Antirevolutionair llieuws- en Advertentieblad Zeeland. a 40 cent. Binnenland. FEUILLETON. OMHOOG! Buitenland. No. 1494. Zaterdag 22 December 19.17. 15* Jaargang. NIEUWJAARS- AD VERTENTIÈN. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT00IJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 1 4 regels 0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde.adver~ tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN SJUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. iMÊÊÊ^^ Vanwege het Kêrst- feest verschijnt „Luctor et Emergo" Dinsdagavond NIET. In het Nieuwjaarsnummer van „ZEEUWSCH- VLAANDEREN", dat Dinsdagmorgen 1 Januari 1918 verschijnt, worden geplaatst Nieuwjaars- advertentiën Extra groote worden extra berekend. Inzendingen tot Maandag 31 dezer, des middags I ure. DE UITGEVER. VEEVOEDER. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt - De vooruitzichten voor den Nederlandschen veestapel worden steeds donkerder. Het kost de grootste moeite, de uiterst karige rantsoe nen voor de paarden in gebruik bij bedrijven van handel en industrie beschikbaar te stellen: nadat tal van moeilijkheden zijn overwonnen, kan verwacht worden, dat in Januarie voor deze dieren melassevoeders beschikbaar zul len komen. De toestand voor melkgevend vee is iets gunstiger, vermist bij toekenning van niet meer dan 10 a 15 K.G. voederkoe ken per maand voor elke melkgevende koe, het mogelijk zal zijn, de wintermaanden door te komen. De varkens, zoowel als de pluimveestapel, gaat den ondergang tegemoet, de cijfers bij de veevoederbureaux aangehouden, wijzen er op eene vermindering die bij vergelijking tus- schen Augustus en December, voor varkens aanzienlijk meer dan een half millioen, voor pluimvee zelfe eenige millioenen stuks be draagt. De reden is waarschijnlijk dat alle fokkerij opgehouden en de jonge dieren opge ruimd zijn. Voor varkens zal in de winter maanden geen voeder beschikbaar komen voor pluimvee zal de verstrekking, die nu 53) „Als stroo," verzekerde Herman. „En fijn Bremer Taxeerde ze met kennersblik. „Ook geen van de vijf, „meende bij". „Ge- lijk ook, dat je geen bocht rookt," voegde hij er stellig wegens Kareis bij zijn aan toe. Die moest toch ook weten, dat hij, Bremer, er goed voor zat. „'t Kan best lijen." Een woedende blik spietste' van de canape af over de tafel been, naar den spreker. „Geloof ik ook," lachte Herman. „Pa, weet wat een student toekomt, Karei „Bah," sneed Bremer Sr. op, „zou ik daar op zien Ik hoef er gelukkig mijn ziel niet mee te kwellen. Studeeren kost eenmaal geld, maar we hébben, 'twe hébben liet 1" Zelfbehaaglijk strekte hij de beenen onder de tafel en blies de geurige rookwolken weg. Een voet schuifelde driftig langs den vloer. „We hébben het, dat zeg ik ook," beaamde Herman, en een student is geen kluizenaar." De vergelijking scheen hem zoo grappig, dat hij opnieuw in een lachbui uitbarstte. „Een kluizenaar zeg, stel je voor, stel je voor. Ik, met een grove pij om. blootshoofds en barrevoets, en opgesloten in zuo n heel klein bokje, ergens in een of ander eenzaam bosch slechts 430 van de benoodigde hoeveelheid bedraagt, wellicht geheel moeten ophouden. DE „NIEUW-AMSTERDAM". Reuter seint uit Wash nhton dd. 17 Decem ber De „Nieuw-Amsterdam", met 10.000 ton graan voor het Belgische Steun-comité, heeft Halifax verlaten, met bestemming voor Rot terdam. De Dnitsche regeering heeft een vrijgeleide verstrekt. DE BRANDSTOFFENPRIJZEN. Het bureau voor mededeelingen omtrent de voedselvoorziening kan omtrent de nieuwe regeling van de brandstoffenprijzen nog het volgende berichten Gelijk reeds werd gomeld, blijven de eerste 10 brandstoffen-eenheden hetzelfde kosten als in de afgeloopen maanden. Die prijs is be langrijk beneden den kostenden prijs. Daar entegen worden de hoeveelheden, die boven het minimum van 10 II.L. worden verstrekt, berekend naar den kostenden prijs. Het is niet mogelijk op te geven, zooals in verschillende bladen is gevraagd, hoe hoog precies die prijs zal worden. Immers, de prijzen die door Je brandstoffencommissies aau de afnemers in rekening worden gebracht, loopen plaatselijk uiteen, in verband met het verschil in transportkosten van- de mijn naar den afnemer. In het algemeen kan slechts medegedeeld worden, hoeveel de prijzen onge veer hooger zullen worden, dat is ongeveer f3,50 per H.L. anthraciet, f2,70 per H.L. kachelkolen en f3,50 per 100 K.G. gietcokes* Aangezien de prijs bijv. van anthraciet nu ongeveer f2,50 