Onze Leestafel. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landbonwberichten. Gemengd Nieuws. beseft echter ook dat Rusland daar het een en ander tegenover kan stellen, en bijvoor beeld het overschot van het Roemeensche leger tot capitulatie kan dwingen, óf met zijn legers die in Armenië en Perzië staan de Turken kan helpen om de Engelschen uit Palestina te verdrijven. Verder zou Rusland met zijn vrijkomende troepen in de richting van Afganistan een druk kunnen uitoefenen De entente zal zeker wel weten, dat, zoodra de vrede ('t zij algemeen of afzonderlijk) ge sloten is, de volksmenners (Leninisten of anderen) van het politieke tooneel zullen verdwijnen; want dat de bolsjeviki tot dusver succes hebben gehad, komt alleen van hun streven ten gunste van vrede. Hun program van binneniandsche hervormingen zal daaren tegen op den allersterksteu tegenstand stuiten, vooral bij de intellectueelen. Wij vermoeden daarom, dat, als de vrede tot stand komt, de partijen elkaar concessies zullen doen en een regeering van nationale eenheid zullen vormen, welke den steun en de sympathie van de groote meerderheid des volks zou hebben en daaraan het noodige gezag zou ontleenen om een flinke buitenland- sche politiek in het belang van Rusland te voeren." Over vredesonderhandelingen hoort men hier niets, althans niets officieels, maar in de Russische kolonie loopen geruchten over een samenkomst op den 17en dezer, in het Grand Hotel tusscheu dr. Parvus (Berlijn), Ganetsky (vertegenwoordiger der bolsjewiki te Stock holm) en Radek (Oostenrijksch socialist). Deze samenkomsten en het vertrek, den volgenden dag, van Ganetsky en Radek naar Rusland, staan, naa-r men hier meent, in verband met vredesonderhandelingen. De telegrafische verbinding met Rusland is reeds sedert geruimen tijd verbroken, zoodat ook de vertegenwoordigers te Stockholm van de sowiet geen tijding uit Rusland krijgen. Om dit euvel te verhelpen heeft de Russische kolonie hier 3 harer leden naar St. Petersburg gezonden. Nu de algemeene staking in Finland voorbij is zal de telegrafische verbinding tus- schen St. Petersburg en Stockholm trouwens wel spoedig hersteld zijn. Naar de „Deutsche Tages Zeitung" mede deelt, bevatte de „Times" kortelings de na volgende merkwaardige advertentie „In een familie-pension in de nabijheid der kust zijn nog eenige kamers beschikbaar. Voeding overeenkomstig de oorlogsomstandigheden, doch gezond'. De prijzen zijn billijk, indien men in aanmerking neemt,'dat het pension zich in een streek bevindt, die beslist tegen luchtaanvallen beschermd is." Inderdaad eene opmerkelijke advertentie, vooral indien men haar naast de fantastische Reuter-berichten legt, die het steeds willen doen voorkomen, alsof het Britsche volk de luchtaanvallen als een soort zenuwstalende sport pleegt te beschouwen 1. Oe kleyne luyden, rede gehouden op de Deputatenvergadering, door Dr Kuyper. Uitgave KOK, Kampen. We vermeten ons niet, een rede van Dr. Kuyper te recenseeren. We bevelen de lezing hartelijk aan. 2. P. Keunikg. Kinderen in verstand en in boosheid. Uitgave II.J.SPRUYT, Rijswijk. Deze schetsen over menschen uit het Gro ningerland zullen nog wel eens een keer of wat herdrukt worden. We zouden werkelijk niet weten, welke der elf schetsen de palm wegdraagt. Ze zijn eenig. Wat hier in de 269 bladzijden van het royaal uitgevoerde boek wordt geboden, is, dunkt ons, keurig werk. De personen, die geteekend worden, leven, t Is eigenaardig; 't zijn losse schetsen, die geboden worden en toch, men zet zich na de lezing van no. één dadelijk aan de lectuur van no. twee, en is dan reeds te meer benieuwd naar no. drie. Kinderen in verstand, kinderen in boosheid. Ge gaat er van houden^ ge gaat ook wel eens gloeien van verontwaar diging, want waarlijk, er zijn ook wel mannen in boosheid bij. Gelijk een Nurks en een Kegge uit de Camera u immer bijblijven, zoo houdt ge ook het beeld vast van een Dijkinga, 01 Siert, Darkens e. a. De uitgave van dit boek is geen waagstuk, maar een succes. Een succes voor schrijver en uitgever. 