Uit de Pers. Uit de Provincie. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. iioogwatergetij te Van Heinde en Verre. Kérk, School en Zending. Ter Neuzen. Advertentie n. 1 paar goeie schoenen 8 dezer. De overneming zal in Januari alloopen. 's RIJKS SCHATKIST. De Minister van Financiën maakt be kend dat het saldo van 's Rijks schab kist 'op 29 December j 1. bedroegbi] de Nederlandsche Bank f21.650.697.GO en bij de betaalmeesters f 5.920.373.07, te zamen f27.571.070.67. Op den ge noemden datum was in omloop aan schat kistbiljetten een bedrag van f 127.918_00Ü en aan schatkistpromessen een bedrag van f 191.790.000,(waarvan rechtstreeksch bij de Nederlandsche Bank geplaatst f49.000.000), terwijl, met inbegrip van de bedragen, welke daarvan bij de be taalmeesters in kas waren, aan zilver- bons van f2,50 en f _l in omloop was een bedrag van f27.475.553. DE BELASTING OP DE ONGE BOUWDE EIGENDOMMEN. Het bestuur van het Ned. Landb. Comité heeft aan de besturen der Prov. en Gemeentelijke Landbouwvereemgm- gen, Maatschappijen en Bonden aange boden een exemplaar van een door hem aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal gericht verzoek om de aanhangige voorstellen betreffende de belasting op de ongebouwde eigendommen niet aan te nemen. Het Bestuur voornoemd acht het nood zakelijk, dat alle landbouworganisaties in ons land ook de plaatselijke onverwijld een krachtige actie gaan voeren tegen het aanhangige wetsont werp. Het meent, dat dit doel het best be reikt zal worden door te bevorderen, dat elke afdeeling daarvan en elke maat schappij of bond, elke afdeeling daarvan en elke plaatselijke vereenigmg een adres van adhaesie aan het verzoekschrift aan de Kamer doet toekomen. (Standaard AANVULLINGSWITTEBROOD- KAARTEN. De Minister van Landbouw heeft be paald, dat de gemeentebesturen op aan vrage van een gezinshoofd voor elk kind beneden één jaar, tot zijn gezin behoo- rcnd, voor elk broodkaartentijdvak een aanvullingswittebroodkaart kunnen ver strekken, ontdaan van 400 gram aan bons, dat op al(e bons van een aanvul I ingswittebroodkaart Regeeringsbloem zal kunnen worden verstrekt, met dien verstande, dat in plaats van 200 gram brood 125 gram bloem zal kunnen wor denwerkregen. LANDBOUWERS IN DE TWEEDE KAMER: Voor de vereeniging „Vechoudersbe- lang" gevestigd te Bodegraven, hield de heer A. Brast, landbouwer te Ilekslin- gen, een rede over: „Landbouwers naai de Tweede Kamer." Spr. betoogde de wenschelijkheid dat de plm. 300:000 land- en tuinbouwbedrijven in ons land. eigen vertegenwoordigers in de 2e lvamer hebben, waarbij de vraag links of rechts van geen waarde is. HET ALGEMEEN KIESRECHT Op 22 Dec. zijn de wetten in werking getreden, houdende veranderingen in de Grondwet. Krachtens artikel X der additioneele artikelen worden, wat betreft de herziening der kiezerslijsten, de termijnen genoemd in de artikelen 2 8 en 22 der Kieswet, gesteld op den 21sten dag na de afkondiging, wat is op 22 December, aangezien de afkondi ging heeft plaats gehad in de Staats bladen 660, 661 en 662, uitgegeven op 1 Dec. j.l., mede opgenomen in de Ne derlandsche Staatscourant van 1 Dec. j.l. no. 28-2. De plechtige afkondiging, waarvan artikel 197 der Grondwet ge waagt en welke ingevolge de publicatie van 29 November j.l. op 12 December is geschied, heeft geen betrekking op de inwerkingtreding van de wetten tot her ziening der Grondwet. Zij, die derhalve op Zaterdag 22 December den 25 jarigen leeftijd bereikt en de voor de kiesbevoegdheid gevor derde vereischten bezitten, moeten op de kiezerslijst worden gebracht. De kiezerslijst moet