Straatkeien. Sr Wegging Panillmem Bestellingen voor PATENTKALI, KAÏNIET EN KALIZOUT 20 worden aangenomen door Burgerlijke Stand. Hoog watergetij te Terneiizen. Laatste Berichten. Gev^tigd sedert 1871. L'. van Waesb^he-Janssens. der Zeeuwscbe JvpotheekbaiiK te MIDDELBURG, A. WIELAND. 0. DEES Jr. meer ongeveer 55000 of Quenastkeien, KOERS 99 °/o. o weiland aldaar begaf, vonden zq achter een hoop hooi een johgetje staan van ongeveer 3 jaar oud. Op de borst had het kereltje een briefje gespeld, houdende het verzoek dat de vinder van het kind het als zijn eigen kind zou aannemen, daar zijn ouders waren over leden. De vinder deed van het gebeurde aangifte bij de politie en deze stelde een onderzoek in. Als gevolg hiervan stond voor het Ge rechtshof te Arnhem terecht een vrouw uit Kleef, beschuldigd van dit haar kind daar te hebben achtergelaten. De Rechtbank te Arnhem had bekl ver oordeeld tot 8 maanden gev. Uit het verhoor voor het Hof bleek, dat beklaagde buiten echt achtereenvolgens moeder was geworden van twee kinderen. Toen zij in den loop van dit jaar was gehuwd, had ze haar man wel verteld dat ze een kind had, maar over het tweede had ze gezwegen. Dit tweede kind verbleef bij haar zuster 111 Kleef, terwijl zij zich met haar man in Nederland vestigde. Toen echter voor die zuster in Kleef de levensomstandigheden steeds moei- lijkbr werden, bracht deze het kind weer bij de moeder, zeggende het kind niet meer te kunnen voeden. De moeder durfde toen aan haar man dit niet zeggen en ten einde raad heeft ze zich toen van het kind trachten te ontdoen. De politie had haar spoedig opge spoord en sedert bevindt ze zich in preven tieve hechtenis. Dekl. bekent en heeft wel berouw; ze zegt zoo te hebben gehandeld, omdat zij geen anderen uitweg zag. Haai man, die ter terechtzitting was, verzocht dat zijn vrouw uit de preventieve hechtenis zou worden ontslagen. Hij wilde haar gaarne weer thuis hebben en kon het haar wel ver- geven. De adv.-gen. concludeert tot bevestiging van het vonnis van den eersten rechter Beizen met Kerstmis. Het „Handelsblad" heeft te bevoegder plaat se inlichtingen ingewonnen over de loopende geruchten, dat er plannen in voorbereiding waren om door tijdelijke verhooging van de spoorwegtarieven een al te grooten toevloed van „Kerstreizigers" te voorkomen. Bij informatie aan het blad bleek, dat dit gerucht allen grond van waarheid mist. De spoorwegmaatschappijen zijn integendeel van plan om door het iniasschen van eenige voor- en volgtreinen in de ongetwijfeld grootere behoefte aan plaatsruimte, in de eerste plaats voor militairen, maar daarnaast ook voor ge wone reizigers, te voorzien. De kolenschaarschte in aanmerking geno men. zal het aantal extra-treinen uit den aard der zaak gering en de capaciteit ervan niet bijzonder groot zijn. Een ieder, die de Kerstdagen elders wenscht door te brengen, wordt dan ook ten zeerste aangeraden, zoo mogelijk, reeds eenige dagen te voren te vertrekken eu het zoo in te rich ten, dat men niet den 27sten December de terugreis behoeft te aanvaarden. Wordt hiermede door het reizend publiek zooveel mogelijk rekening gehouden, dan ho pen de spoorwegmaatschappijen ondanks de abnormale omstandigheden, al te groote ver traging te kunnen voorkomen. De stormschade op Ameland. Men meldt van Ameland aan het „N. v. d. D.": Nu we een goed overzicht