Burgerlyke Staud. Laatste Berichten. Hoogwafcrgetij te Ter neuzen. Advertentie n. Aa n wij zi ng verkrij gbaar- stelli ng Levensmiddelen. Uitreiking bons voor toeslag op Petroleum. Maximumprijzen Brandspiritus. last van zijn superieuren een zeer nauwkeu rig onderzoek moest instellen naar de bagage van de gravin von P. De commiezen deelden mede, dat zij inge volge hun opdracht geen medewerking kon den verleenen waarop de wachtmeester ver klaarde slechts te handelen ingevolge zijn in structies en dus de verantwoording op zich te zullen nemen. Eerst den volgenden dag kwam de gravin, vergezeld van haar dochtertje en de gouver nante van het meisje, terwijl ze als bagage nog 5 colli meer bracht. Toen de wachtmeester haar verzocht hem te volgen, om hem in staat te stellen de ba gage te onderzoeken, vroeg de gravin hoogst verbaasd, ot hij dan geen order uit Den Haag had gekregen. De wachtmeester deelde haar mede, dat hij slechts zijn instructies volgde en dientenge volge genoodzaakt was een nauwkeurig onder zoek in te stellen. Onder protest was de gravin genoodzaakt hem te volgen. Toen de koffers geopend werden, bleek, dat deze ©ogenschijnlijk slechts de gewone reis- benoodigdheden als gebruikte ondergoederen, toiletartikelen enz. bevatten, maar bij nader onderzoek bleek, dat onder in de koffers een groote hoeveelheid smokkelwaar was verbor gen, zoodanig verpakt, dat dit bij een vluchtig onderzoek niet ontdekt zou zijn. De verboden waar bestónd uit een grooten voorraad nieuwe manufacturen, ongeveer 25 paar nieuwe schoe nen, pl. m. 100 E.G. levensmiddelen, koffie, thee enz., ja zelfs 100 nieu*ve spenen voor zuigflessc*hen. De geheele voorraad, die een waarde van eenige duizenden guldens verte genwoordigde, werd in beslag genomen. Zoo zeer was de gravin overtuigd, dat de geheele zaak op een misverstand berustte, dat ze de commiezen verzocht haar zoo spoedig moge lijk de goederen na te zenden aan haar tilde- lijk domicilie bij den onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken te Berlijn. In afwachting van nadere bevelen werd de gravin niet aangehouden, maar werd haar toegestaan den nacht in een hotel door te brengen. Zondagraiddags mocht ze met achterlating van haar bagage doorreizen. De gravin wier boven geschetste zaak Vrij dag voor de rechtbauk te Arnhem behan deld werd, was niet verschenen. Het O. M. wees er op, dat het optreden van bekl. getuigde van een buitengewone bru- latiteit. Misbruik makende van haar positie had ze gepoogd een gioote boeveelheid arti kelen uit te voeren. Een strenge straf achtte spr. dan ook gemotiveerd. De eisch luidde 2 maanden gevangenisstraf met last tot onmid dellijke gevangenneming en verbeurdverkla ring der goederen. Men weet, dat de Engelsche regeering, na aanvanl elijke ontkenning, erkend heeft dat Engelsche vliegers de bommen op Zierikzee hadden geworpen. Hollandsch Zuid-Afrika deelt nu mede De redacteur van het Kaapsche Nationalis tische weekblad Onze Courant, de heer J. A. Smith, stond op 27 Augustus voor den magis traat terecht op beschuldiging van op 29 Juni 1.1. de Publieke Welzijnwet overtreden te hebben door een artikel onder't hoofd„Wie bommen op neutralen wierp", waarip, gezegd werd, dat na onderzoek door de Nederlandsche autoriteiten gebleken was, dat de bommen, die op Zierikzee iü Holland op 30 April ge worpen waren, van Engelsch maaksel waren. Een redactioneel© voetnoot, vroeg, „waarom dit gedaan was." Gedurende 't verhoor werd een exemplaar van de London Times van 15 Mei ingediend, een algeheele ontkenning be helzende van de verklaring, dat Britsche vlie gers de bommen op Zierikzee zouden hebben geworpen. Op dit, geschiedkundig zoo zeer betrouwbaar gebleken getuigenis, werd de redacteur veroordeeld. Toch wel aardig, als in rechtzaken de verklaring van de Times hooger gesteld wordt dan die van de Neder landsche Regeering. Vermoedelijk