uiterlijk op den 49sten dag na de afkondiging der wetten, houdende veranderingen in de Grondwet,derhalve op 19 Januari 1918 zijn vastgesteld. De Algemeene Maatregel van Bestuur, waar bij de vorm en de inrichting der kie zerslijsten zal worden vastgesteld, is echter nog niet verschenen. De gemeente-secretarieën, die toch reeds overladen zijn met werkzaamheden tengevolge van den oorlogstoestand, en speciaal in de maand Januari, ook reeds in gewone tijden, overvloed van werk hebben, krijgen derhalve daarbij ook nog de zorg om op 19 Januari reeds met de kiezerslijst gereed te zijn, zij zij het dan ook dat als grondslag van de kiesbevoegdheid niet langer gelden de „kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijken welstand." VISCH. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt De vooruitzichten voor de Noordzee- visschcrij blijven bij voortduring on gunstig.' De stoomtreil stoombeug<-n en zeil beug-visscherijen zullen in den loop van de maand Januari hoogstwaarschijnlijk niet of slechts in beperkte mate kunnen worden uitgeoefend. Slechts een deel van de zeiltreilvloot zal aan de diepzeevisscherij blijven deel nemen. Het aantal vaartdigen, dat bij goed weder ter kustvisscherij zal uitvaren, zal bij aanhoudende vorst geringer zijn dan gewoonlijk, aangezien een deel dei- vloot, te LIrk thuisbehoorende, wegens den ijstoestand op de Zuiderzee niet buitengaats kan komen. In verband met een en ander zijn slechts geringe aanvoeren van .zeevisch te verwachten. Van de vischsoorten, welke van regee- ringswege worden gedistribueerd, zullen voornamelijk schol, kleine schelvisch, wijting en gul worden aangebracht, zoo dat van deze soorten beperkte hoeveel heden beschikbaar gesteld zullen kunnen worden. De spieringvisscherij zal bij het be vriezen van de Zuiderzee niet meer op de gewone wijze kunnen worden uitge oefend, waardoor de vangsten zich zullen bepalen tot betrekkelijk geringe hoeveel heden z.g. ijsspiering. Indien de vorst van korten duur mocht zijn, zal echter in den loop van de maand Januari de spiering op ruime schaal gedistribueerd kunnen worden. Haring en Engelsche bokking zullen de eerstvolgende weken nog in voldoende hoeveelheden verkrijgbaar blijven. MANGELWORTEL- EN VOEDERBIETENZAAD. De hooge prijzen voor mangelwortel- en voederbietenzaad schijnen in land- bouwkringen hier en daar aanleiding te geven tot de vrees, dat er te weinig van dit zaad zoude zijn. Daarom wordt er vanwege het Minis terie van Landbouw, nijverheid en Handel de aandacht op gevestigd, dat blijkens dn Landbouwverslagen in 1915 en 1916 respectievelijk 24,795 en 26,28 H A. met, voederbieten waren bezet. Verder geven ee voorloopige cijfers over 1917 voor dit gewas een oppervlakte 30.984 II. A., terwijl de algemeene toestand alleszins liet vermoeden wettigt, dat in 1918 de verbouw opnieuw uitbreiding zal onder gaan. Naar de Rijkscommissie van Toezicht op de Zaad Controle aan de hand van haar ten dienste staande gegevens om treilt de teelt van zaden op contract bericht, zal de in 1918 gewonnen hoe veelheid mangelwortel- en voederbieten zaad pl.m. 300,000 K.G. bedragen. Bij een zaadverbruik van 10 K.G. per II.A is deze voorraad dus voldoende om 30,000 II A. te betelen. Naast bovenbedoelde zaden, op contract geteeld is er ongetwijfeld nog wel ecnig zaad van anderen oorsprong (zaad uit vrije teelt, zaad van het jaar 1916), zoódat bij een zuinig gebruik er voldoende zaad aanwezig is. Mochten houders van dit zaad door vasthouding ongemotiveerde opdrijving der prijzen veroorzaken, dan zal tot vaststeiling van maximumprijzen eventu eel tot inbeslagname