Mr. J. I. GOEDBIOEO, Kerk en School. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Handelsberichten. lioogwatergetij te Terneuzeii. A d v e r t e n t i ii. Aanwijzing verkrijgbaar stelling Levensmiddelen. heeft zich gevestigd te HOES, vrije vervoer van vee worden ingetrokken, en' het is niet onmogelijk, dat het houden van markten in Zeeuwsch-Vlaanderen ook zal wor den verboden. Leden, die onder verdenking van smokkelen staan, zullen worden geroyeerd. De heer Frenk wees op het groote gevaar, dat er verbonden is aan het smokkelen van vee, waar het zal blijken dat de reëele vee handel er door genekt wordt. Spreker hoopt dan ook, dat allen zullen medewerken den verderfelijken smokkelhandel te bestrijden. Wanneer dat niet gebeurd hebben de vee handelaars in Z.-Vlaanderen kans, dat binnen korten tijd hun handel totaal dood is. De heer Colsen onderstreept nog eens dat de treurige toestand in 't leven is geroepen door den smokkelhandel. Hij wil er echter niet toe medewerken, paspoorten aan smok kelaar te verstrekken. De heer Frenk antwoordt daarop, dat dit nooit het geval kan zijn, daar den lieer Mul der een lijst van onze leden in Z.-Vlaanderen zal worden verstrekt. De heer Meert klaagt er over, dat hij in zijn handel groot nadeel van de smokkelarij ondervindt. De voorzitter zij toe, den in specteur daarover te zullen schrijven. De heer Aug. de Block deed eveneens ver schillende mededeelingeu, waaruit bleek, dat de smokkelhandel den 'reëelen veehandel in den grond boorde. De voorzitter wees erop. dat wij nu een ander tijdperk ingaan, als alle veehandelaars hier zich maar eenparig verzetten tegen iedere poging om vee te smokkelen. Wellicht zal over enkele weken ook de in voer van vee in Z.-Vlaanderen weer worden toegestaan. Besloten werd een kring-Zeeland te stichten. De twee bestuursleden uit Z.-Vlaanderen heb ben zitting in het bestuur .van den kring. Daarbij werden door de vergadering gekozen de heeren Hartog-Soesman, Ter Neuzen I'. Martelaere, Groede A. Verlaere, Groede H. Vergouwe, St. Jansteen I. J. Leijnse, Hoek bij Ter Neuzen. De branden te Wisse kerke. Wij hebben een bezoek gebracht aan het in de laatste dagen zoo zwaar bezochte Wis- sekerke, de welvarende, uitgestrekte gemeente in Noord-Beveland, waar de bewoners thans in de grootste ongerustheid verkeren. Kort geleden maakten wij melding van het vinden van een steen op den weg naar het dorp, waarop met potlood geschreven was, dat de landbouwschuur van den heer Bron zou af branden. Waar toen nog aan een misplaatste grap gedacht werd, is na 't verbranden der schuur (ie toestand ernstiger ingezien. Dezer dagen ging de groote landbouwschuur van den landbouwer De Regt in de vlammen op, waarbij 19 paarden en 13 stuks hoornvee in het vuur omkwamen. Het is vastgesteld, dat ook die brand gesticht is en thans doen in het dorp de vreemdste geruchten de ronde. Men verzekert, dat reeds verscheidene land bouwers een waarschuwing ontvingen, dat hun hofsteden binnenkort aan de beurt zullen komen en waar de hofsteden nogal verspreid en eenzaam liggen, durven de bewoners zich niet meer ter ruste te begeven. Op alle hofsteden wordt gewaakt en de spanning onder de boeren is, mede doordat iedere aanwijzing van de(n) brandstichter(s) ontbreekt, buitengewoon groot geworden. Het gemeentebestuur wil thans door poli tiehonden eenige aanwijzing in handen zien te krijgen, welke tot opsporing van de(n) lafïe(n) dader(s) kan leiden. („Vad.") Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aan g^k omen: J. Hamelink, landbouwersknecht, Tholensstr. 