Buitenland. Uit Stad en Provincie. DE OORLOG. HALIFAX, 11 Dec. (Reuter). Het aantal dooden bij de ontploffing is thans vastgesteld op 1200, terwijl er 2000 personen vermist worden, 8000 gewond zijn en 25000 dakloos. De schade aan materiaal toegebracht wordt geschat op 30.000.000 dollar. De Franse he pers. PARIJS, 11 Dec. (Havas). Het bericht over de inneming van Jeruzalem is in Frank rijk met vreugde begroet. De bladen wijden er artikelen aan en wijzen op de gevolgen van deze belangrijke gebeurtenis, die voor Turkije den weg naar Arabië afsluit en voor de Geallieerden de poort van Syric opent. Zij wensclien generaal Allenby geluk en ver wachten, dat de krijgsverrichtingen voor de verovering van Palestina met kracht zullen worden voortgezet. LONDEN, 11 Dec. (Reuter). In het [ja gerhuis vroefe een lid, of er van de zijde der Centralen eenige stappen tot vredesonderhan delingen waren gedaan en of de regeering daaromtrent eenige verklaring kan afleggen. Balfour autwoorde Daar dé volkscommis sarissen van Rusland het dienstig hebben ge acht een vertrouwelijke mededeehng van den Russischen zaakgelastigde te Londen bekend te maken, bestaat er voor mij geen bezwaar om te verklaren, dat de regeering in September j.L langs onzijdigen diplomatiekeu weg uit Duitschland de mededheling ontving, dat de Duitsche regeering gaarne aan de Engelsche een mededeeling zou doen betreffende den vrede. De Engelsche regeering antwoordde,' dat zij bereid was elke mededeeling te ont vangen, welke de Duitsche regeering haar wenschte te doen en deze met haar bondge- nooteu te bespreken. De Engelsche regeering bracht de regeerin gen van Frankrijk, Italië, Japan, Rusland en de Ver. Staten op de hoogte van Duitschlands voorstel en van het gegevenantwoord. Geen antwoord werd ontvangen en geen andere officieele mededeeling is sedert ontvangen. Volgens Russische berichten via Zweden heeft de Engelsche gezant te Petersburg, Buchanan, Zondagmiddag 1.1. alle gezanten der entente tot een bijeenkomst samengeroe pen, om de tusschen Rusland en de iniddel- rijken gesloten wapenstilstand te bespreken. Volgens de Prawda hebben de geallieerden de Russische onderhandelingen in beginsel goedgekeurd. Een lid van het Engelsche gezentschap te Petersburg heeft een met-officieel bezoek aan Trotzky gebracht om over het in vrijheid stellen van de in Engeland vastgehouden Russische revolutionairen en het vertrek der Engèlsche onderdanen in Rusland te onder handelen. WEENEN, 11 December. Officieel: Inden nacht, die aan den lOden voorafging, is Z. M.'s schip Wien door een vijandelijken torpedo- aanval in den grond geboord. Bijna de heele bemanning werd gered. De Wien was in 1895 van stapel geloopen, met 5600 ton, liep 17 knoopen, en"had een bemanning van 441 koppen. BERLIJN, 12 December. (Wolff.) Officieel: Een onzer marine-vliegtuigen onder bestuur van eerste luitenant ter zee Christiaanseu heeft op een verkenningsvlucht in De Hoofden in don ochtend van den llden December het Engelsche luchtschip C 27 vernield. Het luchtschip tuimelde brandend in zee. De vaart der Nieuw-Amsterdam. De „Deutscher Nachricbten Dienst" te 's Gravenhage, deelt van bevoegde zijde het navolgende mede. „De Engelsche regeering heeft aan de Ne- dcrlandsche Overzee Trust doen weten, dat het Nederlandsche stoomschip de „Nieuw- Amsterdam" te Halifax word opgehouden, aangezien de Duitschers het reliefschip Haelen hebben opgebracht. Dit argument nu is be wust onjuistDe Halen was een Belgisch schip met eeu Belgischejbemanning aan boord, en zou dus in ieder geval door de Duitschers worden opgebracht, indien het niet voor de Relief-commissie voer. Met de Nieuw-Amster dam staat de zaak echter geheel anders. Dit is een Nederlandsch schip met een Neder landsche bemanning aan boord, en zoolang het buitèn het versperde gebied blijft heeft het van de Duitsche zeestrijdkrachten niets te vreezen. Dit feit zij nadrukkelijk yastge steld, tegenover de misleidende poging der Engelsche regeering om de verantwoordelijk heid voor het ophouden der Nieuw-Amster dam op. Duitsche schouders af te