en distributie der vastgehouden partijen worden overge gaan. Niet veel erger dun kleeden uitklop pen in verboden tijd. In de „Telegraaf" geeft Mr. Louis Israels iedere week een juridisch-over- zïcht. Wonderlijke rechtsbegrippen houdt deze schrijver er op na. Hij verhaalt van een Franschman, die ofschoon gehuwd zijnde, opnieuw zocht te trouwen met een ander en nu wegens bigamie voor de Fransche Recht bank werd gedaagd. Dit geval geeft hem dit schandelijk stukje in de pen. „Het betrof een geval van bigamie, een misdrijf, dat volgens de Fransche Wet nog altijd zeer zwaar wordt ge straft, ofschoon het naar mij voorkomt, niet eens onder de misdrijven thuisbe- hoort.. Wat de onzedelijkheid van bi gamie betreft, acht ik deze niet veel erger dan van kleeden uitkloppen op verboden tijdde daad zou n.l. in het geheel niet onzedelijk zijn als niet een wetsbepaling haar verbood. Of die wetsbepaling na de millioenensluchting van jonge mannen nog wel gehandhaafd zal blijven, is daarom zeer de vraag, maar op dit oogenblik geldt zij nog. Zoo wordt door de „neutrale" pers de volksziel vergiftigd. Haat tegen de fijnen. I)e Gemeenteraad van Zwijndreclit heeft onlangs een verordening aange nomen ter beteugeling van het vloeken. Heftige verontwaardiging bi] de vrij zinnigheid Naar aanleiding daarvan zegt nu onze Rotterdammer „Daar leeft in Nederland nu eenmaal zeker slag lieden, dat aanstonds op zijn achterste anti-clericale boenen staat, als zij maar vermoeden dat de fijnen in het publieke leven voor de handhaving van Gods gebod opkomen. Zoo zijn dan de verlichte anti-clericale zangers gekomen, die den lof der Zwijn- drechtsche zotheid zingen. In het vrijzinnig weekblad Thorbecke komt een zang voor, aanvangend met deze roerende verzen Zwijndreclit heeft tot wet verheven, Wat in Exodus reeds staat, Zie het derde der geboden, Wat voor Zwijndreclit dus niet baat. Nooit kon ik den naam verklaren Van het dorp aan gindsche zij Hoe ter wereld dien te rijmen Met onkiesche zwijnerij Maar nu 't vloeken is verboden, Snap ik er zoo'n beetje van Zou het dus toch moog'lijk wezen? Was het daar zoo'n zvvijnepan Als je wettisch moet gaan waken Tegen 't vloeken, dat is kras! En ik meende toch zoo zeker, Dat het plaatsje Christ'lijk was. Natuurlijk laat ook de socialistische Notenkraker zich niet overtuigd. Zijn Vloek-ode zet aldus in In Zwijndreclit, in Zwijndreclit, Wil ik mijn heil gaan zoeken, Daar zijn ze zoo fatsoendelijk, Daar mag je niet meer vloeken. Heeremijntijd, Wat 'n jolijt, Daar mag je niet meer vloeken In Zwijndreclit, in Zwijndreclit, Daar wonen niks als fijnen, En als die nóg zoo heftig zijn, Of krimpen van de pijnen Heeremijntijd, Wat 'n jolijt, Dan zeggen ze gossiemijne Kan het bitterder? Laten onze Christelijke arbeiders liet onthouden, als de socialistische vogelaar hen lokken wil. In „De Rotterdammer" lezen we over de veelwijverij, het volgende, van diep gezonken moraal getuigende stukske Het Vaderland schrijft, over het Kerst congres der S. D. A. P. liet volgende Staatsdemocralie en Nationalisme. Eenige opmerkingen van „het Vader land" „De heer Vliegen heeft op het congres van de S. D. A. P. zijn afkeer te kennen gegeven voor de Russische maximalisten die zich aan de afspraken met Ruslands botidgenooten niet houden hij acht ze daaraan gebonden. Mr. Troelstra mocht er terecht op wijzen, en het congres heeft dat met daverend applaus onder streept, "dat dit misvatting was; dat Rusland zeer zeker aan die afspraken gebonden zoude zijn, als die gemaakt waren met medeweten en goedkeuring van het Russische volk, maar niet, nu die het werk waren