bedraagt, zal die dus voortaan ongeveer f6 zijn. Deze regeling is uniform gemaakt; zij geldt dus voor alle klassen en groepen gelijkelijk. Extra verhoogiugcn worden niet geheven. Voor vroeger geleverde hoeveelheden zal niet worden nagevorderd. Alleen zullen voor de groepen B, C en D (magazijnen, kantoren, openbare gebouwen, gebouwen voor publieke vermakelijkheden, e, d.) de nieuwe prijzen van 1 December af in rekening worden gebracht, omdat men daarbij te doen heeft met grootere bestel lingen, die ten deele nog in levering zijn. Voor gascokes blijft bestaan de regeling van 5 December. Intusschen is het onjuist, gelijk tegen die regeling is aangevoerd, dat daardoor de in de memorie van toelichting op het 170 millioen ontwerp geopperde vooruitzichten „Net iets voor een Bremer," schimpte pa pa, instemmend met zoons lachen. „Net iets voor een Bremer." Er werd zeer nadrukkelijk gehumd. Maar vader noch zoon schenen er notitie van te nemen. Een poos* werd het gesprek in denzelfden geest voortgezet- Herman deed al zijn best papa flink te doen opsnijden en deze achtte het aan zijn positie verplicht zulks zooveel mogelijk te doen. Er werd een fijne flesch ontkurkt. Dat maakte de tongen nog wat meer los. Ook Karei trachtte Herman een aandeel in de conversatie te doen nemen, wat gelukte. Veel behoefde hij niet te zeggen, maar de wijn maakte toch ook hem spraakzamer. Al leen Cato bleef met nijdig gezicht afzijdig. Zoo gingen de lieve centjes er aan. Straks zou haar beuit wel komen. Eu als papa dan wat inbind, als die lastige Randers verdwenen was, dan zou ze haar meening wel eens zeggen. Eindelijk vertrok Randers, maar niet, voor dat de oude Bremer hem mét Herman, ze waren immers vrienden, voor den volgenden Zondag had geïnviteerd. Intusschen had Herman een fijn dineetje doen klaar maken. Hij moest papa in de goede stemming houden en pa was nergens méér gevoelig voor, dan voor een behoorlijken maaltijd. Cato at weinig, de heeren zoo veel te meer. „I'a,' zei ze scherp, toen de heeren na den worden weggenomen. Of het mogelijk zal zijn een zoodanigen bijslag op cokes te g^ven dat daardoor de prijs van vóór den oorlog benaderd wordt, hangt af van het toestaan van de daarvoor noodige credieten. Door de thans ingevoerde regeling, zoo min als door die van 5 December, kon daaromtrent worden beslist. Er blijkt ook eenige twijfel te bestaan om trent den prijs, die zal gelden voor de drie eenheden, welke thans beschikbaar worden gesteld voor hen, die op meer dan 10 resp. 12 II.L. aanspraak kunnen maken. Deze drie eenheden komeu niet in mindering van dc 10, resd. 12 ILL., maar zijn als het ware een voorschot op de meerdere hoeveelheid, waarop men recht heeft. Het spreekt dus vanzelf, dat daarvoor de verhoogde prijs geldt. DE OORLOG. Marineraad der Entente. Omtrent den marine-raad van de bondge- nooten (drr entente) heeft Leygues, de Fran- sche minister van marine, mededeelingen gedaan aan een redacteur der Petit Parisien, waaromtrent reeds iets is medegedeeld De marine-raad der bandgenooten zal, zoo is de bedoeling, een nauwer contact en vol lediger samenwerking tusschen de verschillen de marines t,ot stand brengen. Het is de taak van den raad toezicht te houden op de algeméene leiding van den oorlog ter zee en samenwerking ter zee te bevorderen evenais de ontwikkeling van alle wetenschappelijke vindingen, die verband houden met de oorlog voering. De raad zal de^noodige stappen doen om besluiten van de regeeringen uit te lokken. Hij zal zich van haar uitvoering op de hoogte houden en de leden van den raad zullen aap hun regeering de opmerkingen maken, die zij als ter zake dienende bo schouwen. Minister Leygues heeft den vertegenwoor diger vafl de Petit Parisien onderhouden over de rol van de Fransche marine in den oorlog en den vooruitgang, dien men reeds verwezen lijkt heeft bij de bestrijding der duikboot,en. Wij hebben, zeide hij, speciale, zeer snelle vaartuigen gebouwd om jacht op de duikbooten te maken. De Dnitsche duikboot-campagne, hoezeer ook een ernstig en permanent gevaar blijvend, is voor een deel beperkt. In de maaltijd zich uitstrekten op hun gemakkelijke fateuils, „zouden we nou niet eens tot de za ken overgaan „Zaken, zaken, altijd zaken," spotte Her man, „pa is immers al lang uit de zaken. Laat pa nu maar wat rusten." „We zijn er voorgekomen, expres," nijdig- de ze. „Strakjes moeten we weer heen." „Ah ja," bekende Bremer Sr, „ah ja, da's waar ook. Wat badje ook weer Cato?" „Was het over die onnoozelo duizend pop informeerde Herman. Daar stoof .ze op. „Onnoozel, onnoozel, jij lijkt wel onnoozel. Noem je dat „Een bagatel, ja, voor een Bremer," vulde hij aan, kalm zijn sigaret rookend. „Nou, een bagatel, een bagetel," kalmeerde vader Bremer, „een bagatel is 't nou juist niet precies." „Staat het er zóó miserabel voor schimpte Herman. .