93, uit Zaamslag. A. M. van der Molen, dienstbode, Vloos- wijkstr. 69, uit 's Gravenhage. C. M. C. Longuevillc, dienstbode, West- kolkstr. 8/10, uit IJzendijke. J. A. van Hove, stuurman, Grenulaan 40, uit Rotterdam. M. de Putter, landbouwersknecht, P 85, uit Hoek. L. J. van Ertvelde, schippersknecht, Tho lensstr. 12, uit St. Jansteen. E. M. Verbrugge, zonder, Kazernestr. 29, uit Biervliet. Vertrokken: J. A. Risseeuw, schildersknecht, van Bo venstr. 38, naar St. Kruis. J. Wolfert, werkman, P 53a, naar Andijk. A. A. van der Straate, Nieuwstr. 60 naar Zierikzee. J. Andriessen, zonder, Heerengracht 13, naar Utrecht. P. I. de Hullu, commissionair, Tholenstr. 6, naar Rotterdam. J. M. Engels, modiste, Korte Kerkstr. 15, naar Vlissingen. H. D. Landman, modiste, Korte Kerkstr. 5, naar Wageningen. Th. C. A. M. van Es, Westkolkstr. 8/10, naar Utrecht. R. C. Cappendijk, dienstbode, Noordstr. 99, naar Ilontenisse. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te ZaltbommclD. Bins te Elle- vvoutsdijk te Drumpt: M. P. de Roon te Waddenoyen. Bedankt voor Waddingsveun P. de Looze te Barneveld. Geref. Kerken. Beroepen te Maastricht: J. A. Verhoog te Reeswijk. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te ApeldoornA. M. Berkhofï te Zwolle en P. de Groot te Rotterdam. Bedankt voor Arnhem L. de Bruijne Ie Zaamslag. Onderstaand adres werd verzonden aan Zijne Excellentie den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken. Excellentie, Ondergeteekeuden, gezamenlijk uitmakende het Comité van Actie, gekozen door gedele geerden van de Besturen van Christelijke Scholen in Amsterdam en Omstreken, om namens die Besturen zich tot de Regeering te wenden in het belang van de verhooging der jaarwedden van de Ouderwijzers aan Bijzondere Scholen, en sedert door 950 Besturen van Christelijke Scholen in Nederland uitdrukkelijk gemachtigd om ook in hunnen naam op te treden, hebben, onder betuiging van hoogachting, de eer onder de aandacht van Uwe Excellentie te brengen, dat tengevolge van den aandrang van 's Rijks Schooltoezicht in de Ie en Ille Inspectie en van de Colleges van Gedeputeerde Staten in onderscheiden provinciën, sterk verhoogde bedragen'uit de gemeentekassen zijnofzulien worden besteed tot vGrbetering van de jaar wedden der Openbare Onderwijzers dat krachtens artikel 3, derde lid, der Wet op het Lager Onderwijs de gemeentebesturen geenerlei uitgaven moaeu doen ten bate van de Bijzondere Scholen; dat door die nieuwe salarisregelingen voor de Openbare Onderwijzers, reeds vastgesteld of eerlang vast te stellen op den grondslag van de norrfien, door het Schooltoezicht ge adviseerd aan Gedeputeerde Slaten en door deze aanvaard, de nagenoeg allerwegen be staande ongelijkheid in salariëëring voor de Openbare en Bijzondere Onderwijzers ten gunste van eerstgenoemden zeer aanmerkelijk wordt vergroot dat in verreweg de meeste gevallen de Besturen van Bijzondere Scholen, inzonderheid in de tegenwoordige tijdsomstandigheden, nie t bij machte zijn om door eene ook voor hunne onderwijzers zoo noodige verhooging van jaarwedden deze op het peil van die der Openbare Ouderwijzers te brengen of ze ook maar dat peil te doen naderen dat intusschen, dank zij Uwe gewaardeerde, ernstige bemoeiing, het beginsel de finanliëele gelijkheid voor de beide soorten van scholen door de Volksvertegenwoordiging op voorstel der Regeering is aanvaard dat evenwel uiteraard de uitwerking van dat beginsel in eene,organieke wet nog eenigen tijd op zich zal laten wachten, dewijl ze eene geheele omwerking der nog van kracht zijnde wet noodzakelijk maakt, dat echter de