van de autocratische regeering van den tsaar. De heer Vliegen was hier slachtoffer van zijne nationa listische neigingen, in dit geval van zijne liefde voor de naties die tot de entente belmoren, juister misschien gezegd van zijne aversie van de Duitschers, die hem reeds in de eerste dagen van den oorlog verleidde tot zijn bekend onbedachtzaam artikel in „Het Volk", dat gelukkig direct door de partjj is gedesavoueerd. Wat de maximalisten deden is zeer zeker voor de Duitschers voordeelig, met het gevolg, dat de heer Vliegen, die volgens de leer van zijne partij geene naties kennen of erkennen mag, maar alleen m enschen, tegen de eigen partijge- nooten partij trekt vóór het systeem van het tsarisme! Dit is trouwens niets nieuws onder de zon toen een vorige tsaar als bondgenoot van Frankrijk naar Parijs kwam, heeft de nationale revanche idee, het verlangen om zich op Duitsch- land te wreken over 1870, kunnen maken dat Fransche sociaaldemocraten den man toejuichen, die zoovelen van hunne Russische partijgenooten tot de Siberi sche gruwelen had .verwezen: Als wij op het geval-Vliegen wijzen, het geval van een der voormannen van de sociaal democratische partij in Neder land, .is het om er nogmaals aan te herinneren hoe het nationaal gevoel on uitroeibaar is in 's tnenschen hart |eu hoe cosmopolitisme on internationalisme bij den eersten vuurproef niet meer blijken te zijn dan een van buiten ge leerd lesje. De heer Vliegen voelt Belgisch waarmee wij natuurlijk niet willen zeg gen, dat hij niet ook Nederlandse!) zou voelen de tegen alle volkenrecht in- druischende inval van d» Duitschers in België doet zijn ziel verlangen naar straf voor den overtreder van dat recht, en daarom is een Russische tsaar met al den aankleve van dien, die den oorlog met kracht voortzet hem liever dan eene regeering van eigen partij, die naar den vrede streeft op den grondslag van het internationale recht. Hij herinnert ons aau dien Pool,'over ■wieii wij meenen onze lezers eens ge sproken te hebben, zoo niet, dan zij het hun verteld. Tijdens deh Trausvaalschen oorlog ontmoetten wij aan een buiten- landsche table d'höte een Pool, du; zijne hoop te kennen gaf, dat Engeland Trans vaal er spoedig ender zou krijgen. Toen wij te weten kwamen de man sprak Fransch tot welke natie hij behoorde, waagden wij de schuchtere opmerking, dat het tocii wel wat vreemd was een Pool, d. w. z. iemand-die de zelfstandig heid van zijn land verloren zag gaan door een overrnachtigcn vijand partij te hooren trekken tegen eene kleine natie die voor hare vrijheid vocht. Maar hij viel ons spoedig in do rede met een Ohce n'est pas ga, pas du tout ga. Wat het dan wel was Engeland moest het winnen, omdat een sterk Engeland alleen kans gaf aan Polen te eeniger tijd onder den Russischen knoet vandaan te komen. Wij zouden onzen Pool gaarne eens terugzien in dezen tijd, maar hij is uit hetzelfde hout gesneden als de heer Vliegen, die alweer het bewijs gaf, dat het nationaal gevoel zoo sterk is, dat het niet onderdrukt kan worden. Het geen niet belet heeft en voorloopig ook wel niet zal beletten, dat sociaal-demo cratische debaters en debatertjes, vooral de laatslcn, op de meeting hel bekende adagium zullen laten hooren: Wat maal ik om de Nederlandsche onafhankelijk heid, waar ik van den NederlandSchen grond nog niet een bloempot vol bezit." TER NEUZEN, 8 Januari 1918. De loop der bevolking in de ge meente Ter Neuzen over 1917 was als volgt mann. vr. totaal Geboren132 119 251 Gevestigd 343 337 680 Totaal 475 456 931 Overleden 56 57 113 Vertrokken 333 328 661 Totaal 389 385 774 Bevolk, op 