Ruwe huid- i t voor GfilelegM Panflbrieyen Kerk en S c h o o 1. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. Handelsber i c h t e 11. Advertentie n. Aan wij zing verkrij gbaar- stelling Levensmiddelen. Beschikbaarstelling goedkoope Melk. Melk in Bakkerijen. de SANGUINOSE, der Zeeuwsche Hypotheekbank te MIDDELBURG, Gevestigd sedert 1871. Ls. van Waesberghe- Janssens. KOERS 99 °lo. meester van Domburg, den heer L. J. van Voorthuysen, in den echt verbonden met mej. Edith van Leckwijck, een Belgische jonge dame. De zaakgelastigde, Mirza Mahmoud Khan de Benij Saghaph de Mokhta Abou Ooeid Sa- ghaphy, is sedert 10 jaren geaccrediteerd bij het Nederlandsche Hof en heeft sedert zijn komst in ons land eiken zomer een maand te Domburg vertoefd-. Het spreekt vanzelf, dat de plechtigheid veel bekijks had, vooral daar de Perzische diplomaat' in zijn rijk met goud geborduurd Oostersch ambtsgewaad was, vertelt de „N. Ct." Maandagmiddag ontving de burgemeester van Goes een telegram van H. M. de Konin gin met betuiging van deelneming in de ramp, welke de stad heeft getroffen. H. M. verzocht, Haar met den toestand der gewonden op de hoogte te stellen en hun H. M. hartelijke deelneming over te brengen. De bommen op Goes. Een Engelsche vlieger? Na Zierikzee, Axel en Sas van Gent, heeft thans ook Goes hoog bezoek gehad, maar van een alles behalve welkomen bezoeker. Het was Zaterdagavond half elf de meeste inwoners waren door kolengebrek en vorst reeds vroeg onder de wol gekropen toen de agenten met straatdienst en de late wandelaars het verre geluid van een motor hoorden, dat van minuut tot minuut krachtiger en hoorbaarder werd. Toen het ronken van den moter bijna boven de gemeente gehoord werd, schoot plotseling een vuurstraal door het luchtruim, gevolgd door een donderslag, die de menschen in de huizen bleek van schrik overeind deed springen. Weinige tellen na den eersten slag een sissend geluid en een nieuwe donderslag, nog harder dan de eerste, en daarop een derde, die de huizen deed schudden en de ramen rinkelen. Dat moeten bommen zijn en de menschen vluchtten in kelders en gewelven, in alles wat maar diep en onder den grond was. Een minuut of vijf bleef het stil, zoo stil, dat men onwillekeurig dacht, dat het gevaar van de lucht en het vliegtuig verdwenen was. Maar plotseling klonk opnieuw het snorren der machine, sterker en sterker. Daar keerde het toestel over de stad terug, daar gleed hij hoog en onzichtbaar over de huizenblokken. Twee minuten van angstige spanning kropen voorbij, twee minuten, dat ieder zijn hart vast hield. Daneen krakende slag vlak bij, in het hartje der stad, een slag heviger dan de ge weldigste donderslag, een tweede, een .derde, dan het langzaam Wegsterven van het motor geluid en de akelige stilte, waarin niemand zich nog buiten waagt. Maar het bleef stil en weinige oogenblikken later snelden de bewoners, sommigen reeds in nachtgewaad en blootshoofds, de straat op. Geen huis op de kade of ruiten en zelfs heele vensterkozijnen zijn er uit geslagen. In het huis van den heer Giesen was toe valligerwijze diens bediende nog niet naar bed. Was het geen Zaterdagavond geweest en was hij als gewoonlijk vroeger ter kooi gegaan, dan zou. deze bomaanval een slacht offer meer geteld hebben. Want juist in den zolderhoek, waar het bed staat, vlak boven het hoofdkussen, is het projectiel in het pas vernieuwde nog niet geheel afgewerkte dak geslagen en heeft er hout en steen als bord- 'papier uiteengescheurd. De zolder lag bedekt met