Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. zal terugkeeren, en dat dit- zelfs zeer spoedig zal geschieden. Levensmiddelennood in Engeland De directeur der Levensmiddelenbesparing, Sir Arthur Yapp, kondigde in een rede te Manchester een nieuw systeem van vrijwillige rantsóeneering aan. De Regeering hoopt, dat ieder zich aan dit systeem zal houden, opdat geen verplichte rantsoeneering noodig zal blijken. Volgens dit systeem zullen land- en fabrieks arbeiders, die zeer zwaar werk hebben, 8 pond brood krijgenpersonen, die gewoon werk verrichten 7 pond en zij die zittend werk doen 4V2 pond. De vrouwen krijgen volgens dezelfde klassen verdeeld, resp. 5, 4 en 31/» pond. Bovendien zal ieder kunnen krijgen 12 ons andere meelspijzen, 2 pond vleesch, 10 ons boter en andere vetten, 1 pond suiker. Voor kinderen wordt geen rantsoeneering ingesteld deze zullen krijgen, wat zij noodig hebben. Broodrantsoen in Zwitserland. Uit Bazel wordt aan de „Rhein Westf. Ztg." van 10 November geseind, dat de Zwitsersche Bondsraad in zijn Vrijdag gehouden zitting heeft besloten, het broodrantsoen, dat 250 gram per hoofd en per dag bedroeg, op 225 gram terug te brengen. Dit besluit treedt 1 December in werking. Zoodoende hoopt men 5 maanden met de beschikbare graan voorraden toe te komen. Uit Italië. GENEVE, 14 Nov. Het „Journal de Genève" deelt mee, dat over land eiken dag 10 a 12 duizend EngelSche en Franscbe soldaten naar Italië worden vervoerd. Het hulpleger zou thans 150,000 a 200,000 man bedragen. Japan's houding ten opzichte van den oorlog. Volgens de „Schweizerische Press-Telegraph" publiceert de „Rjetsj" een gesprek dat tus- schen Generaal Tataniki, leider der Japansche militaire missie, en een officier van den Rus- sischen Generalen Staf, gevoerd werd. De Japansche Generaal verklaarde o.a. het na- volgende„Het Japansche leger werd uitslui tend voor de 'verdediging van het vaderland gevormd en opgeleid. Een deelname aan de militaire werkzaamheden op het Eurupeesche oorlogstooneel is dan ook zouder een grondige hervorming van ons leger ondenkbaar. Boven dien zou het transport van groote Japansche legerscharen naar het Europeesch oorlogs tooneel het onmogelijk maken, dat Japan de Geallieerden nog langer van munitie en oorlogs materiaal voorziet. Belgische annexatie-plannen. De September-aflevering der te Londen verschijnende „Review of Reviews" bevat een uittreksel van een artikel van den Belgischen Senator Jules Destrie, dat in de „Vila Italiana" verschenen is, en waarin het verlangen wordt uitgesproken, dat Luxemburg aan België zal worden toegevoegd. Luxemburg aldus be toogt de schrijver kan zich niet op een traditioneele onafhankelijkheid beroemen. Al leen door den naijver en de eerzucht der omringende landen Frankrijk, Duitschland, Holland en België werd de onzijdigheid van Luxembuzg door de Mogendheden in het midden der vorige eeuw gegarandeerd. Luxem burg zoo verklaart Destrée behoort bij België en wel overeenkomstig denzelfden rechtsgrondslag als Elzas-Lotharingen bij Frank rijk en Triest tot Italië behoort. Opmerkelijk is dat het Engelsche maandblad het artikel een „buitengewoon belangwekkende bijdrage" noemt. De positie van Lloyd Georgo. Het Deensche blad „Politiken" wijst op het feit, dat de verwachtingen die men aan Lloyd George stelde, slechts gedeeltelijk verwezen lijkt werden. Er valt dan ook tegen het oogenblikkelijke ministerie een zelfde ontstem ming waar te nemen, als verleden jaar ten opzichte van Asquith heerschte. Dat Lloyd George een buitengewone energie betoont heeft wordt van alle kanten erkend. Men vraagt echter naar de resultaten. Is men met Lloyd George die als een soort Engelsche dictator optrad nader tot den vrede gekomen Deze vraag wordt van Liberaal-radicale zijde gesteld, en de kritiek op Lloyd George's beleid neemt steeds scherper vormen aan. Met name de „Daily News" richt scherpe aanvallen op de