3. Harteleed. Standaard-serie I. Uit gave W. TEN HAVE, Amsterdam. De Standaard, is behalve om zijn artikelen aan de voorzijde, ook door zijm. feuilletons in vele gezinnen een gezocht blad. De Stan daard-feuilletons zijn bekend. Harteleed, door L. von Winterfeld—Platen geeft een beeld uit het leven ten tijde van Maximiliaan. De zeer romantische historie van Harteleed zal inzonderheid vele lezeressen ten zeerste boeien. De heldin verkeert in velerlei gevaren, maar het eind is goed. En dat is een voornaam ding. Of in dit boek het licht niet eens al te veel onder een bepaalden hoek invalt, is een andere kwestie. Harteleed zal ongetwijfeld ook nu in boekvorm een goed onthaal vinden. Het bestuur schrijft ons Met de centrale keuken gaat het volgens de loop die men bij al zulke instellingen ziet gebeuren. Het gaat op en neer De eene dag meer porties dan de andere dag. Daarvoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. Zoo is b.v. de grootste aftrek als het den dag is van erwtesoep, daarente gen is er naar rijst met boter weinig vraag en naar bruine boonensoep evenmin. Hebben wij dagen gehad dat er zuiiu 400 porties werden verkocht, wij kennen ook da gen van slechts even 100 porties. Thans is de stijging niet meer zoff groot als bij den aanvang, wat het bestuur er toe gebracht heeft naar de oorzaken daarvan te zoeken. Zonder bepaald uit te maken dat wij de ware oorzaak hebben kunnen vinden, oordeelde het Bestuur het noodig toch eenige verbeteringen in te voeren. Opmerkelijk was het, dat sedert een kilo aardappelen voor een portie moest worden afgestaan, de afzet van de porties daalde en zich niet meer als bij den aanvang herstelde. Dit is zeer verklaarbaar. Immers door het te klein broodrantsoen moet in vele gezinnen enkele dagen tweemaal aardappelen worden gebruikt. Dat kan niet gebeure wanneer een kilo aardappelen per portie aan de keuken moet worden afgestaan. Het bestuur heeft besloten hierin wijziging te brengen en weder terug te gaan tot wat bij de aanvang werd afgenomen, n.l. om voor iedere portie een halve kilo aardappelen in te nemen. Met het oog op dit besluit verwijzen wij de belangstellenden naar de advertentie, waarin het menu voor de volgende week wordt aan gekondigd. Voorts zal worden gezorgd door aanvul ling van verschillende groenten de porties te vergrooten en dat er voldoende voorraad eten is, opdat niemand teleurgesteld naar huis behoeft terug te keeren. Wij zijn van oordeel, dat «en en ander zal bijdragen tot een meerder gebruik, nu boven dien gebleken is dat de smaak en de berei ding van het eten goed was, en ons daarover geen klachten hebben bereikt. Donderdag a. s. zal alhier eene verga dering van den gemeenteraad plaats hebben. De 23 punten van behandeling hopen We in ons volgend nr. op te nemen. Er is ook een voorste] bij tot verstrekking van petroleum tegen verminderden prijs. Woerfsdag telefoneerde ons den Rijks- kolendistributeur voor Z.-Vlaanderen, dat voor Ter Neuzen 200 ton steenkolen ter distributie beschikbaar zijn. Sinds 1 October j.l. zijn alleen voor Ter Neuzen 700,000 K.G: steenkolen verzonden Zaamslag. Door de gladheid had het zoontje van den landbouwer K. de Koeijer het ongeluk te vallen, op weg naar school te Reuzenhoek Ilii kon uiet meer gaan noch staan. Een voorbijganger bracht hem naar huis. Genees kundige hulp werd ingeroepen. Er werd geconstateerd, dat het rechterbeen even boven de knie gebroken was. Weer bommen boven Zeeuwsch- Vlaanderen. Donderdagmorgen omstreeks half vijf zijn weer twee bommen uit een vliegmachine ge worpen nabij de hofstede van den landbou wer J. Ramond-, even benoorden de met na tionale kleuren verlichte coöpetieve suikerfa briek te Sas van Gent, de bommen vielen bijna zonder tusschenpoos. Zij kwamen in bouw