JltitireDOluiionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Binnenland. FEUILLETON. OMHOOG! Buitenland. No. 1488. faargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TT001J Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóó»- uren op den dag der uitgave. ADVERTENT1EN: - Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. V De kleyne luyden. Naar het hart van eiken waren anti-revo lutionair heeft gewis Dr. Kuyper op de laatste Deputatenvergadering gesproken. Onze anti-revolutionaire partij, de partij der „kleyne luyden". Heel de lagere groep omvattend in het samenstel van ons volksleven. Van huis uit democratisch. Niet ieder, die zich Christelijk noemt, is daarom reeds antirevolutionair. Behoudzuchtig te zijn is voor sommigen gelijk van beteekenis met anti-revolutionair te zijn. Omdat men tot een zekere Kerk behoort, deelt men soms zichzelf in, of wordt men door andere ingedeeld bij de anti-revolutio naire partij. Ja soms lijkt het wel, alsof conservatisme en anti-revolutionair zijn als zinverwante be grippen moeten worden opgevat. Dat gaat in tegen de historie. Dat druischt in tegen ons anti-revolutionair program. Anti-revolutionair te zijn beteekeut zeer beslist democratisch te zijn. De sociale wetgeving is voor ons geen schrikbeeld, maar eisch, die voortvloeit uit ons beginsel. Bevestiging en uitbreiding van rechtmatigen volksinvloed staat reeds jaren op ons program en vond steeds in onze woordvoerders warme pleitbezorgers. Wij nemen het ijveren voor de belangen, óók der lagere groepen van ons volksleven, niet op den koop toe, omdat we ons er niet aan kimnen onttrekken, maar aanvaarden het als beginseleisch. Partij der kleine luyden te zijn, is voor ons niet maar een etiket, doch het wezen van onze saamhoorigheid. DE KAMERVERKIEZINGEN IN 1918. De besturen der provinciale organisaties van R. K. kiesvereenigingen in de 4 noorde lijke provincies zijn van plan de lijsten voor de Tweede Kamer-verkiezingen in 1918 te combineeren. De besprekingen hieromtrent hebben tot de overeenstemming geleid. (N.R.C DE KAMERVERKIEZING IN 1918. Naar wij thans op goede grpnden kunnen mededeelen, bestaat het voornemen de can- didaatstelling voor de nieuwe verkiezingen te doen plaats hebben in den loop der maand Mei 1918 en de verkiezingen zelf in de maand Juni d a.v BESCHERMING TEGEN BOMAANVALLEN. Door het lid der Tweede Kamer, den heer Jhr. De Muralt, zijn aan de Regeering vragen gesteld, naar aanleiding van de voorgekomen bomaanvallen op verschillende plaatsen in Zeeland. Deze vragen hebben ten doel, de betrokken autoriteiten te bewegen, zorg te dragen, dat behoorlijke kenteekenen zullen worden aangebracht, vooral in de grensge 49) Zijn gelaat verhelderde iets. „Ga nog wat zitten," noodde ze. Hij deed het. Een straaltje van hoop drong door. „Ik vrees toch," zei hij, „dat het niet gaan zal." „Zou je met een paar honderd gulden ge holpen zijn „Als ik het maar rekken kan tot over een paar maanden, zou het wel gaan. Dan hoop ik klaar te zijn voor mijn examens. En dan ben ik er boven op." „En zou je begon ze weer. „Met een paar honderd gulden zou ik me er door zien te slaan. Overvloed heb ik niet noodig. En met zuinigheid kom ik wel toe. Maar aarzelde hjj, „tweehonderd pop, waar „Ik heb een spaarpotje, dat wel toereikend zal wezen, Karei. En daar kun je over be schikken," zei ze, een-voudig. meenten, zoodat de vliegers zich bij nacht en dag kunnen orienteeren, terwijl door den heer De Muralt voorts ook wordt aangedron gen op schadevergoeding aan de burgers uit 's Lands kas, wanneer de buitenlandsche re geeringen die de schade veroorzaakten, wei geren die te betalen. LANDARBEIDERS WET. De Tweede Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp tot verkrijging door landarbeiders van land met woning in eigendom of van los in pacht aangenomen. RIJST. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft het artikel rijst afgevoerd van de ljjst van goederen, aangewezen krachtens artikel I der Distributiewet 1916. In een circulaire aan de gemeentebesturen zegt de minister Ter toelichting zij opgemerkt, dat de hier te lande nog aanwezige voorraden niet van dien aard zijn, dat met distributie van het artikel op de gewone wijze kan worden voort gegaan. Een regeling is in voorbereiding om de nog aamVezige voorraden te doen strekken voor zieken en zwakken, die blijkens doktersattest dit voedingsmiddel noodig hebben. Daaren boven zullen de verder nog beschikbare hoe veelheden kunnen worden gebezigd om in perioden van groote schaarschte aan andere voedingsmiddelen, als bijv. aan aardappelen, tijdelijk ter vervanging daarvan te dienen. (Stct.) 'tWESTLAND ZONDER BROOD? Te Naaldwijk is een vergadering gehouden, waar alle Westlandsche bakkers waren ver tegenwoordigd. In die vergadering is besloten aan de gemeentebesturen verlaging van meel- prijzen te verzoeken. Ofschoon in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag de bakkers slechts f6.50 betalen van het meel, wordt hun hier nog steeds f 10 in rekening gebracht. Ook is de medewerking verzocht van den Minister van L., N. en 11. Van de antwoorden der gemeentebesturen zal afhangen, of de bakkers zullen staken. Binnen enkele dagen zal opnieuw vergaderd worden om een besluit te nemen. (Stand.) THEE EN KOFFIE. Tusschen 1 en 15 Dec. zal verkrijgbaar zijn op bon no. 7 0.05 K.G. (Va ons) thee en óp bon no. 8, beide der thee- en koffiekaarten, 0.05 K.G. (Va ons) koffie. Van 16 tot 31 Dec. zal verkrijgbaar ziin op bon no. 9 0.05 K.G. (Va ons) thee en op bon no. 10 0.1 K.G. (1 ons) koffie. DE HANDELSOVEREENKOMST MET DUITSCHLAND. Naar aanleiding van het bericht van het Vaderland, dat bezwaren, die over de uit voering van de in het begin van October tusschen onze regeering en de Duitsche re geering gesloten overeenkomst, aan de zijde van ons land gerezen waren, hadden geleid tot nieuwe onderhandelingen en een aanvulling van de overeenkomst, schrijft Het Volk Hij keek haar aan, alsof hij haar niet mocht gelooven. „Maar dat mag ik niet aannemen," riep hij uit, getroffen door haar gulhartigheid. „Eu zal ik het kunnen teruggeven! Als ik eens niet slaag, wat dan „Ik sprak niet van teruggeven, ik zei, dat ik je wil helpen, zooveel ik kan. Kun je later teruggeven, goed kun, je het niet, ook goed." „Meen je dat werkelijk Hij kon zich zoo groote onbaatzuchtigheid bijna niet voorstellen. Bij hem vvas het im mer en altijd berekening en nóg eens bere kening. „Zou ik het je presenteeren en het niet meenen autwoordde ze, verontwaardigd. „Ben je niet mijn broer? Ik ben blij, je te kunnen helpen." „Je bent edeler dan ik," bekende hij, kleu rende. „Ik heb je er nooit naar behandeld." Ilij stak haar zijn hand toe. „Kom," zei ze, die vattende, „dat is afge sproken. Wil je van de week even aanko men, dan zal ik het in orde maken." Een traan blonk in zijn oog. Dat was haar een heerlijke belooning. Mocht ze hem door liefde winnen, bad haar „Inderdaad hebben zich bij de uitvoering van het handelsverdrag moeilijkheden voor gedaan, die maken, dat er thans geen export naar Duitschland plaats vindt van ettelijke soorten artikelen, waarvan de levering onzer zijds als bepaling in het contract was opge nomen. Deze moeilijkheden echter zijn geenszins opgelost en het ziet er op dit oogenblik ook niet naar uit, dat ze zeer spoedig tot een oplossing zullen worden gebracht. De bezwaren betreffen uitsluitend door ons uit te voeren artikelen, niet het onzerzijds te verleenen krediet en ook niet den