regeering. Het bestaan van hei Kabinet- Lloyd George wordt echter niet direct be dreigd, doch verzekerd is de positie van Lloyd George op den duur niet. De sympathie en het vertrouwen der bevolking richt zich weder tot Asquith. In het bijzonder in vredelievende kringen verlaat men zich op hem. Al moge Asquith ook de voortvarendheid van Lloyd George missen, daarentegen bezit hij een duidelijk inzicht in de politiek en een bezonnen heid die hem geschikt maakt om de Engelsche regeering op zich te nemen zoodra de vredes- kansen moeten worden onderzocht en het vredeswerk tusschen de strijdende mogend heden ter hand genomen moet worden. Pauselijke vredesactie. BERLIJN, 14 Nov, De „Berliner Lokal Anzeiger" meldt uit BazelUit Rome berichten de Zwitsersche bladen, dat men in Vatikaan- sche kringen spoedig de publikatie van een nieuwe nota van den Paus verwacht, over de vrcdesvoorwaarnen, die aan ieder der oorlog voerenden afzonderlijk zal worden gezonden. Amerika. NEW-YORK, 14 Nov. Uit Buffalo wordt gemeld, dat de bouwvakafdeeling van den Amerikaanschen Arbeidersbond alle stakingen, waardoor het scheepvaart en scheepsbouw bedrijf, munitie- en andere oorlogsbedrijven in gevaar worden gebracht, voor opgeheven heeft verklaard, overeenkomstig het advies van president Wilson. Alle stakers zullen het werk hervatten, terwijl binnenkort te Was- hingtou zal worden geconfereerd tusschen de vertegenwoordigers der bouwvakarbeiders en de regeering. Een Zweedsch oordeel over de gebeurtenissen in Rusland. Naar aan de „Frankfurter Zeitung" uit Stockholm wordt geseind, is de Zweedsche pers van meening, dat de schuld voor den loop die de gebeurtenissen in Rusland geno men hebben, op de leidende staatslieden der Entente rust, welken bovendien ook de ver antwoordelijkheid voor de Italiaansche cata strophe dragen. Men is van oordeel, dat de Entente de beteekenis der Russische revolutie onderschat heeft. Zoo schrijft „Social De- mokraten" „Op de imperialistische kriugen der Weste lijke Mogendheden rust de verschrikkelijke verantwoordelijkheid. Zonder hunne hard nekkige weigering de oorlogsdoeleinden aan eene herziening te onderwerpen, zou do po sitie vau Kerenski sterker geweest zijn. Thans hebben de Bqlsjewiki met het vredesvraagstuk werkelijk een troef in handen, en zij hebben in dit opzicht volkomen gelijk." Palestina. LONDEN, 14 Nov. (Officiéél). Tot den avond van 11 Nov. zijn aan het front in Palestina 5494 krijgsgevangen, w.o. 286 offi cieren, de verzamelstations gepasseerd. Wilde geruchten. KEULEN, 18 Nov. (V.D.) De „Kölnisöhe Zeitung" meldt uit KopenhagenEen tele gram, dat gistermiddag uit Petrograd verzon den werd, meldt dat Siberië zich onafhanke lijk heeft verklaard en do afgezette Tsaar Nicolaas tot Keizer van Siberië is uitgeroepen. Latere telegrammen melden, dat de macht van Lenin door het toestroomen van deser teurs van het front en van matrozen vermeer derd is. Lenin heeft den strijd tegen de troepen van Korniloff weer opgenomen. Een stem uit Natal. Natal is een door de Afrikaners op de Zoe loes veroverd en gemaakt tot een voor blan ken bewoonbaar land. Nauwelijks waren de Natalsche Zoeloes tot rust gebracht, of de Engelschen veroverden het gebied op het handjevol Voortrekkers, die toen voor het grootste gedeelte weer naar 't binnenland trokken. Het eigenlijke Natal is dus voor het overgroote deel bewoond door Eugelsch-spre- kenden. Doch na de verovering der repu blieken werden twee Transvaalsche districten aan Natal gehecht (zonder dat de bovolking er over werd geraadpleegdhet recht dei- volken, om zélf te bepalen, tot welk staats verband zij zullen belmoren, is eerst later zullen wij zeggen uitgevonden In die ge annexeerde districten bestaat thans een sterke nationale beweging. Deze was ook vertegen woordigd bij de jongste vergadering van den Federalen Raad der Nationalisten te Pretoria door den heer Spies, die mede op de, bij die