krijgen van de onheilen, die de jongste storm alhier heeft aangericht, valt dit niet mee, vooral aan 't oosteinil van 't eiland. De duinen zijn zoo ver afgenomen, dat het badpavilioen in zee is is gestort. (De eerste berichten waren dus nog te gunstig). De straatweg tusschen Ilollum en Nes is tot op een paar honderd meter vernield door 't zeewater, dat teu Oosten van Nes zelfs door de duinen is gebroken. Van een schip met regeerings aardappelen op de Nesser reede moest de bemanning met de reddingsboot worden afgehaald. Een andere schuit werd van haar ankers geslagen en is op drift. De Nesser reddingboot werd nog twee malen gealarmeerd voor twee Hollandsche sleep bootjes tegen de Friesche kust. De posiboot kon in twee dagen niet varen Aan het strand spoelden 4 stuks hoornvee aan, naar men verneemt afkomstig van Ter schelling. Nooit is hier zoo geklaagd over lekkage der huizen. Oorzaak is het springen van mijnen. De huizen schudden op hun fundamenten en de kalk der daken laat losmenige ruit. is reeds gesprongen. Verwonderlijk is het dat nog geen der oude huizen is ingestort. De ramp te Halifax. Een telegram omtrent de ramp te Halifax meldt naar „Reuter" aan eenige bladen seint, dat de schattingen van het aantal doo den uiteenloopen van 800 tot 1000, terwijl vele honderden gewond werden. De ontploffing had te acht uur 's morgens plaats in de haven tegenover Rockinghau een voorstad van Halifax. Een munitieschip kwam in aanvaring met een Noorsch vaartuig, gela den met levensmiddelen. Door de schok ont plofte de munitie. De vlammen verspreidden zich over de pieren en de naburige gebou wen, waarvan reeds vele bij de ontploffing vernield waren. Het munitieschip ve» wijderde zich van de pier, gereed om uit te varen, toen de aanva ring plaats had, die met zooveel kracht ge schiedde, dat er brand ontstond. De equipage werd snel bijeengeroepen en deed moedige maar vergeefsche pogingen om den brand te blusschen. Toen het vuur de ruimen nader de, waar de ontploffingsmiddelen lagen, gaf de kapitein van het schip order, de luiken te -openen. Voor dat het vaartuig evenwel zonk dreef het naar de pier en enkele oogenblik' ken later volgde de ontploffing, waardoor het schip in stukken werd gescheurd. De helft van de Richmondwijk, waar de ramp plaats vond, is verwoest en de brand woedt, nog voort. De straten liggen vol slachtoffers, de hospitalen zijn vol gewonden, terwijl tiental len anderen," die, hoewel zij zwaar gekwetst zijn, geen logies kunnen vinden, hulpeloos door de straten der stad ronddwalen. Geen huis in Halifax zelf bleef ongedeerd. De ma- terieele schade wordt op millioenen dollars geschat. Op het oogenblik van de catastrophe woed de in de haven een vreeselijke storm. De geweldige schok vernielde de telegraaf- eu te lefoon-installaties over een afstand van dertig mijlen rondom Halifax. De pakhuizen langs de waterwegen werden beschadigd tot. op U/s mijl afstands, terwijl tot op twee mijlen de goederenwagons van de rails werden ge slingerd. Ook het dak van het spoorwegsta tion stortte in: Dit alle gedeelten van Nieuw Schotland worden medische artikelen, levens middelen, enz. naar Halifax gevoerd, waar groote hoeveelheden voedingsmiddelen vernie tigd moeten zijn. Er zullen waarschijnlijk vele dagen verlou- pen, voordat de telegrafische verbinding her steld zal zijn. Onmiddellijk na het