Antirevolutionair voor nieuws* en Advertentieblad Zeeland. a 40 cent Uit de Pers. Binnenland. No. 1493 Woensdag 19 December 1917. I5e Jaargang. NIEUW JAARS- ADVERTENTIËN. Buitenland. Franco ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1, per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H.- L'TTOOIJ Az. te 'TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN. TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. In het Nieuwjaarsnummer van „ZEEUWSCH- VLAANDERENdat Dinsdagmorgen 1 Januari 1918 verschijnt, worden geplaatst Nieuwjaars- advertentiën Extra grooto worden extra berekend. Inzendingen tot Maandag 31 dezer, des middags I ure. DE UITGEVER. „De Standaard" schrijft V Ons brood-rantsoen. Steeds meer mag betwijfeld, of men op het Departement ''van Landbouw voldoende het zoo ernstig meetellend groente-belang, speciaal voor ons land, doorzien heeft. Reeds uit het Rapport van het Comité, onder het praesidium van den lieer Rijsdijk, te Sliedrecht, bleek dit zoo zonneklaar, en we blijven dan ook nog altijd hopen, dat liet Departement van Landbouw de bij dit Rap port gevraagde droging van groenten zal toe staan. Doch nu komt er in de tweede plaats bij liet verzoek in zake de droging van aard- voor de brood fabricatie, dat aan den linister werd opgezonden door den Secretaris van de Vereeniging van Groenten- en Vruchten- drogers, den lieer Mr. H. Blaupot ten Cate. In dit breed-uiteengezctte rapport wordt er met nadruk op gewezen, hoeveel beter 't met liet broodrantsoen kon staan, indien niet het drogen van aardappelen voor de broodbereiding ware verhinderd door het te vroeg vermalen van aardappelen tot meel. Juist dit jaar was liet product van liet aard appelengewas zoo overruim. Zonder schade had men daarom een deel van deze zeldzaam rijke opbrengst voor broodbereiding kannen aanwenden. Doch dan had de omzetting in aardappelmeel moeten voorkomen zijn. Dit had kunnen voorkomen worden, en was men hier bijtijds op bedacht geweest, zoo zou 't broodrantsoen een uitzetting kunnen erlan gen. En te meer had men hierop mogen rekenen, nu er speciale vereenigingen zijn opgericht, die ten deze van raad en advies hadden kunnen dienen. Het sprak toch vanzelf, dat de gewone ambtenaren aan de Departementen op geval len, als hier zich voordeden, niet voldoende voorbereid konden zijn. CENTRALEN-CONVENT. Het Centraal-Comité van Antirevolutionaire Kiesvereenigingen brengt hiermede ter kennisse van de Centrale en Districtsbesturen, dat D. V. op Vrijdag 21 December e.k., des na middags te twee ure, in een dor zalen van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage, een vergadering van het Centralen Convent zal worden gehouden. In gevolge Artikel 28,2e lid der Statuten, kunnen de Provinciale Comitè's elk één lid Daar deze bijeenkomst afvaardigen. De Centrale en Districtsbesturen worden hiermede uitgenoo- digd, voor de afvaardiging elk van één lid naar deze vergadering zorg te willen dragen en hun afgevaardigde van een lastbrief te willen voorzien. Dagbladen van Antirevolu tionaire richting, wier redactiën zich officieel bij het Centraal-Comité hebben aangesloten, kunnen zich doen vertegenwoordigen door éen lid der redactie, die ingevolge Artikel 30 der Statuten, een adviseerende stem kan uitbren gen. In daze vergadering zal onder meer de positie der Provinciale Comilu's worden ter sprake gebracht en de keuze van leden en leden-plaatsvervangers van het College van Gemachtigden plaats hebben. Namens het Centraal-Comité Dr. A. KUYPER, Voorzitter. C. VAN DER VOORT VAN ZIJP, L. F. DUYMAER VAN TWIST," Penningmeester. 