Buitenland. Uit Stad en Provincie. DE OORLOG. Wat de groote nederlaag van de Italiaan sche legers aan het Isonzofront en in de aan grenzende noordelijke bergstreek voor de zaak der Bondgenooten beteekeut, zet de redactie van de „New Statesman" in een artikel van 24 November uiteen met de kalme oprecht heid welke dit Engelsche weekblad onder scheidt. Hoewel in zoover de omstandigheden een gunstige wending hebben genomen, dat de toen te duchten snelle terugtocht, die Ve netië en al het land ten oosten en noorden van de Adige-rivier zou prijsgeven, door het hardnekkige verzet van de Italianen althans vertraagd is geworden, hebben de beschou wingen van de „Statesman" niets van hun waarde voor onze lezers verloren. De ont zaggelijke slag aan een der tegenstanders van de Centrale mogendheden toegebracht, is niet goedgemaakt, en de gevolgen voor de Bondge nooten zijn niet uitgewischt. Ten eerste hebben zij het ve-dies te betreuren van een groot aantal manschappen, kanonnen en ontzaggelijke voorraden. En.de door den vijand buitgemaakte kanonnen zijn niet enkel de gewone lichtere veldstukken van de soort die wederkeerig bij minder groote getallen aan de Duitschers in Frankrijk en Vlaanderen werd afgenomen. Er zijn zeer veel zware kalibers bij en om dit verlies van tusschen de 2500 en 3000 stuks, zwaar en licht, aan te vullen zal de reeds met de uiterste inspan ning werkende oorlogsindustrie nog meer van haarkrachten moeten vergen. Dit feit alleen reeds beteekent dat de kans op een beslissende overwinning op de Centraleu minstens twaalf maanden wordt verschoven. Niet minder ernstig zijn de politieke gevol gen. Italië heeft de beschikking verloren over een groot stuk dicht bevolkt en hoogst vruchtbaar grondsrebied. Het werd gevoelig getroffen in de getalsterkte van zijn legers en in.zijn hulpbronnen voor de voeding. Zijn zelfvertrouwen, zijn hoop op de overwinning, de zekerheid van zijn beweging leden nog meer. Ging Venetië er aan, dan zou de scha de uit deze laatete oogpunten nog zeer aan merkelijk grooter worden, en een herhaling van vredesvoorstellen door den Paus zou het weerstandsvermogen van het Italiaansche volk op een wellicht al te zware proef stellen. De schrijver in het weekblad komt tot de slotsom dat Italië met den meest mogelijken spoed door de Bondgenooten afdoende moet worden bijgestaan niet het minst door doelmatige economische schikkingen. Engeland heeft zich een slechten naam gemaakt onder de bevolking door zekere handelingen op dit gebied, voornamelijk door de buitensporig hooge prijzen waarvoor het steenkolen levert nl. 120 lire (een halve gulden) per ton, terwijl vroeger de gewone prijs 25 lire was. De daling van het Italiaansche geld verklaart dit verschil voor een derde; en de ontzettende stijging van de scheepsvrachten door neutrale reeders geëischt, voor het grootste deel van de rest. Als wij er niet in slagen aan dezen toestand een einde te maken, en tegelijk het Italiaansche volk te genezen van den waan dat het door zijn bondgenoot wordt geplunderd, dan zal het moeilijk vallen het voor nog langen tijd aan de gemeenschappelijke zaak te doen hechten. De officiëele vredesonderhandelingen zijn den 22sten December, des namiddags te Brest- Litofsk geopend. Bij de opening van de vredesconferentie te Brest-Litowsk hebben de Russen acht punten opgesteld, onder welke de volgende Schade loosstelling van particulieren voor verliezen, gedurende den oorlog geleden, uit een bij zonder fonds, dat door alle oorlogvoerenden naar evenredigheid gevormd zal wordenop de koloniën zullen dezelfde beginselen toe passelijk zijn als op het moederland. Ten slotte stellen dc Russen een bepaling voor, waarbij verboden wordt dat het eene land het andere in economisch opzicht zal boycotten of dat afzonderlijke tariefovereenkomsten ge sloten zullen worden of een marine-blokkade ingesteld zal worden, die niet eeu rechtstreeks militair doel nastreeft. Staatssecretaris v. Kühlmann is aangekomen De staatssecretaris had de gelegenheid om liefde, het kind des Verbonds? En in haar eenzaam kluiske knielt ze, en haar verschrom