Hieuws- en Advertentieblad Zeeland. Antirevolutionair voor Binnenland. Buitenland. FEUILLETON. OMHOOG! So. 1490. Zaterdag 8 December 1917. I5C Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TT00IJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiSn vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTLEN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. DE BENZINE-NOOD. Naar de „Tel." verneemt is door de regeering. besloten, het particuliere autoverkeer te ver bieden, terwijl van de ondernemingen een klein gedeelte mag blijven rijden en ter onder scheiding van een kenmerk zal worden voor zien. Des avonds na 7 uur zal alle auto verkeer worden verboden en mag geen enkele auto meer rijden. De desbetreffende bepalingen zijn binnen enkele dagen tegemoet te zien. DE „BLOMMERSDIJK" EN DE „RIJNDIJK". Van bevoegde Duitsche zijde wordt gemeld, dat de Duitsche regeering aan de reederijen heeft betaald voor het stoomschip „Blommers- dijk" voor de waarde van het schip alleen 2.700.000 gulden en voorts voor vrachtverlies en overige vorderingen ten naastenbij 300,000 gulden, en voor het stoomschip „Rijndijk" als vergoeding der reparatiekosten, zoowel als voor vracht- en tijdverlies tezamen ten naaste bij 750.000 gulden,'behoudens schadevergoeding voor de lading. Mr. AUG. PHILIPS. Reuter seint uit Washington, dat de regee ring van de Vereenigde Staten mr. Aug. Philips heeft aanvaard als gezant van Neder land in opvolging van mr. Van Rappard. DE OORLOG. DE TOESTAND. Wachter, wat is er van don nacht? Die vraag wordt thans wel voortdurend herhaald. Want nog immer heersclit de nacht van den oorlog een zwarte, duistere, benau wende nacht. Toch schijnt de morgensche mering nabij. Naar hot Oosten richten zich de blikken.' Daar lijkt het te gaan dagen. Wapenstilstand is er thans op bijna gansch het Oostelijk front; zelfs begint deze, naar de laatste berichten meldden, zich ook uit te strekken over het Roemeensche. Roemenië raakt danig in het nauw. Tot troost in de misère komt een Fransch blad verzekeren, dat bij de Entente het besef begint, door te dringen, „dat Roemenië zich docr zijn dapper heid, rechtschapenheid en volharding de rechten op een eervol bestaan to midden van de naties heeft veroverd". Enfin, dan heeft het toch tenminste iets veroverd. Dit mag met recht een schrale troost heeten. In Rus land is de positie der maximalisten wel ste viger geworden. Douchonin, de tegenstander van het tegenwoordig bewind, is dood. Ge sneuveld? Vermoord? Wie zal het uitmaken dook ZELANDIA. 51) En toen begon het gesprek, vertrouwelijker, dan Karei er in lange een had gevoerd. Hij verzweeg, wat Betje hem had beloofd, 't was, als of hij zich er voor schaamde. „En nu vraagde Herman, toen hij Kareis wedervaren had vernomen. „Wat nu?" „Als ik niet geholpen wordt, moet ik de studie er aan geven," zei hij mismoedig. Ja, wat nu Dat was weer de oude vraag, waarvoor Karei zich zelf in de laatste dagen reeds zoo vaak gesteld had, zonder er een bevredigend antwoord op te kunnen geven. Wel had het onderhoud den vorigen avond met zijn zuster en haar edelmoedig aanbod hem een tijdelij- ken uitweg geopend, doch, na zijn eerste op getogenheid, was de harde werkelijkheid weer duidelijker voor zijn oog getreden. Zou hij aan Herman Bremer zeggen, welke belofte Betje hem had gedaan Dat was toch al te vernedeiend, meende hij. Veeleer namen zijn overleggingen een anderen koers. Trotsky gaat voort met het publiceeren der geheime stukken. Ze luiden nog immer zeer ongunstig voor