van banken en commissionairs moeten worden ingediend, die op verbeurte van een boete er voor moeten instaat), dat het goud door hunne afnemers in eigen bedrijf verwerkt wordt en Nederland niet wordt uitgevoerd. Aanvragen om onder de nieuwe voor waarden goud te mogen betrekken, kun nen van heden af doorT h^nt-;. --- commi^rnrtarrs op de Nederlandse Bank worden ingediend. Nederlandsche Staats ie e n i n g 1914. De Minister van Financiën maakt he kend dat de 5% schuldbekentenissen der leening 1914, welke niet worden gebezigd tot storting op de leening 1917 op 1 Februari 1918 voor haar nominaal bedrag worden afgelost en dat de rente dier stukken niet verder loopt dan tot 1 Februari 1918. De aflossing dier stukken geschied ten kantore, van de Nederlandsche Bank te Amsterdam en, mits uiterlijk 14 da gen voor den dag waarop de aflossing verlangt wordt, daarvan aan den betrok ken betaalmeester kennis is gegeven, ten kantore van de betaalmeester. De bij die stukken behoorende coupon per 1 Februari 1918 is betaalbaar bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam, zoomede ten kantore van de betaalmees ters bij wie de aflossing der stukken aangevraagd. (St.-Ct) annuleering der Russische Staatsschuld. Naar Reuter uit Petrograd unddt, hebben de Volkscommissarissen aan het Centrale Uitvoerende Comité des sovjets het descreet betreffende de onvoorwaar delijke annuleering, zonder uitzondering, van alle buitenlandsche leeningen, ter goedkeuring voorgelegd. TER NEUZEN Huwelijksaangiften. 18 Jan. Willem Koster, oud 23 j., jm. en Janna Oppeneer. oud 22 j., jd. Geboorten. 14 Jan. Elisabeth, d. van Cornelis Daniel van Wijck en van Cla- sina Sara Maria Vermeulen. 15 Jan. Marines Jacobus, z. van Krijn van Pien- broek en van Adriana de Bruin. 6 Jan. Willem Francois, z. van Antheunis Dek ker en van Cornelia Maria Dieleman. Maria Jocepha, d. van Elexander de Krijger en van Carolina Dina Cernelia Bleijenberg. 19 Jan. Suzana d. van Cornelis Riemens en van Tanneke Maria Dieleman De '"au. BRUSSEL, 21 Jan. Het Centrale Vlaamsche Persbureau publiceert de volgende mededeeling van den Raad van Vlaanderen. De Raad van Vlaanderen heeft de zelfstandigheid van Vlaanderen afgekon digd. Tengevolge van deze verklaring legt de Raad van Vlaanderen zijn van den V'laamschen Landdag ontvangen mandaat neer, om zich te onderwerpen aan een nieuwe verkiezing, die het Yiaamschc volk gelegenheid zal geven, zijn wil aangaande dit besluit van den Raad uit te spreken. Axel. 17 Januari. Hier is een vlas- en lijnzaadbeurs ge opend. Op den eersten dag zijn ver kocht 11.260 K.G. schoou vlas, 23,250 K.G. driekwartsclioon vlas, 2000 K.G. bobbers en 1000 K.G. stroovlas. De volgende prijzen werden besteed sclioon- vlas f 220—220; driekwart f 136—700 bobbers f 100120. DAGEN. Voorin. Nam. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 23 24 25 26 27 28 29 10.56 0 30 1.17 1.57 2.32 3.6 11.30 12.2 12.55 1.37 2.15 2.49 3.21 Getrouwd MAR1NUS JANSEN A LI DA TEN KAATE, die, ook namens wederzijdscho Farnilie, hartelijk dank zeggen van belangstelling, ondervonden. Axel, 17 Jan.' 1918. bij de vele blijken hun huwelijk Y Heden overleed onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, de Wed. J. WIELES, in den ouderdom van 76 jaar. Uit aller naam, xrern tv iriuco. Jan. 1918. Ter Neuzen, welke voor ieder belanghebbende GRATIS verkrijgbaar zijn. Aanbevelend, Noordstraat 82, TER NEUZEN. liet goedkoopst uwe Horloges, Goud- en Zilverwerken bij IS. ADRIAANSENS, Horlogemaker, Korte Kerkstraat 8. INRUILEN van oud Goud, Zil-er <-n Bloedkoralen tegen hoogste tranrde. TER NEUZEN. 22 Januari 1918. «TQO nil buvliV. d Van een geslepen 0. W -er. Een kind verbrand. Een nachthemd. 'S3 -1 »in EN voor

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 3