Leestafel. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. zijn uitgevoerd zonder de gebruikelijke voor bereiding van het geschut en bij elk dezer werd de vijand volkomen verrast. Onze troopen hebben - de vijandelijke stel lingen doorbroken tot een diepte van 4 tot 5 mijlen over een uitgestrekt front en hebben verscheidene duizenden gevangenen en een aantal kanonnen meegevoerd. Onze operaties worden voortgezet. Bij onzen aanval op het voornaamste front bewoog zich een groot aantal tanks voor de infanterie uit en brak door de achter elkaar liggende Duitsclie draad versperringen, welke van groote diepte waren. Engelsche, Schotsche en Iersche regimenten volgden door de openingen, welke de tanks gemaakt hadden. De troopen overrompelden de vooruitgeschoven stellingen van den vijand en bestormden het voorste verdedigingsstelsel van de Hindenburglinie over het gelieele front. Onze infanterie en de'tanks stuwden voor waarts volgens het vastgestelde plan. Zij tastten daarna het tweede verdedigingsstelsel aan, dat meer dan een rnjjl achter het eerste ligt. Dit laatste staat bekend onder den naam van de Hindenburg-ondersteuningslinie. In den loop van deze operatie bezetten wij het gerucht Bonavio en het boschplateau na hevig vechten. Engelsche lichte infanterie nam La Vacquerre en de verdedigingswerken, welke bekend staan als de Welch Ridge. Andere Engelsche troepen bestormden het dorp Risécourt en baanden zich al vechtend een weg door het Countlet-bosch. Onze troepen namen Havrincourt en een stelsel van Duitsclie loopgraven noordelijk van het dorp, terwijl Ulsterbataljons, de laatsteu in de linkerflank dekkend zich, in noordelijke richting voortbewogen westelijk van den noor delijken oever van het kanaai. Later op den morgen zetten wij onzen op- marseh voort en maakten wij suelle vorde ringen op alle punten. Engelsche, Schotsche, Iersche en Welsche bataljons staken het ka naal over bij Masniéres en bezetten Marcoing en het bosch. De troepen, welke Havrincourt genomen hadden, maakten aanzienlijke vorderingen, oostelijk van het Canal du Nord. Zij namen stormenderhand het dorp Graincourt en met de Ulstertroepen samen, welke westelijk van het kanaal opereerden, bezetten zij de gansche Duitsclie linie in noordelijke richting tot den weg Bapaume-Kamerijk. De West-Lancashire troepen vonden hun weg in de vijandelijkste stellingen oostelijk van Epéby. Iersche troepen namen aanzienlijke gedeelten van de Hindenburglinie tusschen Bullecourt en Fontine les Croiselles. Het aantal gevangenen, kanonnen en ma teriaal, dat ons in handen is gevallen, kan nog niet worden geschat. Het mooie weer, dat gisteren onze voorbereidingen tot de aan vallen begunstigde, is gistermorgen vroeg plotseling veranderd. Gedurende den nacht viel een hevigen regen en het weer is thans stormachtig. Een Zweedsché klacht over het Engelsche juk. „Svenska Dagbladet" bespreekt in een hoofd artikel de onjuiste wijze waarop deonzijdigen vaak omtrent den toestand in de oorlogvoe rende landen worden voorgelicht„Hoe on gunstiger de toestand der Entente is, des te vlijtiger werkt hare inlichtingendienst ten einde naar buiten en naar binnen den indruk te wekken, dat de overwinning verzekerd is. Men zendt ons onjuistte berichten van de Isonzo en uit Venetië, men stelt statistieken op met het doel ons omtrent de uitwerking van den duikbootoorlog te misleiden. Men ubliceert onjuiste vergelijkingeu met betrek ing tot de verlies cijfers, enz. Schaamteloos houdt men aan de leugen vast, dat de neu trale landen de hulpbronnen der Centrale Mogendheden zijn, en men brengt ons aan den rand van den oorlog. Ten deze werken vooral Engeland en Amerika eendrachtig te zamen. In plaats van de Italianen hulp te bieden, oefenen zij pressie uit op de neutralen." De toestand te Petersburg. Aan de „Frankfurter Zeitung" wordt uit Stockholm geseind, dat volgens een door het te Helsingfors verschijnende blad „Iswestia" opgevangen draadloos bericht, van het Pe- tersburgsche revolutionaire militaire Comité, de rust in de stad volkomen teruggekeerd