's Gravenhage, 14 December 1917. CENTRAAL COMITÉ. Naar men verneemt is de vergadering van Centraal-Comité van Antirevolutionaire Kies vereenigingen bijeengeroepen tegen Vrijdag 21 December, des voormiddags te 11 ure, ten huize van den Voorzitter, Dr. Kuyper, te 's Gravenhage. RAYONSTELSEL. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt Met ingang van 29 November is voor de aflevering van meel en bloem het rayonstelsel in werking getreden, waardoor een belangrijke verbetering zal worden verkregen ten aanzien van het transport dezer broodmaterialen. Vroeger toch konden de bakkers vrijelijk hun bloem bestellen bij den molenaar hunner keuze. De meelbestellingen liepen over de Burge meesters, maar ook dezen waren volkomen vrij in het kiezen van den molenaar. Het gevolg daarvan was echter, dat veel onnoodig vervoer plaats vond, omdat lang niet altijd de leverancier in de nabijheid van den klant woonde. Het tegendeel was zeer dikwijls het geval. Thans is daaraan een eind gekomen. Zoowel de meel- als de bloembestellingen gaan nu over de Burgemeesters, die gehouden zijn bij een bepaalden molenaar of meelfabrikant te bestellen. Daarvoor is bet geheele land ver deeld over de verschillende molens en meel fabrieken, zoodat de aflevering nu kan ge schieden met vermijding van onnoodige trans portkosten en overbodig kolengebruik. TWEEDE-KAMERVERKIEZING ROTTERDAM II. Bij do Vriidag gehouden stemming voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in Rotterdam II (vacature H. Spiekman, S. D. A. P.) zijn uitgebracht 9254 geldige stemmen. De uitslag is, dat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. B. de Zeeuw (S. D. A. P.) met 3628 en J. Schouten (anti-rev.) met 3441 stemmen. Verder verkregen de heeren D. de Klerk (Uuie-lib.) 2035 en dr. Van Ravestein (S. D. P.) 150 stemmen. PETROLEUM. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat in de gemeente Amsterdam als maximumprijs voor petroleum in den kleinhandel zal gelden f 0.25 per liter. Ra ra? HET REIZEN OP KERSTMIS. Bij informatie op het Administratiegebouw der H. IJ. S. M. is ons gebleken, dat de di recties der spoorwegmaatschappijen in de ge legenheid zijn gesteld door de regeering, oirt op de Kerstdagen eenige vóór- of natreinen te laten rijden ter aanvulling der gewone treinen. Er zal dus getracht worden, zooveel mogelijk in het drukke pasagiersvervoer, dat verwacht mag worden, te voorzien. Zooveel mogelijk, want de reisgelegenheid is door den kolennood immers reeds enorm beperkt. In tegenstelling met andere jaren, is thans een vaste regeling van hoogerband aangaande deze extra treinen voor de Kerstdagen samenge steld, en hebben de directies niet de vrijheid, nog eens een paar extra-treinen te laten loo- pen, als er nog passagiers op een station achterblijven, die mee willen Zelfs met deze uitbreiding op de Kerst dagen, is het toch noodig, zoo vernamen wij, dat het publiek rekening houdt met de bui tengewone omstandigheden, waarin de spoor wegmaatschappijen thans verkeeren. Daarom is het in het belang der reizigers, zooveel als dat kan, niet op den dag vlak vóór of na Kerstmis te reizen, en voorts moet men zoo veel mogelijk in de ochtenduren op reis gaan, na of vóór Kerstmis. De kans voor teleur" stelling voor liet reizigerspubliek is dan in elk geval minder. Wachten de reizigers tot de laatste avond- treinen, dan kan de spoordirectie er niet voor instaan, dat er ruimte genoeg is in de wag gons. Verder vernemen wij, dat hij de directie niets bekend