ontvangen van het be richt omtrent de ramp, zond liet Amerikaan- sche Roode Kruis hulp. Speciale treinen uit New-York, Boston en Portland (Maine) ver voeren reeds in allerijl verplegers, medische- en andere hulp naar Halifax. De Daily Mail verneemt uit New-York„ naar Reuter aan eenige bladen seint - De werking der geweldige ontploffingen deed zich ook ver buiten Halifax gevoelen Te Dartmouth en langs de kust van de baai werdt groote schade aangericht. Tot op een afstand van zestig mijlen werden ruiten ver brijzeld. Op een afstand van vier mijlen, werd een telegrafist aan zijn lessenaar gedood.. Het munitieschip, dat van New-York kwam was reeds den nauwen ingang gepaeseerd,. die van de buitenhaven naar het Redford-dok leidt, toen de botsing met de uitvarende Bel gische reliefstoomboot plaats had. De- loods- van het schip, die werd gered, zegt, dat spoe dig na de botsing brandende olie zich over het voordeel van het schip verspreidde. De mooiste gebouwen van Halifax zijn aan. den brand ontkomen, maar de schok deed de gebouwen schudden en alle ruiten zijn ver-- nield. De meeste menschenlevens gingen verlorene in de wijk Richmond, waar meest kleine hou ten huizen staan in nauwe straten. Een groot deel van deze wijk ligt tegen den grond. De menschen werden onder de gebouwen: verpletterd. De vreeselijke hitte van de gas sen door de ontploffing der munitie vrijgeko men, teisterde deze streek, en deed het hout werk ontbranden. Groote uitgestrektheden in de Richmondwijk zijn verbrand. Het aan tal dooden zal waarschijnlijk slechts bij bena dering kunne» worden opgegeven, daar alleen verkoolde beenderen zijn overgebleven van geheele gezinnen. De bittere koude verhoogt het lijden van de dakloozen. Het door het vuur geteisterde gebied is- thans met ijs bedekt. De correspondent van de „Daily Mailte Montreal seint, dat de hoofdcommissaris van politie te Halifax het aantal dooden op meer dan 2000 schat. Zeveo-en-twintig wagons vol geladen met lijken, zijn naar het lijkenhuis vervoerd. En nog steeds worden er meer lij ken gevonden. Er "waren geen troepen te Halifax die op inscheping wachtten. Verder seint „Reuter" uit Ronden aan eenige bladen Een derde gedeelte van Halifax ligt in puin. Honderden zijn dood en duizenden zijn gewond. Het «iterate noordelijke gedeelte van de stad is verwoest. De aanvaring ont stond tusschen eeai stoomschip van de -Bel gische Steuu-comioissie, dat in zee stak, en een munitie-stoomschip, dat uit zee binnen viel, beide met een loods aan boord. Een van de stoomschepen verwarde de seinen, die ge geven werden, waardoor de aanvaring ont stond. Daarna brak aan boord brand uit. De bemanning verliet liet schip. Toen zij vau boord was, vloog het brandende schip de lucht in. Het geweld van de ontploffing ver woestte huizen en doodde de bewoners. De puinhoopen vlogen daarna in brand. Man schappen van leger en vloot hebben een voor naam aandeel aan het reddjngwerk. WASHINGTON, 7 December. (Reuter.) Bij Huis en Senaat is een gemeenschappelijke resolutie ingediend, strekkende om 5,000,000 dollar beschikbaar te -stellen voor de geteisterde inwoners van Halifax. President Wilson zond het volgende tele gram Bij de vceeselijke ramp te Halifax biedt liet Amerik aansciie volk aan liet edele broedervolk van de Dominion zijn hartelijke sympathie en de betuiging van zijn droefheid, zooals dat voegt in een tijd, waarin aan de banden van bloeciverwantschap en taaleenheid, nieuwe krachtige banden zijn toegevoegd van. eenheid in een gemeenschappelijke zaak van toewijding aan de hoogste plichten, dóór het nationaal bestaan opgelegd. 