is. De pogroms den diefstallen hebben opgehou den. Dank zij de medewerking der Roode Garde en van het plaatselijk garnizoen kan de orde volkomen gehandhaafd wofden. Van alle fronten komen deputatie's aan 0111 zich van den waren toestand op de hoogte testel len. Volgens medededingen van de meerder' beid der gedelegeerden schaart het gansche leger zich aan de zijde van de nieuwe macht hebbers. De toestand in Rusland. Omtrent den chaos in Rusland schrijft „Birschewija Wjedomosti" het navolgende „Kortelings werd officieel medegedeeld dat de anarchie verminderd is. Volgens andere en nadere berichten blijkt dit toch niet waar te zijn. Op het oogenblik verkeeren- alle Centrale en Zuidelijke gouvernementen in een toestand van regeeringloosheid, terwijl Kau- kasiü en Siberië hierdoor .eveneens zijn aan gestoken. Eene volslagen anarchie heerscht thans in de gouvernementen: Tver, Kasan, Wjatka, Perm, Orenburg, Samara, Saratoff, Voronbesj, Moskou, Rjasan, Tula, Kaluga, Orel, Smolensk, Minsk, Pskoff, Tsjernigoff, Kiew, Wolhynien, Podolie, Bescarabie, Cher- son, Jekaterninoslaw, Poltawa, Charkoff en Tauris. Op zichzelf is dit reeds moer dan ge noeg doch bovendien is de regeeringloosheid nog naar Finland, Siberië en Kaukasië over geslagen. Slechts in een zesde deel van Rus land heerscht geen anarchie doch ook daar is alles in volkomen wanorde." 1. De Gezondheid afl. 22. Uitgave Morks, Den Haag. BevatDe zee als geneesmid del. Is Barrevoets loopen nadeelig voor de gezondheid? Bescherming tegen koude. Lucht en Klimaat. Geneesmiddel tegen rimpels. Een helderziende bij de Fransche Marine. Gevaren van acetyleen-lampen. Vleesch. Vra gen en. antwoorden. 2. Maranatha, Chr. Scheurkalender, onder redactie van Ds. J. J. Knap en Dr. De Moor. Uitgave J. II. KOK te Kampen. Een prachtig, passend, stemmig schild. Goede lectuur, waarvoor de namen der bewerkers borg staan. 3. Het eenzame Bidden door J. J. Knap, in leven laatst Predikant bij de N. II. Ge meente te Woudsend. Premie bij Maranatha. In 4 brieven, waarvan de eerste gedateerd is 30 Sept. 1847, wordt door den godvrucliti- gen schrijver op kiesche, teedere wijze ge handeld over het eenzame bidden. Het 136 bladzijden tellend boekje (een 5e druk IJ wekt in gewijde taal tot het rechte bidden op, en biedt daarbij bestnring en leiding. Moge het óók in onzen tijd, zijn nut nog doen, en onder den zegen des Heeren bevorderlijk zijn aan het rechte bidden in de binnenkamer, 4. Geïllustreerde Chr. Scheurkalender, Uitgave J. N, VOORHOEVE, Den Haag. Een fraai schild, dat, bovenaan een voor stelling biedt van de treffende gelijkenis van den barmhartigen Samaritaan, tervvijljhet blok gefllankeerd wordt door gestileerde bloemen. Het geheel maakt een rustigen, aangenamen indruk. En de inhoud We hebben met den vorigen kalender van nabij kennis gemaakt, en daar naar geoordeeld, mogen we hem met alle vrijmoedigheid aanbevelen. Bijzonder eigent deze kalender zich tot uitdeeling, voor Evan gelisatie enz. Waarom Ten eerste, omdat de voorzijde in zeer flinke, duidelijke letter eiken dag een woord der Schrift brengt, zonder toevoeging van nadere verklaring, 't geen het tekstwoord te duidelijker onder de aandacht brengt. Af en toe komt aan de voorzijde, onder de dagtekst, een toepasselijk vers. De achterzijde der blaadjes is met zorg bewerkt niet wat zoutelooze verhaaltjes, of reclame- bekeeringen, maar degelijke Chr. lectuur, die een beslist-bijbelschen geest ademt. Twaalf schoone, bijbelsche voorstellingen biedende prentbriefkaarten zijn tusschen de gewone blaadjes ingevoegd. Gaarne aan bevolen. 