s Antirevolutionair voor nieuws* en Advertentieblad Zeeland. Uit de Pers. Binnenland. Buitenland. 1491. Woensdag 12 December 1917 Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LlTTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 14 regels 0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INCiEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTiËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. De Standaard" schrijft Formuleer uw Christelijk karakter. Steeds meer komt 't streven uit, om de arbeiders van Christel ij ken huize in eigen groep te organiseeren, en dan liefst zoo, dat ze een organisatie op zichzelf vormen, en, als vierde partij, naast de drie rechtsche politieke partijen een eigen plaats innemen. Men wil dan, dat de Christelijke arbeiderspartij als een sociale partij den steun zoeke van de drie rechtsche politieke partijen. Zelve zal deze partij dan louter oeconomisch-sociaal zijn, en in de Kamers zullen eigen candidaten van deze partij moeten optreden, die dan wel formeel tot de Roomsche, Antirevolutionaire of Christelijk-Historische partij zullen be lmoren, maar toch eeniglijk, heel anders dan de overige leden dezer partij, voor bevordering van de sociaal-oeconomische belangen zullen hebben op tc treden. Stel nu, dat bij alle drie de Rechtsche groepen twee zulke leden zitting kregen, dan zou dit hierop neerkomen, dat deze zes Kamer leden saam een eigen positie in de Kamer innamen en hoofdzakelijk, zoo niet eeniglijk, voor de oeconomische belangen opkwamen. Dat dit op een dooreenwarriug van twee geheel onderscheiden begrippen zou neer komen, spreekt van zelf. Het zou toch niets anders zijn dan een nabootsing van wat de Socialisten drijven. Enkel met dit verschil, dat men leentjebuur ging spelen bij drie politieke partijen van geheel andere constructie. Vóór alle dingen zal 't daarom noodig zijn, dat de leiders van onze arbeidersgroepen èn zichzelven èn het publiek er helder en duidelijk rekenschap van geven, wat hen als leiders van de Christelijke arbeiders onderscheid van hetgeen de leiders der niet-Christelijke arbei ders beoogen. Niet op algemeene phrasen moet men daarbij afgaan. Precies en duidelijk moet men aangeven, waarin het eigenaardig karakter van de Christelijke arbeiderswenschen bestaat. Het leidt tot geen conclusie of men al zegt, dat de grondtoon onder de onzen eerbied voor het heilige moet verraden, en dat in de samenkomsten gemeden moet-, wat het religieuse gevoel kwetst. Ter zake moet men zich uitspreken. En dit zich uitspreken ter zake moet met zulk een bepaaldheid en beslistheid geschieden, dat men metterdaad voelen kan wat hier het zelfstandig optreden kenmerkt, waardoor het gerechtvaardigd wordt, en op welk doel 't zich richt. Op te komen voor allerlei begeerten en verlangens, waarvoor ook de Socialisten op komen, en dan te zeggen „we stellen ons apart, omdat we bovendien Christenen zijn1', kan niet baten. Wie zijn positie heeft doorgedacht, moet zich zelf en anderen er rekenschap van kun nen geven, waarom het Christelijk karakter bij den arbeid scheiding maakt. Wie nog niet anders betuigt, dan dat hij arbeider én daarbij belijdend Christen is, blijkt nog geen verklaring van zijn eigen po sitie te kunnen geven. Wie tot een klaar en helder bewustzijn van zijn positie is gekomen, moet in staat zijn een duidelijke verklaring te geven van liet levensverband, dat bestaat tusschen zijn reli gieuze, zijn sociale en staatkundige overtuiging. Het oude Conservatisme ging principieel in alles met de Thorbeckianen mede, doch wilde dan dat de Kamerleden bovendien ook, waar 't pas gaf, uitkwamen voor hun kerkelijke cofessie. Dau echter staat die cofessie naast de po litiek en verzuimt men de consequentie, die