Koopt voor Gelolipg in Pandbrieven Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. A d v e r t e 111 i 11. der Zeeiiwsche Hyjiotheekbank te MIDDELBURG, KOERS 99 "IO. KERSTBOEKJES. ders" noem. Ik is 'n Sapper (lid van de S. A. P. Zuid-Afrikaansche Botha's partij) van die begin af, en nog altoos. Die „totaliteit van Britse nasies." Wat raak mij die „totaliteit" Wat liet ik liulle geraak, toen Kanadees en Australiër en Koe- He en Yeomanry agter mij gejaag het, of ik 'n wilde dier was, terwijl ik maar net die land probeer beskerm het, wat mijn ouers en mijn ouers hul ouers aan die „totaliteit" probeer ontworstel? Wat het 't dieselfde totaliteit geraak, toen hul mijn moeder in die konsen- trasie-kamp gehok het en toen daar 22.000 vrouwe en kleine kindertjes dood is Waar het die „totaliteit" seer gekrij, toen hul ons plat gebrand het, van die één kant van trans vaal en Vrijstaat naar die ander? Werd Suid-Afrika tóón miskien ook nie benadeel me „Bog, kerel, hier is 'n pijp Pietretief (ta bak nog al zwaar uit het district P. R.). Als jij nog te jong is om te rook, wag dan en vraag jou pa, en als jij dit stop, leer jou en mijn geskiedenis, en laat jou me van 'n Engelse poepe-volkslied in Londen imponeer Jij „oorsiet se nou en dan die wereld me. toneel"ou matle, inoe-nie teen Londen s'n rook vas kijk nie. Daar-die rook het al te baje Afrikaners hul oë verbinde. Jij en ik is geboren republikeine, en Buxton is nie die enigste moeilikheid nie. Buxton is 'n wasse- neus. Jij mag van Buxton praat, maar jij weet, dat ik nie mag praat van die dinge, wat Buxtpn s'n aanwesigheid vir jou en mij oorskaduw nie, nê? Daarom, als jij eerlik is, behoor jij ook nie van Buxton te praat nie, of jij behoor daarvoor te sorg, dat ik vrij heid het, jou teen te spreek. Maar dit weet jij so goed als ik, als jij tenminste repu blikein gebore is, dat dit nie waar is, wat jij naar sê van Buxton nie. En jij sal ook wel weet, dat jü g'n tweede gebore republikein naarmee om die tuin sal lei nie. „Praat van die „totaliteit" en die „Britse gemeenebest van nasjes", man dit is net dieselfde sinledige klanke, wat hol is vir jou en vir mij, gebore republikeine. „Jij „oorsiet so dan-en-wan die wereldto neel." Kerel, dit is mos 'n baje groot ding, daar-die, nê Hou jou hand 'n beetje so effentjes bókant jou oge als jij sién, en kijk, of jij waarlik niks anders en groters aan die gesigeinder kan bespeur als daardie banale „totaliteit" van jou nie. Als jij niks anders siet nie, kom af jong, dan kan jij niet goed sien nie. Laat 'n andor „geboren repu blikein" daar in Londen kijk. Want ik „oorsie" die spul nie, en jij maak mij so-maar naar. Laat 'n ander „kijk. Maar laat hom ook ,,'n gebore republikein" wees. Ik is baje blij, dat jij dit is, boetie (broer). Mijn geloof in die republikeins-gesindheid van die ander, wat nie republikein gebore is nie, is baje min. Hoe kan dit ooit anders? Die wee van 'n eeuw van onreg sit in ons bloed, nie in die van die ander nie. Onthou jou geskiedenis, ook daar in Londen, en als die poepe blaas, en kijk weer 'n skoot. Miskien krij jij 'n ander visioen". TER NEUZEN. 