31 Dec.'16 4768 4882 9650 31 '17 4854 4953 9807 Levenloos aangegeven 6 m., 3 vr., totaal 9. Er werden voltrokken 87 huwelijken. Te Ter Neuzen is voor ecu bedrag van f242,900 in de nieuwe volieekende staatsleening. De nieuwe kiezerslijst in do ge meente Ter Neuzen zal ongeveer 2200 namen bevatten, zijnde een 600 meer dan de tegenwoordige. Door de commiezen zijn alhier aan het station 2 dames aangehouden, die gereed waren om naar Sas van Gent te vertrekken en die ieder ongeveer 75 stukken kwatta, tusschen hunne onder- kleeren verborgen, bij zich bleken "te hebben. De zoete waar, die zij mot een kennelijk doel meevoerden, door lien, toen ze ontdekt waren, heel gemoedelijk te voorschijn gehaald, is in beslag ge nomen, terwijl tegen hen proces-verbaal is opgemaakt. Axel. Op de Zaterdag gehouden markt van Zeeu wsch-Belgische paarden waren slechts 2 paarden aangebracht, hetgeen werd toegeschreven aan de gladheid der wegen. Er werd een prijs toegekend van vijf gulden aan den heer F. Dieleman, vslager, wonende te Axel, terwijl de andere prijs niet' werd uitgereikt, om reden het paard reeds van de markt was verwij derd. Axel. Zondag kwamen een vijftal vlieg tuigen over deze gemeente. Zij trokken in Zuidelijke richting. Tijdens een uitvoering te Zuidzande zijn een drietal rijwielen ontvreemd en werd een heer een portefeuille ontrold, inhoudende 900 gulden. Twee soldaten uit Cadzand zijn aangehouden en hebben een volledige bekentenis afgelegd. Op aanwijzing werd door de politie bij onderzoek de portefeuille teruggevonden onder den vloer der militaire barak aldaar. Zaterdagmiddag verschonen boven Aardenburg 5 vliegmachines. Ze trokken, komende uit Noordelijke richting, België in. Zeer waarschijnlijk waren het Duit- sche machines, althans door de militairen in België werd er niet op gevuurd Het bedijken van buitengronden in den Brakman en het maken van een haven en een scheepvaart- en suatie kanaal naar het Pottegat, waarvoor op 22 December bij de hier gehouden aan besteding liet minst werd ingeschreven door de hoeren J. Verstoop en II. Zanen Jz. te Gouderak en Gouda voor f 1.098.000, is niet gegund. De Amelie getorpedeerd. Te Viissingen is bericht ontvangen, dat dej Amelie getorpedeerd is geworden, waarbij zes man verdronken en viif ge wond werden. De Amelie meet 1135 br. ton. Middelburg. De bevolking is in 1917 van 18509 tot 18131 gedaald. Christ. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Steenweek, J. W. Pol man te Hooge veen. Om te onthouden. Mr. J. W. Tijsma, van Leeuwarden, herinnert er in het „Fi^ Dgbld aan; dat krachtens de bepaling vervat in art. 55 e.v. Registratiewet ook van ver- koopingen van goederen ten behoeve van Chr. schoolvereenigingen gehouden, die tot dit doel door belangstellenden disponibel zijn gesteld, vooraf aangifte moet gedaan worden tën kantore van registratie, en binnen 10 dagen daarna een daarvan opgemaakte akte moet worden aangeboden. Eene vereeniging die ten deze uit onwetendheid nalatig was geweest, ontving eene aanschrijving om circa f 400 boete te betalen. Tot anderer leering en waarschuwing zij dit geval gememoreerd. TER NEUZEN. Geboorten. 31 Dec. Florentina Josephina. d. van Joannes Andreas Hubertus Hendrickx en van Maria Claessen. Overlijden. 31 Dec. Adriaan Hoek, oud 27 j., z. van Cornelis en van Adri- ana Gezina de Mol. 4 Jan. Izaak de Braai, oud 78 j., weduwn. van Maria Pieternella van 't Hof. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 13 Dec. Joost van den Berge (van Ter Neuzen), oud 21 jjm. en Adriana de Jonge, oud 28 j., jd. 14 Dec. Jan Jo hannes Buijze, oud 28 j., jm. en Helena Kempe, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 27 Dec. Joost van den Berge (van Ter Neuzen), oud 21 j., jm. en Adriana de Jonge, oud 28 j., jd. Jan Johannes Buijze, oud 28 j., jm. en Helena Kempe, oud 23 j., jd. Geboorten. 5 Dec. Jacobus, z. van Pieter Kolijn en van Catharina Maas. 6 Dec. Josephus Florentinus, z. van Florentiiuis Josephus Volkrijk en van Celia van Hecke. 7 Dec. Maria Sara, d. van Abraham Oppeneer en van Sara Maria van der Hooft. 11 Dec. Magda- lena, d. van Krijn Hamelink en van Cor nelia Bakker. 12 Dec. Paulus, z. van Pieter Ilamelink en van Janna Maria Geense. 14 Dec. Francois Leendert,z. van Pieter Dieleman en van Jacoba de Bokx. 28 Dec. Jan, z. van Hendrik Vreeke en van Jozina de Lijser. Overlijden. 8 Dec. Cornelis Gaaster- land, oud 64 j., echtgenoot van Francoise Franse. 14 Dec. Sara Dieleman, oud 79 j., wed. van Mattheus de Blaaij. 21 Dec. Pieter van Kerkvoort, oud 7 j., z. van Adriaan en van Neeltje Faas. 23 Dec. Jacobus Riekwel, oud 59 j., z. van Pieter en van Frankoise den Hamer (beiden overleden), 24 Dec. JanScheele, oud 83 j., wed. van Cornelia de Visser. BERLIJN, Jan. (,V. D.) Het Berliner Tageblatt beschouwt de verontrusting in de pers over het incident te Brest- Litofsk als geforceerd. Het blad noemt het ongehoord, wanneer er sonsationeele berichten verspreid worden. Het volk vertrouwt zonder bijgedachten op de groote legerleiders. De Kreuzzeitung zegtEr zijn nog groote veldslagen noodig. Hindenburg en Ludendorff zijn onmisbaar, gilet volk weet, Jdat ze onze moest waardevolle nationale vertegenwoordigers zijn. Een voor enkele jaren uit woesten grond ontgonnen boerderij te Friesche- palen, gekost hebbende f 8000, is thans verkocht voor de kapitale som van f55 000. Op Oudejaarsavond omstreeks li1/, uur n.m. werden de bewoners van de Linschoterstraat te Haarlem gestoord in hun huiselijk samenzijn, door 't angstig huilen van een kind. Na onderzoek bleek al spoedig dat een moeder haar ongeveer 3 jarig kind had achtergelaten in huis en bij een ander de oudejaarsavond ging dooi bren gen. Doordat de moeder niet terug keerde, werd de politie gewaarschuwd, terwijl buren reeds pogingen in 't werk stelden 0111 't kind uit haar angst te vei lossen. Terwijl men poogde de deur open te breken, daagde de moeder op, dip door de omstanders alles behalve vriendelijk werd onthaald. (Stand Ned. Herv. Kerk. Beroepen Te Putten o/d Veluwe, J. G. Dekking te Renkum. AaugeuoruenNaar Nieuwe Pekela, E. H. Blaauwendraad te Zuileunaar Bodegraven, F. Kijftenbelt te Leerdam. Bedankt Voor Vorden Jlir. J. L. A. Martens van Sevenhoven, te Utrecht voor Babyloniënbruek, E. tl. Blaauwen draad te Zuilen voor Mijdrecht, J. H. Koster te Grevelduin-Capelle voor Wil sum, S. C, Groeneveld te Garderen. Geref. Kerken. AangenomenNaar Doesburg, J. L. Jaspers, te B -ek horsen. DAGEN. Voorin. I Nam. Woensdag 9 Jan. 10.47 11.18 Donderdag 10 I 11.46 Vrijdag 11 0.12 12.37 Zaterdag 12 1.— 1.22 Zondag 13 1.43 2.6 Maandag 14 2.26 2.48 Dinsdag 15 3.8 3.30 Heden overiced zacht en ka!in, na een kortstondig lijden, ons innig geliefd Zoontje en Broertje, in den aauvalligen leeftijd van bijna 9 maanden. Zijne diepbedroefde Ouders en Zusje, G. DEES. E. DEESScheele. C. DEES. Ter Neuzen, 7 Jan. 1918. Hallo, ja met 131, met MDGGRÉ Ja, mijnheer. Moggré kunt U me direct zenden merk Buldog en enkele dames en kinder laarsjes Zeker mijnheer, ik heb door tijdig inkoopen nog een mooie en goede collectie schoenen. De vredesonderhandelingen. Aanmerkelijk verschil. Liefhebbende moeder.»

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 3