Uil Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. kolenmarkt in het Journal of Commerce, waarin wordt medegedeeld, dat terwijl in Juli 1917 de steenkoolexport naar Italië slechts 28,500 bedroeg, in de overeenkomstige maanden van 1916 en 1915 respectievelijk 211,000 en 502,000 ton werd uitgevoerd. Het blad tee kent hierbij aan Aangezien Italië dit tekort niet uit Engeland aangevuld knn krijgen, kan men zich voorstellen, hoe groot het gebrek aan brandstoffen thans moet zijn. De vredesvrienden in Engeland worden op alle mogelijke manieren verdacht gemaakt, teneinde te voorkomen, dat het volk naar hen zal gaan luisteren. Het praatje, dat zij met üuitsch geld zijn omgekocht, doet natuurlijk het meest opgang. Het pacifistische Engelsche Lagerhuislid Snowden heeft met het oog op dit gestook der Engelsche chauvinisten, inliet Parlement tot den Minister van Justitie de vraag gericht„of het hem bekend is, dat naar de afgevaardigde voor East Glamorgan (Mr. C. Edwards) openlijk heeft verklaard, in Zuid-Wales reusachtige bedragen voor een prdpaganda worden uitgegeven, die als hoog verraad moet worden beschouwd, en dat be paalde personen sommen van 15 tot 40 per week verdeeld hebben." Verder stelde Snowden de vraag„of de Minister van Ju stitie bereid is, de personen en organisaties waartegen deze beschuldigingen werden inge bracht gerechtelijk te vervolgen, teneinde door een rechtbank de juistheid er van te doen vaststellen Het antwoord van den Minister van Justitie luidde op beide vragen ontkennend. Commentaar overbodig Het Parijsche dagblad „L'Oeuvre" schrijft „In den tijd van Lodewijk XIV kochten de Franschen, wanneer zij zich van den toestand op de hoogte wilden stellen, de „Gazette de Ilollande". Heden ten dage tracht men eene Zwitsersche courant te bemachtigen. De Zwitsersche bladen hebben gedurende dezen oorlog een buitengewone vlucht geno men. Hunne oplage heeft zich verdubbeld, verdrievoudigd zelfs, en deze toewas duurt nog voort. Het aantal lezers in Zwitserland is fechter niet beduidend toegenomen, terwijl evenmin in Duitschland of in Oostenrijk de „Tribune de Genève" en de „Gazette de Lau sanne" plotseling'zoo zeer in de mode zullen zijn gekomen. Dit is echter in Frankrijk, uitsluitend in Frankrijk het geval 1 Danken de Zwitsersche bladen hunne plotselinge po pulariteit aan de intelligentie, den vooruit- zienden blik oj de geestigheid hunner redac teurs Geenszins. De rubriek die hen de groote Fransche clientèle verschaft, vereischt geene wetenschap, oorspronkelijkheid of eenig talent. Het zijn slechts;enkele regels, meestal niet zeer kleurig, die uit Berlijn komen. Het is het Uuitsche legerbericht, dat aan de Zwitsersche bladen hun grooten lezerskring in Frankrijk verschaft. De Fransche bladen mogen het Duitsche, legerbericht namelijk niet regelmatig publiceereu. Doch de Zwitsersche couranten, die dit communiqué wel brengen, laat men ongehinderd over de grens." Hierbij valt op te merken, dat het met de voorlichting van het Fransche publiek ten tijde van Lodewijk XIV klaarblijkelijk beter was gesteld, dan thans. Want de berichten, die de „Gazette de Hollande" bracht, zullen dit wel met het tegenwoordige Duitsche legerbericht gemeen hebben, dat zij geen van beiden, voor de Franschen bijzonder gunstig luidden. Of verstond Lodewijk XIV eveneens reeds de kunst, waarin sommige Entente bladen heden ten dage zoo bedreven blijken, om uit een uederlaageene overwinning te const rueeren'? LONDEN, 15 Dec. (Reuter). Reuters- agentschap heeft van Lord Robert Cecil ver nomen, dat hetgeen als een Duitsch antwoord beschouwd moet worden op Balfours verkla ring in het Lagerhuis, inzake het Duitsche vredesaanbod in Sept j.l. volkomen onwaar is. De door president Wilson aangegeven lijn volgende, is Engeland voortdurend doende ge weest om te trachten Duitschlands oorlogs doelen te vernemen en Engeland heeft tel kens weer gepoogd zulks te vernemen door middel van miuisterieele redevoeringen. Tot nu toe zonder succes. Het is echter