4 December 1917. Storing draadverkeer. Tengevolge van den storm is het telegraaf- en telefoonverkeer ernstig gestoord. Dit is de reden, dat er gisteren den ganschen dag niet getelefoneerd nog getelegrafeerd kon worden. Bij koninklijk besluit is goedgekeurd het besluit van den raad der gemeente Ter Neu zen, van 21 Juni 1917, tot onteigening, inge volge artikel 77 4o, der Onteigeningswet, ten name der gemeente, van de bij dat besluit aangewezen perceelen. Axel. Door den burgemeester is van H. M. de Koningin een gift ontvangen van f 100, om deze te geven aan de beide vrouwen, die door den bomaanslag op 8 November verwond werden. De collecte voor de slachtoffers van dien bomaanslag heeft ruim f 600 opgebracht. Donderdag is nabij Sluis een Duitscher gearresteerd door een Nederlandschen vaan «lrig. Hij was over de grens gekomen en had over zijn militaire kleediug een burgerjas aan. Hij had zeep en andere smokkelwaar bij zich ter mecnemiiig over de grens. De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde (commando Zeeland) heeft besloten met ingang van 29 November, den uitslag van alle ten uitvoer verboden goederen en van margarine te ver bieden uit het pand no. 79 in de Zuidzand- schestraat te Oostburg. alsook uit alle andere panden in opgemeld gezagsgebied gelegen, welke in gebruik mochten zijn bij of in ge bruik genomen mochten worden door E. F de Bruyckere, winkelier aldaar. Vlissingen. De commissaris van politie alhier heeft gearresteerd een Belg, die, tegen be langrijke betaling, zoowel voor Engelsche als Duitsche diensten spionnage heeft gepleegd Zijn praktijken werden gedeeltelijk ontdekt en hij werd in de gevangenis te Brugge opgeslo ten. Daar verried hij een Belgischen vriend die in Nederland vertoefde. Deze is naar België gelokt en daar eveneens gearresteerd waarna hij uit wanhoop zelfmoord pleegde Eveneens werden door zijn verraad eeniga andere Belgen, waaronder een notaris uit Blankenberghe, gearresteerd. De eerstgenoem de Belg werd naar een concentratiekamp in bezet Frankrijk vervoerd, waaruit hij ont snapte en naar ons land vluchtte. Na veel omzwervingen viel hij ten slotte te Vlissingen in handen van de politiemede verdacht van oplichting, is hij heden gevankelijk naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Te Vlissingen heeft een werkman zich vier vingers afgezaagd. Een militair, die wegens inbraak en desertie te Vlissingen is aangehouden, heeft te Roosendaal uit de militaire gevangenis weten te ontvluchten. De politie te Vliseingen heeft een elec- tricien uit Amsterdam aangehouden, die ge tracht heeft een werkman van de Kon. Mij. De Schelde over te halen diefstal van staal draad te plegen. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: F. L. Serrij, waterstoker, Nieuwstr. 60, uit Rotterdam. L. de Schepper, veldarbcider, Elleboog 12, uit Koewacht. L. Bol, dienstbode, Nieuwstr. 8, uit Hoek. Vertrokken: J. P. Stoffels, letterzetter, Schoolplein 7, naar Groningen. I. Vermeulen, rangeerder, P 42, naar Axel. A. J. van Minnen, varensgezel, Tholensstr. 102, naar Vlissingen. C. Andriessen, zonder, Heerengracht 18, naar Rotterdam. M. A. Schonk, capusijner, Q 183, naar Zevenaar. C. H. Hamelink, zonder, Donze-Visserstr. 47, naar Berkhout. L. J. van Ertvelde, schipper, Schoolplein 1, naar St. Jansteen: A. H. Spruitenburg, zonder Noordstr. 