5. De Pastorie van Grauwbeek door N. P. Madsen. Dit werk van 174 bladz. vormt het premie1- boek bij bovengenoemden kalender. Het is, als de kalender; netjes uitgevoerd en bevat een Deensche geschiedenis, die bij ons Chris telijk publiek zeker in den smaak zal vallen. Men leest ze in éénen uit. 6. Be Olijftak, onze kleine vertrooster. Chr Scheurkalender voor 1918. Uitgave OOSTER- BAAN LE COINTRE, Goes. Het schild levert een gezicht op een stuk zee, die tegen een rotspartij vergeefs aan- bruist. De rots heeft tot opschrift (heeft de teekenaar gevreesd, dat de symboliek niet duidelijk genoeg zou spreken Jezus. Toe passelijke teksten zijn ter weerszijden van bet blok gedrukt. Deze degelijke kalender, met zijn korte, pittige verklaring van de dagtekst aan de voorziide der blaadjes en den degelijken inhoud ter achterzijde bevelen we eveneens gaarne aan. Ook voor uitdeeling zéér geschikt. Het schild is een sieraad voor den wand. ONTVANGEN. 1. B. WESTERA. Opvoedkunde voor het Huisgezin met voorwoord van ür. Bavinck. Uitgave van E. J. BOSCH, Nijverdal. Prijs f 1,50 (Geb. f2.— 2. W. A. VROEGOP. Weggedreven. Uitgave E. J. BOSCH, Nijverdal Prijs f160 (Geb. f2.10.) Op deze beide werken komen we nader terug. TER NEUZEN, 23 November 1917. Ter gelegenheid van de Woensdag al hier gehouden paarden en veemarkt waren aangevoerd 9 paarden, 2 stieren, 12 ogsen, 69 koeien, i kalf, 2 schapen en 84 varkens. In de Dinsdag te Axel gehouden verga dering van den gemeenteraad, waarbij afwe zig waren de heeren J. M. Oggel, J. de Kra ker en P. Dekker, was ingekomen een schrij ven van den heer H. Wolfert, dat hij zijne benoeming tot keurmeester voor de aanstaan de veemarkt niet aanneemt. Verder een ver zoekschrift van den heer J. A. van Hoeve om een lokaal der o.l. school gedurende vijf avon den per week van 4 tot 6 uur voor het geven van naailessen te mogen gebruiken en èén van de Chr. volksbibliotheek om gedurende den winter één der lokalen der o.l. school af te'staan voor de wekelijksche zitting, eiken Zaterdagmiddag van half vijf tot half 7. Op voorstel van burg. en weth. werd besloten, na ingewonnen advies van het hoofd der school, naar goedvinden te handelen. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten van Zeeland, om de jaarwedde van den gemeente-ontvanger te verhoogen, werd besloten het salaris te brengen van f 650 op f 700. Met algemeene stemmen werd besloten tot het aangaan van een geldleeniug groot f 6250 tegen een rente van 5% aflosbaar uiterlijk 31 Dec. a.s. en ook tot het aangaan van een tij delijke geldleening van f 10.000 a 5 0/ 0 ter be strijding van de kosten voor den aankoop van levensmiddelen. Grensbescherming tegen vliegers. Het in de N. R. Crt. opgenomen bericht van het verbod aan de coöp. suikerfabriek te Sas van Gent 0111, zooals zij reeds gedaan had, waarschuwingslichten in de nationale kleuren te plaatsen als waarschuwing 's nachts aan vreemde vliegers, heeft ongerustheid en on tevredenheid gewekt, blijkens een ingezonden stuk in dat blad, en ook blijkens een gezonden beschouwing. Men vraagt'zich af waarom de fabrieken niet 's nachts met lampen mogen doen, wat de gemeentebesturen overdag wel mogen doen door vlaggen. De zaak is echter niet zoo eenvoudig. De reden van het Verbod is deze wanneer een fabriek, die op een afstand van de grens is gelegen, een lichtsein heeft, bestaat er groote kans, dat de vreemde vliegers zullen denken, dat daar de grens begint, met het gevaar dat de huizen, gelegen tusschen die fabriek en de grens blootgesteld zullen zijn aan liet gooien van bommen. Daarom is het verboden aan dergelijke niet vlak aan de grens gelegen fabrieken een lichtsein te vertoonen. Even wel is dat verlof wèl toegestaan aan een tweetal fabrieken, die wegens hun werk toch reeds den heelen nacht een sterk licht verspreiden. Ter oplossing van deze moeiijke kwestie, zijn naar wij vernamen, de burgemeesters van de betrokken grensgemeenten door de militaire overheid uitgenoodigd om een vergadering te beleggen ten einde advies uit te brengen over de beste middelen voor een bescherming dei- grens, ook 's nachts, tegen vliegers. (Midd. Crt.) Voor de betrekking van onderwijzer aan school A te Biervliet is ter benoeming een voordracht opgemaakt, nl.J. J. de Vlieger, aan school B te Biervliet, J. B. de Hullu te Borssele, A. T. Hoste te Oostburg, A. J. Jansen te Vlissiugen en J. P. Duste te Fij naart. Gcwetensgeld. Bij den ontvanger der directe belastingen enz. te Zierikzee is onder letters N. B. Z. ontvangen f 288 wegens te weinig