land terecht. Er is geen schade aangericht. In Axel daverde de ruiten en verschrikten de inwoners zeer. In Torneuzen was het zéér goed hoorbaar, beter dan de vorige maal. Later is aan de grens een luchtgevecht waargenomen, er schijnt een bomaanval op Gent plaats gehad te hebben. Uit Sas van Gent meldt men aan het Hbl. Nadat de inwoners 0111 twaalf uur waren verontrust door het geluid van een vlieger, wat in den nacht hier nu niet tot de pret-' tigste gewaarwordingen kan worden gerekend, werd heel Sas van Gent tegeu halfvijf opge schrikt door het ontploffen van twee bommen 's Morgens bleek, dat deze waren neerge worpen uit een naar het Zuiden gaand vlieg- I tuig. Schade is niet aangericht. Een enkele telefoondraad knapte af, maar de gaten, resp 1,5 en 0,75 M. met ongeveer 80 en 50 cM. diepte, bewezen de kracht van'de projectielen. Een ander kwam neer 1300 on 2000 M. van de kom de-i gemeente. De sterke, in de na tionale kleuren geschilderde lichten van de suikerfabrieken, welke laatsten in volle wer- king waren, hebben dus niet geholpen. On- middelijk na de slagen was alle licht gedoofd. Kloosterzande Zondagavond bij dikke duis ternis yvaren drie kinderen, meisjes van 8, 10 en 17 jaar, nabij de tramhalte alhier van den weg en in de daarnaast liggende breede sloot terecht gekomen. Een wielrijder en de machinist en conducteur van de tram redden hen uit hun bange positie. De stranding v a n d e „M a o r i 1 a n d s." Vlissingen, Donderdagmorgen zijn tweesleep- booten naar Domburg vertrokken om te trach ten de Zweedsche brak „Maorilands", die óp het strand te Domburg zit, af te brengen. Dit werk is aangenomen door de firma L. Smit en Co. uit Rotterdam. Door de bekende Gebroeders Sperling is een onderzoek ingesteld naar de toestand van liet schip en men heeft alle hoop, het nog te kunnen redden. Thans kan men bij laag water rond de brak loopen. De bemanning van dit schip heeft wel zeer bange uren doorgemaakt. De „Maorilands" ging in ballast (grind) van Dieppe naar Huil en werd gesleept, daar het schip in Engeland moest worden gerepareerd en alleen een hulproer ten dienste stond om het schip te besturen. De storm sloeg het vaartuig van de sleep boot los en 40 uur lang was do bemanning in doodsgevaar, want behalve dat het schip door de woeste golven teugeloos werd hoen en weer geworpen, geraakte men ook nog in het mijnenveld. Eenmaal had men eigendom men en scheepspapieren reeds in twee booten gebracht, maar deze sloegen los en alles ver dween in de diepte: De bemanning, bestaande uit personen van verschillende nationaliteit, onder wie een Ne derlander, heeft zich o.a. zes* uur aan de ver schansing moeten vasthoudeu, toen men ieder oogenblik vreesde, dat ue bark zou omslaan. stranding bij Domburg was dus werke lijk een groote uitkomst voor-de mannen, die tl) uur lang den dood voor oogen hadden ge- zien- („Midd. C.") Middelburg. - Do politie alhier stelde een uitgebreid onderzoek in naar aanleiding van het verkoopen van petroleum van f 1 per liter. Btj een drietal ingezetenen werd tezamen 125 liter in beslag genomen. Deze petroleum bleek van zulk een slechte samenstelling, dat zij onbrandbaar was. Aangehouden werden twee petroleumhan- delaars die door een tusschenpersoon de pe troleum hadden doen verkoopen. Deze man nen hadden voor enkele dagen aangifte gedaan dat100 hter petroleum uit hun pakhuis werd ontvreemd. Bruinisse. Dinsdagmiddag werd het ijzeren sleepschip van schipper Dickens van Deventer geladen met suikerbieten van Ter Neuzen naar DinteJ aangevaren door een Mannheimer kast, gesleept door de stoomboot Hellegat van de firma Smit en Co. Het schip zonk zoo snel dat de opvarenden slechts hun leven konden redden en alles moesten achterlaten. Het gebeurde tusschen de peilschaal en de tramhaven zoodat zij met hun roeiboot de tramhaven konden bereiken. De najaarszitting der Staten van Zeeland is geopend. De verschillende