scherven, waarvan sommige door twee vloeren heen tot beneden in het magazijn gedrongen zijn. De in de huiskamer aanwezige personen bleven ongedeerd. Erger nog is het pand van den heer De Looif beschadigd. De keukenschoorsteen is getroffen en in brokken weggeslingerd, ramen met kozijn en al zijn uit den muur gerukt, uit de stoelen in de boven-achterslaapkamer puilt het paardenhaar, de grond is bezaaid met glasscherven en stukken gordijn, de muur doorzeefd van gaten, wandplaten vernield, flesschen op den schoorsteen door midden geslagen en zelfs in de kamer aan de straat zijde, door een overloop van het achtervertrek gescheiden, hebben de projectielstukkeu groote gaten in behang en plafond geslagen. De dienstbode, die in de totaal vernielde keuken stond, waar o.a. de wekker tot onher kenbare brokken is geslagen, bleef wonder boven wonder ongedeerd. De panden links en rechts, o.a. van de heeren Wagtho, Rijk en Van der Meulen, bieden aan de achterzijde een aanblik van verwoesting. Een bom is neergevallen op het dek van het stalen motorschip van den beurtschipper Yan Waarde. Het staal is uit elkaar gerukt, de roef gedeeltelijk weggeslagen en de zijromp vertoont, gelukkig boven de waterlijn, een gat van bedenkelijke grootte. Hier bij de binnenhaven branden 's avonds de lantaarns, hier heeft de vlieger zijn projec- tielen naar een der weinige lichtvlakken van het slapende stadje geworpen. Door de ontploffing op het motorvaartuig sprongen de ruiten van alle omliggende huizen, de bomscherven drongen door hout en steen en richtten in de nabijzijnde woningen groote verwoestingen aan. In de voorkamer van den heer Van Waarde werd toevalligerwijs de 2 c.M. dikke buis van de koperen gaskroon geheel doorboord, één scherf vernielde het glas van een schilderij, talrijke andere drongen in mui en en meubelen. De heer Visser, in het naastgelegen pand, lag reeds te bed toen de eerste slagen geval len waren. Hij begaf zich naar beneden en stond juist in 'de gang van zijn woning toen het schip van den heer Van Waarde getrof fen werd. Een scherf spatte in zijn richting en verwondde hem ernstig in den buik. De eerste drie bommen zijn op en bij het terrein van de Zeeuwsche Fruitteelt-Maat schappij, op grondgied der gemeente Kloetin- ge gevallen. Wij zagen in den hard bevroren grond ga ten van plm. 1/i meter diepte en in den om trek de boomen door bomscherven bescha- digd. Een bom kwam terecht op het ijs in de Westvest, dat ter plaatse geheel vernield werd, en stukken van dien bom in den hof van den heer H. Bliek, waar enkele boomen beschadigd werden. Wij vernemen, dat burgers aan de militaire autoriteiten een bomscherf overhandigd heb ben, waarop zich een Engelsch etiket bevond, waarvan o. a. het woord date (datum) nog duidelijk te lezen was. De machine kwam uit de richting KIoo- tinge, is blijkbaar na het uitwerpen der bom men boven Goes gedraaid en in de richting van 's Heer Hendrikskinderen verdwenen. De heer J. Visser, die bij den bomaan val te Goes in het onderlijf gewond werd, is Woensdagmorgen in het Gasthuis te Middel burg overleden. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: K. Buijze, landbouwersknocht, Baandijk 47, uit Zaamslag. C. van Dijk, opzichter, Q 241,-uit Vleuten. J. Mechielio, grondwerker, Donze-Visserstr. 103, uit Enkhuizen. A. Mechielle, werkman, Donze-Visserstr. 103, uit Enkhuizen. C. van lJk, arbeider, Baandijk 28, uit Enk huizen. J. van Cieemputte, grondwerker, Baandijk 10, uit Enkhuizen. J. Jansen, arbeider, Donze-Visserstr. 