geheel onjuist het voor te stellen, alsof eenige vra gen van particulieren aard aan den vijand ge richt zijn met medeweten van de Engelsche regeering. Het Engelsche weekblad „Common Sense" waarvan de uitvoer naar het buitenland, gelijk bekend, nog steeds verboden is, onderwerpt de halstarrige oorlogspolitiek der Engelsche regeering aan eene zeer scherpe critiek. Aan het artikel wordt het navolgende ontleend „De politiek van Lloyd George en Balfour, die alle met zulk een pathetische vasthoudend heid door de jeugdige Russische democratie ondernomen pogingen om tot een algemeenen vrede te geraken, heeft verijdeld, wordt na tuurlijk door nagenoeg degeheele Londensche pers met bijvul begroet. En waarom Orndat een politiek, die zich de verplettering van Duitschland ten doel stelt, niet te vereenigen is met een nog dit jaar te sluiten algemeenen diplomatieken vrede. Een dergelijke vrede moge nog zoo gewenscht zijn voor België, Frankrijk en Italië, hij is echter niet naar den zin van onze vuurvretende politici, die zelf behagelijk „at home" of op eene diplomatieke missie zijn, en die tot geen prijs van vrede willen hooren. De gebeurtenissen in Rusland leveren een volledie bewijs voor het onverstand der Engel sche regeering, die de conferentie te Stockholm verijdelde. Een afzonderlijke vrede tusschen Duitschland en Rusland zou niet slechts het einde van de zoogenaamde blokkade of bele gering der Centrale Mogendheden beteekenen, doch zou bovendien tengevolge hebben, dat de financieele en economische wederopbouw van Rusland, van zijne banken, zijne spoori wegen, zijne mijnen en zijne onbegrensde mogelijkheden op commercieel- en financieel gebied, in handen zou komen van Duitsche en Oostenrijksche bankiers, ingenieurs -en kooplieden. Hoe langer de oorlog duurt, des te meer zal zich dit Duitsche monopolie uit breiden, en des te meer zullen ook de Engel sche handelsrelaties met Rusland na den oorlog inkrimpen." Naar de „Schweizerische Presstelegraph" "Bit Genève verneemt, deelden eenige aldaar aangekomen Fransche kooplieden mede, dat de Fransche industrieelen, zich verontrust gevoelen door de zich meer en meer organi- seerende Amerikaansche concurrentie. Een beduidend aantal Amerikaansche kooplieden, waaronder verscheidene groot-industrieelen zijn naar Frankrijk gekomen, ten einde aldaar fabrieken op te richten. De zware industrie, en wel in het bijzonder de constructie van locomotieven geniet de speciale belangstelling der Amerikanen. Het Amerikaansche syndi caat wensclit niet, dat van Fransche zijde aan de oprichting der nieuwe ondernemingen wordt deelgenomen. Dientengevolge doet zich in Fransche nijverheidskringen eene toenemen de ontevredenheid gevoelen. Alle nieuwe Amerikaansche fabrieken werken uitsluitend met Amerikaansch kapitaal, en van de Fransche regeering verlangt het betrokken syndicaat slechts de vereischte concessies. In de om- geviug van Bordeaux zijn groote kolenvoorraden opgestapeld niettemin heeft men aan de Fransche industrie, die met een groote kolen- schaarschte heeft te kampen, geweigerd hiervan af te staan. De bekende Noorsche publicist Noerregaard schrijft jin „Morgenbladet" o. a. het navol gende Wegens onze hoopvolle verwachtingen ten aanzien van de vredesvooruitzichten zullen de meeste menschen ons optimisten willen noemen, en daarbij onze aandacht er op ves tigen, dat de Bolsjewieke regeering niet al te vast in het zadel zit, terwijl er verder niet de minste kansop bestaat, dnt Engeland, Frankrijk, Italië of Amerika met betrekking tot de voorstellen van de vroegere bondge- nooten eene tegemoetkomende houding zullen toonen. Het eerste argument heeft weinig beteekenis, daar in Rusland gedurende langen tijd geene regeering mogelijk zal zijn, die den vrede niet als eerste punt op haar program heeft. Van moer belaug is echter de bewe ring, dat de leidende personen in de Ententre- landen zich tot het uiterste tegen alle onder handelingen znllen verzetten, zoolang niet de „beslissende overwinning bevochten