betaalde bedrijfsbelasting over 1914 15; bij den ontvanger te Oosterland onder let ters A. B. te O. f 351,95 wegens te weinig betaalde bedrijfs- en inkomstenbelasting; bij den inspecteur der dir. bel. enz. te Hansweert onder letter K f 892,31 wegens te weinig be taalde bedrijfs-, inkomsten- en verdedigings belasting. Door den commissaris van politie te Zierikzee zijn Woensdag aldaar in het pakhuis op de Nieuwe Haven, van den handelaar V. in beslag genomen ruim!8000 bussen gecon denseerde melk en enkele pakken maizena. Provinciale Staten. Najaarszitting. In de op 4 December te openen najaars zitting der Staten van Zeeland zullen behalve de ingekomen stukken de volgende voorstellen van Ged. Staten behandeld worden Voorstel len tot wijziging der verordening tot regoling van de jaarwedden van do ambtenaren en bedienden ter Provinciale Griffie en van de regeling der bezoldiging van het personeel, verbonden aan de door de Provincie geëxploi teerde stoombootdiensten en tramlijn, welke voorstellen nog niet in druk zijn verschenen. Een voorstel tot verleeoing van een duurte- toeslag over 1918, op dezelfde beginselen gegrond als voor 1917, in het desbetreffende ontwerpbesluit zijn echter enkele redactie wijzigingen aangebracht, omdat enkele bepa lingen van het vroeger besluit aanleiding konden geven tot verschil van opvatting. Vervolgens voorstellen om eene nadere rege ling van den duurtetoeslag voor de verpleging van armlastige krankzinnigen te treffen en een 0111 af te wijzen een adres van J. K. Smit's scheepswerven te Kinderdijk om gedeeltelijke vergoeding van schade, door de tijdsomstandig heden geleden bij den bouw van twee stoom schepen, ook deze twee voorstellen verschenen nog niet in druk. Het volgende voorstel is, dat om naar aan leiding van een zeer uitvoerig rapport van prof. Feldmann uit Delft in beginsel te ver klaren, dat de electriciteitsvoorzieningen in Zeeland vanwege de Provincie zal ter hand genomen worden, met dien verstande, dat over den vorm, waarin dit zal geschieden, en de verdere wijze van uitvoering nader zal worden beslist en om aan Ged. Staten, onder verleening van een blanco-crediet, op te dragen, daartoe de noodige voorstellen te ontwerpen. Na een breedvoerige uiteenzetting, dat het niet goed mogelijk is om met behartiging der billijkheid eene andere regeling te treffen voor de subsidieering van de ambachtsscholen door de Provincie en na er op gewezen te hebben, dat Zeeland reeds hoogere subsidies verstrekt dan eenige andere provincie, stellen Ged. Staten voor afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur der Vereeniging „De Ambachtsschool te Goes" om het voor die school toegekende subsidie te verhoogen tot f35 per leerling, maar om wel te besluiten tot verhoogingen van het maximum van dien subsidie en van f2000 op f3000 te brengen. Overeenkomstig een verzoek van de vereeni ging „Ambachtsschool voor Ter Neuzen en Omstreken" wordt voorgesteld aan die school een subsidie te verleenen van f25 per leerling en per jaar, met een minimum van f 1000 en een maximum van f2000. Verder vermeldt de agenda dan de reeds gepubliceerde voorstelleri inzake verlenging van don termijn, waarbinnen de lijnen der Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegmaatschappij in exploitatie moeten zijn genomen, tot wijzigen van het besluit voor het verleenen van een renteloos voorschot voor een tramweg Knocke—Breskens, tot aanleg van den ver bindingsweg tusschen de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen en tot vaststelling van de grenzen der werken tot zeewering en oever verdediging van den calamiteuzen Jacobe- polder. Hierop volgt een voorstel om afwijzend te beschikken op een verzoek van de „Propa- ganda-commissie der Maria-Vereeniging van Zeeuwsch-Vlaanderen O. D." om een subsidie van f 1000. Door B. en W. van Ter Neuzen was medegedeeld, dat naar hunne meening bij de werking dier vereenigingen een zoodanig algemeen provinciaal belang is betrokken, dat daardoor een subsidie uit de provinciale fondsen zouden gewettigd zijn. Ged. fttaten