de Entente. Zoo de mede- deeling, dat de Entente zich tegenover Italië bad verbonden, den Paus te verhinderen, eenigen diplomatieken stap te doen in het belang van den vrede. Ter afleiding van dit papieren offensief heeft de Entente-pers een bericht de wereld ingestuurd, dat Duitschland voornemens was een inval te doen in Dene marken, een bewering, die overigens door de Deensche pers reeds eenstemmig als puur duim-product is gokenschetst. Maar, mag men een Zwitsersch blad gelooven, dan zullen r.u door Trotsky bescheiden worden gepubliceerd, die de Centralen van schaamte zullen doen blozen waaruit zal blijken, dat ze geen haartje beter zijn dan de Entente. We zullen af wachten. In Parijs is weer een conferentie der geal lieerden gehouden. De vurig verlangde een heid heet nu bereikt. Men zal goed doen zich te herinneren, dat die, blijkens vroegere communiqué's reeds eerder ettelijke malen bereikt is op pa pier. Zal hét nu beter gaan Voor de En tente inderdaad te hopen. Leest men nu de officieuse berichten, dan komt men tot het stellen van de nuchtere vraagwaarom is men toch niet reeds veel vroeger overgegaan tot. de nu getroffen maatregelenwant het schijnt wel, of men, simpel door een betere organisatie, den vijand de definitieve neder laag zal doen lijden 1 Als de oplossing toch zóó eenvoudig is, nietwaar Wilson heeft geredevoerdZeer vredelie vend en verdraagzaam maar het slot is, dat ter wille van deze verdraagzaamheid en vre delievendheid Amerika den oorlog zal moeten verklaren aan Oostenrijk-Hongarije. Wie zoo'n redeneering niet vatten kan, geeft blijk van een zeer benevelden blik en dient te trachten zich op te werken tot een ruimer en idealer standpunt. Normaal denkt, wie door de oorlogskoorts is aangetast ab normaal, wie als lord Lansdown met zijn nuchter verstand te rade gaat. Op het Italiaansche front meer actie. De Wapenstilstand. In de Sobranje. Na de verklaring van Radoslawof in de Sobranje, waarin hij zich bij de onderhande lingen over den wapenstilstand aansloot, naiiL 'zoo seint het Buig. Ag. uit Sofia de reformistische socialist Sakizof het woord om op de noodzakelijkheid aan te dringen, het oogenblik om vrede te sluiten met de Entente niet te laten voorbijgaan, zonder echter de belangen der Bulgaarsche natie op te offeren. Het beginsel van een democratischen vrede zei hij dat reeds door de groote volken is aanvaard, dient ook in den Balkan te wor- 'tls waar, Herman zat, naar hij pas bad bekend, thans wel op zwart zaad, maai de mogelijkheid was toch niet uitgesloten, dat hij het spoedig weer wat ruimer zou hebben, en zou deze hem dan niet eens kunnen bij springen Het stuitte hem wel ontzettend tegen de borst, Bremers hulp te moeten in roepen, maar, ten eerste had hij hem nu toch al in vertrouwen genomen, en ten tweede moest hij nu maar niet al te kieskeurig zijn. Er schoot hem immers niet anders over! Maar toch voorzichtig aan. Niet de kans oploopen van een botte weigering. Eerst liet terrein nog wat nader verkennen. Trou wens, had Bremer al in liet begin van liet gesprek niet zich toeschietelijk getoond „Ik zie niet veel kans meer, het nog een maand of wat vol te houden, Bremer," waag de hij. „Maar wat dan drong deze. „Je gaat toch morgen den dag niet aan den trein staan als pakjesdragerof word je witkiel, zeg Je móet er uit, kerel „Pakjesdrager, witkiel? Zou er dan niets anders meer voor me zijn. Zou je denken, dat ik niet ergens op een kantoor terecht kom „Pennelikker 1 Kerel, vergooi je daar niet aan. Eu je studie laten