kolenaan- voer uit Duitschland. Deze laatste is zelfs uitgebreid. Duitschland heeft zijn hoeveelheid steenkolen, die het maandelijks aan ons levert, van 1 December af met eenige tienduizenden tonnen verhoogd en nog een extra-levering voor eenmaal toegezegd. Dat feit staat echter niet, zooals 't Vaderland meldt, in verband met het welslagen van nieuwe onderhandelin gen en een aanvulling van de overeenkomst. Immers de onderhandelingen over de uitvoe ring van het verdrag z ij n nog niet geslaagd schijnen ook niet in een snel tempo te worden gevoerd en de overeenkomst i s niet aangevuld. De beslissing omtrent ver grooting van den kolenaanvoer is in Duitsch land genomen, onafhankelijk van de gerezen moeilijkheden bij de overige uitvoering van het contract. Waar nu de moeilijkheden precies schui len, is bezwaarlijk te zeggen, maar het schijnt ons van veel belang, dat men zich beijvert, alle bezwaren, die aan een volledige uitvoering van het handelsverdrag kleven, zoo spoedig mogelijk uit den weg te ruimen. Daardoor wordt het gevaar verhinderd, dat Duitschland te eeuiger tijd opnieuw zijn kolenaanvoer stop zet. DE OORLOG. DE TOESTAND Van groote krijgsbedrijven kan ditmaal niet worden gewaagd. Om met Italië te beginnen, daar is de toestand nog weinig veranderd. Echter wordt binnenkort wijziging in den staat van zaken gebracht. De Centralen trachten van uit het Noorden door te trekken en lukt hun dit, dan kan het niet anders, of de Piave- linie raakt aan het wankelen. Intusschen zullen de geallieerden thans ook hun plan de campagne moeten gaan ontwikkelen. We krijgen dus twee kansen of wellicht wel drie. De eerste is dat de Duitschers en Oostenrij kers de Piave linie forceeren de tweede, dat de geallieerde legers de Centralen óf een halt toeroepen, óf ze terugdringen de derde, dat bij wederzijdsche uiterste inspanning de beide partijen elkander vrij wel in evenwicht hou den. Welke van deze drie kansen het waar schijnlijkst is, valt nog moeilijk te zeggen, of schoon het er wel naar lijkt, dat de beide laatste niet de meest aannemelijke wending in den toestand aangeven. Immers, de Cen tralen kunnen nog al wat versche troepen en hart. Hartelijk nam hij afscheid. Geheel en al opgemonterd aanvaardde hij den terugweg en bijna opgewekt besteeg hij straks de trappen naar zijn zolderkamer. HOOFDSTUK XVI. „Kerel, ik heb j« in geen eeuw gezien! Waar heb je gezeten 't Was Herman Bremer, die het vroeg. Hij ontmoette Karei den volgenden morgen op straat. Bremer was student, als Karei. Zoo onge veer student van beroep. Hij liep reeds naar de dertig; zijn candidaats lag nog immer in een ver verschiet. Daarover scheen hij zich al heel weinig te bekommerenhij leidde een leventje van plezier, dat hij blijkbaar van zins was eerder te rekken, d^n zoo spoedig moge lijk te beëindigen. Papa Bremer was er goed voor. Die had zijn schaapjes, naar men zei, op het drogeHerman voelde meer voor het natte element. Bremer was een parvenu rijk geworden, op zeer gemakkelijke wijze, na eenige „gelukkige" speculaties, had hij de zaken aan den kant gedaan en genóót nu van zijn rijkdom. Zjjn zoon, Herman, die eerst een paar jaar bij pa op kantoor was geweest, maar die niet de minste ambitie in die rich ting had getoond, had toen een andere be- eeu overvloed van geschut aanvoeren, nu de Russische stoomwals buiten werking is ge raakt. In Frankrijk blijft de strija bij Ka merrijk nog wat nawoeden. Reeds herover den de Duitschers belangrijke stukken ter rein, Een Engelsche beschouwing spreekt van den Kanoerrijkschen slag als van een proef neming. Ongetwijfeld zullen dus dergelijke operaties in de naaste toekomst meer worden uitgevoerd. Het is echter opmerkelijk, dat de actie bij Kamerrijk nu een proefneming