is". Deze beslissende overwinning hebben zij jaar in jaar uit hunne volken voorgespiegeld, doch telkens moest zij een jaar in de toekomst verschoven worden. Ongetwijfeld hebben de machthebbers in Frankrijk en Engeland op het oogenblik nog het grootste deel van het volk achter zich. Veel wijst echter op eene toenemende oppositie en oorlogsmoeheid. Tot deze symptomen behoort het vredesartikel van Lansdowne, wiens opvatting in vele kringen gedeeld wordt. Gelijktijdig hebben de Bolsjewiki de oorlogsdoeleinden der En tente onthuld. Thans komen ook reeds stem men van het front, die eene volledige ophel dering omtrent de oorlogsdoeleinden eischen. Een verdere factor van beteekenis is onge twijfeld, dat de militaire toestand zich in den laatsten tijd beduidend ten gunste der Cen trale Mogendheden heeft ontwikkeld. Twee hunner tegenstanders, Rusland en Roemenië zijn thans uitgeschakeld. De Centralen hebben derhalve den rug vrij. Ten derde is Italië gestraft. De bedreiging van de flank der Middenrijken is voorts in belangrijke mate verminderd. Lloyd George heeft zelfs korte lings verklaard, dat de Centralen oogenblik- kelijk sterker zijn en er beter voor staan dan in de laatste drie jaren het geval was. Dit is ongetwijfeld volkomen juist. Wij zien dan ook niet in, waarom de Entente thans betere vooruitzichten heeft om de eindoverwinning te behalen, dan voorheen Duitschland- kan niet door honger lot den vrede worden :ge- dwongen integendeel, een vrede met Rusland en Roemenië zou Duitschlands voorraad aan levensmiddelen en ruwe grondstoffen nog doen toenemen. Dat de Geallieerden Duitschland door militaire machtsmiddelen zouden kunnen onderwerpen, moet verder zeer onwaarschijn lijk worden genoemd. In het gunstigste geval zou dit nog jaren duren Provinciale Stoombootdiensten. Tot nadere aankondiging zijn de passagiers vrachten, uitgedrukt in centen, met ingang van Maandag 17 December 1917, bepaald als volgt Enkele reis. 1ste kl. 2de kl. Vlissingen—-Breskens of omgek. 75 55 VlissingenBorsselen 95 65 Vlissingen—Neuzen 140 100 Borsselen Neuzen 80 55 BreskensBorsselen 165 120 Enkele reis. 1ste kl. 2de kl. Breskens—Neuzen of omgek. 215 155 Neuzen—Iloedekensk. 95 65 Neuzen—Hansweert 140 100 llansw.—Hoedekensk.,, 85 65 Walzoorden—Hansw. 85 65 Bij den landbouwer S. te Boschkapelle heeft men des nachts van een hoop gedorscht koren, dat nog niet was schoongemaakt, circa 300 K.G. weggehaald. Te Biervliet brandde een tarwehoop af in den Paulinapolder, behoorende aan den heer Van Rompu te Ter Neuzen. Men zegt, dat die hoop pl.m. 70 H.L. tarwe bevatte! Er wordt aan kwaadwilligheid gedacht. M. Crt. Zaterdagmiddag was te Breskens het water door den sterken westenwind weer over den havenkant gestegen, zoodat het werk stil moest liggen. Er is echter niet veel schade aangericht. Ook de duinen hebben het moeten ontgelden. Groote stukken zand zijn naar beneden gevallen, doordat het zand weggeknaagd werd door de woeste golven. Vrijdag arriveerden aan het station Vlako uit Vlissingen een wagon steenkolen, afgewo gen in pakken van 60 K.G.voor het personeel van liet station. Zaterdagmorgen bleken 4 pakken te zijn gestolen. Reeds eerder bleken steenkolen in belangrijke mate te zijn ver mist. Verlof tot terugkeer. De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde heeft aan de vol gende, indertijd uitgewezen personen voor waardelijk vergunning verleend in zijn gezags- gebicd terug te koeren P. Willaert, Sas van Gent, I), d Hart, Westdorpc, P. F. Kaestecker, Sluis, C. M. de Coninck, Axel, J. Heijnsdijk, Axel en E. de Klercq te IJzeudijke. Vlissingen. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs had aan B. en W. ver zocht een verordening te ontwerpen regelende het bioscoopbezoek. Thans hebben B. en W. bericht, dat van hen niet te verwachten is, dat zij zulk een verordening aan den Raad' zullen voorleggen. Reeds eenigen lijd was het den eigenaar der Ijzergieterij te Middelburg bekend, dat hij door leden van zijn personeel werd bestolen. In verband hiermede zijn thans door de politie aangehouden 5 werklieden der gieterij, die bekenden de een meer, de ander minder, zich aan diefstallen van ijzer uit de fabriek te hebben schuldig gemaakt. Soms ging het met een handkar vol naar opkoopers toe. f 6000 gestolen. Op 1 December is uit Goes een brief naar Kloosterzande verzonden, welke brief was aangeteekenp. Toen de brief op zijn bestem ming aankwam waren daaruit verdwenen 6 bankbiljetten van f 1000 en wel de volgende series en nummers: A 073110, AB 030795, AA 50677, AA 37889, AB 020314, A 75702. In de te Bergen op Zoom gehouden ver gadering van de Coöp. Beetwortelsuikerfabriek „Zeeland" welke .door 177 leden en 86 ge machtigden, uitbrengende 376 stemmen met 1063 aandeden was bezocht, werd besloten tot uitbreiding va^i de fabriek en het bestuur werd daarvoor een crediet verleend f 150.000. van Geref. Kerken. Aangenomen naar Heemstede H. Brouwer te Scboondijke, die bedankte voor Giessen Oudkerk en Nieuwkerk en Naarden. Ds. Brouwer zal echter dezen winter nog in Z. Vlaanderen werkzaam blijven. Bedankt voor Vlissingen Keijzer te Tiel. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leiden dr. T. J. Haitjema te Hoogmade. Bedankt voor OostzaanO. J. Staal te Noord-Scharwoude. Bedankt voor Vlissingends. Berkelbach van der Sprenkel te Purmerend. Provinciale Staten van Zeeland. In de Vrijdag j.l. gehouden vergadering van de Provinciale Staten zijn de volgende voor stellen van Ged. Staten aangenomen Het voorstel om den bijslag oj) de verple- gingskosten van armlastige krankzinnigen te verhoogen tot f80 met 1 April 1918. De voorstellen tot verlenging van den termijn, waarbinnen de tramlijn van Knocke naar Breskens moet zijn aangelegd tot 1 Juli 1920 en dien, waarbfhnen de lijnen Philippine Ter Neuzen en Hoofdplaat—Pyramide moeten zijn aangelegd tot 1 Januari 1920. Verder het voorstel om geen subsidie te verleenen aan de R.-K. drankbestrijders organisaties in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Het voorstel in zake de electriciteitsvoor- ziening vanwege de provincie is, in de afdee lingen ten zeerste toegejuicht en de wensch is uitgesproken, dat Ged. Staten in staat zullen zijn spoedig uitgewerkte voorstellen aan de Staten in te zenden. De wenschelijk was uitgesproken, dat het net zal worden uitgebreid tot alle belangrijke havens en dat ook het deel van de Provincie, dat ligt ten oosten van den dam door de Oosterschelde, aan het net zal worden aangesloten. In principe hebben de Staten nu besloten vanwege de provincie de electriciteitsvoorzie- ning ter hand te nemen. In zake den verbindingsweg tusschen de beido deelcu van Zeeuwsch-Vlaanderen, vvas de afdeelingen de vraag gesteld of het niet beter was met den aanleg te wachten tot na den oorlog, waartegen werd opgomerkt, dat juist nu een noodtoestand bestaat, die aller treurigst is en het voorstel een vaderland lievende daad werd genoemd. Ook is de helft der kosten reeds op de VVaterstaatsbegrooting voor 1917 uitgetrokken en het maken van nieuwe bezwaren zou een niet te schatten uitstel teweeg brengen. Het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van de jaarwedden van de ambtenaren ter provinciale griffie, die thans zijn referendaris f3500 tot f4000, hoofdcommies f 2900f3400, commies f 2300—f 2700, adjunct commies eerste klasse fl800-f2100, tweede klasse f 1200— f 1700, eerste klerk f 900—f 1100, tweede klerk f600— f800; boden f600—f 1000, of tot f850 bij genot van vrije woning, vuur en licht. De periodieke verhoogingen worden tweejaar- lijksche. Zeer langdurig werd gediscussieerd over een voorstel van Ged. Staten om afwijzend te beschikken op een verzoek van de Ambachts school te Goes om verhooging van de subsidie en over een voorstel van den heer De Veer c. s. om voor alle ambachtsscholen de subsidie te verhoogen tot f35 pei leerling met maxima als volgt: Middelburg f 8400. Goes f4200, Zierikzee, Hulst, Oostburg en Ter Neuzen f 2800. Dit laatste voorstel werd ten slotte met 30 tegen 8 stemmen