varen? Met nog een paar maanden bèn je er 1" voegde hij er, den toegepast, waar liet 't eenige middel is om een duurzame orde te vestigen, waardoor onze nationale eenheid niet wordt aangetast. Olagoef gaf den wensch te kennen, dat de vredesvoorwaardeu eerst in de Sobranje ter sprake mogen komen, nadat het voorstel der Russische regeering zich tot de volken richt, die door hun parlementen worden vertegen woordigd. Harlakof, onafh. socialist, verzocht afge vaardigden uit de Sobranje te benoemen en aan de regeeringsvertegenwoordigers toe te voegen, om het sluiten van geheime traktaten te verhinderen. Radeslawof antwoordt, dat dit een volstrekt overbodige maatregel zou zijn, daar de re geering allerminst van plan is, iets voor par lement en natie geheim te houden. Geen vredesonderhandelingen LONDEN, 5 Dec. (Reuter). Naar d.d. gisteren uit Petrograd aan de Daily Mail wordt geseind, zijn de afgevaardigpen, die over wapenstilstand zullen onderhandelen, Dinsdag te Wilna bijeen gekomen. Zij hebben besloten alleen dekwestie van een wapen stilstand te overwegen en besprekingen over vrede aan het Europcesclie vredescongres over te laten. Doechonin gedood. LONDEN, 4 Dec. (Reuter) Een draad loos Russisch bericht maakt een proclamatie bekend, die door Krylenko aan de troepen is uitgevaardigd. Hij maakt daarin bekend, dat hij met de revolutionnaire troepen Moiiilef is binnengetrokken en het hoofdkwartier heeft omsingeld. Doechonin werd door de troepen uit een trein geworpen en gedood. Kornilof's vlucht was het gevolg van deze buitensporigheden. BERLIJN, d Dec. (Wolff.) Krylenko is gisteren als opperbevelhebber in het Russi sche hoofdkwartier aangekomen. Bij de gevechten, welke hebben plaats ge had, is de vroegere opperbevelhebber generaal Doechonin gesneuveld. De verhouding tusschen Duitschland en Zwitserland. Zooais meerdere Franscbe schrijvers tracht Civrieux in de „Matin" te betoogen, dat Duitschland Zwitserland zal aanvallen, zoodra dit het tijdstip daartoe geschikt oordeelt. Ook Hutin zet in de „Echo de Paris" uiteen, dat Hindenburg er zich niet van zal laten terug houden Zwitserland te lijf te gaan, indien hij zich sterk genoeg voelt. Naar aanleiding de zer Fiansehe meeninasuitingen, schrijft thans de „Zuericher Post":' „Deze uitingen sprui ten voort uit liet streven om ons Duitschland als eenig tegenstander voor te stellen. Voor de beoordeeling van üuitschland's bedoelingen met iets als spijt, aan toe. „Hoor 's, je moet volhouden. Ik help je. 'k Ileb al zooveel lui, die in de penarie za ten, bijgesprongen. Als je wilt, ik zie wel kans, wat voor je te doeii. Maar je zult een paar dagen geduld moeten hebben; de ouwe is niet zóó.scheutig meer als in 't begin, 't duurt nu wel eens een poosje, eer een aangeteekende komt maar kómen doet ie vast." „Als je dat wou, graag," bekende Karei. „Waarom vroeg je me niet dadelijk. Ik meende, dat ik je misschien „O, heelemaal niet. Maar „Kom, ben je mal. Studenten moeten el kaar helpen. Ik help jou vandaagmorgen jij mij. Dat 's al." De luchthartigheid van Bremers spreken beurde Karei ineens op. Het scheen hem nu toe, dat hij om zoo'n paar ounoozele honderd gulden toen ook wel wat al te zwartgallig was geweest. Kwam hij zóó geholpen, nóg liever, dan dat hij van Betjes aanbod gebruik zou moeten maken. „Afgesproken ik zal zien, dat ik een vijf honderd pop lus krijgdan ben jij ook uit den brand. Kellner, aannemen De kellner bracht nieuwe glazen. Bremer schoof de rood pluchen gordijntjes, zijn wij gelukkig niet op