66, naar 's Gravenhage. J. Hamelink, dienstbode, P 84, naar Axel. C. C. J. van der Molen, zonder, O 169, naar Gameren. L. Buvelót, monteur, Grenulaan 27, naar Oosterbeek. Geref. Kerken. Beroepen te Giossen-Nieuwkerk en te Naar- den II. Brouwer te Schoondijke. Bedankt voor Nieuw LoosdrechtE. J. van Voorst te Borsele-Driewegenvoor Wychel en BalkJ. Voerman te Warns; voor Zuilichem J. L. Jaspers te Beekbergen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hoorn W. Klaassen te Tilburg te Elburg en te Putten o. d. Veluwe I. Kie vit te Garderen. In de Heraut betoogt Dr. H. H. K. de wenschelijkheid, dat de predikanten niet al leen zelf het brood breken voor de oogen der Avondmaalgangers, maar ook zelf den wijn in de bekers schenken. Zoowel bij het brood als den wijn kome de symboliek uit van het breken van Christus' lichaam en het vergieten van Zijn bloed. Stuivertjes verzamelen. De kantonrechter te Eindhoven heeft den winkelier Senders te Strijp wegens opstapeling van 9000 nikkelen stuivertjes veroordeeld tot een geldboete van f25 en verbeurdverklaring van de stuivertjes. De moord te Wolfheze. Voor de Rechtbank te Arnhem heeft te rechtgestaan E. J, R., ter zake dat hij op 8 Juni 1917 te Wolfheze opzettelijk en met voorbedachten rade in kalm overleg uit een met kogels geladen revolver schoten heeft gelost op den politie beambte M. Van der Beek, welk schot den dood ten gevolge heeft gehad, terwijl hij bij zijn arrestatie door drie politie-beambten wederom heeft geschoten, waarbij de inspecteur van politie Lovink zwaar is gewond. Men herinuert zich dat R. werd aangehou den door den politie beambte v. B., toen hij zonder jachtakte of consent zich met een ge laden geweer in het jachtveld bevond. Beklaagde die werkzaam was bij de ge meentereiniging te Breda, heeft daar diefstal geploegd en van het daardoor verkregen geld een geweer en een revolver gekocht. Bekl. beweert zich niets te herinneren op alle desbetreffende vragen van den presideut antwoordt hij„dat zal wel," of „dat heb ik in de papieren gelezen." Dr. Dobberke heeft als psychiater een on derzoek ingesteld naar beklaagde's geestver mogens en is daarbij tot de conclusie geko men, dat bekl. iemand is, die moreel en phy siek niet normaal is. Hij mist alle begrip van goed en kwaad, hij is een hystericus. In den toestand waarin bekl. verkeert, komen zwer versneigingen vaak voor, zoo ook de plotse linge neiging tot kwaad doen na een periode waarin de patiënt heel goed is. Dat bekl niet weet, wat er is gebeurd, acht de des kundige zeer goed mogelijk. Hij acht hem lijdende aan een zeer groot ethisch defect waarvoor geen verbetering mogelijk is. Uit de getuigenverklaringen biijkt, dat de bekl. zich geuit had, dat hij met eeu geweer en een revolver liep om zich de jachtopzie ners van het lijf te houden. I)e officier van justitie acht, wat de feiten betreft, bewezen zware mishandeling den dood ten gevolge hebbend en zware mishandeling Wat de quaestie van beklaagde's toereken baarheid betreft, zegt de officier, dat als de Rechtbank meegaat met de meening van den deskundige, deze beklaagde een proeftijd in eeu krankzinnigengesticht zal moeten door maken, terwijl het dan van den directeur van dat gesticht afhangt, wanneer bekl. aan de maatschappij wordt teruggegeven. Spr. noemt het een leemte in de wet, dat psychopathen als deze beklaagde niet ter beschikking van de Overheid kunnen worden gesteld. De officier gaat niet mee met het oordeel van den deskundige, hij meent dat bekl. geruimen tijd uit de maatschappij ver wijderd moet worden en requireert een ge vangenisstraf voor den tijd van 15 jaren. De verdediger pleitte op grond van het rapport van den deskundige ontslag van rechtsvervolging. Een mooi legaat. De vorige week overleed te Zutfen mej. Engels van Beverforde, die haar geheele na latenschap