pelde handen vouwen zich tot gebed, en haar sidderende lippen stamelen haar dankzegging, ja, maar óók haar dringende, dringende smee king voor hém, haar zoon, haar ver lorenen zoon Gedempt klinken naderende voetstappen. Ze schrikt op; wie komt nog, zóó laatDaar wordt de kruk der deur omgedraaid. Schoor voetend treed binnen kan zij haar oude oogen gelooven Is dat Jan, haar kind Bevend richt ze zich op Twee armen omvatten haar Eu aleer ze vragen kan, hoort ze zich met een in tranen schier ver smoorde stem toefluisterenMoeder, moe der, kun je me vergeven, zooals God mij lieeft vergeven Moeder Het is haar te veel. Neen, niets ontbreekt haar nu meer. En terwijl ze den terugge keerden zoon in haar armen sluit, jubele haar hart en haar lippen: Mijn zoon lééft! (Het loopende feuilleton „Owfeoor/" hopen we in het nieuwe orgaan ZeemvschVlaan deren voort te zetten) 's avonds nog een samenkomst te hebben met de vertegenwoordigers der bondgenooten en de Russische afgevaardigden. Te vier uur zijn te Brest-Litofsk de vredes onderhandelingen plechtig geopend. Daarvoor waren bijeengekomen de volgende vertegen woordigers van Duitschland staatssecretaris v. Kühlmann, de gezant v. Rosenburg, de legatiesecretaris v. Hösch, generaal Holfmann en majoor Brinckmann van Oostenrijk-Hon- garije de minister van buitenlaudsche zaken v. Czernin, de gezanten van Merey en v. YViesner, de legatieraad graaf Colloredo, de legatiesecretaris graaf Csaky, de luitenant Pokorny en majoor v. Glaisevan Bulgarije de minister van justitie Popof, de gezanten Kossof en Stopanowitsj, kolonel Gantsjef en de legatieraad dr. Anastasofvan Turkije de minister van buitenlaudsche zaken Aciimed Nessimi bei, de gezant Ibrahim Hakki pasje, de onderstaatssecretaris Resjad Hikmed bei, de generaal der kavallerie Zeki pasjavan RuslandA. A, Joffe, L. B. Kamenef, me vrouw M. A. Bizenko, M. V. Pokrofsky, L. M. Karachan, N. N. Lubinski, M. P. Weltmann Pawlowitsj, admiraal W. M. Altvader, gene raal Samoïlof, kolonel Fobke, kolonel Zéfilit en kapitein Lipsky. Prins Leopold van Beieren begroette in zijn hoedanigheid van opperbevelhebber op het oostelijk oorlogstooneel de in zijn hoofdkwar tier aangekomen vertegenwoordigers van de vier verbonden mogendheden en Rusland met een toespraak, waarin hij o.a. wees op een gunstig geslaagden alloop der wapenstilstand onderhandelingen. Spr. uitte de hoop en het vertrouwen, dat de nu begonnen besprekingen zoo spoedig mogelijk tot een de volken ge lukkig makenden vrede mochten leiden. Hij noodigde daarop den eersten Turkschen ver tegenwoordiger Hakki pasja uit, als ouder- domspresident de leiding op zich te nemen. Hakki pasja, die daarop den presidentszetel innam, bracht den aanwezigen dank voor de hem bewezen eer, begroette de afgevaardigden en opende de besprekingen met de beste wetischen voor het slagen daarvan. Hij stelde voor, dat staatsseci etaris v. Kühlmann voor de eerste maal het voorzitterschap op zich zon nemen. Dit voorstel werd door allen aangenomen. Minister v. Kühlmann aanvaardde nu het voorzitterschap en hield de volgende toe spraak „Het is voor het land, dat ik ver tegenwoordig, en voor mij een groote eer om overeenkomstig het besluit der vergadering het presidium te mogen voeren bij de heden te houden eerste besprekingen, waartoe de vertegenwoordigers van de verbonden mogend heden met de afgevaardigden van het Rus sische volk zijn bijeengekomen om aan den oorlog een einde te maken en een toestand van vrede en vriendschap tusschen Rusland en de mogendheden van het viervoudig ver bond te herstellen. Het zal niet aangaan een tot in de kleinste bijzonderheden uitgewerkt vredesconcept in de thans begonnen bespre kingen op te maken. Het denkbeeld, dat mij voor den geest, staat, isde belangrijkste beginselen en voorwaarden vast te stéllen, waarbij een vreedzaam en vriendschappelijk verkeer op cultureel en economisch gebied zoo spoedig mogelijk hersteld kan worden en bespreking van de beste middelen om de door den oorlog geslagen wonden te heelen. Wij zullen ons bij onze besprekingen laten leiden door den gee.t van verzoenlijke