uit zijn Christelijke belijdenis voor zijn politiek voortvloeit, duidelijk aan te geven. Aan 't gevaar om in deze practijk van 't aloude Conservatisme te vervallen, staan thans ook de Christelijke arbeiders bloot. Ze moeten weten, en ze moeten er voor uitkomen, welke de gevolgtrekkingen zijn, die uit hun loebe- hooren aan den Heiland recht Ir -ks" voor hun sociale niet alleen, maar ook voor hun politieke overtuiging voortvloeien. GEEN KAAS TE KRIJGEN. In een circulaire van de Kaasvereeniging wordt herinnerd aan de ministerieele beschik king, waarbij nieuwe maximumprijzen voor kaas worden vastgesteld. Vooraf was het be stuur dienaangaande niets bekend en sedert is het bestuur gebleken, dat het in de bedoeling van de Regeering ligt, het geheele distributie systeem voor kaas naar aanleiding van deze beschikking t,e wijzigen. Waar wij ten aanzien van deze wijziging der distributie geen voldoende inlichtingen konden ontvangen aldus het bestuur hebben wij ons genoodzaakt gezien in over leg met de Rijkscommissie van Toezicht do Centrale Pakhuizen te sluiten, zoodat voor- loopig geen kaas gedistribueerd'kan worden. De distributie kan natuurlijk niet eerder her vat worden, dan nadat ons is medegedeeld, hoe de Regeering de distributie in overeen stemming met bovenbedoelde beschikking wcnscht te regelen. BROODKAART. De directeur van het centraal broodkautoor maakt bekend, dat de broodkaart van het 36ste tijdvak loopt van 10 tot en met 20 December. DE RAMP TE HALIFAX. Aan het departement van buitenlandsche zaken is van den gezant te Washington een telegram ontvangen, meldende, dat de sche pen Nieuw-Amsterdam en Gooiland te Hali fax veilig zijn. DE ECONOMISCHE BESPREKINGEN. Het Corr.-Bureau heeft zich gisteren naar de N. O. T. begeven om inlichtingen in te winnen omtrent den stand der te Londen door de Nederlandsche gedelegeerden gevoerde economische besprekingen. Naar men vernam, was er een telegram ingekomen van den heer Valstar, secretaris der N. O. T., volgens hetwelk de onderhande lingen een bevredigend verloop nemen en ten aanzien van verschillende artikelen eene gunstige beschikking kan worden tegemoet gezien. DE OORLOG. Met den dag wordt de toestand thans ernsti ger. Bijna schreven we met het uur. De eene tijding van gewicht verdringt de andere. Sinds ons vorig overzicht valt wederom veel belangrijks te vermelden. Daar is, om te beginnen, het reeds lang gevreesde bericht, .dat Rusland zijn betalingen staakt,zich bankroet heeft verklaard. Het had al gedreigd, tot dezen stap over te gaan, thans is die stap gedaan. Ook in ons land zal de consternatie niet gering zijn. Ieder weet, hoevelen, en daaronder niet weinige „kleine" renteniers, met Russische effecten zaten. Voor dezen beteekent het Russisch failliet een ramp. En hoe zal de uitwerking zijn op de vroegere strijdmakkers? Het „eeuwig edict," om niet dau gezamenlijk vrede te sluiten gaat gevaar lijk veel op een „vodje papier" gelijken. De wapenstilstand zal, gaat hij al niet spoedig in een definitieven vrede over, toch wel van zeer langen duur blijken. Zeer ten gerieve van de Centralen. Reeds moeten, volgens Havas, vijftien divisies van het Oost- naar het Westfronf vervoerd zijn. En nu mogen Lord Carson in Engeland en Clemenceau in Frankrijk nóg zulke „verpletterende" rode voeringen houden, voor zulke papieren offen sieven zullen de „Hunnou", zoo heeten immers de Duitschers in de Entente-pers, wel uiter mate ongevoelig blijken. Waarlijk, indien het aan de redevoeringen lag, dan waren de Cen tralen niet alleen reeds zieltogende, doch stellig al van den aardbodem weggevaagd. Intusschen laait do strijd al feller op. 