ten gevolge van broeiing ont stond Vrijdagmiddag omstreek" één uur brand in een uitgestrekte loods op de Stadsbelt te Amsterdam, waarin ongeveer 400.000 kilo oud papier en 80.000 kilo lompen waren opgesla gen. De brand, die reeds belangrijken omvang had, toen hij werd ontdekt, breidde zich door den wind aangewakkerd, snel uit en de brand weer, die met groot materiaal was uitgerukt, stond aanvankelijk voor een vlammenzee, zich uitstrekkend over eenige honderden vierkante meters en eerst om 3 uur toen de geheele sorteerloods, het schaftlokaal en opslagplaats en de ontsmettingsinrichting door het vuur waren vernield, was zij dit in zoover meester, dat voor verdere uitbreiding niet viel te vree zen. Maar nog uren daarna sloegen de vlam men uit de opgestapelde massa's op en wier pen stoomspuiten en de drijver.de spuit Jan v. d. Heijden stroomen waters op den gloed. Het verbrande, dat een waarde van f25.000 a f 30.000 vertegenwoordigd, was niet verze kerd. Doodslag. Zondagavond is in het perceel Spaarn dam- merstr. 112 te Amsterdam een moord gepleegd op de 36-jarige vrouw Feitje'de Haan. In 1914 had zij zekeren W. Smit leeren kennen, die in dat jaar haar reeds met den dood be dreigde. Hij loste toen een revolverschot op haar, waarvoor hij tot gevangenisstraf werd veroordeeld. Na zijn straf te hebben uitge zeten, zocht hij haar weer op. Zij wilde ech ter de kennismaking niet hernieuwen, maar kon niet van Smit afkomen. Meermalen kwam de politie tusschenbeide. Sedert eerii- gen tijd woonde zij in de Spaarndammerstraat 112, één hoog, met haar moeder, Maandag jl. zocht hij haar weer op en verkoos hij niet te vertrekken. Sedert dien dag tot gisteren heeft Smit dan ook bij haar vertoefd. Giste ren kregen zij hooge woorden, omdat zij be merkt had, dat hij sieraden van haar had weggemaakt. De twist is zoo hoog geloopen, dat hij haar plotseling met een soort slagers mes te lijf ging. Een groot aantal steken bracht hij haar toe in de borst, aan hét hoofd en in de armen. De vrouw wist ten slotte te ontkomen en snelde, hevig bloedend, de trap af en bij een naburigen slager binnen daar viel ze neer en men bracht de uit vele wonden bloedende vrouw in het politiebureau, dat een paar huizen verder is gelegen. De dader, die pas 24 jaar oud is, was in- tusschen ontvlucht en men heeft hem tot nu toe niet gegrepen. In het portaal achter de deur is het mes gevonden, waarmee de daad is bedreven. De -vrouw werd per auto-brancard naar het Binnengasthuis gebracht, waar zij spoedig is bezweken. Het vermoeden bestaat, dat de dader zelf moord heeft gepleegd. Gisteren was de Amsterdamsche politie er nog niet in geslaagd de dader van de moord op Feitje do Haan op te sporen. Het mes, waarmede het misdrijf isgepleegd, is, naar het Hbl. meldt, door een slager op de Oude Schans als zijn eigedom erkendBij dien slager hadden de man en de vrouw Za terdagmiddag te drie uur inkoopen gedaan. De vermoorde vrouw laat eeu dochtertje van ongeveer 12 jaar na. Haar zoontje werd bij de scheiding aan den vader toegewezen. De Haarlemsche Rechtbank heeft den land bouwer B. te Alkemade tot f 75 boete ver oordeeld wegens hot verkoopen van melk bo ven den maximumprijs. De eisch luidde f 500. De uitspraak geschiedde, nadat vooraf de bur gemeester der gemeente, het Eerste Kamer lid van Wichen, gehoord was. B. had nl. meegedeeld de melk voor den door hem ge nomen prijs te mogen verkoopen, en wel met toestemming van den burgemeester. Naar wij vernemen,,zal B., die tevens Raadslid is, zich niet bij de uitspraak neerleggen, maar in hooger beroep gaan. Wat betreft het in beslag nemen van vier vaten cacao bij den grossier-Raadslid B., is de burgemeester in het ongelijk gesteld. Op last van de N. O. T. moet de cacao terugge bracht worden. Het onderzoek, van hooger hand ingesteld, in verband met het conflict tusschen burge meester en directeur