juichen het doel der genoemde commissies daar toe, maar meenen toch, dat met het oog op de Provinciale fmantiën geen termen tot inwilliging van het verzoek aanwezig zijn, werd daarop gunstig beschikt, dan zou aan allerlei vereenigingen, welke dezelfde of ver wante doeleinden nastreven, bezwaarlijk een subsidie kunnen worden geweigerd, 'zoodat beperking in dezen geraden is. Verder vermeldt de agenda ten slotte de reeds gepubliceerde voorstellen tot verleenen van f 150 subsidie aan de R.K. militairen- vereeuiging te Ter Neuzen en tot verhooging van het subsidie aan de vereeniging tot ver betering van hot geiten ras en de nog niet in druk verschenen voorstellen tot verhooging van het crediet aan de Z. L. M. voor de paardenfokkerij en tot wijziging van de be grootingen voor 1917 en voor 1918. (Zei.) Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: V. de Vos, grondwerker, O. 189, uit Clinge. J. Kool, loodgieter' O. (206, uit Hontenisse. E. C. van Damme, dienstbode, Westkolkstr. 8/10, uit Hontenisse. J. C. Veltman, werk man, Verbindingstr. 11, uit Schiedam. H. van Rooijen, opzichter b/d Rijks Waterstaat, Lange Kerkstr. 33, uit Middelburg. J. M. C. van Oort, zonder, Nieuwediepstr. 64, uit Culem- burg. P. J. de Milliano, vlasbewerker, O. 218 uit Philippine, J. de Blaeij, schipper, Baan- dijk 26, uit Hardinxveld. P. B. M. Molema, schipper^ Donze Visserstr. 114, uit Sas>an Gent. E. Pli. Lippens, dienstbode, Heeren gracht 10, uit Axel. B. Boere, landbouwer, Tholensstraat 80, uit Bergen op Zoom. C. P. Dekker, Brouwerijstraat 9, uit Hoek. Vertrokken: C. J. Spruitenburg, zonder, Noordstraat 66, naar 's Gravenhage. J. II. Beukelaar, dienst bode, Tholensstraat 88, naar 's Gravenhage. I'. B. van Otcghem, landbouwersknecht, P. 72, naar Sas van Gent. C. de Maijer, werk man, O. 218, naar Koewacht. M. de Wilde, dienstbode, Westkolkstraat 8/10, naar Hon tenisse. S. Dieleman, kantoorbediende, O. 115, naar Oostburg. J. H. J. Keuuen, dienst bode, Noordstraat 70, naar Wessem. J. Ver schelling, dienstbode, Tuinpad 8, naar 's-Gra- venhage. A. Bresier, coiffeursbediende, Noord straat 20, naar Middelburg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Waddingsveen P. de Looze te Barneveld. Geref. Kerken. Beroepen te Deventer (A) H. Ph. Ingwersen te Berlikum (Fr.) Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Arnhem L. de Bruijue te Zaam- slag. Smokkelen. De kommiezen te Lobith bebben bij onder zoek van de leege sleepkaan Johanna, komende van Rotterdam met bestemming naar Duitsch- land, ontdekt dat de overgebleven grint, waar mee het schip was geladen geweest er blinkend en olieachtig uitzag. Al spoedig vonden ze een luik. Dit werd opgelicht en nu ontdekte men, dat onder het schip in zijn geheele lengte een tank was aangebracht, waarin volgens voofloopige schatting 16.000 a 18.000 L. raap olie. Nog vond men kisten met harde zeep, kruikjes met oude klare en busjes melk, die in de tank waren gestuwd. De schipper ia in arrest gesteld. Het schip mat 600 a 700 ton en de tank was zoodanig aangebracht, dat men er van buiten niets van kon merken, Valsche Zilverbons. Te Rotterdam zijn aangehouden twee gla- zenwasschers, die bezig waren met het uit geven van valsche zilverbons van f2.50. Ze waren nog in het bezit van 69 bons. Het bleek dat zjj die van een derden gekregen badden om uit te geven. De politie stelt een onderzoek in naar de plaats waar ze ver vaardigd worden. De bons dragen de num mers Serie PH 68937 eu Serie HP 93786. Zij zijn bleeker van kleur dan de echte, ter wijl in het onderschrift de woorden ten hoog ste en onvervalscht ontbreken. Prins Hendrik heeft een bezoek gebracht aan de gloeilampenfabrieken te Eindhoven en aan de Eindhovensche Padvindersvereeniging. Van alle openbare gebouwen en van vele par ticuliere huizen wapperde de driekleur. On der veel belangstelling werd Z K. H. ont vangen door den burgemeester, den comman dant der marechaussées, den militairen com mandant en het bestuur der Padvindersver eeniging.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2