44, uit Enkhuizen. A. C. P. de Rijke, dienstbode, Javastr. 44, uit 's Gravenhage. A. Stroo, arbeider, Lange Kerkstr. 37, uit Haarlemmermeer. J. Hakvoort, zonder, Kerkhoflaan 9, uit Urk. Vertrokken: J. C. Veltman, werkman, Verbindingstraat 11, naar Schiedam. A. M. van der Molen, dionstbode, Vloos- wijkstraat 69, naar Amsterdam. J. H. van Jde Kreeke, zonder, Vlooswijk- straat 20. naar Hengelo. E. Pielaet, werkman, Q 206, naar Westdorpe. M. E. Kolijn, zonder, Donze Visserstraat 88, C. A. [Meulenberg, zonder, Vlooswijkstraat 8, naar Winschoten. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Nieuw-HelvoetH. W. Bloem hof te Kedichem. Geref. Kerken. Beroepen te KoudekerkeA. H. Nieboer te Krabbendijkete Ouderkerk a. d. Amstel J. C. Dagevos te Oosterend (op Texel). Aangenomen naar ScheveuingenW. II. Gispen te Zwolle. Geref. Gemeenten. Beroepen te RotterdamW. den Hengst te Amsterdam. TER NEUZEN. Huwelijksvoltrekkingen. 20 Dec. Arie Alexander van Wijngaarden, oud 30 )j., jm. en Maria Elizabeth Kolijn, oud 23 j-, jd- Geboorten. 19 Dec. Pieternella, d. van Jan Andrissen en van Dingena Johanna Maria Jansen. Janna, d. van Reinier Verschelling en van Cornelia de Waaij. 20 Dec. Janna Sara, d. van Samuel Jacob Gazan en van Maria Koster. 22 Dec. Sophia, d. van Dirk Dieleman en van Elisabeth Adriana Simons Jacobus, z. van Johanries van der Gouwe en van Janna Cornelia Pieternella Bedet. Overlijden. 17 Dec. Pieter van Aalst, oud 73 j., wed. van Sara Johanna Molegraaff en echtg. van Anthonia Sophia Goseije. 22 Dec. Mattlieus Scheele, oud 568 j., echtg. van Su- zanna Scheele. Wijnkoop uitgewezen. De Tribune meldt Wijnkoop, die dezer dagen te Zwolle ver toeft, kreeg gisteren van den militairen com mandant aanzegging, dat hij terstond, met de allereerst gelegenheid, het onder bevel van dien commandant staande gebied nl. Over- ijsel en een groot deel van Gelderland moest verlaten. Hem werd zelfs geen uur tijd gelaten om een en ander te regelen. PREDIKBEURTEN, l MAANDAG [Oudejaar] en DINSDAG [Nieuwjaar]. V Op 24 Dec. overleed na kortston dige en geduldig gedragen ziekte onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader ABRAHAM JANSEN, weduwnaar van Helena Cornelia Maria Adriaansen. Ter Neuzen J. C. JANSEN. P. C. JANSEN—Verbrugoe. Hontenisse J. J. JANSEN. J. H. JANSEN—De Zwart. P. JANSEN. E. CII. JANSEN—De Zwart en Kinderen Burgemeester en Wethouders van IER NEUZEN maken bekend, dat in de week van 31 Dec. 1917—6 Januari 1918 geldig zullen zijn voor Aardappelen, bon No. 5 en 6, 5e Serie Varkensvleesch 13e Bak en braadvet 20, 2e Groene Erwten 12, 2e Bruine Boonen 9, le Gort 12, le Ter Neuzen, 28 Dec 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester L. WABEKE, Secretaris. N.B. Op bon no. 20 voor Bak- en Braadvet mag 0.100 K G. worden afgegeven. Op bon No. 1 voor Varkensvleesch mag slechts 0.200 K.G. worden afgegeven. Op bon No. 12 voor Rijst mag slechts 0 200 K G. worden afgegeven. üe Burgemeester van TEIi NEUZEN brengt ter kennis van lien, die voor zich of voor leden van bun gezin goedkoope melk wen- sclien te betrekken (ten behoeve van zieken, zwakken en kinderen benedeu den leeftijd van 6 jaar, die in hoofdzaak op melkvoeding zijn aangewezen), daarvan opgave belmoren té doen op Maandag 31 December a.8., in het lokaal BETHEL, 2e Verbindingsstraat, van 9—12 v.m. en van 25 n.m. Opgegeven moet worden 1. naam van den aanvrager en woonplaats 2. namen der personen voor wieu de melk wordt aangevraagd 3. naam van den melkleverancier 4. aantal kinderen benedeu den leeftijd van 6 jaar 5. Naam van den huisdokter. Ter Neuzen, 28 December 1917. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken ingevolge ministeriëele circ. dato 22 Dec. jl. bekend, dat met ingang van dien datum geen melk zal mogen worden ge bezigd bij de bereiding van producten der bakkerij en der banketbakkerij (koek, beschuit, biscuit, banket e. d. met inbegrip van brood) en dat geen melkbestanddeelen of melkpro ducten zullen mogen worden gebezigd bij de bereiding van brood. Ter Neuzen, 28 December 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. IIUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. De kwaal van honderden in onze dagen is bloedarmoede en zenuwzwakte en dit is niets geen wonder. Het leven is moeilijk de strijd om het bestaan zwaarveel menschen leven op hun zenuwen. Zoo ontstaat onvermijdelijk vroeger of later de kwaalarm bloed en zwakke zenuwen. Gij moet daar goed op letten want dat kan U een lang lijden en een moeilijk leven bezorgen. Gij kunt daartegen waken door intijds gebruik te maken van liet beste en afdoende middel tegen bloedarmoede en zenuwzwakte. Twee maal per dag een eetlepel is voldoende. Sanguinose kost per fl. f 1.50, per6fl. f8.per 12 fl. 15. Bij alle Apotheken en voorname dro gisten. WACHT U VOOR NAMAAK 1 VAN DAM Co. De Riemerstraat 2c 4. Den Haag. NTe Ter Neuzen bij A. van Dverbeeke-Leunis- te Axel bij Joz. de Feijter Pz. In stukken van f iooo.-, f 500.- en f 100.-. Verkrijgbaar ten kantore der Bank en bij II.II. Effectenhandelaren. WISSEL- en EFFECTENKANTOOR, HULST en TER NEUZEN. Sluit Molest-verzekeringen. („Vad") ZONDAG 30 DECEMBER 1917. Gereformeerde Kerk. Te: Neuzen 9 en 2 uur Ds. S. Grooneveld. Axel [Singelweg] 9 uur Leeskerk en 2 uur Ds. A. Thielen. Axel[ Stationstraat]9 uur Ds A. Thielen en 2 uur Leeskerk. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. II. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/j en 2 uur Ds. A. Timmermanen Sluiskil 9'/i en 2 uur Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. Ilugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds- L. de Brnijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Ds. D. C. Overdnin Lokaal Eben-Haëzer", (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie. Gereformeerde Kerk. Ter Nenzen O. 5'/j u. en N. 9 uur, Ds. S- Groeneveld. Axe' [Singelweg] O. 2 uur, Ds. A. Thielen. Axel [Stationstraat] O. 2 uur, Ds. S Groeneveld. N. 9 uur, Ds. A Thielen. Gecomb. dienst. Zaamslag O. 5 uur, en N. 9 uur, Ds. II. P. M. G. de Walle. Hoek O. 2 uur en N. 9 nar, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. -Ter Neuzen O. 5'/» uur, en N. 97, uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil O. 5'/2 uur, Dhr. Ii. Dek. Axel O. 57, uur en N. 9 uur, Ds. Ilugen holtz. Zaamslag O. B uur on N. 9 uur, Ds G. van Dis. Hoek O. 2 en N. 9 uur, Ds. E. Raams. Chr. Gereformeerde Kerk Zaamslag O. 6 uur, en N. 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen O. 6'/i uur en N. 9 unr, Ds. D. C. Overduin. Middelburg, 27 Dec. 1917 Ter graanmarkt van heden was de aanvoer van halmgewassen en peulvruchten niet groot. De in gevallen feestdagen en het winterweer waren hier van de oorzaak Alles werd volgens de bekende conditiën verhandeld. Boter f 1,68 a f 0,00 voor particulieren t 1,76 per 71 kilo. Eieran f 16,25 voor particulieren f 16,00 per 100 stuks. Idem 5, 6e winterhanden en voeten, barsten, pijnlijke kleven, springende lippen Gebruik PUR0L

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 3