voorstellen van Ged. Staten werden naar de afdeelingen ver- wezen en daarbij gevoegd een voorstel van Ged. Staten om het aan de boden der griffie betaalde schrijfloon bij hun jaarwedden te voegen, evenals een voorstel van de heeren De Veer c.s., om de subsidie aan de ambachts scholen te verhoogen tot f35 per leerling. In zake den verbindingsweg tusschen Oost en West Zeeuwsch-Vlaanderen deelen Ged. Staten mede, dat de aanvankelijk op 1144 000 geraamde kosten thans f 170 000'zullen worden en zij willen daarom voor de bijdragen, die belanghebbenden moeten geven, lezen oen vierde der kosten", in plaats van een vast bedrag van f36.000 zooals oorspronkelijk was voorgesteld. De e.v. zitting 14 dezer. Geref. Kerken. T™elal te Scheveningen (vac. wijlen Eisma) W. H. Gispen te Zwolle en J.' Mulder te Goriuchem. Aangenomen naar Haarlem (vac.-W. Rin<*- nalda)G. R. Kuijper te Alblasserdam. Bedankt voor Leeuwarden (als 3e pred.) G. R. Kuijper te Alblasserdam. I)e Geref. Kerken van Noord-Brabant en Zeeland hebben besloten tot dekking van de kosten van den Zendingsarbeid op Magalang (op Java) een geldleening van f20.000 uit te schrijven. Koop- en pachtprijzen va n weid e- en hooilanden. Het blijkt, dat in den laatsten tijd graslanden dikwijls tegen abnormaal hooge prijzen worden verkocht of verpacht. In verband hiermede wordt nogmaals in de St.ct. ter algemeene kennes gebracht, dat het ingevolge artikel 7 der Distributiewet 1916 niet geoorloofd is op gescheurd grasland grove tuinbouwgewassen als kool, pronkboonen en andere groóte tuin bouwgewassen, alsook handelsgewassen vrij te verbouwen. Ook zal bij het vaststellen van do consumptie-melkprijzen in het volgend jaar, alsmede bij de maatregelen, die te aan zien van de veehouderij in het algemeen en met name ten aanzien van den handel in hooi zullen worden genomen, met deze bui tensporige prijzen geen rekening worden ge houden. Aan belanghebbenden wordt ernstig in over weging gegeven hiermede rekening houden. Ons werd toegezonden een exemplaar van de Kerkbode voor Hillegoin en Lisse, dat ge heel gewijd is aan het nieuwe pijporgel in het Kerkgebouw der Ned. Hervormde Gemeen te te Lisse, gebouwd aan de piiporgelfabriek van den Heer A. S. J. Dekker 'te Goes. De voorzijde geeft een foto van de kast, die reeds op zichzelf doet uitkomen dat hier inderdaad een prachtwerk is geleverd. Uit de beschrijving van het orgel blijkt dat deze kast geheel in eikenhout is vervaardigd, en met schoon beeldhouwwerk versierd. Voorts bevat het orgel een keur van registers, zoo wel voor zeer zwaar als voor zacht en liefelijk geluid. Verder zijn aangebracht 2 klavieren, V rij pedaal, Crescendokast, Tremolo met ver ste baar slagtempo en 4 Drukknoppen, door welke laatste plotselinge overgang van zeer zacht in harder geluid, of zelfs in volle werk en omgekeerd, mogelijk gemaakt is, zonder dat de handen van het klavier behoeft te nemen. liet pneumatische orgel werd door twee dei bekwaamste toonkuntenaars van ons land gekeurd, die vol lof waren voor dit kunst werk. Geen wonder dan ook dat bij de in wijding door den Leeraar, Ds van Leeuwen, warmen dank gebracht werd aan den fabrikant, cien Heer A. S. J. DekkeJ te Goes, voor dit prachtige instrument, dat de hooge verwach tingen die gekoesterd waren nóg verre over trof. Niet alleen voor den Fabrikant, doch voor de Zeeuwsche Industrie als zoodanig verheugt het ons, dat uit, onze Provincie zoo schoon werk tot in alle deelen des lands door de Goesche Kerkorgelfabriek van den Heer A S. J. Dekker wordt geplaatst. Dat, waar zoo menige inrichting wegens gebrek aan grond stoffen en dergelijke heeft moeten stopzetten, deze fabriek nog steeds rustig heeft kunnen doorwerken en heeft kunnen voortgaan onze I Kerkgebouwen van haar schoone pijporgels I te voorzien. Moge deze tak van industrie ruimschoots, vooral in Zeeland, den steun vinden, waarop zij, wegens haar prachtige werk, ten