gelegenheid gehouden feestelijke bijeenkomst het woord voerde en o.m. zeide (volgens het verslag in De Spectator) „In Natal zijn de dorpen te koud voor de Afrikaner en vindt men de Afrikaners op 't platteland. Spreker komt van het van Transvaal afgestolen deel en is dus oud-repu blikein en onder de vierkleur geboren en groot geworden. In Pretoria, op dezelfde plek, waar nu de Stadszaal staat, heeft hij school gegaan. De Nationale beweging is een geweldige stroom, en hij waarschuwt Genl. Botha, dat, als hij met een grondwal- letje die stroom wil keeren, hij veel water zal opdammen, en eindelijk, als het walletje breekt, het een leelijke zaak kan afgeven „Botha's politiek zal er uiteindelijk de En gelschen toe drijven om ook een republiek te gaan vragen. De kaffer-politiek van gen. Botha zal daarvan oorzaak worden. Als de kaffers terugkomen van Europa, zullen ze ge lijkstelling eischen, en dat zal ook de En- gelschman niet willen. Als Botha's konsilia- tie-politiek eerlijk door de Engelschen wordt geaccepteerd, moeten zij bereid zijn om nu ook weer eens 15 jaar onder de vierkleur te staan. Men moet de stroom in de goede richting leiden, 't Helpt niet om te zeggen Ik heb mijn volk lief, om het de volgenden dag neer te schietenSpr. erkent gaarne, dat wij de gevoelens van de Engelschen moe ten ontzien, maar als spreker een Engellcli- man was, hield hij hier geen slim stories, maar vocht hij in VlaanderenMaar gen. Botha is voor een groot deel daarvan de oor zaak. De Boeren hebben hun oorlog door gevochten, Botha heeft de Engelschen geleerd de oorlog door te zien, en nu kan men elke morgen de Engelschen de krant zien lezen, om de oorlog „door te zien." Men- hoort tegenwoordig zooveel praten van loyaal en disloyaal, maar als het disloyaal is om als oud-republikein te weigeren, Engeland te helpen om haar nog groter en machtiger te maken, dan ben ik beslist disloyaal. Mijn ou-pa kon nog een paar woorden Duits praten, maar ik ben geen Duitser, doch een Afrikaner, en mijn beginsel isZ.-Afrika eerst „Wij hebben een lid in de Prov. Raad. Hij is al mal-Jan onder de hoeders en kan wel vier uur lang buiten 't punt van orde praten, zonder dat één hem verstaat of weet, waar over hij 't heeft. Maar ik heb goede moed De pers helpt hard mede om de Nat. Partij uit te breiden. De Natal Witness is onze beste organiserende sekretarisWant al wil men zich ook loyaal voordoen, men blijft een „Dutchman.". TER NEUZEN, 16 November 1917. Het bestuur der Bakkersvereeniging alhier publiceert dat het brood in onze gemeente beter kan zijn, als de Burgemeester toestaat meel van een andere fabriek te betrekken. Maandag a. s. wordt alhier de centrale keuken opengesteld.. De keuken levert een maal eten van één liter voor veertien cent. De portie's eten bestaan uiterwtensoep hutspot met klapstukaardappels, zuurkool en spek groentesoep met vleesch rijst met botergestampte pot met vleeschenz. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid-van het bestuur der waterkeering van den oola- miteuzen Nieuvv-Neuzen-polder de heer C. Wolfert II?. alhier. De militairen schijnen bijzonder van dichten op zilverbons te houden. Thans kwam ons weer een zilverbon in handen met het volgende er achter op ge schreven Een arme soldaat v. h. 14e Reg. Inf. Oostburg. Hoorde men zoo nu en dan al eens van allerlei baldadigheden als inwerpen van ruiten, stuk gooien van de dakpannen, op de deuren bonzen enz., thans begint men ook te hooren van kleine diefstallen. Zoo zijn j.l. Zondagavond een pak borstrokken ont vreemd bij een winkelier, een hoeveelheid vleesch bij een slager, trachtte men bij een ander de postduiven uit het hok te halen enz. Hoewel nog niet bewezen, is het toch vrij zeker, dat bij sommige dezer ondernemingen militairen betrokken waren. In de laatste dagen zijn er weder te IJzendijke vele smokkelaars gesnapt door de kommiezen met velerlei artikelen, te weten: chocolade, zeep, japonstoffen en Dinsdagmor gen ongeveer 70 K.G. kaas. De smokkelaars zijn of Belgen of soldaten. Te Vlissingen is men aan de Kon. Maat schappij de Schelde bezig de zinken daken van de machineloods in de nationale kleuren te schilderen, teneinde vreemde vliegers te waarschuwen, dat zij boven neutraal gebied zijn. Te Vlissingen is een transport van 24 ossen uit Arnhem aangekomen, die alle bijeen waren gebracht in één wagon. Acht dieren waren onderweg gestikt en de andere ossen liepen over de lijken heen. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: A. van Hecke, werkman, de Doelderstr. 12 uit Gent. C. A. Bracke, zonder, O. 168, uit Geut. R. C. van den Bulck, zonder, O, 40, uitWeg hel. II. J. Vermeulen, kantoorbediende, Tholen- str. 86, uit Rotterdam. M. Scheele leurder, Baandijk 16, uit Axel. M. Mulder, dienstbode. Brouwerijstraat 13, uit Middelburg. J. II. van Rijkom, machine-bankwerker, Tholensstr. 128, uit Rotterdam. J. II. J. Keunen, dienstbode, Noordstr. 70, uit Wessefh. Vertrokken: J. A. van Ilove, stuurman, 2o Kortestraat 7, naar Rotterdam. J. Kint, slagersknecht O 182, naar Bergen op Zoom. E. Dekker, zonder, O 202, naar Wageningen. J. Oppeneer, dienstbode, Kerkhoflaan, naar Zaamslag. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's-Graveland H. van Dijken Gz., Giessen-Oudekcrk te DedemsvaartT. W. A. Korff te Hoogersmilde. Bedankt voor WijchelJ. de Jong te Jutphaas. Geref. Kerken. Beroepen te Den Ham (O.)K. van der Zanden te Harmeien. Beroepen te Numansdorp en Klaaswaal E. J. van Voorst te Driewegen-Borssele. Bedankt voor Doetinchem ds. J. Ooster veen te Geesteren voor Heemstede R. E. van Arkel te Soest; voor Beetgum: P. Ch. van der Vliet te Oosterend. Onder leiding van het moderamen van het schoolbestuur te Neuzen, werd Woensdag eene vergaderiug van voorzitters van Schoolbesturen in het land van Axel gehouden. In deze vergadering werd besloten het na volgende schrijven te richten aan den gedele geerde v. d. Schoolraad in Zeeland en Noord- Brabant. Ter Neuzen, 13 November 1917. Aan den gedelegeerde van den Schoolraad in Zeeland en Noord-Brabant den Wei- Edele Gestrenge Heer J. F. Heemskerk te Middelburg. Voorzitters van schoolbesturen in het Land van Axel, vertegenwoordigende do besturen van Neuzen (kom), Neuzen (Driewegen), Neuzen (Sluiskil), Axel, Zaamslag (kom, Reuzenhoek en Othene), Axel (Spui), Hoek (kom), Hoek (Knol), heden in vergadering te Ter Neuzen bijeen, bespraken het ontwerp der regeering betreffende de jaarwedden der onderwijzers aan hunne scholen, erkennende de goede bedoeling van het wetsontwerp, meende even wel dat dit ontwerp nog niet verre genoeg gaat, spreken de wenschelijkheid en de nood zakelijkheid uit dat onze afgevaardigde in de Tweede Kamer het daarheen leiden dat het ouderwijsminima voor alle onderwijzers ver hoogd wordt tot f700 en dat geldelijke ver hoogingen worden toegekend 11a 3, 6, 9, 12 jaren van respectievelijk f 100,f 75,—f 75,—, f75,—, zoodat na twaalfjarige dienst het maximum worde bereikt, meenden verder de aandacht te mogen vragen voor eene mildere bijdrage in de kosten van stichting, onderhoud en exploitatie. Waar in den tegenwoordigen tijd de besturen zuchten om hunne exploitatie recht te houden, en het moeilijk valt zelf door buitengewone bijdragen de budgetten kloppende te houden, is dit o.i. eene urgente zaak. Immers, voor de benoo- digde brandstof, het aanschaffen van leermid delen, benevens het meubilair en de kosten van noodwendige herstellingen welke alle op zijn minst gerekend met 40 zijn verhoogd, meenen wij, dat bij de behandeling van liet wetsontwerp voor de salarissen het alleszins aanbeveling verdiend, dat onze afgevaardigden met klem deze zaak bij de regeering aan hangig maken en door middel van een afzon derlijk voorstel of bij amendement trachten te verkrijgen dat ook voor exploitatiekosten meerdere subsidie worden verkregen. Redenen