legateerde aan de Overijsselsche Landbouw Maatschappij, ongeveer ter waarde van f 120.000. De scjienking is gegeven on der den naam van het Engels van Beverfor- defonds. Brand Terwijl het gezin van den heer A. Poot te Muidei berg aan tafel zat, werd de aandacht der moeder getrokken door het klagend ge schrei van haar dochtertje van pl.ui. 3 maan den, dat in een naburige kamer te slapen was gelegd. Zij vond het kind in een vlammen zee gehuld. Met verzengde haren, doch met haar schat in de armen ijlde zij naar de huis kamer terug en viel in zwijm. Spoedig was het geheele dorp in rep en roer. De bezettingstroep genie soldaten pakte het reddingwerk aan. Een dertig stuks vee werd gered, hoofdzakelijk door het kloekmoe dig en flink optreden der soldaten P. Boone, Goting en Van der Veen. Van den iuboedel is niet veel gered. Een 160 kazon, groote hoeveelheden appelen, peren, ham, enz., werd een prooi der vlammen. Zeer lage verzeke ring dekt eenigszins de schade. Galgenhumor. In het filiaal der bierbrouwerij De drie hoefijzers in de Mibuelstraat te Amsterdam is gisterenacht ingebroken. Er werd even wel niets vermist. De dader liet een fitting tang achter. -Op een adreskaart der brouwerij had hij geschreven „Zoo'n mooie brandkast wil ik niet beschadigen Piet". De storm. De hevige Noordwesterstormen hebben het water weer geducht opgezweept. Het steeg buitengewoon hoog. Onder meer heeft het eiland Ameland het zwaar te verantwoorden gehad. Op Nes stond het water tót in het dorp en berokkende daar heel wat schade. Van een pas aangelegen straatweg werd 1500 meter weggeslagen, terwijl ook het aan het Nqorderstrand staande badpaviljoen verloren is. Tegen de geweldige kracht der golven waren ook de duinen niet bestandze werden leelijk geteisterdheele stukken zijn wegge slagen Te Rotterdam kwam het water nog 19 c.M. hoogr dan de vorige week. De geheele Zuid kant van de Hoogstraat kwam^blank te staan. In vele straten kwam het water uit de riolen of stroomde het grachtwater over de kaden, de straten blank zettend en stroomende in de kelders. Op de Zuidblaak reden de trams tot aan de treeplank door het water, doch op andere lijnen moest men al spoedig stop zetten. Tegen 6 uur in den avond werd alle verkeer bezuiden de Hoogstraat gestremd. De tramlijnen stopten. Tegen 9 uur in den avond konden de diensten weer normaal worden hervat. Bij Terschelling is Zaterdagmorgen een tjalk „Ilarlingen 19", geladen met aardapjielen, vergaan. De bemanning is door de reddings boot „Brandaris" gered en op Terschelling onder dak gebracht. In beslag genomen. Het Distributiebureau te Amsterdam heeft van 12 tot 19 November de volgende hoeveel heid goederen in bezit genomen73 kisten slaolie, 7 vaten slaolie, 522 kisten gecond. melk, 35 kisten stijfsel, 91 kisten macaroni, 47 kisten vermicelli, 1341/3 K.G. vet, 5 K.G. buk, 62.214 K.G. cacaopoeder, 28 vaten en 326 colli, 361 kisten soda, 134 kisten harde zeep, 100 doozen, 2260 stuks chocoladereepen, 110 K.G. haver, 264 K.G. aanveegsel (gr. erwten met vuil), 32 K.G. thee, 214 kisten, 42 K.G. koffie, 8 balen, 50 vaten smeerolie, 58-'vaten cocosvet, 11 balen cacaoboter, 29 kisten notemuskaat, 18 balen witte boonen, 130/2 kisten lucifers, 200 K.G. mout, 2000 K.G. hop 30,000 K.G. gedr. groenten, 250 K.G. maisflokken, 8 matten kruidnagelen, 52 kisten maizena, 700 balen gerstdoppen, 15.500 K.G. rietmeel. De meelnood in Parijs. De Parijsche correspondent van de „Daily News" seint aan zijn blad, dat de hakkers in verschillende wijken van Parijs hun winkels hebben moeten sluiten bij gebrek aan meel. Men heeft vastgesteld, dat er tenminste 250 bakkers zijn, die hun zaak niet zullen kunnen heropenen, tenzij hun bestellingen, reeds lan gen tijd geleden opgegeven, worden uitge voerd. Het gevolg hiervan is natuurlijk, dat een groot gedeelte van de Parijsche bevolking volslagen zonder brood zit, en om hierin te voorzien, hebben, onder meer in de Seine-et- Oise, de militaire bakkers opdracht gekregen, om van het voor de troepen bestemde meel brood voor de burgerbevolking te bakken. Opmerkelijk. In een vergadering van het Leger des Heils te Londen heeft mevrouw Booth verteld, dat 11a de groote ontploffing in Oostelijk Londen een vrouw met vijf kinderen onder het puin bedolven waren. De baby, die in bed lag, was niet gewond. Het Heilsleger zorgde er voor dat het gezin in een wijk in het Zuid- Oosten van Londen opnieuw onderdak kwam. Bij den jongsten luchtaanval werd het huis naast dat, waarin het gezin ondergebracht was, getroffen. Uit de puinmassa's stak een handje omhoog en het bleek, dat hetzelfde kindje op hetzelfde bed voor de tweede maal ongedeerd was gebleven.. TER NEUZEN. Geboorten. 27 Nov. Jacoba Maria, d. van Jobunnes Cornelis Doorns en van Maria Elisabeth Jacoba Potters. Cornelis Jacobus, z. van Pieter Daniel van de Velde en van Catharina Cornelia Meijer. 28 Nov. Jan Jacob, z. van Jacobus Willemsen en van Cornelia Helena Meijer. Overlijden. 27 Nov. Jacoba Catharina Ver spoor, oud 3 w., d. van Jacob en van Pieter- nella Kerpel. 29 Nov. Petrus Dielcm m, oud 43 j., echtg. van Pieterneile Koole. Dijk doorgebroken. Een ramp trof Noord-Gelderland bij El- berg een dijk is bezwekenhet zeewater spoelt bij Hattumrbroek over den spoordam. Alle treinverkeer naar en van Holland over die lijn is gestopt. De avondsneltrein uit Amsterdam volgde de route Zutphen en kwam 2 uren te laat aan. Verdere bijzonderheden ontbreken. De Wapenstilstand. BERLIJN, 3 Dec. (Wolff). Aangaande den wapenstilstand in het gebied van de Pripet tot zuidwaarts van de Lipa wordt officieel gemeldDes avonds 2 Dec. zijn over dit front alle vijandelijkheden tot stilstand ge bracht. Er zijn overeenkomsten getroffen, welke betrekking hebben op het verkeer tusschen de wcderzijdsche linies, op de troe penverplaatsingen, de stellingwerken en de vliegerbedrijvigheid. Voor den duur van den wapenstilstand is een tijdruimte van ten minste 48 uur vastgesteld. Voor dat deze' verstreken zijn, mogen de vijandelijkheden niet weer begonnen worden. DAGEN. Voorm. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zoudag Maandag Dinsdag 5 6 7 8 9 10 11 Dec. 5.41 6.31 7.31 8.36 9.43 10.42 11.33 Nam. 6.6 7 8.2 9.10 10.13 11.9 11.55 Voor de vele blijken van deel neming bij het overlijden van onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, be tuigen wij onzen hartelijken dank. Ter Neuzen J. II. KLAASSEN—Wiu,. A. J. KLAASSEN en Kinderen. Huis ter Heide M. A. C. WILL. Ter Neuzen G. J. WILL. J. M. E. WILL— \issEReii Kinderen. Middelburg J. G. WILL. 1 Dec. 1917.' In stukken van f 1000.-, f 500.- en f 100.-. Verkrijgbaar ten kantore der Bank en bij H.H. Effectenhandelaren. De opgaven van de Kerstboekjes worden gaarne omgaand ingewacht, omdat de verzen dingen veel vertraging ondergaan. Aanbevelend, D. H. Littooij Az.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 3