men- sclienliefde en wederzijdsche achting. Wij moeten rekening houden eenerzijde met het historisch gevyordene, teneinde den vasten bodem der feiten niet te verlaten en ander zijds moet onze gedachtenwisscling gedragen zijn door de nieuwe groote leidende denk beelden, die ons hier hebben samengebracht. Ik mag het als een veelbelovende omstan digheid beschouwen, dat onze onderhande lingen beginnen in liet teeken van het feest, dat reeds sedert eeuwen vrede op aarde heeft beloofd aan hen, die van goeden wil zijn. Ik mag de onderhandelingen beginnen met den oprechten wensch, dat onze arbeid vruchtbaar moge zijn en goed moge vordereu". Op voorstel van den voorzitter zijn daarop de volgende besluiten genomen De rangorde gaat naar de alfabetische lijst der vertegenwoordigde mogendheden. Het voorzitterschap der volledige vergadering wordt om beurten waargenomen door de eerste gedelegeerden der vijf mogendheden. Als talen voor de besprekingen zijn toege laten het Duitsch, Bulgaarsch, Russisóh, Turksch en Fransch. Aangelegenheden, die slechts enkele dpr betrokken mogendheden raken, kunnen een onderwerp van afzonderlijke onderhandelingen tusschen die mogendheden uitmaken. De officiëele verslagen der vergaderingen worden gemeenschappelijk vastgesteld. Op uitnoodigiug van den voorzitter zette vervolgens de eerste Russische afgevaardigde in een lange rede de grondslagen van het Russische vredesprogram uiteen, die in hoofd zaak overeenstemmen met de bekende be sluiten van de sowiet en het Al-Russische boerencongres. De vertegenwoordigers der vier verbonden mogendheden verklaarden zich bereid de Russische verklaringen nader te onderzoeken. De uitkomst van dat onderzoek zal het onderwerp van bespreking der volgende zitting vormen. In de onder voorzitterschap van den gevol machtigden vertegenwoordiger van Oostenrijk- Hongaiije, graaf Czernin, gehouden voltallige vergadering, legde deze uit naam van de delegaties der vier verbonden mogendheden (Oost.-IIong., Duitschland, Bulgarije en Tur kije) de volgende verklaring af, waarmee het betoog van de Russische delegatie werd be antwoord „De delegaties van de verbonden mogend heden gaan uit van den duidelijk uitgesproken wensch van haar regeeringen en van haar volken, om zoo spoedig mogelijk te geraken tot het sluiten van den algemeenen recht vaardigen vrede. De delegaties van de ver bondenen zijn in overeenstemming met het herhaaldelijk geuite standpunt van hare re-' geeringen, van opvatting, dat de beginselen van de Russische voorstellen een grondslag leveren, waarop onderhandelingen over een zoodanigen vrede kunnen worden gevoerd. De delegaties van het viervoudig verbond gaan accoord met een onmiddellijken, algemeenen vrede zonder gewelddadige inlijvingen, ge biedsuitbreiding of oorlogsschatting, wanneer de bondgenooten van Rusland er ook zoo over denken. De staatslieden van de regeeringen van het Viervoudig Verbond hebben er her haaldelijk in beginselverklaringen den nadruk op gelegd, dat zij om veroveringen te maken den oorlog niet één dag willen verlengen. Dat standpunt hebben de regeeringen steeds vastgehouden zonder zich van de wijs te laten brengen. Zij geven plechtiglijk uiting aan hun besluit om onverwijld een vrede te willen onderteekenen, die een eind maakt aan dezen oorlog op bovenstaanden grondslag op voor alle partijen zonder onderscheid gelijkelijk rechtvaardige voorwaarden. Er moet echter nadrukkelijk op worden gewezen, dat alle thans aan den oorlog deel nemende mogendheden binnen een redelijken termijn (angemessenen Frist), zonder onder scheid en zonder welk voorbehoud ook, zich moeten uitspreken voor dezelfde bindende voorwaarden, wil de veronderstelling, waarvan de Russische verklaring is uitgegaan, worden verwezenlijkt. Want het zou niet aangaan, dat de met Rusland onderhandelende mogendheden van het Viervoudig Verbond zich van hun kant alleen tot nakoming van die voorwaarden verplichten, zonder een waarborg te hebben dat de bondgenooten van Rusland die voor waarden eerlijk en onvoorwaardelijk aanvaar den on ten uitvoer leggen. Dit vooropgesteld zijnde, is nog het volgende op |te merken naar aanleiding van de zes, door de Russische delegatie als grondslagen van onderhandeling voorgestelde punten. lo. Gewelddadige inlijving van de, tijdens den oorlog bezette gebieden, ligt niet in het voornemen van de Verbonden regeeringen. Over de troepen, die in de op dit oogenblik bezette gebieden staan, zal in het vredesver drag worden beslist, voor zoover over die te rugtrekking op enkele punten niet reeds van te voren tot overeenstemming mocht zijn ge komen. 