't Westelijk front gaat groote dingen zien gebeuren. Het slachten zal nog eens, op nóg reusachtiger schaal, worden hervat? Er is rin immers weer „matériaal" voorhanden Het God- en menschouteerend bedrijf zal worden voortgezet tot...? Wie zal wagen het te profitceren Ook in Italië wakkert de strijd aan. En wie moet daar het wankelende Itaiiaansche leger bijspringen Waar willen Engeland en Frankrijk de mannen vandaan halen, zonder eigen front te verzwakken? Komt 6r kentering in de stemming? Mag men een Duitsch bericht geloovén, dan beweert thans de Corriera della Sera, dat heel Italië, volk èn leger (en dat diè combinatie uitdruk kelijk wordt vermeld, bewijst ook wathar telijk verlangen naar een spoedigen vrede, 't Ware inderdaad tc hopen voor Italië zelf niet het minst. De ramp te Halifax, een Ganadeesche haven, heeft groote ontroering gewekt, zélfs nu nog in dezen tijd, waarin de eene ijselijkheid de andore overtreft. Gerich- ten Gods alom. Mocht er een opmerkingen wederkeering zijn 1 Lord Lansdowns brief, dien we in uittreksel opnemen in dit nommer, heeft toch heel wat meer instemming en waardeering gevonden, dan Reuter ons wijs wou maken. Reuterpraat is in dezen oorlog al meer dan eens leuterpraat gebleken. In Frankrijk verklaren de Temps en een onder invloedrijk blad zich tevreden over den brief en in Engeland ongeveer een twintig organen der groote pers. Dat wil heel wat zeggen en verklaart ten deele de felle oorlogszuchtige, redevoeringen van mannen als Carison en Clemenceau. Van het front in Italië. De „Daily Mail" verneemt volgens een te legram van „Reuter" (bijzondere dienst), van 6 dezer uit het Itaiiaansche hoofdkwartier De rechtstreeksche winst die de vijand dooi de pas veroverde stellingen heeft verkregen, is, dat hij in staat zal zijn, zijn kanonnen op te voeren en een rechtstreeksch vuur te rich ten in het Brenta-dal over een afstand van ongeveer 13 K M. Gisteren zijn op-Valstagna (ten Oosten van Asiago) verscheidene projec tielen gevallen. De uitkomst van de gevech ten van gisteren is, dat de bedreiging dat de vijand achter de flank van het leger aan de Piave de vlakte in zal trekken, grooter is ge worden. Het succes van de Oostenrijkers is uit twee dingen te verklaren. In de eerste plaats uit het aanhoudende zachte weder, dat hen in staat heeft gesteld in de laatste dagen ka nonnen, zelfs van zwaaT kaliber, aan te voe ren langs wegen die anders altijd op dezen tijd van het jaar diep onder de sneeuw lig gen, en ten tweede uit het verwoestende ar tillerie-vuur dat zij zoodoende konden ont wikkelen. MADRID, 8 Dec. (Reuter). Een Reu ter telegram, uit Oporto ontvangen, luidt Te Lissabon is een omwenteling uitgebroken. Bijzonderheden ontbreken. Den 4en Dec. hadden ook te Oporte onlusten plaats. De menigte plunderde de bakkerijen. Twee personen zijn gedood en 60 zjju naar het hospitaal gebracht. Acht en zeventig personen werden in hechtenis genomen. De menigte juichte de soldaten toe, die zich op een afstand hielden. LONDEN, 6 Dec. (Reuter). Naar uit Pet-ra* grad aan de Daily Telegraph wordt gemeldi is heden bij openbaar besluit de ongeldig- verklaring van alle buitenlandsche leeningen afgekondigd, benevens het staken van de uit betaling der intresten op deze leeningen. Uit Londen wordt aa» de N. R. Ct. gemeld De Daily News verneemt Donderdag uit Petrograd de Pravda deelt mede dat allo leeningeu, die Rusland in het buitenland heeft gesloten, met inbegrip van die van de banken in den lande en de spoorwegen, door de regeering gewaarborgd, ongeldig worden ver klaard en dat de betaliug der rente en de aflossing van het kapitaal zullen worden gestaakt. WASHINGTON, 7 l)ec. (Reuter). Het Huis van Afgevaardigden heeft met 368 stemmen tegen 1 van een socialist de motie aange nomen, waarbij aan Oostenrijk de oorlog verklaard wordt, hetgeen