van het distributiebureau, is nog niet afgeloopen. Ook daar een tekort in de pastorie. Het komt den laatsten tijd, aldus schrijft men van roomsch-kath. zijde aan de „Tel.", nog al eens voor, dat in Limburg kapelaans failliet gaan. Zoo bevat de „N. Venlo Ct.", van 11 December de advertentie: Bij vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Roermond, d.d. 6 December j.l. is ver klaard in staat van faillissement de nalaten schap van wijlen P. J. J. Arts, in leven kapelaan te Braekhuizenvorst,met benoeming van den EdelAchtb. Heer Mr. VosdeWael tot Rechter commissaris en van den onder- geteekende tot curator. De Curator, Mr. W. Wolters, Advocaat-Procureur, Venlo. Ook uit de gemeente Bergen (Afferden) in Limburg, werd onlangs een dergelijk geval medegedeeld. Het is natuurlijk zeer moeilijk de oorzaken dezer faillissementen na te gaan. Toch zal menigeen een licht opgaan als ik u mededeel, dat in Limburg tal van kapelaans zijn, die met een inkomen van 500 a 700 per jaar moeten toekomen. Daarbij hebben de kapelaans in Limburg hun eigen huishouden. Zij wonen niet in bij de pastoors, zooals in Noord-Brabant en Hol land, maar zij wonen geheel zelfstandig in eigen kapelanier met een huishoudster. Wanneer nu zoo'n kapelaan iemand is, die op een „beurs" gestudeerd heeft, en niet het minste persoonlijke vermogen heeft, is het best te verklaren, dat met dit dure leven velen hun verplichtingen niet kunnen nakomen. Verbetering van hun stoffelijke positie is daarom een dringende eisch. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Crt., dat de heer J. Schroder, Jiu van de hoofdredactie van „De Telegraaf", naar Parijs is vertrokken. Naar het blad verneemt, is zijn aftreden als hoofdredacteur en zijn be noeming tot Parijsch correspondent van dat blad te verwachten. Wij hebben onlangs met zekere reserve een bericht overgenomen, waarin het heette, dat de treinen met ingang van 16 dezer zou den worden verwarmd. Deze mededeeling is blijkbaar onjuist ge weest de treinen waren gisteren, en ook heden, kil als voorheen. Bij de spoorweg maatschappijen is van een a.s. verwarming der treinen nog niets bekend. De politie te Rotterdam heeft de hand ge legd op een 4-tal beruchte inbrekers, die den laatsten tijd de stad onveilig hadden gemaakt. Het zijn de 26-jarige machine-bankwerker W. S., de 23-jarige A. B. T. C., de 22jarige D. C. II. H. en de 26-jarige vrouw C. S., die sa menleefde met W. S De eerste twee worden verdacht in den nacht van Vrijdag op Zater dag te hebben ingebroken in de ateliers van de firma gebr. Groosjohan aan de Annegooi- schestraat, waar voor een waarde van f 20.000 aan zijde is gestolen. De 3e en 4e worden verdacht van heeling. Rechercheurs, die op uitkijk stonden naar een man, die aan een Oostenrijker, voor f9000 beroofd in een pand aan de Diergaarde laan, beloofd had, hem voor f 1000 het geld terug te geven, zagen uit een woning goederen hijschen naar een ander perceel. Zij waar schuwden een inspéeteur, die toen hem de toegang werd geweigerd, een ruit insloeg, en zich zoo toegang verschafte. In het pand werden verstopt gevonden in een bedstede, en aangetroffen onder een canapé groote hoe veelheden zijdenstoffen, afkomstig uit de ate liers van de fa. Goosjohan. Toen de politie hier doende was kwam C. aanloopen en vroeg of W. thuis was. De vrouw tiachtte hem duidelijk te maken, dat hij weg moest komen, maar hij werd gepakt, en naar het Bureau gebracht. Juist waren daar 2 personen, die C. herkenden als de man, die hun in een café aan den Coolsingel zijde en manufacturen had aangeboden. De manufacturen zijn waar schijnlijk afkomstig van de inbraak bij Louis de Sterke aan de Oppert. Bij huiszoeking zijn bij C. valsche sleutels gevonden, die pasten op verschillende pakhuizen. In Engeland moet lueifersnood heerschen, maar liet Britsche volk schijnt deze beproe ving met humoWische