wordt genoemd, d.vv.z., nadat ze, weliswaar in den aanvang met succes bekroond, maar daarna toch tamelijk* wel als niet geslaagd mag beschouwd worden, waar immers een doorbraak poging was bedoeld. Als proef neming van partiëele-rfooróraaA; pogingen is ze mislukt. Kan men niet van groote krijgsbedrijven spreken, daartegenover staat, dat de laatste dagen tóch uiterst belangrijk zijn in de ge schiedenis van den oorlog. Over den toestand in Rusland hangt voor ons nog een nevel. Is generaal Orechonin afgezet en gevangen Heeft Krijlenko's gezag als nieuwe opperbe velhebber werkelijk wat te beteekenen Hoe staat het met Kaledin's invloed? Zit Lenin al vast genoeg in den zadel Men kan er geen afdoend antwoord'op krij gen. Maar de Entente spuwt vuur en vlam tegen Lenin, en dat teekent. Als werkelijk dieus gezag slechts denkbeeldig is, waarom maakt men zich dan in Londen en Parijs zoo boos op hem Of is dat maar alleen om de publikatie der geheime stukken? Wat reeds openbaar gemaakt is, valt niet mee voor de Entente. Duitschland westelijke grens moest maar herzien kwam Nederland hier niet in de klem? En Zweden moest maar in den oorlog gejaagd en Noorwegen bewogen wor den om de zijde der Entente te kiezen. De hoogere politiek speelde hier wel hoog, maar tegelijk een uiterst verraderlijk en laaghartig spel. Leerzaam zijn de openbaar gemaakte stukken voor de kleine naties in het bijzon der. In Duitschland groeit men er in. Ziet eens, zoo roept men daar, wat trouweloosheid Het komt ons voor, dat Duitschland althans niet zulk een groot woord behoeft te voeren. Het heeft evenmin Belgiës onzijdigheid ont zien, en had reeds een veldtochts plan klaar voor den aanvang van den oorlog, dat geheel en al op scheuding der onzijdigheid was ge baseerd. Waarmee niet gezegd is, dat men van de zijde der geallieerden minder kiesch te werk zou zijn gegaan. Elk der partijen stelt in dezen gruwelijken oorlog de macht boven het rechtdit blijkt ook weder zoo onweerlegbaar uit de „geheime stukken." Wat zal er nog meer loskomen Uiterlijk begin December zal de publikatie volledig zijn. De mogelijkheid eener nieuwe Stockholm- sche conferentie begint ook weer op te dui ken maar positieve berichten ontbreken nog. Oostenrijk-IIongarije heeft reeds bij monde .van Czernin zich bereid verklaard tot het aangaan van vredesonderhandelingen met Rusland. De Entente-staten werpen Trotski's voorstel tot een wapenstilstand zoo ver mo gelijk weg. Inderdaad, niet slechts in Rus stemming gekregenhet strookte trouwens meer met pa's eerzucht, een zoon te hebben, die „studeerde." Waarin, deed er eigenlijk minder toe. Theologie, bah, dat gaf weinig éclat. Mr. Bremer, dat zou, na lang wikken en wegen viel düs de conclusie, niet onaardig klinken. En voor en aleer zoonlief dit prae- dicaat niet voor zijn naam mocht schrijven. Zou hij „student" zijn. Of Herman ook aan leg bezat voor de studie, was bijzaak. Hij was niet dom, bijlange niet, beweerde papa, dat was het negatieve element in de rede- neeringen papa was rijk, dat was het posi tieve. Van dit laatste bleek Herman al spoe dig ten diepste doordrongen. Het studenten leven viel uitstekend in zijn smaak. Het was hem synoniem met boemeleu, uitgaan, fui ven. Toch behoorde hij niet tot do onguns tigste typen van gemeenheid had hij een af keer maar de speeltafel eischte van Bremer Sr. beurs nog al eens een duchtige aderla ting graag gaf hij een fuif, en matigheid be hoorde niet tot zijn deugden. Overigens was hij een gezellig prater; sjoviaal in den om gang goedgeefsch. Soms maakten „vrien den" van dit laatste we! eens misbruik, maar, tenslotte, papa was er goed voor. (Wordt vervolgd.) DOOR ZELANOIA. l^ïadruk^erbodenj

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1