dus, in den avond van 7 dezer van kracht Wordt. UrfüflTON, 7 Dec. (Reuter). President ïeeft de oorlogsverklaring aan Oosten- WASI Wilson li rijk-Hongarije geteekend. - WASHINGTON, 7 Doe. (Reuter). De Senaat heeft de motie, waarbij de oorlog aan Oostenrijk-Hongarije verklaard wordt, met algemeene stemmen aangenomen. Gronna, Vardaman en Norris, die tegen de Oorlogs verklaring aan Duitschland gestemd hadden, stemden vóór de tegenwoordige motie. Een correspondent van de „Sunday Pictorial" aan liet Westelijk front schrijft het navolgen de„Ik ben juist wedergekeerd van één der belangrijkste slagen van dezen oorlog, namelijk die bij Puschcndaele. Hier te Londen tref ik echter een bevreemdende atmosfeer aan. De mcnschen spreken in hoofdzaak over twee onderwerpen de luchtaanvallen en de moge lijkheid van een vrede vóór Kerstmis. Lucht aanvallen Weet men wel, dat bij Ieperen in een enkelen nacht meer bommen gevallen zijn, dan in een geheel jaar op Engeland worden neergeworpen? Vrede vóór Kerstmis Slechts de dwaasheid en de onyvetendheid kunnen hiervan droomen. De jongste strip! in Vlaanderen en elders heeft bewezen, dat het Duitsche leger zijn zelfvertrouwen weder herwonnen heeft. Numeriek is het op volle sterkte, en het beschikt over voldoende reserves, om den strijd tot den komenden herfst te kunnen voortzei ten. De Duitschers zijn verder rijkelijk van artillerie voorzien. Ik was in de gelegenheid Duitsche gevangenen te zien, onmiddellijk na hunne gevangenneming, en' ik kan mij er heuseh niet toe lat ;n brengen, om ten pleiziere van den lezer deze krijgsgevangenen voor ellendige minderwaardige zwakkelingen te verklaren Want dat zijn zij niét! Degenen die ik zag, waren zeer flinke soldaten." Lansdowne's- brief heeft zooveel stof opge jaagd, dat het ons de moeite waard lijkt, nu de volledige tekst van. het schrijven voor ons ligt, eenige van de belangrijkstfe gedeelten uit den woordelijken tekst over te nemen. „Ministers vertellen ons nog altijd, dat zij vergeefs den horizon afzoeken naar het uit zicht op een duurzamen vrede. Eu zonder ecu duurzamen vrede beseffen wij allen, dat de taak, die wij ons zclveu gesteld hebben, onvoltooid zal blijven. Maar zij, die met afschuw de verlenging van den oorlog voorzien, die meeneu, dat zijn moedwillige verlenging een misdaad zou zijn, welke slechts gradueel verschilt van die van de booswichten, die hem vcrjVekt hebben, zijn gerechtigd om eveneens verlangend den horizon af te zoeken, in de hoop, dat zij aanwijzingen zullen ontdekken, dat het vooruitzicht ten slotte ,niet zoo hopeloos zal zijn als men onderstelt. Lansdowne stelt de vraag, waar men voor vecht. En hij geeft zelf het antwoord Om de Duischers te verslaan en hun een neder laag toe te brengen in de hoop een herhaling der oorlogsramp te voorkomen. Het gaat voor de geallieerden om herstel en veiligheid, welke beide essentieel zijn, maar waarvan toch de laatste het onontbeerlijkst is. „Bij wijze van herstel kan ongetwijfeld veel tot stand gebracht worden, maar de uiterste inspanning om al de verwoestingen van dezen - oorlog goed te maken, moet te kort schieten, en zal niet in staat zijn het bittere onrecht, dat de menSchheid aangedaan is, ongedaan te maken. Het zal echter misschien mogelijk zijn, eenige vergoeding te bieden voor de onvermijdelijke onvolledigheid van het herstel, .als de veiligheid, die verschaft wordt, men- sein lijkerwijze gesproken, volkomen is. Het zou een grootsche daad zijn om aan den oorlog op eervolle wijze een einde te makente tl DE TOESTAND Omwenteling te Lissabon. De Russische ^.eeningen. De oorlogsverklaring aan Oostenrijk-Hongarije. Eagelsche frontindrukken. Lansdowne's brief.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1