aangenomen. Bij de behandeling van het aangenomen voorstel om in beginsel te besluiten, de electriciteitsvoorziening vanwege de provincie ter hand te nemen, heeft de heer Dieloman toegezegd, dat Ged. Staten alles zullen doen om de verdere plannen ten spoedigste gereed te doen zijn en zoo mogelijk, al is het ten deele, ze in 1919 te doen verwezenlijken. De najaarszitting is gesloten. Men schrijft van de Oostgrens aan het Hbl. Wat is er nog over van de smokkelarij uit de jaren 1915 en 1916? Zoo goed als niets. Een enkele poging, welke nog hier of daar gewaagd wordt tot frauduleus vervoer naai de overzijde der grens wordt iu den regel verijdeld. Een staf van ambtenaren is daartoe dag en nacht in de weer. En de maatregelen, welke in verband hiermede genomen zijn, hoe hard ook voor zooveel rustige burgers in den lande, zijn doeltreffend gebleken. Merkwaardig is het wel, dat er op 't oogen blik tusschen grensbewoners een ruilhandel is geboren van levensbehoeften tegen draad nagels of spijkers. We keeren hiermede dus eon paar duizend jaren terug. Maar het ijzeren geld en de „schijntjes" konden den laatsten tijd den smokkelaar weinig meer bekoren^ hadden heel weinig waarde meer voor hem. Vandaar ruilhandel in een artikel, dat meer gewild ie, omdat het in een anderen vorm is gegoten. Doch dit alles is niet meer het werk van de smokkelaars in den echten zin Dezen toch zijn weg uit de „gevaarlijke zóne" om iu voor hen betere oorden tot inkeer of nadenken te komen. Velen hunner zwerven rond in streken waar hun verblijf nog wordt geduld vaak zonder werk en zonder brood. Anderen moeten arbeiden onder streng toezicht in de hun aangewezen verblijfplaats. En zooveel anderen vertoeven öf in de gevangenis óf zijn hun heil buitenslands gaan zoeken, waar ze wel veel kunnen verdienen, maar ook moeten deelen iu al de misère van een groote schaarschte. Haezeer velen verlangen naar hun vroeger thuis blijkt wel het meest uit de pogingen, welke bij de militaire autoriteiten gedaan worden, om verlof tot terugkeer in het voor hen verboden gebied. Maar deze autoriteiten blijken en terecht zeer voorzichtig. Voor hetgeen hierin bereikt is verdient de Nederlandsche regeering, die is opgetreden met zulk een kracht en energie, slechts lof Dezer dagen werd in de smederij der ge meente-gasfabriek te Purmerend, een pakje gevonden, dat na- opening f2500 aan bankpa pier bleek te bevatten. Toen een fabrieks arbeider dit vernam, verklaarde hij onmiddellijk dit als zijn eigendom zijnde overgespaard geld. De directeur geloofde hem en stelde hem hel pakje ter hand, doch met den uitdrukkelijken last, dat hij het geheele bedrag bijeen moest houden, zooals het gevonden was. Den volgenden morgen bezocht een recher cheur uit Amsterdam Purmerend, zoekende naar de bode op Amsterdam. Deze werd verdacht een bedrag van f2800 verduisterd te hebben. Spoedig bleek, dat deze bode een zwager was van éen arbieder. Deze laatste, ondervraagd, bekende ten slotte, dat hij het gevonden pakje met f2500 voor zijn zwager in bewaring had genomen. „Hbl." Voor de rechtbank te Arnhem stond terecht gravin E. van P., geboren baronesse van A., welke met een groote hoeveelheid smokkel waar op weg van Den Haag naar Berlijn, quasie van wege het Ned. departement van buitenl. zaken had laten telefoneeren, dat zij met eenig respect moest worden behandeld en niet aan den lijve mocht worden onderzocht. De zaak heeft zich als volgt toegedragen In strijd met de aan de commiezen te Ze venaar gegeven instructies kwam de opper wachtmeester der marechaussee J. van Wijk aan de commiezen mededcelcn, dat hij op Het lot der Pacifisten in Engeland. De slechte voorlichting van het Fransche publiek. De vredespogingen. Een bezadigd Engelsch oordeel. Fransche ontevredenheid. Een Noorsch oordeel over den algemeenen toestand. TER NEUZEN, 18 December 1917. De smokkelarij van voorheen en thans. Bankpapier gevonden in de gasfabriek te Purmerend. Een gravin-smokkelaarster.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2