waarom wij ons tot UEd.Gestrenge wenden met het beleefd verzoek, dat alle pogingen door U worden aangewend met onze Rechtsche Kamerleden in verbinding te komen, om voor en aleer deze zaak ter sprake komt hen op de hoogte te brengen van den nood der besturen. We vertrouwen dan ook dat U zoo spoedig mogelijk deze zaak zult brengen ter plaatse waar het behoort en vragen be leefd Uwe welwillende medewerking. Mogen we tevens omgaand antwoord of U aan ons verzoek wilt voldoen. Met de meeste hoogachting hebben we de eer te zijn, Uw Dw. dn., Namens de vergadering van Voorzitters van Schoolbesturen in dit gewest, Het Moderamen van het Bestuur der Chr. school te Neuzen, J. J. DE JAGER, Voorzitter. D. II. LITfOOIJ Az., Secretaris. H. D. BOL, Penningmeester. Woensdag is door de classis Middelburg der Geref. Kerken eene drukke bespreking gevoerd over de zaak Netelenbos. Eene commissie, bestaande uit de predi kanten G. F. Kerkhof van Souburg en Dr. A. A. van Schelven van Vlissingen waaraan toegevoegd ouderling A. Geschiere, werd be noemd om op de buitengewone classis verga dering te houden 12 Dec. a.s. te rapporteeren over deze aangelegenheid. Het ging er warm naar toe, zoodat de praeses een broeder (geen ambtsbroeder), die aldoor spreken wilde, hem dreigde door de stadsdienaren weg te laten halen. De Geref. Kerk te Domburg zal met die van Westkapelle wordengecombineerd. Daar door wordt Ds. F. J. van de Ende Geref. predikant te Westkapelle, tevens de herder en leeraar voor Domburg. Het verbrande graan. De N. R. Crt. meldt, dat men met een per soneel van ongeveer 70 man bezig is het re- geeringsgraan, afkomstig uit den uitgebranden vleugel van de stoommeelfabrieken. „De Maas" te Rotterdem, te storten in aan de Maashaven gereed liggende lichters. Voor het daarin geladen wordt, ondergaat het reeds een gedeeltelijke zuivering. Met dit werk hoolit men deze week gereed te komen. De lichters brengen het hraan naar droge rijen aan de Persoonshaven en naar schiedam. Daar wordt bij het drogen en zuiveren alle mogelijke zorg aan het graan besteed en wordt het op een wijze bereid die doet verwachten, dat ongeveer de helft van de ongeveer duizend ton, die in den uitgebranden vleugel voorradig was, althans voor- dierlijk voedsel geschikt zal zijn. Hoeveel van dit graan voor menschelijk voedsel gebruikt kan worden is bij benadering nog niet te schatten. Een gestoorde veiling Tegen Woensdag had in het „Wapen van Heemskerk" te Alkmaar, do eigenaar Th. van Gijzen een publieken verkoop aangekondigd van gecondenceerde melk, harde zeep en vet. In de daartoe geplaatste advertentie beloofde de heer Van Gijzen, dat tegen matigen prijs zou worden verkocht en bij kleine hoeveel heden, zoodat de artikelen onder ieders bereik zouden vallen. Toen de verkoop was begonnen, bleek het echter al heel spoedig, dat wat de heer Van Gijzen zich had voorgesteld, niet ging. De koopers joegen de prijzen op en sommige personen kochten veel meer dan ze voor eigen gebruik noodig hadden. Het publiek protesteerde daartegen, en het gevolg was, dat de inspecteur van politie Van den Berg namens de burgemeester alles in beslag nam. Het „N. v. d. D." vernam, dat de 8000 blikjes melk met suiker en 11.500 stukjes Sunlichtzeep behoorende aan de heeren Van Gijzen en Bendeker, die een en ander met medeweten van het distributiebedrijf te Alkmaar gekocht hadden op de veiling, door de regeering gehouden van goederen uit het verbrande veem te Sneek. Het vet behoorde aan een drietal slagers te Alkmaar, die voor het Rijk de schapen slachten voor den Helder' Hier is mijn laatste zilvejbon. 'k Wou dat ik hem maar houden kon. Het is 't loon van een arm soldaat 'k Moet nog zes dagen wachten, 'k weet geen raad. En dan krijg 'ik eerst weer pree, O, burgers dat valt niet mee. 'k Heb dan weer al zooveel schuld, Mijn portemonnaie is nooit gevuld.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2