volle recht heeft. Men meldt uit Amersfoort Van een eigenlijke ramp kan eigenlijk niet gesproken worden, want, in strijd met' booze geruchten, welke er Maandag 'den geheelen dag hardnekkig geloopen hebben, blijkt de zeedijk het gehouden te hebben, zoo'dat nu het water nergens liooger dan een hal ven of SU meter op de weilanden staat, en de boerderijen met stallen en hooibergen, alle op terpen gebouwd, geheel droog zijn gebleven uitgezonderd enkele hofsteden bewesten de Eem. Aan de opstallen is dus slechts in enkele gevallen schade toegebracht; van verdronken vee of viy^ gevaar voor menschen- levens is nergens sprake,en ook de gehuchten m het overstroomde gebied, als Spakenburg Bunschoten, Hoogland, enz. zijn geheel on aangetast gebleven, en hoewel onbereikbaar zijn, bieden zij niet als in 1916, een beeld van jammerlijke verwoesting. Gelijk reeds gemeld werd, heeft het laaggelegen gedeelte van Amersfoort ouder water gestaan, doch -sinds gisteren is liet water aanmerkelijk gezakt, zoodat de geheele stad nu weer droog ligt. Ook uit Elburg wordt gemeld, dat de daling van het water aanhoudt. De dijken hebben de kracht van het water doorstaanslechts is het op een aantal punten over de kruinen gevloeid. Het is een zeldzaamfieid, dat we 5 Decem ber bloemen op de ruiten vinden, en daar dit' het geval was, thans willen we dit feit even memoreeren. Het heeft zelfs zoo gevroren, dat er grachten met een ijskorst bedekt .Ja gen. Bij den thans reeds zoo vroeg invallen den winter vraagt men zich met ongerustheid af, wat de rest van het jaargetijde ons zal brengen Zal dr. Easton gelijk krjjgen met zijn voorspelling betreffende de strenge win ters, die ons te wachten staan? De tijd zal het leeren, doch een ding is zeker, en dan is, dat wij een zeer milde maand November (met temperaturen van 56 graden F. zelfs) achter den rug hebben, die heel wat brandstof heeft, uitgespaard. Dat is tenminste één reden om dankbaar te zijn. Het heeft elders nog meer gewinterd dan hier in Zeeland, zooals trouwens gewoonlijk het geval is: een logisch gevolg van onze geographische ligging. In Rotterdam b.v. heeft het zoo gesneeuwd, dat Dinsdag niet minder dan 600 extra werklieden door de gemeente in dienst zijn genomen om behulp zaam te zijn bij het sneeuwruimen. Men neemt de asch en maakt die flink nat, zooals men wel fijne steenkool stookt Brandt de kachel of haard met een laagje anthraciet. flink door, dan kan men een flinke laag natte asch daarop doen. Deze gaat dan lustig gloeien. Zij schijnt nog lied want brandbaars te bevatten. De specie kan zelfs meermalen dienst doeu. («N. Ct.") Gehoord bij de inschrijving voor toeslag- kaarten op de klompen. Welke soort klompen wenscht u Aanvraagster (een chique meisje uit de volksklasse)twee paar heerenklompen en twee paar damesklompen. („Arnli. Dbl.") Voor eenigen tijd overleed in de gemeente Oosterland een oude boer, die er zeer warmp jes inzat. Behalve eigendommen vond de no taris, door de erfgenamen met de regeling der zaken belast, een zeer groot bedrag aan geldswaardige papieren in de brandkast. Bij den notaris vervoegde zich spoedig een boer met een schuldbekentenis groot f 20.000 gulden ten laste van den overleden veehou der. De erfgenamen konden zich niet voorstellen, dat de overledene geld zou geleend hebben van een minder welgestelden collega tot zulk een bedrag en weigerden de schuld te bettr ien. Aan deskundigen werd door de erfge namen opgedragen een onderzoek in te stel- len naar de echtheid der schuldbekentenis en dat is thans afgeloopen. Volgens dit onder- zoek moet de bekentenis niet echt zijn. Bij de justitie zal nu een klacht worden inge- dlend- („Hbld.") Eene opmerkelijke advertentie. TER NEUZEN, 7 December 1917. Centrale keuken. Meegevallen. De winter ingevallen. Antharciet tweemaal branden. Een teeken des tijds. Een valsche schuldbekentenis.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2