is, aangaande de geruchten, dat met 15 December de treinen weer verwarmd zullen worden. N. v. d. D. EEN SOCIALISTISCH WETHOUDER VAN UTRECHT. De gemeenteraad van Utrecht heeft tot zesden wethouder benoemd Dr. J. van Leeu wen (S.D.A.P.) Dr. J. van Leeuwen heeft verklaard, zijn benoeming tot wethouder der gemeente Utrecht aan te nemen en in verband daarmede voor liet lidmaatschap voor de Tweede Kamer (Utrecht II) te zullen bedanken. DE TWEEDE KAMER. In de kringen van de leden der Tweede Kamer wordt verwacht, dat die Kamer, na liet Kerstreces, weder tegen den 15en Januari e.k. zou bijeengeroepen worden. Of de Landbouwbegrooting nog vóór het uiteengaan der Kamer in behandeling zal ko men, valt nog niet te zeggen, maar het schijnt in eik geval de bedoeling te zijn om, mocht zij nog wel vóór 't reces behandeld worden, de besprekingen van 't geen op den Crisistijd en de distributie euz. betrekking heeft, thans niet te voeren, doch ze uit te stellen lot de behandeling van de bekende suppletoire Landbouwbegrootingen waarbij millioenen voor de verstrekking van levensmiddelen wórden aangevraagd. DE OORLOG. Uit Rusland. De onderafdeelingen van het St. Petersburg- sclie garnizoen zijn nu aan liet kiezen van hun eigen staven en liet vervangen van hun officieren. De hoogste soldij zal 250 roepel per maand bedragen. De officiersrangen evenals de strepen, epauletten, ridderorden en medaljes zullen worden afgeschaft. De generaals Merowitsj en Srebnitzky be nevens de staven van het 22ste legerkorps zijn in hechtenis genomen en in de Kresty- gevangenis te St. Petersburg geïnterneerd. Een economische raad der geallieerden. Officieel wordt meegedeeld, dat de raad der geallieerden op het stuk der aankoopen en financieele regelingen van den oorlog vandaag in een vergadering te Londen geheel ineen is gezet. Die vergadering werd door vertegen woordigers van Britannië, Frankrijk, Italië en de Vereenigde Staten bijgewoond. Het voornaamste doel van den raad is ever weging van de behoeften der geallieerde re geeringen nopens aankoopen in de Vereenigde Staten. De andere rijken, die mede tegen Duitschland vechteu, zullen aan de beraad slagingen van den raad deelnemen voorzoover hun hizondere behoeften daarbij in het spel zijn. Het bureau van den raad zal te Parijs en Londen gevestigd zijn. Een marine-raad der geallieerden. De Britsche admiraliteit deelt medeOp de conferentie, die den 29en en 30eu Novem ber te Parijs is gehouden, is besloten een ma rine-raad der geallieerden samen te stellen, ten einde de volledige samenwerking der vlo ten te verzekeren. Er werd besloten dat de raad zou worden samengesteld uit de minis ters van marine der vertegenwoordigde naties en het hoofd van den staf. Van het itaiiaansch-Oostenrijksch gevechtsterrein. De troepen van Alfrd Kiauss, generaal der infanterie, hebben heftigen tegenstand ten spijt de stellingen op den Col Coprile geno men, waarhij de regimenten infanterie 49 en 88 zich vooral onderscheiden. Op den Monte Pertica weerden bataljons Alpentroepen ver scheiden aanvallen af, die waren aangelegd op de herovering van de stellingen, 12 en 13 dezer door de bondgenootschappelijke troepen genomen. Op den Monte Spinuocia deden de Italianen vruchtelooze aanvallen. In de gevechten der laatste dagen hebben wij 40 Italiaanselie officieren, o. w. twee hoofdofficieren, meer dan 3000 man benevens eenige stukken geschut en machinegeweren ingeleverd. De socialisten in Italië Tegen het vertrouwensvotum, door de Ita liaanselie Kamer aangenomen, hebben deoffi- cieele socialisten