2. Het ligt niet in het voornemen van de verbonden regeeringen, een van de volken, die in dezen oorlog hun politieke onafhanke lijkheid hebben verloren, van die onafhanke lijkheid te berooven. 3. De vraag tot welken staat nationale groepen, die geen onafhankelijk staatsbestaan bezitten, zullen moeten behooren, kan, inge volge bet standpunt, waarop het viervoudig verbond zich stelt, niet door onderhandelin gen tusschen staten worden geregeld. Zij dient voor iederen staat met zijn eigen vol ken te worden geregeld langs grondwettelij- ken weg. 4. Evenzoo maakt, ingevolge de verklarin gen van de staatslieden van het viervoudig verbond, de bescherming van de rechten der minderheden bepaaldelijk deel uit van de grondwettige rechten die de volken hebben op de beschikking over eigen lot. Ook de re geeringen der verbondenen brengen dit be ginsel overal in toepassing, voor zoover het practisch uitvoerbaar is. 5. De verbonden mogendheden hebben dikwijls de mogelijkheid betoogd, dat niet en kel van vergoeding van oorlogsschattingen, als van de vergoeding van oorlogsschade weder keerig afstand zou kunnen worden gedaan. Volgens deze opvatting zouden voor iedere mogendheid, die aan den oorlog deelneemt, enkel de betaling van (het onderhoud van) hare in krijgsgevangenschap geraakte onder danen, en verder de in het eigen gebied door onwettige daden van geweld aan de onder danen van de tegenstanders toegebrachte sehade zijn te restitueeren. Het door de Russische regeer ing voorgestelde in het leven roepen van een speciaal fonds voor dat doel zou eerst dan kunnen worden in overweging genomen, indien de andere oorlogvoerenden binnen redelijken tijd zich bij de vredesonderhandelingen zouden aansluiten. Naai men ons bericht werden deze week voor Ter Neuzen beschikbaar gesteld 90,000 K.G. Bruinkoolbriketten, G0.000 K.G. Eierkolen en 200.000 K.G. Kachelkolen. De Bruinkolen werden gedeeltelijk gedistribueerd, en de Eierkolen en kachelkolen liggen beschikbaar bij Gebr. Hamorlinck. In de laatstgehouden vergadering der Chr. Hist, Kiesvereeniging heeft het bestuur zich gereorganiseerd. Het bestaat thans uit de heerenD. J. Dees, VoorzitterDs. A. Timmerman, Vice-VoorzitterII. J. van den Ouden, Secretaris J. P. Vercouteren, 2e Se cretaris A. de Koeijer, Penningmeester. Hedenmorgen ontspoorde de tram van Zaamslag naar Axel in de buurt „Rondt put ten." In een bocht onder den Axelschen dijk sprong de locomotief uit de rails, reed nog eeu 20 M. over de bevroren grond en reed toen de sloot in. De wagens bleven op de rails. Geen per soonlijke ongelukken. Het zal een heele toer zijn het gevaarte weer op dc rails te krijgen. In de Maandagmiddag te Axel gehóuden spoedeischende vergadering van den gemeen teraad, waarbij zonder kennisgeving afwezig was de heer VV. Dieleman, was ingekomen een schrijven van de vereeniging van gasfa- brikanten in Nederland met verzoek het sa laris van den directeur van de gasfabriek te herzien, welk schrijven werd gerenvoyeerd naar het college van Burg. en Weth. en de gascommissie om advies. Van Ged. Staten was ingekomen een schrij ven, inhoudende niet-goedkeuring van de tij delijke geldleeuing van f 10.000er moet een termijn worden bepaald, binnen welken uiter lijk de aflossing der leening moet plaats heb ben. Besloten werd deze leening in te trek ken en overeenkomstig genoemde voorwaar den een nieuwe leening, groot f 15.000, aan te gaan. Van Ged. Staten was terug ontvangen de regeling der jaarwedden der onderwijzers aan de o. 1. school met een paar wijzigingen. De gasprijzen werden verhoogd van f0,15 tot f0,26 per kub. M. voor