gelatenheid te dragen, zooals blijkt uit vele vermakelijke verhalen. Steeds is daarbij sprake van de een klassieke vermaardheid verkrijgende „laatste drie luci fertjes". „Punch" doet zijn verhaal op de volgende wijze In eeu deftig restaurant zegt een voor naam uitzient gust, inneriijk kokend van woede maar met de meest mogelijke kalmte Kel ner, je hebt drie lucifers opgeschreven en ik heb er maar twee gehad". De kellncr werpt onverschillig eeu blik op de rekening en ant woordt even gereserveerd „Goed, dan gaat er ©en shilling af!" De „Daily Chronicle" vertelU van een paar heeren, die samen naar Londen reisden, leder had een gestopte maar niet aangestoken pijp in den mond. Zij wachten tot een van beiden zijn lucifers uit den zak zou halen om mee van het vlammetje te kunnen profiteeren en keken elkaar in afwachting nijdig aan. Maar niemand wilde de minste zijn. In Aaston branden de pijpen nog altijd niet. En toch had ieder van hen twee a drie lucifers in zijn zak. Zelfs in christelijke gezinnen, vervolgt het zelfde blad, waar men zijn naasten toch bij zonder lief heeft, ontsteken fle ontbredende lucifers meer ruzie dan licht. Het is verschrik kelijk voor welke ongehoorde dingen de huis vrouw lucifers verkwisten wil, terwijl de man ze toch voor allerlei noodig heeft. Dat leidt tot ontstemming en vervreemding. Korten tijd geleden vertelde iemand in den trein met een bedroefd gezicht de volgende ge schiedenis, nadat een ander hem uit mede lijden een lucifertje geleend had „Toen ik vanmorgen van huis ging had ik nog drie lucifertjes bij me, maar nog voor ik het tuin hek gesloten had was mijn vrouw er al achter gekomen Ik geloof, dat ze lucifers ruikt. Ik deb ze al op alle mogelijke plaatsen ver stopt' maar ze vindt ze overal. Alleen een keer niet, maar toen heb ik er geen plfltei van gehad." „Hoezoo dan?" vroeg dé an der. „Ik had ze in een oude vaas gestopt heeieinaal boven op het buffet. Zij haalde de vaas naar beneden en deed er eerst wa ter en toen bloemen in, maar de lucifers merkte ze niet op. Later heb ik ze er uit gehaald en getracht ze te drogen, maar ze waren niet meer te gebruiken." Van denzelfden man is de volgende nood kreet afkomstig: „Kort voor den oorlog zocht een vriend mij op, die bij het weggaan merk te, dat hij zijn lucifers vergeten had. Ik heb hem toen een halfvol doosje gegevenHij zal dit niet kunnen ontkennen En als hij deze regels leest, hoop ik, dat hij doen zal, wat zijn geweten hem voorschrijft TER NEUZEN: Huwelijks-aangiften. 11 Dec. Jacob de Back, oud 29 j/, jm. en Cor nelia Janna de Mul, oud 27 j., jd. Geboorten. 9 Dec. Helena Catharine, d. van Guillaaui Johannes Broekhoven en van Cornelia Elisabeth de Ruijter, Marinus Jo hannes, z. van Adriaan Mariju Adriaansen en van Hendrika Adriana Hamelink. 10 Dec. Maria, d. van Adolf Heijntjes en van Melartia Estercam. 12 Dec. Joseph Cornelis, z. van Johannes Baptist? Slock eu van Cornelia Adriana Veekmau. Jacobus, z. van riiz Willem van der Vliet en van Margarietha Anna Oppeneer. 13 Dec. Sara Pieternella, d. van Jacobus Pieter Veerman en van Wil helmina Neeltje Lansen. Leunis, z. van David Hrijgelaar en van Pleuntje Jacoba de Witte. 15 Dec. Machelina Adriana, d. van Cornelis Jacobus Huijssen en van Jacoba Francina van de Velde. Paulina Louisa, d. van Johannes Gregorius Neve en van Maria Sophia Feijen. Overlijden. 10 Dec. Jan Drabbe, oud 3 m., z. van Marinus en van Janna Maas. 13 Dec. Emma Christina Maria Notte, oud 2 j.,d. van Camilus en van Maria Christina Bracke. 15 Dec. Maria van Acker, oud 46 j echtg. van Josephus Thcodorus van Aerde. ZAAMSLAG. Geboorten. 1 Nov. Corne lis Jacobus, z. van Jacobus Gideon van Cad- sand en van Anlhonia Jansen. 10 Nov. Ma rie Joze, d. van Charles Lesire en van Fran- cisca Berghen. Thona Christoffelina, d. van Jan Cornelis Verlinde en van Neeltje Albertlia Vlaander. 