„En'wat daar speciaal die reis voor noodig „Miserabel voorstaan?" pochte papa. „Ik? Wat dat betreft geen krimp hoor. Maar, we dachten zoo „Cato dacht zoo," corrigeerde Herman. „Nou goed, Cato dacht zoo, 'tging den laatsten tijd wel wat grofen ik beu het wel een beetje met er een£" „Poeh," en Herman blies een groote rook wolk weg." Om duizend pop 1" „Nee, kijk, eigenlijk niet voor die duizend pop hoor, maar we wouen, dat je een beetje haast maakte. Dat je zag, klaar te komen. laatste maand wezen de, Fransche verliezen het laagste cijfer aan dat nog is voorgekomen Minister Leygues maakte ook de opmerking, dat de Duitsche bemanningen niet zoo goed, minder ondernemend zijn als in het begin, ook sHiijnt hun munitie van inferieure kwali teit. Geruststellende teekenen, maar waaruit geen te optimistische conclusie getrokken moet^ worden. Minister Leygues zeide voorts nog Op de bondgenooten-conferentie zijn wij op alle punten eensgezind gebleken. Wij heb ben gezamenlijk zeven artikelen opgesteld, die betrekking hebben op den aanbouw van schepen, vrachten, tonneninhoud, transporten. De opperste vloot-commissie, die pas is opge richt, verwezenlijkt de" eenheid ter zee. Dit is een uiterst belangrijke gebeurtenis in do oorlogvoering. De Wapenstilstand. Het „Berl. Tageblatt" schrijft over den wa penstilstandHet is een zeer verblijdende gebeurtenis, maar men mag toch niet 'te veel verwachten. Er zijn groote moeilijkheden bij het voeren van vredesonderhandelingen té overwinnen. De „Berliner Lokal Anzeiger": Wij staan voor een geweldige taak. De naar verhou ding gemakkelijke overeenkomst over een wa penstilstand moet thans door een moeilijker over den vrede gevolgd worden. De „Vorwarts"De strategie heeft haar werk gedaan. Thans moet de staatskunst het hare doen. Daarvan hangt thans de Toekomst van Europa. De Sociaal Democratische Pers kent geen positiever werk dan meehelpen aan den opbouw van den vrede, die nog door groote gevaren bedreigd wordt. De „Morgcnpost" Het is onze vaste over tuiging, dat de wapenstilstand niet meer zal worden opgezegd, en dat de vrede volgen zal. Men kan uit de tot standkoming van den wa penstilstand de conclusie trekken, dat beider zijds niet alleen de goede wil, maar reeds eensgezindheid over den vrede bestaat. Een volk, dat niet weet, waarvoor het strijdt. Een treffend voorbeeld daarvan, dat het Italiaansche volk niet eens weet, waarvoor het in den oorlog gegaan is, geeft, liet begin van een door de Duitschers buitgemaakt be vel. No. BB van het 12 battaglione presi- diero, gedateerd Ospedatetto, April 1917, dc dag is niet ingevuld. Het luidt „Voor de heeren officieren persoonlijk - Aan de heeren compagnies-commandanten!. Bij de Inspectie der compagnies viel het mij op, dat t Moet voor jou toch ook véél aangenamer wezen, als je een zelfstandige positie krijgt. De naam, zie je, de naam, al was het die maar alleen. De rest komt wel." „En hebben jullie daarvoor je een reis ge troost, en dat in den winter?" spotte Her man oneerbiedig. „Waarom niet bitste Cato. „T Houdt niet niet op den laatsten tijd." ,,'t Jouwe staat immers vast, juf antwoord de hij, boos nu. »Tut, geen ruzie," kalmeerde Bremer. „We doene 't voor je best, Herman, gerust. Heb ik ooit op een lapje gebeten „Zij bitst je op, pa, wat geeft ze d'r om Zij is immers binnen smaalde hij. Cato zweeg. Ze kon nu niet ailos zeggen, wat ze wel meende. „Nee maar, luister nou es. Voor jou is dat natuurlijk toch ook aangenamer, as je een zelfstandige pesisie heb," legde papa, rèpetee- rend wat hij zoo pas reeds had verklaard, nog eens uit. „Ik vind het leven zóó ook nog al aange naam," bekende hij, loszinnig. „Nou ja, maar dat ken toch ook niet blij ven duren. D'r moet toch es eens een eind aan komen „Wel ja; met een paar jaar zal 't wel gaan," meende Herman. „Moet ik dan tot zoolang onder curateele van zus?" „Zou je geen kans zien, 't in een jaar klaar te spelen. Moet het wat kosten, da's geen bezwaar hoor. Maar zie, dat je klaar komt. Eeuwig kan je toch geen student blijven (Wordt vervolgd.) DOOR ZELAN01A. Nadruk verboden.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1