wentelen." Naar aan de „Frankfurter Zeitung" uit Geneve geseind wordt bespreekt de Fransche socialistische afgevaardigde Longtiet in „Le Pays" den brief van Lansdowne, die naar zijne meening in Engeland gevolgen van be- teekenis na zich zal slepen. Longuet herin nert er aan, dat Lansdowne het vertrouwen der geheele Engelsche conservatieve wereld in Engeland bezit, endat hij zelf als Minister van Buitenlandsche Zaken het Entente-verdrag tusschen Frankrijk en Engeland heeft afgeslo ten. De Fransche pers heeft den brief echter aan hare lezers onthouden, en volstond er mede, enkele slagwoorden der Northeliffe- pers weer te geven, terwijl zij de instemming van bladen als de „Nation", de „Manchester Guardian", de „Westminster Gazette"! de „Daily News", enz. verheimelijkte, niettegen staande deze bladen toch over eene oplage van millioenen exemplaren beschikken. Een draadloos telegram der Russische re geering luidt: „De raad van volkscommis sarissen is voornemens, tijdens de vredeson derhandelingen de voorstellen en uitlatingen van de vertegenwoordigers der oorlogvoerende staten, alsmede den geheelen gang der onder handelingen, dadelijk draadloos aan de troe pen van bondgenooten en tegenstanders mee te deelen. Blijkens nadere te St. Petersburg ontvangen berichten, hebben Rusland's bond genooten verklaard, zich in beginsel te kun nen vereenigen met do opening onzerzijds van onderhandelingen over een wapenstilstand. Zij hebben daarbij niet alleen het oog op onze fronten, doch ook op de hunne en stellen de voorwaarde, dat wij geen stap terugtrekken en den Duitschen troepen geen levensmidde len leveren." De Daily Chronicle verneemt dd. Maandag avond uit St. PetersburgUit goed inge lichte bron hoor ik, dat de Duitschers aan de afgevaardigden van de bolzjewiki de volgende voorwaarden voor een wapenstilstand hebben voorgesteld, die ik onder voorbehoud mede deel lo. ontruiming van St. Petersburg door de Russen, tot een algemeene vrede ge sloten zal zijn, zonder dat bepaald wordt of de stad middelerwijl al of niet door de Duit schers bezet zal worden 2o. waarborg, dat de Oostzeevloot niet tegen de Duitschers ge bruikt zal worden. Deze waarborg zal' den concreten vorm aannemen van het demontee- reu van de kanonnen van de vloot3o. af stand, nog voor de werkelijke vredesonder handelingen beginnen, vande geheelo Oe- kraine aan Oostenrijk-Hongarije. met inbegrip van de Noordelijke oevers van de Zwarte Zee. Deze voorstellen zijn, hoe buitengewoon zij ook mogen lijken, op zichzelf niet onwaar schijnlijk en zijn in overeenstemming met de houding, die de Duitschers over het algemeen tegenover de bolzjewiki-afgevaardigden hebben aaaigenomen, en, aangezien door het enkele feit van het openen van onderhandelingen, de ontreddering van het Russische leger ontzag lijk versneld is, is het voor de Duitschers van minder belang, of die voorwaarden al of niet aangenomen worden. Met de Duitsche troepen bij Kamerijk. Op 30 November heeft hetRegiment der stormloop op het ver vooruitüggende doel ondernomen. Te 7.50 voormiddags be gon een hevige trommelvuur, dat een geheel uur duurde. In de nacht waren de troepen reeds in gereedheid gebracht, en nog zes mi nuten voor het trommelvuur een einde nam, stormden de eerste golven over een front- breedte van ongeveer 500 meter er op los, ten einde tegelijk met het verder naar voren verleggen van het vuur, de eerste vijandelijke loopgraven op circa 600 nieters afstand te bereiken. Ilier en daar klinkt scherp en af gebeten een commando door de lucht., de of ficieren snellen vooraan, en de manschappen \olgen hunne aanvoerders als was men op het exercitie-terrein. Er valt nauwelijks een schotVlak over de hoofden der aanvallers suizen de eigen granatenIn één sprong worden de vijandelijke draadversperringen be reikt. De zich zijwaarts bevindende Engelsche ma- chine-gewcernesten kunnen urels uitrichten, aangezien de nevel de aanvallers beschermt. De bediemngsmanschappcn, die trachten te vluchten worden stuk voor stuk neergelegd. In een ongelooflijk korten tijd is de draad versperring overwonnen, en reeds