en de afgevaardigden van den uitersten linkervleugel gestemd. De so cialistische afgevaardigde Modigliani motiveer de zijn verlangen naar opeubare diskussie over de binnenlandsche en buitenlandsche regeeriugspolitiek. De afgevaardigde zeide Wij wenschen openlijk tegenover onze aan klagers op te treden in de Kamer. De re geering moeten over de verspreiding van de vorkeerde berichten opheldering verstrekken, evenals over de onjuiste overwinningsberichten welke den prefekten zijn toegezonden. Vöor ongeveer 20 dagen werd door een bureau een brochure verspreid, waarin op zeer ontakt- volle wijze de socialisten en de katholieken worden beschuldigd, de oorzaak te zijn van de militaire debacle. In de provincie Ravenna werd een manifest verspreid, waarin tot moord op de socialistenleiders werd aangespoord. Verder wordt den paus verweten, dat hij door zijn vredesnota tot de dèbacle heeft hijge dragen. Waarom treedt men niet tegen der gelijke schaamtelooze beweringen op? Weet de regeering daarvan Spreker verklaarde zich vervolgens in naam zijner partijgenooten solidaar met de Russische revolutionairen. Vrees voor Duitsch offensief in 't Westen. De jongste nummers der thans ontvangen Engelsclie bladen bevatten alle meer of minder alarmeerende berichten over het Duitsche offensief, dat in het westen wordt verwacht. De mededeeling uit IJaig's hoofdkwartier „ongewoon geschutvuur", eenige dagen geleden, heeft hen blijkbaar opgeschrikt, want het vermoeden is algemeen dat de Duitschers hun vrijgekoineu troepen van het oostelijk tot een slag op het westelijk zullen aanwenden. De Daily Mail doet een beroep op de natie en op de militaire autoriteiten om elke man, die gemist kan worden, te gebruiken om den Duitschen „rush across Europe" tegen to houden. Het blad zegt dat het hoog tijd is om opnieuw de aandacht te vestigen op dc groote schare van mannelijke krachten, die zich in liet leger in Engeland zelf en in die op andere gevechtsterreinen bevinden en daar kunnen worden gemist. In Frankrijk voor namelijk zijn de diensten achter de geveclrts- linies overvloedig talrijk bezetdaar zijn mannen van militairen leeftijd werkzaam, die behoorden te vechten. Voor hen moeten burgerwerkkrachten in de plaats worden ge steld. Het blad besluitterwijl wij praten en commissies samenstellen, handelen de Duitschers. De Ilomtne libre zegt na zich over de ver moedelijke militaire plannen van Duitschland en den politieken toestand uitgelaten te hebben Er wordt maar steeds herhaald, dat wij (de entente-mogendlieden) Duitschland belegeren en hopen het door de economische blokkade te overwinnen. Dit is al te opti mistisch. Duitschland heeft gedurende den oorlog in Servië, Roemenië, Polen, Koerland, Klein-Azië en bij de onzijdigen nieuwe provi- andeeringsmogelijklieden gevonden. Duitsch land belegert ook ons door zijn duikbooteu, legers en spionnen, zijn strategie is op alle gebieden offensief, de onze meestal defensief. Vele teekenen wjjzen er op dat er in Februari een groote aanval zal volgen. Dan zijn de divisie, die in Rusland gemist kunnen worden, aangevoerd. De opmarsch naar Calais, Verdun en Parijs zal beginnen en onze troepen zullen het hoofd te bieden hebben aan de verschrik kelijkste aanvallen van den gelieelen oorlog. (N. R. C.) De kolennood in Italië. Welk een kolossalen invloed de kolenuitvocr uit de Vereenigde Staten naar Italië tenge volge van den duikbootoorlog heeft ondergaan, blijkt uit een overzicht van den toestand der SpnrptA I* i c

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1