2000 Dooden en 5000 gewonden. De laatste cijfers omtrent de slachtoffers van de ramp be Halifax aldus een Reuter- telegram dd. 9 dezer uit Londen geven meer dan 20(10 dooden en 5000 gewonden aan' Een sneeuwstorm verergert het lijden. Ten gevolge van het gebrek aan plaatsruimte worden de lijken bijeengebracht in de parken, op open plaatsen en in ruïnes, wa ar de puin weggeruimd is. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 5 Dec. Albertus Martiuus Gaasbeek, oud 30j., jm en Wilhelmina Hendrika Johanna Bon- gers, oud 29 j„ jd. Arie Alexander van Wijn gaarden, oud 30 j., jm. en Maria Elizabeth Kolijn, oud 23 jjd Huwelijks-voltrek kingen. b Dec. Adriaan van Alten, oud 23 j, jm. en Wilhelnnna Pie- ternella Wisse, oud 22 j., jd. Geboorten. 4 Dec. Marinus, z. van Lor- nelis Zegers en van Adriana de Bruijtre. Joos Jacobus, z. van Cornelis Josephus van Dm- teren en van Marie Stephanie Geers. 5 Dec. Janneke, d. van Martinus Maarten Rouw en van Janneke Maria Elve. 8 Dec. Albert Hijpolitus Marie, z. van Josephus Constanti- nus üuellaert en van Ludovica Constancia Van Daele. AXEL. Huwelijks-voltrekkingen. 29 Nov. Aifons de Caluwé, oud 21 j., jm. eu Maria Verberkmoes, oud. 31 j., jd. Geboorten. 19 Nov. Pieter z. van Arend Lenos eu van Krina van Meurs. -0 Nov. Albert Theophile, z. van Auguste Oneseme Theóphile Demanez en van Juliana Maria Lambrechts. 21 Nov. Maurice Pieter Mane, z van Adriaan van Dixlioorn en van Helena Johanna Pieters. 23 Nov. Cathanna, d. van Hendrik den Hamer en van Cornelia Koster. 25 Nov. Adriana, d. van Cornelis Joos van Liere en van Jacoha Loof. 26 Nov. Corne als, z. van Petrus de Putter en van Jacomintje iliKeleman. Renë Marie Albert, z. van Sera- hiiws de Smet en van Maria Octavia btrobbe. 28 Nov. Wilgelmina Maria, d. van Pieter van der Burg en van Hendrica Johanna van Bo- hemen. 29 Nov. Louis Hubertus, z. van Jo sepli Voceecken en van Geertruida van den A k ker. Overlijden20 Nov. J&nrekc den L>eer, oud 1 m., van Johannes en nella Suzanna Deij. mahomedaansche gardes, zijn onderweg om de stad en de heilige plaatsen te beschermen. Allenby stelt zich voor de stad morgen officieel binnen te trekken, vergezeld door de bevelhebbers der Fransche en Italiaanscho afdeelingen en door de hoofden van de Fran sche politieke zending. De vermeestering van Jeruzalem is eenigs- zins vertraagd, daar een buitengewone zorg besteed is om schade te voorkomen aan de heilige plaatsen in en om de stad. DAGE N. Voorm. Nam. Woensdag 12 Donderdag 13 V rijdag 14 Zaterdag lb Zondag 16 Maandag 17 Dinsdag 18 Dec. 0.17 0.38 0.57 1.17 1.37 1.57 2.16 2.38 2.58 3.20 3.41 4.2 4.24 van Pieter- Heden overleed zacht en kalm tut onze diepe droefheid, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Groot moeder, PIETERNELLA VERBRUGGE, in den ouderdom van 63 jaar en 10 maanden. Namens de Familie, EGBERT DE BRUIJNE, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Dec. 1917. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding. ;MftU meldt ons Aan het comité voor den aanleg en het in exploitatie brengen van een Zeeuwsch-Vlaam sche Waterleiding (Voorzitter de heer Hom bach, Secretaris Mr. Dieleman) is vanwege den Minister van Binnenlandsche Zaken be richt dat de Minister zich bereid verklaart wegens de bijzondere omstandigheden waar onder Zeeuwsch-Vlaanderen verkeert met afwijking van de gebruikelijke regeling te bevorderen dat van rijkswege een bijdrage van f27,000 zal worden beschikbaar gesteld -voor het opmaken der plannen, ouder voor waarde dat als de plannen tot stand komen het geld worde terugbetaald en dat de on derzoekingen wordtin opged ïagen aan rijksbureau voor Drinkwatervoorziening. Het comité heeft nieB» liever dan het laat Ste begeerd. Het besluit van den Minister is zeer gunstig, te meer waai' de Provinciale Staten in die bijzondere moeilijhil-'^den voor Zetuwsch-VIaanderen geen termen vonden om af te wijken van het systeem dat evCnve^' door de provincie zou gegeven worden .s door de gemeenten. Lasgs dezen weg zal dan toch het neodige bedrag zonder al te groote finantieele opof feringen yan hen, die hun werkzaamheid bo vendien aan deze zaak geven voortgang kunnen hebben tot heil van Zeeuwsch-Ylaanderen. JERUZALEM. LONDEN, 10 Dec. (Part.- Offic. Jeruzalem heeft zich aan de Engelschen overgegeven. LONDEN, 10 Dec. (Reuter. In het La gerhuis heeft Bonar Law, te midden van luide toejuichingen, medegedeeld, dat Jeruzalem, na omsingeld te zijn, zich overgegeven heeft. Hoe de stad viel. LONDEN, .10 Dec. (Reuter). In het La gerhuis deelde Bonar Law de volgende nadere bijzonderheden mede Generaal Allenby heeft gerapporteerd, dat hij den 8en de vijandelijke stellingen ten Z. en ten W. van Jeruzalem aanviel. Welsche en Engelsche troepen, die uit de richting van Bethlehem oprukten, dreven den vijand terug en, Jeruzalem oostwaarts voorbijtrekkend, namen zij stellingen in op den straatweg— JeruzalemJericho. Terzelfder tijd vielen Londensche infanterie en onbereden yoemanry- troepen de sterke stellingen ten W. en ten N.W. |aan en nestelden zich ter weerzijden van den straatweg JeruzalemStechem. Toen -de heilige stad aldus omsingeld was, gaf zij fcieh den 9en aan Allenby over. Een Engelsche officier, belast met de poli tieke aangelegenheden, samen met den Eu gelsche gouverneur der stad en vergezeld door Engelsche, Fransche, Italiaansche en De Metselaars Patroons-Vereeni- ging „DE BOUWKUNST" maakt het geachte publiek van Ter Neuzen en Om streken bekend, dat zij in hare vergadering heeft besloten op verzoek van alle knechten, om het loon met ingang van I Januari 1918 te brengen op 30 ct. per uur, terwijl dan aan het^ publiek 35 ct. per uur zal gerekend worden wegens de duurte van alle levens middelen. Namens de Vereeniging voornoemd, W. P. NIEUWELINK. Gebrs KOLIJN. W REINHOUD. Gebrs v. d. VELDE. P. RIJNBERG. P. SIMONS. Gebrs DEIJ. Burgemeester en Wethouders NEUZEN bieden te koop aan van TER groot 10 X C-M- bod gevraagd vóór den 24 Decem- lloogste ber 1917 tv Bou wm adere inlichtingen geeft de Gemeente- mester. "WISSEL- en EFFEC* ENKANTOOR, HULST en TER NtuJEN. Steil ter beschikking zijner clientèle Cheques, welke helialve te zijnen kantore te Hulst en Ter Neuzen bij ruim 200 Banken in p"R|v®ei 150 plaatsen van Nederland KOSTELOOS be- taaibaar zijn. In stukken van f iooo.-, f 500.- en f 100.-. Verkrijgbaar ten kantore der Bank en hij H.H. Effectenhandelaren. O TER NEUZEN.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 3