dringen de eerste manschappen in du voorste loopgraaf, die echter bereids verlaten blijkt te zijn. De Engelschman is er reeds van door, en slechts uit enkele schuilplaatsen haalt men hier en daar nog gevangenen te voorschijn, die zich gewillig overgeven. Nu komt het er op aan de tweede loop graaf te bereiken. De handgranaten suisen door de lucht, enkele officieren sneuvelen, manschappen vallen, doch groot is hun aantal niet, want ook hier wordt de tegenstand spoe dig gebroken Een infanterie-luiteuant wordt aan de onderkaak verwond, doch ziet niette min nog kans aan vijf tegenstanders het le venslicht uit te blazen Een bataillons-' commandant vuurt zijne manschappen in de voorste linies aan, doch het is werkelijk niet noodigDe soldaten zijn met een nieuwen geest bezield, en zij na langen tijd eindelijk hunne loopgraven hebben mogen ver laten Spoedig komen nu ook de aangrenzende re gimenten te voorschijn Na een half uur van hevigen strijd zijn de eerste drie loopgraven in Duitsche handen. De artillerie heeft de vooruitstormende infanterie met sprongen gevolgd, en richt zich thans op het open terrein. Reeds de eerste schoten ko men in het dorp terecht, waar de Engelschen krachtiger tegenstand bieden. De machine geweren knetteren, doch door eene omtrek kende beweging slagen de aanvallers er in deze stellingen te bereiken en onschadelijk te maken. De Engelsche artillerie vuuit thans nog onafgebroken door op de reeds verlaten stellingen, van waaruit de aanval werd on dernomen. Intusschen bereiken de stormtroepen de heuvelkam en een spoorlijntje wordt over schreden. Een op stoom staande proviand- trein wordt vermeesterd, waarbij tal van lekkernijen den aanvallers in de handen vallen. Op de daken der wagens worden machine geweren in stelling gebracht, en spoedig weerklinkt hun doodelijk geknetter door de lucht Langzamerhand is het één uur ge worden, de dappere troepen hebben een terreinwinst gemaakt van ongeveer acht kilo meter, doch nog is de tijd van rusten niet gekomen. De Engelschen wagen een tegenstoot, waarbij de Indische cavalerie in het vuur gebracht wordt. Een brigade onderneemt deri aanval, en stormt in vijf gelederen aan Zij wordt letterlijk neergemaaid. Niet eens de verlaten paarden bereiken de Duitsche linies Met veel geraas komen thans een twintigtal tanks aanrollen. Vier hunner zijn spoedig door de artillerie in lichtelaaie geschoten, andere ver dwijnen in een kuil ook deze poging mis- lnl.t. De tegenstoot is niet geslaagd. De Duitschers weten zich aan de spoordijk te handhaven, als de nachtelijke duisternis over liet slagveld nederdaalt en aan de inoede strijders rust schenkt, Doch velen kunnen door de opwindende gebeurtenissen van den dag den slaap niet vatten Nya Dagligt Allehanda teekent scherp pro test aan tegen het feit dat neutrale staats burgers in Amerika in militairen dienst wor den gesteld. Het blad zegt, dat er op het oogenblik al een aantal Zweden voor Frank rijk is ingescheept en dat deze Zweden nu wel aan het Westelijk front in de loopgraven zullen staan. Iemand uit Stockholm kreeg onlangs eeu brief van een familielid, die den 25sten Oc tober met het 104de Worcestor-regiment in Birmingham aankwam. De censuur had den naam en het nummer van het regiment uit den brief gesneden, maar deze bizonderheden werden toch bekend. Wilson heeft dezer dagen een hoogdravende rede gehouden over de edelmoedigheid en de gerechtigheid van de Amerikaansche demo- kratie in den wereldoorlog. Hij zette uiteen hoe hij verschillende volken, ouder welke de bondgenooten van Duitschland, wilde bevrij den van de brutale heerschappij van de mi litaire en financieele Pruisische autokratie. Charity begint at home. Laat de president eerst de neutralen, dien tot den militairen dienst zijn gedwongen, bevrijden van de Ame rikaansche militaire en financiëele autokratie. Als dat niet gebeurt, dan zal zich bij de neu trale volken van Europa de reeds zoo sterke indruk nog verdiepen, dat er een tegenspraak tusschen Amerika's menschlievende phrases en zijn brutale autokratische handelingen be staat. BERLIJN, 