noodstand ook voor de Onderwijzers aan Bijzondere Scholen om eene spoedige voorziening roept, redenen, waarom zij Uwe Excellentie drin gend verzoeken om door het aanhangig maken van eene noodvoorziening, in den vorm eener noodwet of tijdelijke regeling, de Besturen in staat te stellen hunne onderwijzers te bezol digen op gelijken voet als de ter zelfder plaatse werkzaam zijnde Openbare Onderwijzers, of althans tot het bedrag, dat in het Rapport der Staatscommissie als eene voldoend geachte jaarwedde wordt aangegeven. Waar op grond van Art. 53 der Wet L. O. een tijdelijke subsidie uit 's Rijks kas kan worden verleend, aan eene gemeente, die dooi de uitgaven voor haar lager onderwijs in verhouding tot hare middelen en andere uit gaven onbillijk wordt bezwaard, zou naar zij meenen een dergelijke bepaling onder gelijke voorwaarden ook voor de Besturen van Bij zondere Scholen als tijdelijke voorziening in den geest van Art. 192 kunnen dienen. Hun verzoek in de welwillende overweging Uwer Excellentie ernstig aanbevelende, Met verschuldigde gevoelens, Het Comité van Actie voornoemd TYO H. VAN EEGIIEN, Voorzitter, J. B. BLANKENBERG. II. J. EMOUS. Dr: P. J. KROMSIGT. J. W. REESE. Ds. J. VISSER Kzn. K. VAN DEN BERG, Secretaiis. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Sancte Simplicitas 7 Men schrijft ons Het gebeurde dezer dagen op de gemeente secretarie van een plaatsje in den omtrek van Woerden Daar vervoegde zich iemand om beklag te doen over de samenstelling van liet brood, terwijl hij tevens wees op voorkomende knoeie rijen. Toen de ambtenaar beweerde, dat er van knoeierijen bij de bakkers geen sprake was, antwoordde hij, dat hij zeker wist, dat de bakkers zelfs gestampt zaagsel gebruikten, daar hij juist vernomen had dat bij een zij ner kennissen een kind was geboren met houten beentjes! De onnoozele begreep niet dat hij de dupe was geworden van een mop pentapper. („Ned.") PREDIKBEURTEN. ZONDAG 16 DECEMBER 1917. De geallieerden in Nederland. „Reuier" seint uit Londen In het Lagerhuis vraagt King of de Geal lieerden bij hun voornemen blijven om geen inbreuk te maken, hetzij gedurende, hetzij na den oorlog, op de territoriale onschendbaar heid van de rechten op de rivieren in- en de koloniale bezittingen van Nederland. Lord Robert Cecil antwoorddeHet ligt niet in de bedoeling, noch is er ooit eenig plan geweest om op welke wijze ook ons te bemoeien met de onafhankelijkheid en inte griteit van Nederland of van Nederlandsclie bezittingen. De slachtoffers te Halifax. HALIFAX, 13 December. (Reuter). Het aantal dooden is thans officieel vastgesteld op 1226, waarvan er 701 herkend zijn. Er worden 400 personen vermis!. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 15 16 17 18 19 20 21 Dcc. 1.57 2.16 2.38 2.58 3.20 3.41 4.2 4.24 4.48 5.14 5.39 6.7 G.37 7.8 V Heden werden we verblijd door de voorspoedige geboorte van onzen EGBERT CHRISTIAAN. J. M. OGGEL. II. E. OGGEL-Supkens. Axel, 11-12-T7. Onmogelijk allen persoonlijk te beantwoorden, dankt ondergeteekende mede namens Ecbtgenoote en Kinderen, voor de overweldigende blijken van belangstelling hen bij hun jubilea betoond. Ds. J. v. d. BERG. MAANDAGAVOND 8 uur hoopt in het lokaal „EENDRACHT" (Kandeel straat) op te treden A. F. DE JONGE, met het onderwerp „Luctor et Emerg o". Doel is: op te richten een afdoeling van de Ger. Bond van Drankbestrijding. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat in de weck van 17—23 December geldig zullen zijn voor Aardappelen, bon No. 1 en 2, 5e Serie Bak en braadvet 18, 2e Bruine Boonen 8, lo Havermout „10, lo Ter Neuzen, 14 Dec 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WA BEK E, Secretaris. N B. Op bon no. 18 voor Bak- en Braadvet mag 0.100 K G. worden afgegeven. Op bon No. 10 voor Havermout mag 0.100 X.G. worden afgegeven. ADVOCAAT EN PROCUREUR, Wijngaardstraat A 173. Vergadering op Donderdag 12 December 1917, des voorm. ten 10 ure Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer J. Huizinga, die de vergade ring opent. De heer De Jager heeft de eerste stem. De notulen der vorige vergadering worden vast gesteld. Ingekomen bericht van den heer D. IJsebaert, dat hij de benoeming tot plaatsvervangend lid der keuringscommissie aanneemt. Idem van Ged. Staten goedgekeurd raadsbesluit inzake gereedmaken van grond aan de II. B S. Idem goedkeuring verkoop grond aan Mei. de Smidt. Idem aan den heer A. P. de Vos. Idem aan de Ned. Uerv. gemeente. Procesverbaal van kasopname bij den secretaris van het B. A. Idem kasopname bij den gemeente ontvanger. Bericht van den Commissaris der Koningin in Zeeland betreffende onteigening van gronden welke alle voor kennisgeving worden aangenomen. Een adres van de Vereeniging „Sehuttevaer" voor het uitdiepen der gemeentehaven. Idem van den heer J. F. Koevoets om een nadere verklaring van den hem toegezonden brief. Idem van den heer J. F. Verlinde om deuren en ramen te doen draaien over gemeentegrond. Worden gesteld in handen van B en W. om bericht en raad. Tot lid van de commissie van Toezicht op het lager en middelbaar onderwijs wordt benoemd de heer G. de Ridder. Tot leden van de commissie van bijstand worden herbenoemd de heeren Visser, De Jager en Eijke. Tot lid van het Burgerlijk armbestuur werd her benoemd de heer C. J. de Clerk. Aan Mej. Bongers wordt eervol verslag verleend als leerares in do Duitsche taal. Voor de vacature is reeds een en andermaal eene oproeping gedaan. Het adres van den heer II. Koelmans en ande ren wordt aangehouden, en zullen pogingen aan gewend worden verbetering van straten te krijgen door de oude keien te verkoopen en ingeval een flink bedrag daarvoor ontvangen kan worden, ver anderen met klinkers. Het verzoek van J. Th. van Aerde en anderen om schadevergoeding wordt afgewezen. Idem van P. J. Visser voor aankoop van ge meentegrond wordt in verband met bouwplannen aangehouden. Een voorstel van B. en W. om een perceel do meingrond in erfpacht te verkrijgen om te dienen voor speelterrein voor de leerlingen der H. B. S. en het daar stellen van een ten afrastering en plaatsen van een gebouwtje wordt aangenomen, en geadviseerd zoo voordeelig mogelijk dit te verkrij gen. Aan den heer Schirris wordt een bedrag van f 38.20 toegestaan voor vergoeding der kosteu voor het door hem afgelegd examen als glasblazer. Idem om verhooging van jaarwedde wordt afge wezen. Aangenomen wordt met 7 tegen 6 stemmen aan genoemden Schirris eene vergoeding toe te kennen van 'f 60 over het jaar 1917 en f 40 voor het jaar 1918 voor het schoonhouden der H B. S. Een voorstel om deze zaak nader te onderzoekeu is dientengevolge verworpen. De wijzigingen der overgangsbepalingen rege lende de jaarwedden der onderwijzers en onder wijzeressen aan school B. beuevens de heeren Koh ier, de Groot en Bierlé wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Een uitgave van f 600vor dert dit uit de gemeentekas. Met 7 tegen 6 stemmen wordt aangenomen de aanvangsjaarwedde der gemeentewerklieden met f 50 te verhoogen en zullen de periodieken in ge- lijkeu geest gewijzigd worden. Dit vordert eene meerdere uitgave van f 400. Door aanneming van dit voorstel verviel het advies