alle soorten van gas met ingang van 1 Jan. 1918. De voorzitter deelde mede, dat de prijzen van cokes en gruis waren f2,50 en f 1.50 per II.L., eveneens inet ingang van 1 Jan. De heer De Kraker stelde voor, den direc teur en het overig personeel der gasfabriek een gratilicatie te verieenen voor de bewezen diensten bij het vallen van de bom bij de fabriek. Dit voorstel werd gerenvoyeerd naar Burg. en Weth. om advies. Sas van Gent. De heer P. Malotaux, sedert jaren lid van den gemeenteraad, heeft als zoodanig ontslag genomen. De heer Malotaux, zal zich voorloopig el ders metterwoon vestigen. In de raadsvergadering van Maandag jl. te Biervliet werd tot onderwijzer aan de Drie- weegsche school benoemd de heer M. Hoste te Oostburg, met ingapg van Jan. a.s. Er wa ren vijf sollicitanten. Schoondijke. Alhier had eene vergadering plaats van de brandstoffeneommissies in Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen daartoe bijeenge roepen door den commissaris der kolendistri- butie voor Zeeuwsch-Vlaanderen, den heer L. J. den Hollander van Axel. Behalve voor enkele administratieve maat regelen, bleek de bijeenkomst in hoofdzaak to zijn belegd voor de mededeeling dat de heer Den Hollander zijn taak voor dit deel van Zeeuwsch-Vlaanderen wenschte neer te leg gen uit oorzaak van de talrijke grieven, die blijkens de vele bij hem inkomende klachten schijnen te bestaan tegen zijn beleid in deze. Daar echter al spoedig bleek dat deze grie ven toch geenszins van de brandstoffen-com missies afkomstig waren en deze wederkeerig ook meermalen en onbillijk aan critiek bloot stonden, werd zonder stemming een motie aangenomen om den heer Den Hollander te bewegen in deze functie aan te blijven. Hoewel niet terstond hierop reageerende, ondanks het woord van dank dat op dit blijk van vertrouwen volgdo, meende men te mogen aannemen uit het verdere verloop der verga dering dat deze ontslagname, althans voor het oogenblik bezworen mag geacht worden. Over de kolenvoorziening van Zeeuwsch Vlaanderen, waarop in woord en geschrift meermalen is aangedrongen, werd ook in deze bijeenkomst breedvoerig van gedachten ge wisseld met het resultaat dat met eenparige stemmen werd besloten zich tot de rijksko- lendistributie te wenden met het dringend en ernstig verzoek om Zeeuwsch-Vlaanderen ten spoedigste van de toegewezen 5000 ton kolen te voorzien met het oog op de geïsoleerde ligging, waarvan de moeilijkheid kan verhoogd worden bij strenge vorst. Als deze poging een practisch nut mocht afwerpen, dat zal dit voor Zeeuwsch-Vlaan deren eene opluchting zijn. („M. Crt.") De politie te Vlissingen heeft in een ho tel aldaar aangehouden een 19-jarige jongeda me, wier ongebonden leven en tamelijk hooge verteringen de aandacht trokken. Bij ondei- zoek van haar goederen werden brieven ge vonden dat zij relaties had o.a. met militai ren, van wie zij er een reeds tot smokkelen van morfine had weten over te halen. Zij vertoefde te Vlissingen onder een Fran- schen naam, terwijl zij een Duitsche van ge boorte is. In Mei heeft zij zich te Velp als kamermeisje in een hotel schuldig gemaakt aan diefstal van kleeren en juweelen, waar voor haar aanhouding werd verzocht. Door heen en weer trekken wist zij op vrije voeten te blijven, totdat zij voor circa 14 dagen in handen der politie te Amsterdam viel, waar zij echter weer wist te vluchten om te Vlis singen genoegens te gaan smaken en relaties voor haar praktijken te zoeken. Zij is thans naar Arnhem overgebracht en aldaar ter beschikking van de justitie gesteld Te Middelburg wordt van gemeentewege van 3 Jan. a. s. af voor hen, die niet, of in do eerste of tweede klasse van den hoofde lijke» omslag zijn aangeslagen, brandhout be schikbaar gesteld voor 75 cent per 50 K.G. Een internationaal h u vv e 1 ij k. Te Domburg is een niet alledaagsch huwe lijk voltrokken. De zaakgelastigde van Perzië hij het Nederlandsche Ilof is door den burge- Nog eensde Italiaansche nederlaag De vredesonderhandelingen. De vredesonderhandelingen. TER NEUZEN, 28 December 1917.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2