11 December. (Wolff.) Het jaar, dat op het afwijzen van het Duitsche vredes voorstel van 12 December 1916 is gevolgd, komt de entente duur te staan. Afgezien van de verliezen aan menschen, materiaal en ge bied, bereikten de zuivere oorlogsuitgaven een ontzaglijke hoogte. Volgens de bronnen der piitente heeft Engeland in dit jaar uitgegeven 53 milliard mark, Frankrijk 35.3 milliard, Rus land 46.4 milliard, Italië i2.2 milliard en Ame rika 53.1 milliard. Dit is een totaal bedrag van 200 milliard voor één jaar. Daartegenover staan voor Duitschland 36 milliard, voor Oostenrijk-Hongarije 18.7, voor Turkije 0.66 en voor Bulgarije Ó.64, tesamen voor de middellijken 56 milliard mark. De geweldige cijfer der entente duiden op ecu bedenkelijke vermeerdering in verhouding tot vroegere oorlogsjaren. Tegenover de En gelsche 53 milliard der laatste maanden staan 68 milliard voor de daaraan vooraf gegane 28 maanden, terwijl de. 56 milliard der middel- rijken slechts met een geringe vermeerdering tegenover de 95.2 milliard van het geheele vorige oorlogsjaar staan. De verhouding zal in de komende maanden voor de entente nog slechter worden, daar de middelrijken hun oorlogslasten bijkans geheel in eigen land opbrengen en de entente in bui tengewone mate in de schulden steekt. Westelijk front. Een Havasbericht [meldt, dat sinds enkele dagen de militaire medewerkers der bladen op een krachtig offensief van den vijand zin spelen. Gewezen wordt op de bedrijvigheid der vijandelijke [artillerie, de voortdurende verkenningen, dë komst van talrijke sterke liega^deelingen en van versterkingen, vooral in België. liet vervoer van troepen uit Rus land duurt voort. De Echo de Paris verwacht een tegenoffensief tegen den Chemin des Dames. 0e Japanners in Wfadiwostok. LONDEN, 12 December. (Reuter.) De Times verneemt uit Washington, dat de Japansche ambassade aldaar het bericht, dat uit Tokio was gekomen, bevestigt dat zich Japansche troepen in Wiadiwostok bevinden. In antwoord op gedane vragen, werd mee gedeeld, dat Japanners sinds eenigen tijd te Wiadiwostok genietroepen hebben, om het werk aan de haven en aan het eindstation van den [Transsiberisclien spoorweg op gang te houden. Jeruzalem Met de, verovering van Jeruzalem, thans een stad van 54.000 inwoners, is Judea zoo meldt het J. C. C. het zuidelijk deel van Palestina in handen der Engelschen gekomen. Jeruzalem is, wat de ligging betreft, een der mooiste steden van de wereld. Het ligt schilderachtig op talrijke heuvels. De be roemdste is de Moriah in het Oosten, waar het tempelplein gelegen is en waar nu de Omar-moskee staat. De moskee is een wonder van Arabische bouwkunst. De plaats is van onderaardsche gangen voorzien, die in de oude tijden zeker al een groot deel der Jeruzalem- sclie vesting gevormd hebben. Zij zijn zeer goed onderhouden en worden den bezoeker als de stelling van Koning Salome getoond. Aan het westelijk gedeelte der oude stad, in de buurt van Jeruzalem's poorten vindt men nog heden den Davids burcht. De muren van Jeruzalem zijn goed onderhouden, de onder deden zijn van geweldige rotsblokken ge bouwd. Er is reden te gelooven, dat deze nog overgebleven zijn uit den ouden Joodschen tijd, daar dergelijke steenbokken niet vernietigd kouden worden. Daarentegen zijn de boven- deelen der muren tijdens de kruistochten en na de Arabische veroveringen hernieuwd. De talrijke Joodsche emblemen en nog meer de overblijfselen daarvan op de bouwsteenen toonen aan, dat men voor deze hernieuwing gebruik gemaakt heeft van de oude materialen. De oude muur is door een diep dal omringd. Hut Oostelijk dal is een natuurlijk dal, reeds in den Bijbel bekend als het dal Jozafat, de bedding van de Siloah en de Gehenna (dal der hel). Aan den Davidstoren wordt het door een met water gevuld ravijn voortgezet. Aan de andere zijde van het dal, tegenover liet tempelplein, verheft zich ten Oosten de Olijfberg. Van dezen, of liever van de torens der Russische kerk en van de Keizerin Augusta-stichting uit, opent zich voor dcu toeschouwer een onvergetelijk panorama. In het Westen de stad