alleen voor 1918 een toeslag te verleenen van f 50 voor isderen werkman en voor 1919 de wedden te regelen. Een voorstel van B. en W. en de commissie van bijstand voor het levensmiddelenbedrijf om een toeslag van f0,10 per Liter voor den petroleumprijs uit de gemeentekas te verstrekken aan hen wier inkomen f 700 en minder bedraagt voor den tijd van drie maanden werd verworpen, doch aange nomen met 7 tegen 6 stemmen deze toeslag te geven aan hen wier inkomen f 1000 en minder is. Deze regeling gaat in met 15 December a. s. Hierdoor is in beginsel aangenomen gelden uit de gemeentekas te geven voor toeslag. Een verzoek van de afdeeling Ter Neuzen van de S. D. A. P. inzake uitbreiding van de commissie van bijstand voor de distributie van levensmiddelen werd op voorstel van B. en W. en de commissie van bijstand door den Voorzitter nauwkeurig uit eengezet om welke redenen het niet wenschelijk is eene dergelijke commissie in het leven te roepen daar deze geen enkele verautwoordelijkheid draagt en voorgesteld dit verzoek af te wijzen, wat be sloten werd. Een verzoek van den inspecteur, van politie om meerdere vergoeding voor kleeding wordt aange nomen en over het jaar 1917 gebracht op f115. Aan F. Lauret wordt dispensatie verleend voor een verloflokaal. Wijziging van de begrooting over 1917 wordt aangenomen. Aan verschillende personen worden ontheffingen der belastingen toegestaan voor schoolgeld, honden belasting en II. O. Een verzoek van den heer J. van Rompu tot het aanbrengen van een erker wordt toegestaan. Aan den heer Moerman wordt een perceel bouw grond verkocht k f5,-- de Meter aan de Smids wal. Op het verzoek van de afdeeling Ter Neuzen der S. D. A. P. om melk te verstrekken aan zieken, zwakken en minvermogenden voor een minderen prijs, is door B. en W. eene regeling gezonden aan den Minister van L. en N. en zal de uitvoering dezer dagen plaats hobben. Een der leden vraagt nog wanneer iemand vrije kolen heeft, of hij dan nog in aanmerking komt voor distributiekolen, waarvan spreker een geval bekend is, dat iemand voor zijn werkplaats een zeker kwantum ontving. De Voorzitter geeft te kennen dat die gevallen zijn voorgekomen, doch dat zulks noodig was door dien het vanwege de regeering was toegestaan voor rijksgebouwen en iuriehtiugen die onder de wet stean, ligt verder do gansche brandstoffeuzaak nader toe, waaruit blijkt dat het er over het alge meen genomen niet gunstig voorstaat. De vergadering gaat over in comité, ter behan deling der reclames H. O. en vaststellen suppletoir kohier H. O. Weder openbaar zjjnde wordt de vergadering gesloten. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9 eu 2 uur Ds. S. Groeneveld. Axel [Singelwog] 9 en 2 uur Ds. A. Thielen. Bed. H. Av. en Dankz. Axelj Stationstraat]9 en 2 uur Ds H. Z. de Mildfc van Oostburg Bed. H. Av. en Dankz Zaamslag 9 en 2 uur Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, U. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/j en 2 uur Ds A. Timmerman Doopsbediening. Sluiskil 9'/j eu 2 uur Dhr. L. Dek. Axel 9 eD 2 uur, Ds. llugenholtz. Zaamslag 9 en 2 nur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 nur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds- L. de Rruiue. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Ds. D. G. Overduin Lokaal Eben-Haëzer", (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie. Middelburg, 13 Dec. 1917 Boter f 1,60 a f 1,70 voor particulieren 1 1,70 per j kilo Eieren f 16,25 voor particulieren f 16,00 per 100 stuks. Idem 3, 6e

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 3