15 Nov. Martinus, z. van Cornelis Michiel do Pouter en van Suzanna Martina Goossen. 17 Nov. Pieternella Cornelia, d. van Cornelis de Putter en van Tannoke Wil- lemsen. 21 Nov. Maria, d. van Jacobus Jan- sen en van Adriana de Jonge. Lourina, d. van Jan de Bruine en van Lourina den En gelsman. 24 Nov. Cathariua, d. van Adriaan de Feijter en van Catbarina Schuitvlot. Jan na Maria, d. van Johannes Kempe en van Janneke de Bruine. 28 Nov. Cornelis, z. van Abraham Jar. Schcele en van Cathariua Die- leman. Overlijden. 2 Nov. Adriauus Rinkhoud, oud 63 j., echtg. van Cornelia Ilofman. 7 Nov. Jacobus van Sweeden, oud 31 j., echtg. van Elizabeth Pottors. 9 Nov. Johannes van Fraijenhove, oud 70 j., weduwe van Mekhe- lina Meeuwsen. 11 Nov. Jozina de Lijser, oud 48 j., echtg. van Anthonie van Doorn. 15 Nov. Maria Faas, óud 75 j., echtg. van Jo hannes van Driel. 23 Nov, Tanneke de Jon ge, oud 67 j echtg. van Mattheus Cornelissen. Het Corr. bureau meldtDe jongste ver klaring der Duitsche Regeering betreffende de belemmeringen der scheepvaart in de vrije zee, heeft onze Regeering aanleiding gegeven tot een nieuw protest met rterne wegens de bemoeilijking van de vaart op Engeland. In de week van 24 tot en met 31 dezer wordt voor de bevolking een extra-rantsoen koffie beschikbaar gesteld van 0.05 KG. Dit rantsoen zal kunnen worden verkregen tegen afgifte van den laatsten bon der kaart, d.i. No. 26. Opdat de detaillisten aan do vraag zullen kunnen voldoen wordt bepaald, dat zij bon No. 8 reeds van heden af bij hun tusschen- handelaar(brander) tegen koffie zullen kunnen inwisselen. De Amsterdamsche politie heeft een be woner der Kinkerstraat aldaar aangehouden, die aan het Duitscho consulaat aldaar had aangeboden belangrijke mededeelingen te doen betreffende militaire werken in Zeeland. DAGEN Voorin. Nam. Woensdag 19 Dec. 4.18 5.14 Donderdag 20 5.39 6.7 Vrijdag 21 637 7.8 Zaterdag 22 7.41 8.15 Zondag 23 8.52 9.27 Maandag 24 10.4 10.39 Dinsdag 25 11.12 11.41 Burgemeester en Wethouders van TER NEUZËN maken bekend, dat in de week van 1723 December geldig zullen zijn voor Varkensvleesch bon no. 19, 2de Serie. Op genoemden bon mag slechts 2 ons worden afgegeven. Ter Neuzen, 17 December 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Uitreiking van bons voor toeslag van Petro leum aan hoofden van gezinnen met een inkomen van ten hoogste 700 gulden zal plaats hebben op Donderdag 20 December a.s. n het lokaal „Bethel", 2e Verbindingstraat en wel voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters AB Donderdag 20 Dec. van 9—10 uur v.m. C E 10 11 F—H 11—12 I M 2 3 n.m De aaug geven verdeeling zal strikt in acht genomen worden. Ter Neuzen, 17 December 1917. De Burgemeester J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, ingevolge Circ. No. 3469, de volgende maxi mum-klein handel prijzen Brandspiritus per flesch van 0.7 L. ad 85 f0,90, exclusief flesch, afgehaald in den winkel. Flesschen door afnemers te stellen of door den winkelier tegen berekenden prijs terug te nemen. Ter Neuzen, 15 December 1917. De Burgemeester, - J. HUIZINGA. ®gjg&§jw De Metselaars Patroons-Vereen i- Sw ging „DE BOUWKUNST" maakt het geachte publiek van Ter Neuzen en Om streken bekend, dat zij in hare vergadering heeft besloten op verzoek van alle knechten, om het loon met ingang van I Januari 1918 te brengen op 30 ct. per uur, terwijl dan aan het publiek 35 ct. per uur zal gerekend worden wegens de duurte van alle levens middelen. Namens de Veroeniging voornoemd, W. P. NIEUWELINK. Gebrs KOLIJN. W. REINHOUD. Gebrs v. n. VELDE. P. RIJNBERG. P. SIMONS. Gebrs DEIJ. De bommen op Zierikzee. Brand op de Stadsbelt te Amsterdam. Dorpsquaesties. Een goede vangst. De laatste drie lucifertjes in Engeland. Protest van onze Regeering. Extra rantsoen koffie. Spionnage. n U A n n n n 3 T S—Z - 4 5

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 3