Jeruzalem met tallooze koepels, torens, van moskeeën, kerken en synagogen in het Oosten ziet men de diep blauwe Doode Zee; in het Zuiden de bergen Jeruzalems en in liet Noorden de lange reeks bergen Efraïms. Hot is een gezicht van ongeëvenaarde schoonheid. De huizen van Jeruzalem zijn meest ge bouwd door Joodsche steenhouwers en metse laars, die dun marmerachtigen, rcsekleurigen Jeruzalemschen steen zoo meesterlijk weten te bewerken. Jeruzalem is in de laatste tientallen jaren weer een Joodsche stad geworden. Zij telt van de 80.000 inwoners minstens 50.000 Joden. Een minderheid dezer Joden zijn Sephardim en Jemeniten, dus Ottomaansche staatsburgers. De meerderheid zijn Joden uit Rusland en Oostenrijk-Hongarije, die zich voor den oorlog niet geottomaniseerd hadden. Dit is ook do reden, waarom het Joodsche karakter der stad niet in het bestuur tot uiting kon komen. Jeruzalem ligt 800 M. boven den water spiegel en heeft een uitstekend klimaat. Doch het ontbreken van rioleering en waterleiding, het gebruik maken van verwaarloosde bronnen en waterputten uit de oudheid (om het regen water op te vangen) hebben in Jeruzalem malaria en soms ook typhus veroorzaakt. Door het scheppen van betere sanitaire toe standen zou Jeruzalem niet alleen het doel punt van pelgrimstochten worden, maar ook een centrum van het internationaal toeristen verkeer. Jeruzalem heeft een tamelijk uitgebreid net van scholen met overwegend Hebreeuwscli onderwijs. De Zionistische organisatie, de Hilfsverein der Deutschen Juden, de Alliance Israélite te Parijs en de Anglo Jewish Associa tion te Londen, wijden hun bijzondere aan dacht aan de opvoeding der jeugd. Nevens talrijke volksscholen, Fröbelscholen, heeft Jeruzalem nog een Hebreeuwscli gymnasium, een hoogere handelsschool, een normaalschool, fröbelcursussen en bestaat er verder, al is liet slechts in kiem, een nationale bibliotheek. Bijzonder merkwaardig is de, ook in Nederland bekende, Bezalel, die kunstvoorwerpen leverde, welke op alle wereldmarkten met de beste wedijverden. Verder werden nog vóór den oorlog de plannen voor de oprichting van een Hebreeuwsche hoogeschool uitgewerkt, waar toe op liet Zionistencongres te YVeenen was besloten en waarvoor de geldmiddelen grooten- deels verzekerd waren. De Hebreeuwsche pers was er vóór den oorlog vertegenwoordigd door dagbladen, de Ilackeruth (De Vrijheid) en Haor (Het Licht), het orthodoxe Moriah, dat driemaal wekelijks verschijnt en liet Poalei-Zionistische weekblad Halachduth (Do Eenheid). Gisteren werd in de vergadering der Pers- vereeniging „Zeeuwsch Vlaanderen" tot redac teur van het blad Zeeuwsch Vlaanderen, met ingang van 1 Januari a.s., benoemd de heer II. S. van Houten te Wageningen. Door den mist voer de Prov. gisteren avond om half vijf uit Vlissingen aankomend op de Westhavendam. De passagiers gingen aan den dijk ci af en liepen langs het nieuwe kanaal de stad in en sommigen begaven zich langs de gevaarlijke trappen bij de haven om spoediger Ter Neuzen te bereiken. Tegen den veesmokkelhandel in Z.-V laanderen. Blijkens het verslag in het jongste nummer van „De Veehandel" van de 1 Dec. te Ter Neuzen gehouden vergadering van de bij den Bond aangesloten veehandelaren uit Z.-Vlaan deren, werd daar door den heer Frenk ver slag gedaan van de toezegging, verkregen van den heer Mulder, inspecteur der Dir. Belast., nl. dat, wanneer leden van den Zeeuwschen Bond zich schriftelijk tot hem wenden met het verzoek vee zonder paspoort te mogen vervoeren in een andere richting dan die naar de grens, hun die vergunning zai wor den verleend. Dit geschiedt bij wijze van proef. Blijkt dat door die tijdelijke dispensatie het smok kelen weer toeneemt, dan zal onmiddelijk alle De ramp te Halifax De val van Jeruzalem. Een vredesaanbod. Uit Rusland. Een Oostenrijksch slagschip tot zinken gebracht. Een Engelsch luchtschip vernield. Een Franscb oordeel over den brief van Lansdowne De onderhandelingen over den wapenstilstand. Amerika en de neutralen. Optelling. TER NEUZEN, 14 December 1917.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2