Fransche bladen aangewezen. Het gevaarlijke dezer geruchten ligt echter in de omstandigheid, dat net zoo lang van een Duitsciien overval gesproken wordt, tot de Fransche openbare meening hiervan overtuigd is, en de sletsom trekt, dat ten einde verrassingen te voorkomen, men zelf snel moet handelen. Zwitserland heeft geen reden Duitschland meer te wantrouwen dan Frankrijk, doch het dient tegenover der gelijke doorziclitige manoeuvres waakzaam te blijven." De toestand in Rusland. De Russische correspondent van de N. R. C. schiijft dd. 22 November uit Stockholm aan dat blad Hier heersclit vrij algemeen de overtuiging dat tusschen Rusland en de Centralen een vrede in aantocht is, omdat de leiders der entente zich verzetten tegen een algemeenen vrede, gebasseerd op de beginselen van de Russische revolutie. Niemand gelooft hier dat het mogelijk zou zijn het Russische leger te reorganiseeren of het opnieuw geestdrift voor den oorlog in te blazen. In een ondeihoud met een uit St. Petersburg gekomen Rus, heeft deze mij gisteren verteld „In het noorden en het midden van Rusland heersclit nijpend gobrek aan levensmiddelen, niet alleen omdat alle aanvoer stil staat, maar ook omdat dó boeren weigeren hun landbouwproducten te leveren en omdat sol daten meermalen huizen binnendringen en alles bemachtigen, wat zij vinden. De be woners van die streken zijn letterlijk van alles verstoken. Een groot deel der soldaten doet wat hun belieft, zij eischen spoorwagens, auto's en andere zaken op. Men kan zonder over drijving zeggen dat van de acht millioen man, waaruit het Russische leger bestaat, nauwe lijks 10 procent zich nog stoort aan de militaire tucht en dat deze kleine minderheid de mo- reele kracht van het leger vertegenwoordigt. Tengevolge van gebrek aan steenkool rijden in tal van streken geen of nagenoeg geen treinen meer, hetgeen natuurlijk op de voor ziening met levensmiddelen een zeer nadeeligen invloed heeft. De boeren organiseeren moord partijen en maken zich meester van het land in één woord de anarchie grijpt van dag tot dag verder óm zich heen. Om al deze redenen verlangt liet volk naar een spoedigen vrede en het is overtuigd dat het niet de schuld van Rusland is, als het tot een afzonderlijken vrede met de centralen komt. Het Russische volk zou aan een algemeenen vrede verre de voorkeur geven, maar de macht der feiten geeft het geen keus. Men beseft in Rusland volkomen de kwade kansen, die men bij een afzonderlijken vrede van de zijde der entente loopt. Zoo kan er in dat geval gevaar van Japan dreigenmen die het uitzien belemmerden, wat op zij. „Zitten we hier niet fijn, zèg Ze konden, van hun plaats af, het markt plein overzien, waar liet wemelde van voet gangers. Ze zaten thans, over hun glas punch gebo gen, genietend van den warmen drank, eenige oogenblikken te kijken naar het drukke ver keer. Kareis gedachten hielden zich met den nieuwen keer van zaken be?ig, althans met de pas-opgekomen mogelijkheid van gunstige verandering. Opeens liet Bremer 'een zacht, gerekt ge fluit liooren, dat Karei uit zijn overpeinzingen opschrikte. Hij keek Karei aan, die onwillekeurig de oogen op hem had gericht. „Wel?" informeerde Randers. „Daar heb je ze," luidde het raadselachtig bescheid. Weer floot hij. „Maar wie dan „Och ja, jij kent ze niet hé Nou, opge let dan zie je daar, kijk daar nou net op den hoek van die straat bij dat schoen magazijn, dien ouden heer en die dame (Wordt vervolgd.) Nadruk verboden.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1